Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλαζω 19 μηνες και το μωρο μου καθε μηνα ειναι αρρωστο!


Recommended Posts

Ρε κοριτσια θα τρελαθω!Θηλαζω τοσο καιρο και η μικρη καθε μηνα σχεδον αρρωσταινει με καποια ιωση. Μα τι λενε οτι ο θηλασμος προστατευει απο τις ιωσεις και οτι η μητερα περναει τα αντισωματα της μεσω του γαλακτος;Παιδικο δεν παει αλλα παρολα αυτα οτι κυκλοφορει το κολλαμε.

Εσας καθε ποτε αρρωσταινουν; Απευθυνομαι σε μαμαδες που τα παιδακια τους δεν πηγαινουν παιδικο γιατι εκει καταλαβαινω οτι τα παραγματα δυσκολευουν.

Αναρωτιεμαι αν δεν την θηλαζα ποσο πιο συχνα θα την ειχα αρρωστουλα;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ειναι και στην κραση του παιδιου πιστευω να τα πιανει ευκολα. Εγω δεν θηλασα καθολου για ιατρικους λογους και μεχρι 15 μηνων δεν αρρωστησε ποτε. Απο 15 μηνων εκανε κατι συναχια μονο και τωρα δυο χρονων περασε την πρωτη του βαρια ιωση και γαστρεντεριτιδα μαζι που τον ταλαιπωρησε πολυ. Παιδικο δεν παμε.

 

Μηπως ερχεστε συχνα σε επαφη με μεγαλυτερα παιδακια???

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 9 μηνων δεν ειχαμε αρρωστησει ποτε. Απο τοτε καθε μηνα στανταρακι 2-3 μερες πυρετο με ιωση. Η αληθεια ειναι οτι και εγω και ο συζηγος ειμαστε καθηγητες οποτε ερχομαστε σε επαφη με παιδια και η γιαγια μας φαρμακοποιος οποτε ερχεται σε επαφη με αρρωστους. Αλλα τοσο πολυ βρε παιδια δεν το περιμενα. Αφου τρεμω να την παω παιδοτοπο!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

...φαντάσου να μην θήλαζε....:D

 

Και ο δικός μου θήλασε 14 μήνες, αλλά οι ιώσεις που μας έφερνε ο μπαμπάς απ' το γραφείο ήταν τακτικές. Και η μικρή μου το ίδιο, μέχρι παίδων καταφύγαμε όταν ήταν 2 μηνών:-(.

Υπομονή να περάσει ο χειμώνας και να ξεφύγουμε απ' την κλεισούρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι 9 μηνων δεν ειχαμε αρρωστησει ποτε. Απο τοτε καθε μηνα στανταρακι 2-3 μερες πυρετο με ιωση. Η αληθεια ειναι οτι και εγω και ο συζηγος ειμαστε καθηγητες οποτε ερχομαστε σε επαφη με παιδια και η γιαγια μας φαρμακοποιος οποτε ερχεται σε επαφη με αρρωστους. Αλλα τοσο πολυ βρε παιδια δεν το περιμενα. Αφου τρεμω να την παω παιδοτοπο!!

 

Τι συζητάς τότε? Εννοείται ότι εσείς το κολλάτε το μωρό!!!

Να υποθέσω ότι μέχρι τους εννέα μήνες που δεν είχε αρρωστήσει είχες άδεια μητρότητας?icon7.gif

Link to comment
Share on other sites

Πού έχω καταλήξει εγώ...

Ότι ένα παιδάκι που το θηλάζει η μαμά του και δεν του δίνει ούτε ενισχυμένα γάλατα ούτε ενισχυμένες κρέμες, αυτές του εμπορίου, ειδικά το χειμώνα, ενδέχεται να μην λαμβάνει επαρκείς ποσότητες βιταμίνης D.

 

Κάποιος οργανισμός με έλλειψη βιταμίνης D έχει λιγότερο δυνατό ανοσοποιητικό σύστημα και είναι πιο επιρρεπής σε ιώσεις.

 

Μίλησα στον παιδίατρό μας γι' αυτό αλλά μου είπε ότι εδώ στην Ελλάδα βλέπει ο ήλιος αρκετά τα παιδιά και είναι πιο δύσκολο να έχουν έλλειψη βιταμίνης D. Ωστόσο, εμάς το μωρό, ιδιαίτερα το χειμώνα ήταν πολύ δύσκολο να τον δει ο ήλιος.

