Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bullyng σε 6χρονα, πώς μπορείς να βοηθήσεις ?


Recommended Posts

να ενδιαφερθει η μανα του?? νομιζω οτι στις υποχρεωσεις τους ειναι και να προσεχουν τα παιδια, πολυ στεναχωρη κατασταση... και εγω εχω ακουσει διαφορα μεχρι που κατεβασαν το παντελονι απο ενα αγορακι και το απειλουσαν οτι θα του βαλουν ενα ξυλο μεσα στον $#@@%$# αλλα αυτο δεν εγινε στο σχολειο αλλα στην παιδικη χαρα, μια σταλια παιδια και..... βρε κοριτσια πως μπορουμε να προστατευσουμε τα παιδια μας απο τετοια αντιμετοπιση? ειχα και εγω θεματα στο σχολειο οχι βεβαια τοσο συμαντικα και ακραια αλλα φοβαμαι μηπως το μεταδωσω, η ειναι τετοιος ο τροπος που θα τα μεγαλωσω και αντιμετωπισουν κατι αναλογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από πέρυσι ο Θ. είχαν ένα παιδάκι που χτυπούσε όλα τα υπόλοιπα, τα έσπρωχνε κ.τ.λ. Είχε και ο δικός μου θέμα...

Φέτος δεν ξέρω ξαφνικά τι έγινε αλλά τα περσινά "θύματα" έγιναν οι χειρότεροι΄"θύτες" απέναντι σε αυτό το παιδί.

Έτυχε και το παιδάκι ήρθε για ένα διάστημα στο ποδόσφαιρο με τον δικό μου, οπότε και το είδα από κοντά, γνώρισα καλύτερα τη μαμά, μιλήσαμε λίγο παραπάνω κ.τ.λ ( πλέον το παιδάκι σταμάτησε τη μπάλα ).

Το παιδί δημιουργεί θέματα αλλά αυτό που "δέχεται" πλέον ε'ιναι αδιανόητο..με πήρε η μαμά εχθές τηλέφωνο και κορίτσια πραγματικά μιλάω κλείνοντας το τηλέφωνο έκλαιγα.

- του κατεβάζουν το παντελόνι

- το κρατάνε τα μεγαλύτερα αδέρφια και τα μικρά το χτυπάνε

-του πετάνε το γιαουρτάκι που έχει για να φάει.

Πως μπορώ να βοηθήσω ? ( θα επανέλθω, δυστυχώς επείγον meeting:evil: )

είμαι πολύ στεναχωρεμένη...:-(:-(

 

τα παιδακια που κανουν ολα αυτα γονεις δεν εχουν?,,δηλαδη οι ενηλικες τα κοιτουν να συμπεριφερονται ετσι και δεν τα οριοθετουν τιμωρουν?

τι να πουμε στα παιδια μας για να αμυνθουν, μαθε να ριχνεις κλωτσομπουνιες και βοηθα τους αδυνατους? αχ παναγια πως να μαθουμε τα παιδια μας να αμυνονται και και να προστατευουν τον εαυτο τους τους φιλους του κλπ?

 

να ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα, ο Θ. ενοχλουσε και τωρα τον εκδικουνται οι αλλοι?

 

παντως η περιγραφη αυτη δειχνει την παντελη απουσια ενηλικων απο τη ζωη των παιδιων,,αλλα γιατι? φοβουνται μην δυσαρεστησουν τα παιδια τιμωρωντας οριοθετωντας η αδιαφερουν? η μηπως ετσι δυμπεριφερονται και οι ιδιοι

τι διαστροφικες κοινωνιες μονταραμε χριστε μου!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο παιδι είναι και θύτης και θύμα.tzini που να μιλήσω εκτός της δασκάλας;Επισης ελάχιστες είναι οι μάνες που έχω πολλές επαφές, είναι η πρώτη χρόνια και δεν τον περνω εγω απο το σχολείο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο παιδι είναι και θύτης και θύμα.tzini που να μιλήσω εκτός της δασκάλας;Επισης ελάχιστες είναι οι μάνες που έχω πολλές επαφές, είναι η πρώτη χρόνια και δεν τον περνω εγω απο το σχολείο.

 

νταλια ο γιος σου πρωτη ταξη ειναι φετος?

Link to comment
Share on other sites

Ο Θ. είναι ο δικός μου γιος και μέχρι πέρυσι ήταν θύμα του παιδιού που αναφέρω.Απο τη μια δεν μπορώ να κατηγόρησω και ευθέως κανέναν διότι και τα δικα τους παιδια έχουν πέσει θύματα του. Απλά τα αλλα είναι μαζι και εκείνο μόνο με ακόμη ένα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχως τζινι ναι..πρεπει να αισθανομαστε τυχεροι αν δεν ειμαστε θυτες....δυστυχως........

