Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

11χρονα+: Τι κάνετε με τα ρούχα τους;


Recommended Posts

Η κόρη μου θέλει να είναι πολύ κοκέτα, σε σημείο κάθε μέρα να φοράει διαφορετικά ρούχα, και όχι μόνο μπλούζες (που δικαιολογημένα ιδρώνει) αλλά και παντελόνια τζίν. Εχω βαρεθεί να πλένω και να σιδερώνω μόνο για εκείνη. Το Σ/Κ το ντουλάπι ξεχυλίζει από ρούχα και την Παρασκευή είναι άδειο και γεμάτη η στίβα με τα άπλυτα. Αφήστε που τα πετάει όπου βρεί. Η καρέκλα του γραφείου της από το βάρος των ρούχων πέφτει από μόνη της! Πολλές φορές έχω βρει στις γωνίες του κρεβατιού μπλούζες ή παντελόνια που τα έσπρωξε στον ύπνο της επειδή βαρέθηκε να τα πάει στα άπλυτα! Για τις κάλσες ούτε λόγος... Οι μονές είναι περισσότερες από τα ζευγάρια. Και ποτέ δεν θα λύσω το μυστήριο της εξαφάνισής τους

 

Για πείτε μου εσείς τι κάνετε σ' αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα τζιν δε χρειάζεται να τα πλένεις κάθε μέρα! Τα μπλουζάκια ναι σίγουρα. Η κόρη μου είναι μικρή ακόμα, άρα μεγάλη μπουκιά θα φάω, μεγάλο λόγο δε θα πω.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου κορη ειναι 17 και ακομα στο δωματιο αφηνει στοιβες τα ρουχα.Το ανχος μου ηταν να γυρισω απο τη δουλεια για να μαζεψω το δωματιο της.Τωρα εχει αρχισει να μαζευει να διπλωνει τα καθαρα και τα υπολοιπα να τα βαζει στα απλυτα,και αυτο οταν θελει αυτη ποτε οταν της πω εγω.Ξερετε τη μου λεει? Ειναι δικος μου χωρος και το εχω οπως μου αρεσει.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να την συμβουλευεις με ηρεμια με συζητηση πολλη συζητηση και καποια στιγμη θα καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον τα δικα σας ειναι μεγαλα και δικαιοιλογοιυνται καπως!! Η δικη μου που ειναι 3,5 και το μονιμο θεμα εντασης μεταξυ μας ειναι τι θα φορεσει, ε, δεν ειναι εκνευριστικο??

 

Χτες για 45 λεπτα γκρινιαζε γιατι δεν ηθελε να βαλει καποια ρουχα για να παμε στο σταθμο!! Βγαλαμε τη μιση ντουλαπα!!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον τα δικα σας ειναι μεγαλα και δικαιοιλογοιυνται καπως!! Η δικη μου που ειναι 3,5 και το μονιμο θεμα εντασης μεταξυ μας ειναι τι θα φορεσει, ε, δεν ειναι εκνευριστικο??

 

Χτες για 45 λεπτα γκρινιαζε γιατι δεν ηθελε να βαλει καποια ρουχα για να παμε στο σταθμο!! Βγαλαμε τη μιση ντουλαπα!!

Να σου ζησει.Παντως ειναι παιδι με αποψη και γουστο και ειναι καλο αυτο,οσο και να σε ταλαιπωρει τωρα.:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To θεμα με τις καλτσες το εχω κι εγω...

Δεν εχω ιδεα που ειναι τα ζευγαρια τους,εγω τους τις βγαζω και τις παω στα απλυτα,εγω τις βαζω στο πλυντηριο,εγω στο στεγνωτηριο,απο κει και περα αγνοειται η τυχη τους!!

4

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου θέλει να είναι πολύ κοκέτα, σε σημείο κάθε μέρα να φοράει διαφορετικά ρούχα, και όχι μόνο μπλούζες (που δικαιολογημένα ιδρώνει) αλλά και παντελόνια τζίν. Εχω βαρεθεί να πλένω και να σιδερώνω μόνο για εκείνη. Το Σ/Κ το ντουλάπι ξεχυλίζει από ρούχα και την Παρασκευή είναι άδειο και γεμάτη η στίβα με τα άπλυτα. Αφήστε που τα πετάει όπου βρεί. Η καρέκλα του γραφείου της από το βάρος των ρούχων πέφτει από μόνη της! Πολλές φορές έχω βρει στις γωνίες του κρεβατιού μπλούζες ή παντελόνια που τα έσπρωξε στον ύπνο της επειδή βαρέθηκε να τα πάει στα άπλυτα! Για τις κάλσες ούτε λόγος... Οι μονές είναι περισσότερες από τα ζευγάρια. Και ποτέ δεν θα λύσω το μυστήριο της εξαφάνισής τους

 

Για πείτε μου εσείς τι κάνετε σ' αυτήν την περίπτωση.

