Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS!!!Αντιβίωση 2η φορά?


Recommended Posts

Sos!Δεν ξέρω τι να κάνω....

Την Κυριακή τελειώσαμε 10 μερη χορήγηση amoxil.Η διάγνωση ήταν ρινοφαρυγγίτιδα και μέση ωτίτιδα.Τα συμπτώματα ήταν μόνο πολύ καταρροή και τίποτα άλλο.

Απο χτες το πρωι ξεκινήσαμε βηχαλάκι όχι ξηρό αλλά με πολλά φλέμματα.Σήμερα ξημερωθήκαμε με πολύ καταρροή πάλι,τρελλό φλέμμα και αυτή τη στιγμή έχουμε 38,8 , δε μιλάμε σχεδόν καθόλου ή μιλάμε ψυθιριστά, ο λαιμός έχει κλείσει προφανώς από τα φλέματα και φυσικα οι προσπάθειές μας για ύπνο δεν πέτυχαν γιατί δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε καλά.

Ήρθε ο γιατρός, την ακροάστηκε, δεν έχει ακροαστικά ευτυχώς αλλά διέγνωσε πάλι μέση ωτίτιδα και ρινοπαραρρινοκολπίτιδα(?) και μας έδωσε augmentin ξανά για 10 η 13 μέρες (θα το δούμε στην πορεία) και Soldesanil για 3 μέρες από 20 σταγόνες. Στην ερώτησή μου καταπόσο είναι θεμιτό να πάρει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα (ούτε μια βδομάδα δεν έχουμε που τελειώσαμε την amoxil) ξανά αντιβίωση η απάντηση ήταν ότι αν δεν την πάρει μπορεί να προκύψει πνευμονία.

Σε επικοινωνία που είχα με φίλη μου παιδίατρο-κατά πολύ νεότερη από τον δικό μου γιατρό- η γνώμη της ήταν να αφήσω κανα δυο μέρες να δούμε πως θα πάει κι ας ανεβάσει πυρετό γιατί αν είναι ίωση πρέπει να κάνει τον κύκλο της και ήταν κάθετη στο ότι ή αντιβίωση εφόσον δεν υπάρχουν ακροαστικά ή σοβαρή ωτίιδα δεν πρέπει να δοθεί τώρα .Εκεί που την άκουσα εντελώς αρνητική ήταν στη χορήγηση του Soldesanil το οποίο απο ότι μου είπε δίνεται σε περιπτώσεις λαρυγγίτιδας και είναι σοβαρό φάρμακο καθότι κορτιζονούχο.Ο δικός μου όταν το ρώτησα γιατί μου το δίνει μου είπε για να κοιμάται το βράδυ ήσυχα, ότι θα τη βοηθήσει να καταπολεμήσει τα φλέμματα.

Είμαι σε δίλλημα ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω....δεν μπορώ να το βλέπω να υποφέρει έτσι αλλά από την άλλη να δώσω πάλι αντιβίωση?

Η φίλη μου δικαιολόγησε τη φαρμακευτική αγωγή που μου συνέστησε ο δικός μου παιδίατρος λέγοντας ότι είναι καθαρά μέθοδος "παλαιάς σχολής " την οποία η ίδια δεν εγκρίνει, κρατώντας φυσικά λίγες επιφυλάξεις καθότι δεν μπορεί να την εξετάσει η ίδια - ζει στην επαρχία- και βασίστηκε μόνο στις δικές μου περιγραφές.

Σας παρακλώ πείτε μου η γνώμη σας και αν έχετε ζήσει κάτι ανάλογο.Έχω αγχωθεί πάρα πολύ.Σκέφτομαι να αφήσω να περάσει και σήμερα και να δω πως θα πάει αύριο και αναλόγως να πράξω...αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες και άλλων γονιών..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα σε συμβούλευα να δεις έναν ωρλ που είναι ο κατάλληλος ειδικός για ωτίτιδες και γενικά φλεγμονές στην ρινοφαρυγγική κοιλότητα. Όσον αφορά το soldesanil είναι όντως κορτιζονούχο που δίνεται σε λαρυγγίτιδες όταν το παιδί κινδυνεύει να μην μπορεί να αναπνεύσει και όχι για τα φλέματα και ήσυχο ύπνο. Το ένα από τα δίδυμά μου πέρασε πολύ πρόσφατα λαρυγγίτιδα και η παιδίατρος μου το έδωσε με οδηγία να το χορηγήσω μόνο εάν η κατάσταση φτάσει σε σοβαρή δύσπνοια, πράγμα που τελικά ευτυχώς δεν χρειάστηκε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρακινδυνευμενα θα οσυ πω κι εγω την γνωμη μου..

