Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάποδα παιδικά καθίσματα


Recommended Posts

Είμαι νέο μέλος και σας χαιρετώ.

 

Είμαι πατέρας του Σπύρου που είναι 18 μηνών και η γυναίκα μου είναι έγκυος στον 5ο μήνα.

 

Εκτός της πατρικής μου ιδιότητας, λόγω της επαγγελματικής ενασχόλησης μου με βρεφικά είδη, πιστεύω ότι γνωρίζω αρκετά καλά το θέμα παιδί και αφάλεια στο αυτοκίνητο και μπορώ να προσφέρω στοιχεία και γνώσεις που να σας βοηθήσουν όλους τους γονείς του φόρουμ.

 

Ανοιξα το συγκεκριμένο θέμα ώστε να γίνονται συζητήσεις, ερωτήσεις και αναφορές στο ζήτημα της παρατεταμένης χρήσης ανάποδων παιδικών καθισμάτων (ERF-Extended Rearward Facing). Προτείνω λοιπόν να δείτε τα παρακάτω βίντεο και κατόπιν να σας εξηγήσω πως έχει η κατάσταση με τα ανάποδα καθίσματα.

 

(παρότι είναι στα σουηδικά, τα μηνύματα είναι εύκολα κατανοητά)

 

http://www.youtube.com/watch?v=psmUW...eature=related

 

 

Ολα τα καθίσματα που ανήκουν στην πρώτη κατηγορία δηλαδή στο γκρουπ 0/0+ κοιτούν υποχρεωτικά ανάποδα και είναι κατάλληλα από 0 έως 13 κιλά (από νεογέννητα έως περίπου 12 μηνών). Μιλώντας για παρατεταμένη χρήση ανάποδων παιδικών καθισμάτων (ERF), εννοούμε παιδικά καθίσματα μέχρι 18 κιλά ή και ακόμα περισσότερο (στη Σουηδία υπάρχουν μέχρι και 24 κιλά).

 

Από το 1965 στη Σουηδία και γενικότερα στη Σκανδιναβία χρησιμοποιούν ανάποδα καθίσματα για παιδιά έως 4 και 5 ετών. Συμπτωματικά (!) οι σκανδιναβικές χώρες είναι πρώτες στην ασφάλεια από τροχαία ατυχήματα τόσο στους ενήλικες όσο και στα παιδιά. Εδώ και 45 χρόνια λοιπόν υπάρχουν στοιχεία που προέρχονται από αρκετές χιλιάδες ατυχήματα με εμπλεκόμενους παιδιά, που δείχνουν ότι η χρήση ανάποδου καθίσματος είναι 5 φορές πιο ασφαλής από τη χρήση ενός που κοιτάει μπροστά. Ο λόγος είναι πολύ απλός: το κεφάλι ενός μωρού ενός έτους αντιστοιχεί στο 25% του βάρους του σώματος του ενώ ενός ενήλικα μόλις το 6%.

 

http://hts.no.spock.kontrollpanelen.se/images/safety/weightrelation.png

 

Σε περίπτωση μετωπικής σύγκρουσης, παρότι οι ζώνες ενός εμπρόσθιου παιδικού καθίσματος θα κρατήσουν και θα προστατέψουν το σώμα του παιδιού, το κεφάλι θα πεταχτεί μπροστά με πολύ μεγάλη δύναμη και ο αυχένας θα δεχτεί φοβερή πίεση.

 

http://hts.no.spock.kontrollpanelen.se/images/safety/rearvforward2.png

 

Ελπίζω με τις πληροφορίες αυτές να μην πανικοβάλλω. Πρόθεσή μου είναι να ενημερώσω αυτούς που ενδιαφέρονται για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα και σε ευχαριστουμε πολυ για τις χρισημες αυτες πληροφορεις σου.

