Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ


ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ  

1.977

  1. 1. ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ

    • ΝΑΙ
      1614
    • ΟΧΙ
      148
    • ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΑ ΤΡΙΩΡΟ (& ΟΧΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ)
      365


Recommended Posts

Αυτό εμένα για παραδειγμα με κάνει κομμάτια..Σέβομαι το δικαίωμα της κάθε μητέρας,αλλα αδυνατώ να καταλάβω πως σου πάει η καρδιά να αφήνεις ενα νεογέννητο να κλαίει ώσπου να το πάρει ο ύπνος(δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά)...

 

ΚΑΙ επειδή αναφέρθηκε η λέξη δικαίωμα...ποιανού το δικαίωμα έχει προτεραιότητα στην προκειμένη περίπτωση,της μητέρας που κουράστηκε απο τον τοκετό ή του νεογέννητου που έχει υποστεί ενα τεράστιο σοκ ερχόμενο στν κόσμο και θέλει να βρίσκεται με τη μητέρα του..?

 

Προσωπικά όπως ανεφερα κ στο προηγουμενο ποστ, μετα από καισαρική ειχα τον μπέμπη συνεχεια διπλα μου κ μαλισα στο στηθος 20 ωρες το 24 ωρο. Τις υπολοιπες ωρες τον επαιρναν να τον εξετασουν οι παιδίατροι. Δεν κοιμηθηκα ουτε μια ωρα από την υπερενταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 692
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πιθανολογώ ότι πεινούσε και μπορεί να το τάισαν. Καθόλου μεμπτό, αν η μητέρα είχε συναινέσει, προς Θεού!

QUOTE]

 

 

μανουλα για παντα σιγουρα τα ταιζουν ,,δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησουν να σπαραζει,,,και καλα κανουν δηλαδή οι κοπελες,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το διατύπωσα βιαστικά, λόγω της...δικής μου νύστας (δες τι ώρα είμαι ξύπνια τώρα)!

 

Έγραψε η κοπέλα ότι, στο δωμάτιό της, το μωρό γκρίνιαζε και δεν τους άφηνε να κοιμηθούν. Στο θάλαμο νεογνών πώς κατάφεραν να το κοιμίσουν; Πιθανολογώ ότι πεινούσε και μπορεί να το τάισαν. Καθόλου μεμπτό, αν η μητέρα είχε συναινέσει, προς Θεού! Αλλά μη νομίσουν οι μελλοντικές μαμάδες που μας διαβάσουν ότι τα μωρά...στριφογυριζουν στο rooming in και βρίσκουν την ησυχία τους στον κοινό θάλαμο με τα αλλά μωρά!

 

ΥΓ: πότε θα έρθει εκείνη η ώρα που θα πω εγώ στη δικιά μου "ώρα για ύπνο", θα σβήσω το φως και θα κοιμηθεί...τόσο απλά;;!!! :) :)

 

Μόνο στο rooming in μπορεί κάποια μαμά να είναι σίγουρη ότι το μωράκι της δεν θα φάει ξένο γάλα και μόνο το δικό της. Από προσωπική πείρα το λέω και ισχύει για το ΙΑΣΩ δεν ξέρω για τα άλλα νοσοκομεία. Εμένα μου το παίρνανε γύρω στις 7:30 το πρωί για εξετάσεις και στις 9:00 το πολύ το είχα πάλι δίπλα μου. Και εμένα δεν κοιμόταν και γκρίνιαζε όπως και τα άλλα των διπλανών μου, δεν μπορώ να πω είχαμε χορωδία το βράδυ!!:D

Στους θαλάμους δεν ξέρω τι κάνουν και τα κοιμίζουν πάντως έχω ακούσει διάφορες ιστορίες για το ότι τα αφήνουν να κλαίνε όλο το βράδυ ...:(

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ στο ΙΑΣΩ γέννησα και στο πρώτο δεν ειχα rooming in. Ομως δεν ειχα καμια ενδειξη οτι το τάιζαν. Ειχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, τους ειχα πει πολλές φορές ότι αν κλέψει θέλω να μου το φέρετε και παρ 'ολα αυτα δεν μου το έφερναν σε άσχετες ώρες. Μια φορά μαλιστα επειδη ειχα γίνει τούμπανο και πόναγα, πήγα στον θάλαμο και το ζήτησα να το πάρω, το κόιταξαν, μου ειπαν δεν ειναι ανήσυχο κοιμάται..Και όντως δεν έκλεγε, κοιμόταν. Το απέδωσα στην νάρκωση που είχε φάει..κοιμόταν πολύ...(ειχα κάνει ολικη νάρκωση).

