Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυρίζει το κεφαλάκι της


Recommended Posts

Η μπεμπα μου χρονισε πριν λίγες μερες.

Τους πρώτους μήνες το κεφαλάκι της μοσχοβολούσε στην κυριολεξία.

Από τον Ιούνιο και μετά αρχισε να ιδρώνει πολύ (ενώ μεχρι τοτε την έλεγα "κρυουλιάρα"), δε μυρίζει το σωμα της, αλλά το κεφαλάκι της μυρίζει πολύ. Στις αρχές μάλιστα νόμιζα ότι ειχε κανει κακά, για τετοια μυρωδιά μιλάμε. Δεν άλλαξα σαμπουάν (την λούζω/πλενω με το αφρόλουτρο για ατοπικά δερματα της aderma), εκανα κανα δυο φορες δοκιμές με άλλα σαμπουάν, αλλά και παλι το ίδιο.

Εχει σταματήσει το μυαλό μου, δε μπορώ να σκεφτώ κατι... να φταιει κατι που τρώει? Να ειναι ορμονικό? Να ανησυχήσω?

Θα ερθει ο παιδίατρος την άλλη εβδομάδα και θα το συζητήσουμε, εν τω μεταξύ θα ήθελα τις γνωμες σας, αν εχετε παρόμοια εμπειρία.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kανε της πιο συχνά μπάνιο (και δύο φορές την ημέρα) και υπάρχουν και κάτι ειδικές κολώνιες για μωρά (δεν έχω χρησιμοποιήσει όμως και δεν ξέρω αν κάνουν για κεφάλι). Μάλλον όμως κάτι ορμονικό μου μυρίζεται....

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μου χρονισε πριν λίγες μερες.

Τους πρώτους μήνες το κεφαλάκι της μοσχοβολούσε στην κυριολεξία.

Από τον Ιούνιο και μετά αρχισε να ιδρώνει πολύ (ενώ μεχρι τοτε την έλεγα "κρυουλιάρα"), δε μυρίζει το σωμα της, αλλά το κεφαλάκι της μυρίζει πολύ. Στις αρχές μάλιστα νόμιζα ότι ειχε κανει κακά, για τετοια μυρωδιά μιλάμε. Δεν άλλαξα σαμπουάν (την λούζω/πλενω με το αφρόλουτρο για ατοπικά δερματα της aderma), εκανα κανα δυο φορες δοκιμές με άλλα σαμπουάν, αλλά και παλι το ίδιο.

Εχει σταματήσει το μυαλό μου, δε μπορώ να σκεφτώ κατι... να φταιει κατι που τρώει? Να ειναι ορμονικό? Να ανησυχήσω?

Θα ερθει ο παιδίατρος την άλλη εβδομάδα και θα το συζητήσουμε, εν τω μεταξύ θα ήθελα τις γνωμες σας, αν εχετε παρόμοια εμπειρία.

Αδερμα του βαζω εγω κρεμα σωματος γιατι εχει ατοπικη δερματιτιδα και οντως μυριζει ασχημα να πω? σαν κλουβιο αυγο?...αλλα ουτε και "μωρουδιλα"

Link to comment
Share on other sites

καθε βραδυ την κανω μπανιο και τη λούζω

και αν ξυπνησει ιδρωμενη από τον μεσημεριανό ύπνο, παλι θα την μπανιάρω

σε καθε αλλαγή πανας την πλένω

όλη μερα ειμαστε μεσα στα νερα, οπως καταλαβαίνετε

 

θα της παρω παιδική κολωνια, αλλά δε θελω απλά να καλύπτω το πρόβλημα, θελω να βρω τι το προκαλεί... περιεργο δεν ειναι?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αδερμα του βαζω εγω κρεμα σωματος γιατι εχει ατοπικη δερματιτιδα και οντως μυριζει ασχημα να πω? σαν κλουβιο αυγο?...αλλα ουτε και "μωρουδιλα"

 

αλήθεια?

χρησιμοποιώ την aderma απ' όταν ήταν 2 μηνών, δε μυριζε έτσι από την αρχή

πόσο ειναι ο δικός σου?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις αυτο βαζουμε με τη κανουλα μαλλια κ σωμα.Για δοκιμασε λιγο κ της fissan κ εμενα ατοπικος ο κυριος:cool:.Δε μυριζει ομως.Απλα τελευταια λογο κοστους πηρα αυτο το φισαν κ μια χαρα ειναι...Κ εγω τον πλενω σε καθε αλλαγη κ μπανιο μετα το φαγητο η γενικα αν ειναι υδρωμενος,σχεδον 2-3 φορες τη μερα.Επισης να σου πω τι εκανα μεχρι τον 7ο,εβραζα χαμομηλι κ εβαζα λιγο σε μια λεκανη κ του το εριχνα απο πανω στο ξεπλυμα κ μετα σκουπισμα κ μυριζε υπεροχα κ βελτιωθηκανε τα εκζεματα κ.λ.π. δε ξαναβγαλε,αλλα καθε μερα αυτο....