Ακριβώς έτσι είναι. Σ΄εμάς ήταν θύτες 7 στα 10 αγόρια. Και ο "αρχηγός" είναι ένα έξυπνο παιδάκι, κοινωνικότατος και από οικογένεια συμπαθέστατη, με γονείς που ενδιαφέρονται. Δεν ξέρω γιατί το κάνανε. Μπορεί να δοκίμαζε τα όριά του, μπορεί να ήθελε να το παίξει αρχηγός. Γεγονός είναι ότι έγιναν αγέλη και δείρανε το άλλο παιδί χωρίς κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι τοσο σοβαρα τα πραγματα οντως? εμενα ειναι μικρος δεν παει σχολειο ακομα και δεν ξερω

 

αν οντως ειναι τοσο εντονο το προβλημα, το προβλημα το εχουν οι ενηλικοι, σορρυ αλλα οι πατεραδες που ειναι τετοιες στιγμες? για μενα αυτοι πρεπει να το χειριστουν και οχι οι μαμαδες,,τι λενε στους γιους τους? γαμωτο! δηλαδη τα παιδια ζουν μια τρελη κατασταση σαδομαζοχισμου, βασανιστηριου και εξευτελισμου,,,ποιος ενηλικας τους εχει επιτρεψει να φερονται ετσι?

λυπαμαι:cry:

ντρεπομαι

 

δηλαδη αν παει η μαμα και ο μπαμπας ενος παιδιου στον θυτη του παιδιου τους και του πει δεν σου επιτρεπω να φερεσαι ετσι στο παιδι μου κι αν δεν συμμορφωθεις θα εχεις να κανεις με την δικαιοσυνη, λεω εγω τωρα, τι θα γινει? θα πληγωθει ο θυτης? δεν μπορεις να καταγγειλεις τους κηδεμονες του παιδιου?

 

εγω πιστευω οτι οι μπαμπαδες πρεπει να ειναι περισσοτερο παροντες και στο πλαισιο το σχολικο,,,να πηγαινουν να ενημερωνονταο οχι μονο για τους βαθμους αλλα και για τη συμπεριφορα των παιδιων τους κι οπου τιθενται τετοια ζητηματα να οριοθετουν, τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

 

παντως η περιγραφη αυτη δειχνει την παντελη απουσια ενηλικων απο τη ζωη των παιδιων,,αλλα γιατι? φοβουνται μην δυσαρεστησουν τα παιδια τιμωρωντας οριοθετωντας η αδιαφερουν? η μηπως ετσι δυμπεριφερονται και οι ιδιοι

τι διαστροφικες κοινωνιες μονταραμε χριστε μου!

και εγώ συμφωνώ....μεγάλη ''ανεξαρτησία'' έχουν για 6 χρονών παιδάκια....

 

 

δηλαδη αν παει η μαμα και ο μπαμπας ενος παιδιου στον θυτη του παιδιου τους και του πει δεν σου επιτρεπω να φερεσαι ετσι στο παιδι μου κι αν δεν συμμορφωθεις θα εχεις να κανεις με την δικαιοσυνη, λεω εγω τωρα, τι θα γινει? θα πληγωθει ο θυτης? δεν μπορεις να καταγγειλεις τους κηδεμονες του παιδιου?

Προσωπικά ευτυχώς δεν έχω κάποια ένδειξη ως τώρα ότι ο μεγάλος μου που είναι πρωτάκι ας πούμε θα μπορούσε να είναι είτε θύτης είτε θύμα, αλλά σε ανάλογη περίπτωση την αποκλειστική ευθύνη θα την είχα εγώ.

Αν ήταν θύτης θα το τιμωρούσα, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΑ και φυσικά θα συνειδητοποιούσα ότι κάτι λάθος έχω κάνει μέχρι την δεδομένη στιγμή.

Αν ήταν θύμα , θα μιλούσα βέβαια στον ίδιο (και εκεί κάποιο λάθος θα είχα κάνει όσον αφορά την διαπαιδαγώγησή του) αλλα θα μιλούσα και στους γονείς του 'θυτη'. ¨Οχι στον ίδιο τον θύτη. Θα τους ξεκαθάριζα ότι αν δεν συνετίσουν το παιδί τους (γιατί δική τους είναι η υποχρέωση), θα εξαντλούσα και εγώ όλα τα περιθώρια ώστε να προστατέψω το παιδί μου.

Dalia πιστεύω ότι θα πρέπει να υποχρεώσεις την δασκάλα να καλέσει όλους τους γονείς για να το συζητήσετε.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτές είναι οι θύελλες που θερίζουμε από την υιοθέτηση υπερβολικά χαλαρών τακτικών διαπαιδαγώγησης. Να μην κλάψει το μωρό μήπως του μείνει τραύμα, να μην πούμε όχι στο δίχρονο μήπως στεναχωρηθεί, να μην τιμωρήσουμε το 5χρονο μήπως αντιδράσει... στο τέλος το παιδάκι μας που ποτέ δεν τολμήσαμε να του βάλουμε όρια γίνεται νταής και δέρνει τους συμμαθητές του.