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες σας. Εγώ γεννάω μέσα στο Φεβρουάριο και επειδή θέλω πάση θυσία να θηλάσω αποκλειστικά το μωράκι μου σκέφτομαι να κάνω room-in. Πλέον όλα τα ιδιωτικά έχουν ξεχωριστά δωμάτια για τις κοπέλες που θέλουν room-in. Δεν με φοβίζει η ταλαιπωρία ή η έλλειψη ύπνου, πιστεύω ότι θα ξεκλέβω λίγο χρόνο να κοιμηθώ όταν κοιμάται και το μικρό μου πλασματάκι ή όταν το παίρνουν για εξετάσεις. Αυτό που με φοβίζει είναι τι γίνεται με τον κόσμο που θα έρχεται στα επισκεπτήρια ή με τους κοντινούς συγγενείς που είναι όλη την ώρα μέσα στο δωμάτιο δεδομένου που έχουμε αποφασίσει, για ευνόητους λόγους, να πάμε σε τρίκλινο. Δεν θα κινδυνεύει το νεογέννητο που είναι χωρίς ανοσοποιητικό και τοοοσο ευάλωτο να κολλήσει καμία ίωση από τους επισκέπτες στο δωμάτιο?? Ειδικά τώρα με τόσες ιώσεις. Πήγα σε μια ξαδέλφη μου που γέννησε σε μεγάλο ιδιωτικό στο Μαρούσι πριν 3 μήνες και γινόταν λαϊκό προσκύνημα στο απογευματινό επισκεπτήριο. Ίσα με 30 άτομα σε ένα δωμάτιο 20 τετραγωνικών. Άντε και εάν είσαι μόνος σου στο δωμάτιο το ρυθμίζει, τι γίνεται στα τρίκλινα όμως? Γνωρίζετε εάν τα παίρνουν τα μωράκια στο επισκεπτήριο? Και εάν τα παίρνουν στα φέρνουν για να τα θηλάσεις αν στο μεταξύ πεινάσουν και κλαίνε?? Γνωρίζει καμία κοπέλα να μου πει που έχει κάνει room-in? Ευχαριστώ πολύ@!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nantia από την δική μου πείρα θα σου πω ότι όποτε θελήσεις να δώσεις για λίγο το μωράκι σου να το πάρουν μέσα είτε για να ξεκουραστείς είτε γιατί έχει επισκεπτήριο, φωνάζεις τις μαίες και έρχονται και το παίρνουν. Εγώ με τον κόσμο δεν αντιμετώπισα πρόβλημα γιατί ήξεραν ότι είχα το μωρό μέσα και ο σύζηγος τους έβαζε λίγους λίγους και με δόσεις. Άσε που θήλαζα συνέχεια οπότε πολλοί που ήρθαν να με δουν δεν μπήκαν καν μέσα και κάθονταν με τον σύζηγο έξω ή για καφέ. Εγώ με τον θηλασμό ήμουν και είμαι και περίεργη! Δεν θέλω μέσα ούτε την πεθερά μου που λέει ο λόγος, μόνο την μάνα μου και κανέναν άλλο! Αν εσύ έχεις πρόβλημα με τον κόσμο απλά ζήτα να έρχονται να το παίρνουν και εννοείται όταν πεινάσει το μωράκι στο φέρνουν. Εγώ το πρώτο βράδυ μετά την γέννα τα είχα δέι όλα! Απίστευτη κούραση, το μωρό να κλαίει, τα διπλανά να κλαίνε, εγώ να μην ξέρω τι να κάνω σαν προτάρα.... ζήτησα κάποια στιγμή να έρθουν να το πάρουν λιγάκι (και ήταν και η μοναδική φορά που το έκανα) να κοιμηθώ καμιά ωρίτσα.... ε στην μισή ώρα μου το έφεραν πίσω γιατί πείναγε! Όπως καταλαβαίνεις όταν κάνεις rooming in στο φέρνουν αμέσως.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ! Πρωτα ο Θεος σε δυο μηνες γενναω κ εγω κ σημερα ειχα αυτη την συζητηση με τον αντρα μου.... Πραγματικα βρισκομαι σε μεγαλο διλλημα , αφενος γιατι δεν θελω να αφησω το μωρο μου μονο του μετα απ το σοκ της γεννησης που θα υποστει κ ειδικα τις πρωτες ωρες της ζωης του κ αφετερου γιατι δεν ξερω ποσος κοσμος θα μπαινοβγαινει κ ποσο ασφαλες θα ειναι το δωματι για το μωρο !

