Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΟΤ 2012-2013


elenita

Recommended Posts

Ενεργοποιήθηκε το Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού του ΕΟΤ με απόφαση της Υπουργού Τουρισμού κας Όλγας Κεφαλογιάννη

 

Με απόφαση της Υπουργού Τουρισμού κ. Όλγας Κεφαλογιάννη, ενεργοποιήθηκε το Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού του ΕΟΤ «Τουρισμός για όλους». Η σχετική απόφαση υπογράφηκε και αποσκοπεί στην αναθέρμανση της εσωτερικής αγοράς, που σύμφωνα με στοιχεία επίσημων τουριστικών φορέων έχει πληγεί σοβαρά από την κρίση.

 

Το Πρόγραμμα, που απευθύνεται σε 81.200 άτομα, περιλαμβάνει τα υποπρογράμματα Εξαήμερων Διακοπών (5 διανυκτερεύσεις ) με διάρκεια από τον Αύγουστο 2012 ως τις 31 Μαΐου 2013 και Τρίτης Ηλικίας με διάρκεια από την 1 Οκτωβρίου 2012 ως τις 31 Μαΐου 2013. Στο Πρόγραμμα Εξαήμερων Διακοπών μπορούν να συμμετέχουν με εισοδηματικά κριτήρια υπάλληλοι και συνταξιούχοι με τα προστατευόμενα μέλη τους που δεν ήταν δικαιούχοι αντίστοιχων προγραμμάτων του Oργανισμού Eργατικής Eστίας ή του Oργανισμού Aγροτικής Eστίας. Επίσης άτομα με αναπηρία 67% και άνω ανεξαρτήτως εισοδήματος, πολύτεκνοι κ.α.

 

Το όριο του εισοδήματος για μεμονωμένους δικαιούχους είναι ατομικό εισόδημα 18.000 ευρώ, για δικαιούχους με οικογενειακό εισόδημα 31.000 ευρώ και για τρίτεκνους με οικογενειακό εισόδημα 40.000ευρώ. Για κάθε προστατευόμενο τέκνο το εισόδημα προσαυξάνεται κατά 1500 ευρώ.

 

Ο ΕΟΤ έχει απευθύνει ήδη πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προς τους επιχειρηματίες ξενοδόχους για την συμμετοχή τους στο Πρόγραμμα και μέχρι το τέλος του μήνα αναμένεται να προχωρήσει σε ανακοίνωση για τους δικαιούχους του προγράμματος και τις προϋποθέσεις συμμετοχής.

 

Όλες οι πληροφορίες του Προγράμματος, τα συμμετέχοντα καταλύματα, οι τιμές των καταλυμάτων και κάθε άλλη λεπτομέρεια θα διατίθενται από τα ΚΕΠ , τα Γραφεία του ΕΟΤ και από το site του ΕΟΤ www.gnto.gov.gr ή www.visitgreece.gr.

 

Ο Προϋπολογισμός του Προγράμματος εκτιμάται σε ποσό μέχρι 5,5 εκατ. ευρώ , το οποίο και θα καλυφθεί από τους τακτικούς Προϋπολογισμούς του ΕΟΤ για τα έτη 2012-2013.

 

Σημειώνεται ότι η ενεργοποίηση του σχετικού Προγράμματος είναι ο πρώτος από τους άμεσους στόχους του Υπουργείου Τουρισμού για την ανάκαμψη του ελληνικού τουρισμού. Υλοποιείται για την τόνωση του εσωτερικού τουρισμού και εξασφαλίζει διακοπές χαμηλού κόστους σε κοινωνικές ομάδες με μεσαία και χαμηλά εισοδήματα. Έτσι, μπορεί να συμβάλει καθοριστικά στην ενίσχυση της ρευστότητας στην αγορά , στη διατήρηση θέσεων εργασίας και στην επιβίωση της συνδεδεμένης με το τουρισμό επιχείρησης.

