Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Χάπια μην πάρεις, Έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία τους, μόνο στην Ελλάδα κυκλοφορούν ακόμη και έχουν παρενέργειες!

 

?????????

 

 

εγω χαπι πηρα γιατι επρεπε να το κοψω αποτομα για καποιο λογο και μου το εδωσε ο γυναικολογος.....απο ποτε θεωρειτε απαγορευμενο????

 

 

Ο ΕΟΦ υπαρχει ακομα και νομιζω πως δεν ειναι σωστο να γραφονται τετοια γιατι μπορει καποια μανουλα να τρομοκρατηθει διαβαζοντας το ...

 

Αν χρειαζεται καποιος να παρει καποιο φαρμακο αρμοδιος ειναι ο γιατρος και κανεις αλλος...

 

Σαφώς και ο ΕΟΦ υπάρχει ακόμα και στην επίσημη ιστοσελίδα του γράφει αυτά:

 

http://eof3.eof.gr/assets/16selEOF.pdf

 

κάντε λίγο τον κόπο ν' ανοίξετε το αρχείο και συγκεκριμένα στη

σελίδα 2: 1. Ανεπιθύμητες ενέργειες φαρμάκων

 

Επίσης από την ιστοσελίδα του ΕΟΦ:

 

Αυτή είναι η προσωρινά αποθηκευμένη σελίδα της Google για την ιστοσελίδα http://www.eof.gr/E_S_2004/6.8.htm. Πρόκειται για ένα στιγμιότυπο της σελίδας όπως εμφανίστηκε στις 11 Οκτ. 2008 08:24:54 GMT. Από τότε, αυτή η σελίδα ενδέχεται να άλλαξε. Μάθετε περισσότερα

 

Έκδοση μόνο κειμένου

Οι ακόλουθοι όροι αναζήτησης έχουν επισημανθεί: βρωμοκρυπτίνη  

6.8 Διεγέρτες ντοπαμινικών υποδοχέων

Oι ουσίες βρωμοκρυπτίνη και λισουρίδη διεγείρουν τους υποδοχείς της ντοπαμίνης και αναστέλλουν την έκκριση της προλακτίνης από την υπόφυση. Xρησιμοποιούνται για τη διακοπή της γαλουχίας όταν αστοχήσουν απλούστερα μέσα, σε γαλακτόρροια και σε προλακτινώματα. Aναστέλλουν την έκκριση της αυξητικής ορμόνης και χρησιμοποιούνται σε περιπτώσεις μεγαλακρίας. H θεραπεία, συνήθως μακροχρόνια, έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση σε σημαντικό ποσοστό του μεγέθους των αδενωμάτων. H καβεργολίνη (cabergoline) έχει παρόμοια δράση και θεραπευτικές ενδείξεις όπως η βρωμοκρυπτίνη, αλλά μακρότερης διάρκειας. H μακρά διάρκεια της καβεργολίνης (επίδραση στην ελάττωση της προλακτίνης στον ορό) οφείλεται στην παρατεταμένη παραμονή της στην υπόφυση. Eπιπλέον, ασκεί ειδικότερη ντοπαμινεργική διέγερση επί των Δ2 υποδοχέων των λακτοτρόφων κυττάρων της υπόφυσης. Ως εκ τούτου, χαρακτηρίζεται από εντελώς επιλεκτική δράση και δεν επιδρά στη βασική έκκριση άλλων ορμονών της υπόφυσης.

 

Όπως γράφει και η Αγλαΐα:

 

O EOF EPITREPEI THN KYKLKOFORIA FARMAKWN POU EXOUN APOSYRTHEI APO ALLES XWRES...

 

TO SYGKEKRIMENO DEN SYSTHNETAI GIA APOGALAKTISMO. XORHGEITAI GIA ALLOUS LOGOUS KAI KATAXRHSTIKA GIA APOGALAKTISMO

 

THN KATAXRHSH THN KANOUN OI ARMODIOI GIATROI GIATI TA DIKA TOUS SYMFERONTA EINAI POLY SHMANTIKOTERA APO THN YGEIA MIAS GYNAIKAS KI ENOS PAIDIOU...

 

Δεν είχα σκοπό να τρομοκρατήσω κανέναν, απάντησα σε μία πολυ συγκεκριμένη ερώτηση όπου δεν υπήρχε κανένας επείγων λόγος για άμεσο απογαλακτισμό

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα?

 

Εγω που θηλαζω ακομα και δεν εχω αδιαθετησει, μπορω με ομοιοπαθητικη να μειωσω την προλακτινη (χωρις κα μειωθει το γαλα μου) ωστε να αδιαθετησω μηπως και μεινω εγκυος?