 

Σκεφτομαι κ το μωρο κ τον εαυτο μου, την ξεκουραση που πιθανον να χρειαστω σε περιπτωση φυσιολογικου αλλα κ το ποσο θα μπορω να ανταπεξελθω σε περιπτωση καισαρικης !

 

Ισχυει οτι μπορω να ζητησω να μου παρουν το παιδι καποιες ωρες σε περιπτωση που μαζευτει πολυς κοσμος στον θαλαμο ή αν θελω να ξεκουραστω??

πειτε μου την γνωμη σας γιατι μονο που σκφτομαι το μωρο να πλανταζει μονο του τρελαινομαι ! Καταραμενες ορμονες !

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σύνοδο δεν θα χρειαστείς κάτι το ιδιαίτερο να κανεις αφού θα Μπόρουν να σου δίνουν το παιδι για να το θηλασεις.Δεν ειναι τοσο βουνό οσο φανταζεσαι.Ασε που πιθανών να κοιμαται αρκετές ώρες!! Οσο για τον κόσμο απλα ζητά να κρατάνε μια απόσταση και δεν εχεις κανέναν λογο ανησυχίας.Εσυ το ελέγχεις καλυτερα απο την καθεμιά νοσοκόμα που μπορει επισης να εχει μια ίωση...Προσωσπικα δεν θα άφηνα το μωρο μου αυτες τις πρώτες ώρες τις ζωής του,τοσο ευάλωτο στα χερια κανενός...Δική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωσπικα δεν θα άφηνα το μωρο μου αυτες τις πρώτες ώρες τις ζωής του,τοσο ευάλωτο στα χερια κανενός...Δική μου άποψη.

πόσο σωστό είναι αυτο.... Και νομίζω δεν το συνειδητοποιούμε...

Link to comment
Share on other sites

Προσωσπικα δεν θα άφηνα το μωρο μου αυτες τις πρώτες ώρες τις ζωής του,τοσο ευάλωτο στα χερια κανενός...Δική μου άποψη.

 

 

και εγω αρχικα ελεγα ότι θα το δωσω για λιγες ωρες το βραδυ μα δεν πηγαινε η καρδια μου με τιποτε να το αφήσω μοναχουλι,,,,το θεωρω πολύ <σκληρο>..............

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πειτε μου την γνωμη σας γιατι μονο που σκφτομαι το μωρο να πλανταζει μονο του τρελαινομαι ! Καταραμενες ορμονες !

Μην αγχώνεσαι. Αν κάποια στιγμή θες να ξεκουραστείς μπορούν να το πάρουν. Επίσης αν είναι κάποιος δικός σου (σύζηγος, μαμά) μαζί σου, μπορεί να φυλάει εκείνος το μωρό και να μην το δώσεις καν. Στα μαιευτήρια επίσης συνήθως παίρνουν τα μωρά την ώρα του επισκεπτηρίου αν εχει πολύ κόσμο ή το ζητάς εσυ να το πάρουν. Εγω θυμάμαι πως φώναζαν, ανοίξτε κανένα παράθυρο και λίγοι λίγοι να μπαίνουν μέσα. Πάντως αν θες να το δώσεις, εκείνες θα το πάρουν, αυτό μην σε αγχώνει.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πρωτίστως να μην ανησυχείς. Όλα θα πάνε καλά είτε κρατήσεις το μωράκι σου δίπλα σου, είτε όχι.

