Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS! ΕΠΙΜΟΝΟ ΔΕΡΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Recommended Posts

Ο γιός μου (8 μηνών) τους τελευταίους 4 μήνες έχει ένα εξάνθημα στο πρόσωπό του - κυρίως στα μάγουλα - και ελαφρώς στο κούτελο, το στήθος και ψηλά στη ράχη.

Ο παιδίατρος σύστησε κρεμούλα φτιαχτή φαρμακείου... τίποτα. Κάναμε χίλιους δύο ελέγχους σε αλλεργιολόγο, αλλάξαμε διατροφή, γαλα, βάλαμε κορτιζονούχα, τίποτα. Ο πρώτος δερματολόγος έκανε λόγο για θεραπεία "από μόνο του", κάνοντας λόγο για ατοπική δερματίτιδα.

Ο δεύτερος δερματολόγος που πήγαμε είπε οτι δεν είναι ατοπική και δε γνωρίζει τι είναι, του θυμίζει όμως τη βιβλιογραφική αναφορά σε "καλοήθη κεφαλική ιστιοκύττωση", μια ανώδυνη και αυτοϊάσιμη κατάσταση. Κάνουμε βιοψία, βγαίνει χωρίς απόλυτες παθολογικές ενδείξεις, με "πιθανή" τη διάγνωση του δεύτερου δερματολόγου.

Διαβάζοντας για την ιστιοκύττωση έχω θορυβηθεί αλλά ο δεύτερος δερματολόγος καθώς και ο παιδίατρος με διαβεβαιώνουν οτι η δική μας περίπτωση έιναι μεμονωμένη δερματική και χωρίς γενικότερα προβλήματα και θα περάσει μόνη της.

Σημειωτέον οτι το μωρό δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα υγείας. Το εξάνθημα δε, μέσα στην ημέρα μπορεί να φουντώνει και να ηρεμεί από μόνο του, χωρίς εμφανή αιτία.

Καθώς ετοιμάζομαι για το ταξίδι στην Αθήνα (Παίδων) έτσι ώστε να συναντήσω δερματολόγο με εξειδίκευση και εμπειρία σε παιδιά, μήπως έχει κάποιος εμπειρία από τέτοιο επίμονο εξάνθημα σε παιδί; Έχω ανησυχήσει, και ειδικά που δεν περνάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατερίνα μου δεν γνωρίζω την περίπτωση που αναφέρεις.

 

Εύχομαι όμως όλα να πάνε καλά!!!

Φιλιά στα μανάρια σου.:P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Βικούλα! Ελπίζω να βρούμε άκρη γιατί ανησυχώ λίγο... Στο μεταξύ, παρότι ρώτησα 10 μέρες πριν, σε κανένα νοσοκομείο Παίδων της Αθήνας δε βρίσκω ραντεβού... Θα το ψάξω για ιδιώτη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ να κλείσεις το ραντεβού σου ούτως ή αλλως σε νοσοκομείο και να πας σε ιδιωτικό γιατρό αλλιώς θα σκάσεις απο την αγωνία σου. Πάντως αφού η βιοψία βγήκε καλή μην στεναχωριέσαι. Εψαξες καθόλου σε ξένες ιστοσελίδες για πληροφορίες σχετικά με αυτό που σου είπε ο δεύτερος δερματολόγος?

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν πήγα, η αλήθεια είναι οτι μας πέφτει λίγο μακριά από εδώ και τα μακρινά ταξίδια είναι λιγάκι ΄δυσκολα με μωρά. Πάντως αν δε βγάλω αλλιώς άκρη δεν το αποκλείω. Προς το παρόν έκλεισα ραντεβού σε μια καλή παιδοδερματολόγο στην Αθήνα για την οποία διάβασα καλά και το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι κι εγώ περαστικά! Πάντως εμείς πρόσφατα στο Παίδων Πεντέλης βρήκαμε σχετικά γρήγορα ραντεβού (σε μία εβδομάδα). Εξέτασε τον μπέμπη μας ο Διευθυντής του Δερματολογικού και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

hxvGp3.pngY8wEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ! Πήρα στο Παίδων Πεντέλης και δεν είχε για 1η Απρίλη που ήθελα. Οπότε θα πάω ιδιωτικά. θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα, μήπως βοηθηθεί και καμία άλλη μανούλα με αντίστοιχο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο μωρο, η μεγαλη μου, ειχε ατοπικη δερματιτιδα μεχρι τα 3της.ειχα παει σε πολλους γιατρους ιιδιωτικα και μη .μεχρι και ενεσεις μου ειπαν να κανω.Αν ειναι δυνατον.Μεχρι που πηγα σε μια δερματολογο kai μου εδωσε μια δικη της κρεμα με βρομη μεσα αξιας 20ε.Η γιατρος ειναι η καλυτερη στο ειδος της.

