Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;


Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;  

602

  1. 1. Πόσο έχει επηρεάσει εσάς κ την οικογένεια σας η οικονομική κρίση;

    • Παρά πολύ
      327
    • Πολύ
      359
    • Λίγο
      210
    • Καθόλου
      48


Recommended Posts

Και εγώ έχω τις ίδιες ανησυχίες και φοβίες για το μέλλον μας!!

Ο άντρας μου είναι Ελ.Επαγγελματίας Ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων,σε οικοδομές,ανακαινίσεις καταστημάτων κτλ και εγώ Ιδ.υπάλληλος.Σε εμένα έχει γίνει μείωση μισθού και τα πράγματα για τον σύζυγό μου είναι ακόμη πιο δύσκολα!!Περιμένει κάθε μέρα να χτυπήσει το τηλέφωνο αλλά πού??!!:confused:έχουμε μια κορούλα και σκέφτομαι εάν τελικά θα μπορέσουμε να χαρίσουμε και ένα αδελφάκι στην μικρή μας!!Κοίτα που καταντήσαμε να αποφασίζουν κάποιοι άλλοι για εμάς.....Πολύ δύσκολα χρόνια..έρχονται!!:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμείς μια από τα ίδια. Είμασταν μια χαρά πριν από 2 χρόνια, κάναμε όνειρα, επιτέλους μπήκαμε στο σπίτι μας για να μην πληρώνουμε ενοίκιο, το οποίο απλά ήταν κατοικήσιμο με τη λογική ότι θαααααα το φτιάξουμε και έπειτα όλα ήρθαν πάνω κάτω. Ξαφνικά όλα έμειναν στάσιμα, εμένα ο μισθός μειώθηκε και συνεχίζει το ίδιο και όλο και πιο κάτω πάει, ο σύζυγος είναι ήδη 350ε κάτω και περιμένει και άλλες μειώσεις φυσικά. Το κακό όμως είναι ότι ειδικά εγώ δνε μπορώ με τίποτα να ηρεμήσω και να μην αγχώνομαι. Μόλις γέννησα και το δεύτερο παιδάκι μου και πάλι δεν μπορώ να χαρώ με τίποτα από το άγχος επειδή φοβάμαι ότι θα φτάσω στο σημείο να μην μπορώ να βάλω πετρέλαιο να ζεστάνω το σπίτι, να μην μπορώ να ταίσω τα παιδάκια μου για να πληρώσω χαράτσια κτλ. Δεν ξέρω έχω απογοητευτεί τελείως, το ίδιο και ο σύζυγος και το χειρότερο είναι ότι υπάρχει συνέχεια...Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι τόσο απογοητευμένη και δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω. Το μόνο που εύχομαι είναι να είμαστε όλοι καλά και από εκεί και πέρα υπομονή σε όλους.

θα τα κατφερουμε κουραγιο, να χαιρεσαι τα παιδια σου, και τον αντρουλη σου,,το πετρελαιο ειναι πολυτελεια για πολλους ειμαστε με τζακι αεροθερμο και καλοριφερ 2 ωρες την ημερα αλλα τα παιδια μας ΘΑ ΤΑ ΧΑΡΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟΣ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ(ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000 ΕΥΡΩ)ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ(ΑΠΟ 900 ΕΩΣ 3200 ΕΥΡΩ).

1ον ΘΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ?

2ονΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΛΑΘΟΣ?

3ονΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΤΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΕΥΔΑΠ Η' ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ?

4ον ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ!!

ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!

2zusp2.png?GREA7lcm
Link to comment
Share on other sites

μια γνωστη μου τις ήρθε 700ε εκανε αιτηση ήρθαν έλεγξαν το ρολοι της είπαν ότι δεν έχει προβλημα και μαλλον είναι εσωτερικο το προβλημα και δεν δεχτηκαν οτι υπαρχει προβλημα δικο τους,απλα τις κανανε διακανονισμο