 

Προσωπικά (γέννησαν πριν 8 μήνες με καισαρική, 16.00 μετά από πολύ δύσκολο πρωινό) την ήθελα δίπλα μου συνέχεια.

Ωστόσο, το πρώτο βράδι κάποια στιγμή είδα μια κοπέλα που είχε αποκτήσει το 3ο της παιδάκι, η οποία το έδωσε στις μαίες & τους είπε να της το φέρνουν όταν ξυπνούσε για να θηλάσει & σκέφτηκα πως θα ήταν καλή ιδέα για να ηρεμήσω λίγες ώρες & να μπορώ να ανταπεξέλθω.

Το έδωσα λοιπόν κι εγώ για λίγο, αλλά όταν μου το έφεραν να το ταΐσω (1-2 ώρες αργότερα), το κράτησα δίπλα μου.

 

Ένιωθα καλύτερα με τη μικρούλα κοντά μου.

Αν & δεν είχα άνθρωπο τα βράδια μαζί μου, τα κατάφερα μια χαρά.

 

Ζύγισε τα κουράγια σου & την ψυχολογία σου, όταν έρθει η ώρα & πράξε ανάλογα.

Με το καλό να υποδεχτείς το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κανει πολυ καλο να ειναι η μαμα με το μωρακι της...οταν γεννησε η μαμα μου το μικρο μου αδερφο (κανονικα στις 40 εβδομαδες μα μολις 1970 γρ. γιατι ο γιατρος δεν εκανε τη χαρη να μας το πει τεσπα αλλη ιστορια αυτη, τωρα ειναι 12 χρονων αντρακλας!!! :-D ) τον ειχαν δυο μηνες υπο αυστηρη νοσηλεια σε ειδικη μοναδα με ειδικο γαλα...απαπα..δε θελω να τα θυμαμαι...παντως εχω κρατησει κατι που μου ειπε η μαμα μου...οταν την αφησαν να τον παρει αγκαλια μετα απο μερες εκεινος ηταν πολυ ηρεμος μαζι της..του χαϊδευε την πλατουλα και τον ενιωθε πολυ διαφορετικο απο πριν..καλυτερο απο πριν..οταν δε πηγε να φυγει εκεινος σπαραξε στο κλαμα και δεν την αφηνε -τα γραφω τωρα και κλαιω- και απο τοτε την αφηναν καθε μερα να τον παιρνει αγκαλια και τον θηλασε και ελαχιστα οσο μπορεσε γιατι με τη στενοχωρια πού γαλα..?(εμενα με θηλασε μεχρι 7 μηνων)και βελτιωθηκε ο ρυθμος αναπτυξης του απο τοτε... ;)

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αυστηρά υπέρ του να έχεις το μωρό δίπλα σου. Το έχεις 9 μήνες στην κοιλιά και μετά πως σου πάει η καρδιά να το αφήσεις; ακόμα και για την ξεκούρασή τους, που αναφέρουν κάποιες μαμάδες, από τον τοκετό. Δηλαδή οι 2-3 μέρες που θα μείνεις στο μαιευτήριο θα σε ξεκουράσουν; και μετά; στο σπίτι; ποιος θα ξυπνάει να θηλάσει, πλύνει, αλλάξει κτλ;

Δεν το συζητώ βέβαια αν κάποια θέλει να θηλάσει, πρέπει να το έχει συνέχεια δίπλα της. Φαντάζομαι επίσης ότι όλο και κάποιος θα υπάρχει για λίγο βοήθεια, να προσέχει το μωρό όσο η μαμα ξεκουράζεται. Ο σύζυγος ίσως;

Είχα τον γιο μου απ την αρχή δίπλα μου και δεν φαντάζεστε τι γλύκα και λατρεία σε πιάνει όταν στον ύπνο σου τύχει να ανοίξεις τα μάτια σου και να το βλέπεις να κοιμάται σαν πουλάκι στη ******* του (πυρέξ). Τον χάζευα για ώρα.

