Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκκλησία Θεσσαλονίκη-πολιτικός γάμος νονού


Recommended Posts

Καλησπέρα,

γνωρίζετε κάποια εκκλησία στη Θεσσαλονίκη όπου να επιτρέπει ο ιερέας να γίνει νονός κάποιος που είναι με πολιτικό γάμο?

Ξέρω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο αυτό που ζητάω.

Απλώς διαβάζω για ιερείς που τους ενδιαφέρει περισσότερο το αν θα ασχολείσαι με τα πνευματικά σου καθήκοντα ως νονός παρά το αν έχεις κάνει πολιτικό γάμο(στην περίπτωση μας έγινε για τεχνικούς λόγους και θα ακολουθήσει και ο θρησκευτικός αργότερα) και σκέφτομαι πως δε μπορεί θα υπάρχει κάποιος που να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

γνωρίζετε κάποια εκκλησία στη Θεσσαλονίκη όπου να επιτρέπει ο ιερέας να γίνει νονός κάποιος που είναι με πολιτικό γάμο?

Ξέρω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο αυτό που ζητάω.

Απλώς διαβάζω για ιερείς που τους ενδιαφέρει περισσότερο το αν θα ασχολείσαι με τα πνευματικά σου καθήκοντα ως νονός παρά το αν έχεις κάνει πολιτικό γάμο(στην περίπτωση μας έγινε για τεχνικούς λόγους και θα ακολουθήσει και ο θρησκευτικός αργότερα) και σκέφτομαι πως δε μπορεί θα υπάρχει κάποιος που να το κάνει.

Καλησπερα!

Ακριβως την ίδια συζήτηση είχα,πριν λιγες μέρες,με εναν φιλο μου,ο οποίος ηθελε να βαφτισει και αντιμετώπισε πρόβλημα με παππά,επειδή είναι παντρεμένος με πολιτικο!Βέβαια, στην επαρχία!

Καταρχήν, είναι παράνομο να μην σου επιτρέψει να βαφτίσεις!Ο ίδιος,έφτασε μέχρι την μητρόπολη!

Απο κει και πέρα,για να μην μπείτε σε τέτοιες διαδικασίες, και κυρίως να απολαυσετε το μυστήριο και την όλη διαδικασία, έχετε ενδοιασμούς για περιοχές?

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε άκρη με τη μητρόπολη? Τα κατάφερε δηλαδή?

Οι γονείς κατοικούν στη δυτική Θεσσαλονίκη και έχουμε αρχίσει να ρωτάμε στις εκκλησίες της γειτονιάς, χωρίς τύχη προς το παρόν.

Αν είναι να μπορέσουμε να το κάνουμε δε μας πειράζει η περιοχή αρκεί να είναι εντός Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λόγο ακριβώς αναφέρετε τον πολιτικό του νονού; Κάποιο παπάδες έχουν απαραίτητη προυπόθεση να είναι οι γονείς παντρεμένοι με θρησκευτικό. Οι περισσότεροι για την ακρίβεια. Αλλά ο νονός για ποιο λόγο να το αναφέρει καν; Εμείς βαπτίζουμε τον Αύγουστο και το μόνο που μου ζήτησαν είναι οι ταυτότητές μας και η ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού. Δεν ρώτησαν καν αν είμαστε παντρεμένοι είτε εμείς είτε ο νονός.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ως γονείς με πολιτικό γάμο δεν είχαμε πρόβλημα όταν βαπτίστηκε ο γιος μας, για την ακρίβεια ο ιερέας μας είπε πως δε φταίει το παιδάκι να μείνει αβάπτιστο επειδή οι γονείς είναι με πολιτικό γάμο. Μας τόνισε όμως πως ο ανάδοχος πρέπει να είναι είτε ανύπαντρος, είτε παντρεμένος με θρησκευτικό.

 

Υπάρχει κάποια απαγόρευση που λέει πως ο νονος πρέπει να είναι παντρεμένος με θρησκευτικό επειδή σε διαφορετική περίπτωση είναι σαν να απορρίπτει ένα από τα μυστήρια της εκκλησίας και έτσι δεν είναι κατάλληλος ώστε να βαπτίσει.

