Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Τ1Τ1

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας,ειναι η πρωτη φορα που γραφω,μου εχετε λυσει πολλες αποριες αλλα μου εχουν δημιουργηθει νεες.Εχω ενα μωρακι τριων μηνων και θηλαζω αποκλειστικα.Σε δυο εβδομαδες ξεκιναω δουλεια,το ωραριο μου θα ειναι 9:30 με 1:30 καθε μερα εκτος ΣΚ και απογευμα απο 6:30 με 8:30 εκτος Δευτερα και Τεταρτης.Θα την θηλαζω πριν φυγω για δουλεια και θα κανω μια αντληση(εχω το mini elektric της Medela) το πρωι και μια το απογευμα.Η απορια μου εναι η εξης,το στηθος μου θα ειναι ανενεργο τα πρωινα περιπου 6 ωρες,μετα απο μερες δηλ.θα ελλατωθει τα πρωινα το γαλα μου;Αν ναι τι θα κανω τα Σαββατοκυριακα που θα ειμαι ολη μερα σπιτι;Επισης το μωρο δεν πηρε ικανοποιητικο βαρος το προηγουμενο μηνα και εκει που ετρωγε 10 λεπτα απο το ενα στηθος τωρα τρωει 5 λεπτα.Λετε να τρεχει κατι με το γαλα μου;Ειμαι πολυ αγχωμενη.Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια γεια σας,ειναι η πρωτη φορα που γραφω,μου εχετε λυσει πολλες αποριες αλλα μου εχουν δημιουργηθει νεες.Εχω ενα μωρακι τριων μηνων και θηλαζω αποκλειστικα.Σε δυο εβδομαδες ξεκιναω δουλεια,το ωραριο μου θα ειναι 9:30 με 1:30 καθε μερα εκτος ΣΚ και απογευμα απο 6:30 με 8:30 εκτος Δευτερα και Τεταρτης.Θα την θηλαζω πριν φυγω για δουλεια και θα κανω μια αντληση(εχω το mini elektric της Medela) το πρωι και μια το απογευμα.Η απορια μου εναι η εξης,το στηθος μου θα ειναι ανενεργο τα πρωινα περιπου 6 ωρες,μετα απο μερες δηλ.θα ελλατωθει τα πρωινα το γαλα μου;Αν ναι τι θα κανω τα Σαββατοκυριακα που θα ειμαι ολη μερα σπιτι;Επισης το μωρο δεν πηρε ικανοποιητικο βαρος το προηγουμενο μηνα και εκει που ετρωγε 10 λεπτα απο το ενα στηθος τωρα τρωει 5 λεπτα.Λετε να τρεχει κατι με το γαλα μου;Ειμαι πολυ αγχωμενη.Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου.

 

Σε 4 ώρες που θα λείπεις τα πρωινά θα κάνεις 1 άντληση, λες. Άρα το στήθος δεν θα μένει "ανενεργό". Ειδικά αν κάνεις την άντληση στο 2ωρο τότε σχεδόν είναι σαν να δεν έλειψες... Το ίδιο και καλύτερα ισχύει για το απόγευμα (2 ώρες 1 άντληση). Τις υπόλοιπες ώρες που είσαι με το μωρό θηλάζεις ανεμπόδιστα.

 

Αυτό που λογικά θα συμβεί είναι σταδιακά να προσαρμοστεί το στήθος και να μην πρήζεται στη δουλειά, δηλαδή θα μπορείς να βγάλεις το 4ωρο και χωρίς άντληση. Αυτό από μόνο του δεν σημαίνει μείωση του γάλακτος και για τα ΣΚ θα θηλάζεις κανονικά όσο είσαι με το μωρό χωρίς να δίνεις καθόλου μπιμπερό. Αν δεν αντλείς στη δουλειά και μέσα στο 24ωρο δεν καλύπτεις μεγάλο μέρος του γάλακτος που πίνει το μωρό όσο λείπεις (καλύπτοντας από απόθεμα ή με ξένο) τότε μπορεί να μειωθεί σταδιακά το γάλα σου. Άρα ακόμα κι αν μπορείς χωρίς την άντληση (νιώθεις άνετα με το στήθος) καλό είναι να αντλείς για να διατηρείς το ερέθισμα άρα και την παραγωγή σου.

 

Στην ηλικία που είναι το μωρό παίρνει σε βάρος το μισό περίπου από όσο έπαιρνε τους προηγούμενους μήνες κι αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό. Επίσης όσο το μωρό μεγαλώνει τόσο μειώνει το χρόνο που κάθεται στο στήθος, καθώς θηλάζει πιο αποτελεσματικά άρα και πιο γρήγορα και γιατί το ενδιαφέρουν κι άλλα πράγματα γύρω του. Αν μετράς πάνες (5-6 βρεγμένες πάνες το 24ωρο) τότε ξέρεις αν το μωρό πήρε το γάλα που χρειάζεται (και στην υποθετική περίπτωση που δεν παίρνει, δεν τρέχει κάτι με το γάλα σου, απλά προσθέτεις θηλασμούς).