 

Πού να γίνουν και εφηβάκια τα παιδάκια αυτά να δείτε τι θα δούμε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακολουθω το θεμα απο το πρωι...

Νομιζω οτι ολη η ταξη - αν οχι τα παιδια οι γονεις πρεπει να πανε σε παιδοψυχολογο. Εστω οτι το παιδακι που ξεκινησε περισι να χτυπαει τα παιδια, ειναι προβληματικο, απο προβληματικη οικογενεια, εστω ακομη και ενας εκολαπτομενος εγκληματιας. Το παιδακι που αποφασισε να δημιουργησει μια ομαδα για να κατεβασουν το παντελονι του συμμαθητη τους δεν ειναι το ιδιο προβληματικο με το πρωτο? Απο αναλογη προβληματικη οικογενεια? Τα αλλα παιδακια που συμμετυχαν? Και απο αυτα που δεν συμμετυχαν ποσα το εκαναν συνηδειτα και ποσα απλα δεν ανηκαν στην συγκεκριμενη παρεα και δεν κληθηκαν να συμμετασχουν? Η ολη φαση ξεφευγει πολυ απο το με κλωτσησε ο Πετρος ε! κλοτσα τον και εσυ..

Και πως θα αντιδρασουμε αν το καμαρι μας ερθει και μας πει: Μαμα σημερα με τους φιλους μου κατεβασαμε το παντελονι του Πετρου? Να μην το ξανακανεις? Δεν εχει τηλεοραση για σημερα? Και αποφασισουν αλλο παιχνιδι οπως να πεσει ολη η παρεα πανω στον Πετρο??

Link to comment
Share on other sites

Dalia, όσο "προβληματική" είναι η συμπεριφορά του παιδιού πρώην-θύτη άλλο τόσο "προβληματική" είναι και η συμπεριφορά των παιδιών νυν-τιμωρών.

Αν κρίνεις ότι πρέπει να πάει σε παιδοψυχολόγο το πρώτο παιδί, γιατί να μην πρέπει να πάνε σε παιδοψυχολόγο και τα υπόλοιπα;

 

Νομίζω ότι και η ίδια μέσα σου κάπου έχεις στιγματίσει το παιδί αυτό και καλό είναι να το συνειδητοποιήσεις και να το αποβάλλεις αυτό για να μπορέσεις να το αποδεχτείς και να το βοηθήσεις.

 

Φυσικά και φταίνε οι εκπαιδευτικοί σ' αυτην την περίπτωση. Θα πρέπει να καταστήσουν σαφές σε όλα τα παιδιά (και αυτό που ήταν θύτης, και αυτά που είναι τώρα θύτες και αυτά που σκοπεύουν να γίνουν) ότι τέτοιου είδους συμπεριφορές δεν είναι επιθυμητές. Αυτό θα πρέπει να το κάνουν και μέσα από συζητήσεις και διάλογο αλλά και με δραστικά μέτρα όπως η απομάκρυνση των θυτών από το στοχοποιημένο παιδί. Αλλαγή τμήματος, περιορισμός στο διάλειμμα, ο,τιδήποτε θα τους αφαιρεί την ευκαιρία να σχηματίσουν ομάδα και να παρενοχλήσουν το παιδί.

 

Αν δεν κάνουν ήδη κάτι τέτοιο η μητέρα του παιδιού οφείλει να ζητήσει δραστικά μέτρα από το διευθυντή του σχολείου και να απαιτήσει ακόμα και την αλλαγή τμήματος ή και σχολείου για να σπάσει τον φαύλο κύκλο που έχει δημιουργηθεί.

 

Πιστεύω ότι η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί τώρα είναι καταστροφική τόσο για την ψυχή του παιδιού που υφίσταται την ενόχληση όσο και των παιδιών που την κάνουν... Τι μαθήματα παίρνουν και αυτά τα παιδιά από όλη αυτή την κατάσταση και πώς θα εξελιχθούν ως άνθρωποι μέσα από τέτοιες συνθήκες...

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτές είναι οι θύελλες που θερίζουμε από την υιοθέτηση υπερβολικά χαλαρών τακτικών διαπαιδαγώγησης. Να μην κλάψει το μωρό μήπως του μείνει τραύμα, να μην πούμε όχι στο δίχρονο μήπως στεναχωρηθεί, να μην τιμωρήσουμε το 5χρονο μήπως αντιδράσει... στο τέλος το παιδάκι μας που ποτέ δεν τολμήσαμε να του βάλουμε όρια γίνεται νταής και δέρνει τους συμμαθητές του.

 

Πού να γίνουν και εφηβάκια τα παιδάκια αυτά να δείτε τι θα δούμε!!!!