Συγχωρήστε με αν ακούστηκα απόλυτη. Είναι που θέλω να καταλάβουν οι μέλλουσες μαμάδες ότι οι πρώτες στιγμές, μέρες με το μωρό είναι μια τέλεια ανάμνηση που θα έχουν παρά τις όποιες δυσκολίες προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ηθελα απλα να πω οτι οντως ειναι παρα πολυ όμορφο να το εχεις δίπλα σου τις πρώτες μερες! Και εγω ακομα αναπολώ εκείνες τις μερες και θυμαμαι ποσο πολυ τον χάζευα και δε τον χορταινα. Επισης ποσο πολυ με βοήθησε γιατι σε σχέση με τον αντρα μου εγω ειχα ξεπεράσει το φόβο , τυπου μη τον τραυματισω, απο τις απορίες που μου δημιουργήθηκαν εκει και μπορούσα να τις λύσω με τις μαίες. Το μονο που έκανα κ ακομα δε το μετανιώνω ειναι στο επισκεπτηριο οτι ζηταγα να τον πάρουν μεσα. Οκ τους παππούδες τους άφηνα. Αλλα αν το δεν πάρει όλοι αυτοί οι άνθρωποι που ήρθαν και απο τα δυο σόγια θα αισθανόμουν κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς στην κλινική που θα γεννήσω (επαρχία) όλα τα δωμάτια είναι μονόκλινα και είσαι έτσι κι αλλιώς με το μωράκι σου! Δεν το ήξερα και καταχάρηκα όταν το έμαθα στην επίσκεψη που κάναμε για να ρωτήσουμε τα διαδικαστικά.

Η μαία που ήταν εκεί μου είπε χαρακτηριστικά πως μόνο για άλλαγμα κ γιατρούς το παίρνουν, εκτός κι αν ζητήσω εγώ λόγω κούρασης κλπ. αλλά και πάλι πως αν το βράδυ είναι μόνο 1 κοπέλα στη βάρδια κι έχει περιστατικό τοκετού μπορεί να μην το κρατήσουν έτσι κι αλλιώς και να το φέρουν στη μαμά του για να είναι πιο σίγουρα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς στην κλινική που θα γεννήσω (επαρχία) όλα τα δωμάτια είναι μονόκλινα και είσαι έτσι κι αλλιώς με το μωράκι σου! Δεν το ήξερα και καταχάρηκα όταν το έμαθα στην επίσκεψη που κάναμε για να ρωτήσουμε τα διαδικαστικά.

Η μαία που ήταν εκεί μου είπε χαρακτηριστικά πως μόνο για άλλαγμα κ γιατρούς το παίρνουν, εκτός κι αν ζητήσω εγώ λόγω κούρασης κλπ. αλλά και πάλι πως αν το βράδυ είναι μόνο 1 κοπέλα στη βάρδια κι έχει περιστατικό τοκετού μπορεί να μην το κρατήσουν έτσι κι αλλιώς και να το φέρουν στη μαμά του για να είναι πιο σίγουρα τα πράγματα.

 

Πολύ ενδιαφέρον... Η μανα δεν μπορεί να το αλλάξει; Και ο γιατρός δεν μπορεί να παει στο δωμάτιο να δει το μωρακι;

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον... Η μανα δεν μπορεί να το αλλάξει; Και ο γιατρός δεν μπορεί να παει στο δωμάτιο να δει το μωρακι;

 

Με το καλό!