 

Μη βαζεις κολωνιες στο μωρο δε κανει..ειδικα αν ειναι ατοπικο,ας ειναι κ καλα βρεφικες....Καλυτερα ενα καπελακι πλυμενο με πολυ μαλακτικο να παρει μυρωδια το κεφαλακι.Μη σε ανχωνει αυτο βρε συ...εξαλλου μωρακια ειναι....ψυχουλες...τι πειραζει κ αμα μυριζει λιγο,αυτο δε νομιζω να το ενοχλει;)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις της aveeno σειρά baby που είναι με βρώμη και βοηθάει σε θέματα δερματολογικού τύπου είναι ουδέτερο και διατηρεί φυσιολογική τόσο την φυσική λιπαρότητα της κεφαλής όσο και αναπτύσσεται καλύτερα η τρίχα του μωρού!:wink: Έχει γύρω στα 15 ευρώ αλλά πιστεύω ότι τα αξίζει τα χρηματά του!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

βασικά δεν εχουμε θεμα ατοπικής δερματίτιδας πια. τα προϊόντα aderma τα χρησιμοποιώ ακόμα θεωρώντας ότι ειναι καλύτερα για το βρεφικο δερματάκι. δε νομιζω ότι φταιει αυτό

τωρα μου περασε από το μυαλό ότι παιρνει σίδηρο, λόγω αναιμίας... μπορεί να έχει σχέση?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

βασικά δεν εχουμε θεμα ατοπικής δερματίτιδας πια. τα προϊόντα aderma τα χρησιμοποιώ ακόμα θεωρώντας ότι ειναι καλύτερα για το βρεφικο δερματάκι. δε νομιζω ότι φταιει αυτό

τωρα μου περασε από το μυαλό ότι παιρνει σίδηρο, λόγω αναιμίας... μπορεί να έχει σχέση?

 

να σου απαντησω λοιπον ζουζουνελ κι εγω τωρα που βρηκα ευκαιρια...ο πρωτος μου γιος ειχε ατοπικη,βαζαμ φαρμακευτικες αλοιφες αλλα δεν μυριζε το κεφαλι του....

ο αλλος μου γιος μεχρι ν γινει 5 μηνων μυριζε το κεφαλι του χωρις να εχει τιποτα...δεν του εκανα ουτε εξετασεις ουτε κατι αλλο εψαξα..απλα αυτη η μυρωδια εφυγε καποια στιγμη απο μονη της....να φανταστεις τον ελουζα και μαλιστα με 2 χερια καθε μερα και σε μια ωρα το κεφαλι του μυριζε...ομως τωρα πια εδω και καιρο μοσχοβολαει..

μην αγχωνεσαι..θα φυγει με τον καιρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑλο ειναι να το πεις στον παιδιατρο. μπορει να εινια και ο σιδηρος που περναει στον ιδρωτα. μπορει να πρεπει να πινει περισσοτερο νερο. οταν ρωτησεις παντως τον παιδιατρο, πες μας

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ναι κ οι τροφες...Αληθεια πως καταλαβες για την αναιμια του?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ηρθε χθες ο παιδίατρος, την κοιταξε τη μικρή καλά, γιατί μου ειπε δυσάρεστη μυρωδιά μπορεί να σημαινει μύκητες. Εν τω μεταξύ εχθες μιλάμε μοσχομύριζε η μικρή, λες και το ήξερε! Για τον σίδηρο θεωρεί ότι δεν εχει σχέση, μιας και αποβάλλεται λεει από τα ούρα. Πάντως δε μυρίζει συνέχεια το κεφαλάκι της, μόνο όταν ιδρώσει και όχι παντα. Οταν μυρίζει όμως, ειναι εντονο.

Τεσπα... συνεχίζουμε την παρακολούθηση και το ξανασυζητάμε στο επόμενο ραντεβου, μου ειπε.

Λενα της εκανα εξετασεις αίματος της μικρής, εχει πολύ χαμηλό σίδηρο και φερριτίνη 5!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ηρθε χθες ο παιδίατρος, την κοιταξε τη μικρή καλά, γιατί μου ειπε δυσάρεστη μυρωδιά μπορεί να σημαινει μύκητες. Εν τω μεταξύ εχθες μιλάμε μοσχομύριζε η μικρή, λες και το ήξερε! Για τον σίδηρο θεωρεί ότι δεν εχει σχέση, μιας και αποβάλλεται λεει από τα ούρα. Πάντως δε μυρίζει συνέχεια το κεφαλάκι της, μόνο όταν ιδρώσει και όχι παντα. Οταν μυρίζει όμως, ειναι εντονο.

Τεσπα... συνεχίζουμε την παρακολούθηση και το ξανασυζητάμε στο επόμενο ραντεβου, μου ειπε.

Λενα της εκανα εξετασεις αίματος της μικρής, εχει πολύ χαμηλό σίδηρο και φερριτίνη 5!

