Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Βρε κοριτσια τι να κανω??? Η μπεμπα μου ειναι 6 μιση μηνων, ξεκινησαμε τις στερεες εδω κ ενα μηνα περιπου, απο τον 6ο τρωμε φρουτοκρεμα σουπα κ την απογευματινη.Αντλω το γαλα μου κ της το δινω με το μπιμπερο, μεχρι τωρα επινε πρωι κ βραδυ 200 γρ. στο καθε γευμα, καμια φορα κ παραπανω.Απο μια μερα στην αλλη σταματησε να το πινει.. αντε να πιει 50-70 γρ. με το ζορι.Τι να προσπαθω εγω.. τιποτα! Κλεινει το στομα κ γκρινιαζει.Μου λενε οτι το βαρεθηκε κ να δοκιμασω να της δωσω ξενο, αλλα δεν θελω γιατι ετσι θα το κοψει τελειως το δικο μου. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο??? Τι να κανω??? :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κοριτσια τι να κανω??? Η μπεμπα μου ειναι 6 μιση μηνων, ξεκινησαμε τις στερεες εδω κ ενα μηνα περιπου, απο τον 6ο τρωμε φρουτοκρεμα σουπα κ την απογευματινη.Αντλω το γαλα μου κ της το δινω με το μπιμπερο, μεχρι τωρα επινε πρωι κ βραδυ 200 γρ. στο καθε γευμα, καμια φορα κ παραπανω.Απο μια μερα στην αλλη σταματησε να το πινει.. αντε να πιει 50-70 γρ. με το ζορι.Τι να προσπαθω εγω.. τιποτα! Κλεινει το στομα κ γκρινιαζει.Μου λενε οτι το βαρεθηκε κ να δοκιμασω να της δωσω ξενο, αλλα δεν θελω γιατι ετσι θα το κοψει τελειως το δικο μου. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο??? Τι να κανω??? :(

 

Να σου ζήσει το μωρακι σου.Όχι κορίτσι μου δεν βαρέθηκε το γάλα σου το παιδάκι,τι είναι αυτά που λες.Καποια φάση περνάει το μωρο,η τα δοντακια του το ταλαιπωρούν!Σε καμία περίπτωση να μην δώσεις ξένο γαλατακι χωρίς λόγο.Ειναι δυνατόν να θέλει ξαφνικά ξένο γάλα απο της μαμας?Εσυ θα προσφέρεις το μπιμπερον όπως κανεις κάθε μέρα,χωρίς να του δείχνεις ότι ενοχλεισαι όταν δεν θέλει και κάποια στιγμή θα το αρχίσει πάλι,χωρίς άγχος και προπάντων χωρίς πίεση!!!!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογη εμπειρία είχα με την πρώτη μου ΄κόρη: ακριβώς στους 6 μήνες που μπήκαν όι στερεες τροφές άρχισε να αρνείται να θηλάσει. Για δυο μήνες παιδευόμουν, και τι δεν έκανα... αφού δεν ήθελε το στήθος με τίποτα (τι ...νηστείες της έκανα για να το πάρει, τίποτα) άρχισα να δοκιμάζω μπιμπερό για να αντλώ και να δίνω. δοκίμασα όλα τα μπιμπερό της αγοράς... αλλά τίποτα! δοκίμασα να δώσω ξένο γάλα, αλλά δεν ήθελε ούτε αυτό... Κατά τον 8ο μήνα, απλώς σταμάτησα να έχω γάλα - λογικό, αφού 2 μήνες δεν έπινε σχε΄δόν καθόλου. Εγώ, με φοβερές τύψεις κ άγχος, γιατί εκ΄τός των άλλων, όλοι οι παιδίατροι έλεγαν "ε πώς, πρέπει να πίνει γάλα" και μου ερχόταν να ουρλιάξω "ε δώστε το εσείς!". Στο τέλος πέτυχα έναν παιδίατρο που με απάλλαξε τουπάχιστον από τις ενοχές, γιατί μου είπε ότι αν τρώει γιαούρτι κ λίγο τυράκι, να μη στενοχωριέμαι, κάποτε θα πιει κ γάλα... Ξαναέβαλε γάλα στο στόμα της μετά από 9 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια τι να κανω??? Η μπεμπα μου ειναι 6 μιση μηνων, ξεκινησαμε τις στερεες εδω κ ενα μηνα περιπου, απο τον 6ο τρωμε φρουτοκρεμα σουπα κ την απογευματινη.Αντλω το γαλα μου κ της το δινω με το μπιμπερο, μεχρι τωρα επινε πρωι κ βραδυ 200 γρ. στο καθε γευμα, καμια φορα κ παραπανω.Απο μια μερα στην αλλη σταματησε να το πινει.. αντε να πιει 50-70 γρ. με το ζορι.Τι να προσπαθω εγω.. τιποτα! Κλεινει το στομα κ γκρινιαζει.Μου λενε οτι το βαρεθηκε κ να δοκιμασω να της δωσω ξενο, αλλα δεν θελω γιατι ετσι θα το κοψει τελειως το δικο μου. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο??? Τι να κανω??? :(

