Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ισχύει ότι οταν θηλάζουμε πρέπει να παίρνουμε συμπλήρωμα βιταμίνη D?


Recommended Posts

Καλημερα

θηλάζω,9.5 μηνων η μικρή.Τρωει και στερεες.όλα καλά.

Διαβασα οτι οσες θηλαζουν πρέπει να παιρνουν απαραιτητα συμπληρωμα βιταμινης D γιατι δεν υπαρχει πολύ στο μητρικό γαλα.

Το διαβασα στο περιοδικό παιδί υγεια και ανατροφη του Ν.Ματσανιώτη.Αρθρογραφεί η Θεοδωρα Λιακοπουλου-Τσιτσιπη.Λεει πως πρεπει τα θηλαζοντα βρεφη να λαμβανουν προσθετη βιταμινη 400 IU διεθνεις μοναδες και οτι η υποβιταμινωση D δημιουργει ευερεθιστοτητα,καθυστερηση εκφυσης δοντιών.

Κουφάθηκα.Τι ισχύει τελικά?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι η αρθρογραφος ειναι Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών, τ. Επιμελήτρια Α-Παιδιατρικής Κλινικής Πανεπιστημίου Αθηνών Διευθύντρια Παιδιατρικού Τμήματος Ευρωκλινικής Παίδων απλα γιατι ειναι καλο να ξερουμε οτι ειναι γιατρος και οχι καποιος δημοσιογραφος.:)

 

 

οσον αφορα τωρα την βιταμινη D..

 

World Health Organization information [Butte 2002, p. 29 pdf.gif] states,

"...although there is abundant evidence suggesting that breastfed infants often receive less vitamin D than is required, most studies fail to find rickets in breastfed infants less than 6 months of age... infants who are exclusively or predominantly breastfed for 6 months or longer can be at an increased risk of rickets if their mothers are at risk of vitamin D deficiency, and the infants receive limited sun exposure and no vitamin D supplements."

If you are in doubt as to whether vitamin D supplements are needed and prefer not to give supplements "just in case" -- getting a blood test to determine the vitamin D status of you or your child is always an option.

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html

επισης μπορεις να διαβασεις κι αλλα στο παραπανω αρθρο..

 

 

οσον αφορα στην απαντηση της Αγλαιας σε σχετικη ερωτηση ''Να ζητήσεις από τη γιατρό σου την επιστημονικά τεκμηριωμένη έρευνα, έτσι όπως έχει δημοσιευτεί στα επιστημονικά περιοδικά, που να λέει ότι όλα τα μωρά που τρέφονται με μητρικό γάλα, πρέπει να παίρνουν αυτές τις βιταμίνες.

 

(τόσα εκατομύρια χρόνια εξέλιξης, δεν έφτασαν ώστε το τελευταίο είδος που εμφανίστηκε να έχει ισάξιο γάλα με τα προηγηθέντα θηλαστικά....) ''

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1296023

 

 

 

 

η απλη λογικη λοιπον λεει οτι εαν υπαρχει καποια ελλειψη κανεις μια εξεταση αιματος και βρισκεις τι λειπει και το χορηγεις!!!! τωρα να δινεις αυθαιρετα σε ολους συμπληρωμα ειναι λιγο...ανουσιο να το πω? δεν θελω να ψαξω την καταλληλη λεξη για να το χαρακτηρισω..

απο κει και περα καθε γονιος ειναι υπευθυνος για το παιδι του και κρινει αναλογα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

αιματος που εκανα ειναι τελειες

η μικρη τελεια,η καμπυλη της επισης σταθερη

απλα μου φανηκε περιεργο γιατι το μητρικο εχει τα παντα

βεβαια ηθελα να ρωτησω τι να κανω τωρα και με την οδοντοφυια αν φταιει αυτο

Τελικα βγαλαμε τους κατω κοπτηρες 9 μηνων.

