Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με θηλασμό και παραγωγή γάλακτος


Recommended Posts

(To μήνυμα αυτό προοριζόταν για την κυρία Αγλαϊα αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορεί να το δεχτεί. Αν το βλέπει εδώ, ας μου απαντήσει, αλλιώς θα ήθελα γενικά μια βοήθεια).

 

Καλησπέρα!

 

Είμαι μία νέα μανούλα που δυστυχώς ποτέ δεν είχα τη χαρά να θηλάσω αποκλειστικά, γι' αυτό και αποφάσισα να ζητήσω τη βοήθειά σας.

 

Θα απαντήσω πρώτα στο ερωτηματολόγιο που θεωρείται απαραίτητο και στη συνέχεια θα σας δώσω μερικές πληροφορίες για την περίπτωσή μας.

 

Α. 39 εβδομάδων

Β. Θήλυ

Γ. ΦΤ

Δ. Δεν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία

Ε. Ναι, εμφάνισε. Η μεγαλύτερη τιμή ήταν 13,2 και η μικρότερη 8,9.

Ε. Δε νοσηλεύθηκε

 

1. 24/7 - 2700

26/7 - 2570 (προφανώς δεν μετρήθηκε σωστά κατά την έξοδο μας απ' το νοσοκομείο)

31/7 - 3120

23/8 - 3970

24/9 - 5110

2. Τρώει 5-6 γεύματα τη μέρα

3. Σε όλα θηλάζει αλλά 3-5 λεπτά και μόνο απ' το ένα στήθος

4. Παίρνει γύρω στα 65 με 95 ml γάλακτος

5. Παίρνει γύρω στα 400-500 ml γάλακτος

6. Χρησιμοποιώ το mini electric της Medela

7. α) Από καμία έως τρεις φορές

β) Το πρωί, το απόγευμα και το βράδυ

γ) Περίπου 10 λεπτά απ' το κάθε στήθος

8. 5-6 φορές ουρεί

9. 3-5 κενώσεις

 

10. Αυτή είναι η ιστορία μας:

Το παιδί γεννήθηκε 2700γρ. και εμφάνισε ίκτερο σχεδόν απ' την αρχή. Εγώ είχα όλη τη διάθεση να θηλάσω και παρόλο που με απογοήτευσαν οι μαίες για τις θηλές μου και το γάλα μου, το παιδάκι μου έπιασε αμέσως θηλή και θήλασε. Λόγω του ίκτερου όμως ήταν νωθρό και δεν ξυπνούσε εύκολα για να θηλάσει. Τις δυο πρώτες μέρες το θήλαζα αποκλειστικά με πολλή προσπάθεια για να το ξυπνάω αλλά την τρίτη με πανικό με ενημέρωσαν ότι είχε χάσει αρκετό βάρος (γύρω στα 2550γρ έφτασε) κι επειδή ήταν μικρούλι έπρεπε να του δώσω ξένο για να πάρει τα πάνω του. Έτσι κι έκανα. Από τότε μέχρι και τώρα το πρόγραμμά μας σε κάθε γεύμα είναι να θηλάζει και στη συνέχεια να πίνει γάλα με μπιμπερό.

Τις πρώτες μέρες στο σπίτι μετά τη γέννα συνέχιζα να δίνω ξένο γάλα και μερικές μητρικό, μιας και αντλούσα το δικό μου. Ο παιδίατρος μου ζήτησε να θηλάζω αποκλειστικά το μώρο, όπως και προσπάθησα, αλλά το μωρό δεν δεχόταν. Θήλαζε 5-10 λεπτά σε κάθε γεύμα και μετά ζητούσε κι άλλο, όμως όταν του πρόσφερα το στήθος δεν το ήθελε. Έτσι άρχισα να αντλώ περισσότερο το δικό μου και κατάφερα για περίπου 2-3 εβδομάδες να πίνει συμπλήρωμα μόνο δικό μου. Στη συνέχεια, καθώς μεγάλωνε ήθελε παραπάνω, το οποίο όμως άρχισε να μη φτάνει. Έτσι άρχισα να αντλώ περισσότερο αλλά τελικά καταλήξαμε να πίνει γύρω στα 6 γεύματα δικό μου συμπλήρωμα και ένα ξένο το βράδυ.

