Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρώμη/κουακερ σε 7 μηνών μωρό;


Recommended Posts

γεια σας και συγνώμη αν εχει συζητηθεί ξανά το θέμα αλλα δεν βρήκα κάτι τοσο συγκεκριμένο....

Με προβληματίζει και μένα το τρίτο (απογευματινό) γεύμα του γιού μου (μπήκαμε στον όγδοο μήνα χτες). Για την 'ιστορία' να αναφέρω οτι θηλάζουμε αποκλειστικά και μόλις κλείσαμε τον 6ο μήνα εισάγαμε σιγά σιγα στέρεες (χορτόσουπα, τώρα και κρεατόσουπα, μετά φρούτα και ήρθε η ώρα για ρυζάλευρο). Τις πρώτες μέρες έδωσα την βιολογική της HOLLE (ρυζάλευρο ή κεχρί) μετά διάβασα για την έρευνα που έγινε εις βάρος διαφόρων μαρκων ρυζαλευρου και την σταματησα.

Αντι αυτού μου ειπε ο γιατρός να δώσω γιαουρτάκι (παιδικό) παρόλο που δεν ήθελα ιδιαίτερα (αλλωστε είναι 'επιδόρπιο γιαουρτιού' κ οχι γιαουρτι) είπα να το δοκιμάσω. Την πρώτη μέρα το εφαγε, την δεύτερη με το ζόρι (εβαλα και λιγη μπανανα μέσα) αλλα σήμερα μου το φτυνε στα μουτρα (κυριολεκτικα! κάτι θα ξέρει το παιδάκι μου). Παράλληλα μου είπε για την βιολογική fresylac βρωμη ολικής με μήλο κ βανιλια (αλλη κ αυτή κ σκόνη γάλα και σκόνη φρούτου), αλλα άντε, κομμάτια να γίνει αν είναι να τρώει το παιδί ας την δοκιμάσω. Την πρώτη φορά την έφαγε, σήμερα -αφου μου έφτυσε το γιαούρτι, ειπα να του φτιάξω την κρεμα- μου την έφτυνε κ αυτην...Τυχαίο γεγονός; μπορεί..Σκέφτομαι τι άλλο να του δώσω...θα ήθελα να αποφύγω πάλι φρουτόκρεμα..Μια φορά ειχα βρασει ασπρο ρύζι και το άλεσα με γάλα μου, αλλα ουτε κ αυτό το ειχε φαει.

Μια φίλη μου, μου ειπε να του δώσω κουάκερ -το χα διαβασει κ αλλου αυτο- αλλα τι εννοούν; το γνωστο κουακερ που τρώμε κ εμεις; την βρώμη που τρωμε σαν πρωινό; κάνει απο τετοια ηλικία που είμαστε εμείς;

 

Και γιατί άλλοι γιατροί επιτρέπουν αγελαδινό γιαουρτι ενηλίκων (π.χ. ήθελα να του δώσω γιαουρτι Ολυμπος ή Κουκάκη αλλα ο γιατρός μου είπε οτι τετοιο καλο θα ηταν να φαει μετα τα δύο χρόνια, κάτι που μου ειπε και για το φρεσκο αγελαδινό γάλα, αμα σταματήσουμε να θηλάζουμε κ θέλω να του δώσω γάλα, μου προτείνει μετά το δεύτερο χρόνο να του δώσω φρέσκο-κάτι για τα νεφρά του νομίζω μου ειπε, δεν είμαι σίγουρη) κ άλλοι όχι;

Να επισημάνω οτι δοντάκια δεν βγάλαμε ακόμη αλλα τα βλέπω να ρχονται κι αυτά πριν κλείσουμε τον όγδοο. Τι απο αυτά που τρώμε και εμείς μπορώ να του δώσω και να μην κινδυνεύσει ούτε απο αλλεργίες ούτε να 'πνιγεί' ; (μια γνωστή μου, μου ειπε οτι στην ηλικία του γιού μου έδινε στον δικό της ρυζογκοφρέτες...ποιές όμως δεν μου διευκρίνησε αν και δε νομίζω να υπάρχουν και παιδικές ρυζογκοφρέτες, μαλλον αυτες που τρώμε κ μεις...)

Κάθε γνώμη δεκτή κ σεβαστή, παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του δίνω αιγοπρόβειο γιαούρτι της ΜΕΒΓΑΛ και βάζω μήλο, δαμάσκηνο και βρώμη- αυτή που πουλάνε στο σούπερ μάρκετ που έχει τον κουάκερο απ'έξω :-) και ο μικρός τρελαίνεται!