 

 

Μάλλον προχώρησες πολύ γρήγορα στην εισαγωγή στερεών. Τρία γεύματα είναι πολλά για μωρό 6μιση μηνών.

Εφόσον θηλάζει (πίνει μητρικό με μπιμπερό), το μητρικό γάλα εξακολουθεί να παραμένει η κύρια τροφή της μέχρι και ολόκληρο τον πρώτο χρόνο και οι στερεές είναι συμπληρωματικές αυτού.

Το μωρό μάλλον χορταίνει αρκετά με τις στερεές, σε συνδυασμό με ενοχλήσεις από δόντια που είναι συχνές σ' αυτή την ηλικία, μάλλον έχει χάσει το ενδιαφέρον της για γάλα.

 

Τώρα τι μπορείς να κάνεις...

Κατ' αρχήν δοκίμασε να φυλάς το γάλα σε μικρότερες ποσότητες, για να μην το πετάς αν δεν το πίνει.

Να προσφέρεις γάλα λίγη ώρα πριν τις στερεές (πχ. 1 ώρα πριν, ανάλογα με το πρόγραμμα της μικρής, θα δεις πώς σε βολεύει). Αν πιει, καλώς, μετά θα δώσεις στερεές, όσο φάει, μπορεί να είναι και μικρότερη ποσότητα απ' ότι συνήθως, αλλά αυτό δεν μας πειράζει. Ενδιάμεσα, αν πεινάσει και δεν έχει έρθει η ώρα για το επόμενο γεύμα στερεών, μπορείς να δώσεις πάλι λίγο γάλα κ.ο.κ. Η απογευματική κρέμα δεν χρειάζεται ουσιαστικά, καλύτερα να προσφέρεις εκείνη την ώρα γάλα. Αν δεν το δέχεται με τίποτα, δώσε λίγη κρέμα και δοκίμασε αργότερα πάλι γάλα. Συνεχίζεις να δίνεις γάλα πρωί και βράδυ εννοείται και όσο πιεί.

Συνεχίζεις και τις αντλήσεις, ώστε να μην σου κοπεί το γάλα.

Ελπίζω να επανέλθει σιγά σιγά. Πάντως είναι πολύ μικρή για να αποφασίσει μόνη της ότι δεν χρειάζεται πλέον γάλα, να αποθηλάσει δηλαδή. Μάλλον έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα (κακός συντονισμός) με την εισαγωγή στερεών.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γάλα που αντλείς το βάζεις ψυγείο; Αν το ξεπαγώνεις μπορεί να έχει μεταλλική γεύση ή στην συντήρηση να παίρνει μυρωδιά από άλλα τρόφιμα. Μπορεί να άλλαξε η γεύση από κάτι που τρως τελευταία και να μην της αρέσει.