 

Συγγνώμη, τώρα το είδα! Εννοείται πως μπορεί η μάνα να το αλλάξει, και υποθέτω θα το ζητήσω έτσι κι αλλιώς για να μάθω, μη γυρίσω στο σπίτι και νιώθω σαν ούφο με τα pampers και τα αυτοκολλητάκια τους :oops::oops:

 

Τώρα για τον γιατρό δεν ξέρω, δε ρώτησα να πω την αλήθεια, αλλά γενικά δεν έχει πάρα πολύ κόσμο η κλινική , το κλίμα είναι κάπως πιο "οικογενειακό" (ή εμένα μου φάνηκε)οπότε ελπίζω πως θα είναι και ανάλογη η αντιμετώπιση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ! Πρωτα ο Θεος σε δυο μηνες γενναω κ εγω κ σημερα ειχα αυτη την συζητηση με τον αντρα μου.... Πραγματικα βρισκομαι σε μεγαλο διλλημα , αφενος γιατι δεν θελω να αφησω το μωρο μου μονο του μετα απ το σοκ της γεννησης που θα υποστει κ ειδικα τις πρωτες ωρες της ζωης του κ αφετερου γιατι δεν ξερω ποσος κοσμος θα μπαινοβγαινει κ ποσο ασφαλες θα ειναι το δωματι για το μωρο !

 

Σκεφτομαι κ το μωρο κ τον εαυτο μου, την ξεκουραση που πιθανον να χρειαστω σε περιπτωση φυσιολογικου αλλα κ το ποσο θα μπορω να ανταπεξελθω σε περιπτωση καισαρικης !

 

Ισχυει οτι μπορω να ζητησω να μου παρουν το παιδι καποιες ωρες σε περιπτωση που μαζευτει πολυς κοσμος στον θαλαμο ή αν θελω να ξεκουραστω??

πειτε μου την γνωμη σας γιατι μονο που σκφτομαι το μωρο να πλανταζει μονο του τρελαινομαι ! Καταραμενες ορμονες !

 

 

Καλημέρα και με το καλό!

Εγω γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο,οπότε η διαμονή του βρέφους στο δωμάτιο ήταν μονόδρομος.

Με βοήθησε πολύ,για την μετέπειτα ζωή μας στο σπίτι.Οι επισκέπτες όλων μας,στους θαλάμους,ήταν πολύ σεβαστικοί οπότε δεν είχαμε πρόβλημα.

Αν και χειρουργημένη,το παιδί ήταν φυσικά το μόνο που δε δημιούργησε πρόβλημα!

Με βοήθησε πολύ που την είχα κοντά,αγκαλιά όσο ήθελα και θηλάζαμε απεριόριστα (βοηθάει να επανέλθει η μήτρα).

Μη σου φαίνεται βουνό,γιατί δεν είναι!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και με το καλό να γεννήσετε όλες οι εγκυούλες!

Σας γράφω για να σας πω την εμπειρία μου στο μαιευτήριο απο την δεύτερη γέννα μου πριν 5 μήνες.

Η δεύτερη εγγυμοσύνη μου δεν ήταν τόσο καλή όσο η πρώτη. Σε όλη μου την εγκυμοσύνη υπέφερα απο χαμηλό αιματοκρίτη, εμετούς και προς το τέλος της εγκυμοσύνη είχα φοβερούς κολικούς που με κρατούσαν ξυπνια τα βράδια. Εντωμεταξύ είχα να φροντίζω μόνη μου και την 4χρονη κόρη μου.

Πέντε μέρες πριν γεννήσω μου ξεκινήσανε επώδυνες συσπάσεις ανα 10 λεπτά και άλλες φορές μου έρχονταν ανά 15 λεπτά. Ήταν τόσο δυνατές που ενώ έχω μεγάλη αντοχή στον πόνο, πονούσα τόσο πολύ που κάθε φορά φώναζα και με άκουγε όλη η πολυκατοικία! Η γιατρός μου μου είχε πει να ξεκινήσω για την κλινική μόνο όταν γίνουν 5λεπτες οι συσπάσεις. Έλα όμως που δεν γίνονταν. Εγώ περίμενα να έρθει η ώρα να πάω στην κλινική για να μου κάνουν επισκληρίδειο και να ανακουφιστώ.

