Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


matilda38

Recommended Posts

Αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας μία πρόσφατή μου εμπειρια και θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σας. Επειδή είμαι αρκετά υπέρβαρη (σχεδών πάντα ήμουν) ο γιατρός μου μου συνέστησε να ξεκινήσω πρόγραμμα διατροφής σε διατροφολόγο , ενδοκρινολόγο τελως πάντων σε κάποιον εξειδικευμένο λόγω της εγκυμοσύνης. Ο ενδοκρινολόγος μου μου συνέστησε 2-3 κέντρα διότι ο ίδιος δεν δίνει δίαιτες . Μεταξύ αυτών επέλεξα το διαιτολογικό τμήμα μεγάλου μαιευτηρίου στα Β.Προάστια. Έκλεισα λοιπόν ραντεβού αφού είχε βέβαια προηγηθεί μια ιστορία με το χρηματικό. Δηλαδή άλλα μου είπε η πρώτη κυρία που μίλησα (πολύ λιγότερα και πακέτο) και άλλα η δεύτερη (ανά "συνεδρία"). Τέλως πάντων αφού κατέληξαν στην πρώτη απάντησή τους μετά από σχετική επίπληξή μου, πήγα... Αφού με δέχτηκε μία κοπέλα πάαρα μα πάααααρα πολύ αδύνατη σε σημείο που νόμιζα ότι είχε πρόβλημα ...και κάπως μου κακοφάνηκε για υπεύθυνη διαιτολογικού... ακολούθησε μια σειρά ερωτήσεων τι τρώω τι δεν κλπ και μου λέει: -Περάστε τώρα δίπλα με την κοπέλα για τις μετρήσεις και ξαναέρχεστε για τα υπόλοιπα. -οκ.

Πάω λοιπόν στο δίπλα χώρο και η κοπελίτσα μου λέει : - Ωραία , γδυθείτε , φορέστε αυτό το σκουφάκι , βγάλτε κοσμήματα και μπείτε σε αυτό το μηχάνημα για 5' . Θα σας ανοίγω αν θέλετε κάθε 1' να παίρνετε αέρα. Ήταν ένα μηχάνημα σαν σολάριουμ περίπου που μου είπε ότι μετράει το λίπος του σώματος...

Μόλις είδα το μηχάνημα έπαθα κατι η αλήθεια είναι. Σκέφτομαι για κάτσε καταρχήν εδώ αποφεύγω τα κάθομαι μπροστά στο φούρνο μικροκυμάτων , δεν βάφω τα μαλλιά μου δεν δεν δεν... Πώς θα μπω τώρα σε ένα τέτοιο μηχάνημα έγκυος??? :confused: Της λέω : είμαι έγκυος, σίγουρα σας είπαν να μπώ εδώ? - Νάι , μου λέει. . Με τη σειρά μου της εξηγώ ότι έχω πολλούς ενδοιασμούς και ότι θα έπρεπε να με προειδοποιήσουν από το τηλέφωνο αν θα ήθελα να μπώ ή έστω να πάρω τη γνώμη του γιατρού μου. Επίσης της ζήτησα κάποια ιατρική βεβαίωση που να αποδεικνύει την ασφάλεια του συγκεκριμένου μηχανήματος κατά την εγκυμοσύνη και με κοίταζε λές και ήμουν ufo. Με αυτό το ύφος με κοίταζε μέχρι και που έφυγα τσαντισμένη:mad: . Εσείς θα μπαίνατε?? Είμαι υπερβολική????:confused:Το γνωρίζει αυτό καμία άλλη κοπέλα?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εαν ηταν ενας λιπομετρητης απλα δεν κινδυνευες καθολου.πιστευω πως εκει που απευθυνθηκες πηγαινουν πολλες εγκυες γυναικες κ μαλλον γ αυτο σε κοιταξε η κοπελα.κατα τη γνωμη μου επισης μια διαιτολογος ναι πρεπει να ειναι αδυνατη!αλλιως πως θα την εμπιστευτει καποιος για να χασει κιλα!

μου φανηκες λιγακι υπερβολικη,προφανως δεν φταινε οι κοπελες που συναντησες αλλα η αρχικη διαφωνια που ειχες για το πακετο που συμφωνησες,κ με το δικιο σου :wink:.οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους που λενε.