 

Πάντως αν βγάζει δοντάκια εγώ ξέρω ότι θέλουν να θηλάζουν συνέχεια για παρηγοριά, μπορεί όμως να μην ισχύει για το μπιμπερό.

 

Αν δεν τρώει ούτε τα υπόλοιπα καλό θα ήταν να το πείς στον παιδίατρο.

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το γαλα το βαζω στην συντηρηση και φρεσκο-βγαλμενο να ειναι παλι δεν το πινει, σημερα δοκιμασα να της δωσω το νουλακ ουτε αυτο ηθελε..

Εχω καταληξει στο συμπερασμα πως ειναι τα δοντια της, διοτι πιανει το μπιμπερο κ το μασαει με ενοχληση. Ουτε στα υπολοιπα φαγητα εχει κ πολυ ορεξη αλλα τα τρωει κ πινει κ νερο ευτυχως. Αντλω το γαλα οπως κ να χει κ της το βαζω στις κρεμες που φτιαχνω,τουλαχιστον να το παιρνει απο κει.. τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οι κρεμες που υπαρχουν απο τον 4ο καλο ειναι να αποφευγονται? μπερδευονται τα παιδια?

 

Εαν θηλαζεις αποκλειστικα δεν υπαρχει λογος να ξεκινησεις τοσο νωρις,εγω την μπεμπα μου την ξεκινησα 5 μιση μηνων με φρουτοκρεμα κ στον 6ο αρχησαμε κ την απογευματινη

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε τις αντλήσεις όπως κάνεις, συνέχισε να προσφέρεις και κάνε υπομονή, συνήθως όταν έχουν πόνους από τα δόντια μειώνεται η όρεξή τους. Λογικά θα επανέλθει μόλις σκάσει το πρώτο δοντάκι. Μην μπλέκεσαι με νουλάκ και άλλα γάλατα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οι κρεμες που υπαρχουν απο τον 4ο καλο ειναι να αποφευγονται? μπερδευονται τα παιδια?

 

Ο ΠΟΥ συστήνει ο θηλασμός να είναι αποκλειστικός μέχρι τον 6ο μήνα και μετά να ξεκινάει η εισαγωγή στερεών. Ένα βρέφος που θηλάζει, μέχρι τον 6ο μήνα δεν χρειάζεται άλλη τροφή. Αυτό δεν είναι για να μην μπερδεύονται τα παιδιά, αλλά γιατί αν η εισαγωγή στερεών γίνει νωρίτερα, αυξάνει ο κίνδυνος για εμφάνιση αλλεργιών.

Επίσης, στα μωρά που θηλάζουν, καλό είναι να μην πηγαίνουμε πολύ γρήγορα στα 3 γεύματα στερεών την ημέρα, αντικαθιστώντας ταυτόχρονα και τους θηλασμούς με γεύματα στερεών, αλλά να δίνουμε τις στερεές συμπληρωματικά του θηλασμού, δηλαδή ο θηλασμός δεν γίνεται μόνο πρωί και βράδυ όταν το μωρό τρώει στερεές, όπως όταν πίνει φόρμουλα, αλλά εξακολουθεί να θηλάζει πολλές φορές τη μέρα ενδιάμεσα από τις στερεές. Η μαμά προσφέρει και το μωρό κανονίζει μόνο του πότε και πόσο θα θηλάσει. Στην περίπτωση βέβαια που πίνει μητρικό με μπουκάλι είναι πιθανό να μην μπορεί να εφαρμοστεί αυτό, αλλά 6μιση μηνών, λογικά δεν φτάνουν 2 φορές τη μέρα μόνο γάλα, χρειάζεται παραπάνω.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aktina έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον έχεις δίκιο. Για δοντάκια φαίνεται. Και εμένα είναι 6 1 /2 μηνών η μπέμπα μου και έχει αρχίσει η φαγούρα στα δοντάκια.

Εμένα δεν τρώει πολύ τελευταία , αλλά θηλάζει. Υπομονή.

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...