Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονεμένες θηλές και θηλές σιλικόνης


Recommended Posts

Σας παρακαλω πολύ αν αμπορείτε να με βοηθήσετε.Οι θηλές μου πονάνε αφόρητα τα πρώτα λεπτά του θηλασμού από το νεογέννητο μωρό μου.Οι θηλές σιλικόνης βοηθάνε?Γιατί είναι τόσο τεράστιες?Ο αντρας μου μου πήρε medium αλλά και οι small εξίσου τεράστιες ήταν όπως μου είπε...Υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθούν κολικοί.Ρωτάω γιατί αέρια έχουμε ήδη αρκετά και πονάει το παιδάκι(άρα μάλλον έχει κολικούς).

Επίσης πως τις καθαρίζουμε και αποστειρώνουμε?Χρησιμοποιούμε αποστειρωτή ή μονο βράσιμο όπως έλεγαν οι οδηγίες χρήσης...κουλό μου φαίνεταιΙ(δεν ανέφεραν καθόλου αποστειρωτή...)

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οι θηλές σου πονάνε γιατί σου πιπιλάει τη θηλή.....Προσπάθησε να πιάνει όσο μεγαλύτερο μέρος από τη θηλαία άλω....Επίσης χρησιμοποίησε καποια κρέμα με λανολίνη....Εγω έχω της Medela την purelan

[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFayBlwwFY0C1g,,16.png[/IMG][/URL][[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFCyBlwwFYQC0w,,34.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

η βλακεία έγινε στο μαιευτήριο που ο μπέμπης έκατσε 1 βράδυ στο στήθος 1,5 ώρα.η ηλίθια η μαία μου έλεγε πεινάει βάλε τον πάλι στο στήθος...απαράδεκτη.εγώ σαν άσχετη την άκουσα.τώρα τα κάνουμε όλα καλά αλλά το πρόβλημα έγινε...

για πείτε για τις θηλές σιλικόνης...:wink:

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μεγάλες ειναι....τι να σου πω!!!!!!λίγο της χρησιμοποιησα στο πρωτο παιδι.......Δεν εχω άποψη........Δοκιμασε τη κρέμα παντως και ελπιζω να σε βοηθησει...Αν σου πιανει θηλη ανοιξε του το στομα με το μικρο δακτυλο και δοκιμασε παλι μολις ανοιξει καλα το στομα

[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFayBlwwFY0C1g,,16.png[/IMG][/URL][[URL="http://tickers.cafemom.com/"][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0MbC0MFCyBlwwFYQC0w,,34.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

η μαια καλα στα ειπε αλλα μαλλον δεν σε βοηθησε καλα με την σταση του μωρου..

οταν ο θηλασμος πονα και τραυματιζει ειναι γιατι το μωρο δεν πιανει καλα τη θηλη..

 

οταν βγαζεις το μωρο,βαζε λιγο απο το γαλατακι σου στην θηλη..

μην φορας επιθεματα καθως κρατανε υγρες τις θηλες και οπως ειναι μαλακες το μωρο τις πληγωνει αμεσως

μπορεις να βαλεις πετσετες απο κατω σου στο κρεββατι,για να μην λερωνεις παντου και ασε το στηθος σου οσο μπορεις γυμνο..οσο πιο καλα αεριζεται τοσο πιο γρηγορα θα κλεισουν οι πληγες σου..

 

οι θηλες σιλικονης δεν μπαινουν στον αποστειρωτη γιατι θα λιωσουν..τις βραζεις για λιγο (βλ. οδηγιες χρησης) ..ειναι οντως μεγαλες..εαν εχεις λανολινη μπορεις να την χρησιμοποιεις ,δεν χρειαζεται να την αφαιρεις πριν θηλασει το μωρο.

δεν σαπουνιζεις το στηθος,γιατι το σαπουνι ξηραινει την περιοχη.

 

το κυριοτερο ειναι να διορθωσεις την σταση του μωρου και να αφηνεις το στηθος σου γυμνο για να κλεισει γρηγορα

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα καλη μου και να σου ζησει το μπεμπακι σου!

δεν φταiει το οτι η μαια σε αφησε 1,5 ωρα με το παιδι στο στηθος.αυτο καλο ειναι και σωστο.τον πρωτο καιρο το παιδακι μπορει να καθεται στο στηθος και 18 και 20 ωρες. μακαρι να με αφηναν κι εμενα κραταω το δικο μου τοσο.

για τις πληγες δεν ξερω τι φταιει γιατι κι εγω παιδευομαι παρα πολυ.εμενα μου τις ματωσε,εγιναν χαλια,αντλουσα και του εδινα με το μπιμπερο,βασανιστηκα μεχρι να ξαναπιασει στηθος και τωρα που ξαναπιασε μου τις ξαναπληγωνει και παει λεγοντας.