Μου καθησε στραβα οτι μετα απο αντιβιωση τοσο ημερων ..για τον ιδιο λογο σχεδων παλι΄...σας ξαναδινει ελαφρυα την καρδια ΠΑΛΙ αντιβιωση :?

Εγω θα προβληματιζομουν καθως οι αντιβιωσεις δεν ειναι καραμελες για να τις παιρνουμε ετσι :roll:

Μια δευτερη γνωμη αμεσα (καλα οσο αμεσα μπορεις...πχ σε νοσοκομειο...)

Η δικη μου παιδιατρος ποτε δεν μου εχει δωει αντιβιωση για λιγο κοκκινα λαιμα η για κοκκινο αυτακι ..(εχουν παρει τα παιδια μου μονο 3 φορες αντιβιωση ολα αυτα τα χρονια...και στο δικο σου μεσα σε 10 μερες να δωσει 2 φορες...πολυ μου παει...)

Εαν τελικα πας αλλου και σου πουν αλλα...αλλαξε και τον παιδιατρο μετα :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι της γνωμης να το παλεψεις πρωτα για 2-3 μερες με αφθονο φυσιολογικο ορο και αντιπυρετικο. Soldasanil δωσε μονο αν το βραδυ εχει εντονο και ακαταπαυστο βηχα για να βοηθησεις την αναπνευστικη λειτουργια... Βεβαια γιατροι δεν ειμαστε, γνωμη σαν μαμα σου δινω, τι θα εκανα εγω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Δεν έχω δώσει ακόμη αντιβίωση, λέω να περιμένω και σήμερα και φυσικά για το soldesanil ούτε λόγος.

Τη νύχτα δεν έβηξε σχεδόν καθόλου αλλά ο ύπνος της ήταν ανήσυχος γιατί δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά.Απο πυρετό ανεβάσαμε ένα 38 στις 2μιση, ήπιαμε λίγο ponstan με το ζόρι, και είμασταν απύρετες σχεδόν ως τις 10 που ξανανεβάσαμε ένα 38,3.Μυξούλες, φλέματα κι βραχνάδα επιμένουν ευτυχώς όχι σε μεγαλύτερη ένταση αλλά στην ίδια.Αυτό που με ανησυχεί και το σκέφτομαι για την αντιβίωση είναι η μέση ωτίτιδα που μου διέγνωσε.Βέβαια απ ότι μου είπε η φίλη μου κι διάβασα κι εγώ στο inernet μπορεί η μέση ωτίτιδα να οφείλεται στην ίωση και να αυτοθεραπευτεί..αλλά πως θα το καταλάβω αν χειροτερέψει?Θα μου δείξει το ίδιο ο παιδί ότι χειροερεύει και πονάει?

Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω ασθένειες με αντιβιώσεις, φάρμακα κτλ, γιατί ευτυχώς τόσο καιρό τα περνάγαμε όλα στο πόδι,ούτε που την καταλαβαίναμε τις λίγες φορές που είχε αρρωστήσει για αυτό είμαι έτσι αγχωμένη και ψιλοχαμένη.

Με έχει ξενερώσει βέβαια και ο παιδίατρός μου που τόσο καιρό του είχα εμπιστοσύνη αλλά τώρα μου τα χάλασε....και ok για την αντιβίωση δέχομαι ότι ανήκει στη γενιά των γιατρών που δίνουν τις αντιβιώσεις εύκολα αλλά το soldesanil????Aυτό δεν το δικαιολογώ.....κορτιζόνη έτσι για πλάκα?και ο τρόπος που μου το παρουσίασε δε μου άρεσε καθόλου...και καλά δεν είναι τίποτα, σταγονίτσες για το βήχα για να κοιμάται πιο ήσυχα είναι...και βήξαμε όλες κι όλες 4 φορές όλη τη νύχτα...και δεν μου είπε δες πως θα πάει κι αν είναι άσχημα δώσε.Μου είπε να το ξεκινήσω από χτες το μεσημέρι και να το δώσω και τις επόμενες δύο μέρες το πρωί... :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Λητώ, καταρχήν έυχομαι γρήγορα περαστικά στην μικρούλα σου :P

