Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

4 1/2μηνων και θυλασμος


f.f

Recommended Posts

Γεια σας μαμάδες . Έχω διαβάσει το φόρουμ και έχω ενημερωθεί για πολλά θεματα. Εχω ένα μωράκι 4 1/2μηνων και έχω τις εξής απορείες:

Σε 15 μέρες θα ξεκινήσουμε να τρώμε φρουτοκρεμα και ρυζάλευρο. Με τον θηλασμό πως συνεχίζει η ιστορία; Θα υπάρχει επαρκής ποσότητα για να την θηλάζω τρεις φορές την ημέρα και τη νυχτα? Το στήθος πετρώνει η απλά προσαρμόζεται στην καινούργια κατάσταση ?θα χρειαστεί να αντλώ γάλα? επίσης διάβασα ότι το ρυζάλευρο μπορώ να το φτιάχνω μόνη μου αλέθοντας το κίτρινο ρύζι η βρώμη και προσθέτοντας μετά νερό . Όποια το έχει κάνει μπορεί να μου στείλει συνταγή? Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εκ των πρότερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλησπερα!

Το στηθος παραγει οση ποσοτητα χρειαζεται το μωρο.

Δεν ειναι δεξαμενη!οποτε θα εχεις παντα γαλα!(υποθετω πως θηλαζεις αποκλειστικα).

Τα γευματα τα δινεις οποτε σου πει ο παιδιατρος(πχ ξεκινας με φρουτοκρεμα το απογευμα) κ συμπληρωνεις με θηλασμο.

Μην περιμενεις πως απ'την 1η μερα θα αντικαταστησεις γευμα!

 

για το σπιτικο ρυζαλευρο δεν γνωριζω!

 

Ειμαστε στη ιδια φαση!Εμεις θα ξεκινησουμε σε 1 μηνα(δλδ 5,5 μηνων) μαλλον φρουτα!

 

Καλες "μασες"!

zuQwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι

Μέχρι και πριν ένα μήνα θήλαζα αποκλειστικά. Στην συνέχεια ξεκίνησα τη δουλειά και από τότε μειώθηκε δραστικά η ποσότητα γάλατος. Ενώ παλιά αντλούσα και έβγαζα με ευκολία 100 -150 ml τη φορά, τώρα με το ζόρι βγάζω το μισό .

Πλέον όταν λείπω τα απογεύματα τις δίνουνε συμπλήρωμα και καμιά φορά επίσης, της δίνω και εγώ όταν έχω την αίσθηση ότι δεν χόρτασε (άλλες φορές το πίνει άλλες όχι).

Είναι λίγο μπέρδεμα αλλά στα κιλά μας είμαστε καλά, σύμφωνα πάντα με την παιδίατρο. Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία ας μου γράψει. Ο επαναγαλακτισμος είναι εύκολος?

Link to comment
Share on other sites

περίπου στα ίδια είμαστε, θηλάζω το μικρό μου που γίνεται 5 μηνών σε 3 μέρες. το βράδυ πίνει ένα μπιμπερό και τρώει το πρωί γύρω στις 11 κρέμα ρυζάλευρο. κι εγώ όταν λείπω πίνει σκόνη.

 

το πρόγραμμά μας είναι το εξής.

το πρωί θηλάζει μόνο, μετά ρυζάλευρο (3 μέρες του το δίνω) του βάζω μέσα και γάλα οπότε δε πολυπεινάει, κατά τις 3 θηλασμός, 7 πάλι θηλασμός και 11 θηλασμός κι ένα μπιμπερό. θα ξαναξυπνήσει στις 4 ή 5 και θα ξαναθηλάσει. αν λείπω το απόγευμα πίνει ξένο. το γάλα και η κρέμα μας είναι υποαλλεργικά γιατί έχει δυσανεξία.

σε 10 μέρες που θα του δώσω φρούτα θα μεταφέρω τη κρέμα το απόγευμα. όπως έκανα στο μεγάλο παιδί μου.

 

από κει και πέρα όποτε μου γκρινιάζει όμως τον βάζω στο στήθος! πέρα από αυτά τα γεύματα εννοώ.

έτσι θα αυξηθεί κι εσένα η παραγωγή σου. αν θες πάρε και χάπια μαγιάς μπύρας κακό δε κάνουν πιστεύω.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Πραγματικα..Μπερδεμα!!!

Δεν ξερω τι να σου πω!:oops:

 

Ο επαναγαλακτισμος ειναι "ευκολος" ΑΝ το θελεις πολυ κ ΑΝ εχεις χρονο!!!

Αφου δουλευεις θα χρειαστει να κανεις αντλησεις κ στη δουλεια κ κατα τη διαρκεια της νυχτας(αυτο αν δεν ξυπναει το παιδακι σου!)..

Αν θελεις μπορεις να απευθυνθεις στην Αγλαια να σε καθοθηγησει!

 

Καλη συνεχεια οτι κ αν κανεις!:)

zuQwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

 

είμαι καινούργια στο φόρουμ και δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να απευθυνθώ στην Αγλαΐα. θα ήμουν ευγνώμων αν με κατατοπίζατε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...