Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες φορές το χρόνο αρρωσταίνουν τα μωρά σας?


Recommended Posts

Ουφ κουράστηκα! Δεν περνάει μήνας χωρίς να αρρωστήσουμε! Η μπέμπα μου μόλις χρόνισε και συνεχώς αρρωσταίνει με ιώσεις παρότι τη θηλάζω ακόμη. παλι με πυρετό την έχω σήμερα. Βέβαια έχω και ένα μεγαλύτερο παιδάκι 3,5 χρονών που πάει παιδικό σταθμό και φέρνει διάφορα. Ωστόσο αυτή αρρωσταίνει πιο συχνά! Ο γιος μου μέχρι τα 2,5 δεν είχε αρρωστήσει παρά μόνο μία φορά. από όταν άρχισε όμως παιδικό είναι συνεχώς με μύξες και αυτός.εσας αρρωσταίνουν τόσο συχνά?

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω μεγαλύτερο μωράκι, αλλά νιώθω πολύ τυχερή που η μικρή μου δεν αρρώστησε ποτέ...Νομίζω όμως ότι το μεγλύτερο παιδάκι παίζει σημαντικό ρόλο, ειδικά όταν πάει παιδικό...

 

Περαστικά σας!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου είναι 4,5 ετών και έχει αρρωστήσει μία φορά 1,5 ετών με βρογχοπνευμονία και εκ τότε άλλες κανά δυο φορές με πυρετό μέχρι 38 για 1 μέρα και κανένα βηχαλάκι μες στο χειμώνα...

Φέτος που ήταν η πρώτη χροννιά στον παιδικό τίποτα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουφ κουράστηκα! Δεν περνάει μήνας χωρίς να αρρωστήσουμε! Η μπέμπα μου μόλις χρόνισε και συνεχώς αρρωσταίνει με ιώσεις παρότι τη θηλάζω ακόμη. παλι με πυρετό την έχω σήμερα. Βέβαια έχω και ένα μεγαλύτερο παιδάκι 3,5 χρονών που πάει παιδικό σταθμό και φέρνει διάφορα. Ωστόσο αυτή αρρωσταίνει πιο συχνά! Ο γιος μου μέχρι τα 2,5 δεν είχε αρρωστήσει παρά μόνο μία φορά. από όταν άρχισε όμως παιδικό είναι συνεχώς με μύξες και αυτός.εσας αρρωσταίνουν τόσο συχνά?

 

 

Μια απο τα ιδια δεν ξερω τι να τα κανω απο τις μυξες , τον βηχα κλπ. υπομωνη τι αλλο καλη μου παντως να εισαι σιγουρη οτι δεν εισαι μονη εχουμς πολλες μαμαδες στην ιδια φαση .:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
  • 8 months later...

Και μενα σχεδον καθε μηνα με ιωση και πυρετο.Χτυπαμε και κατι 39 και βαλε.Την περασμενη εβδομαδα ηταν με πυρετο για 5 μερες (πρωτη φορα τοσο πολυ).Και σκεψου οτι ειναι 2 και ακομη θηλαζω!!!Που να μην θηλαζα δηλαδη!!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου πηγαν παιδικό και θήλαζαν. Ο πρώτος χειμώνας βγήκε με κρυώματα που συνεχώς τα γύριζαν σε πυρετό. Όταν λέμε πυρετό όμως, κρατούσε μόνο 1,2 άντε 3 ημέρες, ήταν μόνο απογευματινές, καμιά φορά βραδυνές ώρες και τα παιδιά είχαν μια χαρά το κέφι τους. Εγώ τα περνούσα πάντα ως απλό συνάχι.

 

Βέβαια ήταν μια αναστάτωση στο σπίτι ο πυρετός, γιατί δεν έστελνα τα παιδιά σχολείο και το βράδυ τα παρακολουθούσα καλου-κακού.

 

Απλά ο παιδικός δεν είναι και το καλύτερο για ένα παιδί που δεν έχει ωριμάσει το ανοσοποιητικό τους. Κάποια παιδιά έτσι αντιδρούν.

 

Από τα τέλη της πρώτης άνοιξης και μετά, οι πυρετοί έγιναν σιγά σιγά μόνο μυξούλες, ώσπου στο τέλος έγιναν... τίποτα.

 

Στο μεταξύ δεν χρειάστηκε αντιβίωση, ούτε κάποια άλλη αγωγή. Δηλαδή δεν είχαμε ωτίτιδες, βρογχίτιδες και σε αυτό πιστεύω βοήθησε ο θηλασμός.

 

Στα τέλη του πρώτου χειμώνα πάντως, ο μικρός μου είχε ταλαιπωρηθεί από τις αδιάκοπες ιώσεις και τον κράτησα σπίτι για ένα μήνα.

 

Παίζει ρόλο και σε τι παιδικό πάει το παιδί, αν έχει πολλά πολλά παιδιά ή όχι, αν έχουν πολιτική να μη δέχονται τα άρρωστα παιδάκια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν αρρωσταινουμε!!! περυσι τιποτα! ο μικρος 2 μερες ολες και ολες και εντελως light κατασταση και η κορη μου 2 φορες απο μιση μερα με γαστρεντεριτιδα. ευχομαι να ειμαστε και φετο ετσι....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς σπάνια...Ο μεγαλος θηλασε 14 μηνες, τα 2 πρωτα χρονια εκανε 2-3 λαρυγγιτιδες και ο υψηλότερος πυρετός του μεχρι σημερα ήταν 38,5.Ο μικρος κοντευει να χρονισει και δεν εχει αρρωστησει περα απο κτ ελαφριες μυξουλες..και ειχα και τον μεγαλο στον παιδικο φετος!

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία!!!ο μικρός μου με το που ξεκίνησε βρεφικό σταθμό (πήγε 9 μηνών), κάθε 15 μέρες με πυρετό!μέχρι και 40 έφτασε...το καλοκαίρι μέχρι τον Ιούλιο ήμασταν με ιώσεις!!έξω είχε κάυσωνα και ο μικρός ψηνόταν!πολύ κλάμα έριχνα!όταν βγήκαμε σε άδειες τον Αύγουστο, μαχαίρι κόπηκαν όλα!τώρα που ξεκινήσε σταθμό μέχρι στιγμής τίποτα!και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...