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθεις Αθήνα εγώ θα σου συνιστούσα τον παιδοδερματολογο-αφροδισιολόγο Καρκαβίτσα - Λ.Κηφισίας 31 Αμπελόκηποι - ηταν κάποτε στο Παιδων -

 

Το παιδί μου είναι μεγάλο τώρα, αλλα απο 10 ημερών είχαμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με ατοπικη δερματίτιδα και μας βοήθησε πολύ αυτος ο γιατρός - βέβαια θυμάμαι και εγω φτιαχτες αλοιφες αλλά και κορτιζονούχες που του είχε δώσει - όπως και ο αλλεργιολόγος το ίδιο γιατί καθώς περνούσε ο καιρος του παρουσιάστηκαν πάρα πολλές αλλεργίες (κυρίως λόγω κληρονομικότητας)..... πάντως αν είναι ατοπικη δερματίτιδα θέλει μεγάααλη υπομονή και επιμονη.

Το τηλ. του δεν το έχω πρόχειρο, αλλά αν σε ενδιαφέρει και δεν το βρεις πεσμου να το ψαξω..... Να ξέρεις είναι λιγο "αυστηρος" και δεν θέλει πολλά πολλά, αλλα τη δουλεια του θεωρώ οτι την κάνει καλά.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μ ενδιαφερει κι εμενα το θεμα αυτο καθως κι ο δικος μου εχει μεγαλο προβλημα με ατοπικη δερματιτιδα κ ολο κορτιζονουχες κρεμες μας δινουνε,τις οποιες δε βαζω για πολυ...Τις προαλλες γεμισε σε ολη τη πλατη κ στα ματια ο καημενος κι ο οφθαλμιατρος για ατοπικη μου μιλησε

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα στο Συγγρός στην Αθήνα, όπου μου μίλησαν για ατοπική (ίσως) αλλά και για μια άλλη κατάσταση, η οποία αυτοθεραπεύεται.

Σε ιδιώτη παιδοδερματολόγο μου είπαν για δεύτερη βιοψία η οποία θα μελετηθεί αυστηρά και μόνο στο Παίδων, όπου και είναι ειδικοί. Οπότε συμφωνήσαμε να μείνει ένα μήνα έτσι το μωρό, να δούμε πώς θα πάει δίχως καθόλου κρέμες πάνω του και έπειτα να πάμε ξανά για δεύτερη βιοψία. Τρέμω στην ιδέα... Και μου έχουν μπει και κακές σκέψεις-εφιάλτες...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Κατερίνα,

Ελπίζω να έχεις μόνο καλά αποτελέσματα για τον μικρό σου. Βάσει των περιγραφών σου και της όλης διαδικασίας που αναφέρεις είσαι πολύ κοντά σε αυτό ζήσαμε και τελικά ανακαλύψαμε ότι έχει η μικρή μου και λέγεται "μαστοκυτωση". Φαντάζομαι ότι εξού και ο λόγος που σου ζήτησαν να κάνεις νέα βιοψία προκειμένου να εστιάσουν σε αυτό ή κάτι παρεμφερές. Πρόκειται για αυτοάνοσο νόσημα κατά την ιατρική αλλάταυτόχρονα και σπάνιο φαινόμενο. Στην Αθήνα υπάρχει μια παιδοδερματολόγος με εμπειρία σε παιδιά με μαστοκυττωση ή μαστοκυττάρωση αν θες όπως μπορεί να το ακούσεις αλλιώς. Η συγκεκριμένη γιατρός μπορεί να σου πει άμεσα αν πρόκειται για κάτι τέτοιο ακόμα και χωρίς βιοψία. Αν θες πες μου να σου δώσω τα στοιχεία της. Σε παρακαλώ κράτα μας ενήμερες για τα αποτελέσματα γιατί πραγματικά, ως παθούσα, αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου και προσπαθώ να παρακολουθώ στενά την εν λόγω πάθηση....

