Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου δώσετε τη γνώμη σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Γέννησα στις 14/1/2009 ένα υγιέστατο κοριτσάκι με φυσιολογικό τρόπο.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου εμφανίστηκε διαβήτης κύησης τον οποίο αντιμετώπισα με διατροφή, ενώ έκανα και αντιπηκτικές ενέσεις.

Θα πρέπει επίσης να σας πω ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες, υποθυρροειδισμό τον οποίο αντιμετωπίζω επιτυχώς με φάρμακα, ενώ κάποια στιγμή πριν 12 χρόνια είχα εμφανίσει προλακτίνωμα και υπερπρολακτιναιμία, η οποία αντιμετωπίστηκε φαρμακευτικά.

 

Μισή ώρα αφού γέννησα την μικρή μου, την βάλαμε στο στήθος και θήλασε κανονικά για περίπου μισή ώρα, αφού έπιασε την θηλή χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

Στο μαιευτήριο κάναμε το λεγόμενο rooming in έτσι ώστε να έχω τη δυνατότητα να την θηλαζω συνεχώς, πράγμα που έκανα επίσης.

Μέχρι την τρίτη ημέρα οι κενώσεις της μικρής ήταν κανονικές, ενώ είχαμε και αρκετές βρεγμένες πάνες.

 

Την τέταρτη μέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο το γάλα μου δεν είχε κατέβει και το μωρό διαμαρτυρόταν συνεχώς αφού πεινούσε, ενώ οι κενώσεις του ήταν μηδενικές. Έτσι αναγκαστήκαμε να δώσουμε λίγο συμπλήρωμα, ενώ εγώ ξεκινησα να αντλώ με το θήλαστρο. Ποσότητα δεν υπήρχε καθόλου και έβγαζα λίγο πρωτόγαλα.

Την επόμενη ημέρα συνεχίσαμε με τους ίδιους ρυθμούς μια και το παιδί όταν καταλάβαινε ότι δεν υπήρχε γάλα στο στήθος σπάραζε.

Εν τω μεταξύ εγώ ξεκίνησα συστηματικές αντλήσεις κάθε 2-3 ώρες. Η παραγωγή μου ήταν το πολύ 5-10 μλ ανά στήθος την φορά.

Κάναμε εξετάσεις μήπως είχε μείνει κομμάτι του πλακούντα μέσα αλλά τα πάντα ήταν καθαρά.

Μια βδομάδα μετά και αφού η παραγωγή παρέμενε σταθερή ξεκίνησα το χάπι Cilroton παράλληλα με τις αντλήσεις και βάζοντας το παιδί συνεχώς στο στήθος, για την πιθανή αύξηση της παραγωγής που όμως δεν ήρθε. Απλά αντί για πρωτόγαλα έβγαζα γάλα. Συνολικά έβγαζα 120-160 μλ την ημέρα ίσα για να καλύπτω δυο γεύματα της μικρής μου.

Τώρα που σαραντήσαμε, επειδή κουράστηκα πολύ σωματικά, έκοψα τις συνεχείς αντλήσεις μια και δεν έχουν αποτέλεσμα, και αντλώ δυο φορές την ημέρα βγάζοντας 60-80 μλ την φορά προσπαθώντας να δώσω έστω ένα γεύμα στην μικρή μου μητρικό γάλα.

 

Έρχομαι λοιπόν και ζητάω τη γνώμη σας. Δηλαδή:

Υπάρχει πιθανότητα έστω και τώρα να κατέβει το γάλα???

Γιατί συνέβη αυτό και πόσο συχνό είναι σαν φαινόμενο ???. Σημείωση ότι ο γιατρός και η σύμβουλος θηλασμού μου είπαν ότι είναι πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο σε κοπέλες με πολυκυστικές ωοθήκες που εμφάνισαν διαβήτη κύησης.

Και τέλος τι πιθανότητες έχει να συμβεί και σε επόμενη εγκυμοσύνη αυτό και τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω???

 

Ευχαριστώ πολύ

Μια στιγμή, μια ζωή

Η στιγμή που σε είδα...

