Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Kαταγγείλετε τώρα τα λάθη στο θηλασμό!


Recommended Posts

Εδώ μπορείτε να καταγγέλετε τώρα τα λάθη που έγιναν στο θηλασμό στην κλινική ή το νοσοκομείο που γεννήσατε καθώς και στο ιατρείο του παιδιάτρου που παρακολουθεί το μωρό.

 

Είναι σημαντικό να έχουμε μαρτυρίες από όσο το δυνατό περισσότερα νοσοκομεία και κλινικές της χώρας, γι αυτό σας παρακαλώ να διαδώσετε αυτό το τόπικ σε όσες μητέρες νομίζετε ότι θα μπορούσαν να γράψουν κάτι.

 

Δύο γιατροί και πιστοποιημένοι σύμβουλοι γαλουχίας, ετοιμάζουν μια αναφορά που θα σταλεί στο IBFAN (www.ibfan.org). Η αναφορά αυτή πρέπει να σταλεί έως τέλος Μαρτίου και να περιγράφει την άσχημη κατάσταση στην Ελλάδα σε σχέση με το θηλασμό και τα εμπόδια που τίθενται. Το IBFAN με βάση αυτήν την αναφορά θα φτιάξει δική του επίσημη αναφορά για τη χώρα μας έως τον Ιούλιο και θα την αποστείλει στον ΟΗΕ. Εκεί η χώρα μας - αντιπροσωπεία από υπουργεία κλπ - θα κληθεί τον Σεπτέμβριο του 2011 για να δώσει στοιχεία κατά πόσο τηρεί την Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, όπου βέβαια ανήκει και ο θηλασμός. Εάν οι υπεύθυνοι του Π.Ο.Υ. έχουν στα χέρια τους τα άσχημα στοιχεία του IBFAN, τότε θα μας τρίξουν τα δόντια και θα κάνουν συστάσεις. Ίσως τότε πιεστούν οι πολιτικοί μας να κάνουν κάτι πιο δραστικό και να δώσουν χρήματα για την υποστήριξη του θηλασμού.

 

Παρακαλώ πολύ να γράψετε εδώ μαρτυρίες - καταγγελίες από διάφορες περιοχές και νοσοκομεία της χώρας σχετικά με :

 

- επιβαλλόμενα εμπόδια στο θηλασμό

- λανθασμένες πρακτικές στα μαιευτήρια

- παραβιάσεις του Κώδικα εμπορίας υποκαταστάτων μητρικού γάλακτος

 

Σε περίπτωση που τα έχετε ήδη γράψει παρακαλώ να τα μεταφέρετε και εδώ.

 

Οι μαρτυρίες αυτές μπορούν να είναι

 

-με ονοματεπώνυμο ή χωρίς,

-να αναφέρουν που γεννήθηκε το παιδί (νοσοκομείο)

-πότε γεννήθηκε (αρκεί ο μήνας και το έτος ή και μόνο το έτος αν δεν θέλετε να γράψετε επιπλέον στοιχεία)

-ποιές παραβιάσεις έγιναν

 

Για να διευκολυνθείτε κάντε copy paste το παρακάτω κείμενο και συμπληρώστε δίπλα τις απαντήσεις

 

@font-face { font-family: "Calibri"; }p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal { margin: 0cm 0cm 10pt; line-height: 115%; font-size: 11pt; font-family: "Times New Roman"; }a:link, span.MsoHyperlink { font-family: "Times New Roman"; color: blue; text-decoration: underline; }a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed { color: purple; text-decoration: underline; }p.MsoListParagraph, li.MsoListParagraph, div.MsoListParagraph { margin: 0cm 0cm 10pt 36pt; line-height: 115%; font-size: 11pt; font-family: "Times New Roman"; }p.MsoListParagraphCxSpFirst, li.MsoListParagraphCxSpFirst, div.MsoListParagraphCxSpFirst { margin: 0cm 0cm 0.0001pt 36pt; line-height: 115%; font-size: 11pt; font-family: "Times New Roman"; }p.MsoListParagraphCxSpMiddle, li.MsoListParagraphCxSpMiddle, div.MsoListParagraphCxSpMiddle { margin: 0cm 0cm 0.0001pt 36pt; line-height: 115%; font-size: 11pt; font-family: "Times New Roman"; }p.MsoListParagraphCxSpLast, li.MsoListParagraphCxSpLast, div.MsoListParagraphCxSpLast { margin: 0cm 0cm 10pt 36pt; line-height: 115%; font-size: 11pt; font-family: "Times New Roman"; }div.Section1 { page: Section1; }ol { margin-bottom: 0cm; }ul { margin-bottom: 0cm; } Ερωτηματολόγιο για συνθήκες θηλασμού στην Ελλάδα

1. Νοσοκομείο ή Κλινική:

2. Πόλη:

3. Ονοματεπώνυμο*:

4. Ημερομηνία Γέννησης**:

 

 

*Το ονοματεπώνυμο αναφέρεται προαιρετικά

** Για την ημερομηνία αρκεί ο μήνας και το έτος ή μόνο το έτος.

 

Τα στοιχεία θα χρησιμοποιηθούν για αναφορά προς το ΙBFAN (Διεθνής Δράση για τη Βρεφική Διατροφή, www.ibfan.org).

Παρακαλώ απαντήστε με Ναι ή Όχι ή περιγραφικά όπου το επιθυμείτε.

 

1. Είχατε την δυνατότητα να παρακολουθήσετε εκπαιδευτικές συναντήσεις/ σεμινάρια για το θηλασμό πριν τον τοκετό;

 

 

2. Εάν το μωρό σας γεννήθηκε υγιές, σας δόθηκε κατά την πρώτη ώρα της ζωής για να το θηλάσετε;

 

 

3. Είχατε συγκατοίκηση rooming in με το μωρό σας στο μαιευτήριο;

 

 

4. Λάβατε οδηγίες από επαγγελματία υγείας να δώσετε υποκατάστατα μητρικού γάλακτος όπως τσάι ή νερό;

 

 

5. Ζητήθηκε η συγκατάθεση των γονιών για την χορήγηση ξένου γάλακτος ή άλλων υγρών στο μαιευτήριο; Χορηγήθηκε το ξένο γάλα μετά από ενυπόγραφη ιατρική συνταγή που ανέφερε την ιατρική αιτιολογία;

 

 

6. Λάβατε οδηγίες να δώσετε στο μωρό πιπίλα πριν την εγκατάσταση της γαλουχίας, κατά τις πρώτες εβδομάδες της ζωής του μωρού;

 