 

θα συναντησουμε ιστοριες σαν αυτη του αλεξ η αυτης του κοριτσιου απο την βουλγαρια που κατηγγελε βιασμο ενω το δικαστηριο αποφασισε οτι δεν ηταν βιασμος αλλα οτι πηγε με τη θεληση της με 5 συμμαθητες της ενω οι συμμαθητριες της τραβουσαν με τα κινητα,,δεν σχολιαζω αν ηταν βιασμος η ομαδικο σεξ, και οι δυο εκδοχες μου φαινονται ανατριχιαστικες για διαφορετικους λογους,,,και στις δυο περιπτωσεις παντως οι γονεις κοιταξαν πως να μην εχουν να κανουν τα παιδια τους με τον νομο, και ειναι λυπηρο

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το θεμα απο το πρωι...

Νομιζω οτι ολη η ταξη - αν οχι τα παιδια οι γονεις πρεπει να πανε σε παιδοψυχολογο. Εστω οτι το παιδακι που ξεκινησε περισι να χτυπαει τα παιδια, ειναι προβληματικο, απο προβληματικη οικογενεια, εστω ακομη και ενας εκολαπτομενος εγκληματιας. Το παιδακι που αποφασισε να δημιουργησει μια ομαδα για να κατεβασουν το παντελονι του συμμαθητη τους δεν ειναι το ιδιο προβληματικο με το πρωτο? Απο αναλογη προβληματικη οικογενεια? Τα αλλα παιδακια που συμμετυχαν? Και απο αυτα που δεν συμμετυχαν ποσα το εκαναν συνηδειτα και ποσα απλα δεν ανηκαν στην συγκεκριμενη παρεα και δεν κληθηκαν να συμμετασχουν? Η ολη φαση ξεφευγει πολυ απο το με κλωτσησε ο Πετρος ε! κλοτσα τον και εσυ..

Και πως θα αντιδρασουμε αν το καμαρι μας ερθει και μας πει: Μαμα σημερα με τους φιλους μου κατεβασαμε το παντελονι του Πετρου? Να μην το ξανακανεις? Δεν εχει τηλεοραση για σημερα? Και αποφασισουν αλλο παιχνιδι οπως να πεσει ολη η παρεα πανω στον Πετρο??

 

σιγουρα θα του ελεγα θα σου αρεσε να το κανουν και σε εσενα αυτο κι εννοειται οτι θα ειχε να κανει με τον πατερα του

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτές είναι οι θύελλες που θερίζουμε από την υιοθέτηση υπερβολικά χαλαρών τακτικών διαπαιδαγώγησης. Να μην κλάψει το μωρό μήπως του μείνει τραύμα, να μην πούμε όχι στο δίχρονο μήπως στεναχωρηθεί, να μην τιμωρήσουμε το 5χρονο μήπως αντιδράσει... στο τέλος το παιδάκι μας που ποτέ δεν τολμήσαμε να του βάλουμε όρια γίνεται νταής και δέρνει τους συμμαθητές του.

 

Πού να γίνουν και εφηβάκια τα παιδάκια αυτά να δείτε τι θα δούμε!!!!

 

Δεν συμφωνώ. Πολλές φορές γίνεται και το αντίθετο.

Δηλαδή τα παιδάκια που βγάζουν επιθετικότητα απέναντι σε άλλα παιδιά είναι κάποιες φορές παιδιά που βιώνουν επιθετικότητα και στο ίδιο τους το σπίτι και έχουν μάθει να διαχειρίζονται μ' αυτόν τον τρόπο τις σχέσεις τους με τους άλλους.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν συμφωνώ. Πολλές φορές γίνεται και το αντίθετο.

Δηλαδή τα παιδάκια που βγάζουν επιθετικότητα απέναντι σε άλλα παιδιά είναι κάποιες φορές παιδιά που βιώνουν επιθετικότητα και στο ίδιο τους το σπίτι και έχουν μάθει να διαχειρίζονται μ' αυτόν τον τρόπο τις σχέσεις τους με τους άλλους.

 

δεν ειναι το ιδιο ομως? δηλαδη αποτυχια στην οριοθετηση

ουτε το πολυ ελαστικο ουτε το σου επιβαλλομαι σαδιστικα ειναι 2 οψεις του ιδιου νομισματος

το σημαντικοτερο για μενα ειναι να διαμορφωνεις συνειδηση μεσα απο το παραδειγμα σου, αν εισαι τραμπουκος με το παιδι σου τη γυναικα σου κι ολον τον κοσμο το παιδι η που θα αντιγραψει τον πατερα και θα κανει τα ιδια η που θα γινει εσωστρεφες παθητικο και φοβισμενο

 

οταν σεβεσαι τον μικροκοσμο σου αυτο θα δει το παιδι κι ολα οκ σε γενικες γραμμες

σεβομαι ομως δεν σημαινει ανεχομαι την καθε μπουρδα η παραβατικη συμπεριφορα σημαινει κυριε γιε μου η κυρια κορη μου αυτο δεν γινεται γιατι θα υποστεις τις αναλογες με την ηλικια σου συνεπειες,,θα χασεις κατι απο την απολαυση σου ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς θα πρέπει να υπάρχουν συνέπειες, το παράδειγμα μόνο δεν είναι πάντα αρκετό. Και το ότι κάποιες φορές η υπερβολικά αυστηρή συμπεριφορά των γονιών έχει αρνητικά αποτελέσματα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετήσουμε το αντίθετο άκρο, και να μην σηκώνουμε ούτε τη φωνή μας απέναντι στα παιδάκια μας!!!