Κάποια στιγμή, όμως, άρχισε να μειώνεται η παραγωγή μου. Δεν ξέρω πως και γιατί, πάντως έχει γύρω στις 20 μέρες που βλέπω δραματική μείωση. Τι εννοώ. Ενώ στις 53 μέρες (κρατούσα αρχείο αντλήσεων) άντλησα 610 ml γάλακτος με 4 αντλήσεις, στις 67 μέρες 300 ml με 6 αντλήσεις. Σήμερα φοβάμαι ακόμα και να δοκιμάσω να δω πόσο μπορώ να αντλήσω σε μία μέρα. Γι΄αυτό και οι αντλήσεις μου είναι από καμία μέχρι τρεις την ημέρα κι αυτές γύρω στα 30-40 ml τη φορά. Επίσης, νομίζω ότι αν αντλώ γάλα με το θήλαστρο, δεν θα έχει να πιει μετά το μωρό μου.

Κατά συνέπεια, πλεόν το μωρό πίνει σχεδόν μόνο ξένο συμπλήρωμα κι αυτό με πληγώνει πολύ. Έχω διαβάσει άπειρα πράγματα για τον θηλασμό, για τον επαναγαλακτισμό κι έχω μπερδευτεί τόσο πολύ διότι δεν ξέρω τι ταιριάζει στη δική μου περίπτωση και αν αξίζει πλέον τον κόπο να προσπαθήσω για αποκλειστικό θηλασμό ή έστω για αύξηση παραγωγής γάλακτος.

Μερικές πληροφορίες ακόμα:

-Το μώρο γενικά είναι λαίμαργο και απ'την αρχή δεν είχε την υπομονή να βγάλει όλο το γεύμα του απ' το στήθος μου. Όσο έπινε το δικό μου συμπλήρωμα ήθελε γύρω στα 100 ml για να δείξει ότι χόρτασε, μετά το θηλασμό

-Τα κακά του, όσο έπινε το δικό μου γάλα, τον τελευταίο καιρό ήταν πρασινοκίτρινα ή καφεκίτρινα και γενικά πολύ νερουλά. Τώρα είναι τελείως κίτρινα

-Η ανάπτυξή του ήταν απότομη (τουλάχιστον με το μητρικό). Μέσα σε 2 μήνες έβαλε κοντά 2,5 κιλά και 10,5 πόντους.

-Αυτές τις 2-3 μέρες που έχει αρχίσει να πίνει το ξένο δείχνει να μη της αρέσει. Ενώ πριν το έπινε μια φορά τη μέρα, τώρα μάλλον δεν της αρέσει που πίνει μόνο αυτό. Προσπάθησα μετά απ' αυτή την αντίδραση να τη βάλω στο στήθος μήπως και είχε συνήθισει στη γεύση του μητρικού αλλά φυσικά δεν το δεχόταν ή το δεχόταν για ελάχιστο χρόνο.

-Κάθε φορά που θηλάζει το μωρό ή που αντλώ με το θήλαστρο νιώθω στο στήθος μου το μούδιασμα που δείχνει ότι γεμίζει αλλά μετά απ' το θηλασμό ή το θήλαστρο φαίνεται άδειο. Παλιά ήταν πάντα γεμάτο το στήθος μου. Ακόμα και στη διάρκεια της μέρας σχεδόν πέτρωνε. Τώρα, όμως, ποτέ δεν συμβαίνει αυτό. Σχεδόν πάντα το νιώθω μισοάδειο ή άδειο.