 

7. Είχατε βοήθεια από το προσωπικό του μαιευτηρίου κατά τις πρώτες ημέρες για να ξεκινήσετε σωστά το θηλασμό;

 

8. Σας δόθηκαν οδηγίες από επαγγελματίες υγείας για συγκεκριμένα ωράρια ταισμάτων και χρονικούς περιορισμούς στο θηλασμό;

 

 

 

9. Σας δόθηκαν οδηγίες σε ομαδική συνεδρία με άλλες εγκύους ή λεχώνες για την προετοιμασία του ξένου γάλακτος;

 

 

10. Σας εξηγήθηκαν στο μαιευτήριο οι κίνδυνοι για την υγεία από την μη αναγκαία ή ακατάλληλη χρήση φόρμουλας;

 

 

11. Κατά την παραμονή σας στο μαιευτήριο ήρθατε σε επαφή με διαφημιστικό υλικό ξένου γάλακτος- αφίσες με το λόγκο της εταιρίας, φυλλάδια της εταιρίας, κουτιά ξένου γάλακτος σε κοινή θέα κλπ;

 

 

12. Εταιρίες ξένου γάλακτος σας έδωσαν, άμεσα ή έμμεσα μέσα από επαγγελματία υγείας, δωρεάν δείγματα ξένου γάλακτος, πιπίλες ή μπιμπερό;

 

 

13. Σας έδωσαν συνταγή ξένου γάλακτος στο εξιτήριο από το μαιευτήριο και μάλιστα συγκεκριμένης μάρκας;

 

 

14. Σε επίσκεψη σε παιδίατρο ή άλλο επαγγελματία υγείας, ήρθατε σε έκθεση σε ενημερωτικά φυλλάδια, υλικό με το λόγκο της εταιρίας ξένου γάλακτος, αφίσες ή πόστερ με το λόγκο της εταιρίας;

 

 

15. Σε επίσκεψη σε παιδίατρο ή άλλο επαγγελματία υγείας σας δόθηκε δωρεάν δείγμα ξένου γάλακτος;

 

 

 

16. Σας έχουν δώσει ποτέ ή στείλει εκπτωτικά κουπόνια για ξένα βρεφικά γάλατα;

 

 

17. Σας έχουν στείλει email διαφημιστικό για γάλατα, με πληροφορίες για ιστοσελίδες των εταιριών και για φόρουμ - club γονεών μέσα από αυτές;

 

 

18. Σας έχουν στείλει στην διεύθυνσή σας υλικό που αφορά γάλατα πρώτης ή δεύτερης βρεφικής ηλικίας;

 

19. Έχετε αισθανθεί να αμφισβητείται η ανωτερότητα του θηλασμού μέσα από διαφημίσεις γαλάτων σε περιοδικά για γονείς και στην τηλεόραση;

 

 

20. Έχετε εκτεθεί σε ετικέτες υποκαταστάτων σε συσκευασία οι οποίες ωραιοποιούν το ξένο γάλα μέσα από εικόνες και μηνύματα;

 

 

21. Σας δόθηκαν οδηγίες από επαγγελματία υγείας για το πώς θα συνεχίσετε το θηλασμό μετά την επιστροφή στην εργασία;

 

 

22. Λάβατε αρνητικά σχόλια ή αισθανθήκατε ότι κάνετε κάτι κακό σε θηλασμό εκτός σπιτιού;

 

23. Σας δόθηκαν οδηγίες από επαγγελματία υγείας για αποκλειστικό θηλασμό λιγότερο των 6 μηνών;

 

 

24. Σας δόθηκαν οδηγίες από επαγγελματία υγείας για αποθηλασμό πριν τους δώδεκα μήνες της ζωής;

 

25. Έχετε βρει προιόντα βρεφικής διατροφής που συνιστούν κατανάλωση «από τον 4ο μήνα της ζωής»;

 

 

Άλλες παραβιάσεις/ πρακτικές που δυσκόλεψαν το θηλασμό του παιδιού σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην δική μου περίπτωση θεωρώ ότι έγιναν τα κλασικά λάθη... Δεν μου το έδωσαν το μωρό μέσα σε μία ώρα να θηλάσω, αλλά το επόμενο πρωί (γέννησα με καισαρική τομή) με αποτέλεσμα να μάθει στο μπιμπερό και μετά να μη πιάνει το στήθος. Η μαία που με παρέλαβε και ήταν παρούσα στον τοκετό είχε πει στον συγγενή μου που θα έμενε μαζί μου ότι μπορώ να θηλάσω το μωρό μόλις πάω στο δωμάτιο. Άλλαξε όμως βάρδια και η επόμενη όταν της ζήτησα να θηλάσω μου είπε ότι δεν κάνει πρέπει άυριο το πρωί (σημ. γέννησα στις 11 το βράδυ). Σε αυτό φταίω και εγώ που δεν επέμεινα αλλά ήμουν αρκετά σαστισμένη. Γέννησα αφού συμπλήρωσα μόλις μία εβδομάδα από τον ένατο και η αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν προετοιμασμένη για καισαρική.

Το επόμενο πρωί στην ουσία δεν με βοήθησε καμία μαία. Είχα την μικρή αγκαλιά, τσίριζε γιατί πεινούσε και δεν μου έδειξε καμία πως να την τοποθετήσω σωστά. Παρα μόνο το τρίτο βράδυ ήρθε μία και εκατσε μία ώρα για να μου δείξει (αυτή ήταν η μοναδική που με βοήθησε και μου έδειξε πως να την τοποθετώ σωστά) αλλά το "κακό" είχε γίνει...Τελικά η μικρή μου, με το πείσμα μου, έπιασε στήθος την 10η μέρα.

Τα σωστά που με συμβούλεψαν είναι ότι δεν πρέπει να της δώσω πιπίλα και να την βάζω στο στήθος όποτε πεινάει, να την αφήνω όση ώρα θέλει και να της δίνω και από τα δύο στήθη. Επίσης από την αρχή το μωρό ήταν μαζί μου.