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι με την ομοιοπαθητική, απλά ήθελα να σου πω να κάνεις κουράγιο λίγο ακόμη, γιατί σίγουρα όπου να 'ναι θα αδιαθετήσεις. Εγώ αδιαθέτησα περίπου στους 20 μήνες. Αν και δε μου έρχεται κάθε μήνα, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δε μπορώ να μείνω έγκυος. Απλά είναι λίγο πιό δύσκολο να υπολογίσεις τις γόνιμες μέρες.

 

Σπάνια να κρατήσει η αμηνόρροια πάνω από 2 χρόνια. Όχι οτι δε γίνεται κι αυτό, αλλά το πιό πιθανό είναι να αδιαθετήσεις σύντομα. Σου το εύχομαι! :)

 

Να σαι καλα!!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μα μπορει καποιος να μου εξηγησει πως καποιες γυναικες που θηλαζουν δεν εχουν περιοδο και καποιες αλλες εχουν απο το 2ο μηνα πχ???(οπως εγω???)

 

 

υπαρχει κατι για να το πετυχεις αυτο???? :lol::lol::lol:

 

ασχετο επισης αλλα παλι δε καταλαβα..ειμαι και ξανθια....τα χαπια αν θυμαμαι καλα τα πηρα για 3 μερες dostinex .....επαθα μεγαλη ζημια???συγχωρεστε με αλλα δε μπορω να διαβασω επισημες σελιδες τυπου εοφ κλπ κλπ τα παιρνω με τον τροπο που τα γραφουνε λες και ειμαστε επιστημονες.....μου τη σπαει η ξυλινη γλωσσα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

μα μπορει καποιος να μου εξηγησει πως καποιες γυναικες που θηλαζουν δεν εχουν περιοδο και καποιες αλλες εχουν απο το 2ο μηνα πχ???(οπως εγω???)

 

 

υπαρχει κατι για να το πετυχεις αυτο???? :lol::lol::lol:

 

Εξαρτάται απ'τη γυναίκα, αλλά και απ'το πόσο συχνά θηλάζει το παιδί. Αν το μωρό δεν πάρει πιπίλα και συμπλήρωμα, και το βάζεις στο στήθος όσο συχνά θέλει, όχι μόνο για τροφή, αλλά και σαν παρηγοριά, και για όλες τις ανάγκες του, το πιό πιθανό είναι να μην αδιαθετήσεις πριν τους έξι μήνες. Υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις βέβαια. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω για να το πετύχεις, απ'το να θηλάζεις το μωρό on demand.

Θηλάζοντας συχνά, δίνεις μήνυμα στο σώμα σου, οτι το μωρό σε έχει ακόμα πολύ ανάγκη, και δεν είσαι έτοιμη για δεύτερο παιδάκι.

Τονίζω και πάλι όμως, οτι δεν ισχύει αυτό για κάθε γυναίκα, και είναι φυσιολογικό να αδιαθετήσεις μετά τους δύο μήνες, απλά λίγο πιό σπάνιο.

 

ασχετο επισης αλλα παλι δε καταλαβα..ειμαι και ξανθια....τα χαπια αν θυμαμαι καλα τα πηρα για 3 μερες dostinex .....επαθα μεγαλη ζημια???συγχωρεστε με αλλα δε μπορω να διαβασω επισημες σελιδες τυπου εοφ κλπ κλπ τα παιρνω με τον τροπο που τα γραφουνε λες και ειμαστε επιστημονες.....μου τη σπαει η ξυλινη γλωσσα

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω πάνω σ'αυτό. Αν όμως δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, δε νομίζω οτι πρέπει να σε απασχολεί και να ανησυχείς για κάτι που έχει ήδη γίνει και δε μπορείς να αλάξεις. Απλά μαθαίνουμε και προχωράμε.

Να'σαι καλά και να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω να ρωτησω ακομα το εξης: πρεπει να βγαζω λιγη ποσοτητα απο γαλα ποναει δεν ποναει το στηθος; γαιτι εγω εχω δυο μερες τωρα δεν εβγαλα καθολου και δεν με ποναει. ποναω περισσοτερο οταν το βγαζω με το χερι. συγνωμη αν γινομε κουραστικη αλλα ειμαι λιγο ασχετη. :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα μπορει καποιος να μου εξηγησει πως καποιες γυναικες που θηλαζουν δεν εχουν περιοδο και καποιες αλλες εχουν απο το 2ο μηνα πχ???(οπως εγω???)