 

catcatsrd20090114_1_To+mpoumpouki+mou+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και ο διαβήτης κύησης δεν αποτελούν αιτία για μειωμένη παραγωγή γάλακτος όμως είναι συμπτώματα μια γενικότερης ορμονικής ανισορροπίας η οποία δυστυχώς μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την ανεπαρκή ανάπτυξη του αδένα του μαστού στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και συνεπώς την ανεπαρκή γαλουχία.

 

 

Do Women With PCOS Have More Difficulty Breast-Feeding?Because of the many hormonal imbalances associated with PCOS, researchers have speculated that some women may have difficulty breast-feeding and producing an adequate milk supply for their infants. The hormonal aberrations in PCOS involve insulin, progesterone, and estrogen, all of which are important to breast development and milk-secreting ability.16 Lisa Marasco, MA, IBCLC, is a lactation consultant who began studying the connection between PCOS and low milk supply after seeing two patients with PCOS in one day who had problems with milk production. In her thesis, she studied a group of 30 women with lactation failure and found that more than one half of them were obese, 57% had a history of infertility, and 67% experienced oligoamenorrhea or amenorrhea. According to Marasco, some women with PCOS may have more difficulty producing adequate milk because the breast tissue fails to undergo the normal physiological changes during pregnancy needed to prepare for lactation or perhaps because not enough breast tissue existed prior to pregnancy (hypoplasia). Women with PCOS have low levels of progesterone, which is needed for alveolar growth and breast tissue development. Insulin also plays a role in milk production, and having insulin resistance may contribute to lactation problems in women with PCOS, according to Marasco’s research.

 

As a precaution, lactation consultants recommend that all women with PCOS pump after feedings for at least 10 to 15 minutes on each breast to help establish an adequate milk supply in the first two weeks of initiating nursing. Frequent feedings with full drainage can also help maximize milk production, as can consuming an adequate amount of food and fluid each day. For mothers with a low milk supply, extra breast stimulation via frequent nursing or pumping sessions is crucial. Skin-to-skin contact is also encouraged to boost milk production.17

 

Milk supply problems may be prevented or ameliorated by establishing early intervention strategies during pregnancy. This may include obtaining resources for local breast-feeding support groups and preparing to work with a board-certified lactation consultant soon after giving birth. Good breast-feeding management, including proper latch and positioning, are imperative to successful milk production and proper infant growth and development.

 

According to Marasco, all of these tactics will help establish the foundation to good milk supply, yet they do not address the underlying problems. Although not scientifically tested, goat’s rue, fennel, kale, verbena, chasteberry, and fenugreek are herbal supplements reputed to increase milk supply and possibly stimulate breast growth.18,19 Using progesterone supplements and metformin during pregnancy may also help support an adequate milk supply in women with PCOS and possibly support breast development during pregnancy. Marasco has tried metformin with “a number of PCOS moms with low supply and, in some cases, metformin alone increases milk production.” However, she adds, “Metformin is not going to help much if the woman does not have enough breast tissue in place to begin with.” Medications such as metoclopramide can also be prescribed to boost milk supply. Interestingly, while some women with PCOS experience low milk supply, others report an overabundance of milk production. Evidently, this area needs more research.

 

Το πλήρες κείμενο του αρθρου είναι επίσης ενδιαφέρον:

 

 

http://www.todaysdietitian.com/newarchives/120108p38.shtml

 

Δυστυχώς το θέμα έχει μελετηθεί περιορισμένα και δεν έχουμε κατανοήσει πλήρως το μηχανισμό.

 

Υπάρχουν κάποιες προτάσεις για επιπλέον ρύθμιση της ορμονικής ισορροπίας στην διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και κάποιες διαιτητικές προτάσεις για να ρυθμιστεί η κατάσταση ανεξάρτητα από την εγκυμοσύνη.

 

Δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να βρεις έναν εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο για να σε βοηθήσει στην καλύτερη ρύθμιση των ορμονών και κάποιον διατροφολόγο που επίσης να σε βοηθήσει προς την ίδια κατεύθυνση.