Link to comment
Share on other sites

Η κρίση έχει επηρεάσει και εμάς όπως άλλωστε όλο τον κόσμο...Ευτυχώς έχουμε δικό μας σπίτι αλλά δυστηχώς πολλά χρέη:(...Χρειάστηκε να φύγουμε για 17μήνες από την Αθήνα και τα έσοδα μας ήταν 329επίδομα ανεργίας και 230τα χρήματα που έπερνε ο σύζυγος.Οπότε χρησιμοποιούσαμε πιστωτικές για σούπερ μάρκετ και προσπαθούσαμε με κάποια έξτρα να τα βγάλουμε πέρα...Όταν επιστρέψαμε αρχίσαμε να ξεχρεώνουμε αλλά στην πορεία πήραμε αυτοκίνητο γιατι η δουλειά του συζύγου ήταν μακρυά και έκανε 3ώρες πήγαινελα κάθε μέρα.Καμια φορά και παραπάνω έτσι πήραμε αυτοκίνητο ,και πήραμε καινούργιο για να μην έχουμε ιστορίες με μεταχειρισμένο.Στον χρόνο του αυτοκινήτου έσκασε εγκυμοσύνη.Άλλα έξοδα μπήκαν στη μέση...Όταν ξεπετάχτηκε το μωρό βρήκα δουλεία στο σπίτι αλλά με έδιωξαν.Τώρα ψάχνω πάλι γιατι με τη δόση του αυτοκινήτου ,τα λεφτά που φεύγουν για το δάνειο ,τα έξοδα που σκάνε ...δύσκολα τα πράγματα...μειώθηκε και ο μισθός του συζύγου...Την υγειά μας να έχουμε για να πάλεύουμε:mrgreen:...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟΣ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ(ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000 ΕΥΡΩ)ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ(ΑΠΟ 900 ΕΩΣ 3200 ΕΥΡΩ).

1ον ΘΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ?

2ονΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΛΑΘΟΣ?

3ονΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΤΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΕΥΔΑΠ Η' ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ?

4ον ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ!!

ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!

 

Πιθανά πρόκειται για διαρροή. Θα πρέπει να φωνάξετε υδραυλικό κατά αρχήν και να εντοπίσει το πρόβλημα. αν η διαρροή είναι από το ρολόι προς τοσπίτι είναι δικό σας πρόβλημα και ζητήστε του να το φτιάξει. ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟ.

Αν διαπιστώσει πρόβλημα στο ρολόι είναι πρόβλημα της ΕΥΔΑΠ

 

Δες και εδώ.

http://www.eydap.gr/media/clientservice/miosi_logariasmou.pdf

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να τσεκάρετε και μόνοι σας αν υπάρχει διαρροή: κλείστε όλες τις βρύσες και δείτε αν ο μετρητής στο ρολόι τρεχει.

 

πρόβλημα συνήθως προκ΄πτει με τις σωλήνες που είναι στο πεζοδρόμιο-μεταξύ μετρητή και σπιτιού.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να τσεκάρετε και μόνοι σας αν υπάρχει διαρροή: κλείστε όλες τις βρύσες και δείτε αν ο μετρητής στο ρολόι τρεχει.

 

πρόβλημα συνήθως προκ΄πτει με τις σωλήνες που είναι στο πεζοδρόμιο-μεταξύ μετρητή και σπιτιού.[/

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΣΩΣΤΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΡΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΥΨΗΛΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ.

Ο ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΡΡΟΗ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΛΗΜΥΡΙΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ 750 ΚΥΒΙΚΑ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΕΝΑ 4ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΠΙΤΙ!!ΟΥΤΕ ΠΙΣΙΝΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!ΑΝΤΙΣΤΙΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ 3.5 ΚΥΒΙΚΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!ΠΟΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΤΟΣΟ?Η ΜΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΟΣΗ ΕΙΝΑΙ 50 ΚΥΒΙΚΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ.

ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ!!:rolleyes:

2zusp2.png?GREA7lcm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε....

ολοι ειχαμε ονειρα για το μελων το δικο μας και των παιδιων μας....

απλα πιστευω πως τα πραγματα ειναι δυσκολοτερα στις μεγαλες πολεις απο οτι στις μικροτερες και καλυτερα στα χωρια....

πρεπει να μαθουμε να ζουμε στην οικονομια και στην σωστη διαχειρηση των χρηματων που μπαινουν στο σπιτι...

και ας ελπισουμε πως θαρθουν και καλυτερες μερες (αν και δεν το νομιζω....)