Γέννησα τον Μάρτιο 2010 στο νοσοκομείο του νησιού μου.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προβλημα ηταν στο νοσοκομειο αλεξανδρα οπου γεννησα.ημουν αποφασισμενη να θηλασω αλλα οι μαιες προσπαθησαν να με αποθαρυνουν λεγοντας μου οτι τις πρωτες μερες να δινω συμπληρωμα γιατι δεν εχει κατεβει το γαλα και το παιδι θα πειναει:evil:ευτυχως πηγα ενημερωμενη και δεν τις ακουσα.επισης οταν περασε η παιδιατρος του νοσοκομειου απο το δωματιο για να δει τα μωρα το δικο μου εκλαιγε και αυτη μου ειπε"γιατι τι αφηνεις να πειναει το παιδακι?""δωστου απ το μπουκαλι":twisted:

Link to comment
Share on other sites

για μενα τραγικο λαθος στο θηλασμο ειναι αντλισε και μετα δωσε το γαλα σου με το μπιμπερο το πρωο καιρο:shock:...ακομα δεν μπορω να καταλαβω σε τι βοηθαει:shock: στο να μην θηλασεις καθολου????:?:shock: εγω γεννησα αρεταιειο...αλλα χρωσταω μονο στην μητερα μου που θηλασα το πρωτο παιδι 2 χρονια και τωρα 14 μηνες θηλαζω το μικρο....

Link to comment
Share on other sites

ονομάζομαι Κομινάκη Πηνελόπη. γέννησα στο Αττικό(το οποίο είναι πιστοποιημένο ως μαιευτήριο φιλικό προς τα βρέφη) τον Ιούνιο του 2010 ένα αγόρι. στο νοσοκομείο το λάθος που εντόπισα πολύ αργότερα ότι έγινε, ήταν το τρίτο 24ωρο μετά τη γέννηση όπου το μωρό ήταν κολλημένο όλη την ημέρα στο στήθος. προς το βράδυ είχε βγάλει μια καντηλίτσα στο κέντρο στο πάνω χείλος του και έκλαιγε ασταμάτητα. αφού είδαν οι μαίες ότι είχα ακόμα το πρωτόγαλα με έβαλαν στο θήλαστρο. έβγαλα περίπου 20 μλ πύαρ και από τα 2 στήθη και μου έδωσαν θηλή μπουκαλιού για να του το δώσω. το μωρό φυσικά δεν ήξερε να πιει και συνέχισε να κλαίει. στο τέλος μέ έβαλαν να υπογράψω για να του δώσω 20 μλ ξένο γάλα όπως και έγινε και υσήχασε. ευτυχώς ήταν η μοναδική φορά που κατέφυγα σε αυτή τη λύση. πολύ αργότερα έμαθα ότι θα μπορούσα να είχα αποφύγει το ξένο ταίζοντας το μωρό με κουταλάκι ή με το δάχτυλο.

την πρώτη φορά που είδαμε ότι το μωρό δεν βάζει καλό βάρος η παιδίατρος (Νικολάου Ειρήνη) πέρα από τη σύσταση για συμπλήρωμα, πρότεινε να βγάλω γάλα με το θήλαστρο γαι να δουμε αν έχω γάλα και πόσο τρώει. έβγαλα ,με 1000 ζόρια 80 μλ και το μωρό δεν έφαγε καθόλου γιατί ήταν πλέον 2 1/2 μηνών και δεν ήξερε να πιάνει το μπουκάλι... με συμβούλεψε επίσης να το κόψω στον 6ο μήνα και αφού είδε ΄ποτι δεν χαμπάριαζα τόνισε σίγουρα να μην τον θηλάσω μετά το χρόνο γιατί δημιουργεί εξάρτηση στα παιδιά και θα προσκολληθεί πάνω μου.

στην παιδιατρο (Τζώρτζη Παναγιώτα) φυσικά και υπάρχουν παντού διαφημιστικά (ημερολόγια, θήκη για στιλό κτλ) από ξένο γάλα και κρέμες και στον 6ο μήνα ενώ της είπα και τόνισα ότι έχω σκοπό να συνεχίσω να θηλάζω μου έδωσε ένα δείγμα (ολόκληρο κουτί) από υποαλλεργικό γάλα γνωστής ετρείας και 2-3 δείγματα (ατομικά φακελάκια) από κρέμες. αφού αρνήθηκα μου πρότεινε να κάνω μια θερμιδική ανάλυση στο γάλα μου για να δούμε μήπως για αυτό δεν βάζει καλό βάρος το μωρό αφού μου τόνισε ότι είναι υπέρ του μητρικού θηλασού και θήλασε και εκείνη τα παιδιά της.

επίσης, θεωρούνται παραβιάσεις ή λάθος τεχνικές όταν και ο αλλεργιολόγος (Χατζηιωάννου Αναστάσιος) και η παιδίατρος (Φεσσάτου Σμαραγδή) που είδαν το μωρό στο Αττικό (7 μιση μηνών) συνέστησαν αμέσως ξένο γάλα με την υποψία της αλλεργίας λόγω αιμοραγικών κενώσεων και χαμηλής πρόσληψης βάρους; φαντάζομαι η σωστή πρακτική θα ήταν να με καθοδηγήσουν με γνώμονα την συνέχιση της γαλουχίας (και φημίζομαι για τη φαντασία μου!)

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαιευτήριο Μητέρα:

1. Παρά τη σαφή μου εντολή, δίνανε στο μωρό συμπλήρωμα όταν το έπαιρναν στην αίθουσα νεογνών για την καθημερινή εξέταση του παιδιάτρου (το μωρό μου το είχα στο δωμάτιο). Αυτό γινόταν εύκολα αντιληπτό καθώς το μωρό όταν επέστρεφε στο δωμάτιο κοιμόταν σερί 2-3 ώρες.

2. Ο παιδίατρος νεογνολόγος που ερχόταν για ενημέρωση χρησμοοιούσε μπλοκ με διαφήμιση γνωστού βρεφικού γάλακτος. Σελίδες από αυτό το μπλοκ έκοβε για να δώσει γραπτες οδηγίες

3. Το προσωπικό ήταν ιδιαίτερα πιεστικό για τη χορήγηση βρεφικού γάλακτος. Τις πρώτες 2 μέρες πάλευαν να με πείσουν ότι το μωρό πεινάει και δεν ειναι καλά αφού έκλαιγε αρκετά συχνά. Τη 2η μέρα πείστηκα και το βραδυ ζήτησα συμπλήρωμα (τακτική που κράτησα μέχρι τη 10η μέρα, αφού όπως κατάλαβα ήταν ανώφελη)

 

Ο ΠΡΩΗΝ παιδίατρος:

1. Το χειρότερο το έκανε στην αδερφή μου, καθώς ενώ ήξερε οτι θηλάζει αποκλειστικά της πήγε δώρο δείγματα συγκεκριμενου βρεφικού γάλακτος (μήπως το χρειαστεί)

2. Έδινε οδηγίες που μόνο αποκλειστικό θηλασμο δεν στήριζαν: να θηλάζω 10' από το κάθε στήθος και μετά συμπλήρωμα. Να μη θηλάζω 45' γιατί θα ερεθιστούν οι θηλές μου και θα κουραστώ ψυχολογικά.