αλλα δεν τρωει φρουτοκρεμα που ετρωγε.7 κ.γ τρωει.Εβαλα πεπονι,ροδακινο,βερυκοκο.Λιγο.Πριν σκασει το πρωτο δοντι ετρωγε το μπωλακι της.Οχι παντα βεβαια ολο.

Μεσημεριανο τρωει ολο το πιατο και απογευμα της ξαναδινω.

Επισης δε θελει γιαουρτι.Δοκιμασα πολλες φορες και απο ενα κ.γ. τρωει και αγελαδινο και κατσικισιο.

Αυγο το πρωι απο κροκο 3 κ.γ. παλι.

Τι να κανω?

Γαλα θελει συνεχεια και τη θηλαζω.

Φταινε τα δοντια?

Ξυπνα τωρα βραδυ παλι 4 φορες ή 3.Τη θηλαζω αλλα δε δειχνει να θελει. Μαλλον αγιατι αμεσως ξανακοιμαται.

Τι να κανω για ολα αυτα?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

κατα καιρους μπορεις να διαβασεις απειρα αρθρα που αφορουν τον θηλασμο και υπογραφουν μαιες-γνωστοι γυναικολογοι που βγαινουν σε παραθυρα ή μη ,καθως και αλλοι πολλοι παιδιατροι..

τα αρθρα αυτα ή ακομα και ολοκληρες εκπομπες στην τηλεοραση πεφτουν στην αντιληψη διαφορων μαμαδων του φορουμ (οι οποιες θηλαζουν πολυυυυυυυυυ καιρο!!!) τα αναρτουν και πραγματικα ειναι για γελια τα οσα γραφονται ή λεγονται..

δυστηχως αυτοι οι ''επαγγελματιες'' δεν εχουν την αντιληψη του ποσο γελιοι μπορει να γινονται με τις ελλειπεις γνωσεις τους εκτος εαν τα λεφτα που βγαζουν ειναι τοσα που δεν τους ενδιαφερει..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βγαλαμε τους κατω κοπτηρες 9 μηνων.

αλλα δεν τρωει φρουτοκρεμα που ετρωγε.7 κ.γ τρωει.Εβαλα πεπονι,ροδακινο,βερυκοκο.Λιγο.Πριν σκασει το πρωτο δοντι ετρωγε το μπωλακι της.Οχι παντα βεβαια ολο.

Μεσημεριανο τρωει ολο το πιατο και απογευμα της ξαναδινω.

Επισης δε θελει γιαουρτι.Δοκιμασα πολλες φορες και απο ενα κ.γ. τρωει και αγελαδινο και κατσικισιο.

Αυγο το πρωι απο κροκο 3 κ.γ. παλι.

Τι να κανω?

Γαλα θελει συνεχεια και τη θηλαζω.

Φταινε τα δοντια?

Ξυπνα τωρα βραδυ παλι 4 φορες ή 3.Τη θηλαζω αλλα δε δειχνει να θελει. Μαλλον αγιατι αμεσως ξανακοιμαται.

Τι να κανω για ολα αυτα?

 

καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους στα δοντια,καποια στιγμη θα τα βγαλει ολα μην ανησυχεις!!!!:lol:

οσον αφορα το φρουτο μπορεις να της αλλαζεις γευσεις για να μην βαριεται..

να ξερεις βεβαια οτι μπορει οι καινουργιες γευσεις να θελουν και υπομονη.. απο την μια μπορει να της προκαλεσουν την περιεργεια και απο την αλλη να μην της αρεσουν γιατι δεν τις εχει συνηθισει..το θεμα ειναι στις αρνησεις της να μην επιμενεις παραπανω απο 2-3 φορες..δοκιμαζεις ξανα την επομενη, την μεθεπομενη μερα ή εβδομαδα..

το γιαουρτι το προβειο δεν το δεχτηκαμε με τιποτα..το κατσικισιο μας πηρε 1-2 εβδομαδες για να φαμε παραπανω απο 2 κουταλιες..τωρα τρωμε σχεδον ολο το κεσεδακι..