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη είναι να μην εισάγεις από τώρα τρίτο γεύμα γιατί θα μειωθούν οι θηλασμοί. Βέβαια είναι και τι σκοπό έχεις για αυτό το θέμα. Αν θες να αποθηλάσεις σύντομα, είναι καλά.

Η βρώμη/κουάκερ δεν είναι κακό να την δώσεις από τώρα. Υπάρχουν βιολογικές αν ενδιαφέρεσε και μπορείς να την δίνειςς με φρούτο (αφού πρώτα την έχεις μουλιάσει για να μαλακώσει).

Όσο αφορά το αγελαδινό, θα έλεγά ότι δεν το έχει ανάγκη αφού θηλάζει. Εγώ έχω κανένα μήνα που έχω δώσει αγελαδινό αλλά όχι τρομερές ποσότητες. Γιαούρτ, το δικό μας όχι τα παιδικά-επιδόρπιοι δεν έχει φάει σχεδόν ποτέ. Δεν της αρέσει! Φρέσκο γάλα μπορείς να δώσεις μετά τον χρόνο.

Α, και οι ρυζογκοφρέτες έχω την εντύπωση ότι θέλουν δοντάκια. Εγώ τις έδωσα αφού αρχίσε να τρώει μη αλεσμένα. Υπάρχουν βιολογικές χωρίς ζάχαρη και αλάτι!

Αν θες ρίξε και μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81921

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θα συμφωνησω με την margiota για το τριτο γευμα..μπορεις να το καθυστερησεις ακομα..εμεις το βαλαμε σχεδον 10 μηνων..το δευτερο εξαμηνο ο θηλασμος παραμενει κυρια τροφη και οι στερεες τροφες εχουν ρολο συμπληρωματικο στην διατροφη..αυτο βεβαια με την προυποθεση οτι θελεις να συνεχισεις τον θηλασμο.

Οσο για το γιαουρτακι και εμεις οταν ξεκινησαμε τον 10ο μηνα φαγαμε το κατσικισιο της εβολ. Ειχαμε δοκιμασει και το προβειο αλλα μας ξινιζε μαλλον..

 

ο κος Παπαβεντσης (παιδιατρος- συμβουλος θηλασμου) προτεινει:

Από τον όγδοο μήνα στις επιλογές του απογευματινού γεύματος μπορεί να προστεθεί γιαούρτι: πρόβιο ή κατσικίσιο, κατά προτίμηση αγνό (ενηλίκων).

http://pediatros-thes.gr/?page_id=218

κατι που ακολουθησαμε κι εμεις .Οσο πιο πολλες επεξεργασιες περνανε τα τροφιμα τοσο λιγοτερο θρεπτικα ειναι....απο το να του δινεις το παιδικο γιαουρτακι,χιλιες φορες καλυτερα να το θηλαζεις το παιδι σε αυτην την ηλικια..

οσον αφορα τα δοντακια, δεν τα χρειαζεται για να φαει πιο στερεα τροφη..τα μωρα μασανε εξισου αποτελεσματικα και με τα ουλα τους..μπορεις να του δωσεις -ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΗ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΣΟΥ- μικρα κομματακια φρουτων ή καροτο σταδιακα και εφοσον βλεπεις οτι ανταποκρινεται σε αυτο..δεν βαζεις ποτε σε κρεμα μικρα κομματια μεσα, γιατι το μωρο θεωρει οτι ειναι κρεμα και πνιγεται καθως το καταπινει αμασητο. Εαν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις πολλα για την εισαγωγη στερεων. Να θυμασαι οτι τον πρωτο χρονο της ζωης τους τα μωρα εχουν εντονο το αντανακλαστικο του πνιγμου και με το παραμικρο βηχουν, μην σε τρομαξει κατι τετοιο. Μπορεις να ξεκινησεις σταδιακα να κανεις πιο παχυρευστα τα φαγητα, μεχρι να τα φτασεις σε πολλυ μικρα κομματια και οχι σε μορφη κρεμας..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω θα συμφωνησω με την margiota για το τριτο γευμα..μπορεις να το καθυστερησεις ακομα..εμεις το βαλαμε σχεδον 10 μηνων..

 

Eμένα η δικιά μου 10 μηνών θα είναι τον Αύγουστο που θα πάμε διακοπές. Σκέφτομαι να της δώσω τρίτο γεύμα από Σεπτέμβρη, δηλ. 11 μηνών, γιατί σκέφτομαι τη δική μου ευκολία....

