Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρο μωρό και ανάπτυξη


Recommended Posts

Έχω ένα πρόωρο μωράκι . Θα ήθελα να μου πείτε πως προχώρησε η ανάπτυξη του πρόωρου μωρού σας ,πότε έβγαλαν δοντάκια ,πότε περπάτησαν, τότε γύρισαν από ανάσκελα μπρούμυτα …Εμάς είναι εννέα μηνών[χρονολογική ηλικία] και δεν βλέπουμε κανένα δόντι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμεις 11 μηνων σχεδον και προωρο αλλα δοντι πουθενα. Αλλα και της φιλης μου που δεν ηταν προωρο 12 μηνων εβγαλε πρωτο δοντι. Σε ολα τα αλλα ειμαστε ενταξει μεχρι στιγμης δηλαδη κινητικα και σε αντιδρασεις.

Link to comment
Share on other sites

Δίδυμα πρόωρα 31 εβδομάδων...πρώτα 2 κάτω δόντια έβγαλαν και τα 2 σε ηλικία 7,5 μηνών...μαζί!! μέσα σε ένα σαββατοκύριακο!!!

 

Περπάτησαν η κόρη μου 14,5 μηνών (από τη γέννηση) και ο γιος μου 17 μηνών.

 

Απ'οσο μπορώ να ξέρω τα δόντια δεν επηρεάζονται από την προωρότητα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόωρο μωράκι . Θα ήθελα να μου πείτε πως προχώρησε η ανάπτυξη του πρόωρου μωρού σας ,πότε έβγαλαν δοντάκια ,πότε περπάτησαν, τότε γύρισαν από ανάσκελα μπρούμυτα …Εμάς είναι εννέα μηνών[χρονολογική ηλικία] και δεν βλέπουμε κανένα δόντι.

 

Ελα βρε καρδουλα μου δεν νομιζω η προωροτητα να παιζει ρολο στα δοντια. Εχω ακουσει οτι ειναι κληρονομικο αυτο. Τες πα, εμεις γεννηθηκαμε 36 εβδομαδες. Δοντι εβγαλε το πρωτο 12 μηνων και μεχρι τωρα εχει 6. Απο ανασκελα μπρουμυτα (κουτσοθυμαμαι και νομιζω) 5 μηνων ή 6 μηνων. Περπατησε 11 μηνων με βοηθεια 12 μονη της. Ηταν μεσα σε ολα τα σταδια αναπτυξης σωστη. Μην ανησυχεις ετσι. :mrgreen:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα..

Το πρωορο μωρο μου 31εβδομαδων, καθεται απ τον 6ο ,εβγαλε 2 δοντια στον 7ο κ 2στον ογδοο,γυρισε μπρουμυτα ανασκελα καπου στον7-8 κ τωρα σχεδον 1 ετους δεν περπαταει μονη της,μονο αν την κραταμε απ τα χερια..μπουσουλαει ομως..ειπαμε καθε παιδι εχει τους ρυθμους του..μην ανυσηχεις..

για να συνεχισω το ερωτημα με κατι που με ανυσηχει εμενα:τι διαστασεις εχουν τα προωρα σας; εμενα 1 ετους ειναι μονο 68 ποντους αν κ κοντα 9 κιλα..ειναι αλλες οι καμπυλες των προωρων; ή κανουμε υπομονη οπως σε αλλα θεματα χαριζοντας τους το διαστημα που υπολειπονταν για την γεννηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Οι δικές μου οι διδυμούλες γεννήθηκαν στις 36 εβδομάδες. Η πρώτη περπάτησε στους 11 μήνες και η δεύτερη στους 14 μήνες. Δοντάκια έβγαλαν απο τον 5ο-6ο μήνα. Όσο για τις διαστάσεις τους θα επανέλθω γιατι δεν τις θυμαμαι ακριβως στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κι εγώ δε νομίζω ότι τα δόντια έχουν να κάνουν με την προωρότητα. Ξέρω τελειόμηνο ανοιψάκι μου που έβγαλε το 1ο δοντάκι 12 μηνών. Εμείς ήμασταν και πρόωροι και δίδυμοι. Η μικρή περπάτησε 10,5 μηνών, ο μικρός 11,5 μηνών. Δοντάκια βγάλαμε 2 μαζί στους 7.5 μήνες με μια βδομάδα διαφορά. σχετικά με την ανάπυξη στις καμπύλες, ο παιδίατρος μού έχει πει ότι στον πρώτο χρόνο ξεπερνιέται η προωρότητα. Εμάς η μικρή είναι στο 90% των καμπυλών στο ύψος και μεταξύ 25 και 50 στο βάρος. Αυτή την καμπύλη ακολουθούμε πολύ καιρό, πριν το έτος και ακόμα και τώρα που είμαστε 2. Ο μικρός είναι πολύ χαμηλά στις καμπύλες. Παίζει μεταξύ 50 και 10% στο ύψος. Ο γιατρός μας είπε ότι για παιδιά με ενδομητρια καθυστέρηση (εμάς ο μικρός είχε πέσει στο 1% γι αυτό γέννησα), μερικές φορές η ανάπτυξη καθορίζεται μέχρι τον 3ο χρόνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είμαστε προωράκι, 30 εβδομάδων.

