Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Σχισιμο" τραχήλου κατά τον τοκετό


canella

Recommended Posts

Είμαι μια νέα μανούλα λίγων ημερών. Τώρα που πλέον νιωθω γενικά καλύτερα θέλησα να μοιραστω μερικούς προβληματισμους μου και αν καποια ξέρει ή έχει βιωσει κάτι παρόμοιο να μου πει. Είχα μια πολύ ωραία και ομαλή εγκυμοσύνη και ετσι ομαλα πιστευα οτι θα ερχόταν και ο τοκετος... ομως δεν εγινε ακριβως έτσι. Στις 9 το πρωί (40 εβδομαδών) μπηκα στο μαιευτηριο διότι ειχα αιμα και αρκετα υγρα περασε ο γιατρος μου και με ειδε, ειχα διαστολή 1. Στις 3 το μεσημέρι που ξαναήρθε (διάλλειμα απο φαγητο:!:) ειχα διαστολη 3. Με κατεβασαν στην αιθουσα τοκετων μου εκαναν επισκληριδιο και χορηγησαν και φαρμακο να επιταχύνουν τη διαστολη (βλεπετε είχε απογευματινο ιατρείο ο γιατρος μου). Στις 6 γεννησα ένα ομορφο αγορακι, αλλα δεν ειχε τελειωσει ο τοκετος οπως πιστευα. Εξωτερικα τελειωσε με το ραψιμο ο γιατρος σε 5-10 λεπτα, ειχα όμως αιμορραγια και απο εκει ξεκινησε ο γολγοθα. Έψαχναν ποση ωρα να βρουν απο που αιμορραγώ (όλοι μαζι μαία, αναισθησιολόγος) τελικά μετά απο πολλά άρχισε να ράβει και να ραβει για παρα πολυ ώρα, είχα πλέον κουραστεί και απελπιστεί. Το μωρό μου το εδειξαν φευγαλέα και μετά απλως καθόμουν σε εκείνη την ψυχρη αίθουσα με ανοιχτα τα ποδια, ένιωθα χάλια. Αφού τελείωσε με το ράψιμο μου είπε ότι σχιστηκε ο τραχηλος λόγω χαμηλού αιματοκρίτη:confused: και την επομενη μέρα ότι σχίστικε διότι το παιδί κατέβαινε με το χέρι στο προσωπο και δεν αντεξε ο τράχηλος και σχιστηκε. Γύρισα στο δωματιο μου μετα τις 9 το βράδυ με ορό και καθετήρα. Την επόμενη μου χορήγησαν 2 φιαλες αίμα για να συνέλθω... Είχα γεννήσει φυσιολογικά και ημουν 2 μέρες αγκαλια με τον καθετήρα στο κρεββάτι. Είχε καμμιά παρόμοια εμπειρία; Σας ειπε ο γιατρος γιατι συνέβει; Θα έχω πρόβλημα στο μέλλον σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη; Απλά γιατί;;;:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


CANELLA να σου ζησει το μωρακι σου.Αυτο που επαθες ειναι ρηξη τραχηλου και συνηθως συμβαινει οταν το μωρο εχει μεγαλο κεφαλη κατα την γεννα <οπως το δικο μας> η οι διαστασεις του ειναι μεγαλες .Οσο για το μελλον δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Απλα μεχρι να θεραπευτει δηλ.μεχρι να υποχωρησει εντελως ο πονος θα παρει μηνες.Απλα ειχες την ατυχια μαλλον να ειναι λιγο πιο μεγαλη και βαθια η ρηξη.Μην ασχολεισαι καθολου με το θεμα και μην χαλας τις πιο ομορφες στιγμες σου.

