Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

άντληση ή απο την κατάψυξη?


mirtoula4

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: η μπέμπα μου είναι 5 μηνών.Θηλάζουμε από την αρχή.Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσει το μεταπτυχιακό μου κ θα χρειαστεί να λέιπω από το σπίτι 2 φορές την εβδομάδα απο 3 ώρες.Έχω πολύ γάλα στην κατάψυξη γιατί είχα αρχίσει τις αντλήσεις από νωρίς.Σκέφτομαι λοιπόν τις ωρες που λείπω να δίνει όποιος την κρατάει γάλα από την κατάψυξη ή πρέπει να αντλώ τη μέρα που πρόκειται να λείψω ώστε να μη μειωθεί η παραγωγή μου?Τι λέτε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει η μικρούλα κατ' αρχήν.

Να πω τη γνώμη μου και όποια διαφωνεί ας πει τη δική της.

Το γάλα στην κατάψυξη κρατάει μόνο κάποιους μήνες.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίσεις τις ανλτήσεις για να μη μειωθεί η παραγωγή και να αντικαταστάς σιγά σιγά αυτό της καταψυξης για να μην πάει χαμένο.

Αυτό θα έκανα εγώ στη θέση σου.

Ααααα και πάντα να γράφεις ημερομηνία στο γάλα!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέρω ότι το ξεπαγώνεις σε θερμοκρασία δωματίου και μετα το ζεσταίνεις σε μπεν μαρί.....

 

Νομίζω το ξεπάγωμα γίνεται στη συντήρηση και όχι έξω από αυτήν.

Να εδώ έχει οδηγίες για όλα. Στα αγγλικά βέβαια, αλλά κι εγώ από εκεί τα είχα διαβάσει.

http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/good-to-know/storing-and-thawing-breastmilk.html

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ξεπάγωμα γίνεται στη συντήρηση και όχι έξω από αυτήν.

Να εδώ έχει οδηγίες για όλα. Στα αγγλικά βέβαια, αλλά κι εγώ από εκεί τα είχα διαβάσει.

http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/good-to-know/storing-and-thawing-breastmilk.html

 

 

Λάθος πηγές μάλλον είχα ε? Θα το διαβάσω αυτο το λινκ....:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: η μπέμπα μου είναι 5 μηνών.Θηλάζουμε από την αρχή.Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσει το μεταπτυχιακό μου κ θα χρειαστεί να λέιπω από το σπίτι 2 φορές την εβδομάδα απο 3 ώρες.Έχω πολύ γάλα στην κατάψυξη γιατί είχα αρχίσει τις αντλήσεις από νωρίς.Σκέφτομαι λοιπόν τις ωρες που λείπω να δίνει όποιος την κρατάει γάλα από την κατάψυξη ή πρέπει να αντλώ τη μέρα που πρόκειται να λείψω ώστε να μη μειωθεί η παραγωγή μου?Τι λέτε κορίτσια?

 

Το μωρό σου είναι αρκετά μεγάλο και θα λείπεις πολύ λίγες ώρες. Αν το μωρό δέχεται το γάλα της κατάψυξης (μερικά δεν το θέλουν) τότε χρησιμοποίησε τα κατεψυγμένα χωρίς να μπεις ξανά στη διαδικασία της άντλησης. Όταν κάνει κανονικά γεύματα στερεών τροφών, μπορείς να της δίνεις το γεύμα αυτό τις ώρες που θα λείπεις.

 

Η παραγωγή σου δεν πρόκειται να μειωθεί αν χάνεις ένα γεύμα δυο μέρες την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαϊα, έτσι θα κάνω.Είναι κ το πιο βολικό άλλωστε...

Ευχαριστω κορίτσια για τις γνώμες.maeleni αυτό που σκέφτηκες κ εσύ έκανα μέχρι τώρα αν χρειαζόταν να λέιπω κάποια στιγμή από το σπίτι.Αντλούσα κ αντικαθιστούσα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαϊα, έτσι θα κάνω.Είναι κ το πιο βολικό άλλωστε...

Ευχαριστω κορίτσια για τις γνώμες.maeleni αυτό που σκέφτηκες κ εσύ έκανα μέχρι τώρα αν χρειαζόταν να λέιπω κάποια στιγμή από το σπίτι.Αντλούσα κ αντικαθιστούσα..

 

Οκ κούκλα καλή σου συνέχεια και πάλι να το χαίρεσαι το ζουζούνι σου :)

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...