 

Εμείς αποθηλάσαμε πριν από λίγους μήνες και άρχισα να του δίνω βιολογικό γάλα και βιολογικές κρέμες. Αλλά έχω αυτό τον ενδιασμό για τη βιταμίνη D που προανέφερα.

 

Εσύ δίνεις ο,τιδήποτε σε τρόφιμο που να περιέχει συμπλήρωμα βιταμίνης D;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς νομιζω ότι δεν ειναι πανάκεια ο θηλασμός για τις ιωσεις, εχει να κανει και με το παιδί. Ο γιος μου θηλασε 6 μηνες και περναγε τα ιδια με παιδι φιλης μου που δεν ειχε θηλάσει καθολου. Λογω του επαγγελματός σας φερνετε τις ιωσεις στο σπιτι. Παντως ειμαι σιγουρη ότι παιρνει αντισώματα και όταν παει παιδικό τα πράγματα δεν θα ειναι χειρότερα αν οχι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

το οτι θηλαζεις δεν σημαινει να επαναπαυομαστε οτι δεν θα αρρωστησει ή δεν θα κρυωσει.προσεχε την λιγο παραπανω,να μην την λουζεις καθε μερα και οχι βραδυ,το μεσημεριανο κατα τις 12 μπανιο ειναι καλυτερο γιατι στεγνωνει καλυτερα που λενε,καθαριζουμε μυτουλες και ψεκαζουμε καθημερινα προληπτικα,δεν τα βγαζουμε βολτα οταν φυσαει,τρωμε φρουτακια καθημερινα,τα ποδαρακια μας παντα ζεστα.εγω απο τοτε που μου αρρωστησε η μικρη 3 μηνων και παιδευτηκαμε 3 μηνες να γινει καλα,εφαρμοζω αυτα και δοξα τον θεο μια φορα αρρωστησαμε φετος.και δεν θηλασα δυστυχως παρα μονο 2 μηνες!Α!και το πιο σημαντικο το καλοκαιρι ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΝΙΑΑΑΑΑΑΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφεύγετε τους παιδότοπους. Παιδική χαρά που είναι ανοιχτά και δε γίνεται συνωστισμός μικροβίων. Όταν το παιδί πηγαίνει σε παιδότοπους είναι σαν να φοιτά σε παιδικό σταθμό, από την άποψη των μεταδοτικών ασθενειών.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή ήμαστε στο ίδιο επάγγελμα (όχι σχολείο αλλά ιδιαίτερα – φροντιστήρια) θα σου πω τι κάνω εγώ και έχω γλυτώσει με 2 συνάχια. Όταν είμαι στη δουλειά κάθε τρεις και λίγο βάζω απολυμαντικό στα χέρια, πριν μπω στην αίθουσα φροντίζω όσο γίνεται να την αερίσω καλά, στο φροντιστήριο αν δω κάνα παιδάκι να κάθετε στο μπροστά θρανίο και να φτερνίζεται του ζητώ ευγενικά να αλλάξει θέση, αν κάποιος συνάδελφος είναι άρρωστος κάθομαι πολύ μακριά και δεν πιάνω αντικείμενα χωρίς να τα περάσω με οινόπνευμα (οκ είμαι η σπαστικιά του γραφείου) εννοείται μακριά τα χέρια από το πρόσωπο και μόλις μπω σπίτι πρώτα θα απολυμάνω χέρια – πρόσωπο, θα αλλάξω ρούχα και μετά θα πάω στο παιδί. Στα ιδιαίτερα κάνω μάθημα με μάσκα αν είναι κανένα άρρωστο (σπαστικό αλλά δεν κώλυσα ούτε τη γρίπη και ας την είχαν πολύ μαθητές μου). Με το θηλασμό περνάνε αντισώματα από τη μαμά αλλά εγώ δεν έχω μάλλον και πολλά γιατί σε προηγούμενες χρονιές που δεν πρόσεχα, όλο άρρωστη ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Πού έχω καταλήξει εγώ...

Ότι ένα παιδάκι που το θηλάζει η μαμά του και δεν του δίνει ούτε ενισχυμένα γάλατα ούτε ενισχυμένες κρέμες, αυτές του εμπορίου, ειδικά το χειμώνα, ενδέχεται να μην λαμβάνει επαρκείς ποσότητες βιταμίνης D.

