Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγλαία βοήθεια!Μαστίτιδα που επιμένει...


Recommended Posts

Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια! Δεν θέλω με τίποτα να σταματήσω :(

Έπαθα μαστίτιδα λίγο πριν κλείσει τους 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού το μωρό. Πήρα 4 μέρες αντιβίωση και μετά από 1 εβδομάδα ξανά τα ίδια, με 40 πυρετό. Πήρα πιο δυνατή αντιβίωση (συμβατή-δεν σταμάτησα να θηλάζω) για 8 μέρες και 1 εβδομάδα μετά την λήξη της αντιβίωσης-σήμερα- πάλι έχω κόκκινο στήθος (το άλλο όμως) και άρχισαν τα δέκατα...

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΩ???

 

Υ.Γ. Με το γιατρό δεν μίλησα ακόμα γιατί φοβάμαι ότι θα μου πει να το κόψω και ΔΕΝ ΘΕΛΩ!

έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ, οποιαδήποτε συμβουλή-βοήθεια-παρόμοια εμπειρία ευπρόσδεκτη...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχεις κάνει ταυτόχρονα όλα τα απαραίτητα?Δηλ ζεστές κομπρέσες στο στήθος 5' πριν τον θηλασμό και μασάζ, κρύες τις υπόλοιπες ώρες για ανακούφιση από τον πόνο?Επίσης το λάχανο βοηθάει πολύ ,ένα φύλλο βρασμένο - και ωμό κάνει- πάνω στο σημείο που είναι ερεθισμένο. Και φυσικά το μωρό συνέχεια στο στήθος. Επίσης θα βοηθούσε αν μπορούσες να βάλεις το μωρό να θηλάσει με το σαγόνι του να είναι στο ερεθισμένο σημείο έτσι ώστε να κάνει μασάζ τρώγοντας εκείνο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια! Δεν θέλω με τίποτα να σταματήσω :(

Έπαθα μαστίτιδα λίγο πριν κλείσει τους 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού το μωρό. Πήρα 4 μέρες αντιβίωση και μετά από 1 εβδομάδα ξανά τα ίδια, με 40 πυρετό. Πήρα πιο δυνατή αντιβίωση (συμβατή-δεν σταμάτησα να θηλάζω) για 8 μέρες και 1 εβδομάδα μετά την λήξη της αντιβίωσης-σήμερα- πάλι έχω κόκκινο στήθος (το άλλο όμως) και άρχισαν τα δέκατα...

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΩ???

 

Υ.Γ. Με το γιατρό δεν μίλησα ακόμα γιατί φοβάμαι ότι θα μου πει να το κόψω και ΔΕΝ ΘΕΛΩ!

έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ, οποιαδήποτε συμβουλή-βοήθεια-παρόμοια εμπειρία ευπρόσδεκτη...:(

 

Επίσης βοηθάει να βάλεις το μωρό στο κρεβάτι και εσυ απο πάνω του να το θηλάζεις (εσυ στα τέσσερα). Επίσης, εγω θα απέφευγα τις ζεστες κομπρέσες (εχω πικρη εμπειρια απο τις ζεστες κομπρεσες. ειχα αποστημα το οποιο απλά χειροτερευε με τις ζεστες κομπρεσες) Αντ αυτων προτεινω μασαζ πριν το θηλασμο, και κρυες κομπρεσες μετα. Επισης θα σου προτεινα να μιλησεις με μαστολογο γιατι σπανιως οι γυναικολογοι ξέρουν να βοηθησουν σε περιπτωση μαστιτιδας. Εμενα η μαστολογος με έσωσε! Κουράγιο και περαστικα!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βοηθάει να βάλεις το μωρό στο κρεβάτι και εσυ απο πάνω του να το θηλάζεις (εσυ στα τέσσερα). Επίσης, εγω θα απέφευγα τις ζεστες κομπρέσες (εχω πικρη εμπειρια απο τις ζεστες κομπρεσες. ειχα αποστημα το οποιο απλά χειροτερευε με τις ζεστες κομπρεσες) Αντ αυτων προτεινω μασαζ πριν το θηλασμο, και κρυες κομπρεσες μετα. Επισης θα σου προτεινα να μιλησεις με μαστολογο γιατι σπανιως οι γυναικολογοι ξέρουν να βοηθησουν σε περιπτωση μαστιτιδας. Εμενα η μαστολογος με έσωσε! Κουράγιο και περαστικα!