 

Δεν έχω κανενα πρόβλημα να αναφέρω και τα ονόματα των γιατρών.

 

Το όνομά μου: Λεγάτου Κων/να (στο μαιευτήριο έκανα εισαγωγή με το επίθετο του συζύγου μου ως Ψαρού Κων/να)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Ιασώ τον Οκτώβριο του 2010 με φυσιολογικό τοκετό και παρόλο που επιμέναμε να μας φέρουν γρήγορα το μωρό για να το βάλω στο στήθος, ήρθε μετά από 4 ώρες και κατόπιν πίεσης από τον άντρα μου. Οι μαίες παρόλη την φαινομενική προθυμία τους δεν είχαν γνώσεις για ουσιαστική βοήθεια με το θηλασμό. Επίσης φεύγοντας, ο παιδίατρος μας έδωσε συνταγή για γάλα σε σκόνη, το ίδιο που έδιναν δωρεάν στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Ιασώ τον Οκτώβριο του 2010 με φυσιολογικό τοκετό και παρόλο που επιμέναμε να μας φέρουν γρήγορα το μωρό για να το βάλω στο στήθος, ήρθε μετά από 4 ώρες και κατόπιν πίεσης από τον άντρα μου. Οι μαίες παρόλη την φαινομενική προθυμία τους δεν είχαν γνώσεις για ουσιαστική βοήθεια με το θηλασμό. Επίσης φεύγοντας, ο παιδίατρος μας έδωσε συνταγή για γάλα σε σκόνη, το ίδιο που έδιναν δωρεάν στο μαιευτήριο.

 

εγω γεννησα με καισαρικη στο Ιασω στις 6-10-10!μου τον εφεραν στην ανανηψη(αφου τουσ ειχα ΠΡΗΞΕΙ)ΓΙΑ 5ΛΕΠΤΑ και μετα στο δωματιο ΤΑΙΣΜΕΝΟ μετα απο 5ωρες!!!ειχα προβλημα γιατι ειχα επιπεδεσ θηλεσ και φυσικα η καθεμια ελεγε το δικο της!κι εμενα π παιδιατροσ μου εδωσε συνταγη για ξενο γαλα το οποιο ηταν προεκτυπωμενο και απλα το υπεγραφε τοτε!!τον ειχα rooming in αλλα καθε πρωι τον επαιρναν για εξετασεις για πολλεσ ωρεσ και φυσικα τον ειχαν ταισει!!το μεγαλυτερο προβλημα νομιζω ειναι η αγνοια των περισσοτερων μαμαδων και η αντιμετωπιση απο τους αλλους οπου στο τελος μας δημιουργουν τυψεις...ενοχες...και πολλεσ ανασφαλειες!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

το θέμα με πονάει πολυ!

γέννησα σ΄ένα απο τα δύο ιδιωτικά μαιευτήρια στο ηράκλειο κρήτης. παρόλλο που είχα το μωρό μαζί μου στο δωμάτιο δεν κατάφερα να θηλάσω. δεν είχα ενημερωθεί για το θηλασμο,δε με βοήθησαν σχεδόν καθόλου και απογοητεύτηκα. το παιδί δεν το είχα μαζί μου την πρώτη ώρα, του έδωσαν γάλα απο μπιμπερό χωρίς να με βοηθήσουν με το θηλασμό πρώτα κι όταν ζητούσα βοήθεια γι'αυτό έβλεπα απροθυμία και εννοείται ότι είχαν κουτί με γάλα εμπορίου στο δωμάτιο!θέλω να ρωτήσω παρεπιπτόντως κάποια πράγματα γιατί θα με φάει ο καημός

1. έκανα καισαρική με επισκληρίδιο.παρόλλο που αισθανόμουν περίφημα μου είπαν ότι πρέπει να ξεκουραστώ και να προσπαθήσω αργότερα

2. είχα κάπως επίπεδες θηλές. αποτελεί όντως τόσο ανασταλτικό παράγοντα για το θηλασμό αυτό? όλοι μου συμπεριφέρθηκαν λες κι ο θηλασμός ήταν αδύνατος εξαιτίας αυτου.

3. όταν δεν έχει κατέβει καλά το γάλα ακόμα στέκει να σου πουν "περίμενε να κατέβει και μετά θηλάζεις γιατί ταλαιπωρείς το μωρό και δε χορταίνει"?

στο επόμενο παιδί, πρώτα ο θεος , θα πάω ενημερωμένη και με τσαμπουκά. ακόμα νιώθω τύψεις που δεν είχα ενημερωθεί

 

Υγ οφείλω να εξαιρέσω τη μία απο τις δύο νεογνολόγους του μαιευτηρίου απ' όλη την απροθυμία. προσπάθησε την τρίτη μέρα να μου δείξει λίγο αλλά το κακό πιστεύω είχε ήδη γίνει

Link to comment
Share on other sites

Κλινικη Καπακη στα Χανια τον Νοεμβριο του 2008.

Το μωρο μου θηλασε ενα 24ωρο μετα τη γεννα,του εδωσαν χαμομηλι την πρωτη μερα.

Μου το εφερναν ανα 4 ωρες για ταισμα με μπουκαλι.

Ολες οι μαιες με συμβουλεψαν να θηλαζω 5 λεπτα και μετα να δινω συμπληρωμα.

Το ιδιο και η παιδιατρος παρολο που δεν υπηρχε κανενας ιατρικος λογος να δωθει ξενο γαλα,το μωρο γεννηθηκε τελειομηνο,3800γρ και δεν εμφανισε καθολου ικτερο,επισης δεν ειδα ποτε συνταγογραφημενη συνταγη που να λεει τους λογους που εδιναν στο παιδι ξενο γαλα,τα 5' στο στηθος και μετα ξενο γαλα μου το ''παρουσιασαν'' σαν να ηταν η φυσιολογικη ροη των πραγματων μετα τη γεννα.

 

Την τελευταια μερα πριν φυγω πηρα το μωρο στο δωματιο μου και ειπα στη μαια οτι δεν θελω να μου φερουν συμπληρωμα γιατι θελω να το θηλασω μονο,μετα απο 10' ανοιξε η πορτα του δωματιου μου και η ιδια μαια μου αφησε το μπουκαλι στο κομοδινο διπλα μου.