 

Ένα παιδάκι 6 χρονών που επιτίθεται σε ένα άλλο παιδάκι και του πετάει γιαούρτια ή του κατεβάζει τα παντελόνια (δεν μιλάμε για έναν απλό τσακωμό) είναι ένα παιδάκι που δεν έχει όρια. Και όχι μόνο δεν έχει όρια αλλά ούτε και το φόβο της τιμωρίας. Θα έπρεπε ήδη στην ηλικία αυτή να γνωρίζει και να καταλαβαίνει ότι οι συμπεριφορές αυτές δεν είναι αποδεκτές. Και να φοβάται τις συνέπειες. Το ότι δεν το καταλαβαίνει ή το καταλαβαίνει αλλά δεν το λαμβάνει υπόψην του, εμένα μου λέει ότι ο γονιός του έχει αφήσει πάααααρα πολύ λάσκα το σκοινί.

 

Αν ήμουν ο γονιός αυτού του παιδιού, θα πήγαινα εγώ σε ψυχολόγο, όχι το παιδί, γιατί θα θεωρούσα ότι κάτι κάνω λάθος στην διαπαιδαγώγησή του.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς θα πρέπει να υπάρχουν συνέπειες, το παράδειγμα μόνο δεν είναι πάντα αρκετό. Και το ότι κάποιες φορές η υπερβολικά αυστηρή συμπεριφορά των γονιών έχει αρνητικά αποτελέσματα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετήσουμε το αντίθετο άκρο, και να μην σηκώνουμε ούτε τη φωνή μας απέναντι στα παιδάκια μας!!!

 

Ένα παιδάκι 6 χρονών που επιτίθεται σε ένα άλλο παιδάκι και του πετάει γιαούρτια ή του κατεβάζει τα παντελόνια (δεν μιλάμε για έναν απλό τσακωμό) είναι ένα παιδάκι που δεν έχει όρια. Και όχι μόνο δεν έχει όρια αλλά ούτε και το φόβο της τιμωρίας. Θα έπρεπε ήδη στην ηλικία αυτή να γνωρίζει και να καταλαβαίνει ότι οι συμπεριφορές αυτές δεν είναι αποδεκτές. Και να φοβάται τις συνέπειες. Το ότι δεν το καταλαβαίνει ή το καταλαβαίνει αλλά δεν το λαμβάνει υπόψην του, εμένα μου λέει ότι ο γονιός του έχει αφήσει πάααααρα πολύ λάσκα το σκοινί.

 

Αν ήμουν ο γονιός αυτού του παιδιού, θα πήγαινα εγώ σε ψυχολόγο, όχι το παιδί, γιατί θα θεωρούσα ότι κάτι κάνω λάθος στην διαπαιδαγώγησή του.

συμφωνώ!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ένα παιδάκι 6 χρονών που επιτίθεται σε ένα άλλο παιδάκι και του πετάει γιαούρτια ή του κατεβάζει τα παντελόνια (δεν μιλάμε για έναν απλό τσακωμό) είναι ένα παιδάκι που δεν έχει όρια. Και όχι μόνο δεν έχει όρια αλλά ούτε και το φόβο της τιμωρίας. Θα έπρεπε ήδη στην ηλικία αυτή να γνωρίζει και να καταλαβαίνει ότι οι συμπεριφορές αυτές δεν είναι αποδεκτές. Και να φοβάται τις συνέπειες. Το ότι δεν το καταλαβαίνει ή το καταλαβαίνει αλλά δεν το λαμβάνει υπόψην του, εμένα μου λέει ότι ο γονιός του έχει αφήσει πάααααρα πολύ λάσκα το σκοινί.

 

 

Για μένα το ζητούμενο είναι το παιδάκι αυτό να μην υιοθετεί αυτές τις συμπεριφορές όχι γιατί οι γονείς του του έχουν "επιβάλει" όρια και από το φόβο της τιμωρίας.

 

Το ζητούμενο είναι οι γονείς του να το έχει αναθρέψει με τρόπο που ευνοεί την ανάπτυξη της ενσυναίσθησής του, ικανοποιώντας τις συναισθηματικές του ανάγκες, βοηθώντας το να εκφράζει τα συναισθήματά του και δίνοντάς του οι ίδιοι το παράδειγμα μέσα από τη συμπεριφορά τους απέναντι στους άλλους και στο ίδιο.