Εμάς η παιδίατρος μας είχε δώσει soldesanil όταν περάσαμε αρκετά σοβαρή βρογχιολίτιδα...παραλίγο να νοσηλευτούμε. Μου το είχε πει ότι θα του έδινε πολύ επιθετική αγωγή (εξού και η κορτιζόνη) για να μην μπούμε νοσοκομείο.

Καλό θα ήταν ο γιατρός μας να μας εξηγεί ακριβώς γιατί ακολουθεί μια αγωγή,ειδικά όταν πρόκειται για τοσο μικρά παιδάκια.

 

Και πάλι περαστικούλια σας.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΛΗΤΩ καταρχην περαστικα σας!!κι εγω δεν θα του εδινα δευτερη φορα αντιβιωση!!αυτο που με παραξενεψε ειναι οι 20 σταγονες soldesani!!ποσα κιλα ειναι το παιδακι σου?γνωριζω καλα οτι δινεις σταγονες οσα κιλα ειναι το παιδακι !!εσενα ειναι 20 κιλα?εμενα ετυχε να τους δωσω και τους δυο(ο μικρος τοτε ηταν 5 μηνων)σε ασχημη λαρυγγιτιδα!!μου λεγανε για τρεις μερες ,αλλα εγω μονο μια φορα τους εδωσα!!!εγω θα σου προτεινα αυριο να τον πας σε εναν ακομα παιδιατρο ,να παρεις μια δευτερη γνωμη!!!περιμενω νεα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχές σας.

Αυτό θα κάνω,αύριο θα πάω και σε άλλο παιδίατρο....

Ο πυρετός μας συνεχίζει, μέχρι 38 προς στιγμή, αλλά η μικρή δεν είναι καθόλου συνεργάσιμη.

Δεν κάθεται με τίποτα ούτε τη μύτη να πλύνουμε, ούτε τα αντιπυρετικά πίνει.Τώρα το μισό ponstan μου το έφτυσε...Νοιώθω πολύ χάλια, το γιατρό δεν μπορώ να τον πάρω τηλέφωνο, ευτυχώς που έχω το forum κι εσάς για παρηγοριά...

Παρεπιπτόντως πείτε μου αν γνωρίζετε κάποιον καλό παιδίατρο σε περιοχές Ν.Σμύρνη, Ηλιούπολη, Δάφνη, Ν.Κόσμο,Παγκράτι, Υμηττό...

Αυτός που θα πώ αύριο λέγεται Βουδούρης και έχει ιατρείο στην Ηλιούπολη.

Τον έχει κάποιος ακουστά μήπως?

Link to comment
Share on other sites

ΛΗΤΩ, περαστικά στο παιδάκι σου! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Η μικρή μου έπαθε 3 μηνών παρά 2 ημερών ουρολοίμωξη κ παίρναμε για 2 μήνες παρακαλώ αντιβίωση. Λίγη ΄δόση βέβαια κ καθαρά προληπτικά για να μη ξανακολλήσει αλλά εγώ είχα πολύ στεναχωρεθεί, καθώς θεωρώ ότι η χορήγηση φαρμάκων κ ειδικά αντιβίωσης σε παιδιά κ βρέφη είναι λάθος.

 

Όμως έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό μας κ γι'αυτό ακολούθησα πιστά την αγωγή.

 

Επειδή ακούς εντελώς αντίθετες απόψεις κ επειδή η φίλη σου δε μπορεί μέσω τηλεφώνου να κάνει πλήρη διάγνωση, σωστά αποφάσισες να δεις κ άλλο γιατρό. Σου εύχομαι τα καλύτερα!! Όλα θα πάνε σούπερ!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ eirini μου!

Αλλά μέχρι αύριο θα έχω πολύ αγωνία και άγχος.

Είναι που δεν συνεργάζεται βλέπεις και έτσι παραμένει στάσιμη..

