Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληγή στη θηλαία άλω.


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Θηλάζω το 18 σχεδόν μηνών μωρό μου, και δεν ξέρω πώς έγινε, ίσως με δάγκωσε, είδα χθες βράδυ πάνω στη θηλαία άλω μια μικρή πληγή, σα σχισμή, με κάτι κίτρινο μέσα, μάλλον πύον, αλλά ξεραμένο. Και πονάει. Όχι όταν θηλάζω απαραίτητα, αλλά όταν ακουμπάει κάτι πάνω. Θα μπορούσε αυτό να είναι γάλα ξεραμένο; Υποθέτω ότι μόνο πάνω στη ρώγα μπορεί να συμβεί αυτό, έτσι; Γιατί εκεί είναι οι γαλακτοφόροι πόροι. Μπορεί να είναι και στη θηλαία άλω; Τώρα το πρωί θήλασα τη μικρή και ό,τι και αν ήταν αυτό το κίτρινο το... έφαγε.. Λοιπόν, αν είναι πύον, υπάρχει πρόβλημα να θηλάζει από το συγκεκριμένο στήθος; Και υπάρχει κάποια αλοιφή, κάτι να βάλω και την περίπτωση που πρόκειται για μολυσμένη πληγή. Μπορώ πχ να βάλω fucidin;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Κι εμένα μου έχει τύχει δύο φορές να εμφανιστεί πληγή σαν σχισμή χωρίς όμως το κίτρινο που λες. Εγώ το αντιμετώπισα βάζοντας πολύ Purelan και μένοντας topless όσο περισσότερο μπορούσα για να στεγνώσει και να ξεραθεί η πληγή. Συνέχισα να θηλάζω κανονικά και σε μία μέρα πέρασε! Τώρα για να χρησιμοποιήσεις Fucidin δεν ξέρω αν κάνει επειδή θηλάζει το μωράκι. Περαστικά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως είναι πύον. Δηλαδή φουσκάλα μάλλον. Τώρα αν τη θηλάσω από κει θα το ξαναφάει αν σπάσει. Θήλαστρο δεν έχω, να βγάζω γάλα με το χέρι δεν ξέρω, δεν ξέρω τι να κάνω!!!! :(

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού, σίγουρα θα σε καθοδηγήσει σωστά.

 

Το παρακάτω link έχει λίστα με τα στοιχεία τους

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html

 

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω πιο αποτελεσματικά, ελπίζω να περάσει γρήγορα

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είδα τώρα τις τελευταίες απαντήσεις σε αυτο το post

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2444230#post2444230

 

και αυτά που περιγράφει η κοπέλα μοιάζουν με την δική σου περίπτωση, ρίξε μια ματιά

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν φραγμένος πόρος ακούγεται. Αν είναι πόρος δεν είναι πύον αυτο αλλα πηγμενο γάλα (πάντως αποστημα σίγουρα δεν είναι).

Η αντιμετώπιση του πορου είναι αυτη ακριβώς που φοβάσαι, το μωρο να σκάσει το πηγμα την ώρα που θηλαζει. Μην ανησυχείς!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...