Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΤΟΙΜΑ ΕΠΙΔΟΡΠΙΑ


mikro_thiriaki

Recommended Posts

Χίλια σόρρυ αν ήδη υπάρχει κάπου αυτό το θέμα, πάντως έριξα μια ματιά και δεν βρήκα κάτι στα τελευταία μηνύματα.

Λοιπόν. Όλα τα φαγητά του μικρού (εκτός από φαρίν λακτέ και ρυζάλευρο φυσικά) τα μαγειρεύω εγώ, δεν παίρνω ούτε από έτοιμες φρουτόκρεμες ούτε από κονσέρβες με κρέας και λαχανικά. Όχι ότι σιχαίνομαι... απλά δεν εμπιστεύομαι και πολύ στο σημερινό εμπόριο, που να ξέρω τι βάζουν μέσα. :cool:

Αλλά που και που μου έρχεται να πάρω για τον Μήτσο κανένα από αυτά τα επιδόρπια της nestle - με φράουλα, με μπισκότο, με βανίλια. Σίγουρα θα έχει βαρεθεί απίστευτα τις χορτόσουπες και το ανάλατο κρέας... ας φαει και κάτι πιο "ενδιαφέρον".. σκέφτομαι... μα τελικά δεν έχω πάρει κάτι τέτοιο ούτε μια φορά γιατί δεν ξέρω ορισμένα πράγματα.

1ον. Αρέσουν στα μωρά αυτά τα επιδόρπια; Τα τρώνε με ευχαρίστηση ή τα φτύνουν όπως φτύνουν και τη θρυλική χορτόσουπα;

2ον. Για τη φράουλα έχω ακούσει ότι προκαλεί πολύ εύκολα αλλεργία. Αληθεύει;

3ον. Γενικά τι εμπειρίες είχατε σχετικά με αυτό το θέμα; Καλές; ἀσχημες;

4ον. Η μήπως υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση, να φτιάξω δηλαδή μόνη μου κάτι παρόμοιο;

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για αναζητηση πατας εξελιγμενη αναζητηση, τον ορο που θες και επιλογη σε subforum πχ μωρα κ διατροφη (δεν θυμαμαι ακριβως αν ειναι αυτος ο τιτλος)

 

κ βγαινουν τα εξης:http://parents.org.gr/forum/search.php?searchid=1684054

 

σου απαντω ομως οτι

1.ναι συνηθως τους αρεσουν γιατι ειναι γλυκα

2.αληθευει

3.της πηρα μονο 2 φορες ετοιμη βιολογικη φρουτοκρεμα χωρις ζαχαρη κ την εφαγε οπως τρωει τα φρουτα της, με ευχαριστηση;)

4.απειρες εναλλακτικες:

ρυζαλευρο:ρυζι σε ενα καλο μιξερ μεχρι να γινει αλευρι

κομποστα μηλου:ελαφρως βρασμενο μηλο με λιγη κανελα

κρεμα:χυλωμενη (καλα βρασμενη)βρωμη ή κεχρι με λιγη μπανανα ή μηλο και κανελα

ρυζογκοφρετα

βιολογικο μπειμπιμουσλι

...κτλ κτλ

η μικρη ειναι 11 μηνων κ αυτα τα τρωει απο τον 8ο. επισης τρωει φακες αρωματισμενες με δαφνη κ λιγο κυμινο ...ρυζι- κοτοπουλο με λιγο καρυ...

μιλαμε για λιγη ποσοτητα μπαχαρικου που δινει ομως ωραιο αρωμα (κ τα οποια μας τα εχει προτεινει ο παιδιατρος...:-))

Link to comment
Share on other sites

για αναζητηση πατας εξελιγμενη αναζητηση, τον ορο που θες και επιλογη σε subforum πχ μωρα κ διατροφη (δεν θυμαμαι ακριβως αν ειναι αυτος ο τιτλος)

 

κ βγαινουν τα εξης:http://parents.org.gr/forum/search.php?searchid=1684054

 

 

 

ευχαριστώ, ξέρω πως να κάνω αναζήτηση στα φόρουμ. ;) αλλά όπως βλέπεις κι εσύ στα αποτελέσματα δεν υπάρχει κάτι σχετικό με τα είδη που ανέφερα. ἀλλο το γιαουρτάκι και άλλο η έτοιμη κρέμα, μιας συγκεκριμένης μάρκας.

 

4.απειρες εναλλακτικες:

ρυζαλευρο:ρυζι σε ενα καλο μιξερ μεχρι να γινει αλευρι

κομποστα μηλου:ελαφρως βρασμενο μηλο με λιγη κανελα

κρεμα:χυλωμενη (καλα βρασμενη)βρωμη ή κεχρι με λιγη μπανανα ή μηλο και κανελα

ρυζογκοφρετα

βιολογικο μπειμπιμουσλι

...κτλ κτλ

η μικρη ειναι 11 μηνων κ αυτα τα τρωει απο τον 8ο. επισης τρωει φακες αρωματισμενες με δαφνη κ λιγο κυμινο ...ρυζι- κοτοπουλο με λιγο καρυ...

μιλαμε για λιγη ποσοτητα μπαχαρικου που δινει ομως ωραιο αρωμα (κ τα οποια μας τα εχει προτεινει ο παιδιατρος...:-))

 

Για τα μπαχαρικά ο γιατρός μου είπε να τα αποφεύγω, οπότε τις φακές τις κάνω σκέτες... πολύ μπλιαχ, αλλά το θηρίο τις εξαφανίζει. :lol:

ὀσο για τα άλλα, θα τα δοκιμάσουμε οπωσδήποτε!. Δεν ξέρω τι είναι το μπειμπιμουσλι και που μπορώ να το βρω - λογικά πρέπει να είναι κάποια ειδικά δημητριακά για μωρά, αλλά δεν έχω δει ποτέ κατι τέτοιο. Πάντως η κρέμα απο χυλωμένη βρώμη με μπανάνα σίγουρα θα είναι έξοχη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ (και φυσικά να χαίρεσαι τη μικρούλα!)

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...