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το είδα κι εγώ και οι μισθωτοί σε ιδιωτικές επιχειρήσεις (ΙΚΑ) δεν δικαιούμαστε;;; Στους δικαιούχους δεν μας αναφέρει.

 

Αλλά αν μπείτε στην σελίδα του κοινωνικού τουρισμού έχει ευχάριστα νέα, διάβασα για μία κάρτα "Ιδιωτικού κοινωνικού τουρισμού" που την αγοράζεις 10 ευρώ και δικαιούσαι τις ίδιες εκπτώσεις και για όλο τον χρόνο και για όσες φορές θέλεις! Αντε - κι εις ανώτερα!

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ και οι μισθωτοί σε ιδιωτικές επιχειρήσεις (ΙΚΑ) δεν δικαιούμαστε;;; Στους δικαιούχους δεν μας αναφέρει.

το προγραμμα του εοτ αφορα ασφαλισμενους δημοσιου και οαεε.Αν δεις προσεκτικα στην πρωτη ιστοσελιδα γραφει πως 'εξαιρουνται οι δικαιουχοι προγραμματων Εργατικης εστιας (δηλ ασφαλισμενοι ικα) και δικαιουχοι Αγροτικης εστιας( ασφαλισμενοι ογα).

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαδικασία βρε κορίτσια, κανουν οι ενδιαφερόμενοι αιτήσεις?Ενδιαφέρεται φίλη μου.Καλά κορίτσια μου τώρα το είδα ότι θα ανακοινωθουν αργότερα οι προυποθέσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το διαβασα κι εγω χθες,πραγματι αν εφαρμοστει τελικα θα ειναι οπωσδηποτε πολυ καλο. Αν καταλαβα σωστα δεν εχουν ανακοινωσει ακομη τη λιστα με τα διαθεσιμα καταλυμματα, κ οτι αυτο θα γινει μεσα στον Αυγουστο. Αναμενουμε εως τοτε !!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ και οι μισθωτοί σε ιδιωτικές επιχειρήσεις (ΙΚΑ) δεν δικαιούμαστε;;; Στους δικαιούχους δεν μας αναφέρει.

 

Αλλά αν μπείτε στην σελίδα του κοινωνικού τουρισμού έχει ευχάριστα νέα, διάβασα για μία κάρτα "Ιδιωτικού κοινωνικού τουρισμού" που την αγοράζεις 10 ευρώ και δικαιούσαι τις ίδιες εκπτώσεις και για όλο τον χρόνο και για όσες φορές θέλεις! Αντε - κι εις ανώτερα!

 

Το είδα κι εγώ αυτό. Προφανώς κάποιοι έξυπνοι έστησαν τη σελίδα για να ψαρέψουν πελάτες. Έριξα μια ματιά στα ξενοδοχεία και βλέπω ότι δεν έχει πολλές επιλογές.

 

Οι ιδιωτ. υπάλληλοι που είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ και πληρώνουν εισφορές υπερ Εργ. Εστίας, ποτέ δεν δικαιούνταν συμμετοχή σε προγράμματα του ΕΟΤ. Είναι για άνεργους με κάρτα ΟΑΕΔ και εργαζομένους / συνταξιούχους Δημοσίου, τουλάχιστον έτσι ήταν παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

ναι κρίμα να μας βάζουν σαν...

«Δικαιούχους της Εργατικής Εστίας»

ενώ δεν υπάρχει εργατική εστία πλέον!!!!:(

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ αυτό. Προφανώς κάποιοι έξυπνοι έστησαν τη σελίδα για να ψαρέψουν πελάτες. Έριξα μια ματιά στα ξενοδοχεία και βλέπω ότι δεν έχει πολλές επιλογές.

 

Οι ιδιωτ. υπάλληλοι που είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ και πληρώνουν εισφορές υπερ Εργ. Εστίας, ποτέ δεν δικαιούνταν συμμετοχή σε προγράμματα του ΕΟΤ. Είναι για άνεργους με κάρτα ΟΑΕΔ και εργαζομένους / συνταξιούχους Δημοσίου, τουλάχιστον έτσι ήταν παρελθόν.