 

Καλώς ήρθες στο club.Η δικιά μου κόρη κλείνει τα 11 αύριο και έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Ρούχα πεταμένα στα κρεβάτια κάλτσες 2-3 ζευγάρια πεταμένα κάτω,άσε που μόνιμα περπατάει μέσα στο σπίτι χωρίς παντόφλες μόνο με τις κάλτσες και όλες είναι μαύρες.Εφτασα στο σημείο να τις κρύψω και να μη έχει άλλες να βάλει αλλά δεν έγινε τίποτα.Είναι ένα πολύ δύσκολο ζήτημα αλλά είδα ότι όσο κι αν εκνευρίζομαι και φωνάζω δεν βγαίνει τίποτα.Γίατί να φορτίζω την ατμόσφαιρα και με αυτό?Κάποιες φορές αγανακτεί κι εκείνη και μου λέει μάζεψέ μου το δωμάτιο και της λέω όχι αυτό είναι δική σου εύθύνη.Τα μαζεύει αλλά περιττό να σου πω πως είναι μέσα τα συρτάρια.Από την τσαλάκα δεν αναγνωρίζονται τα ρούχα.Άστην να αναλάβει τις ευθύνες της .Κάποτε θα το καταλάβει.Το ξέρω δεν είναι ότι καλύτερο να βλέπεις ένα δωμάτιο άνω κάτω αλλά κάνε υπομονή.Δεν θα μάθει ποτέ αν της τα μαζεύεις όλα εσύ συνέχεια.Αστην να τα φοράει βρώμικα στο φινάλε.Αν ακούσει και κάποιο σχόλιο περί βρωμιάς και μυρωδιάς από τους φίλους της μπορεί και να φιλοτιμηθεί να κάνει και κάτι μόνη της .Υπομονη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον τα δικα σας ειναι μεγαλα και δικαιοιλογοιυνται καπως!! Η δικη μου που ειναι 3,5 και το μονιμο θεμα εντασης μεταξυ μας ειναι τι θα φορεσει, ε, δεν ειναι εκνευριστικο??

 

Χτες για 45 λεπτα γκρινιαζε γιατι δεν ηθελε να βαλει καποια ρουχα για να παμε στο σταθμο!! Βγαλαμε τη μιση ντουλαπα!!

 

κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Η κόρη μου είναι 3 χρονών και θέλει να αποφασίζει τι να φορέσει. Απο τον παιδικό σταθμό με συμβούλεψαν να τις βγάζω 2 σύνολα κάθε μέρα και να την βάζω να διαλέγει αναμεσα σε αυτά τα δύο:-) Αλλά σκέψου τι θα γίνει όταν γίνει κι εκείνη 11 χρονών :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Η κόρη μου είναι 3 χρονών και θέλει να αποφασίζει τι να φορέσει. Απο τον παιδικό σταθμό με συμβούλεψαν να τις βγάζω 2 σύνολα κάθε μέρα και να την βάζω να διαλέγει αναμεσα σε αυτά τα δύο:-) Αλλά σκέψου τι θα γίνει όταν γίνει κι εκείνη 11 χρονών :!::!::!:

 

Ασε κι εγω την αφηνω και διαλεγει, αλλα στο τελος παλι σε διαφωνια καταληγουμε!!! :confused::confused: .. Κι εκτος απο την "αποψη" εχει και ΤΗΝ παραξενια: θελει φουστα, αλλα οχι το καλσον γιατι εχει ραφη και την ενοχλει, οχι παντελονια με κουμπι, οχι φορμες με κορδονι στη μεση :rolleyes::rolleyes:.. Αντε μετα να ντυθουμε να παω κι εγω στη δουλεια μου πρωινιατικα! :confused:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

To θεμα με τις καλτσες το εχω κι εγω...

Δεν εχω ιδεα που ειναι τα ζευγαρια τους,εγω τους τις βγαζω και τις παω στα απλυτα,εγω τις βαζω στο πλυντηριο,εγω στο στεγνωτηριο,απο κει και περα αγνοειται η τυχη τους!!