augi μου, τα δόντια δεν έχουν να κάνουν με την προωρότητα και αν περιηγηθείς λίγο στο site ή και στο parentscafe θα βρεις πολλά τελειόμηνα μωράκια που άργησαν πάρα πολύ να βγάλουν δοντάκια, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.

boulou ο δικός μου ευτυχώς από τους πρώτους μήνες αναπτύχθηκε πάρα πολύ και ξεπερνάει τα αντίστοιχα παιδάκια της ηλικίας του τώρα, αλλά έχω διαβάσει πως πράγματι πρέπει να πάρουν το χρόνο τους και σ' αυτό και πολλές φορές και πιο μετά δηλ στα νήπια ή ακόμα και στο δημοτικό. Τώρα αν βλέπεις πολύ μεγάλη υστέρηση ανάπτυξης γιατί δεν απευθύνεσαι σε κάποιον ειδικό?

Οσο για το κινητικό, εμείς περπατήσαμε ακριβώς ένα χρόνο μετά την ΠΗΤ μας. Δηλ τη μέρα που θα γεννιόταν κανονικά. Για μπουσουλήματα και για γυρίσματα, είμασταν σε όλα λίγο πίσω, αλλά δεν τον άφησα έτσι. Τον βοήθησα όσο μπορούσα και με ειδικούς ανθρώπους.

Μην ανησυχείτε όμως κορίτσια.

Ολα θέλουν το χρόνο τους και περισσότερο την νευρολογική τους ωρίμανση. Σ' αυτό είναι που υπάρχει "υστέρηση" στα προωράκια. Οπως δεν είχαν το ένστικτο του θηλασμού και το απέκτησαν σιγά σιγά, έτσι θα πορευτούν και στις άλλες λειτουργίες του.

Δώστε τους ερεθίσματα μόνο, βάλτε τα μπρούμητα σε κουβερτούλα στο πάτωμα και θα τα δείτε να τα πετυχαίνουν όλα!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Οι δικές μου οι διδυμούλες γεννήθηκαν στις 36 εβδομάδες. Η πρώτη περπάτησε στους 11 μήνες και η δεύτερη στους 14 μήνες. Δοντάκια έβγαλαν απο τον 5ο-6ο μήνα. Όσο για τις διαστάσεις τους θα επανέλθω γιατι δεν τις θυμαμαι ακριβως στο χρόνο.

 

Κοίταξα το βιβλιάριο τους για το ύψος και το βάρος. Ακριβώς στο χρόνο η πρώτη ήταν 10 κιλά και 78 εκατοστά στο ύψος και η δεύτερη 10,2 κιλά και 80 εκατοστά. Τα διδυμάκια μου ήταν γιγαντάκια απο την κοιλιά. Μου το είπε η γιατρός που μου έκανε την Β' επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .Εμάς είναι 9 μηνών 70cm και 8,5 κιλά. Όμως δεν μπουσουλάμε και δεν γύρνα από ανάσκελα μπρούμυτα. Ο γιατρός μου λέει να μην αγχώναμε αλλά εγώ είμαι πολύ αγχωμένη. Μας έχουν πει να κάνουμε κάτι ασκησούλες αλλά επειδή όμως της μπουμπου δεν της αρέσει και κλαίει και στεναχωριεμε να την πιέζω τελικά δεν τις κάνουμε δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .Εμάς είναι 9 μηνών 70cm και 8,5 κιλά. Όμως δεν μπουσουλάμε και δεν γύρνα από ανάσκελα μπρούμυτα. Ο γιατρός μου λέει να μην αγχώναμε αλλά εγώ είμαι πολύ αγχωμένη. Μας έχουν πει να κάνουμε κάτι ασκησούλες αλλά επειδή όμως της μπουμπου δεν της αρέσει και κλαίει και στεναχωριεμε να την πιέζω τελικά δεν τις κάνουμε δυστυχώς.

