Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξαφνικα τρωει πιο λιγο


Recommended Posts

καλησπερα σας

θα ηθελα να ρωτησω η μπεμπουλα μου τις τελευταιες 2 εβδομαδες τρωει το πολυ 5-10 λεπτα και μετα δεν θελει αλλο !!!ενω καθοτανε στην αρχη 40 ΄και μετα 20΄τωρα μονο 5-10 και δεν θελει αλλο !!!ειναι φυσιολογικο αυτο ??/τις δυο αυτες εβδομαδες πηρε απο 160 γρ ενω επερνε περιπου 300 γρ την εβδομαδα!!!!Την ημερα μπορει να τρωει και ανα μια ωρα με δυο αλλα τον τελευταιο καιρο δεν ξυπναει το βραδυ την βαζω για υπνο γυρω στις 10¨30 και ξυπναει για να φαει στις 5 το πρωι τρωει για 3 λεπτα και ξυπναει μετα απο 3 ωρες για να φαει ειναι φυσιολογικα ολα αυτα???Σημειωση οτι κανει κακα της περιπου 5 φορες και εχει και καθε φορα που την αλλαζω βρεγμενη πανα .απλα δεν εχουν παντα τα κακα της σπορακια !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα το μωρακι μου ειναι 2 μηνων και 9 ημερων γεννηθηκε 2360 βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2250 στον 1 μηνα πηγε 3440 και 2 μηνων 4510 !!!σαν βαρος ειναι μια χαρα απλα δεν τρωει τωρα οσο ετρωγε που καθοτανε 20΄

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο αν το γαλα μου ειναι πιο λιγο υπαρχει περιπτωση να μην καθεται παραπανω για αυτο τον λογο ??/και αν ναι πως θα το καταλαβω οτι εχει πιο λιγο το γαλα μου???

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλώνουν τα μωράκια τόσο πιο σύντομο θηλασμό κάνουν κι αυτό είναι καλό και για μας τις μαμάδες:wink:!

Το ότι δεν ξυπνάει το βράδυ αυτό κι αν είναι καλό:D!!! Της κουμπάρας μου κοιμόταν το βράδυ ολόκληρο 8ωρο αφότου σαράντισε και πόσο τη ζήλευα γιατί εγώ ξενυχτούσα! Προφανώς χορταίνει από το γάλα.

Αν έχει βρεγμένες και λερωμένες πάνες ικανοποιητικές σε αριθμό τότε όλα πάνε ρολόι. Η γιατρός μου είχε πει πως ένα μωρό που κοιμάται και δεν είναι ανήσυχο είναι χορτάτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα το μωρακι μου ειναι 2 μηνων και 9 ημερων γεννηθηκε 2360 βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2250 στον 1 μηνα πηγε 3440 και 2 μηνων 4510 !!!σαν βαρος ειναι μια χαρα απλα δεν τρωει τωρα οσο ετρωγε που καθοτανε 20΄

οσο μεγαλωνουν τα μωρα δεν καθονται την ιδια ωρα στο στηθος!! το μωρακι σου εχει σχεδον 2πλασιασει το βαρος του μεσα σε 2 μηνες!!! ειναι σουπερ αυτο το βαρος!!! αποκλειεται να μην χορταινει...ποσες πανες βρεχει??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

όσο μεγαλώνει θηλάζει πιο ικανοποιητικά και χρειάζεται λιγότερο χρονο για να πάρει την ίδια ποσότητα.

εξάλου τα μωράκια σ' αυτές τις ηλικίες περνάνε διάφορες φάσεις και μπορεί την άλλη εβδομαδα να ακολουθησει άλλο "ωράριο" ;)

εσύ παρακολουθείς βάρος και πάνες, αν αυτά ειναι καλά, δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα ας πουμε εκανε 4 φορες κακα της και ειχε 5 βρεγμενες πανες τρωει περιπου ανα 2 ωρες μπορει και 1 για 10 ΄και το βραδυ την βαζω γυρω στις 10¨30 ξυπναει στις 5 και μετα στις 8 για να φαει δηλαδη το βραδυ κοιμαται και ουσιαστικα την ημερα τρωει ανα 2 ωρες !!Σημερα την ζυγισα και εχει παρει απο την προηγουμενη Δευτερα 125 γρ !!!Απλα τις τελευταιες εβδομαδες δεν περνει τοσο βαρος οσο επερνε !!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι την παιδίατρό μου που μου έλεγε πως τα μωρά επηρεάζονται από τη ζέστη και τους καλοκαιρινούς μήνες περιορίζεται λίγο η όρεξή τους και τα κιλά που βάζουν. Αν είναι ήσυχο το μωρό και δεν κλαίει όλη μέρα σημαίνει πως χορταίνει με όσο τρώει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γνωρίζω, εγώ είχα συμβουλευτεί την παιδίατρο και κάτι ενημερωτικά φυλλάδια που είχα πριν τη γέννα. Δεν θυμάμαι πάντως να κατηγοριοποιούσαν τις βρεγμένες πάνες ανάλογα με τους μήνες του μωρού, απλά υπήρχε ενδεικτικά ένας αριθμός για όσο καιρό θηλάζει αποκλειστικά. Κάτσε να δω αν βρω τα φυλλάδια

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό:

"Μετά τις τέσσερις πρώτες μέρες της ζωής του το μωρό θα πρέπει να έχει 5-6 βρεγμένες πάνες και 3-5 λερωμένες το 24ωρο. Αυτό είναι το πιο σημαντικό δείγμα ότι το μωρό τρέφεται επαρκώς. Το δεύτερο σημάδι προέρχεται από το μηνιαίο ζύγισμα του μωρού.Με βάση τους σχετικούς πίνακες ανάπτυξης του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας που αφορούν τα θηλάζοντα βρέφη κατά μέσο όρο είναι 150 γραμμάρια την εβδομάδα www.who.org" Αυτό το απόσπασμα είναι από το περιοδικό 0-6 που μιλά για εγκυμοσύνες, μωρά κτλ.

Μακάρι να βοήθησα :-)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ !!!απο πανες παμε καλα απο βαρος δεν ειμαστε πολυ καλα .....θα δω και αυτη την εβδομαδα πως θα παει μπορει να περναει την φαση της....σε ευχαριστω παντως πολυ για τις συμβουλες σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει απο την προηγουμενη Δευτερα 125 γρ !!!Απλα τις τελευταιες εβδομαδες δεν περνει τοσο βαρος οσο επερνε !!!

 

σε ευχαριστω πολυ !!!απο πανες παμε καλα απο βαρος δεν ειμαστε πολυ καλα .....

Κι εγώ πριν σαραντίσει ανησυχούσα υπερβολικά για το βάρος οπότε για να ηρεμήσω την πήγα πιο νωρίς στην παιδίατρο από το καθορισμένο ραντεβού και με καθησύχασε. Αν πραγματικά σε αγχώνει και σε επηρεάζει,μια επίσκεψη στον παιδίατρο ή ένα τηλέφωνο ίσως σε βοηθήσει.

Πάντως από τις πάνες φαίνεται ότι τρέφεται καλά το μωρό και όσο για το βάρος τα 150γρ. την εβδομάδα είναι ο μέσος όρος!

Όλες οι μαμάδες νομίζω στην αρχή έχουμε το ίδιο άγχος όταν θηλάζουμε αποκλειστικά για πρώτη φορά: χορταίνει το μωρό; Με τον καιρό να δεις πως αυτή η ανησυχία θα σου φύγει;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...