 

Το παιδάκι της Dalias π.χ., επειδή έχω κάποια άποψη γι' αυτήν μέσα από το φόρουμ τόσα χρόνια, έχω την αίσθηση ότι δεν συμμετείχε σε αυτά τα άσχημα επεισόδια όχι λόγω ορίων ή από τον φόβο τιμωρίας αλλά γιατί η μητέρα του το έχει μεγαλώσει διδάσκοντάς του να έχει ευαισθησία στα αισθήματα των άλλων και να μην τους πληγώνει.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξέρεις ότι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα στο σχολείο, το αντιμετωπίζεις με διάφορους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι να βάλεις ακόμα έναν δάσκαλο εφημερία στο διάλειμμα που θα έχει το νου του στο συγκεκριμένο παιδί. Διακριτικά πάντα (δεν θα είναι δίπλα του, ούτε θα τρέχει από πίσω του) θα ελέγχει τόσο τη δική του συμπεριφορά όσο και των υπολοίπων.

 

Επίσης, όταν βλέπεις θυματοποίηση ενός παιδιού, ως σχολείο καλέις συνέλευση γονέων (με υποχρεωτική παρουσία όλων), αναφέρεις το πρόβλημα (όχι ονομαστικά) και προειδοποιείς για τις συνέπειες που θα έχουν οι θύτες. Παρόμοια ενημέρωση κάνεις και στα παιδιά στην πρωινή συγκέντρωση-προσευχή. Μετά από αυτά, αν πέσει στην αντίληψη σου παρόμοιο περιστατικό (αν έχεις επαρκή αριθμό εφημερευόντων δασκάλων μπορεί να γίνει) οι θύτες υφίστανται τις συνέπειες που έχεις προαναφέρει στους γονείς αλλά και στους ίδιους. Αν ξαναγίνει με ίδιους θύτες, τότε οι συνέπειες είναι μεγαλύτερες και καλούνται και οι γονείς στο σχολείο.

 

Είναι θέμα χειρισμού της διεύθυνσης του σχολείου καθαρά. Για μένα σε θέματα βίας (είτε λεκτικής είτε σωματικής) δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

Μα ακριβώς έτσι! Γειά στο στόμα σου! Να προσθέσω μόνο και τον Σύμβουλο (ποιός είναι ο ρόλος του?) αλλά - ναι - και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων (ποιός είναι ο ρόλος του?).

 

Ντάλια, εγώ θα συμβούλευα την μητέρα που σου τηλεφώνησε, να κάνει ένα προφορικό γύρο με δασκάλα και διοίκηση για το πρόβλημα κι αν δει ότι δεν υπάρχει αποτέλεσμα, να κάνει έγγραφη αναφορά, μιλώντας φυσικά και για την συμπεριφορά του δικού της παιδιού.

 

Το να πιάσεις εσύ τις υπόλοιπες μαμάδες, δεν το θεωρώ καλή ιδέα για πολλούς λόγους και δεν νομίζω να φέρει και κάποιο αποτέλεσμα.

 

Κορίτσια, πολλές εξηγήσεις υπάρχουν για το φαινόμενο γενικότερα και θα μπορούσαμε να συζητήσουμε κι εδώ για τις πιθανές αιτίες αυτών των συμπεριφορών. Το θέμα όμως είναι ότι το πρόβλημα υφίσταται ΤΩΡΑ και δεν υπάρχει η πολυτέλεια να περιμένουμε... να ενδιαφερθούν οι γονείς ή ν' αλλάξουν το παιδαγωγικό τους μοντέλο.

 

Η εκπαιδευτική κοινότητα πρέπει να αναχαιτίσει την κακοποίηση... για ν' αποφευχθούν τα χειρότερα (σωματικά-ψυχολογικά) και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ταυτόχρονα ο καθένας δουλεύει με το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι τοσο σοβαρα τα πραγματα οντως? εμενα ειναι μικρος δεν παει σχολειο ακομα και δεν ξερω

 

αν οντως ειναι τοσο εντονο το προβλημα, το προβλημα το εχουν οι ενηλικοι, σορρυ αλλα οι πατεραδες που ειναι τετοιες στιγμες? για μενα αυτοι πρεπει να το χειριστουν και οχι οι μαμαδες,,τι λενε στους γιους τους? γαμωτο! δηλαδη τα παιδια ζουν μια τρελη κατασταση σαδομαζοχισμου, βασανιστηριου και εξευτελισμου,,,ποιος ενηλικας τους εχει επιτρεψει να φερονται ετσι?

λυπαμαι:cry:

ντρεπομαι

 

δηλαδη αν παει η μαμα και ο μπαμπας ενος παιδιου στον θυτη του παιδιου τους και του πει δεν σου επιτρεπω να φερεσαι ετσι στο παιδι μου κι αν δεν συμμορφωθεις θα εχεις να κανεις με την δικαιοσυνη, λεω εγω τωρα, τι θα γινει? θα πληγωθει ο θυτης? δεν μπορεις να καταγγειλεις τους κηδεμονες του παιδιου?

 

εγω πιστευω οτι οι μπαμπαδες πρεπει να ειναι περισσοτερο παροντες και στο πλαισιο το σχολικο,,,να πηγαινουν να ενημερωνονταο οχι μονο για τους βαθμους αλλα και για τη συμπεριφορα των παιδιων τους κι οπου τιθενται τετοια ζητηματα να οριοθετουν, τουλαχιστον

 

Παρακολουθω το θεμα απο το πρωι...

