Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγχυση θηλων-διακοπη θηλασμου και καταθλιψη sos!


Recommended Posts

Γεννησα πριν 3 μηνες με καισαρικη.Στο μαιευτηριο μου εφεραν το παιδι για πρωτη φορα να το θηλασω 3-4 ωρες μετα τη γεννα. Οπαιδιατρος και οι μαιες ειπαν οτι κανει καλες θηλαστικες κινησεις ωστοσο οι θηλες μου ματωσαν και πονουσα φοβερα. Το γάλα κατεβηκε την 5η μερα που εφυγα απο το νοσοκομειο .Απο εκει ξεκινησε μια σειρα λαθων -ειχα τα πεθερικα μου στο σπιτι για ενα μηνα που ναι μεν βοηθουσαν στις δουλειες αλλα δημιουργουσαν και αναστατωση στο θηλασμο, επισκεψεις απο στενους συγγενεις, επιλοχεια μελαγχολια και στη συνεχεια μεταθεση του αντρα μου σε μακρινη πολη με αποτελεσμα να επωμισθω αποκλειστικη φροντιδα μωρου και σπιτιου.Στο μαιευτηριο πηρε 2 φορες μπιμπερο γιατι εκλαιγε γοερα και φοβηθηκα μηπς πεινουσε. Στο σπιτι φοβουμενη μηπως πειναει και χασει βαρος του εδινα και στηθος και μπιμπερο με αποτελεσμα σε 1 μηνα να βαλει 1700γρ. Στο να δωσω μπιμπερο συνεβαλαν οι παροτρυνσεις των γιαγιαδων γιατι εβλεπαν οτι δεν ειχα πολυ γαλα (αντλουσα 1-2 φορες τη μερα με το θηλαστρο οταν κοιμοταν ο μικρος απο 60-100 γρ κι απο αυτο συμπεραναν οτι δεν το φτανει). Πιπιλα του εδωσα στις 20 μερες γιατι ηταν κολλημενος στο στηθος πιπιλαγε μεχρι να κοιμηθει βαθια κι εγω ημουν εξαντλημενη. Δυστυχως η ευκολια του μπιμπερο ηταν παγιδα με αποτελεσμα 2,5 μηνων το μωρο να μη θελει ξαφνικα καθολου το στηθος ουτε σαν πιπιλα. Οποτε το βαζω να θηλασει το βγαζει κατευθειαν κλαιει και χτυπιεται. Δεν το θελει ουτε σαν πιπιλα για να νανουριστει. Σημειωτεον οτι 1) εδω και 15 μερες βαζει συνεχεια το χερια στο στομα (ολη τη γροθια) ,2) την μερα που εδειξε αδιαφορια για το στηθος ειχε μυξουλες και βουλωμενη μυτη, 3) μου ηρθε περιοδος 2,5 μηνες απο τον τοκετο, 4) αντλω 1-2 φορες τη μερα με το θηλαστρο 20μλ τη φορα. Νιωθω χαλια, σα να απορριπτει το παιδι μου και ρωτω αν ειναι καλυτερο να αφησω τα πραγματα ετσι οπως ηρθαν η να προσπαθησω να τον ξαναβαλω στο στηθος.Συγγνωμη για το μακροσυρτο ποστ αλλα ειμαι σε απογνωση βλεποντας το μικρο μου να μη θελει καν να ακουμπησει στο στηθος μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεννησα πριν 3 μηνες με καισαρικη.Στο μαιευτηριο μου εφεραν το παιδι για πρωτη φορα να το θηλασω 3-4 ωρες μετα τη γεννα. Οπαιδιατρος και οι μαιες ειπαν οτι κανει καλες θηλαστικες κινησεις ωστοσο οι θηλες μου ματωσαν και πονουσα φοβερα. Το γάλα κατεβηκε την 5η μερα που εφυγα απο το νοσοκομειο .Απο εκει ξεκινησε μια σειρα λαθων -ειχα τα πεθερικα μου στο σπιτι για ενα μηνα που ναι μεν βοηθουσαν στις δουλειες αλλα δημιουργουσαν και αναστατωση στο θηλασμο, επισκεψεις απο στενους συγγενεις, επιλοχεια μελαγχολια και στη συνεχεια μεταθεση του αντρα μου σε μακρινη πολη με αποτελεσμα να επωμισθω αποκλειστικη φροντιδα μωρου και σπιτιου.Στο μαιευτηριο πηρε 2 φορες μπιμπερο γιατι εκλαιγε γοερα και φοβηθηκα μηπς πεινουσε. Στο σπιτι φοβουμενη μηπως πειναει και χασει βαρος του εδινα και στηθος και μπιμπερο με αποτελεσμα σε 1 μηνα να βαλει 1700γρ. Στο να δωσω μπιμπερο συνεβαλαν οι παροτρυνσεις των γιαγιαδων γιατι εβλεπαν οτι δεν ειχα πολυ γαλα (αντλουσα 1-2 φορες τη μερα με το θηλαστρο οταν κοιμοταν ο μικρος απο 60-100 γρ κι απο αυτο συμπεραναν οτι δεν το φτανει). Πιπιλα του εδωσα στις 20 μερες γιατι ηταν κολλημενος στο στηθος πιπιλαγε μεχρι να κοιμηθει βαθια κι εγω ημουν εξαντλημενη. Δυστυχως η ευκολια του μπιμπερο ηταν παγιδα με αποτελεσμα 2,5 μηνων το μωρο να μη θελει ξαφνικα καθολου το στηθος ουτε σαν πιπιλα. Οποτε το βαζω να θηλασει το βγαζει κατευθειαν κλαιει και χτυπιεται. Δεν το θελει ουτε σαν πιπιλα για να νανουριστει. Σημειωτεον οτι 1) εδω και 15 μερες βαζει συνεχεια το χερια στο στομα (ολη τη γροθια) ,2) την μερα που εδειξε αδιαφορια για το στηθος ειχε μυξουλες και βουλωμενη μυτη, 3) μου ηρθε περιοδος 2,5 μηνες απο τον τοκετο, 4) αντλω 1-2 φορες τη μερα με το θηλαστρο 20μλ τη φορα. Νιωθω χαλια, σα να απορριπτει το παιδι μου και ρωτω αν ειναι καλυτερο να αφησω τα πραγματα ετσι οπως ηρθαν η να προσπαθησω να τον ξαναβαλω στο στηθος.Συγγνωμη για το μακροσυρτο ποστ αλλα ειμαι σε απογνωση βλεποντας το μικρο μου να μη θελει καν να ακουμπησει στο στηθος μου.

