Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΛΟΓΟ ΤΡΟΜΟΥ


Recommended Posts

To gio mou valan se thermokoitida logo tromou. To kratisan 9 meres kai tou dinan ena erimistiko. Meta to stamatisan to farmako kai emeine gia parakolouthisi. Apo htes eimaste mazi sto spiti. Fovamai an itan aparaitita ta farmaka pou to dosan kai genika oli i diadikasia, giati oli oi siggeneis mou theoroun oti to moro den hriazotan nosilia. Tremei akoma ligo. Oi giatroi theoroun oti tha perasei giati idan thetiki dinamiki. Exei kamia apo esas paromoia embiria me tromo? Ti farmoako sas dosan? Poses meres isastan stin thermokoitida kai pote istera eksafanistike avtos o tromos?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To gio mou valan se thermokoitida logo tromou. To kratisan 9 meres kai tou dinan ena erimistiko. Meta to stamatisan to farmako kai emeine gia parakolouthisi. Apo htes eimaste mazi sto spiti. Fovamai an itan aparaitita ta farmaka pou to dosan kai genika oli i diadikasia, giati oli oi siggeneis mou theoroun oti to moro den hriazotan nosilia. Tremei akoma ligo. Oi giatroi theoroun oti tha perasei giati idan thetiki dinamiki. Exei kamia apo esas paromoia embiria me tromo? Ti farmoako sas dosan? Poses meres isastan stin thermokoitida kai pote istera eksafanistike avtos o tromos?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ? ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΡΟΜΟ? ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ,ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ?

ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΔΩΣΑΝ ΕΚΕΙ?

ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΔΗΜΟΣΙΟ Η' ΙΔΙΩΤΙΚΟ?

ΠΟΣΟ ΜΗΝΩΝ Η' ΗΜΕΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ?

ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ. :-P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου παρουσίασε τρόμο από το σιρόπι Αερολίν- ήταν λίγων μηνών- διακόψαμε την αγωγή και δεν του έδωσε τίποτα.

Άσε τους συγγενείς και αν έχεις οποιονδήποτε φόβο πήγαινε σε παιδονευρολόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήταν πρόωρο το μωρό σου; Ο μικρός μου γεννήθηκε στις 38 εβδομάδες και είχε τρόμο από τη στιγμή που γεννήθηκε. Τιναζόταν και άνοιγε τα χεράκια στον αέρα χωρίς όμως να τρομάξει από κάτι όπως είναι το αντανακλαστικό των νεογνών. Το έγραψαν στο βιβλιάριο. Δεν νοσηλεύτηκε όμως. Μου είπαν να έχω το νου μου. Σε δυο εβδομάδες περίπου είχε σταματήσει τελείως. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει κάποια διαβάθμιση ώστε να έκριναν στην περίπτωσή σου θεραπεία. Σίγουρα πάντως έτρεμε κι εμένα το φυλλοκάρδι μου μήπως έχει κάτι το μωρό μου. Μέσα μου πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι πήγα με προγραμματισμένη καισαρική και τον έβγαλαν με το ζόρι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά εμένα ο μπέμπης μου γεννήθηκε πριν από 25 μέρες με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο στις 40 εβδομάδες παρά μία μέρα. Είχε τρόμο στο σαγονάκι του από την ώρα που βγήκε από την κοιλιά μου (ήταν το πρώτο πράγμα που θυμάμαι από αυτόν...η ματιά του και το σαγονάκι του που έτρεμε με παράπονο-έτσι νόμιζα τότε). Ο παιδίατρος που τον εξέτασε στο μαιευτήριο το χαρακτήρισε "τρόμο", είπε ότι είναι φυσιολογικό και θα φύγει μόνο του όταν τελειοποιηθεί το νευρικό του σύστημα (σε κάποιους μήνες). Το ίδιο διάβασα και σε ένα βιβλίο παιδιατρικής. Ούτε φάρμακα του έδωσαν ούτε τίποτα. Ακόμα το κάνει αλλά κάπως λιγότερο νομίζω. Ελπίζω να βοηθησα.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πρόωρο το μωρό σου; Ο μικρός μου γεννήθηκε στις 38 εβδομάδες και είχε τρόμο από τη στιγμή που γεννήθηκε. Τιναζόταν και άνοιγε τα χεράκια στον αέρα χωρίς όμως να τρομάξει από κάτι όπως είναι το αντανακλαστικό των νεογνών. Το έγραψαν στο βιβλιάριο. Δεν νοσηλεύτηκε όμως. Μου είπαν να έχω το νου μου. Σε δυο εβδομάδες περίπου είχε σταματήσει τελείως. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει κάποια διαβάθμιση ώστε να έκριναν στην περίπτωσή σου θεραπεία. Σίγουρα πάντως έτρεμε κι εμένα το φυλλοκάρδι μου μήπως έχει κάτι το μωρό μου. Μέσα μου πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι πήγα με προγραμματισμένη καισαρική και τον έβγαλαν με το ζόρι...

 

 

οπα μισο...και εγω γεννησα τη δευτερη προγραμματισμενα καισαρικη και τις πρωτες μερες καθε τοσο που ακουγε κατι ανοιγε ετσι τα χερια.....δε μου ειπαν εμενα κατι..ειναι δηλ κατι ανησυχητικο αυτο εαν το κανει?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν πει τότε να έχω το νου μου. Αφού σταμάτησε, πάει τελείωσε η ιστορία...Ίσως εσένα yasemi να ήταν απλώς το αντανακλαστικό των εμβρύων...Αφού δεν σου είπε κάτι ο παιδίατρος στην κλινική και αφού τώρα μεγάλωσε το μωρό σου, τι φοβάσαι καλέ; Έχεις να φοβηθείς χίλια δυο για το μέλλον, θα σκέφτεσαι και το παρελθόν???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα και εγω τον περασμένο Μάιο ενα κοριτσάκι. Οταν ήρθε η μέρα να φύγουμε μας είπαν οτι έπρεπε να μείνει μέσα γιατι παρουσίαζε τρόμο στα άκρα και απο βδομάδα θα του κάνανε υπέρηχο εγκεφάλου..... Τρελαθήκαμε... Η άλλη παιδίατρος στο τμήμα έλεγε οτι δεν είναι κάτι κακο.... Τελικά υπογράψαμε και την πήγαμε στο παίδων οπου δουλεύει η ξαδέρφη μου για να βγάλουμε άκρη.

Τελικά δεν είχε τίποτα, το παρουσιάζουν αυτο τα νεογέννητα και φεύγει μετά.

 

Απο οτι κατάλαβα ο κάθε γιατρός έχει τον χαβά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά το "σύνδρομο τρόμου", επειδή το είχαμε κι εμείς και το είχα ψάξει, αν δεν εξαφανιστεί μπορεί να προκαλέσει σοβαρότατα προβλήματα, όπως τραυλισμό, περπάτημα με τρέμουλο και πολλά παρόμοια πράγματα. Φάρμακα και ηρεμιστικά δεν έχω ακούσει να παρέχονται γι' αυτό. Συνήθως παρουσιάζεται στα πρόωρα, όπως και το δικό μου μωρό, γιατί δεν είναι ώριμα νευρολογικά και συνήθως εξαφανίζεται σε κάποιους μήνες. Θέλει παρακολούθηση όμως και σίγουρα εξέταση από παιδονευρολόγο. Η δική μου εμπειρία αυτό έδειξε. Και μια συμβουλή! Δεν ακούμε τους συγγενείς, ο καθένας ας λέει το κοντό του και το μακρύ του. Στην ανάγκη τους αφήνουμε έξω από το σπίτι μας.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...