 

Λοιπον εγω εχω ενα αγορακι 4 μηνων το οποιο καθετε αναποδα αυτη την στιγμη στο αυτοκινητο , οταν θα μεγαλωσει λιγο ακομα θα χρειαστουμε διαφορετικο καθησματακι και θα με ενδιαφεραι πολυ να κοιταει προς τα πισω γιατι ειναι πιο ασφαλης , τετοια καθησματακια στην ελλαδα υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

για το 0-9 δεν τιθεται θεμα οτι πρεπει να ειναι αναποδα. Το θεμα ειναι οτι τωρα προτεινεται και για τα μεγαλυτερα παιδια πανω απο ενος ετους το καθισμα τους να κοιταει αναποδα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρώτο πράγμα που προτείνουν οι ειδικοί, είναι να κρατάμε τα παιδιά μας όσο το δυνατόν περισσότερο κοιτάζοντας ανάποδα. Διαβάστε το παρακάτω που είναι στα ελληνικά και είναι πολύ πρόσφατο:

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=273427&dt=13/06/2009

 

Επίσης διαβάστε τη λέει η αμερικάνικη παιδιατρική ακαδημία (στα αγγλικά).

 

http://aapnews.aappublications.org/cgi/content/full/30/4/12-a

 

Με λίγα λόγια, για όσες/όσους δε γνωρίζουν αγγλικά, λέει ότι σύμφωνα με νέες έρευνες είναι 5 φορές πιο ασφαλές να κρατάμε τα παιδιά σε ανάποδα καθίσματα μέχρι το δεύτερο τουλάχιστον έτος τους.

 

Στον παρακάτω σύνδεσμο τα λέει αρκετά πιο αναλυτικά:

 

http://babyproducts.about.com/od/carseats/qt/rear_facing.htm

 

Πέρα από αυτά που λένε οι ειδικοί, τί σας λέει το ένστικτό σας?

 

Το Γενάρη που εγώ με τη γυναίκα μου δεν ξέραμε για όλα αυτά, με ιδιαίτερη χαρά γυρίσαμε το Σπύρο μας σε κάθισμα που κοιτούσε μπροστά. Η γυναίκα μου συχνά καθόταν στο πίσω κάθισμα μαζί του. Οπως πιθανά γνωρίζετε, τον περισσότερο καιρό τα παιδιά θα κοιμηθούν στο κάθισμα. Η γυναίκα μου λοιπόν στο παραμικρό φρενάρισμα, έβαζε ενστικτωδώς το χέρι της στο μέτωπο του μικρού για να συγκρατεί το κεφάλι επειδή έπεφτε απότομα μπροστά. Εδώ και 3 μήνες ο Σπύρος είναι σε μεγάλο ανάποδο κάθισμα και είμαστε όλοι ήρεμοι και ευτυχισμένοι:

 

5167_101919497201_640907201_2446052_7007459_n.jpg

 

Το πρώτο πράγμα που θεωρώ σωστό είναι να μη βιάζεστε να αλλάξετε το παιδί σας σε μεγαλύτερο κάθισμα. Η πρώτη κατηγορία είναι 0-13 κιλά. Προσπαθήστε να την εξαντλήσετε. Ουσιαστικά ο βασικός δείκτης αλλαγής είναι όταν η κορυφή του κεφαλιού αρχίζει να ξεπερνά την κορυφή της πλάτης του καθίσματος. Τότε είναι που το κεφάλι αρχίζει να εκτίθεται σε κίνδυνο και πρέπει να πάμε σε μεγαλύτερο κάθισμα. Η γρήγορη αλλαγή μπορεί να ικανοποιεί την ανάγκη μας να δούμε επιτέλους το παιδί αλλά δεν έχει εφάμιλλη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω από το http://www.carseat.se οι καλύτερες εταιρίες με ανάποδα καθίσματα είναι η Britax, η Besafe, η Graco, η Maxi Cosi και η Brio. Καθίσματα της Graco ή της Brio δεν έχω δει στην Ελλάδα. Δυστυχώς ενώ Britax και Maxi Cosi υπάρχουν καιρό στην Ελλάδα, ανάποδα καθίσματα πουλάνε μόνο στη Σκανδιναβία. Η Besafe είναι νορβηγική και υπάρχει στην Ελλάδα αλλά θέλει ψάξιμο γιατί είναι σε πολύ λίγα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΦ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένας άνθρωπος που δεν με θεωρεί υπερβολική (σχεδόν τρελή) όταν λέω ότι την μικρή μου θα την έχω ανάποδα μέχρι 4 χρονών!!!!