 

Aν εσύ θέλεις να προσπαθήσεις να επαναφέρεις το παιδί στο στήθος, τότε σαφώς και πρέπει να το κάνεις!

Είναι λογικό το μωρό να μη θέλει να παραμείνει στο στήθος αν έχει μειωθεί πάρα πολύ το γάλα σου. Αρχικά θα πρέπει να αυξηθεί το γάλα περίπου στο μισό από αυτό που χρειάζεται το μωρό, ώστε να είναι αρκετά εύκολο γι' αυτό να βρίσκει γάλα κι έτσι να θηλάζει.

Αν τελευταία πέρασε ίωση με βουλωμένη μύτη, είναι λογικό να δυσκολεύεται ακόμα περισσότερο στον θηλασμό.

 

Διάβασε εδώ τις οδηγίες για τον επαναγαλακτισμό http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Εφοδιάσου με το κατάλληλο θήλαστρο, δηλαδη νοσοκομειακό (στο λινκ που παράθεσα αναφέρει που μπορείς να νοικιάσεις).

Προετοιμάσου ότι για ένα διάστημα θα χρειάζεσαι έξτρα χρόνο για αντλήσεις και περισσότερο χρόνο του μωρού στο στήθος.

Ξεκίνα πάντοτε βάζοντας το μωρο΄στο στήθος στη συνέχεια δίνε γάλα αντλημένο αν και όσο έχεις και τέλος φόρμουλα. Βάζεις το μωρό στο στήθος για όσο θέλει, όταν αφήνει το στήθος να το σηκώνεις να ρευτεί και να το ξαναβάζεις στο άλλο στήθος, όταν αφήσει και το άλλο στήθος, μπορείς να επαναλάβεις ξανααλλάζοντας αν το μωρό συενργάζεται. Όταν δεν συνεργάζεται άλλο, δίνεις μπουκάλι.

Όσο θα αυξάνεται το γάλα σου, το μωρό θα κάθεται περισσότερο στο στήθος.

Εντωμεταξύ, προσπάθησε να αυξήσεις τη σωματική επαφή με το μωρό, δέρμα με δέρμα, να το βάζεις στο στήθος σε στιγμές που είναι ήρεμο και δεν πεινάει πολύ. Τα γράφει όλα το λινκ που παρέθεσα.

 

Υπομονή, θετική σκέψη και επιμονή. Άφησε για λίγο πίσω τις δουλειές του σπιτιού και αφοσιώσου στον στόχο σου.

Γράφε εδώ ότι απορίες έχεις ή ότι θέλεις να μοιραστείς και να συζητήσεις.

Πολλές μαμάδες εδώ έχουν καταφέρει επαναγαλακτισμό. Μία από αυτές είμαι κι εγώ, με τη μεγάλη μου κόρη, όταν ήταν 4,5 μηνών.

Καλή επιτυχία!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση και τα ενθαρρυντικα σας λογια. ειναι απιστευτο ποσο ελλιπης ειναι η ενημερωση γυρω απο το θηλασμο!εμενα μου κοστισε ακριβα, ελπιζω οχι ανεπιστρεπτι ομως. θα ηθελα χωρις να αμφισβητω την εγκυροτητα των πληροφοριων που μου δωσατε και μια γνωμη απο την κυρια Παπαδημα (ισως για ψυχολογικη ενθαρρυνση;) Να σημειωσω οτι λογω των ημερων δεν εχω προμηθευθει νοσοκομειακο θηλαστρο -θα το κανω αμεσως μετα το Πασχα , ο μικρος δεν καθεται ουτε δευτερολεπτο στο στηθος μονο τη νυχτα το πιπιλαει 4-5 λεπτα κοιμισμενος και οτι με το μινι ελεκτρικ θηλαστρο βγαζω δυο φορες τη μερα απο 15μλ τη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα πριν 3 μηνες με καισαρικη.