το ιδιο μου συμβαινει και μενα με τις καλτσες.δια μαγειας χανονται τα ιχνη τους.:confused::confused::confused::confused:εχω γεμισει μονες καλτσες.......οσο για τα ρουχα....

εχω τρια αγορια οι δυο μεγαλοι 11 περιπου και 8.5 χρονων.το τι γινεται με τα ρουχα τους τι να πω...

καθε μερα θελουμε και αλλο ρουχο και να μοσχομυριζει.οταν τα βγαζουμε βεβαια τα πεταμε απο δω κι'απο κει.μαζευει η μανα.....:mad::mad:.βλεπει και το τριχρονο αντιγραφει..μεχρι και κατω απο το κρεββατι ρουχα βρισκω..ασε τα απλυτα που μαζευονται βουνο...

και δεν φοραμαι οτι δενμας αρεσει.....ρωταμε παει αυτο με αυτο!!!

χθες θα πηγαινα με τον μεγαλο σε μια κοπη πιτας του βγαζω ρουχα τα φοραει και ρωταει΄τωρα ειμαι ωραιος με αυτα τα ρουχα;;;

εννοια που την ειχε!!!!!ουτε γαμπρος το παιδι μου!!!!

τι να πω;αγορια- κοριτσια σημειωστε χ στο θεμα ρουχισμου.τι μας περιμενει ηθελα να ξερω........

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολες τα ίδια περνάμε......Εγω έχω θέμα με τα κορίτσια μου.....ο γιός είναι ποιό προσεκτικός και ποιό του συμαζέματος....τα κορίτσια βλέπεις είναι και κοκέτες (10 και 8 χρονών) ώσπου μια Δευτέρα πρωί δεν είχαν ρούχα να βάλουν στο σχολείο και τις έστειλα με τσαλακωμένα και λερωμένα (έγινα και εγώ ρεζίλι αλλά και αυτές ντράπηκαν περισσότερο)και από τότε μολις ξεντύνονται ή τα συμαζεύουν εάν είναι καθαρά για να τα ξαναφορέσουν ή τα πάνε κατευθείαν για πλύσιμο!Αχ!!!!να δούμε πόσο θα κρατήσει αυτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον τα δικα σας ειναι μεγαλα και δικαιοιλογοιυνται καπως!! Η δικη μου που ειναι 3,5 και το μονιμο θεμα εντασης μεταξυ μας ειναι τι θα φορεσει, ε, δεν ειναι εκνευριστικο??

 

Χτες για 45 λεπτα γκρινιαζε γιατι δεν ηθελε να βαλει καποια ρουχα για να παμε στο σταθμο!! Βγαλαμε τη μιση ντουλαπα!!

 

κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Η κόρη μου είναι 3 χρονών και θέλει να αποφασίζει τι να φορέσει. Απο τον παιδικό σταθμό με συμβούλεψαν να τις βγάζω 2 σύνολα κάθε μέρα και να την βάζω να διαλέγει αναμεσα σε αυτά τα δύο:-) Αλλά σκέψου τι θα γίνει όταν γίνει κι εκείνη 11 χρονών :!::!::!: !!

 

Kορίτσια και μένα μια απ΄τα ίδια. Από πολύ μικρή είχε άποψη για τα ρούχα. Εντωμεταξύ θέλει να φορά συνέχεια φούστες, να βάζει άρωμα (της βάζω παιδικό) και να βάφεται (της βάζω lipozan). Αν δεν τα κάνει αυτά δε ξεκινάμε για παιδικό! Θέλει επισης να κάνει ξανθά τα μαλλιά της και να της τα ισιώνω (αυτά δε της τα κάνω). Γι΄αυτό στο τικεράκι μου τη γράφω "ψωνάρα". Ρούχα για τον παιδικό τα διαλέγουμε από το βράδυ γιατί δεν αποφασίζουμε ευκολα. Αν ξεχαστούμε καμια φορά και δε τα ετοιμάσουμε το πρωί πάντα αργούμε.

