Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγή στερεών, θηλασμός και διακοπές


Recommended Posts

Τέλη Μαϊου θα κατεβούμε στα πεθερικά μου και θα μείνουμε εκεί για 20 μέρες περίπου. Το μωρό μου θα είναι τότε περίπου 6,5 μηνών. Όταν θα κατεβούμε στα πεθερικά μου έχω υπολογίσει ότι το μωρό θα τρώει ένα γεύμα στερεών και μόλις θα έχει αρχίσει το δεύτερο γεύμα.

 

Όλους αυτούς τους μήνες δεν αποχωρίστηκα τη μπέμπα μου ποτέ για πάνω από 2 ώρες. θα ήθελα λοιπόν τώρα που θα πάμε διακοπές να μπορώ να την αφήνω λίγο στα πεθερικά μου και να πάω ας πούμε με τον άντρα μου να κάνουμε ένα μπανάκι στη θάλασσα.

 

Η απορία μου είναι μέχρι πόσες ώρες θα μπορούσω να την αφήνω μόνη της χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα στο θηλασμό. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά μέχρι στίγμής. Το βάζω να φάει όποτε ζητήσει, συνήθως ανά μιάμιση ώρα αλλά καμιά φορά μπορεί να τύχει να φάει και στις 2,5 ώρες. Θήλαστρο δεν έχω και γάλα με το χέρι δεν καταφέρνω να βγάλω. Οπότε αν και όταν θα την αφήνω στην πεθερά μου θα την ταίζει μόνο στερεές. έχετε κάτι να με συμβουλεύσετε;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καμιά;:-(

 

Ξέρω ότι οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και το δεύτερο εξάμηνο ζωής. Όμως πιστεύετε ότι δεν θα μπορούσα ας πούμε να αφήσω τη μικρή ένα τρίωρο (τετράωρο είναι πολύ; ) στην πεθερά μου και να την ταϊσει με φρουτόκρεμα όσο θα λείπω;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εαν εχεις ενα καλοφαγο μωρακι που θα δεχτει να δοκιμασει να φαει φρουτοκρεμα τοτε γιατι οχι?το θεμα ειναι να εχει δοκιμασει τα φρουτακια κ να τρωει μια ικανοποιητικη ποσοτητα ωστε να την "κρατησει" το 3ωρο που θες.4ωρο μ φαινεται λιγο δυσκολο τοσο μικρουλα.ο δικος μ μετα την εβδομαδα προσαρμογης με τα φρουτα, δλδ λιγο μηλο+γαλα, λιγο αχλαδι+γαλα κτλ, αρχισε να τρωει μια καλη ποσοτητα φρουτοκρεμας κ τον κραταγε 3ωρο.απλα θα σου προτεινα την 1η εβδομαδα εισαγωγης να μην λειπεις, γιατι μπορει ας πουμε το σκετο μηλο να μην το φαει καθολου ο[ποτε να θελει να θηλασει στο καπακι, μην λειπεις κ η πεθερα σου δεν μπορει να ανταπεξελθει.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την δικιά μου εμπειρία αλλά αφορά ξένο γάλα.Η μικρή μου δεν χόρταινε με τα φρούτα.Κατά κάποιο τρόπο την έπιανε"ξελιγωμάρα¨στην μία-μιάμιση ώρα και έπινε μια μπουκάλα γάλα.Το φαγητό αν και δεν προλάβαμε να το φάμε καλά-καλά την κράταγε καλύτερα.Πρέπει να βρεις έναν τρόπο να έχεις πρόσφορο γάλα σύμφωνα με όσα είδα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι βλέποντας και κάνοντας. Γιατί το μωρό μπορεί να ανταποκριθεί τέλεια στις στερεές (οπότε θηλάζεις πριν φύγεις και στα μισά δίνει η γιαγιά τα φρούτα, οπότε το κρατάνε), αλλά μπορεί και να δεις ερμητικά κλειστή την μπουκαπόρτα μέχρι αργότερα (ο δικός μου φαγητό έφαγε στους 11, τα φρούτα τα τσάκιζε από την αρχή).