αυγο στους 14 μηνες δεν το εχουμε καταφερει..ειναι απο τα ελαχιστα πραγματα που δεν τρωμε και απο οτι μου λενε και αλλες μανουλες ειναι λιγο ιδιαιτερο το αυγο..

εαν βγαζει δοντια μπορει οντως να μην θελει να φαει τιποτα 1,2,3 μερες και προτιμαει να θηλαζει..μην ανησυχεις..συμβαινει και ειναι φυσιολογικο..

ισως να ξυπναει και εκεινες τις μερες πιο πολυ τα βραδυα και να θελει να θηλασει, να σε νιωσει κοντα για παρηγορια..

δεν χρειαζεται να κανεις ΤΙΠΟΤΑ!!!εισαστε μια χαρα..μην αγχωνεσαι καθολου..ασε τον θηλασμο ελευθερο και ανεμποδιστο (το δευτερο εξαμηνο ο θηλασμος παραμενει κυρια τροφη και οι στερεες εχουν συμπληρωματικο ρολο στην διατροφη του παιδιου) και παιξε με το φαγητο!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα υπάρχει αυτό http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;122/5/1142

 

και ο τότε δικός μου παιδίατρος είχε συστήσει βιταμίνη D. Πήρα το ρίσκο και δεν έδωσα όμως βγαίναμε κάθε μέρα έξω είτε είχε ήλιο είτε συννεφιά (γεννήθηκε Οκτώβριο) ώστε με εκτεθειμένο το πρόσωπο και τα χέρια χωρίς αντιηλιακό μαζεύαμε τις δύο ώρες την εβδομάδα που συστήνει ο ΠΟΥ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εαν αυτο που εχει βαλει η miriki αντικαθιστα το προηγουμενο..

μιλαμε ομως για μια χωρα με μπολικο ηλιο (Ελλάδα) και θα επιμεινω στην δικη μου λογικη οτι μια εξεταση αιματος δειχνει εαν υπαρχει ελλειψη ή οχι..το να δινεις σε ολα τα παιδια, σε ολες τις εποχες,σε ολες τις χωρες την ιδια οδηγια, μου φαινεται λιγο αυθαιρετο.. εσυ αποφασιζεις..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

na κανω και αιματος δεν εχουμε κανει απο τοτε που γεννηθηκε.λεει παιδιατρος ολα καλα αλλα ειναι μικροσωμη 7.500 κιλα,74 εκ και 9.5 μηνων.λεει ειναι σταθερη καμπυλη.αλλα τα δοντια την ενοχλουν και χερια στο στομα συνεχεια στα πανω δοντια

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

γιατι ανησυχεις αφου στο λεει και η παιδιατρος? υπαρχει κατι που εχεις παρατηρησει και δεν σου αρεσει?το βαρος της ειναι καλο με σταθερη καμπυλη οπως αναφερεις..τι σε ανησυχει? τα δοντια??

εμεις περασαμε καποιες εβδομαδες που πραγματικα δεν αναγνωριζα το παιδι μου..γκρινια,γκρινια,γκρινια,κλαμα,μουρμουρα..μερα-νυχτα..ευτυχως που ειχα τον θηλασμο και μπορουσα και την παρηγορουσα..δεν ξερω αν θα την παλευα διαφορετικα.. τα πρωτα δοντια (εχουμε 8 μεχρι τωρα) ηταν μεσα στην μουρμουρα, ελπιζω τα υπολοιπα να τα περασουμε πιο ελαφρια..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς ο παιδιάτρος δεν μας είχε πει για συμπληρωμα βιταμίνης D. Όταν ο μεγάλος νοσηλευτηκε στο παιδων για βρογχιολιτιδα (άσχετο) μας είπαν στο νοσοκομείο να του δίνουμε κάτι σταγόνες μέχρι 7 μηνων (άσχετο με τον λόγο που είχε νοσηλευθει). Το είπαμε στο παιδίατρο και μας είπε ότι αν βγαίνουμε στο ήλιο δεν υπάρχει πρόβλημα, ας κάνουμε όμως ότι θέλουμε. Εμείς τελικά δωσαμε για λίγες μέρες και μετά σταματήσαμε, ήταν Μαίος στο μεταξύ οπότε βγαίναμε βόλτες.. Στον δεύτερο δεν δώσαμε καθόλου..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τη βλέπω αλλα οι γνωστοι ολοι δεν ειναι παχουλη,δεν ειναι τα μουτρακια της ροδαλά κ.λ.π.

