Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ


fanitsa83

Recommended Posts

Καλημερα σας,

εχω μια μικρη μπουμπου 6 μηνων που θηλαζει αποκλειστικα. ενω τους 3 πρωτους μηνες ξυπνουσε 3-4 φορες για να φαει απο τον 3ο και μετα η κατασταση ειναι απελπιστικη. Την πηρα αρχικα στο κρεβατι μας οπου και παλι δεν κοιμοταν καθως ηθελε συνεχεια το στηθος στο στομα, μολις κουνιοταν αυτη η εγω ξυπνουσε και εκλαιγε.. Οποτε αυτο συνεβαινε καθε 20 λεπτα με μια ωρα! Αργοτερα μου εμφανιστηκε κι εμενα ενα προβλημα υγειας και αναγκαστικα επρεπε η μικρη να μετακομισει στο κρεβατακι της.. Καθε μιση με μια ωρα ημασταν στο ποδι και θηλαζε η μαλλον εκανε το στηθος πιπιλα και ξανακοιμοταν.Η κατασταση ομως εφτασε στο απροχωρητο.. Και εγω και ο μπαμπας της εξαντληθηκαμε και εχουμε απελπιστει. Αρχισαμε και στερεες και δεν τρωει τιποτα, ουτε ρυζαλευρο ουτε φρουτα ουτε λαχανικα. Αποφασισα να θηλαζω μονο καθε 4 ωρες με προγραμμα ωστε να μπει σε μια σειρα το προγραμμα του φαγητου της. Τπ βραδυ ομως εγινε δυσκολοτερο καθως δεν μπορω να την κοιμησω ευκολα.Ολοι στον περιγυρο μου κατηγορουν τον θηλασμο και για το θεμα υπνου και για το φαγητο. Ακομα και ο παιδιατρος μου ειπε οτι πρεπει να διορθωθει η κατασταση του υπνου γιατι το παιδι ταλαιπωρειται. Οντως ξυπναει το πρωι και ειναι μεσα στα νευρα και την γκρινια και νυσταζει .. Ο καημενος ο αντρας μου θελει να την αφησουμε να κλαει..εμενα ομως δεν μου παει καρδια. το εχει περασει καμια αλλη αυτο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!

Εννοειται οτι το περναμε ολες αυτο , θηλαζουσες και μη!

 

Διαφωνω καθετα με το προγραμμα που εχεις θεσει στους θηλασμους , εχεις αναρωτηθει αν πραγματικα βοηθαει ή μηπως κανει τα πραγματα χειροτερα;;

Τα μωρα του μητρικου , ΔΕΝ εχουν προγραμμα!

 

Ο περιγυρος σου(ναι , εκεινος που κατηγορει το θηλασμο!) , ειναι σιγουρος οτι με τη σκονη το παιδι θα ηταν ηρεμο κι ευτυχισμενο;Το φυσιολογικο για ενα μωρο ειναι να κοιμαται με πιπιλα το στηθος και με ΚΑΜΙΑ αλλη που κυκλοφορει στο εμποριο , και λειτουργει σαν υποκαταστατο του στηθους.

 

Με λυπεί αφανταστα το γεγονος οτι για ολα κατηγορουμε πρωτα το θηλασμο.

Ο παιδιατρος σου , δηλαδη , απεκλεισε ολους τους λογους που μπορει να εμποδιζουν τον υπνο του βρεφους ,μετα απο ενδελεχη ερευνα , εξετασεις ,κλπ ,κλπ και κατεληξε στην ενοχοποιηση του θηλασμου.:confused:

 

Εγω, που δεν ειμαι γιατρος , θα σε ρωτησω κατι αλλο:Γνωριζεις οτι το στηθος της μαμας λειτουργει και σαν παρηγορια σε πονακια στην κοιλιτσα , δοντια , ασχημα ονειρα , κρυο , ζεστη κ.α.;

Εχεις σκεφτει οτι μπορει να την ενοχλουν τα δοντακια και να ψαχνει για ανακουφιση;Οτι μπορει να εχει μια ελαφρια γοπ;

 

Προτεινω να διαβασεις το "the no-cry sleep solution" της Elizabeth Pantley ,για να διαχωρισεις το θηλασμο απο τον υπνο με τις μεθοδους που προτεινει.