 

Οπότε μανούλες με μεγαλύτερα κοριτσάκια, όπως καταλαβαινετε, υπάρχουν και "χειρότερα". Να δούμε εμείς όταν μεγαλώσουν οι κοκέτες μας τι έχουμε να περάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου κορη ειναι 17 και ακομα στο δωματιο αφηνει στοιβες τα ρουχα.Το ανχος μου ηταν να γυρισω απο τη δουλεια για να μαζεψω το δωματιο της.Τωρα εχει αρχισει να μαζευει να διπλωνει τα καθαρα και τα υπολοιπα να τα βαζει στα απλυτα,και αυτο οταν θελει αυτη ποτε οταν της πω εγω.Ξερετε τη μου λεει? Ειναι δικος μου χωρος και το εχω οπως μου αρεσει.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να την συμβουλευεις με ηρεμια με συζητηση πολλη συζητηση και καποια στιγμη θα καταλαβει.

 

xe xe τα ιδια ελεγα και εγώ στην μαμά μου...ήμουν τρομερά ακατάστατη και δεν εκανα δουλειες στο δωμάτιο μου...οταν παντρευτηκα και βλεπει τωρα η μαμά μου το σπιτι μου τσιλικο μου λεει οτι ποτε δεν περιμενε να ειμαι τοσο καλη ...χαχαχα επειδη ειχα δειξει αλλα σημαδια..!

Υπομονη...ξερει να κανει απλως βαριεται!

 

Link to comment
Share on other sites

α ωραία είμαστε πολλές!

ο γιος μου(11+) δεν ασχολείται ιδιαίτερα με το τι θα βάλει αρκεί να είναι άνετα και όχι φλώρικα! πετάει γενικώς τα ρούχα πάνω στην καρέκλα του γραφείου του σε σημείο που να μη μπορεί να κάτσει να διαβάσει..πάντως εγώ τα ρούχα δεν τα πλένω κάθε μέρα ...αν ας πούμε φορέσει ένα τζιν μία μέρα στο σχολείο δε θα του το πλύνω, εκτός βέβαια κι αν έχει λαδιές ή λάσπες κ.τ.λ.

η κόρη μου(6+) είναι πιο κοκέτα και ειδικά παλιότερα τσακωνόμασταν για τα ρούχα που ήθελε να βάλει. οπότε και βρήκα τη λύση- πάντα ετοιμάζουμε τα ρούχα από το προηγούμενο βράδυ κι έχω ησυχάσει...ευτυχώς η μικρή είναι πιο τακτική και συμμαζεύει τα ρούχα της στην ντουλάπα-όπως όπως βέβαια αλλά η προσπάθεια μετράει.

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διαπιστώνω ότι όλες τα ίδια περνάμε. Και εμένα η κόρη μου από μικρή με ταλαιπωρεί με τα ρούχα, και δεν βλέπω φως στο τούνελ. Τελευταία βλέπω κάποια μικρή καλυτέρευση αλλά δεν νομίζω ότι θα λύσω εύκολα το πρόβλημα. Το προηγούμενο Σ/Κ της σιδέρωσα σχεδόν όλα τα ρούχα και τις ξεκαθάρισα ότι αν θέλει να έχει ρούχα να φοράει θα πρέπει να κάνει καλύτερη διαχείρηση τους γιατί δεν θα πλύνω το Σ/Β που έρχετε. Οχι ότι δεν θα το κάνω απλά ο φόβος φυλάει τα έρμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι δυο μεγαλοι με ρωτανε καθε βραδυ "Μαμα καθαρα ειναι;;" αν ειναι ο μεγαλος τα αφηνει στην καρεκλα του γραφειου του και σχεδον παντα τα ξεχναει το πρωι κα βαζει καθαρα και ο δευτερος θα ξεχαστει το βραδυ και θα τα βαλει στα απλυτα ή αν δεν το ξεχασει θα τα πεταξει απο δω κι απο κει και αντε να τα βρεις το πρωι...

Ο μικρος δεν εχει δειξει ακομα το πραγματικο του προσωπο....αλλα εχει παραδειγματα να παρει!!:P

4

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι θέμα διαπαιδαγώγησης, όπως έχει μάθει, όλα στο χέρι ή να κάνει και καμία δουλίτσα; κρίνω από μένα που κάνω όλες τις δουλείες από μικρή. έτσι θα μάθω και την μικρή μου.

Link to comment
Share on other sites

η κόρη μου είναι μικρή για να έχω τέτοια προβλήματα αλλά θα πω για τον εαυτό μου.

οι γονείς μου είχαν καθαριστήριο όταν ήμουν παιδί, οπότε τα ρούχα μου ήταν τέλεια πλυμένα και σιδερωμένα.

παρόλα αυτά στη μέση της εβδομάδας και όσο κι αν φώναζε η μητέρα μου ήταν πεταμένα και τσαλακωμένα στο δωμάτιο (όχι βρώμικα)

έψαχνα να φορέσω κάτι, τα πέταγα όλα και φυσικά δεν τα ξαναμάζευα.