Κορίτσια, εμείς για να ταιστούμε θέλουμε πολύ ώρα, πασαλείβουμε όλο τον κόσμο και παίζουμε πιο πολύ απ' ότι τρώμε. Στις διακοπές που θέλουμε ώρα για βόλτες και παραλία λέω να μην ταλαιπωρήσω το παιδί και τον εαυτό μου με τρίτο γεύμα,αλλά να συνεχίσω τους θηλασμούς όπως τώρα. Τι λέτε; Θα υπάρξει πρόβλημα;

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να της δώσω τρίτο γεύμα από Σεπτέμβρη, δηλ. 11 μηνών, γιατί σκέφτομαι τη δική μου ευκολία....

Κορίτσια, εμείς για να ταιστούμε θέλουμε πολύ ώρα, πασαλείβουμε όλο τον κόσμο και παίζουμε πιο πολύ απ' ότι τρώμε. Στις διακοπές που θέλουμε ώρα για βόλτες και παραλία λέω να μην ταλαιπωρήσω το παιδί και τον εαυτό μου με τρίτο γεύμα,αλλά να συνεχίσω τους θηλασμούς όπως τώρα. Τι λέτε; Θα υπάρξει πρόβλημα;

 

θα ακους το μωρο σου..δεν υπαρχει καποια συνταγη! εαν το δεις οτι το απογευμα δειχνει ενδιαφερον για φαγητο, πιθανον να πειναει..εμεις ακομα και σημερα -14 μηνων- δεν το εχουμε στανταρ το απογευματινο.

εχουμε πρωινο-φρουτοκρεμα ή φρουτα, μεσημεριανο (φαγητο απο το δικο μας ή δικο της) και το απογευμα ή θα ξαναφαμε το μεσημεριανο που δεν ειχαμε τελειωσει ή θα φαμε κανενα γιαουρτακι ή κανενα φρουτακι ή οτι φαει η μαμα! μην θετεις ορια..δεν υπαρχουν..οπως μπορει να υπαρχει μωρο που τρεφεται αποκλειστικα με θηλασμο στους 8 μηνες, ετσι υπαρχει και μωρο που τρεφεται με τρια γευματα στερεων στην ιδια ηλικια. Το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και παντα εξαρταται και το ποσο γαλα πινει ολη μερα. μπορεις ομως να εχεις μαζι σου ενα φρουτακι για το απογευμα να του δινεις (πεπονι, αχλαδι κατι ελαφρυ) και να του βαζεις το γιαουρτακι το πρωι στο δωματιο..δεν ειναι απαραιτητο να ακολουθεις τυφλα ενα προγραμμα,το προσαρμοζεις οπως σας βολευει.

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, paros! Πρώτα απ' όλα είναι οι ανάγκες του κάθε μωρού! Η μικρή μου πάντως δεν είναι και τόσο φαγανή, προς το παρόν πάντα. Βλέποντας και κάνοντας.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια...φυσικά και δεν θέλω να αποθηλάσω σύντομα και μετά απο μια αποτυχημένη προσπάθεια να του δώσω χτες σπιτικο ρυζάλευρο (βρασμενο ρυζι, αλεσμενο με γαλα μου κ λιγη μπανανουλα) οπου έφαγε 5 κουταλίτσες, τα ΄παραταω' και θα θηλάζω και εκεινη την ωρα...(άλλωστε το βαρος μας ειναι πολυ καλο, ειμαστε 8.700 με υψος 72 ποντους και στο 85% των καμπυλων αναπτυξης απο την αρχη που γεννήθηκε, δεν τιθεται δηλ. θεμα οτι θα 'κολλησω' την αναπτυξη του αν δε του δίνω άλλο ενα γευμα στερεες, σωστα;

και αν ειναι τον αλλο μηνα ξανα προσπαθουμε με κατι υγιεινο κ βλεπουμε..δεν βιαζομαστε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

το αγοράκι μου θα γίνει την Δευτέρα 7 μηνών

 

μετα την εισαγωγή στερεών τροφών από τον 6ο μήνα

φρουτοκρεμα- κρεατοχορτόσουπα-κρέμα ρυζάλευρο

 

παρουσιάζει δυσκοιλιότητα

 

μπορώ να του δώσω κουάκερ απο τώρα

αυτό που υπάρχει και στο σουπερ μάρκετ?