Νομιζω οτι ολη η ταξη - αν οχι τα παιδια οι γονεις πρεπει να πανε σε παιδοψυχολογο. Εστω οτι το παιδακι που ξεκινησε περισι να χτυπαει τα παιδια, ειναι προβληματικο, απο προβληματικη οικογενεια, εστω ακομη και ενας εκολαπτομενος εγκληματιας. Το παιδακι που αποφασισε να δημιουργησει μια ομαδα για να κατεβασουν το παντελονι του συμμαθητη τους δεν ειναι το ιδιο προβληματικο με το πρωτο? Απο αναλογη προβληματικη οικογενεια? Τα αλλα παιδακια που συμμετυχαν? Και απο αυτα που δεν συμμετυχαν ποσα το εκαναν συνηδειτα και ποσα απλα δεν ανηκαν στην συγκεκριμενη παρεα και δεν κληθηκαν να συμμετασχουν? Η ολη φαση ξεφευγει πολυ απο το με κλωτσησε ο Πετρος ε! κλοτσα τον και εσυ..

Και πως θα αντιδρασουμε αν το καμαρι μας ερθει και μας πει: Μαμα σημερα με τους φιλους μου κατεβασαμε το παντελονι του Πετρου? Να μην το ξανακανεις? Δεν εχει τηλεοραση για σημερα? Και αποφασισουν αλλο παιχνιδι οπως να πεσει ολη η παρεα πανω στον Πετρο??

Συμφωνώ με τα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

συφωνω με ολες τις οπτικες των κοριτσιων και ειδικα με το τελευταιο, να κινητοποιηθει δηλαδη ο διευθυντης συμβουλος πειτε το οπως θελεετε του σχολειου και να ενημερωσει τις μαμαδες να κανει καποιες συστασεις κλπ πρεπει να το αναλαβει εκεινος

 

τελος κοριτσια να ειμαστε ολες ενωμενες, ενεργες με το συλλογο γονεων και κηδεμονων και να ακουμε τι εχει να πει αυτη η γεννια με τα ωραια της αλλα και τα ασχημα της,,και τελος να μην ακυρωνουμε τον ρολο των πατεραδων των παιδιων μας

α! και να μην φοβομαστε τους ψυχολογους παιδοψυχολογους ψυχαναλυτες ενιοτε και ψυχιατρους για τα παιδια μας αλλα κυριως για εμας οταν νιωθουμε οτι συντρεχει λογος η εχουμε ερωτηματα,,ας μην κρυβουμε τα πραγματα κατω απο το χαλακι,κανεις δεν ειναι τελειος σε ολους ξεφευγουν πραγματα

 

απο κοντα λοιπον τα παιδια μας και ολοι μας μια γροθια

Link to comment
Share on other sites

Σκληρη η παιδικη κοινωνια πολυ. Το εχω ζησει....δυστυχως δυσκολα μπορει να βοηθησει καποιος εδω. Μονο μεσα απο τα παιδια του γιατι οτι τιμωρια και αν υπαρξει απο μεγαλους μονο χειροτερα μπορει να τα κανει για το παιδακι. Εγω θα προτεινα στην μαμα του να του αλλαξει σχολειο. Να μπει αλλου με ισους ορους πλεον και να ξεκινησει απο την αρχη. Δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρειτε ετσι, ειδικα αν του γινονται τετοια βασανιστηρια. Αλλαγη σχολειου και θα κρατουσα και επαφες να δω μηπως το δικο μου το παιδι ενδιαφερεται να κανει παρεα μαζι του μηπως και σιγα σιγα ξανοιχτει σωστα πλεον στις παρεες το αλλο.

 

ΥΓ: Και μια ευχη να μην εχουμε τετοια και εμεις γιατι ξεκιναει προνηπιο του χρονου και οσο να'ναι λογω και προσωπικης εμπειριας τρεμω τι θα της κανουν ή αν θα ενταχθει σωστα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω κι εγώ ότι τα παιδιά που είναι επιθετικά είναι παιδιά που δεν έχουν όρια από τους γονείς τους.