 

Νομίζω ότι για την ώρα έκανες ό,τι ήταν δυνατό για την επίτευξη του στόχου. Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάτι περισσότερο. :(

 

Με τις καλύτερες ευχές μου για πολύ καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα έστω και τώρα να κατέβει το γάλα???

Νομίζω πως όχι αν δεν αλλάξει κάτι ορμονικά και δεν ξέρω αν μπορεί κάτι να αλλάξει τώρα μετά την εγκυμοσύνη.

 

Γιατί συνέβη αυτό και πόσο συχνό είναι σαν φαινόμενο ???.

ελπίζω ότι το άρθρο που παρέθεσα παραπάνω να καλύψει μέρος των αποριών σου. Δυστυχώς το φαινόμενο δεν έχει μελετηθεί πλήρως και δεν έχουμε κατανοήσει πλήρως το μηχανισμό. Οι προτάσεις του αρθρου καλό θα ήταν να συζητηθούν με έναν ενδοκρινολόγο και αν κρίνει ότι κάτι από αυτά είναι κατάλληλο για σένα μπορείς να το ακολουθήσεις τώρα και στην επόμενη εγκυμοσύνη.

 

 

Και τέλος τι πιθανότητες έχει να συμβεί και σε επόμενη εγκυμοσύνη αυτό

Μεγάλες αν δεν επιτευχθεί καλύτερη ορμονική ρύθμιση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να ρυθμιστεί κάτι καλύτερα.

 

και τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω???

Θα με ενδιέφερε να μελετήσω λίγο περισσότερο το θέμα. Αν δε σε πειράζει θα ήθελα αναλυτικά τις ορμονικές εξετάσεις με τις τιμές αναφοράς (μπορείς να τις στείλεις με πμ), καθώς και το πλήρες ιστορικό, δηλαδή πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα και πώς αντιμετωπίστηκε μέχρι τώρα. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να κοιτάξω αν υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που αντιμετωπίστηκαν με επιτυχία και μετά το συζητάμε αν κάτι από αυτά μπορεί να εφαρμοστεί και σε σένα.

 

Και πάλι με τις καλύτερες ευχές μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να καταχραστω λιγο το τοπικ και να ρωτησω κατι.....Αγλαια ξερεις εχω πολυ σοβαρο ενδοκρινολογικο προβλημα τα εχουμε πει, εχω και υποθυρεοειδισμο,low t3 συνδρομο, Αντισον και απο γυναικολογικα εχω διαγνωστει με πολυκυστικες.

 

Η απορια μου ειναι πως γενικα εντεαξει εγινε αυτο της εγχειρισης αλλα ποτε με το θηλαστρο δεν εβγαλα πολυ γαλα 30 30 τα μαζευα......βεβαια το παιδι κανονικα εκανε βρεμμενες πανες κτλ.....αλλα δεν ξερω.....μου μπηκαν τωρα λιγο σκεψεις

 

μπορουμε με καποια εξεταση να δουμε την αναπτυξη του μαστου κτλ .Δεν ξερω αν ειχα η δεν ειχα γαλα και προς Θεου δεν συγκρινω την κατασταση μου με την κοπελα.....απλα δεν ηξερα πως οι ορμονολογικες παθησεις συνδεονται με κατι τετοιο

 

Φριξουλι να σου ζησει το μωρο και σε νιωθω απολυτα την αγωνια σου.....Ομως ο Θεος εφερε την Αγλαια στο δρομο σου και πιστευω θα βρουμε μια ακρη!!!!!σε φιλω

Link to comment
Share on other sites

Φροιξούλη με συγκίνησε η ιστορία σας ! Ειλικρινά νιώθω οτι ειναι αδικο να θελεις να θηλάσεις το μωρο σου , να το προσπαθεις τοσο πολυ και να μην τα καταφέρνεις .... Υπάρχουν τοσες γυναίκες που εχουν αυτο το δωρο και δεν το εκμεταλεύονται και εσυ ...

 

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ που προσπάθησες τοσο πολυ και προσπαθείς ακομα ! Που δεν το βαζεις κατω και εστω οσο γαλα εχεις θελεις να το προσφέρεις στο μωράκι σου!!!