και ναι ο πονος ειναι αφορητος!ο δικος μου τις ψευδοθηλες δεν τις θελει ουτε γι'αστειο.περαν του οτι ειναι τεραστιες,τον αναγουλιαζουν κιολας.

τωρα για τις πληγες κανε οτι σου γραφει η παρος.βοηθαει πολυ. εγω εβαζα συνεχεια γαλα πανω και το αφηνα να στεγνωσει,σχεδον ολη μερα κυκλοφορουσα και κυκλοφορω τοπλες.επιθεματα φοραω σπανια για να αποφυγω την υγρασια,βαζω κοχυλια συλλογης γαλακτος οταν εχω διαρροες και φυσικα την πουρελαν της μεντελα. ολα αυτα μου επουλωσαν τις καταματωμενες θηλες μου μεσα σε 10 περιπου μερες. τωρα κανω παλι τα ιδια μπας και προλαβω τα χειροτερα αλλα γενικα ειναι ζορι η κατασταση.θελει υπομονη και πολυ βαθειες ανασες!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω πολύ αν αμπορείτε να με βοηθήσετε.Οι θηλές μου πονάνε αφόρητα τα πρώτα λεπτά του θηλασμού από το νεογέννητο μωρό μου.Οι θηλές σιλικόνης βοηθάνε?Γιατί είναι τόσο τεράστιες?Ο αντρας μου μου πήρε medium αλλά και οι small εξίσου τεράστιες ήταν όπως μου είπε...Υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθούν κολικοί.Ρωτάω γιατί αέρια έχουμε ήδη αρκετά και πονάει το παιδάκι(άρα μάλλον έχει κολικούς).

Επίσης πως τις καθαρίζουμε και αποστειρώνουμε?Χρησιμοποιούμε αποστειρωτή ή μονο βράσιμο όπως έλεγαν οι οδηγίες χρήσης...κουλό μου φαίνεταιΙ(δεν ανέφεραν καθόλου αποστειρωτή...)

καλημερα να σου ζησει το μωρακι σου!!

και εμενα μου πληγωσε την μια θηλη η μικρη μου τις πρωτες ημερες,

Πηρα θηλες σιλικονης και τις αποστειρωνα κανονικα στον αποστειρωτη, τιποτα δεν επαθαν, της Avent πηρα.

Εβαζα και λανολινη της λασινοη.

Μου πηρε 15 μερες να θρεψουν, το παιδακι μου την επιανε κανονικα και απο κολικους δεν ειχαμε τιποτα, αερια παρα πολλα.

 

σημερα πως εισαι?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα να σου ζησει το μωρακι σου!!

και εμενα μου πληγωσε την μια θηλη η μικρη μου τις πρωτες ημερες,

Πηρα θηλες σιλικονης και τις αποστειρωνα κανονικα στον αποστειρωτη, τιποτα δεν επαθαν, της Avent πηρα.

Εβαζα και λανολινη της λασινοη.

Μου πηρε 15 μερες να θρεψουν, το παιδακι μου την επιανε κανονικα και απο κολικους δεν ειχαμε τιποτα, αερια παρα πολλα.

 

σημερα πως εισαι?

 

 

Ακριβως τα ιδια!!!!

Ειχα εισεχουσες θηλες με αποτελεσμα καθε φορα που επιανε η μικρη μου το στηθος ειχα αφορητους πονους!!!

Πηρα της AVENT ,τις αποστειρωνα κανονικα χωρις προβλημα!

Εβαζα κι εγω την κρεμα purelan .......αντεξα τις θηλες γυρω στις 10 μερες....τις εβγαλα και με πονο το παλεψα ωσπου ηρθαν στα ισα τους!!

Ειμαστε τωρα 12 + μηνων και θηλαζουμε ακομα μια χαρα!!!!!!!

Αααα και ουτε κολικους περασαμε!!!

Να σου ζησει και υπομονη θα περασει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησει!! εγω κοντεψα να το ξεκανω το μπεμπη με τις θηλες σιλικονης. Μου ειπαν να τις παρω στο μαιευτηριο γιατι οι θηλες μου ειναι μεγαλες και εισερχουσες. Το αποτελεσμα ηταν οτι ο μικρος ρουφαγε αερα και οχι γαλα γιατι δεν ειχε δυναμη και μετα απο μια εβδομαδα χρησης στο σπιτι που γυρισαμε εχασε πολυ βαρος και αφυδατωθηκε!!!! Τελικα το παλεψα και επιασε σωστα το στηθος (μετά φυσικα απο πολυ πονο, πληγες κλπ) και αυτη τη στιγμη που ειναι 3 μηνων θηλαζουμε κανονικοτατα χωρις κανενα προβλημα!!! Πραγματικα το σχημα και το μεγεθος των θηλων μας δεν εχει να κανει με το θηλασμο!!!!!!! Η φυση τα εχει προβλεψει ολα!! (σημ. την κορη μου δεν τη θηλασα λογω βλακειας και λαθων στο μαιευτηριο και φυσικα λαθος πληροφορηση).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πως τις καθαρίζουμε και αποστειρώνουμε?Χρησιμοποιούμε αποστειρωτή ή μονο βράσιμο όπως έλεγαν οι οδηγίες χρήσης...κουλό μου φαίνεταιΙ(δεν ανέφεραν καθόλου αποστειρωτή...)