 

θα τον βοηθούσε αρκετά

ακτινίδιο λένε ότι δεν κάνει τόσο νωρίς

 

πριν τον 6ο θήλαζε αποκλειστικά και δεν είχε πρόβλημα

 

το θέμα μου είναι ότι δεν έχω τόσο γάλα πλέον

και δεν μπορώ να παραλείψω το 3ο γεύμα και να του δίνω μόνο γάλα

 

Ήδη μετά από κάθε γεύμα (τρώει 150γρ περίπου) πίνει και 120μλ γάλα

(το αντλώ και του το αφήνω γιατί δουλεύω)

 

υπάρχει καμία που έδωσε κουάκερ στην αρχή του 7ου μήνα???

 

στα φρούτα η γιατρός με έχει περιορίσει μόνο

στα μήλο αχλάδι μπανάνα πορτοκάλι

οπού πλέον έκοψα το μήλο και τη μπανάνα λόγω δυσκοιλιότητας

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη δυσκοιλιότητα κόψε τη πατάτα. μου το είπε η ΕυαMD και σώθηκα. βάλε καρπούζι στο φρούτο. Βοηθά πάααααρα πολύ.

 

Για το ακτινίδιο όταν στις αρχές είχαμε μεγάλο θέμα μου λέει γιατρός δώσε. Λέω "μα η ατοπική;" "Δώσε και αν δεις να ερεθίζεται κόψε το.

 

Ακτινίδιο είναι η έκτακτη αλλά πολύ δραστική λύση.

 

Κουάκερ (βιολογικό) δίνω στο Ηλεκτράκι εδώ και 1 εβδομαδα (7,5 μηνών). Για άμυλο τοο μεσημέρι και με λίγο φρούτο κομπόστα το πρωί. Το αλέθω σε σκόνη και το ετοιμάζω σαν κρέμα. Στο Ηλεκτράκι αρέσει πολύ κουάκερ+δαμάσκηνο μουλιασμένο + αχλάδι κομπόστα_> όλα σε μορφή κρέμας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Την κομποστα την φτιαχνεις ξεχωριστά μονη της σκέτη;; ( το βραζεις,χωρίς ζάχαρη φαντάζομαι;;) κ μετα ρίχνεις το κουακερ;;

Μου έδωσες ιδεα τώρα!!! Γιατί η δικιά μου αν κ 16 μηνών δεν συμπαθει πολυ τα φρούτα ( τρώει πολυ επιλεκτικά :cool:)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Την κομποστα την φτιαχνεις ξεχωριστά μονη της σκέτη;; ( το βραζεις,χωρίς ζάχαρη φαντάζομαι;;)

Ακριβώς. Βράζω - λίγο - το αχλάδι πχ. Μετά βάζω μουλιασμένο δαμάσκηνο. Αντί για δαμάσκηνο μπορείς να βάλεις σταφίδες.

 

 

κ μετα ρίχνεις το κουακερ;;

 

Το κουάκερ το αλέθω σε αλεύρι και το βραζω σε Α ποσότητα πηχτό. Το βάζω σε βάζο και περνάμε 2-3 ημέρες. Σήμερα έβρασα περισσότερο για να το βάλω σε παγοθήκη στη κατάψυξη καθώς είμαστε στο εξοχικό και είναι και οι παπούδες και γίνεται πολύ τζέρτζελο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε τον 7ο και ξεκινήσαμε κουάκερ

αυτό με τον κουάκερο που έχουν στα σούπερ μαρκετ

 

από κει που έτρωγε τη φρουτοκρεμα με το ζόρι

τώρα την τρώει με όρεξη

και κάνει και κακάκια που ζοριζόταν

 

τρώει για δεκατιανό και απογευματινό 150-170γραμ

με μπανάνα ή/και αχλάδι

 

έτσι δεν χρειάζεται να παιδεύομαι ούτε με τη κρέμα βανίλια-ρυζάλευρο

που ούτε κι αυτή έτρωγε με όρεξη

τις περισσότερες φορές την πέταγα

 

είμαι χαρούμενη γιατί το παιδί τρώει κάτι που του αρέσει

και ενεργείται κιόλας

 

κάνω καλό που του δίνω κουάκερ όμως??

από τις κρέμες δημητριακών που μπαίνουν στον 7ο

δεν είναι καλύτερο???

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Το κουάκερ το αλέθω σε αλεύρι και το βραζω σε Α ποσότητα πηχτό. Το βάζω σε βάζο και περνάμε 2-3 ημέρες. Σήμερα έβρασα περισσότερο για να το βάλω σε παγοθήκη στη κατάψυξη καθώς είμαστε στο εξοχικό και είναι και οι παπούδες και γίνεται πολύ τζέρτζελο.