Στο μαιευτηριο μου εφεραν το παιδι για πρωτη φορα να το θηλασω 3-4 ωρες μετα τη γεννα. Οπαιδιατρος και οι μαιες ειπαν οτι κανει καλες θηλαστικες κινησεις ωστοσο οι θηλες μου ματωσαν και πονουσα φοβερα. Το γάλα κατεβηκε την 5η μερα που εφυγα απο το νοσοκομειο .Απο εκει ξεκινησε μια σειρα λαθων -ειχα τα πεθερικα μου στο σπιτι για ενα μηνα που ναι μεν βοηθουσαν στις δουλειες αλλα δημιουργουσαν και αναστατωση στο θηλασμο, επισκεψεις απο στενους συγγενεις, επιλοχεια μελαγχολια και στη συνεχεια μεταθεση του αντρα μου σε μακρινη πολη με αποτελεσμα να επωμισθω αποκλειστικη φροντιδα μωρου και σπιτιου.Στο μαιευτηριο πηρε 2 φορες μπιμπερο γιατι εκλαιγε γοερα και φοβηθηκα μηπς πεινουσε. Στο σπιτι φοβουμενη μηπως πειναει και χασει βαρος του εδινα και στηθος και μπιμπερο με αποτελεσμα σε 1 μηνα να βαλει 1700γρ. Στο να δωσω μπιμπερο συνεβαλαν οι παροτρυνσεις των γιαγιαδων γιατι εβλεπαν οτι δεν ειχα πολυ γαλα (αντλουσα 1-2 φορες τη μερα με το θηλαστρο οταν κοιμοταν ο μικρος απο 60-100 γρ κι απο αυτο συμπεραναν οτι δεν το φτανει). Πιπιλα του εδωσα στις 20 μερες γιατι ηταν κολλημενος στο στηθος πιπιλαγε μεχρι να κοιμηθει βαθια κι εγω ημουν εξαντλημενη. Δυστυχως η ευκολια του μπιμπερο ηταν παγιδα με αποτελεσμα 2,5 μηνων το μωρο να μη θελει ξαφνικα καθολου το στηθος ουτε σαν πιπιλα. Οποτε το βαζω να θηλασει το βγαζει κατευθειαν κλαιει και χτυπιεται. Δεν το θελει ουτε σαν πιπιλα για να νανουριστει. Σημειωτεον οτι 1) εδω και 15 μερες βαζει συνεχεια το χερια στο στομα (ολη τη γροθια) ,2) την μερα που εδειξε αδιαφορια για το στηθος ειχε μυξουλες και βουλωμενη μυτη, 3) μου ηρθε περιοδος 2,5 μηνες απο τον τοκετο, 4) αντλω 1-2 φορες τη μερα με το θηλαστρο 20μλ τη φορα. Νιωθω χαλια, σα να απορριπτει το παιδι μου και ρωτω αν ειναι καλυτερο να αφησω τα πραγματα ετσι οπως ηρθαν η να προσπαθησω να τον ξαναβαλω στο στηθος.Συγγνωμη για το μακροσυρτο ποστ αλλα ειμαι σε απογνωση βλεποντας το μικρο μου να μη θελει καν να ακουμπησει στο στηθος μου.