 

Κάποιος οργανισμός με έλλειψη βιταμίνης D έχει λιγότερο δυνατό ανοσοποιητικό σύστημα και είναι πιο επιρρεπής σε ιώσεις.

 

Μίλησα στον παιδίατρό μας γι' αυτό αλλά μου είπε ότι εδώ στην Ελλάδα βλέπει ο ήλιος αρκετά τα παιδιά και είναι πιο δύσκολο να έχουν έλλειψη βιταμίνης D. Ωστόσο, εμάς το μωρό, ιδιαίτερα το χειμώνα ήταν πολύ δύσκολο να τον δει ο ήλιος.

 

Εμείς αποθηλάσαμε πριν από λίγους μήνες και άρχισα να του δίνω βιολογικό γάλα και βιολογικές κρέμες. Αλλά έχω αυτό τον ενδιασμό για τη βιταμίνη D που προανέφερα.

 

Εσύ δίνεις ο,τιδήποτε σε τρόφιμο που να περιέχει συμπλήρωμα βιταμίνης D;

 

 

εννοεις οτι το μητρικο γαλα δεν εχει την απαραιτητη ποσοτητα βιταμινης D που χρειαζεται το μωρο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι και εγω και ο συζηγος ειμαστε καθηγητες οποτε ερχομαστε σε επαφη με παιδια

 

Mη μου λες τέτοια.... κι εμείς καθηγητές είμαστε σε σχολεία. Τρέμω στο τι θα περάσουμε από ιώσεις τον Οκτώβρη. Εννοείται ότι θα συνεχίσω να θηλάζω.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμαστε στο ίδιο επάγγελμα (όχι σχολείο αλλά ιδιαίτερα – φροντιστήρια) θα σου πω τι κάνω εγώ και έχω γλυτώσει με 2 συνάχια. Όταν είμαι στη δουλειά κάθε τρεις και λίγο βάζω απολυμαντικό στα χέρια, πριν μπω στην αίθουσα φροντίζω όσο γίνεται να την αερίσω καλά, στο φροντιστήριο αν δω κάνα παιδάκι να κάθετε στο μπροστά θρανίο και να φτερνίζεται του ζητώ ευγενικά να αλλάξει θέση, αν κάποιος συνάδελφος είναι άρρωστος κάθομαι πολύ μακριά και δεν πιάνω αντικείμενα χωρίς να τα περάσω με οινόπνευμα (οκ είμαι η σπαστικιά του γραφείου) εννοείται μακριά τα χέρια από το πρόσωπο και μόλις μπω σπίτι πρώτα θα απολυμάνω χέρια – πρόσωπο, θα αλλάξω ρούχα και μετά θα πάω στο παιδί. Στα ιδιαίτερα κάνω μάθημα με μάσκα αν είναι κανένα άρρωστο (σπαστικό αλλά δεν κώλυσα ούτε τη γρίπη και ας την είχαν πολύ μαθητές μου). Με το θηλασμό περνάνε αντισώματα από τη μαμά αλλά εγώ δεν έχω μάλλον και πολλά γιατί σε προηγούμενες χρονιές που δεν πρόσεχα, όλο άρρωστη ήμουν.

 

Aυτα τα κανω και γω και ο ανδρας μου!Να φανταστεις περσυ που δεν δουλεψα (σε φροντιστηριο και γω) και μου εφερνε ο ανδρας μου τα δικα του τετραδια να διορθωσω καθε τρεις και λιγο με ντετολ πασαλειφομουνα! Σε παιδοτοπους δεν παμε και τα μαντηλακια ντετολ τα εχουμε παντα μαζι μας να σκουπισουμε τα χερακια μας ειτε παμε σουπερ μαρκετ ειτε κουνιες.

Μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση οτι μερικα παιδια αρρωσταινουν πιο ευκολα απο αλλα!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά που θηλάζουν δεν σημαίνει ότι παθαίνουν ανοσία στις ιώσεις. Χρειάζονται την ίδια προστασία με τα παιδιά που δεν θηλάζουν. Απλά ίσως να μπορόύν να αναρρώνουν πιο γρήγορα.