Link to comment
Share on other sites

Στα μαθήματα του ανώδυνου τοκετού μας έλεγε η μαία ότι αν δεν έχει διασταλεί πλήρως ο τράχηλος και αρχίσουν οι εξωθήσεις μπορεί να πάθουμε ρήξη τραχήλου. Μας συμβούλευσε μάλιστα όταν θα νιώσουμε πίεση χαμηλά στο τελευταίο στάδιο των ωδίνων να ενημερώσουμε τη μαία για να διαπιστώσει αν έχουμε διαστολή 10 ώστε να μας δώσει την άδεια να σπρώξουμε. Ακόμα το θυμάμαι πόσο μεγάλη ανάγκη ένιωσα εκείνη τη στιγμή να σπρώξω και πως κρατήθηκα για να μην πάθω αυτό που χαρακτηριστικά μας είπε "Είναι σα να προσπαθείτε να περάσετε ένα μεγάλο κουμπί από μια μικρή κουμπότρυπα." Και φυσικά μας είπε για τις ώρες που θα χρειαστούν για να μας ράψει ο γιατρός...

Ίσως να ήταν αυτό αιτία... Ή το μωρό σου ερχόταν λάθος όπως σου είπαν. Φυσικά θα επουλωθεί στο μέλλον και η δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα για μια επόμενη εγκυμοσύνη ή γέννα. Ήταν τυχαίο και σπάνιο συμβάν. Είμαι σίγουρη ότι το έχεις ήδη ξεχάσει και χαίρεσαι το μωράκι σου! ;) Να σου ζήσει και να το δεις όπως επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος γεννηθηκε 3600γρ, ειναι νομιζω μεσα στα φυσιολογικα ορια. Έχω την αισθηση οτι μαλλον όντως δεν περιμεναν να γίνει τέλεια η διαστολη γιατί βιαζόταν... τι να πω κατα τα άλλα προτίμησα να παω σε μαιευτηριο γιατι πιστευα ότι θα ήταν καλύτερα, μεγάλο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΞΕΙΣ ΤΟΚΕΤΟΥΣ(ΓΡΗΓΟΡΟΥΣ) ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΦΙΓΓΕΤΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ.ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΗΤΑΝ ΣΑΘΡΟΣ ΛΟΓΩ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΚΙΣΤΗΚΕ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΥΤΕ ΦΑΡΜΑΚΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΠΕΥΣΟΥΝ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3400.ΚΑΙ ΕΙΧΑ 40 ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ! ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΜΙΚΤΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΚΙΣΤΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΟΥΤΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ!ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4100!!!!ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΟΥΛΩΝΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ!!ΧΙΧΙ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...
On 11/2/2010 at 6:42 ΜΜ, canella είπε:

Είμαι μια νέα μανούλα λίγων ημερών. Τώρα που πλέον νιωθω γενικά καλύτερα θέλησα να μοιραστω μερικούς προβληματισμους μου και αν καποια ξέρει ή έχει βιωσει κάτι παρόμοιο να μου πει. Είχα μια πολύ ωραία και ομαλή εγκυμοσύνη και ετσι ομαλα πιστευα οτι θα ερχόταν και ο τοκετος... ομως δεν εγινε ακριβως έτσι. Στις 9 το πρωί (40 εβδομαδών) μπηκα στο μαιευτηριο διότι ειχα αιμα και αρκετα υγρα περασε ο γιατρος μου και με ειδε, ειχα διαστολή 1. Στις 3 το μεσημέρι που ξαναήρθε (διάλλειμα απο φαγητο:!:) ειχα διαστολη 3. Με κατεβασαν στην αιθουσα τοκετων μου εκαναν επισκληριδιο και χορηγησαν και φαρμακο να επιταχύνουν τη διαστολη (βλεπετε είχε απογευματινο ιατρείο ο γιατρος μου). Στις 6 γεννησα ένα ομορφο αγορακι, αλλα δεν ειχε τελειωσει ο τοκετος οπως πιστευα. Εξωτερικα τελειωσε με το ραψιμο ο γιατρος σε 5-10 λεπτα, ειχα όμως αιμορραγια και απο εκει ξεκινησε ο γολγοθα. Έψαχναν ποση ωρα να βρουν απο που αιμορραγώ (όλοι μαζι μαία, αναισθησιολόγος) τελικά μετά απο πολλά άρχισε να ράβει και να ραβει για παρα πολυ ώρα, είχα πλέον κουραστεί και απελπιστεί. Το μωρό μου το εδειξαν φευγαλέα και μετά απλως καθόμουν σε εκείνη την ψυχρη αίθουσα με ανοιχτα τα ποδια, ένιωθα χάλια. Αφού τελείωσε με το ράψιμο μου είπε ότι σχιστηκε ο τραχηλος λόγω χαμηλού αιματοκρίτη:confused: και την επομενη μέρα ότι σχίστικε διότι το παιδί κατέβαινε με το χέρι στο προσωπο και δεν αντεξε ο τράχηλος και σχιστηκε. Γύρισα στο δωματιο μου μετα τις 9 το βράδυ με ορό και καθετήρα. Την επόμενη μου χορήγησαν 2 φιαλες αίμα για να συνέλθω... Είχα γεννήσει φυσιολογικά και ημουν 2 μέρες αγκαλια με τον καθετήρα στο κρεββάτι. Είχε καμμιά παρόμοια εμπειρία; Σας ειπε ο γιατρος γιατι συνέβει; Θα έχω πρόβλημα στο μέλλον σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη; Απλά γιατί;;;:(