Κάνεις θεραπεία για την επιλόχεια κατάθλιψη;Σε παρακολουθεί κάποιος;Άσε για μια στιγμή το στήθος,το θηλασμό,το ξένο,το μπιμπερό,τα "λάθη" σου και δες πρώτα αυτό που είναι και το πιο σοβαρό.Είναι κατάθλιψη ή μια απλή εξάντληση;μίλα με κάποιον ειδικό.Για όλα τα άλλα οι λύσεις είναι εύκολες.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

tot72 σ ευχαριστω για το ενδιαφερον και την απαντηση σου. Οχι δεν κανω θεραπεια λογω ελλειψεως χρονου κυριως αφου οπως ανεφερα ειμαι αποκλειστικα μονη μου με το παιδι.Τα ορια μεταξυ μελαγχολιας και καταθλιψης ειναι δυσδιακριτα..τι να αναφερω;οτι δεν ηθελα ναμαι μονη μου με το παιδι;οτι ερχοταν κοσμος σπιτι γιατι ενιωθα να βαριεμαι;οτι οδηγουσα μονιμως μες στην αφηρημαδα;Στη συνεχεια τα συναισθηματα αυτα εδωσαν τη θεση τους στις τυψεις οτι δεν ενδιαφερομαι αρκετα γι το παιδι μου . Η αληθεια ειναι οτι οσο περναει ο καιρος καλυτερευει το πραγμα, σε αυτο βοηθαει και οτι το παιδι αναπτυσσεται καλα και δε μου εχει βγαλει αρρωστιες, κολικους κλπ μεχρι στιγμης, κα οτι ανοιγει σιγα σιγα ο καιρος και θα μπορω να βγαινω απ το σπιτι και αυτο εδω το σαιτ που δε το ηξερα και μου εδωσε πολυ θαρρος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...