 

Πρέπει να το αποφασίσεις από τώρα ή υπάρχει το περιθώριο να το δεις στην πορεία; Π.χ. σκέφτεσαι να αγοράσεις θήλαστρο ας πούμε;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Απ' ότι κατάλαβα η συμβουλή σας είναι να δω πώς θα ανταποκριθεί το μωρό στις στερεές και από το πόση ποσότητα θα τρώει θα καταλάβω και για πόσο θα μπορούσε να το κρατήσει. Αρχίζω με τη φρουτόκρεμα μεθαύριο. Άντε να δούμε... Miriki δε σκέφτομαι να αγοράσω θήλαστρο. Αν δω ότι δεν τραβάμε απλώς θα παίρνω το μωρό μαζί μου όπως έκανα μέχρι τώρα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν ξεκινησαμε τα φρουτα δεν ξετρελλαθηκε...εντελει τα συνηθησε μετα απο 2βδομαδες και το τρωγε το πιατακι του..ξαναπειναγε μετα απο 3ωρες το αργοτερο..

 

οποτες δες κ εσυ ποσο θα τρωει η δικια σου κ μετα απο ποσο θα ξαναπειναει, για να ξερεισ ποση ωρα θα μπορεις να λειπεις!

 

αν κ ....μηπως θα ταν πιο ευκολο να αγοραζες απο δω απ το φορουμ ενα μεταχειρισμενο θηλαστρο να σε εξυπηρετησει για τις διακοπες σας να μην εχεισ και το αγχοσ...να μπορει και να πινει απ το γαλατακι σου αν πεινασει, ενω λειπεισ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σας!Θα ήθελα τη βοηθειά σας!Ο μπεμπάκος μου διανυει τον 7ο μηνα ζως του και εδω κ δύο μέρες ξεκινήσαμε εκτος από φρουτόκρεμα και κρέμα βανίλια να τρώμε αλεσμένα λαχανικά με αποτέλεσμα τα γεύματα με γάλα να μειωθούν στα δύο (πρωί- βράδυ).Αυτό για μένα σημαίνει οτι βγαζω γάλα με το θηλαστρο μονο δυο φορές την ημέρα πρωι κ βράδυ (λέω με το θήλαστρο γιατι είχαμε κάποια προβλήματα κ πίνει το γάλα μου με μπιμπερο εκτος αν κάποιο πρωινο τον ''πιάσω στον ύπνο'' κ θηλασει κανονικα)Το θέμα μου είναι οτι στο διάστημα αυτο μεσολαβούν πολλες ώρες κ το στήθος μου πρήζεται κ πονάει πολυ.Πόσο καιρο θέλει μέχρι να προσαρμοστεί κ τι μπορς να κάνω για ανακούφιση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας!Θα ήθελα τη βοηθειά σας!Ο μπεμπάκος μου διανυει τον 7ο μηνα ζως του και εδω κ δύο μέρες ξεκινήσαμε εκτος από φρουτόκρεμα και κρέμα βανίλια να τρώμε αλεσμένα λαχανικά με αποτέλεσμα τα γεύματα με γάλα να μειωθούν στα δύο (πρωί- βράδυ).Αυτό για μένα σημαίνει οτι βγαζω γάλα με το θηλαστρο μονο δυο φορές την ημέρα πρωι κ βράδυ (λέω με το θήλαστρο γιατι είχαμε κάποια προβλήματα κ πίνει το γάλα μου με μπιμπερο εκτος αν κάποιο πρωινο τον ''πιάσω στον ύπνο'' κ θηλασει κανονικα)Το θέμα μου είναι οτι στο διάστημα αυτο μεσολαβούν πολλες ώρες κ το στήθος μου πρήζεται κ πονάει πολυ.Πόσο καιρο θέλει μέχρι να προσαρμοστεί κ τι μπορς να κάνω για ανακούφιση?

 

Δεν είμαι σίγουρη οτι με μόνο δυο αντλησεις θα μπορέσεις να διατηρήσεις την παραγωγη σου ώστε να επαρκεί.

Αν σε ενδιαφέρει να θηλασεις απο το στηθος μην το αποκλείσεις σαν πιθανοτητα. Δεν ειναι απίθανο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...