ΕΓΩ έχω το Sunshine Kids Radian 80 http://www.skjp.com/product/97556/185XX/_/Radian80 αλλά δεν είχα υπολογίσει την απόσταση μεταξύ μπροστινού και πίσω καθίσματος και την πατήσαμε γιατί στο αμάξι μας είναι μόλις 78! τώρα την έχω ακόμα στο 0+ και όταν αλλάξουμε μάλλον θα πάρουμε αυτό Graco Duologic ΙΙ 2008 γιατί χρειάζεται μόνο 75 εκ. απόσταση καθισμάτων! http://www.carseat.se/store.html (το πρώτο)

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=fi&u=http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/lasten_turvaistuimet/graco_duologic_ii_2008/&ei=4XxcSnKUjp0D68at5AE&sa=X&oi=translate&resnum=7&ct=result&prev=/search%3Fq%3DDuologic%2BIsofix%26hl%3Del%26sa%3DG%26newwindow%3D1

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι άλλο θέλο να ρωτήσω αν ξέρετε. Στο δέρμα του αυτοκινητου, κάνει σημάδια? Πως να το αποφύγω? 242464ivcwmvowyd.gif

 

στελίτσα μπορείς να αγοράσεις απο το mothercare αγγλιας εχει ένα ειδικό κάλυμα τοπικό για κάτω από το κάθισμα για να μην φθείρεται το κάθισμα του αυτοκινήτου σου αυτο εδώ

http://www.mothercare.com/Mothercare-Neatseat/dp/B000ILEQUQ/sr=1-6/qid=1250145989/ref=sr_1_6/279-4501750-3253545?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42835041&mcb=core

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Στα παρακάτω λινκ υπάρχει φοβερή πραγματική ιστορία του Τζόελ όταν ήταν 18 μηνών. Αποτελεί την καλύτερη απόδειξη γιατί τα ανάποδα καθίσματα είναι απαραίτητο να χρησιμοποιούνται για μεγαλύτερο διάστημα από το 1 έτος που η απόλυτη πλειοψηφία των γονέων σε όλο τον κόσμο, πλην της Σκανδιναβίας, τα χρησιμοποιεί μέχρι σήμερα:

 

http://www.carseat.se/rear-facing-seats-and-joels-journey/

 

http://joelsjourney.org/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλή σας μέρα!μετά από αυτά που διάβασα..ψάχνω για καθισματάκι που να κοιτάζει πίσω(rear facing) από 9 μηνών και μετά.Έχετε να προτείνετε κάτι?πληροφοριακά θα το πάρω μέσω internet.Αν κάποιος έχει κάνει κάποια καλή αγορά, ας την προτείνει παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μεις θέλαμε να πάρουμε κάθισμα να κοιτάει ανάποδα για πιο μεγάλο παιδί, αλλά ο πωλητής ήταν κάθετος!"Δεν είναι δυνατόν να βάλεις ένα πιο μεγάλο παιδί να κοιτάει ανάποδα, γιατί τα πόδια του θα βρίσκουν στο κάθισμα του αυτοκινήτου"!

 

Geroref, θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να μου δείξεις πώς κάθεται ο μικρός σου, πώς έχει τα πόδια του...Με ενδιαφέρει αφάνταστα το θέμα, γιατί και εγώ είχα διαβάσει για το τι γίνεται στη Σουηδία και όταν το είπα στον πωλητή γελούσε και έλεγε "αστο να περάσει σε όλη την Ευρώπη ο κανονισμός και μετά βλέπεις!"

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ εγω αυτο θελω να γραψω ρε παιδια...

 

εμενα η μικρη μου χρονισε και ειναι 11.800 τα κιλα της. Θεωρητικα λοιπον θα πρεπει να ειναι ακομα στο 0-13.

 

θεωρω 1ον οτι δεν θα καθοταν ακομα στο καθισματακι αυτο που δεν εχει ορθια θεση. Ειναι ημικλινες. Η Μαριελα κοιταζει τα σκυλακια απεξω και τρελλαινεται.. Ειναι δυνατόν να κατσει σχεδον ξαπλωμενη??