στη θεση σου θ αναλογιζομουν λιγακι ή θα εδινα τοπο στην οργη κ θα συνεχιζα με διαθεση,ή θα υπαναχωρουσα εαν δεν ενιωθα ομορφα.εχε στο νου σου ειδικα εαν εχεις πολλα κιλα να χασεις ,οτι το περιβαλλον κ οι ανθρωποι που θα σε βοηθησουν πρεπει να ειναι της εμπιστοσυνης αλλα κ της αρεσκειας σου.ευχομαι με το καλο να τα χασεις κ να φτασεις στο στοχο σου!

Link to comment
Share on other sites

εαν ηταν ενας λιπομετρητης απλα δεν κινδυνευες καθολου.πιστευω πως εκει που απευθυνθηκες πηγαινουν πολλες εγκυες γυναικες κ μαλλον γ αυτο σε κοιταξε η κοπελα.κατα τη γνωμη μου επισης μια διαιτολογος ναι πρεπει να ειναι αδυνατη!αλλιως πως θα την εμπιστευτει καποιος για να χασει κιλα!

μου φανηκες λιγακι υπερβολικη,προφανως δεν φταινε οι κοπελες που συναντησες αλλα η αρχικη διαφωνια που ειχες για το πακετο που συμφωνησες,κ με το δικιο σου :wink:.οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους που λενε.

στη θεση σου θ αναλογιζομουν λιγακι ή θα εδινα τοπο στην οργη κ θα συνεχιζα με διαθεση,ή θα υπαναχωρουσα εαν δεν ενιωθα ομορφα.εχε στο νου σου ειδικα εαν εχεις πολλα κιλα να χασεις ,οτι το περιβαλλον κ οι ανθρωποι που θα σε βοηθησουν πρεπει να ειναι της εμπιστοσυνης αλλα κ της αρεσκειας σου.ευχομαι με το καλο να τα χασεις κ να φτασεις στο στοχο σου!

 

 

Ακόμα και λιππομετρητής να ήταν που ούτε αυτό ξέρουμε αν είναι ακίνδυνο δε νομίζω ότι καμία έγκυος μπαίνει εκεί μέσα ανέμελη. Όσο για την κοπέλα δεν ήταν απλά αδύνατη , έδειχνε στα όρια ανορεξίας !! Και από όσο έχω ακούσει και έχω συζητήσει με παλία γνωστή μου διατροφολόγο που δυστυχώς δεν ζεί και ήταν παλία καραβάνα στον συγκεκριμένο κλάδο μου είχε πει ότι "είναι απαγορευτικό " η διαιοτολόγος να είναι πολύ αδύνατη ή πολύ παχιά γιατί δεν δίνει το παράδειγμα μίας υγειούς σιλουέτας είτε έτσι είτε αλλιώς. Επίσης μη ξεχνάμε ότι σε διαιτολόγο πάνε και άνθρωποι πολύ αδύνατοι για να πάρουν κιλά ή ασθενείς ή έγκυες ελλειποβαρείς... Τι εμπιστοσύνη μπορεί να τους αποπνέει μια κοπέλα 40 κιλών κανονικού αναστήματος?

Όσο για την υπαναχώρηση που λές ξέχασα να αναφέρω ότι της πρότεινα να προχωρήσουμε στη δίαιτα παρακάμπτωντας αυτό το στάδιο και αρνήθηκαν... Αυτοί έχασαν . Εγώ τη δουλειά μου την έκανα πήγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε δίαιτα αρκετά καλή και αρκετά εύκολη και μου είπε πως τέτοιου τύπου μετρήσεις και μηχανήματα είναι περίσσότερο για prestige παρά για οτιδήποτε άλλο. Στην ερώτησή μου κατά πόσο ασφαλή είναι μου είπε ότι κανείς δεν μπορεί να με βεβαιώσει 100% για την ασφάλειά τους αλλα ο ίδιος πρώτη φορά άκουσε ότι εφαρμόζεται και σε εγκυους... Απλά σου παραθέτω και την άλλη πλευρά δεν κρίνω τη γνώμη σου φυσικά.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις??εδω τα νυχια μας δεν βαφουμε γιατι ψιλοφοβομαστε και θα μπεις σε κατι τετοιο???οχι πως θα ηταν κατι απαραιτητα που θα δημιουργουσε προβλημα αλλα...οσο να ναι φοβασαι καλα εκανες...και αφου τελικα βρηκες λυση και μαλιστα καλη τοτε μια χαρα;);)οσο για το πολυ αδυνατη που λες μου χει τυχει να γνωρισω τετοια διατροφολογο τυχαια σε μια παρεα...μολις εφυγε ολοι η παρεα τ ιδιο ελεγε πως δεν θα την εμπιστευονταν γιατι ηταν απλα αποκρουστικη η ιδια....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Matilda,

και εγω στην θεση σου το ιδιο θα εκανα.