η αδερφή μου το ακριβώς αντίθετο.

τα τακτοποιούσε και τα μάζευε πάντα.

η μητέρα μου λοιπόν για να με συνετίσει, με έστειλε πολλές φορές με τσαλακωμένα ρούχα και μάλιστα κάποια φορά το είπε και στο δάσκαλο (εν αγνοία μου), ο οποίος πολύ ευγενικά μου έκανε παρατήρηση για το ντύσιμό μου.

Αυτό ήταν !!!

Πήρα το μάθημά μου, ντράπηκα και δεν ξανατόλμησα να μην τα ξαναμαζέψω

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω κοψει το σιδερωμα. κανω μονο τα πουκαμισα και τιποτε αλλο. τα απλωνω ωραια κι ετσι δεν γινονται εντελως χαλια! ειμαστε 6 ατομα στο σπιτι, :shock:βαζω περιπου 12-14 πλυντηρια την εβδομ.:shock: οποτε δεν ειναι δυνατο να σιδερ. κιολας! εχω κι εγω μια τριχρονη που εχει θεμα με τα ρουχα. Της τα εχω βαλει σε χαμηλα συρταρια και ραφια και παιρνει μονη της ο,τι θελει να φορεσει καθε πρωι.:!:με τα πεταμενα απλυτα και καθαρα, ειναι πονεμενη ιστορια:cry:!!! θα μαθουν βρε παιδια, θα μαθουν που θα παει:?:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αχ βρε κορίτσια εσείς λέτε για παιδιά που κατά μέσο όρο είναι από 8-11 χρονών. Η δική μου η μικρή αποφάσιζε για τα ρούχα της από 2 ετών (δεν υπερβάλω). Στο σπίτι γίνονταν ομηρικοί καυγάδες. Ο λόγος είναι, ότι τις μισές φορές ήθελε να βάλει αταίριαστα κομμάτια μεταξύ τους ή ρούχα που δεν φοριούνταν στην ανάλογη περίσταση (παράδειγμα το πολύ καλό της φουστάνι για να πάμε στο σούπερ μάρκετ) και τις άλλες μισές γιατί ήθελε να βάλει ρούχα πολύ ελαφριά ή πολύ βαριά για τις καιρικές συνθήκες της μέρας.

Φυσικά τώρα που είναι 8 την έχω παρατήσει να φοράει ό,τι θέλει. Επεμβαίνω λίγες φορές μόνο στις εξόδους για να της προτείνω να βάλει το σωστό για την περίσταση. Τις μισές φορές και πάλι καταλήγουμε σε καυγά.

Συμπέρασμα; Βγάλτε εσείς.

 

Όσο για το συγύρισμα μάλλον όταν βρεθούν στην ανάγκη θα το κάνουν. Γνωρίζω μαμάδες που όταν άρχισαν να δουλεύουν ή έλλειψαν για κάποιο διάστημα, τα παιδιά τους μια χαρά τακτοποιούσαν το σπίτι. Δε θέλει υπομονή, θέλει ατσάλινα νεύρα και αναισθησία.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Ας αναφερω κι εγω τα δικα μου:

1) Καποτε ο μικρος μου (6-7 ετων τοτε) φρεσκοκουρεμενος ρωταει το πρωι πριν φυγει για το σχολειο :Μαμα, ταιριαζουν τα παπουτσια με τα μαλλια μου? Βγαλτε εσεις συμπερασμα........

2) Οι καρεκλες του παιδικου δωματιου, φαινονται μονο το Σαββατο (τοτε πηγαινω και παιρνω σκουπα ολα τα ρουχα για πλυσιμο).Τις υπολοιπες μερες απλα ...τιγκαρουν απο βαρος. Και για να ειμαι ειλικρινης, αν πω ότι θα εχω επισκεψεις το βραδυ, εξαφανιζονται αμεσως ολα τα ρουχα απο εδω και απο κει και γινεται υπερχυλιση στο καλαθι απλυτων ή πλυντηριο (χωνουν οπου βρουν).

3) Λεω: Συγυριστε το δωματιο και απαντουν: Εννοεις να συγυρισουμε το δωματιο και να ανακατωσουμε το WC? (Ελεος)

4) Οσο για τις καλτσες, επειδη φορουν ιδιο σχεδιο και χρωμα, αγοραζω δωδεκαδες (ιδιες) καθε 3-4 μηνες και ετσι εχω λυσει το προβλημα του ...ζευγαρωματος.