Χωρις κλαμα , αφου δεν το θες.

 

Πανω απ ' ολα μην εισαι ενοχικη , ουτε προς τον αντρα σου , ουτε προς το παιδι.

 

Οσο για τις στερεες , θα αργησει πολυ να τις συνηθισει.Μην τρελαινεσαι ομως.

Ετσι κανουν ολα τα θηλαζοντα.Στο λεω γιατι εγω τρελαινομουν και ακομα τρελαινομαι οταν δεν τρωει!Δεν τρωει πολυ ομως , τι να κανω;Το πηρα αποφαση!

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να διαβασεις το "the no-cry sleep solution" της Elizabeth Pantley ,για να διαχωρισεις το θηλασμο απο τον υπνο με τις μεθοδους που προτεινει.

 

Με την ευκαιρία, μπορεις να μου πεις αν το συγκεκριμένο βιβλίο υπάρχει στη ελληνική γλώσσα;

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, μπορεις να μου πεις αν το συγκεκριμένο βιβλίο υπάρχει στη ελληνική γλώσσα;

 

Να σου πω την αληθεια , δεν το εχω βρει ποτε μεταφρασμενο , αλλα δεν παιρνω κι ορκο!Μηπως να ρωταγες σε καποιο βιβλιοπωλειο ειτε τηλεφωνικα ,ειτε μεσω ιντερνετ να σου πουν σιγουρα;

Παντως , ειναι γραμμενο σε πολυ "απλα" αγγλικα.Κι εγω νομιζα οτι θα δυσκολευομουν(δεν τα μιλαω δα και καθε μερα!).

Ποιο κεφαλαιο σε ενδιαφερει , να στο στειλω μεταφρασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια , δεν το εχω βρει ποτε μεταφρασμενο , αλλα δεν παιρνω κι ορκο!Μηπως να ρωταγες σε καποιο βιβλιοπωλειο ειτε τηλεφωνικα ,ειτε μεσω ιντερνετ να σου πουν σιγουρα;

Παντως , ειναι γραμμενο σε πολυ "απλα" αγγλικα.Κι εγω νομιζα οτι θα δυσκολευομουν(δεν τα μιλαω δα και καθε μερα!).

Ποιο κεφαλαιο σε ενδιαφερει , να στο στειλω μεταφρασμενο.

 

Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Θα ρωτήσω όπως μου είπες σε κάποιο βιβλιοπωλειο. Αν δεν το βρω στα ελληνικα,ελπίζω τα αγγλικα μου να με βοηθησουν να βγάλω κάποιο νόημα. Το θέμα ύπνου ταλαιπωρεί και μένα όπου εδω και 9 μήνες ξυπνάει ανά 1 ώρα για να θηλάσει. Πάντως,σ' ευχαριστώ ξανά. Θα το αγοράσω και αν έχω κάποια απορία θα σε ρωτησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Θα ρωτήσω όπως μου είπες σε κάποιο βιβλιοπωλειο. Αν δεν το βρω στα ελληνικα,ελπίζω τα αγγλικα μου να με βοηθησουν να βγάλω κάποιο νόημα. Το θέμα ύπνου ταλαιπωρεί και μένα όπου εδω και 9 μήνες ξυπνάει ανά 1 ώρα για να θηλάσει. Πάντως,σ' ευχαριστώ ξανά. Θα το αγοράσω και αν έχω κάποια απορία θα σε ρωτησω

 

Οκ εμμακι!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σε οσα λες και εγω αυτα σκεφτομουν απο την αρχη αλλα εχω απελπιστει και εχω κουραστει παρα πολυ! Θα μου πεις δεν εισαι η μονη.. το ξερω αλλα πως αντεχεται ρε κοριτσια?? και ολη μερα γκρινιαζει και ειναι μεσα στην τσιτα δηλαδη ουτε την ημερα μπορω να ηρεμησω ουτε για μια ωρα!! θυμωνω με το μωρο και μετα θυμωνω με τον εαυτο μου..