Δεν παιζουμε με αυτα τα θεματα στην κατασταση που βρισκομαστε.

Και απο την στιγμη που ηταν ασφαλες το μηχανημα γιατι αρνηθηκαν να σου το δωσουν και γραπτως? Τι ειχαν να φοβηθουν? Μηπως δεν ηταν και τοσο ασφαλες τελικα?

n32sp2.png Sx6Op2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσους και να ρώτησα (γιατί το σκέφτομαι ακόμα και νευριάζω:evil:) όλοι μου λένε ότι καλά έκανα . Ο νέος ενδοκρινολόγος μου δέ έγινε Τούρκος μόλις το άκουσε. Στην αρχή δεν με πίστευε!!! Μου λεει αποκλείεται δεν θα κατάλαβαν οτι είσαι έγκυος... Του εξήγησα πως έγινε και μου λέει "Δεν είμαστε καλά κορίτσι μου ... σαφέστατα έκανες καλά που αρνήθηκες" ..

 

Τέτοιες περιπτώσεις κορίτσια κατά τη γνώμη μου χρίζουν έρευνας από τον ιατρικό σύλλογο για να αξιολογηθέι η αξιοπιστία τους και η ασφάλεια τους στις εγκύους. Δεν επιτρέπεται να παίζει κανεις με την υγεία μας και του παιδιού μας! Γιατί ναι εγώ αρνήθηκα. Εάν κάποιες δεν αρνηθούν και πράγματι το συγκεκριμένο μηχάνημα ενέχει κινδύνους? :confused: Μετά τι? Τραβάνε τα μαλλιά τους???:confused:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας μία πρόσφατή μου εμπειρια και θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σας. Επειδή είμαι αρκετά υπέρβαρη (σχεδών πάντα ήμουν) ο γιατρός μου μου συνέστησε να ξεκινήσω πρόγραμμα διατροφής σε διατροφολόγο , ενδοκρινολόγο τελως πάντων σε κάποιον εξειδικευμένο λόγω της εγκυμοσύνης. Ο ενδοκρινολόγος μου μου συνέστησε 2-3 κέντρα διότι ο ίδιος δεν δίνει δίαιτες . Μεταξύ αυτών επέλεξα το διαιτολογικό τμήμα μεγάλου μαιευτηρίου στα Β.Προάστια. Έκλεισα λοιπόν ραντεβού αφού είχε βέβαια προηγηθεί μια ιστορία με το χρηματικό. Δηλαδή άλλα μου είπε η πρώτη κυρία που μίλησα (πολύ λιγότερα και πακέτο) και άλλα η δεύτερη (ανά "συνεδρία"). Τέλως πάντων αφού κατέληξαν στην πρώτη απάντησή τους μετά από σχετική επίπληξή μου, πήγα... Αφού με δέχτηκε μία κοπέλα πάαρα μα πάααααρα πολύ αδύνατη σε σημείο που νόμιζα ότι είχε πρόβλημα ...και κάπως μου κακοφάνηκε για υπεύθυνη διαιτολογικού... ακολούθησε μια σειρά ερωτήσεων τι τρώω τι δεν κλπ και μου λέει: -Περάστε τώρα δίπλα με την κοπέλα για τις μετρήσεις και ξαναέρχεστε για τα υπόλοιπα. -οκ.

Πάω λοιπόν στο δίπλα χώρο και η κοπελίτσα μου λέει : - Ωραία , γδυθείτε , φορέστε αυτό το σκουφάκι , βγάλτε κοσμήματα και μπείτε σε αυτό το μηχάνημα για 5' . Θα σας ανοίγω αν θέλετε κάθε 1' να παίρνετε αέρα. Ήταν ένα μηχάνημα σαν σολάριουμ περίπου που μου είπε ότι μετράει το λίπος του σώματος...

