Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φτου και απο την αρχή;


Recommended Posts

Καλημέρα, σας διαβάζω πολυ καιρό, απο την εγκυμοσύνη μου ακόμα και τώρα ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ κι εγω το πρόβλημα μου. Έχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών που το θηλαζω αποκλειστικά. Τον τελευταίο καιρό είχαμε μπει σε μια ρουτίνα όπου ο μικρός το πρωί ζήτημα να κοιμόταν 1 ωριτσα, κυρίως είμασταν παιχνιδακια κλπ. Το βράδυ μετα τις 20:00 κοιμόταν μέχρι τις 07:00 εννοείται με ξύπνημα για φαγητό ανα δυόμιση ώρες περίπου. Ικανοποιητικό προγραμμα, το είχα συνηθίσει. Ολα αυτά μέχρι την ατιμη τη βρογχιολιτιδα. 10 μέρες θεραπεία με εισπνεομενα, κορτιζονη και αντιβιωση. Την Κυριακή τελείωσε η θεραπεία και πάνω που είπα Δόξα τω Θεω νασου ένα εξανθημα, αλλά το κυριότερο όλη αυτή η ιστορία μου άφησε ένα παιδί που δεν το αναγνωρίζω. Νευρικό στο στήθος, δεν κοιμάται, θελει αγκαλιά συνέχεια, δεν ξέρω τι να τον κάνω.. Εχει περάσει καμία απο σας αντίστοιχη ιστορία; Είμαι τόσο κουρασμένη, απο τη στεναχώρια που πέρασα και απο την αϋπνία, δεν έχω και βοήθεια, νιώθω ότι ξεκιναω πάλι απο την αρχή..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινάς από την αρχή. Η κόρη μου 22 μηνών τώρα, κάθε που αρρωσταίνει "βγάζει και ένα καινούριο φασούλι" που κρατάει κάποιο διάστημα. Από όσο έχω ρωτήσει φίλους και γνωστούς η γκρίνια και η απαίτηση για συνεχή αγκαλιά είναι δεδομένη σε όλα τα μωράκια που αρρωσταίνουν. Σκέψου ότι το καημένο φοβάται, ίσως πονάει και το μόνο που ξέρει για να ηρεμήσει και να νιώσει ασφάλεια είναι η αγκαλίτσα και η μυρωδιά της μανούλας της. Πιστεύω ότι τα μικρούλια δεν μπορούν να καταλάβουν ότι τα άσχημα που τους συμβαίνουν θα περάσουν, νομίζουν ότι θα είναι έτσι για πάντα.

Φιλική συμβουλή: παράτα όοοοολες τις δουλειές, ίσως κράτα μόνο το μαγείρεμα και το σίδερο για τα φορμάκια του παιδιού (και εννοώ την αποστείρωση που γίνεται με το σίδερο). Στη θέση σου ακόμα και το σίδερο θα το άφηνα αν το μωρό δεν έχει πρόβλημα με αλλεργίες στο απορρυπαντικό, απλώς θα έκοβα το μαλακτικό που "μένει" πάνω στο ρούχο και ίσως έβαζα διπλό ξέπλυμα για το ρουχαλάκια του. Και σε παρακαλώ μη σκεφτείς να κόψεις το θηλασμό, φαντάζεσαι να χρειάζεται να ετοιμάζεις γάλα το βράδυ κάθε φορά που γκρινιάζει το μωρό, αυτό να μην το πίνει και μετά από μία ώρα ξανά τα ίδια; Τώρα το βεντουζάρεις στο στήθος και ότι θέλει κάνει, ξέρει αυτό αν θα πιει γάλα ή όχι. Υπομονή, θα περάσουν όλα και το μωράκι σου θα ξαναγίνει το γλυκό σου παιδάκι όπως το ήξερες και ακόμα καλύτερο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ, ειναι η πρώτη φορά που αρρωσταινει, ειναι και μικρός, ειναι και το πρώτο παιδάκι μας και όλα μας φαίνονται παράξενα. Και δυστυχώς η κούραση όλα αυτά τα γιγαντώνει..

Link to comment
Share on other sites

Αναπνοες κτλ στα παιδακια μου προκαλουσαν νευρικοτητα και δυσκολια στο υπνο που κρατουσαν και κανα 2 μερες μετα το τελος της θεραπιας και μετα ακολουθουσε συνηθως μια περιοδος υπνιλιας!!!!!

περαστικα σας!

Link to comment
Share on other sites

Αναπνοες κτλ στα παιδακια μου προκαλουσαν νευρικοτητα και δυσκολια στο υπνο που κρατουσαν και κανα 2 μερες μετα το τελος της θεραπιας και μετα ακολουθουσε συνηθως μια περιοδος υπνιλιας!!!!!

περαστικα σας!

 

Μακάρι, τι να πω, δεν πέρασε και λίγα, μόνο που τον ξεσηκωναμε ανα 4 ώρες για μάσκα, φτάνει. Aerolin και Atrovent έπαιρνε και κάθε 12ωρο Pulmicort. Σήμερα ειναι το πρώτο 24 ωρο χωρίς αυτά, θα στρώσει λέτε; Μήπως η γκρίνια ειναι απο το εξανθημα που έβγαλε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το εξάνθημα δεν ξέρω. Ρώτα τον παιδίατρο μην τυχόν και είναι καμιά αλεργία σε τίποτα. Δίκιο έχει η katepin, μόλις νιώσει καλύτερα το μωρό θα κοιμάται σαν τούβλο. Τότε θα ξεκουραστείς και εσύ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το εξανθημα μου είπε ότι κατα πάσα πιθανότητα ειναι αλλεργία στην αντιβιωση. Εντωμεταξύ φουντώνει μια φορά τη μερα και μετα ειναι πιο ήπια. Μου συνέστησε αντιισταμινικο, αλλά είπα να μην το δώσω, μπάς και περάσει απο μόνο του και δεν φορτωθεί άλλα χάπια το μωρό. Κι αυτό γιατί μια άλλη παιδιατρο που ρώτησα μου είπε ότι ειναι ανεπίτρεπτο να δίνεις τέτοιο φάρμακο σε τόσο μικρο μωρό. Μας έχουν καταμπερδέψει.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ασθένεια το αποδιοργάνωσε το μπεμπάκι αλλά γενικά τα μωράκια αλλάζουν πολλά προγράμματα μέχρι να μεγαλώσουν. Κράτα εσύ κάποια πράγματα σταθερά πχ μπάνιο, βόλτα, ώρα παιχνιδιού και σιγά-σιγά θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Επίσης δες μήπως περνάτε και κανένα άλμα ανάπτυξης. Περαστικά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...