Για το προγραμμα που λες δεν το εκανα τοσο για το βραδυ οσο για την μερα για να μπορεσω να βαλω στερεες.. Γιατι η μικρη θηλαζε ολη νυχτα και μετα ξυπνουσε 7 το πρωι μπουχτισμενη απο το γαλα και ολο το πρωι γκρινιαζε - νυσταζε ηταν και χορτατη οποτε δεν μπορουσα να προσπαθησω το δεκατιανο παρα στις 1-2 το μεσημερι.

Γενικα δοντακια δεν φαινεται να πλησιαζουν και ολα αυτα που μου λες για το στηθος τα ξερω απλα πλεον νομιζω οτι εχει γινει συνηθεια και δεν ξυπναει επειδη την ενοχλει κατι..

Εσυ ακολουθησες αυτο το βιβλιο και βοηθησε?

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσι μου καλο ποσοοοο σε καταλαβαινωωωωω!!!τα ιδια περναω κι εγω από τοτε που κλεισαμε τον τριτο μηνα!!κάθε μια ωρα ξυπνάμε τρωμε για 5 με 10 λεπτα κι αμα τον αφήσω ξαναξυπνάει και φτου κι από την αρχη!!πλεον τον περνω μαζι μου στο κρεβατι κι η αληθεια είναι ότι κοιμοματε κι οι δυο καλυτερα!!καμια φορα μπορει να κοιμηθεί και δυωρο!!!το θεμα είναι ποσο θα κρατησει αυτό??θα μαθει και θα θελει να κοιμαται μονο με εμενα!!μπιμπερο δεν περνει ξαφνικα.....στερεες δεν εχουμε ξεκινησει ακομα...ειμαστε 5 1/2 μηνων!!αυριο εχουμε παιδιατρο!!!ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ????????!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ααα επισης κι εμεις εχουμε πολύ γκρινια την ημερα και κοιμομαστε 4 μισαωρα!!και μετα το βραδυ από τις 8 και μιση μεχρι τις 7 και μιση με ξυπνήματα ανα μια με δυο ωρες!!

Link to comment
Share on other sites

Φανη , οχι δεν εχω ακολουθησει ακομη το βιβλιο γιατι ειμαστε σε φαση τρελης οδοντοφυιας ,που δεν ενδεικνυται για τετοιες αποπειρες.

Οταν ηρεμησει λιγο , θα ξεκινησω σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, δεν χρειάζεται να το αγοράσετε, το βιβλίο βρίσκεται ολόκληρο on line στον ακόλουθο σύνδεσμο

http://www.familias-madeira.com/Elizabeth.Pantley.The.No.Cry.Sleep.Solution-1.pdf