 

Αποστειρωτής και βράσιμο είναι περίπου ισοδύναμα. Αναφέρουν το βράσιμο για να μην σε υποχρεώσουν να πάρεις αποστειρωτή (θεωρούν ότι ένα κατσαρολάκι το έχεις ήδη).

 

Ο αποστειρωτήρας δουλεύει με ατμό στους 80ο περίπου βαθμούς Κελσίου, ο βρασμός φτάνει στους 100.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θήλαζα με θηλές περίπου 4 μήνες. Τις ξεκίνησα γιατί πονούσα πολύ και μετά τις συνηθισε ο μικρός...΄βεβαια το πάλεψα και τις σταματήσαμε. Μπορείς να τις βάζεις σε κάποιους θηλασμούς και όταν σταματήσεις να πονάς να τις κόψεις σταδιακά. Οχι αμέσως γιατί το πρόβλημα επανέρχεται. Κάποιες αντέχουν τον πόνο εγώ δε μπορούσα με τιποτα.

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αποστειρωτής και βράσιμο είναι περίπου ισοδύναμα.

 

κι εμενα μου το ειπε η πωλητρια..:shock::shock:

δεν ειχα και αποστειρωτη και ετσι δεν το διασταυρωσα ποτε..

αμα δεν εισαι και νοικοκυρα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω τις ευχές σας!tinkerbell σε θυμάμαι από άλλα τοπικ.πώς γέννησες τελικά?με τεχνιτούς πόνους?εγώ ναι.

οπτικά είναι χάλια ακόμα το στήθος μου αλλά δεν πονάω τόσο.μάλλον μου έκανε καλό η purelan και οτι το βράδυ κοιμάμαι χωρίς μπλούζα.τη μέρα δεν μπορώ να είμαι χύμα στο κύμα θα με βλέπει ολη η γειτονια...έχω ανοικτά τις κουρτίνες γιατί ο μπέμπης ειχε 9,2 ίκτερο και είπαν φως..τώρα βέβαια δεν μπορεί θα έχει πέσει 10 μέρες μετά...αλλά αγχώνομαι.

από που αγοράζετε τα κοχύλια?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θηλασα τον γιο μου αποκλειστικά με ψευδοθηλές για 6 μήνες (θηλασαμε πολύ περισσότερο, αλλα τους 6 πρωτους μηνες χρησιμοποιούσα τις ψευδοθηλές). Την κορη μου τη θηλασα λιγότερο από 3 μήνες με τις ψευδοθηλές, μετα τις εβγαλα (θηλάζουμε ακόμα). Κανενα από τα δυο παιδιά μου δεν παρουσίασε κολικούς (το αναφερω απλά για να μη συνδεσεις ψευδοθηλές με κολικούς). Αποστειρώνονται και στον αποστειρωτη και με βρασμό σε κατσαρολάκι. Προσωπικά προτιμούσα το κατσαρολάκι γιατι τελείωνα πιο γρήγορα (ο αποστειρωτης διαρκεί 20 λεπτά και πολλές φορές δεν ειχα τοσο χρονο).

 

Τελικά χρησιμοποιησες ψευδοθηλές?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

με βαλανε με τεχνητους και μετα απο 10 μαρτυρικες ωρες(οκ μαρτυρικες ηταν οι 3 τελευταιες) μου τον πηραν με καισαρικη.εγινε οτι φοβομουν κοινως.σωματικα εχω συνελθει καπως αλλα ψυχικα με εχει καταβαλει παρα πολυ.

μεσα στη μερα φορα κανενα T-shirt του αντρα σου.να ειναι φαρδουλουτσικο για να παιρνει αερα το στηθος. και βαζε και το γαλατακι σου επανω.εμενα προσωπικα αυτο με ανακουφιζει πιο πολυ απο την αλοιφη.

αντε συντομα ολα αυτα θα ειναι παρελθον!θα εχουμε συνηθισει και εμεις και τα βλασταρια μας και θα μας φαινεται παιχνιδακι(λεω εγω τωρα και κυριως ελπιζω!)!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλος θηλασμου που ηρθε στο σπιτι μου ειπε οτι οι θηλες σιλικονης μειωνουν το γαλα κατα 60%. ασε που δεν ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν με τον πονο. κανε κουραγιο! ποναει πολυ το ξερω απο προσωπικη εμπειρια, αλλα καποια στιγμη περναει.

