Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΠΗΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

Γεια σας!

Ειμαι εδώ και μερικές μέρες ψιλοάρρωστη και όπως συμβαίνει κάθε φορά που αρρωσταίνω και πέφτει η άμυνα του οργανισμού, έβγαλα και επιχείλιο έρπητα. Ξέρω ότι η αλοιφή που χρησιμοποιώ χρόνια, η zovirax,έχει κορτιζόνη. Εχει καμιά σας υπόψην κάτι αποτελεσματικό, μη κορτιζονούχο;;;Ευχαριστώ!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


H zovirax δεν περιέχει κορτιζόνη αλλά ακυκλοβίρη (aciclovir). Δεν υπάρχει πρόβλημα στη χρήση της. Η κορτιζόνη ΑΝΤΕΔΕΙΚΝΥΤΑΙ στον έρπητα !!!!

 

Αν θέλεις κάτι άλλο υπάρχουν κάτι καινούργια επιθέματα διαφανή στο φαρμακείο για τον επιχείλιο έρπητα, Compeed λέγονται, τα οποία είναι πολύ καλά και προστατεύουν και από την επαφή κατά λάθος με τα χέρια. Εχουν πολύ καλές οδηγίες χρήσεως και πραγματικά εμένα με έχουν σώσει τώρα με το μωρό γιατί αποφεύγεις και να πασαλείβεσαι με κρέμες!!! :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Καλά εγώ γιατί ήμουν τόσο σίγουρη ότι είναι κορτιζονούχα;Μήπως ξέρεις και μια fenivir που μου σύστησε η φαρμακοποιός;

 

Δεν αλλάζει τίποτα σε σχέση με τη zovirax... Εγώ σου προτείνω τα Compeed !!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα..Το Σάββατο παρουσίασα επιχείλιο έρπη και σήμερα που με είδε δερματολόγος μου είπε ότι μόνο με χάπια θα περάσει όμως δεν μπορώ να θηλάζω ταυτόχρονα. Φυσικά θα συνεχίσω να θηλάζω απλά θέλω να μου πείτε το site που βλέπουμε ποια φάρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό.

Το πιο θλιβερό είναι που μου είπαν ότι ήδη έχω μεταφέρει τον ιό στα κορίτσια μου. :(

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ιός του έρπη δεν εξαφανίζεται ποτέ.. Άπαξ και τον κολλήσεις υπάρχει για πάντα ενσωματωμένος στο DNA σου σε λανθάνουσα κατάσταση και όταν σε βρίσκει αδύναμη εκδηλώνεται. Έχω κάνει τα πάντα για να απαλλαχθώ αλλά.. κάθε φορά που ζορίζομαι βγάζω στα χείλη (έναν καιρό έβγαζα καθε μήνα πριν την περίοδο). ΣΤο λέω για να μην πάρεις χάπια. Κάνε κομπρέσες με οινόπνευμα (λίγο σε ένα βαμβάκι) και υπομονή. Χρειάζεται 7-10 ημέρες να περάσει. Και σε αυτό το διάστημα μη φιλάς κανένα και πρόσεχε πολύ με την υγιεινή των χεριών σου και τις πετσέτες που μπορεί να ακουμπήσουν στην πληγή.

Αλήθεια πως έβγαλε το συμπέρασμα ο γιατρός ότι μετέφερες τον ιό;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

:evil:

 

εγώ βγάζω έρπη απο 16 χρονών

 

δεν κόλλησα τον άντρα μου και τον γιό μου,τουλάχιστον δεν έχει εμφανιστεί ώς τώρα

 

τη στιγμή που μιλάμε έχω πάλι (βγήκε χθες)

 

απλά δε φιλάω το μωρό τότε

 

τοπικά υπάρχει αλοιφή που μπορείς να βάζεις

 

αυτό που όλα αμέσως τα συνδέουν με τον θηλασμό και πρέπει να τον σταματήσουμε δεν το καταλαβαίνω :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια..Το συμπερασμα το έβγαλε γιατί στην ερώτησή του αν φιλούσα τα παιδιά αυτές τις ημέρες του είπα ναι.. :(