5) Η κρεμαστρα του παιδικου, συχνα πυκνα ξεχαρβαλωνεται απο ζακετες και μπουφαν.

6) Χρειαζομαστε καινουρια παπουτσοθηκη (τι να πρωτοχωρεσει η καημενη οταν ο καθενας εχει 5 ζευγαρια πατουμενα Νο46 παρακαλω :confused: )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και έλεγα πως είμαι η μόνη!

Οι στοίβες ρούχων είναι καθημερινό θέαμα.Στα δωμάτια τους επικρατεί ένας πανικός.Δεν ξέρεις όχι απο πού να ξεκινήσεις το μάζεμα αλλά ψάχνεις πλακάκι για να πατήσεις!!!

Πάντα ξυπόλητες,εννοείται ...

Μέχρι πριν γεννηθεί και το τρίτο φώναζα,μάζευα,τα ξαναχαλάγανε!Η μεγάλη δεν έχει υπομονή να βγάλει ένα ρούχο ... Θα πετάξει έξω και όσα είναι πάνω-κάτω,ειδικά αν βιάζεται.Τώρα δεν ασχολούμαι.Είναι μεγάλα κορίτσια και τις αφήνω να λαμβάνουν υπ ευθύνη τους κάποιες αρμοδιότητες.Παρατηρώ πως όταν θέλουν να συμμαζέψουν τον χώρο τους,το κάνουν σε 5 λεπτάκια!

Όταν περιμένουν φίλες ... ή όταν έχουν μάθημα βάζουν μέχρι και ηλεκτρική σκούπα!

Εγώ δεν κάνω τίποτα πλέον γιατι φωνάζουν οτι τους τα ανακατεύω.

 

Μάλιστα όταν έλεγα πως περιμένουμε κόσμο και να μαζέψουν μου απαντούσαν ''και τι δουλειά έχει ο κόσμος στα δωμάτια μας;''.Ούτε αυτό έπιανε! :mrgreen:

Η ζωή είναι μια ανηφόρα,αλλά η θέα είναι υπέροχη

 

Ιωάννα (10/2/94)

Ειρήνη (20/12/97)

Μαριλένα (26/5/09)

Link to comment
Share on other sites

α ωραια....

κι εγω που ελεγα τι κριμα που δεν εχω μια κορη να βοηθαει? :lol::lol::lol:

 

 

Να ... τι; :mrgreen:

Τα αγόρια είναι πιο τακτικά απο τα κορίτσια

Η ζωή είναι μια ανηφόρα,αλλά η θέα είναι υπέροχη

 

Ιωάννα (10/2/94)

Ειρήνη (20/12/97)

Μαριλένα (26/5/09)

Link to comment
Share on other sites

και μενα τα παιδια μου ειναι πολυ μικρα..

Αλλα θυμαμαι οταν στην εφηβεια περνουσα παρομοια φαση με αυτο που περιγραφεται η μανα μου εκανε το εξης...

Αν κατι δεν ηταν στο καλαθι με τα απλυτα απλα δεν το επλενε..

Οποτε ξαφνικα οταν ηθελα να φορεσω την αγαπημενη μου μπλουζα αυτη ηταν βρωμικη.. της ελεγα να την πλυνει κ μου απαντουσε απλα "οταν θα βαλω τετοια ρουχα για πλυσιμο θα στην πλυνω.. εβαλα χτες.. τωρα ξανα σε 3 μερες"

1-2 τελικα το πηρα το μαθημα μου..

Οσο αφορα γι ατο μαζεμα.. μονιμως ελεγε να μαζευουμε τα ρουχα απο τις καρεκλες βουνα.. τιποτα εμεις..

Οποτε μια μερα μας ειπε πως οτι βρισκει το πρωι μολις φευγουμε για το σχολειο στην καρεκλα θα το πεταει.. γυρισαμε το πρωτο μεσημερι κ οτι ηταν στην καρεκλα δεν τα βρηκαμε.. μας ειπε οτι τα πεταξε.. βεβαια μετα απο κανα μηνα μας τα εμφανισε αλαλ ειχαμε μπει ηδη σε σειρα κ τα μαζευαμε (κ πιστευω πως ανειχε την οικονομικη δυνατοτητα να μας πεταξει ρουχα τοτε θα τα ειχε πεταξει στ αληθεια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...