 

Αν απλά προσθέσω 1 κουταλιά βρώμη μέσα στην κομπόστα που βράζει και μετά τα αλέσω όλα μαζί, δε θα γίνει καλό; Μου φαίνεται δύσκολο να κάνω σκόνη το κουάκερ με το μούλτι. Δεν έχω μπλέντερ καλό. Πάντως πολύ ωραία η ιδέα σου.

 

Εμείς σήμερα πάντως ξεκινήσαμε τρίτο γεύμα με γιαουρτάκι κατσικίσιο βιολογικό και μπανάνα (κοντεύουμε 9 μηνών) και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά αν σκεφτεί κανείς ότι η μπουμπού δεν είναι και πολύ του στερεού φαγητού. Σίγουρα όμως θα χρειαστώ και δεύτερη λύση οπότε θα το δοκιμάσω.

 

 

κάνω καλό που του δίνω κουάκερ όμως??

από τις κρέμες δημητριακών που μπαίνουν στον 7ο

δεν είναι καλύτερο???

 

Πιστεύω ότι είναι σαφώς καλύτερο και πολύ θρεπτικό. Απλά εγώ προσωπικά προτιμώ τα βιολόγικά προιόντα για το μωράκι μου.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τις βάζω από τον 7ο μήνα σκόνη κεχρί της Holle, από τον 9ο μήνα πρόσθεσα τη βρώμη της ίδιας εταιρείας επειδή περιέχει γλουτένη και πριν λίγες μέρες πρόσθεσα φαγόπυρο σε νυφάδες . Σκέφτομαι όταν τελειώσει η βρώμη να χρησιμοποιήσω το κουάκερ του σούπερ μάρκετ. Βάζω μέσα στη φρουτόκρεμα της 1-2 κουταλιές της σούπας πότε το ένα και πότε το άλλο ή μερικές φορές σε συνδυασμό και τα αλέθω όλα μαζί, έτσι γίνεται πιο πηχτή η κρέμα της. Γενικά είμαι κάθετα αντίθετη με τις έτοιμες κρέμες του εμπορίου που προτείνουν οι γιατροί.

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα σήμερα το πρωί την κομπόστα μήλο αχλάδι και πρόσθεσα μια κουταλιά βρώμη στο νερό που έβραζε. Τα έλιωσα στο μούλτι όλα μαζί και έγινε τέλειο! Τέλεια υφή και γεύση! Η μικρή έφαγε 110 μλ! (Δεν τρώει παραπάνω, είναι φιτ το πουλάκι μου)

 

Τα ωμά φρούτα δεν τα θέλει καθόλου το πρωί, 2 μέρες τα πετάξαμε. Ευτυχώς τα θέλει το απόγευμα. Έχουν και τα μωρά τις παραξενιές τους.

 

Μετά βάζω μουλιασμένο δαμάσκηνο. Αντί για δαμάσκηνο μπορείς να βάλεις σταφίδες.

 

Τα δαμάσκηνα είναι αποξηραμένα; Τις σταφίδες ή τα δαμάσκηνα τα αφαιρείς μετά το βράσιμο ή τα αλέθεις και τα τρώει η μικρή; Αν τα αλέθεις, λιώνουν κι αυτά και γίνονται ωραίος χυλός; Τις σταφίδες επιτρέπεται να τις φάνε μωρά κάτω του έτους;

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα δαμάσκηνα είναι αποξηραμένα; Τις σταφίδες ή τα δαμάσκηνα τα αφαιρείς μετά το βράσιμο ή τα αλέθεις και τα τρώει η μικρή; Αν τα αλέθεις, λιώνουν κι αυτά και γίνονται ωραίος χυλός; Τις σταφίδες επιτρέπεται να τις φάνε μωρά κάτω του έτους;

 

αυτά τα χω και γω απορία, όπως επίσης και για τις φλούδες...το αποξηραμένο δαμάσκηνο, αμα το βράσεις η φλούδα του τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι ενδιαφέρουσες συνταγές για απογευματινό σε σάιτ που μου πρότεινε μία μανούλα, η koulam νομίζω, στο θέμα "φρουτόκρεμα- οι καλύτεροι συνδυασμοί". Έχουν αποξηραμένα φρούτα(βερύκοκα, δαμάσκηνα, σταφίδες), φρέσκα φρούτα και βρώμη ή άλλα δημητριακά. Θέλω να τις δοκιμάσω σύντομα καθώς είναι δύσκολη η μικρή μου!!!