Την ημερα που εφυγα η παιδιατρος μου ειπε να θηλαζω ως 15'λεπτα απο το καθε στηθος και μετα να δινω ΝΟVALAC.

Σε αλλη κλινικη ακουσα οτι τους δινουν και πιπιλα.

Εξακολουθω να εχω την ιδια παιδιατρο απλως οσον αφορα την διατροφη του παιδιου μου την αγνοω,οσον αφορα τα ιατρικα θεματα ειναι πολυ καλη,αλλα στο θηλασμο τα σκ@#*σε.

 

Πριν δυο μηνες που πηγα την μικρη γιατι ειχε κρυωσει με ρωτησε τι γαλα δινω και οταν της ειπα οτι θηλαζω σοκαριστηκε και μου ειπε οτι ειναι καιρος να αρχισει να πινει αλλο γαλα.

Δεν της ξαναειπα τπτ οσον αφορα τον θηλασμο γιατι δεν χρειαστηκε να ξαναπαμε,η μικρη αρρωσταινει πολυ πολυ σπανια και παντοτε ελαφρια.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Κλινική:Γενικη Κλινικη

2. Πόλη:Θεσσαλονικη

3. Ημερομηνία Γέννησης**:2009

4. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

-Το μωρό δεν ηταν μαζί μου την πρώτη ώρα, παρόλο που ηταν υγιεστατο

κι εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και χωρις καν επισκληριδιο

(οποτε ουτε φαρμακα μπορουσαν να επικαλεστουν οτι πηρα)

 

-Δεν εφαρμόζεται η πρακτική της συγκατοίκισης (rooming in) εκτος κι αν

εχεις μονοκλινο δωματιο(γεγονος που ανεβαζει το κοστος κατα πολυ) και

εφοσον υπογραψεις και ενα κατεβατο απο ορους που σου δινει η κλινικη

(κατι σαν αποποιηση των ευθυνων τους, πραμα που προβληματιζει και

φοβιζει εναν πρωταρη ψαρωμενο γονιο απο το να κανει το αυτονοητο)

 

-Χορηγούνται άλλα υγρά στο μαιευτήριο χωρίς συγκατάθεση γονιών (εμεις

ειχαμε μονοκλινο δωματιο με στοχο τον αποκλειστικο θηλασμο και μετα

απο 1-2 βραδια το rooming in.Σχεδον παντα μας το εφερναν ταισμενο και

γλαρωμενο και μονο στηθος δεν ηθελε...Μετα απο 2 βραδια το πηραμε στο

δωματιο μας και δεν ξαναηπιε κανενα συμπληρωμα)

 

-Δίνονται οδηγίες για περιορισμό του θηλασμού σε διάρκεια και σε αριθμό γευμάτων (μέχρι 3 λεπτά, όχι πάνω από 6 ή 8 γεύματα...

Προφανως εγιναν και αλλες παραβασεις, τις οποιες δεν ειχα την εμπειρια και τη διαυγεια να εντοπισω εκεινες τις μερες.

 

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ: 10 μερες μετα τη γεννα καλεσαμε παιδιατρο στο σπιτι να εξετασει το μωρο. Γεματη αγωνια μας ρωτησε αν εχουμε ξενο γαλα στα ντουλαπια μας και μας ειπε οτι πρεπει να εχουμε καλου-κακου. Μετα πιεσε λιγο τα στηθη και απο το ενα στηθος πεταχτηκε γαλα καπως πιο αραιο. Τοτε μου ειπε:" α, απο δω εχεις ακομα πρωτογαλα":shock::shock::shock::shock::shock: (κατι μου λειε οτι 20 μηνες μετα εχω ακομα πρωτογαλα..:mrgreen:) Φυσικα εκτοτε δεν την ξαναρωτησα τιποτα για το θηλασμο( να' ναι καλα το forum, ο συνδεσμος θηλασμου και καλες μου φιλες πρωην θηλαζουσες)!!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στην Γενική Κλινική στην Θεσσαλονίκη στις 20/09/2010

 

- Γέννησα με ΦΤ στις 14:00 και το μωρό το είδα πρώτη φορά στις 17:00 παρόλο που δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.

- Χορηγήθηκε ξένο γάλα κάθολη την παραμονή μας στο μαιευτήριο παρόλο που κάθε φορά έλεγα να μην δώσουν τίποτα στο μωρό με αγνοούσαν ή ακόμα χειρότερα μου έλεγαν εντάξει και μετά μου έφερναν το μωρό ταϊσμένο.

- Τις δύο πρώτες ημέρες δεν μου έφερναν το παιδί το βράδυ γιατί δεν είχε «κατέβει» το γάλα! προφανώς δεν τους έχει μιλήσει κανείς για το πρωτόγαλα Φυσικά όλες αυτές τις ώρες δεν το άφηναν νηστικό.

- Λόγω απειρίας μου και επειδή δεν έχω καλές θηλές δυσκολευόμουν να βάλω το μωρό στο στήθος τις πρώτες φορές και κάθε φορά που ζητούσα βοήθεια ερχόμουν αντιμέτωπη με την απροθυμία και κάποιες φορές δυσφορία της κάθε νοσηλεύτριας. Για καλή μου τύχη ήρθε μια έμπειρη με τον θηλασμό μαμά στο διπλανό κρεβάτι και με βοήθησε αυτή.

- Την Τρίτη ημέρα και αφού εγώ θήλαζα κάθε φορά που μου έφερναν το παιδί ήρθε να με δει μια μαία(?) για να μου μιλήσει για τον θηλασμό. Η πρώτη της ερώτηση ήταν αν κατέβηκε το γάλα (πρωτόγαλα;) οι οδηγίες της μετά από αυτό ήταν σαφείς «3 λεπτά στο κάθε στήθος και σταδιακή αύξηση αλλά να ξέρω πως δεν έχει νόημα να θηλάζω πάνω από 20 λεπτά την φορά!»

- Όταν ήρθε η ώρα να βγούμε φύγαμε χαμογελαστοί με το μωρό μας στο ένα χέρι και το κουτί του Frisolac στο άλλο!

 

Περιττό να πω ότι μόλις φτάσαμε σπίτι πετάξαμε το κουτί του γάλακτος πήρα τον γιόκα μου αγκαλιά και αρχίσαμε να θηλάζουμε. Σήμερα πέντε μήνες μετά συνεχίζουμε τον αποκλειστικό θηλασμό παρόλα τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε.

ji8Np3.pngoo68p3.png
Link to comment
Share on other sites

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Ιασώ

2. Πόλη:Αθήνα

3. Ημερομηνία Γέννησης**: 2008

4. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

-

(α) Είδα το μωρο 5 ώρες αργότερα - δεν ήξερα ότι μπορούσα να ζητήσω να το έχω μαζί μου.

