Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SUZUKI GV ISOFIX ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ 4ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΟ (10 ΚΙΛΑ)


Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής και αν μπορείται να με βοηθήσετε:

Έχω το Suzuki GV το 3πορτο. Παίρνει από ό,τι είδα κάθισμα ISOFIX. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Δέχεται μόνο ISOFIX ή και απλό καθισματάκι αυτοκινήτου; Κι αν τελικά καταλήξω σε ISOFIX (που εκεί τείνω) ποιο να προτιμήσω; Δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα και να το χρησιμοποιήσουμε μόνο για 4-5 μήνες! Το μωρό είναι 4,5 μηνών και ήδη 10 κιλά. Για τι βάρος να παρω καθισματάκι; Ο μπέμπης αυτη την στιγμή όπως καταλαβαίνετε δεν καλοκάθεται...αφού είναι μικρός ακόμη. Έστω πως θα τον βάζω από 6 μηνών που θα κάθεται πλέον, όμως για τι βάρος να πάρω το καθισματάκι; Ουφ! Έχω μπερδευτεί εντελώς!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλη χρονιά Candy1234!Καταρχήν να σου ζήσει το μωρούλι σου, καλά είναι 4,5 μηνών και ήδη 10 κιλά?Το γλυκούλι μου, πρέπει να είναι για φάγωμα :D

Τα καθισματάκια διαχωρίζονται ανάλογα με ηλικία και βάρος. Έχεις δύο επιλογές. Ή να πάρεις κάποιο που είναι κατάλληλο από νεογέννητο έως και 18 κιλά ή να πάρεις κάποιο που είναι από 9-18 κιλά, για 6 μηνών και μετά. Αφού όμως το μπεμπάκι δεν στηρίζει ακόμα την μεσούλα του ,σκέφτομαι μήπως το δυσκολέψει η 2η επιλογή.

Νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν μαζί με το μωρό να πάτε και να δοκιμάσετε καθισματάκια και να δεις ποιό το βολέυει καλύτερα. Εγώ έχω πάρει ένα για 0-11 κιλά (chicco trio fix) αλλά δεν με βόλεψε καθόλου για νεογέννητο. Το επόμενο θα πάω οπωσδήποτε να το δοκιμάσω με τον μπέμπη μου!

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο :wink:

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ιωάννα! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Μάλλον θα καταλήξω στην 2η επιλογή...που είναι για πιο πολλά κιλά....αφού...τώρα που είναι χειμώνας δεν τον μετακινώ....σπανίως..εώς καθόλου...οπότε ως επι το πλείστον θα μου χρειαστεί σε κανένα δίμηνο...όπου το μωρό αισίως θα είναι 6 μηνών...και θα μπορεί να κάθεται... Έχω δει στο bimbomarket.it κάποια καθίσματα που είναι από 9 έως 36 κιλά...(αν δεν με απατάει η μνήμη μου) τα οποία βέβαια τροποποιούνται σύμφωνα με τις ανάγκες του μωρού και την ηλικία του... Σκεφτόμουν μήπως παραγγείλω κανένα τέτοιο...μιας και το βάρος του μπέμπη..αυξάνεται ραγδαίως...και αν πάρω κανένα μικρότερης "κλίμακας" ίσως βγει γρήγορα σε αχρηστία... Δεν ξέρω όμως...αν κυκλοφορούν τέτοιας "εμβέλειας" σε ότι αφορα στο βάρος, καθίσματα isofix... Καλά, έτσι που πάει ο μπεμπούλης..σε λίγους μήνες θα κάθεται στην θέση του οδηγού και θα μας πηγαίνει εκείνος βόλτες... :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...