 

2ον στο καθισμαακι 0-13 βρισκαν τα ποδια της απο 4 μηνων.. Θεωρω ΑΔΥΝΑΤΟΝ να την εβαζα ακομα εκει. (Δεν μιλαω στον αερα.. το δοκιμασα)

 

3ον εγω απο τον γεναρη που η μαριελα ηταν σχεοδν 4 μηνων, την πάω καθε πρωι στη μαμα μου. Μονη μου. Εγω και το παιδι. Που θα επρεπε να εχω ενα καθισματακι που κοιταει πισω? στο μπροστα ή στο πισω καθισμα? Σας ενημερωνω (γιατι ξαναλεω τα εχω δοκιμασει) οτι αν το βαλω στο μπροστινο καθισμα, τον δεξί καθρευτη δεν τον βλεπω με τιποτα!!! Αν το βαλω στο πισω καθισμα δεν βλεπω το παιδι με τιποτα.. Τι κανει, τι εχει στο στομα, κοιμαται? Μπας και κοιμηθηκε και το κεφαλι του κρεμεται???

 

για βοηθειστε με....

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι τυχερή και στο αυτοκίνητό σου απενεργοποιείται ο αερόσακος συνοδηγού, τότε βάλτο μπροστά. πήγαινε το κάθισμα του συνοδηγού όσο πιό πίσω γίνεται και παίζοντας λίγο με την ΄κλίση της πλάτης θεωρητικά θα μπορείς να δεις έστω και οριακά τον καθρέφτη. εναλλακτικά ψάξε σε είδη αυτοκινήτου για πρόσθετο καθρέφτη (δένει με ζώνη γύρω από τον υφιστάμενο) αν και αυτό θα έχει σημαντικό κόστος.

 

αν δεν απενεργοποιείται ο αερόσακος συνοδηγού εννοείται οτι δεν βάζεις σε καμμία περίπτωση μπροστα το κάθισμα, βάλτο πίσω και πάρε κκάτι καθρεφτάκια (έχει το μαδερκερ νομίζω) που τα στερεώνεις στο πίσω κάθισμα ώστε από τον κεντρικό καθρέφτη να βλέπεις το παιδί... βέβαια εξακολουθητικά δεν μπορείς να το φτάσεις, και το κυριότερο, δεν σε βλέπει εκείνο...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ πολύ ωραία ολ' αυτα και χρήσιμα και απο την στιγμή που ειναι για την ασφάλεια των παιδιών μας πρεπει να το ψάξουμε .Το google στο safe.gr βγάζει κάποιες πληροφορίες και είδα και μια ζώνη για εγκύους πολύ καλή που δεν την ήξερα οταν εγκυμονούσα.

Link to comment
Share on other sites

Κατʼ αρχάς χαίρομαι πάρα πολύ που η ιδέα μου να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα έχει ήδη προβληματίσει και κεντρίσει το ενδιαφέρον τόσο πολλών γονέων. Ελπίζω οι απόψεις που καταθέτουμε όλοι εδώ να βοηθήσουν στην καλύτερη ενημέρωση όλο και περισσότερων.

 

Θα ήθελα να συμφωνήσουμε ότι Νο 1 κριτήριο επιλογής καθίσματος είναι η ασφάλεια που αυτό προσφέρει στα παιδιά μας. Αν για οποιοδήποτε λόγο, κάποιος κρίνει ως πιο σημαντική τη χρηστικότητα, την άνεση, το χρώμα του υφάσματος ή κάτι άλλο, τότε μάλλον δε θα συγκινηθεί ιδιαίτερα από τα ανάποδα καθίσματα.

 

Σας παραπέμπω και πάλι στην ιστορία του Τζόελ:

 

http://www.joelsjourney.org

 

 

Νομίζετε ότι ο παππούς του Τζόελ έχει κάτι άλλο στο μυαλό του εκτός από την ασφάλεια? Θεωρείτε ότι σκέφτεται το αν τα πόδια του ακουμπούν ή όχι το κάθισμα? Επικοινωνώ μαζί του με μέιλ. Ο εγγονός του ζει από τύχη, μετά από ένα ατύχημα όπου το αυτοκίνητο χτύπησε σε δέντρο μόλις με 56 χμ/ω!!! Τυχαία πέρασε ασθενοφόρο 1 λεπτό μετά το ατύχημα και επανέφερε την αναπνοή στο μικρό. Εάν καλούσαν το 911 μάλλον δεν θα τον προλάβαιναν (καλύτερα να μη μιλήσουμε για την Ελλάδα).