Κατα τα αλλα αυτα που σου ειπαν τα κοριτσια για τοπλες και γαλα πανω στις θηλες ειναι τα καλυτερα που μπορεις να κανεις;)

t0m4p2.png
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι ότι ποναει όταν οι θηλες σου είναι πληγωμενες. Επειδή είχα παθει μαστιτιδα, πονουσα και εκλαιγα καθε φορα που εβαζα το θηλαστρο (το χρησιμοποιησα γιατι δεν μπορουσα να βαλω τον μικρο, ήταν λαιμαργος και μολις με εβλεπε μου ορμουσε στην κυριολεξια). Όμως επειδη ηθελα πολύ να τα καταφερω, αρχισα να τον βαζω 1 λεπτο την μια μέρα, 2 λεπτα την επομενη και έτσι τα καταφερα!!! προσπα΄θησε μεχρι εκει που αντεχεις:-P και θα δεις θα τα καταφερεις!

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλος θηλασμου που ηρθε στο σπιτι μου ειπε οτι οι θηλες σιλικονης μειωνουν το γαλα κατα 60%.

 

για να μην παραπληροφορουμε, το σωστό ειναι να πουμε οτι υπάρχει η πιθανότητα να μειωθεί το γαλα με τη συστηματική χρήση θηλών σιλικόνης. οπως εγραψα και πριν, θηλασα 6 μηνες (σε 14 συνολο) αποκλειστικά με χρήση ψευδοθηλων.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θελω μια συμβολη!:) Στο πρωτο μου παιδακι ειχα παρα πολυ πληγωμενες θηλες και εκλαιγα οταν θυλαζα. Τωρα ( ειμαι 33 εβδ.) θελω να προετοιμαστω και να θυλαζω με θηκες σιλικονης. Ομως μου φαινονται μεγαλες, εχουν κι νουμερα. Ποια ειναι καλυτερα κι ποια να παρω ? :)

Link to comment
Share on other sites

Joana χωρις να θελω να σε απογοητεύσω, εγω που θηλασα με ψευδοθηλες δε γλιτωσα ούτε τον πόνο ούτε τις πληγες, τις πρωτες μερες.

Σε γενικές γραμμές οι ψευδοθηλές προτεινονται σε μητερες με επίπεδες και εισερχουσες θηλες.

Εγω επαιρνα τις small της medela, δεν ξερω καν αν κυκλοφορούν άλλης εταιρίας.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στα φαρμακεια βρηκα μονο της Nuk και Chicco. Μedela δεν εχω συναντησει. Θα παρω και θα προσπαθησω σ'αυτην την φορα να θυλαζω λιγο περισσοτερα (αν καταφερω βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω ενδεικτικά: http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=51&la=1&itmConID=32

Αλλα μπορεις να παραγγειλεις και απο την αντιπροσωπεια της εταιριας στην ελλάδα, στελνουν με κουριερ παντού:

klinikum (Καϊκονίδης)

Κεντρικό(Θεσσαλονίκη) : Νάτσινα 25, . Τηλ. & Fax: 2310 316011, 315200

Υποκατάστημα (Αθήνα): Αερ. Παπαναστασίου 6 (κοντά στο ΛΑΪΚΟ Νοσοκομείο), ώρες 8.00-16.00-Δε-Πα. Τηλ & Fax: 210 74.70.417, 74.85.752

 

Διαβαζοντας παλιά μου ποστ θυμήθηκα ότι εχω χρησιμοποιήσει και chicco αλλα μου φαινοντουσαν πολυ σκληρες και άκαμπτες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Θηλάζω χρησιμοποιώντας ψευδοθηλές της medela. Της αποστειρώνω βράζοντάς τες σε ένα μπρίκι. Έχω όμως 2 θέματα:

 

1) Το πρώτο ζευγάρι που αγόρασα, μετά από 1 μήνα χρήσης χαλάρωσε (μάλλον από το βράσιμο) και δεν εφάρμοζε καλά στο στήθος μου, οπότε το πέταξα και πήρα καινούριο. Είναι λογικό να φθάρθηκαν σε τόσο σύντομο διάστημα;

 

2) Όταν τις βγάζω από το μπρίκι αφού έχουν βράσει (τις ρίχνω μέσα μόλις βράσει το νερό και τις αφήνω περίπου μισό-ένα λεπτό) έχουν πολλά άλατα και είναι θαμπές. Ενδείκνυται να ρίχνω λίγο λεμόνι στο νερό; Γιατί στις οδηγίες καθαρισμού των ψευδοθηλών γράφει ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω κιτρικό οξύ.

Life's what you make it!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...