 

Πιστεύετε ότι η περίπτωσή μου χρήζει παρακολούθησης για βελτίωση ή με μερικές συμβουλές μπορώ να καταφέρω κάτι μόνη μου; Είναι πια αργά για αύξηση παραγωγής ή μέρα με τη μέρα να περιμένω την διακοπή της;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το θηλαστρο που χρησιμοποιούσες δεν ειναι κατάλληλο για τη χρήση που το ήθελες. Χρειάζεσαι νοσοκομεικό θηλαστρο σε περίπτωση που επιθυμείς αύξηση παραγωγής.

Επίσης, τα γεύματά σας και οι αντλησεις πολυ λίγες. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 8 γεύματα και 8 αντλησεις.

 

Η μείωση της ποσότητας που αντλεις δεν ειναι περίεργη αν σκεφτείς ότι οσο απομακρύνεσαι ημερολογιακά απο τον τοκετό ειναι πιο δύσκολη η άντληση ειδικά με ένα μη αποδοτικό θηλαστρο, δεν έχεις εδραιώσει ποτε γαλουχια και το ερέθισμα στο στηθος ειναι μικρο καθώς τα γεύματα κι οι αντλησεις ειναι λίγες.

 

Δεν έχω καταλάβει: το μωρο τώρα θηλαζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είχα πειστεί ότι ποτέ δεν θα έπαιρνα κάποια απάντηση... Ευχαριστώ, λοιπόν, για το ενδιαφέρον!

 

Το λυπηρό με' μενα είναι ότι γνώριζα ελάχιστα πράγματα για τον θηλασμό πριν και μετά τον τοκετό με συνέπεια να μη ξέρω ότι το θήλαστρο που μου πρότεινε η παιδίατρος πριν φύγουμε απ' το νοσοκομείο ήταν ακατάλληλο για την περίπτωσή μου. Μου είπε ότι αυτό χρησιμοποιούσε αυτή όταν θήλαζε οπότε και αυτό μου πρότεινε. Ίσως πίστευε ότι θα θηλάσω αποκλειστικά και όταν γυρνούσα στη δουλειά τότε θα μου χρειαζόταν.

 

Το παιδί το βάζω στο στήθος πάντα πριν από κάθε γεύμα αλλά συνήθως δεν θηλάζει πολύ (μερικές φορές και καθόλου). Το περισσότερο είναι γύρω στα 3-5' και μόνο απ' το ένα στήθος, διότι δεν δέχεται να θηλάσει απ' το άλλο.

 

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη η περίπτωσή μας και δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε ποτέ να θηλάσουμε αποκλειστικά, πάντως μέσα στην εβδομάδα θα επισκεφθούμε μία σύμβουλο θηλασμού για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Ίσως είναι αργά πια αλλά μπορεί τελικά να καταφέρω να αυξήσω την παραγωγή μου και να προσφέρω το γάλα στο παιδάκι μου με μπιμπερό, οπότε κάτι θα είναι κι αυτό.

 

Έχω μία απορία, όμως. Μέχρι να πάμε στη σύμβουλο εγώ πρέπει να συνεχίσω με τις αντλήσεις και να τις αυξήσω ή όχι; Δεδομένου ότι το συγκεκριμένο θήλαστρο είναι ακατάλληλο. Βέβαια, θα μου πείτε, πόσο κακό μπορεί να μου κάνει απο' δω και πέρα..

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Αργά δεν ειναι ποτέ. Υπάρχουν γυναίκες που επαναφέρουν πλήρως το γάλα τους μετα από πολλούς μήνες ή γυναίκες που υιοθετούν παιδια χωρίς να εχει προηγηθεί καν τοκετός δλδ και θηλαζουν αποκλειστικα ή έστω με συμπλήρωμα αλλά γενικά ισχύει ότι οσο πιο κοντά στον τοκετό οι αντλησεις τόσο πιο εύκολη η διαδικασία.