Προσωπική μου γνώμη, δεν πρέπει να υπερβάλουμε. Δλδ μην έχουμε κλεισμένα τα παιδιά στο σπίτι το χειμώνα ή στις περιόδους με έξαρση των ιώσεων και ούτε να τα ντύνουμε σαν κρεμμύδια. Όλα με μέτρο. Ένα παιδι που είναι κλεισμένο στο σπίτι με την παραμικρή έκθεση του θα αρρωστήσει. Το ίδιο άμα τα ντύνουμε με πολλά ρούχα. Μαθαίνει ο οργανισμός στην υπερβολική προστασία και δεν μπορεί μετά να ανταποκριθεί.

Από εκεί και πέρα είναι καθαρά ο οργανισμός κάθε ανθρώπου πως αντιμετωπίζει τα μικρόβια.

Επίσης, επειδή κάπου πιο πάνω διάβασα για την βιταμίνη D, νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό να υπάρχει έλλειψη στην χώρα μας. Εκτός άμα κάποιος ζει σε υπόγειο και δεν βγαίνει ποτέ από εκεί την ημέρα.

Η βιταμίνη D υπάρχει σε διάφορα φαγητά. Όμως η πρόσληψη της από τη διατροφή δεν είναι αρκετή. Για να μετατραπεί σε ενεργό μορφή χρειάζεται έκθεση του δέρματος στον ήλιο. Η έκθεση στον ήλιο για 10 έως 15 λεπτά τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα, προσφέρει ικανοποιητικές ποσότητες βιταμίνης D στον οργανισμό. Ορισμένες καταστάσεις όπως η συννεφιά και η απουσία ηλιοφάνειας σε βόρειες χώρες συμβάλλουν στην έλλειψη βιταμίνης D από τον οργανισμό.

Τέλος η έλλειψη βιταμίνης D δεν επηρεάζει το ανοσοποιητικό αλλά τα κόκκαλα. Τα κάνει αδύναμα και εύθραστα. Ή έλλειψη της βιταμίνης στα παιδιά προκαλεί ραχίτιδα και στους ενήλικες οστεομαλακία.

Από την άλλη η υπερβολική λήψη της βιταμίνης, δλδ όταν δίνεται από γιατρούς χωρίς εξετάσεις-δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο κυρίως στα παιδιά που θηλάζουν-μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήμα όπως ναυτία, εμετούς, αδυναμία, σύγχυση ή και ανωμαλίες στους ρυθμούς της καρδιάς.

Γι' αυτό προσοχή. Όταν σας δίνουν οι γιατροί συμπληρώματα χωρίς εξετάσεις μην τα πέρνετε. Για σιγουριά δική σας καλύτερα να κάνετε έστω και από μόνοι σας εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοεις οτι το μητρικο γαλα δεν εχει την απαραιτητη ποσοτητα βιταμινης D που χρειαζεται το μωρο?

 

Όχι δεν επαρκεί η βιταμίνη που παίρνουν τα παιδιά από το θηλασμό. Χρειάζεται και έκθεση στον ήλιο.

 

Ειδικά το χειμώνα και κατά περίπτωση βέβαια είναι δυνατόν κάποια παιδιά να μην εκτίθενται αρκετά στον ήλιο για να συνθέσουν τις απαραίτητες ποσότητες βιταμίνης D.

 

Η βιταμίνη που έχουν τα συμπληρώματα καθώς και τα "ενισχυμένα" τρόφιμα είναι σε μια μορφή που δεν χρειάζεται έκθεση στον ήλιο, είναι η D3.

 

Μη νομίζεις, κι εγώ το ψάχνω ακόμα και δεν έχουμε κάνει κάποια εξέταση αίματος. Ωστόσο, είναι η αλήθεια ότι με τις συνθήκες ζωής που έχουμε το μωρό δεν το βλέπει καθόλου ο ήλιος το χειμώνα, ούτε κι εμένα που το θήλαζα. Και μετά τη διακοπή του θηλασμού στους 17 μήνες, δεν του έδωσα ποτέ τίποτα από τα "ενισχυμένα" τρόφιμα, όπως το γάλα και οι κρέμες του εμπορίου. Οπότε, έχω αρχίσει και το σκέφτομαι, αν έκανα καλά.

 

Είναι πάντως μια ενδιαφέρουσα παράμετρος που καλό θα ήταν να λαμβάνουμε υπόψη μας σε σχέση με τη διατροφή των μωρών μας.