Ελπίζω να βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είναι αυτή η φάση του 4ου μήνα που περνάνε τα περισσότερα μωρά, η κρίση του 4ου μήνα λέγεται, αν θέλετε, ψάξτε το στην αγγλόφωνη βιβλιογραφία... να σου πω την δική μου εμπειρία γιατί περάσαμε παρόμοια... από την γέννηση και μέχρι τους 3,5 μήνες ξυπνούσε 3 φορές για θηλασμό και από τους 3,5 μήνες ξαφνικά βελτιώθηκε ραγδαία για καμιά δεκαριά μέρες - δηλαδή άρχισε να κάνει 6-7 ωρους ύπνους και το ίδιο ξαφνικά χιεροτέρεψε και ξυπνούσε πλέον κάθε μια-μιάμιση ώρα, και τον έβαζα στο στήθος, ΄κοιμόταν, τον έβαζα πίσω στο κρεβάτι και στα 5 λεπτά ξυπνούσε ξανά, ξανά κοίμισμα, μετά έκανε καμια ωρίτσα ύπνο, μετά ξανά ξύπνιος... δεν τον πήρα στο κρεβάτι μου, δεν άλλαξα τίποτα, συνέχιζα κάθε φορά το ίδιο σενάριο - στήθος και πίσω στο κρεβάτι. αυτή ηφάση κράτησε 3 βδομάδες και μετά σταδιακά επανήλθε στα 3 μόνο ξυπνήματα όλο το βράδυ χωρίς να κάνω κάτι. Γενικώς, από τότε και μέχρι τώρα που κοντέουμε να χρονίσουμε περνούσαμε διάφορες φάσεις όπου βελτιωνόταν λίγο μετά χειροτέρευε για λίγα βράδυα πάλι και ξανά-μανά από την αρχή... αλλά τόσο μεγάλη φάση με συχνά ξυπνήματα δεν ξαναπεράσαμε... τώρα είμαστε στα 1-2 ξυπνήματα. Εντωμεταξύ, χωρίς να εφαρμόσω μεθόδους διαχωρισμού θηλασμού - ύπνου πριν κανένα δίμηνο σταμάτησε μόνος του να αποκοιμιέται με το στήθος στο στόμα... απλά δεν τον έπαιρνε ο ύπνος με αυτόν τον τρόπο. οπότε έβγαζα την θηλή από τον στόμα του ενώ ήταν νυσταγμένος, και έπαιρνε στο στόμα του αμέσως τον αντίχειρα για πιπίλισμα, τον κρατούσα για 2-3 λεπτάκια ακόμα αγκαλιά και τον έβαζα στο κρεβάτι. Κάνε υπομονή, θα στρώσουν τα πράγματα όσο μεγαλώνει το παιδί. αλλά τους ημερήσιους θηλασμούς μπορείς να τους αραιώσεις λιγάκι για να τρώει πιο εύκολα τις στερεές γιατί το μητρικό γάλα είναι πολύ χορταστικό, πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2,5 ώρες από τον θηλασμό για να είναι κάπως νηστικό το παιδί και να θέλει να φάει.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φανιτσα αυτο που λεει η zorro με την κριση υπνου σε αυτη την ηλικια ισχυει!προκειται για το περιβοητο 4month sleep regression!!! Googlαρε το και θα δεις οτι ειναι ακριβως η περιπτωση σας. Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο: απο ημερησιους υπνους πώς τα πατε; Κοιμαται τουλαχιστον 2- 3 φορες το παιδί μεσα στην ημερα; Αν θες και εχεις χρονο γραψε μας ενα αναλυτικο ημερησιο προγραμμα υπνων και γευματων, αναφεροντας απαραιτητως με ποιον τροπο αποκοιμιεται το παιδι.

 

Αν οντως σε ενδιαφερει να αποχωρισεις τον υπνο απο τον θηλασμο σαφως και γινεται χωρις να χρειαζεται φυσικα να σταματησεις να θηλαζεις. Υπαρχουν αρκετες μεθοδοι με διακυμανσεις αναλογα με το έαν και πόσο κλαμα αντεχεις.

Link to comment
Share on other sites

Fanitsa, συμφωνώ σε όλα με τη Χαρούλα, με κάλυψε απολύτως. Και μπράβο σου που δε θες να το αφήσεις να κλαίει. Μην το κάνεις, ό,τι και άν σου πουν οι "ειδικοί" .

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πηγα στον παιδιατρο χτες του ειπα ότι ξυπναει κάθε μια ωρα.....και τι μου λεει???να τον αφησεις να κλαιει!!!και του λεω τον αφησα την άλλη φορα μια ωρα και δεν αντεξα άλλο πηγα και τον πηρα!!!μου λεει....θα τον αφηνειες και μια και δυο και τρεις.....!!!εεεεε εγω αυτό δεν πορω να το κανω!!!!καμια άλλη λυση????αφήστε που εχει αρχισει τωρα που τον παιρνω μαζι μου να κοιμηθεί να ξυπνα κάθε μιση ωρα και να ψαχνει για στηθος!!!!!!!τι θα κανω????επισης μου ειπε ο γιατρος ότι τα δοντια τα βλεπει αμεσα γιατι είναι πολύ πρησμενα και στρογγυλεμένα τα ουλα του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια πηγα στον παιδιατρο χτες του ειπα ότι ξυπναει κάθε μια ωρα.....και τι μου λεει???να τον αφησεις να κλαιει!!!και του λεω τον αφησα την άλλη φορα μια ωρα και δεν αντεξα άλλο πηγα και τον πηρα!!!μου λεει....θα τον αφηνειες και μια και δυο και τρεις.....!!!εεεεε εγω αυτό δεν πορω να το κανω!!!!καμια άλλη λυση????αφήστε που εχει αρχισει τωρα που τον παιρνω μαζι μου να κοιμηθεί να ξυπνα κάθε μιση ωρα και να ψαχνει για στηθος!!!!!!!τι θα κανω????επισης μου ειπε ο γιατρος ότι τα δοντια τα βλεπει αμεσα γιατι είναι πολύ πρησμενα και στρογγυλεμένα τα ουλα του!!!