 

Ή μάλλον ας μιλήσουμε για την Ελλάδα. Φέτος δύο περιστατικά που εγώ τουλάχιστον έχω ακούσει. Το ένα αφορά μητέρα στην Πάτρα η οποία έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου της, τράκαρε με μικρή ταχύτητα και το ηλικίας 2 ετών παιδάκι της σκοτώθηκε. Το σώμα του άθικτο (το κάθισμα το προστάτεψε καλά, αλλά όχι και το κεφάλι). Δεύτερο περιστατικό στην Αττική οδό, τρακάρισμα με 80 χμ/ω και νεκρό παιδάκι με αποκοπή κεφαλιού. ΟΚ με βάση τις πιθανότητες μάλλον είναι απίθανο να τύχει κάτι τέτοιο σε μας, αλλά είναι σωστό να επαναπαυόμαστε?

 

Ας δούμε όμως κάποιες απορίες μία προς μία:

· ʽτα πόδια βρίσκουν το πίσω κάθισμαʼ -ρίξτε μια ματιά στο

έχει αρκετές φωτό από παιδιά σε ανάποδα καθίσματα. Ναι, τα πόδια στα μεγάλα παιδιά είναι λυγισμένα στα περισσότερα καθίσματα. Αυτό που χρησιμοποιώ για το γιο μου έχει isofix και αφήνει τουλάχιστον 10 πόντους άνοιγμα από το κάθισμα μέχρι την πλάτη του πίσω καθίσματος, με αποτέλεσμα τα πόδια να μη φτάνουν ακόμα μέχρι την πλάτη του καθίσματος (ο γιος μου είναι 20 μηνών). Σε κάθε περίπτωση δεν είναι άβολο να κάθεται το παιδί με λυγισμένα γόνατα.

· "αστο να περάσει σε όλη την Ευρώπη ο κανονισμός και μετά βλέπεις!" – η προσαρμογή των κανονισμών γίνεται πολύ πολύ αργά. Ούτε στη Σουηδία είναι νόμος απλά σύσταση. Υπάρχουν όμως πλέον στοιχεία από το 1965 που δείχνουν ξεκάθαρα και αδιαμφισβήτητα ότι τα ανάποδα καθίσματα είναι 5 φορές πιο ασφαλή από τα μπροστινά. Αυτό που συζητείται στα ευρωπαϊκά όργανα είναι να μπει επίσης σα σύσταση να επεκταθεί το ERF μέχρι 2 ετών.

· ʽδε μπορώ να δω το παιδί μου΄ - η χρήση μεγάλου καθρέφτη στο πίσω προσκέφαλο επιτρέπει να ελέγχουμε το παιδί μας εύκολα ανά πάσα στιγμή

· ΄τοποθέτηση στο εμπρός ή στο πίσω κάθισμα?΄ - ο Nikolas2009 αναφέρει πολύ σωστά με ποιες προϋποθέσεις είναι εφικτό να τοποθετηθεί στο μπροστινό ή στο πίσω κάθισμα

 

Με όλα αυτά δε θέλω να πω τίποτα παραπάνω από το ότι πρέπει να ψάχνουμε, να ρωτάμε και τελικά να κρίνουμε τι θεωρούμε καλύτερο για το παιδί μας. Κάποιοι που είναι πρωταθλητές στην ασφάλεια των παιδιών, χρησιμοποιούν φανατικά εδώ και πάνω από 40 χρόνια ανάποδα καθίσματα. Μήπως πρέπει να το ψάξουμε και μεις?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ georef,

συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.

Μπορείς να μας πείς όμως τι καθισματάκι βρήκες.Ποια εταιρεία?πως το αγόρασες?Εγώ προς το παρόν ψάχνω μόνο μέσω ιντερνετ, αφού θεωρώ ότι το να ψαξω στα μαγαζιά της πόλης μου (επαρχία) θα είναι άδικος κόπος.

Αν θέλεις στείλε μου pm σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα!

επειδή πρόσφατα αλλάξαμε το καθισματάκι του μικρού ... έχω πολλές αμφιβολίες για την ασφάλειά του!!!:|:(

 

Ο μικρός μου είναι σχεδόν 2μιση χρονών και έχει περάσει τα 15 κιλά πλέον...

Στο καθισματάκι που τον είχαμε τα λουράκια δεν έφταναν και ενώ έλεγε το προσπέκτους ότι είναι μέχρι 4 χρόνων ... δεν μας έκανε πλέον (τον είχα σε αυτό το καθισματάκι από 4 μηνών)

 

Πήραμε της maxi cosi (από 3 χρονών μέχρι πάνω από 10 χρονών) αν θυμάμαι καλά

Δένει με τη ζώνη του αυτοκινήτου μαζί με το παιδί και το καθισματάκι

και κοιτάει βέβαια μπροστά.