 

Παρακαλώ πολύ όποια μανούλα ξέρει να μου πει από ποιο μήνα μπορεί να φάει αποξηραμένα φρούτα και σταφίδες ένα μωρό. Εμείς είμαστε 9. Θέλουμε νόστιμα φαγητά και πλούσια σε θερμίδες! Εννοείται ότι όποιες συνταγές είναι καλές, θα τις γράψω σε ανάλογο θέμα.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια απο 9 μηνων εδωσα δαμασκηνα αποξηραμενα στον μικρο μου και τα ετρωγε με τρελα ασε που τον βοηθησε και στην δυσκιλιοτητα που ειχε για ενα διαστημα,μια χαρα ηταν..τωρα για τις σταφιδες δεν ξερω γιατι δεν εδωσα ακομα...οσο για την βρωμη δεν το συζητω καν ειναι πολυ θρεπτικη για τα παιδακια μας...ο μικρος το τρωει απο 6μηνων μαζι με θηλασμο και ηταν σουπερ,μεχρι τωρα το τρωει για πρωινο 2 φορες την εβδομαδα...βαζω φρουτα μεσα και μπισκοτακια και την τρωει ολη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τα φώτα σας, βοήθεια! Ο μπέμπης (5+1εβδ.) είναι ώρα να αρχίσει στερεά γεύματα, μου το δείχνει δηλαδή, πεινάει πιο εύκολα, κοιτάει το φαγητό μας, του δίνουμε και γλείφει και θέλει κι άλλο, κλπ.

Το πρόβλημα είναι πως έχω παραγγείλει Holle από Ecobaby και με έχουν στο περίμενε, κάνουν διακοπές, δεν ξέρω, κι εγώ δε βρίσκω τι να του δώσω. Μένω επαρχία. Όλα τα βρεφικά ρυζάλευρα που κυκλοφορούν έχουν κάποια γλυκαντική ουσία, ακόμη και το frezylac, και θέλω να αποφύγω πάση θυσία τη ζάχαρη και ό,τι άλλο μπορώ.

Ερώτημα: μπορώ να δώσω χυλό από κουάκερ; έστω και αν το αλέσω πρώτα στο multi; Έχω πάρει ένα σκέτο βιολογικό. Η Holle η ίδια έχει κρέμα από βρώμη από 4 μηνών αν δεν κάνω λάθος. Πρέπει οπωσδήποτε να είναι ρυζάλευρο;

Ξέρω πως αν ρωτήσω τον παιδίατρο θα μου πει ότι όλα τα παιδιά με τις κρέμες του εμπορίου μεγαλώνουν. Όμως πραγματικά θέλω το μωρό μου να συνηθίσει στα "άνοστα" από την αρχή και να μην το εθίσω στο αλάτι και στη ζάχαρη.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Το frezylac το ρυζάλευρο ολικής άλεσεως, όχι αυτο με την βανίλια, δεν έχει γλυκαντικές ουσίες. έχει μόνο ρυζάλευρο. Μπορείς να το αναμίξεις με μητρικό γάλα. Έχω ακούσει ότι ακόμα και με νςρό μπορείς να το δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Αχ και βαχ! Είμαι απελπισμένη!

 

Στον 5ο πήραμε 140 γραμμάρια...

 

Στον 6ο 450!

 

Και στον 7ο τώρα πάλι 160! Πήραμε 3.5 πόντους ύψος. Είμαστε μέσα στις καμπύλες αλλά πέφτουμε συνέχεια και σε λίγο θα βγούμε...Τώρα ειμαστε 7.440

 

Θηλάζουμε αποκλειστικά, είμαστε 7.5 μηνών και θέλουμε να φτάσουμε τουλάχιστον στο χρόνο...Αλλά πως αν το μωρό δεν παίρνει βάρος;

 

Το πρωί γίνεται μάχη με τη φρουτόκτρεμα..

Δεν την θέλει με τίποτα! Βάζουμε μήλο, αχλάδι, μπανάνα, πορτοκάλι και 2 μέρες τώρα και αβοκάντο...Ξεκινήσαμε να το ζεσταίνουμε παρόλο που δεν κάνει. αλλά η γιατρός είπε αν συνεχίσει έτσι θα βάλουμε φαρί λακτέ...Δεν ξέρω και αν το έγραψα σωστά...Έχω δοκιμάσει να βάλω και γάλα δικό μου...Τίποτα...

 

Το μεσημέρα τρώει αρκετά καλά το φαγητό της...

