Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που μπορω να παω??


vanessaS

Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι 15-16 χρονων. Ξερω πως ισως δεν εχω θεση να βρισκομαι σε αυτο το forum. Παρ'ολα αυτα, θα ηθελα να σας πω το προβλημα μου. Λοιπον, πηγαινω στην Α' Λυκειου. Δυστηχως, δεν ειμαι καλη στα αρχαια και στα μαθηματικα (εχω προσπαθησειβπολλες φορες και εχω περασει πολλες ωρες διαβασματος, αλλα τιποτα) Ετσι, σκεφτομαι του χρονου, να παω Θετικη κατευθυνση (θα αντεξω αλλη μια χρονια τα μαθηματικα) και στη Γ' Λυκειου να παρω τα μαθηματα: Φυσικη, Χημεια και Βιολογια. Η φυσικη εχει μαθηματικα μεσα, αλλα θα το παλεψω. Δεν πιστευω ομως πως θα γινω ποτε γιατρος, οπως θελω, αλλα θελω παρα πολυ να γινω κατι παρομοιο με αυτο. Επισης, στο εξωτερικο οι μαθητες μπορουν να πανε να δουλεψουν σε νοσοκομειο για να παρουν παραπανω μορια για την Ιατρικη σχολη τους, αλλα δυστηχως εδω αυτο δεν γινεται...Οποτε, μηπως ξερει καποιος σε ποιες σχολες (εκτος απο Ιατρικη, φυσικα) μπορει να οαει καποιος με αυτα τα μαθηματα? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν γιατι να πας θετική και δεν πας τεχνολογικη; Ειναι πιο εύκολα τα μαθήματα της τεχνολογικής απο τη θετική και επισης αν πάρει απ δε θα μπορεις να δώσεις και για οικονομικά που εχουν ακομα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειμαι 15-16 χρονων. Ξερω πως ισως δεν εχω θεση να βρισκομαι σε αυτο το forum. Παρ'ολα αυτα, θα ηθελα να σας πω το προβλημα μου. Λοιπον, πηγαινω στην Α' Λυκειου. Δυστηχως, δεν ειμαι καλη στα αρχαια και στα μαθηματικα (εχω προσπαθησειβπολλες φορες και εχω περασει πολλες ωρες διαβασματος, αλλα τιποτα) Ετσι, σκεφτομαι του χρονου, να παω Θετικη κατευθυνση (θα αντεξω αλλη μια χρονια τα μαθηματικα) και στη Γ' Λυκειου να παρω τα μαθηματα: Φυσικη, Χημεια και Βιολογια. Η φυσικη εχει μαθηματικα μεσα, αλλα θα το παλεψω. Δεν πιστευω ομως πως θα γινω ποτε γιατρος, οπως θελω, αλλα θελω παρα πολυ να γινω κατι παρομοιο με αυτο. Επισης, στο εξωτερικο οι μαθητες μπορουν να πανε να δουλεψουν σε νοσοκομειο για να παρουν παραπανω μορια για την Ιατρικη σχολη τους, αλλα δυστηχως εδω αυτο δεν γινεται...Οποτε, μηπως ξερει καποιος σε ποιες σχολες (εκτος απο Ιατρικη, φυσικα) μπορει να οαει καποιος με αυτα τα μαθηματα? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Τα μαθηματικα της Φυσικής,είναι απλά. Δώσε έμφαση στη τριγωνομετρια,που νομίζω την κάνετε Β Λυκείου και πολύ περισσότερο στην επίλυση γενικά τύπων. Δηλαδή πάρε δύσκολους τύπους και κάνε επίλυση ως προς έναν άγνωστο που εσύ θες κάθε φορα. Το πρόβλημα της Φυσικής λοιπόν δεν είναι τα Μαθηματικα. Πρόσεξε τοσο τη Φυσική όσο και τη Χημεία της Α λυκείου. Έχουν άμεση σχέση με τα αντίστοιχα της Γ λυκείου. Επίσης η Χημεία ειναι ένα μαθημα στο οποίο μπορείς να γράψεις ακομα και 20. Το ιδιο συμβαινει νομίζω και με την Βιολογία. Οπότε μην αποκλειεις την Ιατρική. Η Έκθεση συνήθως δημιουργεί το πρόβλημα. Οταν ξεκαθαρισει το τοπίο για το τι θα γίνει με τις Πανελλαδικές του 2016,μπες στο ίντερνετ και με μια απλή αναζητηση θα δεις ποιες σχολές μπορείς να δηλώσεις που να αφορουν την κατεύθυνση σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...