Link to comment
Share on other sites

Vasoteo, φυσικά και με ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες. Τ¨οσο για τη γιατρό όσο και για ό,τι άλλο έχεις σχετικά με αυτή την κατάσταση. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα σου εστειλα σε πμ τα στοιχεία και το τηλ της γιατρού.

Οτι χρειαστείς πες μου ...

και στην δική μας περίπτωση η πρωτη διάγνωση δερματολόγου ήταν για ιστιοκυττωση όπου και τρελαθήκαμε....Ένας δερματολόγος μόνο στην Πάτρα μας κατεύθυνε στην βιοψία και την εξέταση περίπτωσης μαστοκύττωσης όπου και η βιοψία βγήκε θετική. Κατόπιν, στις προσπάθειες μας να καταλάβουμε τι είναι αυτό που έχει το παιδί μας ανακαλύψαμε την εν λόγω γιατρό, όπου πριν της δείξουμε το αποτέλεσμα της βιοψίας μας είπε επακριβώς περί τείνος πρόκειται και μάλιστα η απάντηση ήταν δεν χρειάζεται βιοψία για κάτι τέτοιο και κακώς ταλαιπωρήσατε το παιδί. Στην δική μας περίπτωση είναι στο χέρι, οπότε και λίγο το κακό του σημαδιού (η βιοψία θα αφήσει ένα μικρό σημαδάκι που θεωρητικά με τα χρόνια θρέφει, αλλά ....)εμείς πάντως σχεδόν ένα χρόνο μετά το έχουμε ακόμα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να βρείτε άκρη και να πάνε όλα καλά. Με αφορμή το τελευταίο μήνυμα της vasoteo, ήθελα να σου προτείνω, ότι αν τελικά κάνετε βιοψία και εφόσον υπάρχει πιθανότητα να αφήσει σημάδι, μια και έχεις αγοράκι, να προτιμήσεις ένα σημείο όπου αργότερα θα έχει γένια για να μη φαίνεται. Τουλάχιστον έτσι θα σκεφτόμουν εγώ....;)

 

edit: τώρα είδα ότι έχει και στο σώμα, οπότε άκυρο....νόμιζα μόνο στο πρόσωπο ότι είχε... :-P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Mom ευχαριστώ για τη συμβουλή, κι εγώ μες τον όλο μου πανικό δεν είχα σκεφθεί κάτι τέτοιο, όμως ήδη ο δερματολόγος που μας πήρε την πρώτη βιοψία το σκέφθηκε και έτσι του πήρε το δείγμα από την πλατούλα... Νομίζω οτι δεν πόνεσε, απλά δυσαρεστήθηκε επειδή έπρεπε να είναι ακίνητος.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Κατερίνα,

Ελπίζω να έχεις μόνο καλά αποτελέσματα για τον μικρό σου. Βάσει των περιγραφών σου και της όλης διαδικασίας που αναφέρεις είσαι πολύ κοντά σε αυτό ζήσαμε και τελικά ανακαλύψαμε ότι έχει η μικρή μου και λέγεται "μαστοκυτωση". Φαντάζομαι ότι εξού και ο λόγος που σου ζήτησαν να κάνεις νέα βιοψία προκειμένου να εστιάσουν σε αυτό ή κάτι παρεμφερές. Πρόκειται για αυτοάνοσο νόσημα κατά την ιατρική αλλάταυτόχρονα και σπάνιο φαινόμενο. Στην Αθήνα υπάρχει μια παιδοδερματολόγος με εμπειρία σε παιδιά με μαστοκυττωση ή μαστοκυττάρωση αν θες όπως μπορεί να το ακούσεις αλλιώς. Η συγκεκριμένη γιατρός μπορεί να σου πει άμεσα αν πρόκειται για κάτι τέτοιο ακόμα και χωρίς βιοψία. Αν θες πες μου να σου δώσω τα στοιχεία της. Σε παρακαλώ κράτα μας ενήμερες για τα αποτελέσματα γιατί πραγματικά, ως παθούσα, αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου και προσπαθώ να παρακολουθώ στενά την εν λόγω πάθηση....

 

βρε κοριτσια επειδη και εμεις εχουμε γυρισει το συμπαν και ολοι λενε για ατοπικη δερματιτιδα αλλα εμενα μου εχει μπει οτι κατι αλλο παιζει αν εχετε την καλοσυνη ποια ακριβως ειναι τα συμπτωματα σας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...