Σε όλη μου την εγκυμοσύνη δεν είχα πάρει ούτε ένα ντεπόν αλλά τα τελευταία πέντε βράδια πριν κοιμηθώ έπαιρνα μέχρι και lonarid που μου είπε η γιατρός μου για να μπορέσω να κοιμηθώ 3 ωρίτσες όσο θα διαρκούσε η επίδραση του lonarid. Πέρα απο αυτές τις 3 ωρίτσες ξυπνούσα μέσα στη νύχτα ανα δέκα λεπτά με ουρλιαχτά και κοιτούσα την ώρα στο κινητό μου ελπίζοντας να έρχονταν οι συσπάσεις ανά 5 λεπτά για να πάω στην κλινική και να τελειώσει το μαρτύριο μου. Η γιατρός μου είχε πει ότι όταν θα γίνουν 5λεπτες ή 3λεπτες οι συσπάσεις ο πόνος θα είναι πιο δυνατός.

Το ξημέρωμα της πέμπτης μέρας μου σπάσαν τα νερά και οι συσπάσεις απο 9λεπτες που ήταν όλη νύχτα γίνανε πολύ γρήγορα 4λεπτες. Ο πόνος ήταν το ίδιο δυνατός και μέχρι να φτάσουμε στην κλινική έγιναν 3λεπτες. Μετά απο ένα μισάωρο που εμένα μου φάνηκε σαν μια ατελείωτη ώρα μου κάναν την επισκληρίδειο και κορίτσια το τι ανακούφιση ένιωσα...!!

Για να μην τα πολυλογώ τελικά γέννησα με καισαρική γιατί δεν είχα πολύ διαστολή και όταν με πήγαν στο μονόκλινο δωμάτιο που είχα επιλέξει ο άντρας μου, μου είπε οτι θα πάει να πει την υπέυθυνη ορόφου να μην μου το φέρουν το μωρό το βράδυ για να μπορέσω να ξεκουραστώ και να κοιμηθώ που το χρειαζόμουν τόσο πολύ μετά απο αυτά που είχα περάσει. Εγώ σκεφτόμουν απο την άλλη τι θα πούνε οι μαίες: " Α, αυτη γέννησε και δεν θέλει να δει το μωρό της!" Άλλά κορίτσια ήμουν τόσο εξαντλημένη, είχε πέσει κι΄άλλο ο αιματοκρίτης μου απο το αίμα που έχασα απο την καισαρική και μου έφεραν το μωρό μου όταν με πήγαν στο δωμάτιο και φοβόμουν μην μου πέσει απο τα χέρια! Όταν είπε ο άντρας μου στην υπεύθυνη να μη μου το φέρουν το βράδυ,τον κοιτούσαν περίεργα και τον ρώτησαν αν είναι δικιά μου επιλογή αυτό. Όταν ο άντρας μου τους εξήγησε οτι πέντε νύχτες δεν είχα κοιμηθεί λόγο συσπάσεων έδειξαν αμέσως κατανόηση και συμφώνησαν μαζί του. Έτσι μπόρεσα και ξεκουράστηκα το βράδυ.

Την επόμενη μέρα δεν τους άφησα να μου κάνουν δεύτερη και τρίτη δόση επισκληριδείου γιατί με πείραζε το φάρμακο και πονούσα πολύ στην τομή και απο τον πόνο δεν μπορούσα να σηκωθώ απ΄το κρεβάτι. Έπαιρνα κάτι παυσίπονα αλλά μόνο για 2 ωρίτσες με κρατούσαν. Ζήτησα να μου φέρνουν το μωρό σε κάθε τάισμα για να το θηλάζω και έτσι κάνανε. Μου το δίναν στο κρεβάτι γιατί εγώ απο μόνη μου δεν μπορούσα να το πάρω απο το πυρεξάκι του. Τις επόμενες μέρες που δεν πονούσα τόσο πολύ μπορούσα να το αφήσω μόνη μου μετά το θηλασμό στο πυρεξάκι του και το χάζευα που κοιμότανε!!

