Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα


Recommended Posts

Πώς την αντιμετωπίζετε;

εχω παρατηρήσει πως η μικρή όταν δεν πίνει νερό μετά από κρεμούλα δεν κάνει κακά και όσα κάνει είναι σκληρά!

τώρα το πρωι της έδωσα και λίγο χαμομήλι μετά το γάλα

δεν της άρεσε και πολύ!:P

όσο για το νερό,όταν είμαστε έξω και χαζεύει πίνει!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα ντεμη εγω της βαζω και λιγο ακτινιδιο στη φρουτοκρεμα, κυριως τα σπορακια, της δινω περισσοτερο νερο και οσο περισσοτερο θηλασμο γινεται. βασικα ομως ισως πρεπει να δεις μηπως ειναι καποια τροφη που της προκαλει τη δυσκοιλιοτητα πχ εμενα ειναι το αχλαδι και το μηλο..

Link to comment
Share on other sites

Ntemi δεν μας γράφεις πόσο είναι η μικρή σου και πότε αρχίσατε τις στερεές.

Αν αρχίσατε σχετικά πρόσφατα (μέχρι 2 μήνες) η δυσκοιλιότητα είναι φυσιολογική μιας και το εντεράκι τώρα μαθαίνει να λειτουργεί με κάτι άλλο εκτός το γάλαα σου.

 

Η λύση του ακτινιδίου που σου προτύνει η πόλι είναι σούπερ. Έπιασε στο Ηλεκτράκι μου που εμφάνισε δυσκοιλιότητα όταν αρχίσαμε στερέες. Λίγο προσοχή θέλει μόνο μην της κάνει δυσανεξία ή σύγκαμα - σε τ΄τετοια περίπτωση απλά θα σταματήσεις τη χορήγηση ακτινιδίου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ntemi δεν μας γράφεις πόσο είναι η μικρή σου και πότε αρχίσατε τις στερεές.

Αν αρχίσατε σχετικά πρόσφατα (μέχρι 2 μήνες) η δυσκοιλιότητα είναι φυσιολογική μιας και το εντεράκι τώρα μαθαίνει να λειτουργεί με κάτι άλλο εκτός το γάλαα σου.

 

Η λύση του ακτινιδίου που σου προτύνει η πόλι είναι σούπερ. Έπιασε στο Ηλεκτράκι μου που εμφάνισε δυσκοιλιότητα όταν αρχίσαμε στερέες. Λίγο προσοχή θέλει μόνο μην της κάνει δυσανεξία ή σύγκαμα - σε τ΄τετοια περίπτωση απλά θα σταματήσεις τη χορήγηση ακτινιδίου.

 

Ρέα μου,το Σάββατο κλείσαμε τον 6ο μήνα!Στέρεες ξεκινήσαμε στους 5 1/2 μήνες!Αρχικά ρυζάλευρο για 10 μέρες,μετά φρουτα και τέλος(2 μέρες τώρα) τα λαχανικά.Χτες εκανε κακά μόνη της αλλά ζορίστηκε πάρα πολύ!!!!

Ρώτησα την παιδίατρο για το ακτινίδιο και μου είπε ότι είναι εκτός εποχής και επισης μπορεί να την πειράξει!Οπότε της μείωσα λίγο τη μπανάνα!

Πόσο μπορεί να κρατήσει όμως αυτό;πότε συνηθίζει το εντεράκι;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα την παιδίατρο για το ακτινίδιο και μου είπε ότι είναι εκτός εποχής και επισης μπορεί να την πειράξει!Οπότε της μείωσα λίγο τη μπανάνα!

 

Έτσι έλεγα και εγώ, μήπως τη πειράξει;;;

 

Η απάντηση της παιδίατρου: το πρόβλημά σου τώρα είναι η δυσκοιλιότητα. Δώσε ακτινίδιο. Το πολύ πολύ αν τη πειράξει (πιθανότητα είναι όχι ότι συμβαίνει στάνταρ) το κόβεις.

 

Πόσο μπορεί να κρατήσει όμως αυτό;πότε συνηθίζει το εντεράκι;

 

Εμένα άρχισε να στρώνει με το ακτινίδιο. Δεν έδινα κάθε μέρα. Μόλις όμως είχα καθυστέρηση της έδινα. μετά... ρολόι...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρέα μου,το Σάββατο κλείσαμε τον 6ο μήνα!Στέρεες ξεκινήσαμε στους 5 1/2 μήνες!Αρχικά ρυζάλευρο για 10 μέρες,μετά φρουτα και τέλος(2 μέρες τώρα) τα λαχανικά.Χτες εκανε κακά μόνη της αλλά ζορίστηκε πάρα πολύ!!!!