(β) Δεν εφαρμοζόταν η πρακτική της συγκατοίκισης (rooming in) - ήμουν σε τρίκλινο.

(γ) Χορηγούνταν άλλα υγρά στο μαιευτήριο χωρίς συγκατάθεση γονιών. Δεν ήμουν καθόλου υποψιασμένη. Στην αρχή που μου την έφερναν, την θήλαζα, αλλά κάποιες φορές δεν έδειχνε ενδιαφέρον. Όταν ρωτούσα τις μαίες εάν είχε φάει γάλα σε σκόνη, μου απαντούσαν αρνητικά, ότι δεν δίνουν τίποτα άλλο. Από την 3η ημέρα ζήτησα αυτοκολλητάκι αποκλειστικού θηλασμού, του οποίου η ύπαρξη νομίζω ότι αποτελεί ένδειξη της a priori χορήγησης άλλων υγρών χωρίς συγκατάθεση των γονιών (δηλαδή αφού δεν μας λέτε τίποτα, εμείς θα δώσουμε ξένο, αντί να ισχύει το αντίστροφο).

(δ) Λίγο πριν φύγουμε, μας χορηγήθηκε συνταγή ξένου γάλακτος χωρίς ιατρική αιτιολογία υπογεγραμμένη από γιατρό, της οποίας το όνομα δεν θυμάμαι.Η ίδια συνταγή δόθηκε και στις άλλες μητέρες του θαλάμου.

(ε) Στην αρχή από την απειρία μου δεν ήξερα πώς να βαλω το μωρό σωστά στο στήθος και αυτό δεν έπιανε πάντοτε τη θηλή. Μια ιδιαίτερα δύσκολη στιγμή στις 5 το πρωί, μια μαία αρνήθηκε να με βοηθήσει λέγοντας απλώς ότι "πρέπει να επιμείνετε περισσότερο". Κατόπιν, μου είπε "αύριο φεύγετε και δεν έχετε λύσει το θέμα διατροφής του μωρού". Στην ερώτησή μου (από αγανάκτηση) του τι προτείνει, μου απάντησε "θήλαστρο". Και τότε θυμήθηκα ότι ήταν αυτή στην οποία αποτεινόταν οποιαδήποτε κοπέλα ήθελε θήλαστρο. Ναι μεν η συμβουλή δεν αφορούσε υποκατάστατο μητρικού, αλλά θεωρώ απαράδεκτο να σε στρέφουν στην άντληση, όταν δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα, παρά μόνο έλλειψη πείρας.

 

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Ιασώ

2. Πόλη:Αθήνα

3. Ημερομηνία Γέννησης**: 2010

4. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

 

Δυστυχώς το μωρό νοσηλεύτηκε και έτσι ήμουν αγκαλιά με το θήλαστρο. Άκουσα πολλές ανακρίβειες που απευθύνονταν σε άλλες μητέρες όμως. Γενικά το μωρό έπινε μητρικό απ'οταν άρχισε να σιτίζεται, και μετα μπήκε στην απλή παρακολούθηση όπου μπορούσα να το θηλάζω ως 4 φορές την ημέρα (τις υπόλοιπες άφηνα γάλα και θέλω να πιστεύω ότι του δινόταν). Εκεί άκουσα τα εξής:

(α) Μόνο 10 λεπτά από κάθε στήθος - έχω την εντύπωση ότι η αιτιολογία ήταν να μην μπουκωθεί το παιδί. και

(β) να του δώσω και ξένο για να κατεβεί γρήγορα ο ίκτερος.

 

Γενικά ήμουν από τις πολύ τυχερές που βρήκαν υποστήριξη εξαρχής ή έστω είχαν λιγότερη παραπληροφόρηση.

 

Τη δεύτερη φορά ξεκαθάριζα εξαρχής ότι θήλασα την πρώτη μου κόρη 12 μήνες και έτσι κανείς δεν μου έδωσε συμβουλές. Οφείλω όμως να πω ότι η προϊσταμένη (του ορόφου;) ήταν η μόνη που μου έδωσε τη σωστή ενημέρωση για τις αντλήσεις - 8 φορές τη μέρα.

 

Την παιδίατρό μας την βρήκα τυχαία, αλλά αποδείχτηκε πολύ καλή στα θέματα θηλασμού - με αφίσες για θηλασμό εντός της πρώτης ώρας από τον τοκετο και δωματιακι για θηλασμό.

 

Μπράβο για την πρωτοβουλία κι ελπίζω να πιάσει τόπο!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στην κλινικη Μητερα στην Πτολεμαιδα.Το παιδι μου το εφεραν αμεσως μολις πηγα στο δωματιο και το θηλασα 3 ωρες περιπου μετα τη γεννα.Το προσωπικο της κλινικης ειναι αριστα ενημερωμενο για τον θηλασμο.Εμενα με βοηθησαν απο την πρωτη στιγμη,δειχνοντας μου τη διαδικασια,πως θα τοποθετησω το παιδι στο στηθος και γενικα οποιαδηποτε στιγμη χρειαζομουν βοηθεια για τον θηλασμο,ολες οι κοπελες,απο ολες τις βαρδιες,ηταν πολυ προθυμες να με βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη στο Ιασω στις 6-10-10!μου τον εφεραν στην ανανηψη(αφου τουσ ειχα ΠΡΗΞΕΙ)ΓΙΑ 5ΛΕΠΤΑ και μετα στο δωματιο ΤΑΙΣΜΕΝΟ μετα απο 5ωρες!!!ειχα προβλημα γιατι ειχα επιπεδεσ θηλεσ και φυσικα η καθεμια ελεγε το δικο της!κι εμενα π παιδιατροσ μου εδωσε συνταγη για ξενο γαλα το οποιο ηταν προεκτυπωμενο και απλα το υπεγραφε τοτε!!τον ειχα rooming in αλλα καθε πρωι τον επαιρναν για εξετασεις για πολλεσ ωρεσ και φυσικα τον ειχαν ταισει!!το μεγαλυτερο προβλημα νομιζω ειναι η αγνοια των περισσοτερων μαμαδων και η αντιμετωπιση απο τους αλλους οπου στο τελος μας δημιουργουν τυψεις...ενοχες...και πολλεσ ανασφαλειες!!!!:D

 

Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες γιατι γεννησα στο ΙΑΣΩ 22-12-2010 και ως προς το θεμα του θηλασμου μονο τα καλυτερα θα μπορουσα να πω...και μαλιστα δεν το περιμενα κιολας μιας και ειχα ακουσει τα χειροτερα.Κι ομως μου εφερε η μαια μου το μωρο στην ανανηψη οπου με τη μια το εβαλε να θηλασει.Μαλιστα με βοηθησε πολυ και με ενθαρυνε να μην απογοητευτω αν στην αρχη δεν τρωει πολυ.Καθησε μαζι μου οση ωρα θηλαζε το μωρο και φροντιζε να μου φτιαξει τη διαθεση παρα τους πονους που ειχα απο τα ραμματα.Σε αυτο θελω να πω πως απότι καταλαβαινω δεν ειναι θεμα νοσοκομειου μαλλον αλλα θεμα μαιας.Η δικη μου ηταν εξαρχης υπερ του θηλασμου...μου ειχε πει απο μονη της οτι ειναι βασικο να θηλασει το μωρο οσο πιο γρηγορα γινεται και οτι θα μου το εφερνε στην ανανηψη να το θηλασω.Α ρε Σοφια να σ'εχει παντα ο Θεος καλα.

 

Επισης ποτε δεν ηρθε το μωρο ταισμενο μετα απο εξετασεις.Μαλιστα με το που εφερναν τα μωρα με τη μια μας ελεγαν να τα θηλασουμε γιατι πεινανε.Ειχα ζητησει rooming-in αλλα επειδη το μωρο μου ηταν πολυ ανησυχο τα βραδυα και δεν κοιμοταν καποιες φορες που τους ζηταγα να το παρουν λιγο να ηρεμησει μπα και κοιμηθω με το που εκλαιγε μου το εφερναν(συνηθως στο τεταρτο) και το εβαζαν με τη μια να θηλασει...δεν το ειδα ποτε χορτασμενο.Τωρα αν του εδιναν και δεν το καταλαβα..τι να πω.

 

Ακομα και την τριτη μερα που ειχε πριστει πολυ το στηθος μου και φοβηθηκα μη πετρωσει και ζητησα θηλαστρο δε μου εδωσαν.Αντ'αυτου με συμβουλεψαν να κανω ζεσα μπανια,μασαζ σο στηθος και να βαζω το μωρο οσο πιο συχνα μπορω να θηλαζει.Ειδικα η μαια μου ειχε ερθει απο την προηγουμενη μερα να με προετοιμασει για να ξερω τι να κανω.

 

Χαρτι με τα γαλατα μας εδωσαν κι εμας εννοειται αλλα ποτε δεν μας προτιναν να δωσουμε ξενο.

 

Τα δυο διπλανα μας μωρακια ειχαν ικτερο και μπηκαν σε λαμπα κι ομως οποτε εκλαιγαν τα εφερναν στις μαμαδες να τα ταισουν.Δεν εφερναν και τα δυο μωρα συγκεριμενη ωρα αλλα καθε μωρο οποτε εκλαιγε το εφερναν ακομα κι αν ηταν 5 φορες μεσα στη νυχτα.

 

Φυσικα δεν αμφισβητω αυτα που λες εσυ γιατι ειδα και μαιες που ηταν ασχετες.Θυμαμαι μια που ηρθε στη διπλανη κοπελα και τη ρωτησε ποιος της ειπε να βαζει το μωρο 10 λεπτα απο το ενα στηθος και 10 απο το αλλο.Η κοπελα απαντησε πως κανεις δεν της το ειπε αλλα ετσι ειχε ακουσει.Δεν μπηκε στον κοπο να της εξηγησει οτι αυτο ειναι λαθος...απλα εφυγε και εμεινε η κοπελα με την απορια για το αν αυτο που κανει ειναι σωστο ή οχι.Ο λογος που τα γραφω ειναι γιατι μου εκανε τρομερη εντυπωση η στηριξη που ειχαμε στο θηλασμο ειδικα στο ΙΑΣΩ(δεν το περιμενα...ειχα παει προετοιμασμενη οτι θα πρεπει να τσακωνομαι με τις μαιες).

 

Κοριτσια φροντιστε να γνωριζετε τη μαια σας πριν τον τοκετο ωστε να εχετε συζητησει μαζι της ,να δειτε αν ταιριαζει με τα θελω σας και να της λετε και τα δικα σας θελω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Διαβαλκανικό

2. Πόλη:Θεσσαλονίκη

3. Ημερομηνία Γέννησης**: 2005

4. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

 

-Το μωρό δεν είναι μαζί με τη μητέρα την πρώτη ώρα παρόλο που είναι υγιές

-Δεν εφαρμόζεται η πρακτική της συγκατοίκισης (rooming in) σε δίκλινο μόνο σε μονόκλινο αλλά το κόστος είναι πολύ διαφορετικό.

-Δίνεται δείγμα ξένου γάλακτος

-Δίνονται οδηγίες για περιορισμό του θηλασμού σε διάρκεια και σε αριθμό γευμάτων (μέχρι 3 λεπτά, όχι πάνω από 6 ή 8 γεύματα...)

 

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Βιοκλινική (πρώην Γαληνός)

2. Πόλη:Θεσσαλονίκη

3. Ημερομηνία Γέννησης**: 2008

4. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

 

-Το μωρό δεν είναι μαζί με τη μητέρα την πρώτη ώρα παρόλο που είναι υγιές

-Δίνεται δείγμα ξένου γάλακτος

-Δίνονται οδηγίες για περιορισμό του θηλασμού σε διάρκεια και σε αριθμό γευμάτων (μέχρι 3 λεπτά, όχι πάνω από 6 ή 8 γεύματα...)

 

 

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Βιοκλινική (πρώην Γαληνός)

2. Πόλη:Θεσσαλονίκη

3. Ημερομηνία Γέννησης**: 2010

4. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

 

-Το μωρό δεν είναι μαζί με τη μητέρα την πρώτη ώρα παρόλο που είναι υγιές

-Δίνεται δείγμα ξένου γάλακτος ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΜΑΛΩΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΕΥΘΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ !!!!!!!!!!!!!

-Δίνονται οδηγίες για περιορισμό του θηλασμού σε διάρκεια και σε αριθμό γευμάτων (μέχρι 3 λεπτά, όχι πάνω από 6 ή 8 γεύματα...)