Link to comment
Share on other sites

πλακα εχουμε..μετα απο χρονια θα τα σκεφτομαστε και θα γελαμε...στα ιδια λοιπον και εγω ο αντρας μου 2χρονια ανεργος κανα μερεμετι που και που και εγω τετραωρη 450ε...με 2 παιδια μικρα ο ενας με πανες και βρεφικα γαλατα...το χαρατσι απληρωτο οπως και η δεη ενα δανειο να τρεχει το οποιο το ειχαμε προ κρισης που ειμασταν καλα οικονομικα 210ε κοινοχρηστα δεν το συζηταω δεν ξερω καν ποσα χρωσταμε ευτυχως που ειναι καλοι ανθρωποι και δε φωναζουν...παρολα αυτα ντρεπομαι που δν μπορω να ειμαι ενταξει στους λογαριασμους μου και ειδικα ως προς τα παιδια που μπορει η μικρη να ζητησει κατι και να μην εχω λεφτα να της το παρω σε φαγωσιμο εννοω.μετραμε πια και το παραμικρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρκετά μπορώ να πω, έχουμε κόψει πολλά.προς το παρόν δουλεύουμε ακομα και οι 2 μας αλλά οι μισθοί έχουν μειωθεί κατα πολύ...κ ακόμα θα μειωθούν κ άλλο...το μόνο που λέω είναι οτι πάλι καλα που έχουμε τους γονείς μας απο πίσω γιατί χαράτσια, ασφάλειες αυτοκινήτου κλπ τα πληρώνουν αυτοί κ όσο σκέφτομαι οτι σε λίγους μήνες θα έρθει στον κόσμο το μωρο, τόσο αγχώνομαι.... ουφ τι θα κάνουμε βρε παιδιά....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟΣ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ(ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000 ΕΥΡΩ)ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ(ΑΠΟ 900 ΕΩΣ 3200 ΕΥΡΩ).

1ον ΘΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ?

2ονΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΛΑΘΟΣ?

3ονΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΤΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΕΥΔΑΠ Η' ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ?

4ον ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ!!

ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!

 

καλησπερα!

επειδη εχω μαγαζι με υδραυλικα ειδη κ ειδη υγιεινης, ξερω πολλες τετοιες περιπτωσεις κ λυνονται ως εξης.

παρε απο εναν υδραυλικο μια αποδειξη και ενα χαρτι σε κολλα Α4 οτι σας εφτιαξε την διαρροη που υπηρχε (ασχετα αν δεν υπαρχει η δεν την εχουνε βρει ακομα) προσοχη με ημερομηνια κοντα στην μεση του φουσκωμενου λογαριασμου.

δηλ αν ο λογαριασμος αρχιζει 1/3/2012 το χαρτι να ειναι 25/3.

να σου γραψει στην αιτιολογια " αποκατασταση αφανους βλαβης στο σημειο ταδε, και αποκατασταση σωληνωσεως" και οτι αλλο χρειαστει ξερουν αυτοι. το πας ευδαπ κ σου αφαιρουν πολυ μεγαλο μερος των χρηματων. θα προσκομισεις κ μερικους προηγουμενους λογαριασμους για να δειξεις περιπου τι πληρωνες.

εχει γινει απειρες φορες, συνηθως πληρωνεις το φπα στον υδραυλικο για την αποδειξη που θα σου κοψει κ αν θες του δινεις κ κατι για την εξυπηρετηση.

πριν απο αυτο σιγουρεψου αν το ρολοι ειναι χαλασμενο κ αν μετρανε κανονικα το νερο.

ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

η κρίση δεν μας έχει επηρρεάσει ακόμη τόσο πολύ πρακτικά στην καθημερινότητά μας, αν και στον άντρα μου έγινε μείωση περίπου 500 ευρώ το μήνα. απλά κάνουμε λιγότερη αποταμίευση πια. και εννοείται ότι αγωνιούμε για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ειδικα τωρα τον χειμωνα. 2 παιδια 1 μισθος και δανειο. η δουλεια του αντρα μου επεσε κατακορυφα.....ειναι δασκαλος οδηγησης οποτε ο κοσμος δεν αγοραζει αυτοκινητα-δεν βγαζει διπλωμα! ειδικα τον χειμωνα με τα τρελα πετρελαια...αχ ας ειναι καλα οι γονεις μας. και ποσο ντρεπομαι!!!!.....απο τα 18 ημουν φευγατη και ανεξαρτητη οικονομικα,δεν ζητησα ποτε λεφτα απο τους γονεις.....και τωρα εγινα 33 και ζηταω δανεικα....τι δανεικα δηλαδη...αγυριστα φυσικα...ουφ...θα σκασω!!!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

μπορει να σας φανει πολυ χαζη η απαντηση μου αλλα θα την παραθεσω!!:rolleyes::rolleyes:

ημαστε κι εμεις μια οικογενεια με αρκετα εξοδα πρωτο και καλυτερο το δανειο του σπιτιου..αν και δουλευω ξερω απο το αφεντικο μου οτι με την ληξη του χρονου θα με διωξει τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα.οταν μου το πε σκεφτηκα τι θα απογινουμε..μετα το ειδα απο την αλλη πλευρα ομως.σαν πωλητρια θα δουλευα ακαταστατες ωρες ας μην πω καλυτερα για την μειωση μισθου που με τοσες ωρες δουλειας θα επαιρνα μετα βιας 620 ευρω!!τι σημαινει αυτο??πολυ κουραση και καθολου χρονος με την μπεμπα μου.θα μπω ταμειο για ενα χρονο και αν και θα παιρνω τα μισα θα βγαζω το δανειο μου και θα μπορω να βλεπω το κοριτσακι μου και την αναπτυξη της.αυτο δεν αναπληρωνεται με τπτ.και στα πολυ δυσκολα τα παραταμε ολα και πισω στο χωριο.την υγεια μας να χουμε εμεις και τα ζουζουνακια μας!!!καλο κουραγιο σε ολους μας!!

miwt37f1iullcsq1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρα πολύ.Εμένα με διώξανε από την δουλειά, και ο άνδρας μου έχει να πληρωθεί 4 μήνες.Έχουμε ενοίκιο και δυστυχώς 670? το μήνα σε δάνεια και κάρτες.Στην αρχή είχαμε πάρει δάνειο γιατί μπορούσαμε να ανταπεξέλθουμε, και μετά τα υπόλοιπα τα χρεωθήκαμε από ανάγκη.Κοίταξα για δουλειά αλλά δεν υπάρχει τίποτε.Δεν έχουμε πλέον να πληρώσουμε το ενοίκιο και θα μετακομίσουμε στο χωριό.Αλλά και εκεί εάν τελειώσει το ταμείο ανεργείας δεν ξέρω τι θα κάνουμε.Νιώθω ότι η ζωή μου έχει καταστραφεί,κοιτάμε πλέον πως θα μπορέσουμε να τα καταφέρουμε κάθε μήνα.Μέχρι εκεί φτάνουν τα σχεδιά μας μέχρι ένα μήνα.Ούτε όνειρα για το μέλλον,ούτε σχέδια,ούτε τίποτα.Ώρες-ώρες νιώθω τελείως απελπισμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πάρα πολύ.Εμένα με διώξανε από την δουλειά, και ο άνδρας μου έχει να πληρωθεί 4 μήνες.Έχουμε ενοίκιο και δυστυχώς 670? το μήνα σε δάνεια και κάρτες.Στην αρχή είχαμε πάρει δάνειο γιατί μπορούσαμε να ανταπεξέλθουμε, και μετά τα υπόλοιπα τα χρεωθήκαμε από ανάγκη.Κοίταξα για δουλειά αλλά δεν υπάρχει τίποτε.Δεν έχουμε πλέον να πληρώσουμε το ενοίκιο και θα μετακομίσουμε στο χωριό.Αλλά και εκεί εάν τελειώσει το ταμείο ανεργείας δεν ξέρω τι θα κάνουμε.Νιώθω ότι η ζωή μου έχει καταστραφεί,κοιτάμε πλέον πως θα μπορέσουμε να τα καταφέρουμε κάθε μήνα.Μέχρι εκεί φτάνουν τα σχεδιά μας μέχρι ένα μήνα.Ούτε όνειρα για το μέλλον,ούτε σχέδια,ούτε τίποτα.Ώρες-ώρες νιώθω τελείως απελπισμένη.

 

thalassa,

διαβασα τυχαια το μηνυμα σου και ελπιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα για σενα και την οικογενεια σου.Η ζωη στην επαρχεια σιγουρα εχει πολλα θετικα τα οποια θα τα αντιληφθεις στην πορεια...ευχομαι συντομα να βρειτε δουλεια,και να εχεις κατι νου πως ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε!:wink:

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κατάσταση είναι τραγική..;! Η μαμά μου μαγειρεύει, άρα και ψωνίζει. Τα δικά μας χρήματα είναι περίπου στα 1300 μαζί με δάνειο και κάρτες-προ του 2008- περίπου στα 550 το μήνα, όπου όμως δεν μπορούμε να είμαστε συνεπείς, διότι έχουμε καύσιμα 350, δεη, οτε και τα περιβόητα ΈΚΤΑΚΤΑ έξοδα....το ρουλεμάν, ο οδοντίατρος, οι κοινωνικές υποχρεώσεις.. Μόνο αν κλειστούμε στα σπίτια μας και είμαστε δουλειά-σπίτι, σπίτι-δουλειά, τότε ίσως να φτάσουν τα χρήματα. Ξεκινάμε από τώρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμάς μας έχει επηρεάσει λίγο και περισσότερο τη δουλειά του άντρα μου που εργάζεται στο χώρο του αυτοκινήτου.Υπάρχει όμως ένα διαρκές άγχος για το αν θα συνεχίσει να έχει δουλειά και μέχρι πότε,αφού η εταιρία δεν πάει καλά και ήδη έχουν γίνει και απολύσεις και μειώσεις μισθών.Κατά τ'άλλα έχουμε ένα επισκευαστικό δάνειο που είχαμε πάρει πριν παντρευτούμε για να φτιάξουμε το σπίτι μας που ήταν παλιό.Γενικά άλλα χρέη δεν έχουμε,αλλά εγώ λόγω φύσης της δουλειάς μου δεν πληρώνομαι το καλοκαίρι και έτσι πρέπει οπωσδήποτε να αποταμιεύω το χειμώνα για να μπορώ να βοηθάω τον άντρα μου στις υποχρεώσεις του σπιτιού το καλοκαίρι,αλλά και να μην του ζητάω πολλά για τα μικροέξοδά μου τους θερινούς μήνες.Ευτυχώς εγώ δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα σπάταλη όσον αφορά σε ρούχα,παπούτσια κλπ.Βέβαια δεν έχουμε ακόμα παιδιά.Τώρα αν έρθει ένα παιδάκι που τόσο πολύ το θέλουμε και το προσπαθούμε δεν ξέρω τι θα γίνει.Προσπαθώ να στηρίζω τον άντρα μου γιατί κυρίως η δική του ψυχολογία είναι πεσμένη και όπως μας είπε η ψυχολόγος στο φροντιστήριο που εργάζομαι οι άντρες το παίρνουν πιο βαριά και χρειάζονται στήριξη.Λέω συνέχεια στον άντρα μου,πως είμαστε τυχεροί και πως υπάρχουν πολύ χειρότερα.Απλά εκείνος επειδή είναι δημιουργικός άνθρωπος στεναχωριέται γιατί καταλαβαίνει πως δεν θα μπορέσουμε να δημιουργήσουμε όπως έκαναν οι γονείς μας.Εγώ λέω να έχουμε την υγεία μας,γιατί η ζωή μας δεν γυρίζει πίσω και δεν την χρωστάμε σε κανέναν.Μπορούμε να μάθουμε να ζούμε με λιγότερα,αρκεί να έχουμε δουλειά και υγεία.Αυτό είναι το σημαντικότερο.Που θα πάει θα περάσει.Κουράγιο σε όλους και κυρίως στους ανέργους που έχουν και οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ευτυχώς δεν έχουμε δάνειο ακόμη να μας βαραίνει αλλά θα πρέπει να πάρουμε γιατί στο νοίκι δεν τ βγάζουμε και οι οικονομίες που εχουμε στην άκρη για σπίτι θα μειωθούν με τα χρόνια...(άντε να πληρώσεις εφορία, βάφτιση, μωρουδιακά, πολύ θέλει? μένεις ταπί και ψύχραιμος!)

Γενικά φοβόμαστε το στάσιμο χρήμα, μόνο μειώνεται, πως να αυξηθεί στις εποχές που ζούμε? Οπότε ή αγορά σπιτιού άμεσα ή θα μείνουμε με τους γονείς μας να μη πληρώνουμε ενοίκιο, είναι δυσβάσταχτο με μισθό 800 ευρώ πλέον!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ρουμπις εχει πολύ δίκαιο η ψυχολόγος...ο άντρας μου αν είχε τα δάνεια που έχω εγώ στη δουλειά μου μάλλον θα είχε φουντάρει! Δεν μπορούν να διαχειριστούν την απώλεια χρήματος, και κυρίως το να τους βοηθούν άλλοι και να μην είναι ανεξάρτητοι!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς δεν έχουμε δάνειο ακόμη να μας βαραίνει αλλά θα πρέπει να πάρουμε γιατί στο νοίκι δεν τ βγάζουμε και οι οικονομίες που εχουμε στην άκρη για σπίτι θα μειωθούν με τα χρόνια...(άντε να πληρώσεις εφορία, βάφτιση, μωρουδιακά, πολύ θέλει? μένεις ταπί και ψύχραιμος!)