Σε θαυμάζω και το ξερω οτι εισαι μια υπέροχη μανούλα !!!! Σου ευχομαι να εισαι παντα γερή και ευτυχισμένη με την οικογενεια σου :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίνα, εσύ δεν είχες τελικά κανένα πρόβλημα όπως και οι περισσότερες μητέρες που έχουν παρόμοια ορμονικά προβλήματα δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

 

Η περίπτωση της Φροιξούλη, είναι πολύ σπάνια. Νομίζω εμπίπτει στην κατηγορία των μητέρων που δεν αναπτύσσεται κανονικά ο αδένας του μαστού στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

οποτε Αγλαια λες δεν πειραζει που στο θηλαστρο δεν τα πηγαινα καλα ε? γιατι το στηθος ενταξει μια χαρα ηταν το νιωθα δηλ γεματο

 

Α ρε φριξουλι ειδες κι εγω τι ενδοκρινολογικα εχω αλλα εισαι εσυ και 1 αλλη περιπτωση ειναι πολυ σπανιο.Ομως χιλια μπραβο που παρολο που σαι αυτη η μοναδικη στις 100, 1000 δεν ξερω ποσες γυναικες το παλεψες και το μωρακι σου ηπιε απο το γαλα σου!!! Αχ αυτα τα ενδοκρινολογικα ποσο υπουλα δρουν.....

Link to comment
Share on other sites

Φροιξούλη να σου ζήσει το μωράκι σου και κάνε κουράγιο μανούλα.

Έχω όμως μια ερώτηση.

Κάναμε εξετάσεις μήπως είχε μείνει κομμάτι του πλακούντα μέσα αλλά τα πάντα ήταν καθαρά.

Αγλαΐα πώς θα μπορούσε να σχετίζεται αυτό με την μη παραγωγή γάλατος?? ή έστω την περιορισμένη ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

οποτε Αγλαια λες δεν πειραζει που στο θηλαστρο δεν τα πηγαινα καλα ε? γιατι το στηθος ενταξει μια χαρα ηταν το νιωθα δηλ γεματο

ακριβώς Ελίνα! δεν έχει σημασία πώς τα πήγαινες με το θήλαστρο!

Link to comment
Share on other sites

Φροιξούλη να σας ζησει το μωρακι!!!

θελω να σου πω συγχαρητηρια!!!

πραγματικα παρα τα προβληματα, η προσπαθεια σου ειναι αξιεπαινη!! :):)

καλη συνεχεια :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα πώς θα μπορούσε να σχετίζεται αυτό με την μη παραγωγή γάλατος?? ή έστω την περιορισμένη ποσότητα?

Aν παραμείνει κομάτι του πλακούντα (έστω και πολύ μικρό) τότε το σώμα ορμονικά συμπεριφέρεται σαν να μην έχει τελειώσει το τοκετός. Κυρίως η προγεστερόνη παραμένει σε υψηλά επίπεδα κι εμποδίζει την έκκριση της προλακτίνης και άρα την έναρξη της γαλουχίας. Η μητέρα έχει πρωτόγαλα (όπως μπορεί να έχει και στη δίαρκεια της εγκυμοσύνης), η γαλουχία ξεκινά μεν αλλά το γάλα είναι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη...να ρωτήσω κι εγώ κάτι Αγλαία...

 

πολυκυστικές δεν εχω, αλλά ειχα ζαχαρώση διαβητη εγκυμοσυνης σε υψηλα επιπεδα, που ρυθμιζα με διατροφή σε οριακα επιπεδα.

Με το θηλασμο δεν ειχαμε προβλημα, υπαρχει περιπτωση ομως σε επομενη εγκυμοσυνη να έχω; οι πιθανοτητες σε νεα εγκυμοσυνη να εμφανισω παλι ζαχαρο ειναι πολλές απ οσο γνωριζω...οποτε μπορεί να μπει σε κινδυνο ο θηλασμος;;; υποθετικά ολα στην ερώτηση, αλλα μιας και δεν ειχα ιδεα για το θεμα αυτο..