 

RavT μιλάς για βάπτιση στη Θεσσαλονίκη? Αν ναι, σε παρακαλώ θερμά να μου στείλεις ένα ΠΜ για το ποια είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμφιβάλλω αν θα βρείτε ιερέα πρόθυμο να παραβλέψει τον πολιτικό γάμο του νονού-είναι το μόνο "προσόν" που πρέπει να έχει-α, και να είναι του ίδιου δόγματος νομίζω. Δεν είναι παράλογο πάντως, αφού απορρίπτεις ένα από τα βασικά μυστήρια της Εκκλησίας, γιατί να είσαι κατάλληλος να γίνεις ανάδοχος;

 

Πέρα από την ουσία του θέματος, πρακτικά λύνεται αν ο νονός δεν το αναφέρει, αν και υπογράφει υπεύθυνη δήλωση του νόμου 1599 σχετικά. Δική του απόφαση και ρίσκο από εκεί και πέρα..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει λογική αυτή η απαγόρευση. Το καταλαβαίνω.

Επίσης αναρωτιέμαι...αν γίνει κάποιος νονός και μετά παντρευτεί με πολιτικό γάμο? Πάλι δεν απορρίπτει ένα μυστήριο?

Στη δική μας περίπτωση ο θρησκευτικός απλώς έχει αναβληθεί για αργότερα.

Δεν θέλουμε να υπογράψουμε ψεύτικη δήλωση(θα μπορούσα να υπογράψω ότι έχω σκοπό να παντευτω με θρησκευτικο, αυτό δεν είναι ψέμα χαχαχα), απλώς ψάχνουμε ένα ιερέα που να βλέπει την ουσία του πράγματος, ότι δηλαδή το παιδάκι που θα βαπτιστεί θα έχει για νονό κάποιον που θα είναι κοντά του.

Πιστεύω πως υπάρχουν και τέτοιοι μόνο που δεν έχω βρει κάποιον στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρήκε άκρη!Έγιναν συστάσεις στον εν λογο ιερέα,αν και τελικά κατέληξαν να πάνε σε αλλη εκκλησιά!

Και φυσικά είμαι αντίθετη στο να μην έχουν δικαίωμα ζευγάρια που είναι παντρεμένα μς πολιτικο να βαφτίσουν!Εαν θεωρείτε οτι παραβαίνουν ενα μυστήριο,ευλογούν ενα άλλο!Το μυστήριο της βάφτισης!Αυτό δεν είναι σημαντικό για σας?

Στο κάτω κάτω το πως θα παντρευτει ο καθένας είναι δικαίωμα του!Το γεγονος οτι υπαρχουν παπάδες που κανουν οτι ακολασίες θέλεις και εμένα δε μου επιτρέπουν να βαφτισω γιατί επέλεξα να κάνω πολιτικο,για οποιοδήποτε λογο,δεν είναι αμαρτία?

Μάλλον κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!

Όλα να κυλησουν ομαλά κοπελα μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει λογική αυτή η απαγόρευση. Το καταλαβαίνω.

Επίσης αναρωτιέμαι...αν γίνει κάποιος νονός και μετά παντρευτεί με πολιτικό γάμο? Πάλι δεν απορρίπτει ένα μυστήριο?

Στη δική μας περίπτωση ο θρησκευτικός απλώς έχει αναβληθεί για αργότερα.

Δεν θέλουμε να υπογράψουμε ψεύτικη δήλωση(θα μπορούσα να υπογράψω ότι έχω σκοπό να παντευτω με θρησκευτικο, αυτό δεν είναι ψέμα χαχαχα), απλώς ψάχνουμε ένα ιερέα που να βλέπει την ουσία του πράγματος, ότι δηλαδή το παιδάκι που θα βαπτιστεί θα έχει για νονό κάποιον που θα είναι κοντά του.

Πιστεύω πως υπάρχουν και τέτοιοι μόνο που δεν έχω βρει κάποιον στη Θεσσαλονίκη.

 

sissy και εμεις θεσσαλονικη και το πρωτο πραγμα που ρωτησε ο πατερ είναι αν η νονα είναι παντρεμενη η όχι και ζητησε πιστοποιητικο γαμου σε περιπτωση που ηταν,,,,μπορεις να αναζητήσεις καποιον και να το συζητήσεις μαζι του,,,,επισης μπορεις να του ζητήσεις να σας διαβασει την ευχη του γαμου καποια στιγμη πριν το μυστηριο (οχι την ιδια μερα) ,,μια ιδεα λεω,,,,αλλα σιγουρα μην πας επιθετικα,,,,ο αναδοχος εγγυαται την κατηχηση του νεοφωτιστου και επομένως δεν μπορει να αρνειται το μυστηριο του γαμου,,, η ουσια είναι αυτή,,ολα τα υπολοιπα είναι δικες μας δικαιολογιες (πρωτα βαζω τον εαυτο μου σε αυτό μη με παραξηγησεις)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...