 

Ο επαναγαλακτισμός ειναι απαιτητική διαδικασία αλλα το πιο δύσκολο μέρος ειναι να επιστρέψεις το μωρο στο στηθος κι ειναι δύσκολο γιατι εχει συνηθίσει το μπουκάλι. Αλλα και να μην επιστρέψει στο στηθος (αν κι είναι σχετικα μικρο οπότε δεν ειναι ακατόρθωτο) μπορείς να της δίνεις μητρικο αντλημενο. Παίρνει πιπιλα;

 

Να αυξήσεις άμεσα τους θηλασμους.

 

Σε ποια πόλη είσαι; Έχεις βρει σύμβουλο; Πάντως κι αυτη νοσοκομειακό θηλαστρο θα σου πει να νοικιασεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στη Θεσ/νίκη και θα επισκεφθούμε την κ. Πατσούρου. Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και πιστεύω θα μας βοηθήσει.

 

Ναι, το ξέρω ότι θα μου πει να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο. Φαντάζομαι πως είναι απαιτητική η διαδικασία και θέλω να ελπίζω ότι θα τα καταφέρω. Άλλωστε δεν μου είναι άγνωστη αυτή η διαδικασία :) Και το σημαντικό είναι ότι με το νοσοκομειακό θα γίνεται πολύ πιο γρήγορα η άντληση!

 

Πιπίλα της δώσαμε πρώτη φορά όταν έκλεισε τον πρώτο μήνα. Γενικά δεν την πολυθέλει. Παίζει κάποιο ρόλο η πιπίλα;

 

Όσο για τους θηλασμούς, μπορεί να παίζει ρόλο στο ότι δεν θηλάζει το ότι είναι λαίμαργη; Απ' την αρχή, βέβαια, πήρε μπιμπερό στο νοσοκομείο αλλά μόνο αυτό τελικά έπαιξε ρόλο στο να μη θέλει να θηλάσει; Πάντως, μετά από τόσο καιρό και τόσο μπιμπερό δεν είναι κάπως ενθαρρυντικό το ότι δεν έχει κόψει τελείως το στήθος; Σήμερα το πρωί, παράδειγμα, ενώ σχεδόν κοιμόταν έμεινε πάνω από ένα τέταρτο στο στήθος και θήλαζε. Το θέμα είναι, δηλαδή, ότι μόνο κοιμισμένη μπορεί να θηλάσει παραπάνω επειδή δεν καταλαβαίνει.

 

Πάντως, θα προσπαθήσω να αρχίσω και πάλι εντατικά τις αντλήσεις για να βοηθήσω λίγο την κατάσταση, μέχρι να πάμε στη σύμβουλο.

 

Και κάτι ακόμα: Πρέπει να αντλώ αμέσως μετά τον θηλασμό; Το ότι νομίζω ότι δεν θα έχει να πιει γάλα στον επόμενο θηλασμό όταν κάνω άντληση είναι τελείως άτοπο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαστε στη Θεσ/νίκη και θα επισκεφθούμε την κ. Πατσούρου. Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και πιστεύω θα μας βοηθήσει.

 

Ναι, το ξέρω ότι θα μου πει να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο. Φαντάζομαι πως είναι απαιτητική η διαδικασία και θέλω να ελπίζω ότι θα τα καταφέρω. Άλλωστε δεν μου είναι άγνωστη αυτή η διαδικασία :) Και το σημαντικό είναι ότι με το νοσοκομειακό θα γίνεται πολύ πιο γρήγορα η άντληση!

 

Πιπίλα της δώσαμε πρώτη φορά όταν έκλεισε τον πρώτο μήνα. Γενικά δεν την πολυθέλει. Παίζει κάποιο ρόλο η πιπίλα;

 

Όσο για τους θηλασμούς, μπορεί να παίζει ρόλο στο ότι δεν θηλάζει το ότι είναι λαίμαργη; Απ' την αρχή, βέβαια, πήρε μπιμπερό στο νοσοκομείο αλλά μόνο αυτό τελικά έπαιξε ρόλο στο να μη θέλει να θηλάσει; Πάντως, μετά από τόσο καιρό και τόσο μπιμπερό δεν είναι κάπως ενθαρρυντικό το ότι δεν έχει κόψει τελείως το στήθος; Σήμερα το πρωί, παράδειγμα, ενώ σχεδόν κοιμόταν έμεινε πάνω από ένα τέταρτο στο στήθος και θήλαζε. Το θέμα είναι, δηλαδή, ότι μόνο κοιμισμένη μπορεί να θηλάσει παραπάνω επειδή δεν καταλαβαίνει.