Γέννησα πριν δύο μήνες... Το μήνυμα σου είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που θα έγραφα κ γω με τη διαφορά ότι ήμουν 36+6 συν τη ρήξη κόλπου! Καλύτερα να είχα κάνει καισαρική παρά τον πόνο κ τον κόπο που τραβήξαμε. Πέρασαν 8 χρόνια από τη δική σου γέννα αλλά φαντάζομαι ότι το θυμάσαι σαν χθες..... Έκανες άλλο παιδάκι; Έπαθες το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, gkmpl είπε:

Γέννησα πριν δύο μήνες... Το μήνυμα σου είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που θα έγραφα κ γω με τη διαφορά ότι ήμουν 36+6 συν τη ρήξη κόλπου! Καλύτερα να είχα κάνει καισαρική παρά τον πόνο κ τον κόπο που τραβήξαμε. Πέρασαν 8 χρόνια από τη δική σου γέννα αλλά φαντάζομαι ότι το θυμάσαι σαν χθες..... Έκανες άλλο παιδάκι; Έπαθες το ίδιο;

Κι εγω στο πρωτο μου παιδι ενω ειχα μια αψογη εγκυμοσυνη κατα τον τοκετο εκανα ρηξη τραχηλου. Ο λογος ηταν γιατι ειχα πολυ γρηγορη διαστολη (εφτασα στο μαιευτηριο χωρις διαστολη και γεννησα μεσα σε 4 ωρες). Ο γιατρος μου με εραψε αρκετη ωρα ομως δεν μπορω να πω πως καταλαβα κατι. Στο δευτερο παιδι το ξαναεπαθα και μαλιστα ειχα πολυ μεγαλυτερη ρηξη αυτη τη φορα. Στην αιθουσα τοκετου επικρατησε ενας πανικος. Ηρθε δευτερος αναισθησιολογος για να μου βαλουν και δευτερη φλεβα, με εβαλαν σε θεση tredelemburg (δηλαδη κλιση στο κρεβατι ωστε το κεφαλι να ειναι προς τα κατω και τα ποδια πιο ψηλα). Μου εδωσαν αγγειοσυσπαστικα φαρμακα και ο γιατρος μου με εραβε μια ωρα ακριβως. Και παλι δεν μπορω να πω πως καταλαβα κατι, εκτος απο το οτι χτυπουσαν τα δοντια μου πολυ δυνατα απο τα φαρμακα. Εννοειται πως και τις 2 φορες ειχα επισκληριδιο. Δεν πονεσα καθολου και στις 40 μερες που με ξαναειδε ο γυναικολογος δεν φαινοταν ουτε η ουλη. Το μονο που μου ειπε ο γιατρος ειναι πως σε περιπτωση τριτης εγκυμοσυνης θα πρεπει να παρακολουθουμε τον τραχηλο πολυ στανα γιατι μπορει να χρειαστει περιδεση. Νομιζω παντως πως ολη αυτη η σωστη αντιμετωπιση οφειλεται αποκλειστικα στις ικανοτητες του γιατρου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...