 

Τώρα που καλοκαίριασε το δικό μου θα το ξεροψήσω για τα καλά στον ήλιο, για να έχει και απόθεμα για το χειμώνα.:P

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά που θηλάζουν δεν σημαίνει ότι παθαίνουν ανοσία στις ιώσεις. Χρειάζονται την ίδια προστασία με τα παιδιά που δεν θηλάζουν. Απλά ίσως να μπορόύν να αναρρώνουν πιο γρήγορα.

Προσωπική μου γνώμη, δεν πρέπει να υπερβάλουμε. Δλδ μην έχουμε κλεισμένα τα παιδιά στο σπίτι το χειμώνα ή στις περιόδους με έξαρση των ιώσεων και ούτε να τα ντύνουμε σαν κρεμμύδια. Όλα με μέτρο. Ένα παιδι που είναι κλεισμένο στο σπίτι με την παραμικρή έκθεση του θα αρρωστήσει. Το ίδιο άμα τα ντύνουμε με πολλά ρούχα. Μαθαίνει ο οργανισμός στην υπερβολική προστασία και δεν μπορεί μετά να ανταποκριθεί.

Από εκεί και πέρα είναι καθαρά ο οργανισμός κάθε ανθρώπου πως αντιμετωπίζει τα μικρόβια.

Επίσης, επειδή κάπου πιο πάνω διάβασα για την βιταμίνη D, νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό να υπάρχει έλλειψη στην χώρα μας. Εκτός άμα κάποιος ζει σε υπόγειο και δεν βγαίνει ποτέ από εκεί την ημέρα.

Η βιταμίνη D υπάρχει σε διάφορα φαγητά. Όμως η πρόσληψη της από τη διατροφή δεν είναι αρκετή. Για να μετατραπεί σε ενεργό μορφή χρειάζεται έκθεση του δέρματος στον ήλιο. Η έκθεση στον ήλιο για 10 έως 15 λεπτά τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα, προσφέρει ικανοποιητικές ποσότητες βιταμίνης D στον οργανισμό. Ορισμένες καταστάσεις όπως η συννεφιά και η απουσία ηλιοφάνειας σε βόρειες χώρες συμβάλλουν στην έλλειψη βιταμίνης D από τον οργανισμό.

Τέλος η έλλειψη βιταμίνης D δεν επηρεάζει το ανοσοποιητικό αλλά τα κόκκαλα. Τα κάνει αδύναμα και εύθραστα. Ή έλλειψη της βιταμίνης στα παιδιά προκαλεί ραχίτιδα και στους ενήλικες οστεομαλακία.

Από την άλλη η υπερβολική λήψη της βιταμίνης, δλδ όταν δίνεται από γιατρούς χωρίς εξετάσεις-δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο κυρίως στα παιδιά που θηλάζουν-μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήμα όπως ναυτία, εμετούς, αδυναμία, σύγχυση ή και ανωμαλίες στους ρυθμούς της καρδιάς.

Γι' αυτό προσοχή. Όταν σας δίνουν οι γιατροί συμπληρώματα χωρίς εξετάσεις μην τα πέρνετε. Για σιγουριά δική σας καλύτερα να κάνετε έστω και από μόνοι σας εξετάσεις.

 

margiota, καλά τα λες σε κάποια σημεία όμως δεν είναι έτσι ακριβώς. Για παράδειγμα, το χειμώνα που οι ώρες ηλιοφάνειας είναι ελάχιστες και μπορεί να γυρνάμε στο σπίτι από τη δουλειά στις 18.00 που είναι ήδη βράδυ, είναι δύσκολο να "δει" ο ήλιος αρκετά τα παιδιά.

Α, και η έλλειψη βιταμίνης D επηρεάζει και το ανοσοποιητικό σύστημα, όχι μόνο τα κόκκαλα.

Από κει και πέρα δεν το δέσαμε και σκοινί κορδόνι ότι ντε και καλά όλα τα παιδάκια που θηλάζουν έχουν έλλειψη. Απλά, λέω ότι καλό είναι να λαμβάνουμε και αυτό υπόψη μας και να το ελέγχουμε, αν μπορούμε.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Αααα εντάξει. Πολύ γνώριμα αυτά που λες. Τα δικά μου παιδάκια θήλαζαν τον πρώτο χρόνο που πήγαν παιδικό. Κάθε συνάχι (για εμένα) το περνούσαν με πυρετό, μέχρι που στις αρχές του 2ου χρόνου σταμάτησαν τους πυρετούς. Και είχαμε, όπως εσείς το μίνιμουμ μια ίωση το μήνα.