Link to comment
Share on other sites

φροιξούλη, απίθανη η ιστορία σου και χιλια μπράβο για την προσπάθεια σου (για άλλη μια φορά σκέφτομαι εδώ όλες αυτές τις μαμάδες που γνωρίζω, οι οποίες σταμάτησαν το θηλασμό γιατί βαρέθηκαν...)

Ωστόσο, εχω πάθει πλάκα με το άρθρο που παραθέτει η Αγλαϊα, γιατί κι εγώ είχα εντονο ορμονικό πρόβλημα, δυο χρόνια πριν μείνω έγκος είχα αμμυνόροια και παρότι προσπαθούσα να την αντιμετωπίσω με χάπια προγεστερόνης και αντισυλληπτικά δεν έγινε τίποτα.

΄Τελικά έκανα ομοιοπαθητική....

δεν είχα ιδέα για όλα αυτα!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Με το θηλασμο δεν ειχαμε προβλημα, υπαρχει περιπτωση ομως σε επομενη εγκυμοσυνη να έχω; οι πιθανοτητες σε νεα εγκυμοσυνη να εμφανισω παλι ζαχαρο ειναι πολλές απ οσο γνωριζω...οποτε μπορεί να μπει σε κινδυνο ο θηλασμος;;; υποθετικά ολα στην ερώτηση, αλλα μιας και δεν ειχα ιδεα για το θεμα αυτο..

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα, χρειάζεται πολύπολοκη ορμονική ανισορροπία και πάλι οι πιθανότητες να αντιμετωπίσεις πρόβλημα θα είναι μικρές. Οι περισσότερες μητέρες με πολυκυστικες ωοθήκες, αντίσταση στην ινσουλίνη και υποθυροειδισμό θηλάζουν κανονικά! Όμως ανάμεσά τους θα βρεις περισσότερες με προβλήματα παραγωγής σε σχέση με το γενικό πληθυσμό.

 

Το τόπικ υγιεινή διαστροφή το έχεις μελετήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα, χρειάζεται πολύπολοκη ορμονική ανισορροπία και πάλι οι πιθανότητες να αντιμετωπίσεις πρόβλημα θα είναι μικρές. Οι περισσότερες μητέρες με πολυκυστικες ωοθήκες, αντίσταση στην ινσουλίνη και υποθυροειδισμό θηλάζουν κανονικά! Όμως ανάμεσά τους θα βρεις περισσότερες με προβλήματα παραγωγής σε σχέση με το γενικό πληθυσμό.

 

Ούτε εγώ κατάφερα να θηλάσω, αν και το ήθελα...Γέννησα στις 17/10/08 με καισαρική στις 8.45, το μωρό μου το έφεραν και το έβαλαν στο στήθος κατά το μεσημέρι, δεν θυμάμαι ακριβώς την ώρα, όμως από την αρχή έπιασε το στήθος μια χαρά και έδειχνε να χαίρεται πολύ το πρωτόγαλα που έπινε! Όμως αυτό το πρωτόγαλα δεν έγινε ποτέ κανονικό γάλα...Το στήθος δεν πρήστηκε ποτέ (τουλάχιστον όπως της κοπέλας δίπλα, επίσης από καισαρική, που ήδη την 3η μέρα είχε την παραγωγή της δέλτα και της μεβγαλ μαζί!!), η μια θηλή την 2η μέρα έβγαλε αίμα (αν και χρησιμοποιούσα θηλές σιλικόνης), οπότε για κάποιες μέρες τον έβαζα μόνο στο ένα στήθος, ο μικρός κόντεψε να πάθει αφυδάτωση γιατί είχα δηλώσει αποκλειστικό θηλασμό αλλά γάλα δεν είχα, και ανέβασε πυρετό, οπότε ξεκινήσαμε συμπλήρωμα...Εγώ σε κακά χάλια, καταστενοχωρημένη για την αδυναμία θηλασμού και για τον πυρετό του μωρού, γυρνώντας σπίτι αρχικά έκανα κάποιες προσπάθειες με θήλαστρο και με το να τον βάζω στο στήθος πριν του δώσω το συμπλήρωμα αλλά κάποια στιγμή (και λογικό) μειώθηκε τόσο η ήδη μειωμένη παραγωγή, που κι αυτός άρχισε να διαμαρτύρεται...Απογοητεύτηκα πολύ και άρχισα να το κόβω το "σπορ"!