Γενικά φοβόμαστε το στάσιμο χρήμα, μόνο μειώνεται, πως να αυξηθεί στις εποχές που ζούμε? Οπότε ή αγορά σπιτιού άμεσα ή θα μείνουμε με τους γονείς μας να μη πληρώνουμε ενοίκιο, είναι δυσβάσταχτο με μισθό 800 ευρώ πλέον!

 

συμφωνώ τα στάσιμα φεύγουν χωρίς να το καταλάβεις.. και έμας μας έχει επιρεάση μιας και εγω είμαι άνεργη αλλά ευτυχώς δεν έχουμε πολλά δάνεια. ένα μικρό είχα εγω πριν να παντρευτώ που είναι 80ευρώ τον μήνα . τώρα με το παιδί είναι όμως πιο δύσκολα τα πράγματα αλλά δεν μας πειράζει έτσι αντί να πηγαίνουμε να πίνουμε καφέ έξω τον πίνουμε στο μπαλκόνι μας ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η κατάσταση είναι τραγική, εμείς μεναμε απο την αρχή μαζί με τον πατερα μου στο δικό του σπιτι οποτε δεν είχαμε ενοικιο και όλα τα εξοδα του σπιτιου νερο, τηλέφωνο, κοινόχρηστα και δεη τα πληρωνε αυτός. Εμεις είχαμε το φαγητό και τα δικά μας εξοδα, είμασταν πολυ καλα. Τα αδελφια μου όμως εμειναν άνεργα, η συνταξη του πατερα μου μειώθηκε, σε ποιον να πρωτοδωσει χρήματα και ποιο χαρατσι να πληρωσει πρωτα. Η δουλειά του άντρα μου επηρεάστηκε πολύ από την κριση και η δικιά μου το ίδιο αλλα τουλαχιστον έχουμε ακόμη δουλειά. Δε το μετανιωσα ποτέ που εμεινα μαζί με τον πατερα μου(είναι και μεγάλος άνθρωπος και εμεινα μαζί του για να τον φροντίζω) είναι τεραστια οικονομικη βοήθεια αλλα είναι και μια συντροφια για εμενα γιατί ο άντρας μου δουλευει ως αργά κι εχω κάποιον άνθρωπο μεσα στο σπιτι να μιλάμε. Ο άντρας μου είναι ευκολος άνθρωπος και δεν παραπονέθηκε ποτε που εμενε μαζί με τον πεθερο του ίσα ίσα που μου έλεγε πως έτσι πρεπει να γίνει.

η συμβουλή μου είναι όσοι μπορείτε να πάτε να μεινετε με τους γονείς σας κι αν είναι στο χωριο ακόμη καλύτερα. Στη πολη δεν υπαρχει ελπίδα για δουλεια, για τα επομενα 2 χρονια.

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δουλεύει μόνο ο άντρας μου πια. Το πάρα πολύ μικρό σπιτάκι μας είναι δικό μας κι εγώ είμαι έγκυος. Πότε θα ξαναδουλέψω ένας Θεός ξέρει. Δεν έχω ούτε μπαλκόνι να βάλω καμμιά ντομάτα, μόνο ένα παράθυρο με περβάζι! Ευτυχώς έχω τον μπαμπά μου που βοηθάει κι αυτός όποτε και όπως μπορεί με τη μικρή του σύνταξη. Έχει αναλάβει όλα τα χαράτσια προς το παρόν και σίγουρα θα χρειαστεί να βοηθήσει κι άλλο. Είμαι σκασμένη όλη την ώρα :( σκέφτομαι όμως ότι υπάρχουν και χειρότερα...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μην απογοητεύεσαι καλή μου, είναι και οι ορμόνες και οι αλλαγές, όλα μεγιστοποιούνται.

Και πριν εκεί έμενες έτσι? Οπότε δεν είναι ότι άλλαξε κάτι.

Αλλωστε είναι παραδοσιακά τα περβάζια. Μόνο κάτι χαζό ήθελα να σε ρωτήσω, που θα απλώνεις με το μωρό?

 

Να κάνεις το σταυρό σου που είναι δικό σας κι ας είναι μικρό. Το νοίκι δεν παλεύεται με ένα μισθό.

Κι εμείς ένα μισθό έχουμε κι ας δουλεύω...μακάρι να είχα να βάζω και λεφτά στη δουλειά μου με τόσα χρέη...

 

budekina έχεις χρυσό μπαμπά!

polina26 μακάρι να μείνετε πάντα έτσι να μη σας επηρεάζει κορίτσι μου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...