 

 

 

Όμως, η ίωση δεν τα έριχνε στο κρεβάτι, με εξαίρεση την 1η-2η φορά που δεν ήξεραν τι είναι αυτό και ότι θα περάσει και τα είχαν βάψει μαύρα! Κατά τα άλλα, ο πυρετός τους, μας ταλαιπωρούσε εμάς πιο πολύ, γιατί δεν κοιμόμασταν καλά το βράδυ, για να τα ελέγχουμε. Τους πρώτους μήνες είχαν πυρετό και οι 2 για 2-3 μέρες και όσο περνούσαν οι μήνες άρχισαν να έχουν μισή μέρα (απογευματάκι πάντα) πότε ο ένας και πότε ο άλλος και μετά τον πρώτο χρόνο παιδικό δεν ξαναέκαναν πυρετό παρά κάτι σποραδικές μυξούλες άνευ σημασίας.

 

 

 

Μέχρι τώρα όμως αντιβίωση, ωτίτιδα, αμυγδαλές και αερολίν δεν ξέρουμε τι είναι και πιστεύω ότι βοήθησε ο θηλασμός πολύ σε αυτό. Και τα πιο ανθεκτικά παιδάκια που ξέρω, κάμποσες φορές γνωρίστηκαν με τα συγκεκριμένα φάρμακα.

 

 

 

Οπότε όλο και όλο που είχαμε ήταν ανεβασμένη θερμοκρασία για κάποιες μέρες της ζωής, τους, μέχρι να αποκτήσουν αντιστάσεις και έτερον ουδέν. Παιδικό πήγαν 1,5 ετών.

 

 

 

Αργά ή γρήγορα όλα λίγο πολύ τα παιδάκια, γίνονται ανθεκτικά με τον καιρό. Θέλει λίγο προσοχή για πιθανές επιπλοκές και να έχεις το νου σου για τυχόν πυρετό που κρατάει πάνω από 3 μέρες. Καλού-κακού πάντα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εμενα μικρη μου ειναι σχεδον 11 μηνων και εχει αρρωστησει μονο 2 φορες και αυτες επειδη ημουν εγω και κολλησε απο μενα φυσικα και θηλαζουμε μεχρι τωρα...

Hl2ep2.png

 

Dvkhp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχει να κανει περισσοτερο με τον τροπο ζωης της οικογενειας..

Καταρχην εμεις εδω πινουμε βιταμινη D ασχετα με το θηλασμο. Ο μεγαλος ηπιε για ενα χρονο, 2 χρονια μετα ο μικρος πινει θα πιει για δυο χρονια. Εδω απο το Σεπτεμβρη μεχρι τον Απριλη μπορει και να μην εχει καθολου ηλιο..

Ο μεγαλος αρρωστησε 1η φορα 18 μηνων. Μας κολλησε ο μπαμπας μας... Μετα αρρωστησε ξανα οταν πηγε παιδικο 27 μηνων..

Ο μικρος αρρωστησε πρωτη φορα 5 μηνων (πηγαινε ηδη ο μεγαλος παιδικο) πολυ ελαφρια ομως...

Αυτη η χρονια ομως μας "τσακισε". Ο μεγαλος στο προνηπιο συνεχια αρρωστουλης, εμεις στην δουλεια ολο και κατι φερνουμε και στον μικρο.. Παντως δοξα το Θεω οχι κατι για αντιβιωση..

Δηλαδη ο μεγαλος αν και διχνει πιο ευαισθητος στις ιωσεις δεν αρρωστησε μικρος γιατι δεν ηρθε σε επαφη με μικροβια...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ιωσούλες... Τιι ιωσούλες εννοείς; Αν είναι του αναπνευστικού και είναι επίμονες και εμφανίζονται περιοδικά τότε απομάκρυνε από τους χώρους που κινείται το παιδί σου (ιδιαίτερα από το δωμάτιό του) λούτρινα, μοκέτες κλπ. Αγόρασε και μια καλή σκούπα από αυτές που έχουν φίλτρα ενεργού άνθρακα.