 

Εγώ αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα στο σχολείο του γιου μου. Ο γιος μου καθόταν με ένα παιδάκι που οι γονείς του δούλευαν στην ανακύκλωση. Το παιδάκι το άλλο το έλεγαν συνεχώς βρωμιάρη και το κορόιδευαν συνεχώς, χωρίς να είναι βρώμικο στα ρούχα ή στο σώμα. Ο διευθυντής παρενέβη αλλά το πρόβλημα συνεχίστηκε. Έλα μου όμως που τη ρετσινιά του "βρωμιάρη" την κόλλησε κι ο γιος μου επειδή έκανε παρέα με το άλλο παιδάκι και τον κορόιδευαν κι αυτόν. Διαμαρτυρήθηκα μία φορά στο διευθυντή και δεν έγινε τίποτε. Είχε πέσει η απόδοσή του στο σχολείο και το παιδί αντιδρούσε άσχημα. Την επόμενη φορά που ο γιος μου ήρθε κλαμένος και μου έλεγε ότι δεν θέλει να ξαναπάει σχολείο γιατί τον λένε βρωμιάρη πήγα στον διευθυντή και του τα έψαλα κανονικά. Είπα ότι θα ζητήσω αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος και θα κάνω καταγγελία στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση αν δεν λυθεί το πρόβλημα ΑΜΕΣΑ. Δεν ξέρω τι θα κάνετε, του είπα, εγώ θέλω να λυθεί το πρόβλημα αμέσως και να κοπεί ΜΑΧΑΙΡΙ! Σας θεωρώ εσάς υπεύθυνους γι' αυτό που γίνεται στο σχολείο. Και δεν ήταν μόνο τα λόγια, είχαν προχωρήσει και σε κλωτσιές, σπρωξίματα κλπ, λεκτική και σωματική βία μαζί.

 

Δεν ξέρω τι μεσολάβησε, τι ειπώθηκε, αν αυξήθηκε η επιτήρηση, αν κάλεσε κάποιους γονείς, εμένα πάντως το πρόβλημά μου λύθηκε από τότε!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω κι εγώ ότι τα παιδιά που είναι επιθετικά είναι παιδιά που δεν έχουν όρια από τους γονείς τους.

 

Εγώ αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα στο σχολείο του γιου μου. Ο γιος μου καθόταν με ένα παιδάκι που οι γονείς του δούλευαν στην ανακύκλωση. Το παιδάκι το άλλο το έλεγαν συνεχώς βρωμιάρη και το κορόιδευαν συνεχώς, χωρίς να είναι βρώμικο στα ρούχα ή στο σώμα. Ο διευθυντής παρενέβη αλλά το πρόβλημα συνεχίστηκε. Έλα μου όμως που τη ρετσινιά του "βρωμιάρη" την κόλλησε κι ο γιος μου επειδή έκανε παρέα με το άλλο παιδάκι και τον κορόιδευαν κι αυτόν. Διαμαρτυρήθηκα μία φορά στο διευθυντή και δεν έγινε τίποτε. Είχε πέσει η απόδοσή του στο σχολείο και το παιδί αντιδρούσε άσχημα. Την επόμενη φορά που ο γιος μου ήρθε κλαμένος και μου έλεγε ότι δεν θέλει να ξαναπάει σχολείο γιατί τον λένε βρωμιάρη πήγα στον διευθυντή και του τα έψαλα κανονικά. Είπα ότι θα ζητήσω αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος και θα κάνω καταγγελία στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση αν δεν λυθεί το πρόβλημα ΑΜΕΣΑ. Δεν ξέρω τι θα κάνετε, του είπα, εγώ θέλω να λυθεί το πρόβλημα αμέσως και να κοπεί ΜΑΧΑΙΡΙ! Σας θεωρώ εσάς υπεύθυνους γι' αυτό που γίνεται στο σχολείο. Και δεν ήταν μόνο τα λόγια, είχαν προχωρήσει και σε κλωτσιές, σπρωξίματα κλπ, λεκτική και σωματική βία μαζί.

 

Δεν ξέρω τι μεσολάβησε, τι ειπώθηκε, αν αυξήθηκε η επιτήρηση, αν κάλεσε κάποιους γονείς, εμένα πάντως το πρόβλημά μου λύθηκε από τότε!

 

τελικα τα προβληματα διογκωνονται μονο οταν οι ενηλικες αδιαφορουν και δεν αναλογιζονται τη σημασια του ρολου τους, γονιος, δασκαλος, διευθυντης,πρωτοβαθμια εκπαιδευση, αστυνομια, εισαγγελεας κλπ αρα μπορουμε να το σταματησουμε μονον οταν αναλαβουμε τις ευθυνες αυτων των ρολων, και η ευθυνη που αναλογει στον καθενα δεν ειναι τιποτε αλλο περα απο το λογο του, τη στοιβαρη του θεση, και τις ενεργειες του,,,διοτι τι σκατα σημαινει ειμαι μανα η πατερας η δασκαλος αν αυτο δεν σημαινει τιποτα στην πραξη? τι ειναι η ζωη ενα απεραντο λουνα παρκ οπου ο καθενας κανει οτι του γουσταρει χωρις να λογοδοτει σε κανεναν κι οπου ενιοτε του χαριζουν ενα τιτλο τυπου εργαζομενος/γονιος/διευθυντης ετσι μονον για να ναρκισσευεται?

τι ειναι ολοι αυτοι οι εκπαιδευτικοι τα υπουργεια παιδειας η ακαδημια αθηνων το κερατο μου μεσα αν δεν διαμορφωνουν συνειδησεις μεσα απο ενα στοιβαρο και αδιαπραγματευτο λογο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...