Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιοτητα μετα την γεννα


λιλουμ

Recommended Posts

κορίτσια βοήθεια

Έχω γεννήσει κ δόξα το θεό λα καλά εκτός από ότι δεν μπορώ να πάω τουαλέτα. Γεννησα το Σάββατο κ από τότε δεν έχω πάει τουαλέτα. Η τελευταία φορά ήταν κλισμα πριν γεννήσω.

Κ θα το πω ευθέως (στο χωριο μου το λεμε χυμα ή ωμα)γιατί αλλιώς δεν ξέρω.:oops: Θέλω να πάω τουαλέτα νιώθω τα κακά στον προκτο αλλά δεν βγαίνει τίποτα. Νιώθω ότι θα τα κάνω πάνω μου πάω τουαλέτα αλλά τίποτα. Κ φυσικά μετά νιώθω ότι πάνε προς τα μέσα! Φοβάμαι κ δεν ξέρω τι να κάνω! Δοκίμασα μέλι με χλιαρό νερό αλλά τίποτα. Δεν αντέχω! Κλαίω. Κ όλο αυτό με κούρασε σε σημείο να μην μπορώ να ασχοληθώ με το μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωρό!!!

Στις περισσότερες από εμάς έχει συμβεί, μην αγχώνεσαι

Στο μαιευτήριο δε σε παρακολούθησαν ως προς αυτό το θέμα;

Να πιείς χλιαρό νερό με μερικές σταγόνες λεμόνι. Κι αν δε θηλάζεις να πάρεις φαρμακευτικό σκευασμα (κυκλοφορούν πάρα πολλά- σιρόπια ή αλλιώς και υπόθετα) και θα πας αμέσως. Αν θηλάζεις να επικοινωνήσεις με το γυναικολόγο σου να σου πει αν μπορείς να πάρεις κάτι φαρμακευτικό

Επίσης να καταναλώνεις πολύ νερό, φυτικές ίνες, δαμάσκηνα, ακτινίδια, σύκα, κλπ. (edit: εκτός αν θηλάζεις κι έχεις ήδη εντοπίσει ότι κάτι από αυτά που σου γράφω ενοχλούν το παιδί, οπότε εννοείται απόφυγέ το)

Link to comment
Share on other sites

Αέρια είχα από την πρώτη μέρα κ πήγα να για να το ψιλό μου μόνο. Την τρίτη μέρα θέλησα να κάνω κακα (συγνώμη για της εκφράσεις μου) αλλά δεν μπορεσα. Προσπάθησα κ την τρίτη μέρα λίγο πριν φύγω από το νοσοκομείο αλλά τίποτα. Στο νοσοκομείο μου είπαν μην ανησυχείς ίσως δεν θες να πας ακόμα.

Κ εγώ για να είμαι ειλικρινής φανταστικά ότι δεν μπορώ να πάω γιατί είμαι ιδιότροπη όσο αναφορά της ξένες τουαλέτες!

Θηλαζω κ γιαυτό είπα να προσπαθήσω πρώτα με φυσικές λύσεις!

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, κι εγώ έχω θέμα με τις ξένες τουαλέτες, και γι αυτό είχα πάρει μαζί μου χάρτινα καπάκια τουαλέτας μιας χρήσης...

Δοκίμασε το χλιαρό νερό με λίγες σταγόνες λεμόνι και φάε φρούτα, και μίλησε με το γιατρό σου.

Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

είχα κι εγώ δυσκοιλιότητα μετά τη γέννα και αυτό που δούλεψε σε εμένα ήταν το Psilium. Ρευστοποιεί τα κόπρανα και βγαίνουν ευκολότερα. Νομίζω κάτι τέτοιο χρειάζεσαι.

Θα το βρεις σε μαγαζιά με βιολογικά. Διαλύεις 2 κουταλιές σε ένα ποτήρι νερό και το πίνεις αμέσως. Δύο με τρεις φορές τη μέρα.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πινε πολυ νερο! Ειδικα αν θηλαζεις εχεις αυξημενες αναγκες σε υγρα. Εμενα θυμαμαι μου εφερναν και ζελε στο μαιευτηριο (βοηθαει λενε) και εφτιαχνα κι ετρωγα γαβαθες και στο σπιτι!!

 

Να σου ζησει!!

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσει το μωράκι σου.

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα, όμως θυμάμαι πως από το μαιευτήριο μου είχαν πει πως θα πρέπει να δουλέψει το έντερο όπωσδηποτε, και μου έδωσαν υπόθετο. Σπίτι επίσης είχα θέμα και το μόνο που έκανα ήταν να προσέχω την διατροφή μου και φυσικά όπως είπαν και οι κοπέλες πάρα πολλα υγρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...