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι κόλλησαν, απλά να προσέχεις άλλες φορές. Αυτό θα το καταλάβεις μόνο αν εκδηλώσουν τον έρπη. Νομίζω όμως ότι τα χάπια είναι επικίνδυνα τώρα, αλλά πίστεψε με το θέμα με τα χάπια είναι να τα πάρεις σχεδόν ταυτόχρονα με την εμφάνιση του ιού, όταν αρχίσει δηλαδή να σε γαργαλάει το δέρμα. Στη φάση που είσαι τώρα ο ιός έχει κάνει τον κύκλο του και απομένει να επουλωθεί το τραύμα. Οπότε μην πάρεις τίποτα!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο παρουσίασα επιχείλιο έρπη και σήμερα που με είδε δερματολόγος μου είπε ότι μόνο με χάπια θα περάσει όμως δεν μπορώ να θηλάζω ταυτόχρονα.

 

Ο ιός του έρπη δεν περνάει, υπάρχει πάντα.

 

Το εξάνθημα ίσως να υποχωρήσει λίγο πιο γρήγορα αν πάρεις χάπια αλλά δεν θα συντομεύσει τη θεραπεία σου περισσότερο από το να χρησιμοποιήσεις ένα το τοπικό ιοστατικό.

 

Γιατί σου έδωσε χάπια;

 

Το πιο θλιβερό είναι που μου είπαν ότι ήδη έχω μεταφέρει τον ιό στα κορίτσια μου. :(

ο ιός μεταφέρεται σχεδόν αποκλειστικά όταν εμφανίζεται, δηλαδή όταν υπάρχει ενεργό εξάνθημα. Η πιο μολυσματική περίοδος είναι όταν έχει δημιουργηθεί η φλύκταινα και ιδίως αν σπάει και το υγρό έρθει σε επαφή με άτομο που δεν έχει νοσήσει.

 

Είναι επικίνδυνη η μεταφορά του ιού στα μάτια (αν το μωρό αγγίξει με τα χέρια το εξάνθημα και τα βάλει στα μάτια του) αλλά και για τον ίδιο το πάσχοντα.

 

Αυτοκόλλητα επιθέματα (compeed) βοηθούν στο να μη διασπείρεται ο ιός

Link to comment
Share on other sites

εγω βγαζω εδω κ πολλα χρονια κ πολυ συχνα ,υπηρχαν διαστηματα που εβγαζα κεθε βδομαδα.ειχα παρει τα χαπια αλλα δεν ειδα κανενα μα κανενα αποτελεσμα για να καταλαβεις σε 10 μερες ειχα ξαναβγαλει

Link to comment
Share on other sites

Βάσω περαστικά, αν τηρείς τους κανόνες υγιεινής δεν έχεις να φοβηθείς.

 

Καλό είναι να παίρνεις μαγιά της μπύρας που έχει βιταμίνες του συμπλέγματος Β και βοηθάει στο να μειώνεται η συχνότητα εμφάνισης. Μπορείς να τις πάρεις και τώρα για να αναρώσεις πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

χάπια δεν μου έδωσε απλά μου είπε ότι με την αλοιφή θα ταλαιπωρηθώ και δεν θα γίνει ουσιαστηκά τίποτα. Τώρα ό,τι ήταν να γίνει έγινε..και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι το μωρό έπιασε την πληγή (πριν ανακαλύψω ότι αυτό ήταν έρπης και ευτυχώς πριν σπάσει η φουσκάλα)...Ας ελπίσουμε ότι δεν θα εμφανίσει κανένα από τα μικρά μου σύντομα τουλάχιστον την ασθένεια.

Πάντως κοιτάξα και για τα χάπια (famvir λέγονται) στο e-lactacia και έχουν risk level 0.

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βγαζω πολλα χρονια επιχειλιο ερπη και η αλοιφη,η zovirax, μια χαρα δουλεια κανει,αρκει να προλαβεις τον ερπη στην αρχη του,οταν αρχιζει να σε φαγουριζει και να σε καιει.Αν την βαλεις πιο αργα απλα αποτρεπει την μεγαλη εξαπλωση,τον "συμμαζευει" δηλαδη λιγακι και περναει λιγο πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ βγάζω πολλά χρόνια επιχείλιο έρπητα.Την τελευταία φορά μια φίλη μου με έσωσε!Μου είπε να βάλω σκόρδο!!!!!