ευτυχώς paros με βοηθησες.και οι αλλες κοπελες

ουτε το περιβαλλον με βοηθα στο θηλασμο.δεν τρωει το παιδι,ειναι χλωμό,δεν της φτανει το γάλα κ.λ.π.

η μικρή ζωηρή,ολο γελιο,παιχνιδι,δεν αρρωστησε ποτέ,εκτος των ημερων αυτων που ειναι ανησυχη με μουρμουριτσα και νυσταζει και δε μπορει να κοιμηθει.

συνεχεια το συγκρινουν με αλλα το σοι που πινουν ξενο και ειναι στρουμπουλα

ο παιδιατρος λεει ειναι και θεμα γονιδιων γιατι εγω 53 κιλα σκαρτο με υψος 1.68 και ο μπαμπας επισης αδυνατος.

καρπουζι να της δωσω?πως σκέτο?

κατσικισιο γιαουρτι paros ποιο?το ολυμπος?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

αστους να λενε.. θηλαζεις 9,5 μηνες και τωρα σε επιασε????

δηλαδη αν θηλαζεις 2 χρονια (εκει να δεις τι θα σου λενεεεεεεε) θα εισαι μεσα στο αγχος??? χαλαρωσε και απολαυσε το..μην τους αφηνεις να σας χαλανε τις στιγμες ΣΑΣ!!!

 

καρπουζι? πως σου ηρθε? εννοειτε οτι μπορεις να δωσεις οποιο φρουτο θελεις, αν και μεταξυ μας λενε οτι το καρπουζι δεν ειναι ιδιαιτερα θρεπτικο,υπαρχουν αλλα θρεπτικοτερα..

θες να δοκιμασεις μη αλεσμενο και ρωτας?

εμεις βρηκαμε το εβολ το βιολογικο- κατσικισιο στο σουπερ-μαρκετ, δεν νομιζω ομως οτι εχει αλλη γευση..ολα τα ιδια πρεπει να ειναι..οποιο βρεις παρτο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

δε μεπιασε τωρα,με το που εγινε 6 μηνων αρχισανε α συνεχιζεις

και τωρα 9.5 φαγωθηκαν που δεν ειναι παχουλη

εβολ δεν εχει ,μονο αθηνα,η εβολ ειναι απαιχτη το εχω ψαξει

για φρουτα τι να δοκιμασω?δεν πολυθελει.καρπουζι ναι συμφωνω υπαρχουν τοσα τι να της δωσω?

ροδακινο εδωσα 2κ.γ.

μπανανα ροδακινο πεπονι ετρωγε μετα στοπ

τι να κανω?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

οτι σταματαει μπορεις να προσπαθεις μετα απο λιγες ημερες να της τα ξαναδινεις..

 

νεκταρινια,βερυκοκα,κερασια,οτι φρουτα εποχης μπορεις να βρεις.. καλα και το καρπουζι δεν ειναι κακο~!~! απλα εαν τρωει κατι αλλο που θεωρειται θρεπτικοτερο γιατι οχι?