Ο γιατρός δεν μου είπε να κάνω κάποιες εξετάσεις, μου είπε ότι μάλλον είναι θέμα οργανισμού, ότι ανήκω στη μειονότητα των γυναικών που δεν έχουν γάλα!

Υπάρχει περίπτωση σε καισαρική να συμβεί αυτό που λέγατε με τον πλακούντα;

Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω PCOS, στον υπέρηχο μόνο φαίνονταν πάντα κάποια εκφυλισμένα ωοθυλάκια, όμως ο ορμονικός έλεγχος (ο πιο πρόσφατος 4 μήνες πριν μείνω έγκυος) ήταν φυσιολογικότατος.

Υπάρχει περίπτωση να παίζει κληρονομικότητα; γιατί η αδελφή του μπαμπά μου ότι η αδυναμία θηλασμού "runs in the family"...ούτε μάνα της (και γιαγιά μου) ούτε η ίδια είχαν γάλα να δώσουν σε κανένα από τα δυο παιδιά τους.

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου έχω πολυκυστικές ωοθήκες! Η περαγωγή μου σε γάλα δεν επηρεάστηκε, αλλά δυστυχώς αποθήλασα στους 3 μήνες λόγω βλακείας μου και έλλειψης σωστής ενημέρωσης.Ρώτα τη γυναικολόγο σου!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

οποτε Αγλαια λες δεν πειραζει που στο θηλαστρο δεν τα πηγαινα καλα ε? γιατι το στηθος ενταξει μια χαρα ηταν το νιωθα δηλ γεματο

 

Α ρε φριξουλι ειδες κι εγω τι ενδοκρινολογικα εχω αλλα εισαι εσυ και 1 αλλη περιπτωση ειναι πολυ σπανιο.Ομως χιλια μπραβο που παρολο που σαι αυτη η μοναδικη στις 100, 1000 δεν ξερω ποσες γυναικες το παλεψες και το μωρακι σου ηπιε απο το γαλα σου!!! Αχ αυτα τα ενδοκρινολογικα ποσο υπουλα δρουν.....

 

Μπράβο σου και σένα Ελίνα μου για την προσπάθεια που έχεις κάνει!!!

 

Διάβασα την ιστορία σου χτες το βράδυ κι αληθινά αισθάνθηκα πόσο λιγόψυχοι γίνονται μερικές φορές οι άνθρωποι που τα βρίσκουν όλα ωραία στρωμμένα στη ζωή τους, και πόσο μεγαλείο ψυχής έχουν εκείνοι που πρέπει να παλέψουν για να κερδίσουν αυτά που για τους άλλους είναι δεδομένα...

 

Μεγαλείο ψυχής... Αυτό σου περισσεύει κοπέλα μου... χίλιες φορές μπράβο σου!!!

 

Κι όσο για τα ενδοκρινολογικά... ταλαιπωρούν αρκετές γυναίκες και είναι όντως πολύ ύπουλα τα άτιμα!!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

το μωρο μικρο,2300,το στηθος μεγαλο :):):)υπαρχει καμια παρομοια περιπτωση?θα ηθελα να ξερω...

η δικη μου περιπτωση παρομοια:

το μωρο 2700 και τεραστιο στηθος!!!

αλλα θεωρω οτι εμαθε το μπουκαλι και μετα που τον πηρα σπιτι να τον θηλασω ηταν αργα συν την λαθος τοποθετηση.

επισης,δεν καταφερα να θηλασω...

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Ούτε εγώ κατάφερα να θηλάσω, αν και το ήθελα...

Υπάρχει περίπτωση να παίζει κληρονομικότητα; γιατί η αδελφή του μπαμπά μου ότι η αδυναμία θηλασμού "runs in the family"...ούτε μάνα της (και γιαγιά μου) ούτε η ίδια είχαν γάλα να δώσουν σε κανένα από τα δυο παιδιά τους.