 

Μας είπε να βάλουμε και απογευματινό μέχρι τις 6 που θα γυρίσω για να θηλάσω...Δεν θέλω να παώ μόνο πρωί βράδυ γιατί θα κοπεί το γάλα!

Οι προτάσεις της γιατρού είναι εναλλάξ:

1. να τρώει λίγο ακόμα από το μεσημεριναό χωρίς το κρέας, τα λαχανικά...

2. γιαούρτι κατσικίσιο

3. κουάκερ με δαμάσκηνα με δικό μου γάλα...όχι πως κατάλαβα πως να το φτιάξω...

 

Καμιά άλλη ιδέα;;;

 

Αν δεν πιάσει τίποτα από όλα αυτά θα βάλουμε το έτοιμο παιδικό γιαούρτι - μην πω όνομα- ή μπισκοτόκρεμα και τα λοιπα τα έτοιμα...

 

Τι άλλο να δώσω μήπως πιάσει για απόγευμα;

Με το δικό μου γάλα τι άλλο μπορώ να κάνω;

Χτες έβαλα 150ml δικό μου γάλα με 10 κουταλιές ρυζάλευρο και δεν έγινε! Δεν ξέρω τι έκανα λάθος..Ένα νερό ήταν...Δεν έπηζε με τίποτα...Το πέταξα...Πόσο ρυζάλευρο να βάλω 50 κουταλιές;;;; Sos! Είπα πολλά το ξέρω αλλά τα είπα όλα!!!:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Αχ και βαχ! Είμαι απελπισμένη!

 

Στον 5ο πήραμε 140 γραμμάρια...

 

Στον 6ο 450!

 

Και στον 7ο τώρα πάλι 160! Πήραμε 3.5 πόντους ύψος. Είμαστε μέσα στις καμπύλες αλλά πέφτουμε συνέχεια και σε λίγο θα βγούμε...Τώρα ειμαστε 7.440

 

Θηλάζουμε αποκλειστικά, είμαστε 7.5 μηνών και θέλουμε να φτάσουμε τουλάχιστον στο χρόνο...Αλλά πως αν το μωρό δεν παίρνει βάρος;

 

Το πρωί γίνεται μάχη με τη φρουτόκτρεμα..

Δεν την θέλει με τίποτα! Βάζουμε μήλο, αχλάδι, μπανάνα, πορτοκάλι και 2 μέρες τώρα και αβοκάντο...Ξεκινήσαμε να το ζεσταίνουμε παρόλο που δεν κάνει. αλλά η γιατρός είπε αν συνεχίσει έτσι θα βάλουμε φαρί λακτέ...Δεν ξέρω και αν το έγραψα σωστά...Έχω δοκιμάσει να βάλω και γάλα δικό μου...Τίποτα...

 

Το μεσημέρα τρώει αρκετά καλά το φαγητό της...

 

Μας είπε να βάλουμε και απογευματινό μέχρι τις 6 που θα γυρίσω για να θηλάσω...Δεν θέλω να παώ μόνο πρωί βράδυ γιατί θα κοπεί το γάλα!

Οι προτάσεις της γιατρού είναι εναλλάξ:

1. να τρώει λίγο ακόμα από το μεσημεριναό χωρίς το κρέας, τα λαχανικά...

2. γιαούρτι κατσικίσιο

3. κουάκερ με δαμάσκηνα με δικό μου γάλα...όχι πως κατάλαβα πως να το φτιάξω...

 

Καμιά άλλη ιδέα;;;

 

Αν δεν πιάσει τίποτα από όλα αυτά θα βάλουμε το έτοιμο παιδικό γιαούρτι - μην πω όνομα- ή μπισκοτόκρεμα και τα λοιπα τα έτοιμα...

 

Τι άλλο να δώσω μήπως πιάσει για απόγευμα;

Με το δικό μου γάλα τι άλλο μπορώ να κάνω;

Χτες έβαλα 150ml δικό μου γάλα με 10 κουταλιές ρυζάλευρο και δεν έγινε! Δεν ξέρω τι έκανα λάθος..Ένα νερό ήταν...Δεν έπηζε με τίποτα...Το πέταξα...Πόσο ρυζάλευρο να βάλω 50 κουταλιές;;;; Sos! Είπα πολλά το ξέρω αλλά τα είπα όλα!!!:oops::oops::oops:

 

Μισο λεπτακι! Ποσο ακριβώς ειναι το μωρο; Και ποσο ζυγίζει;

Ποσα κιλα γεννήθηκε; Βασικά αν μπορείς γράψε μηνιαίες ζυγίσεις.