 

Είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι περίπου στους 3 μήνες γίνονται αυτές οι αλλαγές και είναι σημαντικό να γνωρίζεις τι είναι πραγματικά φυσιολογικό, ώστε να μην πέσεις στην παγίδα να θεωρήσεις ότι το γάλα σου μειώθηκε/στέρεψε/δεν αρκεί/δεν χορταίνει στους 3 μήνες!

 

Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο πες μας τις μετρήσεις του μωρού για κάθε μήνα με ημερομηνίες αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια σου,αλλα να σου διευκρινισω οτι στην δουλεια δεν μπορω να κανω αντληση,κανω μονο πριν φυγω απο το σπιτι(9:00).Το μωρο θα πιει το γαλα που αντλησα 11:30 με 12:00 και μετα θα πιει απο το στηθος γυρω στις 3:00 οποτε το στηθος θα ειναι ανενεργο 6 ωρες.Επισης ξεκινησα εδω και 2εβδομαδες να ζυγιζω τη μικρη και διαπιστωσα οτι αυτη την εβδομαδα δεν πηρε γραμμαριο,γιαυτο προβληματιστικα.Οι μετρησεις τις εινα:Γεννηθηκε 3250 ,βγηκαμε απο το νοσοκομειο 3190 στις 19/8. Επειτα στις 26/8 3540 στις 2/9 3660,8/9 3910,27/9 4400 και στις 26/10 4900.Βρεχει πανω απο 5 πανες το 24ωρο και κοιμαται ολη την νυχτα.Να ρωτησω και κατι τελευταιο,γιατι μετα απο καθε γευμα μου βγαζει μεγαλες γουλιες;Η αληθεια ειναι οτι την πιεζω να φαει παραπανω.Μηπως φταιει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια σου,αλλα να σου διευκρινισω οτι στην δουλεια δεν μπορω να κανω αντληση,κανω μονο πριν φυγω απο το σπιτι(9:00).Το μωρο θα πιει το γαλα που αντλησα 11:30 με 12:00 και μετα θα πιει απο το στηθος γυρω στις 3:00 οποτε το στηθος θα ειναι ανενεργο 6 ωρες.Επισης ξεκινησα εδω και 2εβδομαδες να ζυγιζω τη μικρη και διαπιστωσα οτι αυτη την εβδομαδα δεν πηρε γραμμαριο,γιαυτο προβληματιστικα.Οι μετρησεις τις εινα:Γεννηθηκε 3250 ,βγηκαμε απο το νοσοκομειο 3190 στις 19/8. Επειτα στις 26/8 3540 στις 2/9 3660,8/9 3910,27/9 4400 και στις 26/10 4900.Βρεχει πανω απο 5 πανες το 24ωρο και κοιμαται ολη την νυχτα.Να ρωτησω και κατι τελευταιο,γιατι μετα απο καθε γευμα μου βγαζει μεγαλες γουλιες;Η αληθεια ειναι οτι την πιεζω να φαει παραπανω.Μηπως φταιει αυτο;

 

Σχετικά με την άντληση: αν δεν μπορείς να αντλήσεις στη δουλειά δεν θα αντλήσεις. Θα συμπληρώνεις στο σπίτι όσες αντλήσεις χρειάζεσαι για την ποσότητα που πίνει το μωρό. Αυτό θα το κάνεις για να κρατάς την παραγωγή σου σταθερή καθώς το στήθος θα μένεις για πολλές ώρες χωρίς ερέθισμα (δουλειά και βραδυνός ύπνος του μωρού).

Το βάρος της τον πρώτο μήνα είναι καλό και τον δεύτερο μήνα είναι μεν χαμηλά αλλά μέσα στα φυσιολογικά (113 γραμ/βδομάδα θεωρείται αποδεκτό http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html ).

Οι γουλιές πιθανότατα είναι γιατί την πιέζεις να φάει περισσότερο, εκτός αν έχει κι άλλα συμπτώματα.

Το να τη ζυγίζεις στο σπίτι δεν οφελεί σε κάτι. Καλύτερα μέτρα τις πάνες κι αν τυχόν είναι παιδί που ξεχνιέται να φάει είναι προτιμότερο να προσφέρεις το στήθος πιο συχνά παρά να την πιέζεις να φάει περισσότερο σε ένα γεύμα αφού φαίνεται ότι το στομάχι της δεν το αντέχει.