Τώρα θα της κάνουμε ένα χλιαρό μπανάκι να ανακουφιστεί λίγο γιατί αφού μου έφτυσε το μισό ponstan πως να της πέσει ο πυρετός?

Νοιώθω και τόσο ξενερωμένη με το γιατρό, τον εμπιστευόμουν 21 μήνες τώρα και γενικά δεν είχα παράπονο, πάντα απαντούσε στις κλήσεις μου και με καθοδηγούσε σωστά νόμιζα.

Αλλά αυτό με το soldesanil εν μπορώ να το χωνέψω....αν και τώρα που το θυμάμαι μου είχε δώσει σαν κρέμα για τα τσιμπήματα το καλοκαίρι την fucicort..μου φαίνεται και αυτή κορτιζνούχα είναι...δεν την έβαλα ποτέ βέβαια αλλά μου κάνει εντύπωση τώρα που το ξανασκέφτομαι.Την ίδια κρέμα την είχε δώσει δερματολόγος σε θεία μου που είχε πρόβλημα ψωρίασης....

Link to comment
Share on other sites

ΛΗΤΩ ην fysicort μην την φοβασαι ειναι για πολλες χρησεις,εμας μας την εδινε οταν κατεβαζαμε το πουλακι του για να μην μολυνθει!!για τα τσιμπηματα πρωτη φορα τ ακουω!!τωρα ομως οτι και να σου πουμε εμεις ....!!!υπομονη μια νυχτα εμεινε !!!!αμα δεν σου το πινει το ποσταν βαλτην υποθετακι!!καλο σου βραδυ

Link to comment
Share on other sites

ΛΗΤΩ ην fysicort μην την φοβασαι ειναι για πολλες χρησεις,εμας μας την εδινε οταν κατεβαζαμε το πουλακι του για να μην μολυνθει!!για τα τσιμπηματα πρωτη φορα τ ακουω!!τωρα ομως οτι και να σου πουμε εμεις ....!!!υπομονη μια νυχτα εμεινε !!!!αμα δεν σου το πινει το ποσταν βαλτην υποθετακι!!καλο σου βραδυ

Link to comment
Share on other sites

ΛΗΤΩ ην fysicort μην την φοβασαι ειναι για πολλες χρησεις,εμας μας την εδινε οταν κατεβαζαμε το πουλακι του για να μην μολυνθει!!για τα τσιμπηματα πρωτη φορα τ ακουω!!τωρα ομως οτι και να σου πουμε εμεις ....!!!υπομονη μια νυχτα εμεινε !!!!αμα δεν σου το πινει το ποσταν βαλτην υποθετακι!!καλο σου βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μενα και γρήγορα περαστικά!

 

Σχετικά με τον παιδίατρο: Το σπίτι μου στην Αθήνα είναι στην Ηλιούπολη. τον Βουδούρη δεν τον γνωρίζω, αν θέλεις όμως και μια εναλλακτική λυση, πολύ καλος είναι ο Σιαφάκας, παρακολουθούσε τον μεγάλο μου μέχρι 8 μηνών που ήρθαμε Σαντορίνη και όσες φορές τον χρειάστηκα εκεί ή τηλεφωνικώς παντα με καθοδηγησε σωστά.

Σχετικά με το soldesanil: Επειδή περάσαμε και περνάμε και μεις μαύρο χειμώνα με τις ιωσεις, πριν 1 μηνα περίπου είχαν και τα δυο τα μωρά μου λαρυγγίτιδα με πολύ υψηλούς πυρετούς. Πήραν και οι δύο soldesanil για μια βδομάδα, κάθε βράδυ γιατί είχαν κρίσεις βήχα και κοιμόντουσαν μετά τις 2 ή 3 τη νύχτα. Μην φοβηθείς αν χρειαστεί να το πάρουν. Επίσης η δοσολογία του σολντεσανίλ είναι διαφορετική, δεν είναι όπως το ντεπόν, ο Μιχ με βάρος 17 κιλά έπαιρνε 22 σταγόνες.

 

Περαστικά σας και γρήγορα!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Πήγα χτες και στον άλλον παιδίατρο (γινόταν ο χαμός στο ιατρείο, μπήκα στις 6μιση και βγήκα στις 9..)