 

Δυστυχώς η ανεπαρκής γαλουχία έχει εξηγηθεί μόνο εν μέρη. Δηλαδή σε λίγες περιπτώσεις γνωρίζουμε την αιτία. Ελπίζω ότι στο μέλλον θα καταφέρουν να εξηγήσουν περισσότερα για να μπορούμε να βοηθήσουμε καλύτερα τις μητέρες.

 

Δεν έχει μελετηθεί η κληρονομικότητα και δεν μπορώ να σου απαντήσω, ίσως να έχει κληρονομηθεί κάποιος παράγοντας που οδηγεί σε ανεπαρκή γαλουχία, όμως ούτε κάτι τέτοιο έχει μελετηθεί για την ώρα.

 

Οι μητέρες με ανεπαρκή γαλουχία έχουν συνήθως 20-50% του γάλακτος που χρειάζεται το μωρό τους. Για να καταφέρουν να διατηρήσουν αυτή τη γαλουχία χρειάζονται υποστήριξη και ειδικούς χειρισμούς (βοηθητικό σύστημα γαλουχία, ίσως φαρμακευτική υποστήριξη, μερικές φορές αντλήσεις...)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για βοηθήστε και εμένα που είμαι νέα μανούλα. Διαβάζω ότι είναι τα μωρά σας 8 μήνών και ακόμα θηλάζεται και ζηλέυω πραγματικα. Εγώ γέννησα πριν απο 1 μήνα και 1 εβδομάδα και ενώ έβγαζα 300γρ την ημέρα γάλα τώρα εδώ και 4 ημέρες βγάζω 100-120γρ με το ζόρι. :(

Δεν ξέρω άν φταίει το γεγονός ότι περάσα 10 ημέρες μεγάλου άχγους για την υγεία του μωρού με κάποιο προβλημα που είχαμε.

Το γάλα το βγάζω με το θήλαστρο απο την αρχή.

Τώρα έχει αρχίσει το στήθος μου και με πονάει (σαν σουβλιες ένα πραμα) κατα την διάρκεια της ημέρας, οχι συνέχεια. Μήπως αυτό σημάινει ότι φτάσαμε στο τέλος? ΑΑΑ και κάτι ακόμα το γάλα μου τις τελευταίες ημέρες δεν είναι παχύ όπως ήτανε, μοιάζει με το πρωτόγαλα. : :(

Αγλαία το έγραψα και σε αλλο θέμα απο λάθος, αν το δείς και θελεις απαντησέ μου. Ευχαριστώ

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα πώς θα μπορούσε να σχετίζεται αυτό με την μη παραγωγή γάλατος?? ή έστω την περιορισμένη ποσότητα?

Aν παραμείνει κομάτι του πλακούντα (έστω και πολύ μικρό) τότε το σώμα ορμονικά συμπεριφέρεται σαν να μην έχει τελειώσει το τοκετός. Κυρίως η προγεστερόνη παραμένει σε υψηλά επίπεδα κι εμποδίζει την έκκριση της προλακτίνης και άρα την έναρξη της γαλουχίας. Η μητέρα έχει πρωτόγαλα (όπως μπορεί να έχει και στη δίαρκεια της εγκυμοσύνης), η γαλουχία ξεκινά μεν αλλά το γάλα είναι λίγο.

Τhanks!!! Δεν περνούσε καν από το μυαλό μου ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να επηρεάσει και το θηλασμό???

Υπάρχει περίπτωση σε καισαρική να συμβεί αυτό που λέγατε με τον πλακούντα;

Εγώ επέμεινα στην ερώτηση γιατί ανήκω σε αυτή την κατηγορία. :cry::cry:

Γέννησα με καισαρική και μετά από 20 μέρες διαπίστωσα ότι ο γιατρός είχε ξεχάσει ένα ουκ ολίγο μεγάλο κομμάτι πλακούντα.

Κατάφερα όμως να θηλάσω τον μικρό μου κανονικά πιστεύω, αφού στις πρώτες 20 μέρες πήρε 1κιλό.

Και συνεχίζουμε...

Επίσης, ο θείος μου που με ανέλαβε μετά το περιστατικό, μου τόνισε ότι το γεγονός ότι θήλαζα συνέβαλλε στο να αποβάλλει ο οργανισμός μου το κομμάτι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...