 

 

υπαρχει κατι για να το πετυχεις αυτο???? :lol::lol::lol:

 

Εξαρτάται απ'τη γυναίκα, αλλά και απ'το πόσο συχνά θηλάζει το παιδί. Αν το μωρό δεν πάρει πιπίλα και συμπλήρωμα, και το βάζεις στο στήθος όσο συχνά θέλει, όχι μόνο για τροφή, αλλά και σαν παρηγοριά, και για όλες τις ανάγκες του, το πιό πιθανό είναι να μην αδιαθετήσεις πριν τους έξι μήνες. Υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις βέβαια. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω για να το πετύχεις, απ'το να θηλάζεις το μωρό on demand.

Θηλάζοντας συχνά, δίνεις μήνυμα στο σώμα σου, οτι το μωρό σε έχει ακόμα πολύ ανάγκη, και δεν είσαι έτοιμη για δεύτερο παιδάκι.

Τονίζω και πάλι όμως, οτι δεν ισχύει αυτό για κάθε γυναίκα, και είναι φυσιολογικό να αδιαθετήσεις μετά τους δύο μήνες, απλά λίγο πιό σπάνιο.

 

 

 

και κλασσικα μια ζωη να ειμαι στην εξαιρεση...γκρρρρρρρποτε πιπιλα ποτε συμπληρωμα ...μονο στηθος ολη μερα....αποκλειστικα....

 

εε εδω η εξαιρεση.... :?:?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή χρονιά σε όλες. Έψαχνα καιρό να βρω ένα θέμα σχετικό με τον απογαλακτισμό με χάπια και τώρα που σας βρήκα θα ήθελανα να παραθέσω μια δυο απορίες και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποια να μου τις λύσει.

1ον έχω 6 μήνες που σταμάτησα το θηλασμό για πολλούς και διάφορους λόγους κυρίως προσωπκούς. Ο γιατρός μου μου χορήγησε κατευθείαν χάπια τα οποία πήρα καθώς θεώρησα οτι αφού μου τα δίνει ο γιατρός δε θα πάθω τίποτα. Πήρα ένα ολοκληρο πακέτο αλλά το γάλα δεν κόπηκε τελείως. Έκανα και κάποια γιατροσόφια των γιαγιάδων που λέμε αλλα πάλι το στήθος γέμιζε όχι πολύ βέβαια τόσο όμως ώστε να με ενοχλεί. Με τον γιατρό μου δεν είχαμε και τις καλύτερες σχέσεις κι έτσι δεν είχα το θάρρος να τον ξαναενοχλήσω για να μου πει τι θα κάνω, έτσι από μόνη μου ξαναπήρα τα ίδια χάπια για λίγες μέρες μέχρι που είδα οτι το γάλα είχε τελικά σταματήσει κι έτσι σταμάτησα να ασχολούμε με το θέμα απογαλακτησμός. τώρα μετά από έξι μήνες διαπιστωσα οτι το στήθος μου ακόμη έχει σταγόνες γαλακτος. Είναι φυσιολογικό αυτό? Τι να κάνω για να σταματήσει τελείως έστω και αυτό το λίγο που έχω?

Και2ον μετά από τόσα χάπια που πήρα ΄πόσο κακό μπορεί να έχω κάνει στον οργανισμό μου? Ποιες είναι ακριβώς οι παρενέργειες των χαπιών?

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποια μπορούσε να μου λύσει τις απορίες ευχαριστώ πολύ. :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

τώρα μετά από έξι μήνες διαπιστωσα οτι το στήθος μου ακόμη έχει σταγόνες γαλακτος. Είναι φυσιολογικό αυτό?

 

einai fysiologiko

 

 

Τι να κάνω για να σταματήσει τελείως έστω και αυτό το λίγο που έχω?

 

den xreiazetai na kaneis tipota

 

 

Και2ον μετά από τόσα χάπια που πήρα ΄πόσο κακό μπορεί να έχω κάνει στον οργανισμό μου?

kaneis den mporei na sou pei

to kalo einai oti den eixes ameses parenergeies

 

 

Ποιες είναι ακριβώς οι παρενέργειες των χαπιών?

diabase to xartaki h psakse sto diadiktyo

 

den einai ena eidos xapiou alla 3 diaforetika sebasmata me diaforetikh drastikh ousia

 

as poume to dostinex exei epipleon parenergeis apo autes pou grafei to xartaki kai exoun ekdothei epipleon odhgies