 

Ωραια συμβουλη!

Για τα ξενα παιδια ιδιως ειναι οτι πρεπει!Αραγε το κανουμε κ στα δικα μας τοσο ευκολα , οσο το λεμε;Απορω.....

Αχ μωρε το ψυχακι.....να του βαζεις γελη οδοντοφυιας πριν τον υπνο και μασαζακι στα ουλακια!

Ασχετο με το θεμα μας , αλλα οποτε μπαινω σ αυτο το τοπικ και μονο , η σελιδα δεν εμφανιζεται γρηγορα , ειναι σαν θολη και αργει να ξεθολωσει.

Το παρατηρησε καμια αλλη;

Link to comment
Share on other sites

ελα μου ντε???!!εγω δεν μπορω να το αφηνω τοσες ωρες λυπάμαι!!!αφήστε μου συγνωμη κι ολας που μου τα χουν πρηξει ολοι συγγενείς και φιλοι....!!!το κοιμιζεις μαζι σου???αστο να κλαιει!!!θα κακομαθει!!!εγω όταν θα κανω παιδι θα...θα...θα...!!!ε δεν με αφτονουν ολοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει σε πολλά μωράκια θηλάζοντα και μη. Η λύση δεν είναι να το αφήσεις να κλαίει αλλά να είσαι εκεί γι αυτό. Και όντως η χαρούλα (νομίζω) έχει απόλυτο δίκιο, πρόγραμμα στον θηλασμό δεν μπαίνει..το αντίθετο μπορεί να συμβεί, δηλ. να θέλει να αναπληρώσει θηλασμούς και μαμά το βράδυ και να ξυπνά πιο συχνά. Μην απελπίζεσαι με τις στερεές, θέλουν τον χρόνο τους και τα μικρά..εσύ θα προσφέρεις κι αυτό κάποια στιγμή (μπορεί πολύ πιο σύντομα απο όσο πιστεύεις) θα αρχίσει να τρώει. Επίσης μην περιμένεις ότι θα φάει ένα κιλό...μερικές κουταλιές μπορεί να είναι αρκετές..δοκίμασε πιο συχνά γεύματα στερεών και απο λίγο αν αισθάνεσαι καλύτερα εσύ.

Το βιβλίο της Pantley είναι καλό για μια ιδέα..τίποτε δενε ίανι Βίβλος βρε παιδιά όμως...κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Στα ελληνικά υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται "τα μωρά είναι άνθρωποι της νήυχτας" ή κάπως έτσι και αναφέρεται σε όλες τις μεθόδους αυτές συνοπτικά..είναι μια καλή εισαγωγή στο τι σημαίνει cry it out και τι επιτπωσεςι μπορεί να έχει στα μωρά και σε ήπιες μεθόδους εκπαίδευσης ύπνου. Κουράγιο...δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα απο το να ακολουθείς το μωράκι σου και να παίρνεις βοήθεια όσο μπορείς για να αντεπεξέλθεις. την επόμενη φορά που το περιβάλλον σου θα κατηγορήσει τον θηλασμό δοκίμασε να τους πεις να έρθουν καλύτερα να σε βοηθήσουν παρά να σε κατηγορούν. Καλό κουράγιο απο μια άυπνη (πιο άυπνη δεν γίνεται) αλλά ευτυχισμένη μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...