 

Υπαρχει καπου η σελιδα που αναφερει τα ξεοδοχεια? Γιατι απ'οσο εψαξα προχθες δεν βρηκα κατι. Θα μπορουσες να μας βαλεις τη διευθυνση?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις επικοινώνησα με το ΚΕΠ της περιοχής μας και μου είπαν ότι δεν τους έχουν ενημερώσει ακόμη για το αν θα δοθούν τελικά τα εισιτήρια & οτι δεν έχουν αναρτηθεί κάπου ακόμη τα διαθέσιμα ξενοδοχεία :rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπου η σελιδα που αναφερει τα ξεοδοχεια? Γιατι απ'οσο εψαξα προχθες δεν βρηκα κατι. Θα μπορουσες να μας βαλεις τη διευθυνση?

τα μηνυματα των xena και peach αναφερονται σε κατι αλλο ,γι αυτο σε μπερδεψαν.Αναφερονται σε προγραμμα διαφορετικο απο του εοτ,στο 'Προγραμμα ιδιωτικου κοινωνικου τουρισμου'.Τα καταλυμματα που αναρτηθηκαν αφορουν αυτο και μονο το προγραμμα.Περισσοτερα εδω: http://www.koinonikostourismos.gr/extraprosfidiotik.aspx

Link to comment
Share on other sites

τα μηνυματα των xena και peach αναφερονται σε κατι αλλο ,γι αυτο σε μπερδεψαν.Αναφερονται σε προγραμμα διαφορετικο απο του εοτ,στο 'Προγραμμα ιδιωτικου κοινωνικου τουρισμου'.Τα καταλυμματα που αναρτηθηκαν αφορουν αυτο και μονο το προγραμμα.Περισσοτερα εδω: http://www.koinonikostourismos.gr/extraprosfidiotik.aspx

 

σ'ευχαριστω για τη διευκρινιση, οντως ειχα μπερδευτει ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι καλό φετος. Εννοώ το προγραμμα κοινωνικου τουρισμου. Κάλλιο αργά παρά ποτε.

κοπελια μου ειναι το παλιο προγραμμα της εστιας ή του εοτ τα 6ημερα που ειπαν?

αα το διαβασα ειναι του εοτ....αλλα τωρα που δεν υπαρχει εστια που ειμασταν δικαιουχοι τι γινεται? ο αντρας μου ειναι ανεργος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη αλλα εμεις οι ιδιωτ.υπαλληλοι του ΙΚΑ παλι σε ποιο πηγαδι κατουρησαμε κ δεν θα μπορουμε να παμε καπου διακοπες??? :twisted::twisted:

 

 

εμεις θα παρουμε τα βουνα..... επιστροφη στη φυση!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα εμεις οι ιδιωτ.υπαλληλοι του ΙΚΑ παλι σε ποιο πηγαδι κατουρησαμε κ δεν θα μπορουμε να παμε καπου διακοπες??? :twisted::twisted:

εχεις δικιο ειναι λιγο αδικο απο τη στιγμη που καταργησαν την εργατ.εστια....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο ανδρας μου ειναι στον οαεε και το παιδι μου που ειναι ανηλικο (προστατευομενο στο ν οαεε) θα παρουν δελτια κι εγω που ειμαι ικα δεν παιρνω; δηλαδη μας αναγκαζουν να πηγαινει μια οικογενεια χωριστα!!ετσι που τα κανανε ας τα φανε!@#@$$@#%

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουρες ότι εξαιρούνται όσοι έχουν ΙΚΑ?

Γιατί εγώ ξέρω πως εξαιρούνται μόνο όσοι τους παρακρατείτε εισφορά για την Εργατική Εστία.

Εμένα, δεν μου παρακρατουν, οπότε δικαιούμαι και ας εχω ΙΚΑ.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...