 

Αν θέλεις να ακούσεις τη συμβουλή μου, βάλε τη μπουμπού σου μπρούμυτα. Κάνει καλό στη σπονδηλική της στήλη και στις κινήσεις της. Και θα της δόσει ώθηση να μπουσουλήσει ή να γυρίσει από την άλλη, ακριβώς επειδή δεν της αρέσει αυτή η στάση. Είναι δύσκολο το ξέρω, έναν χειμώνα πέρασα τέτοιο, αλλά τώρα είμαστε όρθιοι και τρέχουμε!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αυτο εκανα, εστρωσα ενα παπλωμα κατω και τον αφηνα με πολλα παιγνιδια γυρω γυρω για να τα βλεπει και να εχει κινητρο να κινηθει. Τις πρωτες ημερες θυμωνε παρα πολυ και εκλαιγε αλλα επεμεινα και καθομουν και εγω διπλα του και του εδινα ενα στοχο για να πιασει κατι. Μεσα σε ενα μηνα το παιδι εγινε αγνωριστο κινητικα. Τωρα δεν μπορω να τον μαζεψω γυρναει ολο το σπιτι μπουσουλωντας η απο επιπλο σε επιπλο.

Μην το βαζεις κατω γιατι κλαιει προσπαθησε να το αφηνεις το παιδι συνεχεια κατω και θα δεις οτι θα παρει μπρος και θα εξελιχθει κινητικα πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .Εμάς είναι 9 μηνών 70cm και 8,5 κιλά. Όμως δεν μπουσουλάμε και δεν γύρνα από ανάσκελα μπρούμυτα. Ο γιατρός μου λέει να μην αγχώναμε αλλά εγώ είμαι πολύ αγχωμένη. Μας έχουν πει να κάνουμε κάτι ασκησούλες αλλά επειδή όμως της μπουμπου δεν της αρέσει και κλαίει και στεναχωριεμε να την πιέζω τελικά δεν τις κάνουμε δυστυχώς.

 

Οπως λεει και η MarcoPolo χαρα μου, θα κλαψει γιατι δεν εχει συνηθησει ετσι. Και η δικια μου εκλαψε στην αρχη και δεν ηθελε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ (αργησα σχετικα και εγω, την εβαλα πρωτη φορα 4 μηνων). Αλλα ημουν συνεχεια μαζι της και την ενθαρρυνα. Νομιζω σε μια βδομαδα της αρεσε τοσο πολυ και την βολευε και με τις γουλιες που εβγαζε που την επαιρνε ο υπνος ετσι και οταν την εβαζα ανασκελα γκρινιαζε. Την εβαζα πλαι και εκανε τσουπ και εδειχνε οτι θελει παλι μπρουμυτα. Βαλτη μπρουμυτα με επιτηρηση και βοηθησε την ψυχολογικα. Διπλα της θα εισαι δεν θα την εγκαταλειψεις. Θα την βοηθησει πολυ να δυναμουσουν οι μυς του λαιμου/πλατης και ραιχιαιοι. Απαραιτητα ολα αυτα για να σηκωθει. Μετα εχουν σειρα τα χερια και τα ποδια. Ετσι σιγα σιγα το μπεμπε θα σηκωθει ορθιο. Δεν πειραζει που δεν μπουσουλησε, εμας μπουσουλησε ακριβως 1 μηνα και μετα σηκωθηκε. Δεν εχει σημασια. Οσο για διαστασεις (νομιζω) 9 μηνων ηταν 76 ποντους και 9 κιλα κατι τετοιο. Δωσε της κινητρο να κουνηθει......:wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αυτά που μου γράφετε πήρα δύναμη και σήμερα κάναμε τις ασκησούλες μας ,βεβαία πιεστήκαμε και οι δυο αλλά κάναμε τις ασκήσεις και κάτσαμε και λίγο μπρούμυτα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό μας προωρούλη τουλάχιστον στα δόντια ήταν κανονικότατο - και βιαστικό μάλιστα. Η προωρότητα έδρασε στη βουβονοκήλη (χρειάστηκε επέμβαση), μια υποψία για κρανιοσυνοστέωση (που ευτυχώς διαψεύστηκε), ανάγκη για φυσιοθεραπεία (περπάτησε τελικά 18 μηνών) και ίσως χρειαστούμε επέμβαση για κρεατάκια-αμυγδαλές λόγω μεγάλου μεγέθους. Δεν είμαι σίγουρη ότι για όλα αυτά φταίει η προωρότητα, αλλά είναι η μόνιμη λέξη στα χείλη των γιατρών. Πιστεύω ότι προτιμούν να τα αποδίδουν εκεί και να ξεμπερδεύουν, αλλά ίσως να συνέβαιναν και σε μωρά τελειόμηνα. Τώρα, στους 21 μήνες, ο κούκλος μου είναι στα κατώτατα κανονικά σε βάρος-ύψος, που το θεωρώ πλέον επιτυχία!

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...