 

Όσον αφορά τη βιταμίνη D πράγματι είναι μια βιταμίνη η οποία δεν παρχει σε επαρκη ποσότητα στο μητρικό γάλα. Μια σταγόνα aquasolA&D την ημέρα βοηθά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά που θηλάζουν δεν σημαίνει ότι παθαίνουν ανοσία στις ιώσεις. Χρειάζονται την ίδια προστασία με τα παιδιά που δεν θηλάζουν. Απλά ίσως να μπορόύν να αναρρώνουν πιο γρήγορα.

Προσωπική μου γνώμη, δεν πρέπει να υπερβάλουμε. Δλδ μην έχουμε κλεισμένα τα παιδιά στο σπίτι το χειμώνα ή στις περιόδους με έξαρση των ιώσεων και ούτε να τα ντύνουμε σαν κρεμμύδια. Όλα με μέτρο. Ένα παιδι που είναι κλεισμένο στο σπίτι με την παραμικρή έκθεση του θα αρρωστήσει. Το ίδιο άμα τα ντύνουμε με πολλά ρούχα. Μαθαίνει ο οργανισμός στην υπερβολική προστασία και δεν μπορεί μετά να ανταποκριθεί.

Από εκεί και πέρα είναι καθαρά ο οργανισμός κάθε ανθρώπου πως αντιμετωπίζει τα μικρόβια.

Επίσης, επειδή κάπου πιο πάνω διάβασα για την βιταμίνη D, νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό να υπάρχει έλλειψη στην χώρα μας. Εκτός άμα κάποιος ζει σε υπόγειο και δεν βγαίνει ποτέ από εκεί την ημέρα.

Η βιταμίνη D υπάρχει σε διάφορα φαγητά. Όμως η πρόσληψη της από τη διατροφή δεν είναι αρκετή. Για να μετατραπεί σε ενεργό μορφή χρειάζεται έκθεση του δέρματος στον ήλιο. Η έκθεση στον ήλιο για 10 έως 15 λεπτά τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα, προσφέρει ικανοποιητικές ποσότητες βιταμίνης D στον οργανισμό. Ορισμένες καταστάσεις όπως η συννεφιά και η απουσία ηλιοφάνειας σε βόρειες χώρες συμβάλλουν στην έλλειψη βιταμίνης D από τον οργανισμό.

Τέλος η έλλειψη βιταμίνης D δεν επηρεάζει το ανοσοποιητικό αλλά τα κόκκαλα. Τα κάνει αδύναμα και εύθραστα. Ή έλλειψη της βιταμίνης στα παιδιά προκαλεί ραχίτιδα και στους ενήλικες οστεομαλακία.

Από την άλλη η υπερβολική λήψη της βιταμίνης, δλδ όταν δίνεται από γιατρούς χωρίς εξετάσεις-δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο κυρίως στα παιδιά που θηλάζουν-μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήμα όπως ναυτία, εμετούς, αδυναμία, σύγχυση ή και ανωμαλίες στους ρυθμούς της καρδιάς.

Γι' αυτό προσοχή. Όταν σας δίνουν οι γιατροί συμπληρώματα χωρίς εξετάσεις μην τα πέρνετε. Για σιγουριά δική σας καλύτερα να κάνετε έστω και από μόνοι σας εξετάσεις.

Με καλυψες απολυτα,οσο για την βιταμινη D την δινουν σε χωρες με μειωμενη ηλιοφανεια γιατι μπορει να προκαλεσει ραχιτιδες και αλλα προβληματα στα κοκαλα και στα δοντακια,εγω που ζω γερμανια το ξερω καλα , ειναι συνεχεια συννεφιασμενη
Link to comment
Share on other sites

καλυσπερα... εγω δεν θηλαζα ποτε . ι μικρη μου ειναι 18 μηνων τορα αντυβιοση δεν πιρε ποτε . εχουμε αροστισει συνολο 3 φορες με μια απλυ ιωση και μας περνουσε μεσα σε 3-4 μερες μονο με ντεπον .

τορα για της περιβοιτες βολτες .... ειμαστε σχιεδον καθε μερα ολυ μερα εξω αρκει να μην βρεξει ( και ασ κανει και ψοφοκριο και με κιτανε με μισο ματι ι γιτονισσες , πολλες φορες μου λενε που το πασ το μωρο τρελατικιες ? )

δουλεβει μπαμπας ,δουλευο και γω τορα εχουμε σινεχεια επαφη με κοσμο αλλα ευτιχος ι μικρη δεν αροστενει ευκολα. φτου φτου

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν επαρκεί η βιταμίνη που παίρνουν τα παιδιά από το θηλασμό. Χρειάζεται και έκθεση στον ήλιο.