Σε μωρό που σε ανησυχεί η πρόσληψη βάρους και κοιμάται το βράδυ καλύτερα να μην αφήνεις τόσο μεγάλα διαστήματα (2,5-3 ώρες) μεταξύ θηλασμών και να προσφέρεις (όχι να επιβάλλεις) το στήθος πιο συχνά - ανά 1,5 περίπου ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα ν¨αναφερω πως εχω κι αλλο ενα παιδακι 3 χρονων, το οποιο κι εκεινο 3 μηνων μου εκανε το ιδιο με το βαρος και αναγκαστηκα να κοψω το θηλασμο λογω αγνοιας φυσικα ,δεν θελω τωρα ομως να κανω το ιδιο λαθος.Ακομη και σημερα βεβαια ειναι ενα παιδακι που της αρκει το λιγο φαγητο.Ισως της μοιαζει και το μωρο,ΤΙ ΝΑ ΠΩ! Οσο αφορα τη μικρη,το βραδυ δεν την αφηνω παραπανω απο 4 ωρες νηστικη.Την ημερα την βαζω στην 1μιση ωρα στο στηθος και δεν θελει με τιποτα!Παντως ειναι ενα ζωηρο και ευδιαθετο νινι, γιαυτο δεν ξερω τι να υποθεσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεχασα ν¨αναφερω πως εχω κι αλλο ενα παιδακι 3 χρονων, το οποιο κι εκεινο 3 μηνων μου εκανε το ιδιο με το βαρος και αναγκαστηκα να κοψω το θηλασμο λογω αγνοιας φυσικα ,δεν θελω τωρα ομως να κανω το ιδιο λαθος.Ακομη και σημερα βεβαια ειναι ενα παιδακι που της αρκει το λιγο φαγητο.Ισως της μοιαζει και το μωρο,ΤΙ ΝΑ ΠΩ! Οσο αφορα τη μικρη,το βραδυ δεν την αφηνω παραπανω απο 4 ωρες νηστικη.Την ημερα την βαζω στην 1μιση ωρα στο στηθος και δεν θελει με τιποτα!Παντως ειναι ενα ζωηρο και ευδιαθετο νινι, γιαυτο δεν ξερω τι να υποθεσω.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα ν¨αναφερω πως εχω κι αλλο ενα παιδακι 3 χρονων, το οποιο κι εκεινο 3 μηνων μου εκανε το ιδιο με το βαρος και αναγκαστηκα να κοψω το θηλασμο λογω αγνοιας φυσικα ,δεν θελω τωρα ομως να κανω το ιδιο λαθος.Ακομη και σημερα βεβαια ειναι ενα παιδακι που της αρκει το λιγο φαγητο.Ισως της μοιαζει και το μωρο,ΤΙ ΝΑ ΠΩ! Οσο αφορα τη μικρη,το βραδυ δεν την αφηνω παραπανω απο 4 ωρες νηστικη.Την ημερα την βαζω στην 1μιση ωρα στο στηθος και δεν θελει με τιποτα!Παντως ειναι ενα ζωηρο και ευδιαθετο νινι, γιαυτο δεν ξερω τι να υποθεσω.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα ν¨αναφερω πως εχω κι αλλο ενα παιδακι 3 χρονων, το οποιο κι εκεινο 3 μηνων μου εκανε το ιδιο με το βαρος και αναγκαστηκα να κοψω το θηλασμο λογω αγνοιας φυσικα ,δεν θελω τωρα ομως να κανω το ιδιο λαθος.Ακομη και σημερα βεβαια ειναι ενα παιδακι που της αρκει το λιγο φαγητο.Ισως της μοιαζει και το μωρο,ΤΙ ΝΑ ΠΩ! Οσο αφορα τη μικρη,το βραδυ δεν την αφηνω παραπανω απο 4 ωρες νηστικη.Την ημερα την βαζω στην 1μιση ωρα στο στηθος και δεν θελει με τιποτα!Παντως ειναι ενα ζωηρο και ευδιαθετο νινι, γιαυτο δεν ξερω τι να υποθεσω.

 

Ναι αυτό μπορεί να ισχύει - να είναι δηλαδή έτσι από τη φύση του. Καλά κάνεις και προσφέρεις νωρίτερα - από κει και πέρα θα ρυθμίσει την ποσότητα μόνη της. Συνήθως αυτά τα μωρά δεν πάνε καλύτερα με το ξένο γάλα καθώς μπουκώνουν (είναι πιο δύσπεπτο) και αργούν να ξαναφάνε. Αν το μωρό μεγαλώνει καλά ψυχοκινητικά ("ζωηρό και ευδιάθετο νινί" κλπ.) τότε μην αγωνιάς. Η πρόσληψη του βάρους της είναι μεν στα κατώτατα αλλά εντός του φυσιλογικού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...