Ρώτησα την παιδίατρο για το ακτινίδιο και μου είπε ότι είναι εκτός εποχής και επισης μπορεί να την πειράξει!Οπότε της μείωσα λίγο τη μπανάνα!

Πόσο μπορεί να κρατήσει όμως αυτό;πότε συνηθίζει το εντεράκι;

 

Ρυζάλευρο δίνεις ακόμα; Καλύτερα να κόψεις αυτό παρά τη μπανάνα... Η ώριμη μπανάνα αποδεικνύεται ότι είναι ευεργετική για το έντερο (εκτός αν υπάρχει κανονική αλλεργία και όχι ψευδοαλλεργία) το ξένο γάλα όμως που περιέχει το ρυζάλευρο είναι το συνηθέστερο αλλεργιογόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ρυζάλευρο δίνεις ακόμα; Καλύτερα να κόψεις αυτό παρά τη μπανάνα... Η ώριμη μπανάνα αποδεικνύεται ότι είναι ευεργετική για το έντερο (εκτός αν υπάρχει κανονική αλλεργία και όχι ψευδοαλλεργία) το ξένο γάλα όμως που περιέχει το ρυζάλευρο είναι το συνηθέστερο αλλεργιογόνο...

 

από βδομάδα το αντικαθιστούμε με φαρίν λακτέ.αυτό δεν εχει γάλα μέσα;;

δεν έχει συμπτώματα αλλεργίας

χτες την είδε,μια χαρά είναι

σήμερα το πρωι έκανε μόνη της κακά

τι άλλο μπορεί να βοηθήσει;

πόσο αθώο μπορεί να είναι το χαμομήλι;

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου αν ειναι να δωσεις χαμομηλι μην δωσεις του εμποριου εχουν του κοσμου τα συντηρητικα και γλυκαντικα. δωσε καλυτερα φυσικο. Κατι αλλο που κανω εγω ειναι να βαζω σταφιδες στη φρουτοκρεμα που τις εχω μουλιασει απο το βραδυ σε νερο. ρωτα και την γιατρο βεβαια

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου αν ειναι να δωσεις χαμομηλι μην δωσεις του εμποριου εχουν του κοσμου τα συντηρητικα και γλυκαντικα. δωσε καλυτερα φυσικο. Κατι αλλο που κανω εγω ειναι να βαζω σταφιδες στη φρουτοκρεμα που τις εχω μουλιασει απο το βραδυ σε νερο. ρωτα και την γιατρο βεβαια

 

πάντα φυσικό!

όσο για τη φρουτόκρεμα,μου ειπε να της βάζω σταφύλι!όχι πολύ 2-3 ρόγες!

θα της βάλω αύριο!

μου είπε ότι θα στρώσει!μακάρι!κριμα να ταλαιπωρείται!

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές η δυσκοιλιοτητα ειναι σημάδι αλλεργίας (ή ψευδοαλλεργιας). Όταν εισάγεις μια καινουρια τροφη θα κρατάς πάντα απόσταση 3-5 ημερών απο τις άλλες ώστε να ξέρεις τι ακριβώς την πειράζει. Μέσα σε μισο μήνα έδωσες πολλα πράγματα και έχασες τον μπούσουλα! Το πεπτικο σύστημα του μωρου σου "φωνάζει" ότι δεν ειναι έτοιμο για κάτι!

Οι κρέμες όπως το ρυζαλευρο και η φαριν λακτέ εκτός απο άχρηστες κι ανθυγιεινες έχουν αγελαδινο γάλα που ειναι το νούμερο 1 αλλεργιογονο για τις μικρές ηλικίες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα λαχανικά τελικά βοήθησαν πολύ!

κάνουμε κακάκια 2 φορές τη μέρα!:P

εγω βαζω στην μπουμπου μου αβοκαντο,ειτε στα φρουτα ειτε στα λαχανικα κ την βοηθαει πολυ στα κακα της!!!!!:P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω στην μπουμπου μου αβοκαντο,ειτε στα φρουτα ειτε στα λαχανικα κ την βοηθαει πολυ στα κακα της!!!!!:P

 

δε μουπε για αβοκάντο η παιδίατρος!θα το δω κι αυτό όμως!

σευχαριστώ!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...