 

Ειδικά το χειμώνα και κατά περίπτωση βέβαια είναι δυνατόν κάποια παιδιά να μην εκτίθενται αρκετά στον ήλιο για να συνθέσουν τις απαραίτητες ποσότητες βιταμίνης D.

 

H εκθεση στον ηλιο ειναι απαραιτητη για να συντεθει η D, ανεξαρτητως θηλασμου ή οχι, ανεξαρτητως ηλικιας. Ισχυει το ιδιο για παιδια και ενηλικες. Δεν εχει να κανει σε καμια περιπτωση με το θηλασμο.

 

Η βιταμίνη που έχουν τα συμπληρώματα καθώς και τα "ενισχυμένα" τρόφιμα είναι σε μια μορφή που δεν χρειάζεται έκθεση στον ήλιο, είναι η D3.

 

Η D2 και η D3 χρειαζονται την εκθεση στον ηλιο για να συνθεσουν την D. Δε ξερω ποια ακριβως βιταμινη περιεχουν τα "ενισχυμενα" τροφιμα, αλλα σιγουρα αν περιεχουν D2, D3 χρειαζεται η εκθεση στον ηλιο για να συντεθει η D

 

Μη νομίζεις, κι εγώ το ψάχνω ακόμα και δεν έχουμε κάνει κάποια εξέταση αίματος. Ωστόσο, είναι η αλήθεια ότι με τις συνθήκες ζωής που έχουμε το μωρό δεν το βλέπει καθόλου ο ήλιος το χειμώνα, ούτε κι εμένα που το θήλαζα. Και μετά τη διακοπή του θηλασμού στους 17 μήνες, δεν του έδωσα ποτέ τίποτα από τα "ενισχυμένα" τρόφιμα, όπως το γάλα και οι κρέμες του εμπορίου. Οπότε, έχω αρχίσει και το σκέφτομαι, αν έκανα καλά.

 

Oυτε εγω εδωσα....νομιζω οτι ο ορος "ενισχυμενος" ειναι πιο πολυ εμπορικος για να φαινεται το προιον πιο προσιτο

 

Είναι πάντως μια ενδιαφέρουσα παράμετρος που καλό θα ήταν να λαμβάνουμε υπόψη μας σε σχέση με τη διατροφή των μωρών μας.

 

Τώρα που καλοκαίριασε το δικό μου θα το ξεροψήσω για τα καλά στον ήλιο, για να έχει και απόθεμα για το χειμώνα.:P

 

:):):)

 

 

Link to comment
Share on other sites

για τη βιταμίνη D η παιδίατρος εδώ Αμερική μας είχε πει ότι είναι ένα αμφιλεγόμενο θέμα, άλλοι την παρουσιάζουν σαν πανάκεια, άλλοι την απορρίπτουν. Η αλήθεια μάλλον είναι κάπου στη μέση. Τα παιδάκια που θηλάζουν συνήθως έχουν έλλειψη, αλλά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα δεν είναι κι απαραίτητο το συμπλήρωμα, με λίγη έκθεση στον ήλιο το θέμα λύνεται. Ακόμη και για εδώ Αμερική δεν επέμενε στο να πάρουμε συμπλήρωμα, είπε απλά ότι θα τη βοηθήσει αν θέλουμε. Επίσης, μας τόνισε από πολύ νωρίς ότι το μωρό (3 μηνών ήταν τότε) πρέπει να βγαίνει κάθε μέρα έξω, ανεξαρτήτως καιρού. όσο κρύο κι αν κάνει, μας είχε πει, θα το ντύνετε και θα το βγάζετε. Οπότε και -10 να είχε, εμείς πάλι βγαίναμε! Η μικρή μια χαρά την είχε, εγώ ξεπάγιαζα χεχε

 

Γενικά συμφωνώ ότι δεν χρειάζονται υπερβολές, ούτε βαρύ ντύσιμο, ούτε 5 παπλώματα στον ύπνο, και κυρίως όχι μανία με τα απολυμαντικά, περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...