 

 

εμενα στη μαστιτιδα εκτος απο αυτα που σου γραψαν πιο πανω,με βοηθουσε πολύ διαιτα χορτοφαγιας διοτι λιγοστευε η παραγωγή. Δε φανταζομαι να παιρνεις μαγια μπυρας ή αλλα παρόμοια που αυξανουν το γαλα...

παντως ο γιατρος μου προτεινει 10 μερες αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είχα παθει μαστίτιδα όταν το μωράκι μου ήταν 2μηνών.Πήρα αντιβίωση το augmentln ανα 8 ωρο για 8 μέρεσ , είχα και εγώ πολύ υψηλό πυρετό (39 για τρεις μέρες), η γιατρός μου είπε να κανω συνέχεια ζεστές κομπρέσες , και να τρίβω το πονεμένο στήθος συνέχεια με λαδάκι, επειδή εγώ δεν μπορούσα έβαζα συνέχεια κάποιον να το κάνει.Φυσικά το μωρό θήλαζε ασταμάτητα ,ο μόνοσ σύμμαχοσ σου σε αυτό είναι το μωρό. θέλει πολύ ξεκούραση ,δεν πρέπει να κάνεις απολύτωσ τίποτα.Τελικά το ξεπέρασα και τώρα ακόμα θηλάζω ,το μωρακι μου ειναι 5μηνών.Η γνώμη μου είναι πρώτα να ρωτήσεις το γιατρό σου.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Ξαναξεκίνησα αντιβίωση όπως μου είπε ο γιατρός, το στήθος δεν πονάει πολύ, ούτε έχει πετρώσει, μόνο που είναι κόκκινο...

Ελπίζω να μου περάσει οριστικά! Όταν θηλάζω μετά το αδειάζω και το υπόλοιπο, αλλά βγαίνει λίγο μόνο. Τι να πω...

Ευχαριστώ πολύ και πάλι, μεγάλη βοήθεια+ψυχολογική υποστήριξη το φόρουμ :P

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Είναι φυσιολογικό να επιμένει τόσο?

 

Πίνεις νερο; Ξεκουραζεσαι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπαθώ...τουλάχιστον σήμερα δεν είχα πυρετό. Αλλά φοβάμαι ότι μειώθηκε το γάλα...

 

Γιατι το λες αυτο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ιδέα μου ήταν τελικά. Μου φάνηκε ότι δεν χόρταινε χθες το μωρό. Γκρίνιαζε, το άλλαζα στήθος, έτρωγε λίγο και πάλι γκρίνιαζε. Τελικά όμως κοιμήθηκε και σήμερα καλά προς το παρόν.

Σας έχει τύχει αυτό το πράγμα ρε κορίτσια? 3 φορές μαστίτιδα σε 20 μέρες? Στον 7ο μήνα? Τι κάνω λάθος?? Και γιατί το παθαίνω τώρα? Έτσι θα είναι από εδώ και πέρα? Θα παθαίνω πιο εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

όποια παθαίνει μαστίτιδα η πιθανότητα να το ξαναπάθει είναι πολύ μεγάλη ,ειδικά αν δεν έχει γίνει σωστή θεραπεία από ρην αρχή. Νομίζω ότι πρέπει να προσέξεις πολύ το κόκκινο στο στήθος σου αν δεν φύγει τελείως σημαίνει οτι ανα πασα στιγμή μπορείς να το ξαναπάθεις.Το μωρό και σε εμένα τότε γκρίνιαζε γιατί αν παρατήρησες το γάλα σου λόγω της μαστίτιδας μυρίζει λίγο ξινίλα είναι όμως φυσιολογικό.Υπομονή θα τα καταφέρεις αφού υποχώρησε ο πυρετος.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...