 

φρουτα εποχης:

Καρπούζι Ιούλιος - Σεπτέμβριος

Πεπόνι Ιούλιος - Σεπτέμβριος

Φράουλες αρχές Μαΐου έως τέλος Ιουλίου

Κεράσια αρχές Μαΐου - Ιούλιος

Βερίκοκο Ιούνιος - Ιούλιος

Ροδάκινο Ιούνιος - Σεπτέμβριος

Νεκταρίνι Ιούνιος - Σεπτέμβριος

Σύκα Ιούλιος - Σεπτέμβριος

Σταφύλια Αύγουστος - Οκτώβριος

Αχλάδια Αύγουστος - Οκτώβριος

Μούσμουλα Μάιος - αρχές Ιουνίου

Δαμάσκηνα Ιούλιος - Σεπτέμβριος

Πορτοκάλια έως το τέλος Ιουνίου και ξανά από τον Οκτώβριο - Νοέμβριο

 

 

πως της τα δινεις? τα κανεις πουρε μονα τους?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι στο multi 2-2 π.χ. πεπονι-ροδακινο

ή μπανανα-ροδακινο-πεπονι.

ετρωγε και 2 βδομαδες τωρα σφραγιδα το στομα ή 4-6 κ.γ.

ενω μεσημεριανο τρωει

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αίματος που έκανες εσύ, ήταν εξετάσεις βιταμίνη D στο αίμα; Δεν την γράφουν συχνά.

 

Εγώ όταν είχα κλείσει αρκετούς μήνες θηλασμού ήμουν χάλια, όλο κούραση... Και με άρχισαν στις εξετάσεις. Κάπου προς το τέλος και ενώ οι άλλες έδειχναν καλές, προκύπτει ότι η D στο αίμα ήταν κάτω από το όριο. Ο παθολόγος μου εξήγησε ότι πιθανόν οφειλόταν στο ότι ήταν αρχές άνοιξης και είχα περάσει όλο το χειμώνα να πηγαίνω στο γραφείο το ξημέρωμα και να γυρίζω βράδυ.

 

Όταν λέμε για το φυσικό, ούτε και ο τρόπος ζωής μας είναι πλέον κοντά στο φυσικό.

 

Για τα παιδιά δεν κάναμε εξετάσεις και η δική μου κούραση ήταν κυρίως από άλλα οργανικά προβλήματα, αλλά ειναι άλλο θέμα. Η έλλειψη βιταμίνης D δημιουργεί όμως προβλήματα και στην ανάπτυξη καθώς και στους ενήλικες. Να πάρει κανείς βιταμίνη D και να του περισσεύει είναι κάτι τραγικό;

Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολική ιατρογενής χορήγηση βιταμίνης D μπορεί να οδηγήσει σε υπερβιταμίνωση D, σε ανάπτυξη δηλαδή τοξικότητας από τη βιταμίνη, με κύρια εκδήλωση την υπερασβεστιαιμία.

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=171

 

για ολες τις βιταμινες υπαρχει προβλημα σε περιπτωση που χορηγουνται στον οργανισμο χωρις λογο..δεν μπορουν να απορροφηθουν και προκαλουν προβληματα το μεγεθος των οποιων εξαρταται απο την ποσοτητα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι στο multi 2-2 π.χ. πεπονι-ροδακινο

ή μπανανα-ροδακινο-πεπονι.

ετρωγε και 2 βδομαδες τωρα σφραγιδα το στομα ή 4-6 κ.γ.

ενω μεσημεριανο τρωει

 

δοκιμασε συνδυασμους και βαζε και την μπανανα που το γλυκιζει..σε διαφορετικες ποσοτητες καθε φορα μεχρι να το πετυχεις.. εαν εχεις θηλαστρο,καποιες μαμαδες βαζουν και λιγο απο το γαλατακι τους για να ειναι πιο οικεια η γευση.. πορτοκαλι δεν εχετε βαλει?

εχε υποψη σου οτι μπορει να θελει και διαφορετικη υφη,πιο αραιη,πιο κρεμωδες..