Μόλις είδα το μηχάνημα έπαθα κατι η αλήθεια είναι. Σκέφτομαι για κάτσε καταρχήν εδώ αποφεύγω τα κάθομαι μπροστά στο φούρνο μικροκυμάτων , δεν βάφω τα μαλλιά μου δεν δεν δεν... Πώς θα μπω τώρα σε ένα τέτοιο μηχάνημα έγκυος??? :confused: Της λέω : είμαι έγκυος, σίγουρα σας είπαν να μπώ εδώ? - Νάι , μου λέει. . Με τη σειρά μου της εξηγώ ότι έχω πολλούς ενδοιασμούς και ότι θα έπρεπε να με προειδοποιήσουν από το τηλέφωνο αν θα ήθελα να μπώ ή έστω να πάρω τη γνώμη του γιατρού μου. Επίσης της ζήτησα κάποια ιατρική βεβαίωση που να αποδεικνύει την ασφάλεια του συγκεκριμένου μηχανήματος κατά την εγκυμοσύνη και με κοίταζε λές και ήμουν ufo. Με αυτό το ύφος με κοίταζε μέχρι και που έφυγα τσαντισμένη:mad: . Εσείς θα μπαίνατε?? Είμαι υπερβολική????:confused:Το γνωρίζει αυτό καμία άλλη κοπέλα?

Έμοιαζε με κάτι τέτοιο;

220px-Adult_body_composition_through_air_displacement_plethysmography.jpg

Link to comment
Share on other sites

πιστευω εκανες καλα που δε μπηκες. αυτη ηταν η περιεργη καθως πιστευει πως η εμφανιση μετρα πρωτα απολα και μετα να εχεις εναν ΥΓΙΕΣ παιδι στη ζωη σου. ουτε καν συμμεριζεται προφανως τις αγωνιες σου.

 

απο την αλλη ισως και η δικη σου σταση την εκανε να παρει αυτο το υπεροπτικο υφος για σπασιμο λογω ιδεοληψιας οτι διατηρειται σε τετοια φορμα (κατα τη γνωμη της παντα). μπορει ναναι φιλαρεσκη ή εναντιον του γαμου ή της μη σπουδαιοτητας της μητροτητας κλπ. δε δικαιολογειται η σταση της αλλιως να μη μπορει να σε καταλαβει.

 

οποτε ή απο σπασιμο απεναντι σου ή λογω πεποιθησεων. και βεβαια ολα αυτα σε περιπτωση που το μηχανημα δεν ειναι ασφαλες.

 

επισης λες οτι "...και με κοίταζε λές και ήμουν ufo. Με αυτό το ύφος με κοίταζε μέχρι και που έφυγα τσαντισμένη..." οποτε προηγηθηκε και κατι αλλο που παρελειψες. μηπως σου εξηγησε τι μηχανημα ειναι? αλλα και παλι γιατι να τη πιστεψεις?εχεις καθε δικαιωμα (και πιστευω πως ολες μας αυτο θα καναμε παρα τη διαβεβαιωση της ασφαλειας) να αρνηθεις αφου προηγουμενως δε το ξερες και δε σκεφτηκες πανω σαυτο που προκειται να υποστεις.

 

μετα ομως απο ολο αυτο τελικα τι μηχανημα ειναι? ασφαλες ή οχι? γιατι αν ειναι κατι καλο ειναι κριμα να χασεις ευκαιρια που σου δινεται λογω εγωισμου,μια και το αποφασισες να κανεις θυσιες για την υγεια σου. κοιτα εσενα και το συμφερον σου!απο την αλλη σκεφτηκες μηπως τους ελεγες να το παραλειψουν?χωρις αυτο δλδ δε γινεται η δουλεια τους? εκτος και αν δεν ειναι αξιοπιστο κεντρο παλι κατα δικη σου αποψη.

 

τελος, η δικη μου συμβουλη ειναι, αφου πηρες αποφαση να φροντισεις το σωμα σου κανε το! αλλα να υποστηριζεις τα θελω σου, να βρισκετε συμβιβαστικες λυσεις προς οφελος σου παντα και οχι να κανεις οτι σου επιβαλουν γιατο δικο τους ιματζ. καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Έμοιαζε με κάτι τέτοιο;

220px-Adult_body_composition_through_air_displacement_plethysmography.jpg

 

 

περιπου. Ειχε και κατι σαν θερμοσιφωνο απο πανω και ηταν μεγαλυτερο απο αυτο νομιζω.