Μου είπε ότι δεν βλέπει ωτίτιδα (!) και ότι καλά έκανα και δεν έδωσα την αντιβίωση γιατί είναι ίωση.Μου είπε να περιμένω ένα δυο 24 ωρα ακόμη και μόνο αν συνεχίσει ο πυρετός να τη δώσω.Δευτέρα ξημερώματα ανβάσαμε 39,3, χτες όλη μέρα κάναμε ένα 38 κατά τις 13:30 και μετά είμασταν απύρετες ως τις 22:00 όπου ανεβάσαμε ένα 38 και μετά στις 6 μιση το πρωί ένα 38 μισο.Δεν έχει συνέχεια πυρετό δηλαδή αλλά σήμερα τη βλέπω πολύ χάλια,τα ματάκια της είναι πρησμένα, η μύτη τρέχει συνέχεια και βήχει λίγο πραπάνω.Επίσης είναι τρομερά νευρική ,όλο πετάει πράγματα δεξιά, αριστερά, δεν τρώει σχεδόν τίποτα και δίνουμε κυριολεκτικά μάχη για να καθαρίσουμε τη μύτη.Ούτε να της την σκουπίσω δεν με αφήνει, μιλάμε για τρομερή αντίδραση.

Ευτυχώς τη νύχτα κοιμάται παρά τη δυσκολία στην αναπνοή αλλά ξυπνάει για να πιεί νερό πολλές φορές...

Εγώ νοιωθω χάλια, ειλικρινά δεν ξέρω αν κάνω το σωστό... :cry:

Link to comment
Share on other sites

ΛΗΤΩ υπομονη αν ειναι ιωση θα κανει τον κυκλο της!!κουραστηκε το καημενο!!!καλα εκανες και πηρες δευτερη γνωμη!!τωρα για τον βηχα εμενα οσο εχουν μυξουλες τοσο εχουν και βηχα!!περαστικουλια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
καλησπερα και απο εμενα,,, βρε παιδια μια ερωτηση θελω να κανω... το sodesanil δημιουργει νευρικοτιτα?

 

Η κορτιζονη ειναι δυσκολη υποθεση, αλλα συνηθως προκαλει το αντιθετο, δλδ πτωση του οργανισμου (αδιαθεσια, ασταθεια κλπ...)!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Niknik, νευρικότητα δεν έχω ακούσει, με το Soldesanil. Βέβαια, για όλα υπάρχει η πρώτη φορά...

 

Παρεμπιπτόντως, ελπίζω να μην έχεις δώσει βάση στα προηγούμενα μηνύματα του θέματος. Οι ανακρίβειες που γράφονται είναι απίστευτες! Όπως έλεγε ένας καθηγητής μου "κάθε γραμμή και κοτσάνα"...Το να μην ξέρεις δεν είναι κακό. Το να συμβουλεύεις, όταν δεν ξέρεις, είναι απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά:

-το Soldesanil δεν είναι μόνο για 3 βράδια, το πολύ

-η δόση του δεν είναι "τόσες σταγόνες, όσα τα κιλά"

-δεν το δίνουμε μόνο αν το παιδί κοντεύει να μπει στο νοσοκομείο

-η Fucicort χρησιμοποιείται πολύ συχνά στα τσιμπήματα

-δεν υπάρχει υπόθετο ponstan...

 

...και, γενικά, το Soldesanil, στη μικρή δόση που δίνουμε για λαρυγγιτιδες, παροξυσμικο βήχα κτλ, είναι πολύ ασφαλές. Βέβαια, το να μη θέλει μία μητέρα να επιβαρύνει το παιδί της με οποιοδήποτε φάρμακο είναι απόλυτα θεμιτό και κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Η μικρή μου έχει πάρει σολντεσανιλ μία φορά για κάποιες μέρες ,όταν ήταν 2-3 μηνών και έπαθε βρογχιολίτιδα.Προληπτικά τις είχαμε πάρει , για 4 μέρες νομίζω ,ελάχιστες σταγόνες.

Παιδιά ,δεν ξέρω αν ήταν απο την αρρώστεια ,μόλις ξεκινήσαμε τις σταγόνες είχε απίστευτη γκρίνια , δεν καθόταν πουθενά ,είχε τρομερή υπερένταση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...