 

 

Ωχ τη ψυχουλα!Φερτην να κανουμε παρεα...εγω εχω 3 εως κ 0,3,τιποτα δηλαδη...κ μια ζωη περνω σιδηρο:rolleyes:τοσο μικρουλια κ να χουνε μικροθεματακια..ποσο τα λυπαμαι...Ειναι να κανει κ ο δικος μου εξετασεις εκλεισε χρονο,για να δουμε.....

 

Αν ξεκινησετε σιδηρο να της δινεις κανενα συκαλακι η δαμσκηνο να μη κανει δυσκοιλιοτητα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ειμαι σίγουρη πλέον ότι φταίει ο σίδηρος (το συγκεκριμένο σκεύασμα δλδ)!

Της το σταμάτησα για λίγες μέρες και δε μύριζε. Τωρα που το ξαναρχίσαμε (3 μερες τωρα) αρχισε παλι η μυρωδιά.

Τουλάχιστον ησύχασα ότι δεν είναι κάτι παθολογικό.

:)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

τώρα διάβαζα το θέμα αυτό γιατί με απασχολεί και εμένα αυτή τη περίοδο. έχω ένα μωράκι σχεδόν 1 μήνα... τον κάνω κάθε βράδυ μπάνιο και το κεφάλι του μυρίζει την άλλη μέρα προς το μεσημέρι!! τον λούζω/μπάνιο με προδερμ... μήπως φταίει οι τον θηλάζω και ότι παίρνω σίδηρο και ασβέστιο ακόμα?? μήπως τα φαγητά που τρώω που εννοείτε ότι είναι προσεγμένα λόγω του θηλασμού??

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα εμενα μυριζε το κεφαλακι του και οταν το ειπα στην παιδιατρο μου μου ειπε οτι ειναι δειγμα ελλειψης ασβεστιου επειδη θηλαζα πηρα εγω το ασβεστιο τοτε για να βοηθησω το μωρο μιλησε με την παιδιατρο σου?επισης η ξυνιλα στο κεφαλι ειναι και εναρξη οδοντοφυιας!

να σου ζησει

Link to comment
Share on other sites

καλά εμεις το καλοκαίρι την πάθαμε...είμασταν στο σπίτι με τον άντρα μου και η μικρή κοιμόταν στο κρεβάτι μας..ξαφνικά πάω να την δω και με παίρνει μια μπόχα....το τι ντουλάπες ανοιξαμε να δούμε από πού έρχεται...σκεπάσματαμ κάτω από το κρεβάτι...τιποτα..αφού κάναμε ανω κάτω το σπίτι να δούμε τί βρωμάει, ήρθε η μαμά μου να μας δει. Μας βλέπει αναστατωμένους..ρωτάει τί έγινε..της τα εξηγούμε όλα και μας λέει την εξής ατάκα...."Μην ανησυχείτε απλά η μπέμπα ίδρωσε!!!!!!!!'....κόκκαλο!

Συνέχισε να μυρίζει για κανα μήνα και σταμάτησε μόνο του!

Link to comment
Share on other sites

τώρα διάβαζα το θέμα αυτό γιατί με απασχολεί και εμένα αυτή τη περίοδο. έχω ένα μωράκι σχεδόν 1 μήνα... τον κάνω κάθε βράδυ μπάνιο και το κεφάλι του μυρίζει την άλλη μέρα προς το μεσημέρι!! τον λούζω/μπάνιο με προδερμ... μήπως φταίει οι τον θηλάζω και ότι παίρνω σίδηρο και ασβέστιο ακόμα?? μήπως τα φαγητά που τρώω που εννοείτε ότι είναι προσεγμένα λόγω του θηλασμού??

 

Παιζει να φαταει καο το τι τρως παντως συζχητησε το με την παιδιατρο σου γιατι εμενα που μυριζε το κεφαλι οτυ ηταν λογω ελλειψης ασβεστιου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ. κόρες κι εμείς το ίδιο πρόβλημα..Η κόρη μου από μωρό μοσχοβολούσε σαν λουλουδάκι. Ο γιος μου από τότε που γεννήθηκε, μυρίζει πολύ άσχημα το κεφαλακι του. Την ίδια στιγμή που τον κάνουμε μπάνιο,την ίδια στιγμή μυρίζει το κεφάλι του σαν χαλασμένη ρέγγα!!!Δεν έχουμε ούτε ατοπική δερματίτιδα, ούτε νινίδα, ούτε τίποτα..σήμερα πήρα τον παιδίατρο τηλ.και μου είπε να του κάνω μασαζ κάθε βράδυ μετά το μπάνιο με το propiosalic solution..έψαξα στο νετ και δεν βρίσκω κάτι γιάυτό..τι να κάνω?να το αγοράσω? Ο άντρας μου φυσικά καμαρώνει και λέει:άστον μώρε!είναι άντρας!βαρβατίλα μυρίζει! Τι του λες????γελάω που τον ακούω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...