 

Γιατί νιώθω ότι δεν είναι ασφαλές να δένεις το παιδί μόνο με την ζώνη ασφαλείας του αυτοκινήτου???

Να κρατάει και το καθισματάκι και το παιδί???:shock:

 

Χαίρομαι πολύ που ξεκίνησες αυτό το θέμα για τα καθισματάκια

Δεν το είχα σκεφτεί και το θέμα του αυχένα και ότι είναι πιο ασφαλές ανάποδα το παιδί!!!

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Clementine,

Το κάθισμα μου είναι το iZi Combi Isofix της νορβηγικής BeSafe και το αγόρασα από το κατάστημα Baby Inn στην Πάτρα. Τα παιδιά είναι πολύ καλοί φίλοι και άψογοι γνώστες του αντικειμένου. Εγώ τα ανάποδα καθίσματα τα βλέπω στο http://www.carseat.se όπου έχει και ηλεκτρονικό κατάστημα. Εκτός από τα BeSafe έχει και Maxi Cosi, Brio, Britax, Graco. Κανένα όμως από τα υπόλοιπα δεν τα έχω δει στην Ελλάδα. Προτίμησα να δω από κοντά το κάθισμα και πως ʽκάθεταιʼ στο αυτοκίνητο μου και πήγα μια βόλτα μέχρι την Πάτρα.

 

Αγαπητή elenita,

Γενικά ισχύει το ότι για όσο μεγαλύτερη περίοδο είναι κατάλληλο ένα κάθισμα, τόσο περισσότερο συμβιβασμό κάνει στην ασφάλεια. Το παιδί αναπτύσσεται και αλλάζει διαστάσεις γρήγορα οπότε κάποιος που θέλει να έχει τη μέγιστη ασφάλεια σε κάθε ηλικία πρέπει να χρησιμοποιεί το ανάλογο κάθισμα. Απʼ ότι γνωρίζω τα καθίσματα που δένουν μόνο με τη ζώνη του αυτοκινήτου ανήκουν στην κατηγορία 15-36 κιλά ή 4-12 ετών. Πολύ φοβάμαι ότι ξεκινήσατε πολύ νωρίς με αυτή την κατηγορία εάν το παιδί σας είναι μόνο 2,5 ετών.

Ξαναλέω ότι δεν πρέπει να εστιάζουμε μόνο στα κιλά ή την ηλικία. Οι ευρωπαϊκές νόρμες που ξεχωρίζουν τις κατηγορίες καθισμάτων χρησιμοποιούν αυτά τα κριτήρια ως γενικές βοηθητικές κατευθύνσεις. Το καλύτερο κριτήριο είναι ότι ʽανεβαίνουμεʼ κατηγορία καθίσματος όταν το κεφάλι ξεπερνά το ύψος της πλάτης του καθίσματος. Τότε είναι που το πιο ευαίσθητο (στα τροχαία ατυχήματα) μέρος του σώματος εκτίθεται σε κίνδυνο και χρειάζεται μεγαλύτερο κάθισμα. Ισως θα πρέπει να σκεφθείτε την αγορά ενός καθίσματος της κατηγορίας 9-18 κιλών και αφήνετε το maxi cosi που έχετε για μετά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες. Ειναι ολα πολύ χρήσιμα

 

Εχω το Britax 0-18 κιλά. Υποτιθεται ότι οταν η μικρη κλεισει χρόνο και περασει τα 13 κιλα πρεπει να το γυρισω να κοιταει μπροστα. Μηπως ξερεις αν πρεπει να το γυρισω οπωσδηποτε, ή μπορω να παρατεινω την χρηση του στην αναποδη θεση;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Lena + Sourloulou,

 

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί δεν ξέρω ποιο ακριβώς κάθισμα της Britax έχεις. Το πιθανότερο είναι ότι πρέπει να το γυρίσεις μπροστά. Καλύτερα να συμβουλευτείς τις οδηγίες χρήσης ή να κοιτάξεις στο πλαϊνό του πλαστικού κελύφους του καθίσματος. Εκεί συνήθως αναφέρεται σε ποια κιλά είναι για ανάποδη χρήση και σε ποια για μπροστινή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...