 

http://www.eof.gr/web/guest/announcements?p_p_id=62_INSTANCE_SGLn&p_p_action=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=2&_62_INSTANCE_SGLn_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_SGLn_groupId=10102&_62_INSTANCE_SGLn_articleId=12993&_62_INSTANCE_SGLn_version=1.0

 

* Αντένδειξη σε ασθενείς με ιστορικό ινωδών διαταραχών και ενδείξεις καρδιακής βαλβιδοπάθειας, όπως καθορίζονται από υπερηχοκαρδιογράφημα πριν την έναρξη της θεραπείας

* Προειδοποιήσεις, οι οποίες θα συμπεριλαμβάνουν υποχρεωτική τακτική υπερηχοκαρδιογραφική παρακολούθηση πριν την έναρξη της θεραπείας και κατά τη διάρκειά της, και κλινική παρακολούθηση για άλλα ινώδη συμβάματα

* Τροποποίηση της καταγραφής των ανεπιθύμητων ενεργειών, έτσι ώστε να συμπεριληφθούν η καρδιακή βαλβιδοπάθεια και σχετιζόμενες διαταραχές

 

To farmako auto exei steilei kosmo sto nosokomeio me problhmata kardias kai exoun pethanei kapoies mhteres

 

oi gynaikologoi synexizoun na to xorhgoun elafra th kardia...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, εν μέρη ανακουφίστηκα γιατί με είχε πιάσει ένα μικρό άγχος για το πότε θα κοπεί το γάλα από την άλλη καταρριέμαι το γιατρό γιατί με άφησε να πάρω τα χάπια. Βέβαια δεν είναι αυτά που έχουν αναφερθεί στο τόπικ είμαι σίγουρη γιαυτό αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς και την ονομασία τους γιατί πάει καιρός που τα χρησιμοποιήησα. Και ασφαλώς μου τα χορήγησε τηλεφωνικώς. Τέλος πάντων εύχομαι να μην έχω προκαλέσει ΄κάτι κακό στον εαυτό μου και πάλι σε ευχαριστώ. :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δηλαδη, για να καταλαβω, γιατι διαβασα στο φορουμ οσο αναφορα τα dostinex και ακομα δεν εχω αποφασισει να τα παρω. Αν αφησω το γαλα να λιγοστευει μονο του, δεν θα χρειαστω χαπια? θα φυγει μονο του? Γιατι γενικα ειμαι κατα των φαρμακων και ειδικα αυτων με τις παρενεργειες.

Η γιατρος μου παντως μου τα συνεστησε

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20338, κυρίως διάβασε τα ποστ τις Αγλαΐας (#8 και #9).

 

Καλά κάνεις και προβληματίζεσαι. Δεν υπάρχει λόγος να παίρνουμε φάρμακα άνευ λόγου, ειδικά όσα είναι επικίνδυνα για τον οργανισμό μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγω καταφερα να θηλασω 15 μερες και τωρα 4 μερες μετα νιωθω αποτυχημενη.Εδω και 4 μερες δινω ξενο γαλα γιατι η μπεμπα μου μαλλον δεν χορταινε, ολη τη μερα ηθελε ανα μιση ωρα κ δεν κοιμοτανε κ μονο το βραδυ κοιμοτανε ενα τριωρο, μαλλον επειδη εξαντλουνταν κ ξανα απο τη αρχη. Στο μεταξυ σκιστηκανε οι θηλες μου, πετρωνε το στηθος μου κ αν κ εκανα ολα τα πρακτικα κ μη, πονουσα πολυ, απογοητευτικα κ τα παρατησα. Τωρα ομως οι θηλες μου θρεψανε καπως κ εγω νιωθω τυψεις, μπορω να ξαναπροσπαθησω ή ειναι αργα κ ελατωθηκε το γαλα μου. Το στηθος μου σταζει λιγο κ ειναι λιγο πετρωμενο. Πηρα τα χαπια αλλα δεν τα ξεκινησα

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταφερα να θηλασω 15 μερες και τωρα 4 μερες μετα νιωθω αποτυχημενη.Εδω και 4 μερες δινω ξενο γαλα γιατι η μπεμπα μου μαλλον δεν χορταινε, ολη τη μερα ηθελε ανα μιση ωρα κ δεν κοιμοτανε κ μονο το βραδυ κοιμοτανε ενα τριωρο, μαλλον επειδη εξαντλουνταν κ ξανα απο τη αρχη. Στο μεταξυ σκιστηκανε οι θηλες μου, πετρωνε το στηθος μου κ αν κ εκανα ολα τα πρακτικα κ μη, πονουσα πολυ, απογοητευτικα κ τα παρατησα. Τωρα ομως οι θηλες μου θρεψανε καπως κ εγω νιωθω τυψεις, μπορω να ξαναπροσπαθησω ή ειναι αργα κ ελατωθηκε το γαλα μου. Το στηθος μου σταζει λιγο κ ειναι λιγο πετρωμενο. Πηρα τα χαπια αλλα δεν τα ξεκινησα

 

Διάβασε αυτό για επαναγαλακτισμό http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

και πρωτόκολλο αντλήσεων.