Αυτό που θέλω να πω κορίτσια είναι οτι, ότι και να θέλετε να κάνετε (rooming in ή οχι) καλύτερα να το αποφασίσετε τελευταία στιγμή γιατί δεν ξέρετε ακόμη αν θα έχετε εύκολη προγεννητική περίοδο και γέννα. Μπορει να θέλετε όσο τίποτα άλλο να το έχετε απο την ώρα που θα γεννηθεί δίπλα σας αλλά η σωματική σας κατάσταση να μη σας το επιτρέπει. Ειδικά αν κάνετε καισαρική τις πρώτες μέρες θα είναι πολύ δύσκολα και χρεάζεστε εσείς η ίδια φροντίδα, πόσο μάλλον να φροντίζετε και ένα μωράκι. Πλέον σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια μπορείτε να ζητήσετε αποκλειστικό θηλασμό και να σας φέρνουν το μωράκι σας σε κάθε τάισμα συν κάποιες ώρες μέσα στη μέρα που το φέρνουν έτσι κι αλλιώς. Και απλά να αφήσετε την φροντίδα του μωρου σας στις μαίες μέχρι να ανακτήσετε τις δυνάμεις σας και να νιώσετε έτοιμες να ανταπεξέλθετε στις ανάγκες του μωρού 24 ώρες το 24ωρο. Ειδικά εσείς που δεν θα έχετε καθόλου βοήθεια στο σπίτι.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου κείμενο. Έυχομαι να έχετε μια καλή εγκυμοσύνη και μία εύκολη και ανώδυνη γέννα αλλά ήθελα να ξέρετε οτι υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις που μπορεί να τύχουν και σε εσάς.:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!Ευχομαι σε ολες τις μανουλες να χαιρονται τα αγγελουδια τους κ στις εγγυουλες με το καλό να κρατησουν στην αγκαλια τους γερα μωρακια.Θα ηθελα να πω κι εγω την εμπειρια μου μιας κ εχω ηδη ενα κοριτσακι 4 ετων κ ειμαι ξανα εγκυος 30 εβδομαδων.Γεννησα την κορουλα μου με κ.τ μετα απο αρκετα δυσκολη εγκυμοσηνη 37 εβδομαδων,επρεπε να παρει προλυπτηκα αντιβιωση για 10 μερες,οπως καταλαβαινεται ηταν αδυνατον να ειναι διπλα μου.Σηκωθηκα με πολυ κοπο την επομενη ημερα κ επρεπε να περπατησω μια αρκετα μεγαλη αποστηση να παω να την δω αλλα τα καταφερα!Δεν μπορεσα να την αγκαλιασω..αυτο εγινε μετα απο δυο μερες που μου την δωσανε για τη την θυλασω.Ηταν οι χειροτερες 10μερες τις ζωης μου κ η πιο ευτυχησμενη η μερα που ηρθε στο σπιτι μας κ μπορουσα να την κραταω να την χαϊδευω οσο ηθελα. Σε 8 εβδομαδες που θα γεννησω πρωτα ο θεος ευχομαι με ολη τη δυναμη της ψυχης μου να εχω διπλα μου το μωρακι μου κ οσο κ αν ποναω θα ειμαι πολυ ευτυχησμενη...Συγνωμη αν σας κουρασα ευχομαι σε ολες οτι καλυτερο!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και απο εμένα...Έχω μια απορία και ελπίζω να με βοηθησετε!!!!σε ενα μήνα γενναω στο ΡΕΑ,λέμε για τρικληνο γιατί όπως καταλαβαινετε είναι δύσκολοι καιροί και θέλω rooming in,το μωρο συνέχεια μαζί μου.Απλα αναρωτιέμαι πως χωράει το κουνακι του μωρού σε αυτα τα δωμάτια που το ενα κρεβάτι είναι τόσο πολύ κοντά με το άλλο,μονο ενα κομοδινο τα χωρίζει!!!αν υπάρχει κάποια κοπελα που γέννησε στο ΡΕΑ και έκανε roomong in θα με βοηθούσε πολύ η εμπειρία της!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...