 

Πάντως, θα προσπαθήσω να αρχίσω και πάλι εντατικά τις αντλήσεις για να βοηθήσω λίγο την κατάσταση, μέχρι να πάμε στη σύμβουλο.

 

Και κάτι ακόμα: Πρέπει να αντλώ αμέσως μετά τον θηλασμό; Το ότι νομίζω ότι δεν θα έχει να πιει γάλα στον επόμενο θηλασμό όταν κάνω άντληση είναι τελείως άτοπο, έτσι;

 

Σίγουρα η καλύτερη επιλογη! ;)

 

Το βασικότερο με το νοσοκομειακο θηλαστρο ειναι ότι η διαδικασία γίνεται σωστα οπότε ο κόπος σου πιάνει τόπο.

 

Αν δεν παίρνει πιπιλα ειναι πιο εύκολο να επιστρέψει στο στηθος-λόγω του πιπιλισματος για κάλυψη συναισθηματικών αναγκών. Δλδ ακόμα και η παραγωγη να μην αρκει μπορείς να βάζεις το μωρο στο στηθος σαν πιπιλα κι ότι κάνει, πχ αν γκρινιαζει ή νυσταζει.

 

Το μωρο όταν γεννιέται δεν ξέρει ότι το μπουκάλι ειναι πιο εύκολο απο το στηθος. Αν γνώριζε μόνο το στηθος θα καθόταν να φάει απο το στηθος. Το ένστικτο της επιβίωσης ειναι πολυ ισχυρό-αν γνωρίσει το μπουκάλι μπορεί να προτιμήσει αυτο.

Ειναι ενθαρρυντικό και μπορείς να το εκμεταλλευτείς: Βάζε το μωρο στο στηθος μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο κι αύξησε τη σωματικη σας επαφη. Ο κοινός ύπνος θα βοηθήσει. Να θυμάσαι ότι τη "μάχη" με το μπουκάλι θα την κερδίσεις με την επαφή.

 

Όταν αντλεις, αντλεις απο την ποσότητα που μπορείς να παράγεις σήμερα για να αυξηθεί αύριο. Την ημέρα που αντλεις δεν έχεις στο στηθος αυτο που αντλησες αλλα θα το έχεις τις επόμενες ημέρες αντλησεων. Το στηθος όμως ειναι αδένας που παράγει γι αυτο κι αν το μωρο κάτσει λίγο περισσότερο στο στηθος με εναλλαγές στήθους και μαλαξεις θα πάρει τελικα την ποσότητα που θέλει. Αλλα αυτο προϋποθέτει ένα μωρο που συνεργάζεται στο στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ στην τελευταία πρόταση και θα κλείσω μ' αυτήν: "Αυτό όμως προϋποθέτει ένα μωρο που συνεργάζεται στο στηθος". Κι αυτό δεν θα αργήσει να φανεί..

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον ενδιαφέρον και για τις συμβουλές! Είναι πολύ σημαντικό που βοηθάτε τόσο κόσμο εδώ μέσα και μάλιστα στον καθένα ξεχωριστά (κι ας υπάρχουν πολλές ίδιες περιπτώσεις)! Συνεχίστε την καλή δουλειά!

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλα θα πανε, έτσι κι αλλιώς θα είστε σε καλα χέρια με την επίσκεψη στην κα Πατσουρου.

Καλη επιτυχία και καλη δυναμη! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...