 

μπορει απλα και να περναει φαση,ισως και λογω δοντιων..μεχρι τοτε θα πηξεις στην φρουτοκρεμα:lol::lol::lol::lol::lol:!!!!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το πιστεψεις αλλα η amaretto εχει βαλει την παρακατω σελιδα σε μια αντιστοιχη συζητηση: http://www.medlook.net/printarticle.asp?item_id=1337

οποτε γραψε λαθος για το καρπουζι!!!!

: )

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

για βιταμινη d δεν εκανα αλλα οι αλλες ηταν καλές.

τα μωρά κανουν για συγκεκριμενο λογο? κσι σε συγκεκριμενο μηνα?

εμενα πο πολυ με νευριαζουν οι γυρω το σοι που λενε οτι ειναι αδυνατη η μικρη.

ο παιδιατρος λεει ειναι καλη

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Η βιταμίνη D είναι άσχετη με τις άλλες εξετάσεις. Οι άλλες εξετάσεις έβγαιναν καλές και με το ζόρι κρατούσα το κορμί μου όρθιο, από την αδυναμία.

 

Γιατί καλέ κορίτσια, η δοσολογία που δίνουν αν ας πούμε τη δίνουν στο γάμο του καραγκιόζη, φτάνει να δημιουργήσει υπερβιταμίνωση; Το λέω, γιατί εξετάσεις σε μωρά τις κάνουν καμιά φορά με όχι ωραίο τρόπο για τα μωρά. Υπάρχουν και τόπικς. Τέλος πάντων, ίσως είναι σκόπιμο να γίνει κάποια εξέταση. Λογικά πάντως, εφόσον είναι εποχή άφθονης ηλιοφάνειας, δεν θα υπάρχει πρόβλημα τέτοιο... Δεν διάβασα και το άρθρο, σόρυ.

Link to comment
Share on other sites

αιματος που εκανα ειναι τελειες

 

εξέτασες και βιταμίνη D?

 

edit

τώρα είδα ότι απάντησες

οι καλές εξετάσεις δεν λένε κάτι για τη βιταμίνη D, η οποία συνδέεται στενά με τον τρόπο ζωής

 

 

η μικρη τελεια,η καμπυλη της επισης σταθερη

απλα μου φανηκε περιεργο γιατι το μητρικο εχει τα παντα

αν η βιταμίνη D της μαμάς είναι χαμηλή, θα είναι χαμηλή και η βιταμίνη D στο γάλα της
Link to comment
Share on other sites

για βιταμινη D δεν εκανα.χρειαζεται?τι συμπτωματα επρεπε να εχω?

εγω το αρθρο διαβασα και ετσι ρωτησα στο forum γιατι μου εκανε εντυπωση και πιο πολυ για τη μικρη που ειναι μια χαρα,το λεει και ο παιδιατρος της,αλλα ολοι λενε οτι ειναι μινιατουρα.καμπυλη σταθερη,βαρος παιρνει,εστειλα και στον παπαβεντση το βαρος της απο τοτε που γεννηθηκε και στο mitrikosthilasmos.Πως θα καταλαβω αν συνεχιζω το θηλασμό?Σε 23 μερες πηρε τωρα 250 gr.Mια χαρα πιστευω

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επίσης διάβασα και αυτό εδώ

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Rickets

 

ΥΓ το δικό μου θηλάζει αποκλειστικά και είναι 2,5 μηνών

η παιδιατρος μας εδωσε σταγονεσ για Α + D βιταμινες

 

σητν αρχη δεν θελαμε αλλα τωρα με αυτό που διάβασα σκέφτομαι να του δώσω μιας και είναι και χειμωνασ κι εγω όλη μερα κλεισμενη στο σπιτι, δεν το βγαζω έξω παρα μόνο τη νύχτα, ειδικά τωρα που εχει καλο καιρό δε βγαινουμε σχεδόν ποτε, αρα καθόλου sumlight επομενως σταγόνες? εγω σιγουτα θα εχω ελλειψη αφου δεν βγαινω στο φως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...