 

Εντιτ διάβασα 7,5 μηνών. Δε χρειαζεται τόσο άγχος για τρίτο γευμα! Η κυρια τροφη μέχρι να χρονίσει παραμένει το μητρικο γαλα. Οι στερεές τροφες ειναι συμπληρωματικές του θηλασμού.

Αυτο σημαίνει οτι εξακολουθείς να θηλαζεις οπως πριν τις στερεές τροφες χωρις να αντικαθιστάς θηλασμούς με γεύματα στερεών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αχ και βαχ! Είμαι απελπισμένη!

 

Στον 5ο πήραμε 140 γραμμάρια...

 

Στον 6ο 450!

 

Και στον 7ο τώρα πάλι 160! Πήραμε 3.5 πόντους ύψος. Είμαστε μέσα στις καμπύλες αλλά πέφτουμε συνέχεια και σε λίγο θα βγούμε...Τώρα ειμαστε 7.440

 

Θηλάζουμε αποκλειστικά, είμαστε 7.5 μηνών και θέλουμε να φτάσουμε τουλάχιστον στο χρόνο...Αλλά πως αν το μωρό δεν παίρνει βάρος;

 

Το πρωί γίνεται μάχη με τη φρουτόκτρεμα..

Δεν την θέλει με τίποτα! Βάζουμε μήλο, αχλάδι, μπανάνα, πορτοκάλι και 2 μέρες τώρα και αβοκάντο...Ξεκινήσαμε να το ζεσταίνουμε παρόλο που δεν κάνει. αλλά η γιατρός είπε αν συνεχίσει έτσι θα βάλουμε φαρί λακτέ...Δεν ξέρω και αν το έγραψα σωστά...Έχω δοκιμάσει να βάλω και γάλα δικό μου...Τίποτα...

 

Το μεσημέρα τρώει αρκετά καλά το φαγητό της...

 

Μας είπε να βάλουμε και απογευματινό μέχρι τις 6 που θα γυρίσω για να θηλάσω...Δεν θέλω να παώ μόνο πρωί βράδυ γιατί θα κοπεί το γάλα!

Οι προτάσεις της γιατρού είναι εναλλάξ:

1. να τρώει λίγο ακόμα από το μεσημεριναό χωρίς το κρέας, τα λαχανικά...

2. γιαούρτι κατσικίσιο

3. κουάκερ με δαμάσκηνα με δικό μου γάλα...όχι πως κατάλαβα πως να το φτιάξω...

 

Καμιά άλλη ιδέα;;;

 

Αν δεν πιάσει τίποτα από όλα αυτά θα βάλουμε το έτοιμο παιδικό γιαούρτι - μην πω όνομα- ή μπισκοτόκρεμα και τα λοιπα τα έτοιμα...

 

Τι άλλο να δώσω μήπως πιάσει για απόγευμα;

Με το δικό μου γάλα τι άλλο μπορώ να κάνω;

Χτες έβαλα 150ml δικό μου γάλα με 10 κουταλιές ρυζάλευρο και δεν έγινε! Δεν ξέρω τι έκανα λάθος..Ένα νερό ήταν...Δεν έπηζε με τίποτα...Το πέταξα...Πόσο ρυζάλευρο να βάλω 50 κουταλιές;;;; Sos! Είπα πολλά το ξέρω αλλά τα είπα όλα!!!:oops::oops::oops:

Όσο για τη φρουτοκρεμα εμένα δεν την ήθελε με τίποτα μεχρι που μας το σέρβιρε η Γιαγια περασμένο στον τρίφτη και την τσακισε και απο τότε ετσι την τρωει,δοκίμασε το!τις κρέμες πάλι τις βράζω με λιγο νερό( βρωμη,κινοα,φαγοπυρο,ριζαλευρο,κεχρί,κους κους,σιμιγδάλι)να ειναι πολυ πιάτο και μόλις κρυώσει λιγο προσθέτω το γάλα(το μητρικό γάλα δεν αντέχει τις μεγάλες θερμοκρασίες) και μισή τριμμένη μπανάνα η καμία φορά μια μεζουρα ξένο.θα τα βρεις όλα σε βιολογικά προϊόντα και δεν ειναι ακριβά!α δεν αλέθω τίποτα απο αυτά απλά τα βράζω πολυ καλα.α και τα φρουτα πάντα να τα δόκιμαζεις μπορεί το ενα να χαλάσει ολη τη φρουτοκρεμα.και θηλαζε ενδιάμεσα οπότε θέλει μην προσπαθείς να τηρείς κάποιο ωράριο. Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...