θα χρειαστείς νοσοκομειακό θήλαστρο το οποίο νοικιάζεις και βάζε το παιδί στο στήθος έτσι κι αλλιώς για να μην χάσει την επαφή.

Αν έχεις τη δυνατότητα να συμβουλευτείς ένα σύμβουλο γαλουχίας θα ήταν το καλύτερο.

Α επίσης το γεγονός ότι θήλαζε η μπέμπα κάθε μισή ώρα είναι απολύτως φυσιολογικό,έτσι κάνουν τα μωρά για να ρυθμίσουν την παραγωγή της μαμάς. Όση περισσότερη είναι η ζήτηση τόση θα είναι και η προσφορά-παραγωγή.

Οι θηλές μπορεί να πληγώθηκαν από κακή στάση του μωρού στο στήθος,δες βιντεάκια για τη σωστή τοποθέτηση πχ http://www.breastfeeding.com/helpme/helpme_video_4_bf_positions.html

και μην πλένεις τις θηλές συνέχεια παρά μια μόνο φορά την ημέρα όταν κάνεις μπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταφερα να θηλασω 15 μερες και τωρα 4 μερες μετα νιωθω αποτυχημενη.Εδω και 4 μερες δινω ξενο γαλα γιατι η μπεμπα μου μαλλον δεν χορταινε, ολη τη μερα ηθελε ανα μιση ωρα κ δεν κοιμοτανε κ μονο το βραδυ κοιμοτανε ενα τριωρο, μαλλον επειδη εξαντλουνταν κ ξανα απο τη αρχη. Στο μεταξυ σκιστηκανε οι θηλες μου, πετρωνε το στηθος μου κ αν κ εκανα ολα τα πρακτικα κ μη, πονουσα πολυ, απογοητευτικα κ τα παρατησα. Τωρα ομως οι θηλες μου θρεψανε καπως κ εγω νιωθω τυψεις, μπορω να ξαναπροσπαθησω ή ειναι αργα κ ελατωθηκε το γαλα μου. Το στηθος μου σταζει λιγο κ ειναι λιγο πετρωμενο. Πηρα τα χαπια αλλα δεν τα ξεκινησα

 

Πρώτα από όλα ηρέμησε και χαλάρωσε. Φυσικά και δεν είσαι αποτυχημένη. Και μόνο ότι σκέφτεσαι έτσι σημαίνει ότι είσαι μια πάρα μα πάρα πολύ καλή μαμά που κάνει ό,τι μπορεί για το μωρό της τη δεδομένη στιγμή με αυτές τις συνθήκες. Το να θηλάζεις δεν σε κάνει καλύτερη η χειρότερη μάνα.

Είναι φυσικό στην κατάστασή σου να απογοητεύεσαι, να απελπίζεσαι και να τα παρατάς. Δεν είσαι θεός και χρειάζεσαι βοήθεια και συμπαράσταση αλλά και γνώση και ενημέρωση που δεν είναι εύκολο να βρεις.

Αν, παρόλα αυτά, το ξανασκέφτηκες και πραγματικά θες να κάνεις επναγαλακτισμό είναι εφικτό αλλά όχι πανεύκολο. Όταν ήμουν στη θέση σου χρειάστηκε πολλή προσπάθεια, χρόνος, υπομονή και επιμονή αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε. Και εμένα το γάλα μου είχε μειωθεί πάρα πολύ αλλά τελικά το επανέφερα και τελικά θήλασα αποκλειστικά και ακόμη θηλάζω (ούτε που το φανταζόμουνα τότε).

Αν ακολουθήσεις το πρόγραμμα των αντλήσεων συστηματικά με νοσοκομειακό θήλαστρο και βάζεις το μωρό όσο πιο συχνά γίνεται στο στήθος, όλα θα πάνε καλά.

Αν χρειαστείς βοήθεια γράφε στο θέμα του επαναγαλακτισμού. Καλή επιτυχία και υπομονή. Ό,τι και αν γίνει είσαι η καλύτερη μαμά του κόσμου για το μωράκι σου.

Καλή χρονιά.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...