Κόβεις μια σκελίδα σκόρδο στη μέση και ακουμπάς την κομμένη πλευρά πάνω στο πρήξιμο για λίγη ώρα.Καίει βέβαια αλλά είναι θαυματουργό!Δοκιμάστε το και θα δείτε.Ούτε zovirax ούτε τίποτα.Αν βάζετε 1-2 φορές την ημέρα σκόρδο, το μαραίνει και την επόμενη μέρα μπορεί να έχει ξεραθεί τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βγάζω πολλά χρόνια επιχείλιο έρπητα.Την τελευταία φορά μια φίλη μου με έσωσε!Μου είπε να βάλω σκόρδο!!!!!

Κόβεις μια σκελίδα σκόρδο στη μέση και ακουμπάς την κομμένη πλευρά πάνω στο πρήξιμο για λίγη ώρα.Καίει βέβαια αλλά είναι θαυματουργό!Δοκιμάστε το και θα δείτε.Ούτε zovirax ούτε τίποτα.Αν βάζετε 1-2 φορές την ημέρα σκόρδο, το μαραίνει και την επόμενη μέρα μπορεί να έχει ξεραθεί τελείως.

Σοβαρα μιλας?Πρωτη φορα το ακουω...Δε μου λες;Να το βαζω και απο την αρχη που νιωθω οτι βγαινει ο ερπης αλλά δεν εχει φανει ακομη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βάζω από την αρχή αλλά να έχει ¨φανεί¨ λίγο πρήξιμο ή φουσκαλίτσα.Εμένα βέβαια μου πετάει κατευθείαν η φουσκάλα, οπότε δεν ξέρω να σου πω.Δοκίμασε το.Ελπίζω να σε βοηθήσει,εμένα όταν μου το είπανε δεν το πίστευα και όταν το έκανα την επόμενη μέρα είχε βγάλει κακαδάκι ο έρπης πάνω!Όταν το δοκιμάσεις,πες μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ επιχείλιο έρπη από παιδί. Ένα κόλπο που μου είπαν για να περάσει γρήγορα είναι παγάκια τυλιγμένα σε πετσέτα από λεπτό ύφασμα και τοπική εφαρμογή. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως ακόμα για να ξέρω κατά πόσον λειτουργεί.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

οκ!!

παντως ειχα πολυ καιρο να βγαλω ερπη κι εβγαλα 2,ενα λιγο πριν γεννησω κι εναν την μερα που γεννησα.

και εγω και δεν μπορουσα να φιλησω το μωρο μου.. :cry:

 

 

 

Περναει και με καλεντουλα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω τις απαντήσεις σου, και ίσως επαναλάβω καποια πράγματα.

 

Απο ότι ξέρω δε χρειάζεται να πάρεις χάπιο για επιχείλιο έρπη. Δε νομίζω οτι μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω, θα περάσει ούτως ή άλλως.

 

Έχω διαβάσει όμως, οτι μπορείς να βάλεις μητρικό γάλα πάνω. Το μγ έχει αντισώματα, και ενυδατώνει. :wink:

 

Περαστικά!

 

Εντιτ: Α οκ, απαντησα στην ερώτηση που είναι πριν δύο μήνες!! :oops:

 

Τέλος πάντων, τα παραπάνω ισχύουν για το μητρικό γάλα. Επίσης ο επ. έρπης εμφανίζεται όταν είναι πεσμένο το ανοσοποιητικό, γι'αυτό βοηθάει η ξεκούραση, και η βιταμίνη C. To σκόρδο επίσης. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι επικίνδυνη η μεταφορά του ιού στα μάτια (αν το μωρό αγγίξει με τα χέρια το εξάνθημα και τα βάλει στα μάτια του) αλλά και για τον ίδιο το πάσχοντα.

 

Αυτοκόλλητα επιθέματα (compeed) βοηθούν στο να μη διασπείρεται ο ιός

Ναι και θα πρεπει να προσεχετε πολυ τον πρωτο χρονο ζωης των παιδιων σας καθως τα περισσοτερα μωρα που μολυνονται απο τον ιο πεθαινουν ή παθαινουν σοβαρες βλαβες.

Θα πρεπει να χρισιμοποιειτε μασκα και να πλενετε τα χερια σας!Ηταν τοπρωτο που μου ειπαν οταν γεννησα στην ολλανδια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...