Παντως επειδη εχει περασει και πολυς καιρος απο τοτε που εκανα το θεμα και με τον ενδοκρινολογο που το συζητησα αργοτερα , μου ειπε οτι πολυ καλα εκανα και δεν μπηκα και οτι ουτως ή αλλως δεν εχει κανενα νοημα μια εγκυος να μπει εκει διοτι οι "διαιτες" εγκυμοσυνης ειναι πολυ ειδικες και δεν προσαρμοζονται αναλογα με το λιπος που εχουμε εκεινη τη στιγμη. Με λιγα λογια οτι ακομα και ασφαλες να ηταν δεν υπηρχε κανενας λογος να μη με αναλαβουν επειδη αρνηθηκα να μπω. Γιατι δεν θυμαμαι αν εχω ξαναγραψει οτι 2-3 μερες μετα νομιζω με πηραν τηλ να με ρωτησουν τι συνεβη και τους το συζητησα μαζι τους λιγο πιο χαλαρα το πραγμα. ΠΟλυ απλα αρνηθηκε να με αναλαβει.

και να ξερες πως με πειραξε:rolleyes:

Α και επεμενε να μην μου δωσει τιποτα γραπτως για την ακινδυνη χρηση στην εγκυμοσυνη αλλα ουτε καν να με παραπεμψει σε καποια ιστοσελιδα. Τελος και γυναικολογος αντιθετος ηταν. Απλα επειδη καποια κοπελα συμβουλεψε πιο κατω οτι ειναι εντελως ακινδυνο γι αυτο το λεω. καλο ειναι να ειμαστε λιγο πιο επιφυλακτικοι σε περιπτωσεις εγκυμοσυνης . Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περιπου. Ειχε και κατι σαν θερμοσιφωνο απο πανω και ηταν μεγαλυτερο απο αυτο νομιζω.

Παντως επειδη εχει περασει και πολυς καιρος απο τοτε που εκανα το θεμα και με τον ενδοκρινολογο που το συζητησα αργοτερα , μου ειπε οτι πολυ καλα εκανα και δεν μπηκα και οτι ουτως ή αλλως δεν εχει κανενα νοημα μια εγκυος να μπει εκει διοτι οι "διαιτες" εγκυμοσυνης ειναι πολυ ειδικες και δεν προσαρμοζονται αναλογα με το λιπος που εχουμε εκεινη τη στιγμη. Με λιγα λογια οτι ακομα και ασφαλες να ηταν δεν υπηρχε κανενας λογος να μη με αναλαβουν επειδη αρνηθηκα να μπω. Γιατι δεν θυμαμαι αν εχω ξαναγραψει οτι 2-3 μερες μετα νομιζω με πηραν τηλ να με ρωτησουν τι συνεβη και τους το συζητησα μαζι τους λιγο πιο χαλαρα το πραγμα. ΠΟλυ απλα αρνηθηκε να με αναλαβει.

και να ξερες πως με πειραξε:rolleyes:

Α και επεμενε να μην μου δωσει τιποτα γραπτως για την ακινδυνη χρηση στην εγκυμοσυνη αλλα ουτε καν να με παραπεμψει σε καποια ιστοσελιδα. Τελος και γυναικολογος αντιθετος ηταν. Απλα επειδη καποια κοπελα συμβουλεψε πιο κατω οτι ειναι εντελως ακινδυνο γι αυτο το λεω. καλο ειναι να ειμαστε λιγο πιο επιφυλακτικοι σε περιπτωσεις εγκυμοσυνης . Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Συμφωνώ με τον ενδοκρινολόγο σου. Αυτή η συσκευή μετρά το λίπος σε συσχετισμό με το βάρος, το ύψος και τον όγκο και στην περίπτωση μιας εγκυμοσύνης είναι άτοπο (ευνόητο το γιατί). Δοκίμασε να προσανατολιστείς στο διαιτολογικό τμήμα κάποιου από τα πανεπιστημιακά μαιευτικά νοσοκομεία.

http://en.wikipedia.org/wiki/Body_composition

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...