 

Καλή επιτυχία..μακάρι να αλλάξει το σύστημα...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Γενική Κλινική

2. Πόλη: Θεσσαλονίκη

3. Ονοματεπώνυμο*:

4. Ημερομηνία Γέννησης**:25/06/2009

5. Παραβιάσεις

-Το μωρό δεν είναι μαζί με τη μητέρα την πρώτη ώρα παρόλο που είναι υγιές

-Δεν εφαρμόζεται η πρακτική της συγκατοίκισης (rooming in)

-Χορηγούνται άλλα υγρά στο μαιευτήριο χωρίς συγκατάθεση γονιών,

-Χορηγείται συνταγή ξένου γάλακτος χωρίς ιατρική αιτιολογία .Ήταν η συνταγή ήταν υπογεγραμμένη από το γιατρό

-Δίνεται δείγμα ξένου γάλακτος

-Και συμπληρώνω:καμμία βοήθεια στο θέμα του θηλασμού από τις νοσηλεύτριες. Τις φώναζα να μου δείξουν, και δεν είχαν ιδέα. Με κοιτούσαν σαν alien.

-Επιπλέον, το μωρό είναι μαζί σου όλη μέρα μόνο 2 - 3 ώρες, εξαιρετικά ανασταλτικός παράγοντας για το θηλασμό.

 

 

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Παπαγεωργίου

2. Πόλη: Θεσσαλονίκη

3. Ονοματεπώνυμο*:

4. Ημερομηνία Γέννησης**:31/10/2010

5. Παραβιάσεις

-Χορηγείται συνταγή ξένου γάλακτος χωρίς ιατρική αιτιολογία. Η συνταγή ήταν υπογεγραμμένη από το γιατρό.

-Δίνονται οδηγίες για περιορισμό του θηλασμού σε διάρκεια και σε αριθμό γευμάτων (μέχρι 3 λεπτά, όχι πάνω από 6 ή 8 γεύματα...)

-Δίνονται οδηγίες για αποφυγή του θηλασμού λόγω ασθένειας ή λήψης φαρμάκων που είναι σχεδόν πάντα συμβατά με το θηλασμό ή δεν επιλέγονται συμβατά με το θηλασμό φάρμακα.

- Παρόλο που το παπαγεωργίου ήταν φιλικότατο προς το θηλασμό (μπορούσα να έχω το μωρό όλη μέρα εκτός από το επισκεπτήριο στο δωμάτιο) και οι μαίες βοηθούσαν όταν τις φώναζες, εντούτοις έδιναν οδηγίες για τα απαγορεύεται στο θηλασμό που δημιουργούν εντυπώσεις ανόητες στις νέες μανούλες.

Αναφέρω χαρακτηριστικά: Απαγορεύεται το τσιγάρο, το ποτό, ο καφές, η σοκολάτα, τα κρεμμύδια, τα όσπρια, τα τηγανητά και άλλα πολλά. Α, και αν το μωρό πεινάει πριν το 2ωρο δε χορταίνει και δίνουμε συμπλήρωμα.

 

 

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Ιπποκράτειο

2. Πόλη: Θεσσαλονίκη

3. Ονοματεπώνυμο*:

4. Ημερομηνία Γέννησης**:8/12/2010

5. Παραβιάσεις

 

Εδώ γέννησε η κουμπάρα μου και έπαθα πλάκα με την άρνησή τους στο θηλασμό.

-Το μωρό δεν είναι μαζί με τη μητέρα την πρώτη ώρα παρόλο που είναι υγιές, Μάλιστα της είπαν ότι μπορεί να θηλάσει μετά την 3η μέρα :shock:(γέννησε με κτ) και το μωρό το έφερναν μόνο συγκεκριμένες ώρες.

-Δεν εφαρμόζεται η πρακτική της συγκατοίκισης (rooming in)

-Χορηγούνται άλλα υγρά στο μαιευτήριο χωρίς συγκατάθεση γονιών. Ζήτησαν αποκλειστικό θηλασμό αλλά μιλούσαν στον τοίχο.

-Χορηγείται συνταγή ξένου γάλακτος χωρίς ιατρική αιτιολογία . Η συνταγή ήταν υπογεγραμμένη από το γιατρό και όχι απλά. Το μωρό όταν το πάνε στη μανούλα να το δει και να το θηλάσει το πάνε παρέα με το μπιμπερό με έτοιμο γάλα:shock:

 

Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο ίδιο νοσοκομείο τα λένε μια χαρά (όπως εδώ, στο πάρεντς για οδηγίες θηλασμού). Όταν γεννάς όμως δε δίνεται καμμιά οδηγία θηλασμού.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

1. Νοσοκομείο ή Κλινική:Αχιλλοπουλειο Νοσοκομειο Βολου

2. Πόλη:βολος

3. Ονοματεπώνυμο*:

4. Ημερομηνία Γέννησης**:8/8/10

5. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

-

το μωρο νοσηλευτηκε στην ΜΕΘ για 5 μερες.για 3 24 ωρα χορηγηθηκε οξυγονο,το πρωτο 24ωρο χρηγηθηκε ορος,το δευτερο 24ωρο μονο τσαι.το τριτο γαλα αλμιρον,και ενω εγω παρακαλουσα για θηλασμο,μου επετρεψαν να αντλησω με θηλαστρο και να δωσω με μπιμπερο μετα το 3ο 24ωρο.δεν με αφησαν να θηλασω γιατι ειχαν πολυ δουλεια στην ΜΕΘ και δεν μπορουσαν να μου δειξουν(μια μαια-νοσηλευτρια για 5 -8 μωρα στη βαρδια.εδωσαν τσαι και σκονη γαλα χωρις να μαθω ποτε γιατι. εδωσαν πιπιλα στο 2ο 24ωρο που βγηκε η μασκα οξυγονου γιατι εκλαιγε πολυ.--μου ειχαν δωσει αυστηρη οδηγια να πηγαινω στη ΜΕΘ καθε 2,5 ωρες ακριβως και να αντλω. τρεις φορες τουλαχιστον δεν με αφησαν να μπω για αντληση γιατι ειχαν προλαβει να ταισουν το μωρο αλμιρον επειδη το μωρο εκλαιγε πααααρα πολυ και δεν μπορουσαν να με ειδοποιησουν(ημουν διπλα , 5 μετρα αποσταση)

 

ο πρωτος μας παιδιατρος,η κορυφη του βολου!γαλατας της αλμιρον

5 ημερων μωρο ηρθε στο σπιτι να το εξετασει.

-παρε αλμιρον ειναι το καλυτερο,μου λεει.το πηρα γιατρε.αλλα θηλαζω .θηλαζεις ?μπραβο κοριτσι μου.οταν το μωρο εγινε 3 μηνων και καναμε εμβολιο,μου ειπε οτι το γαλα μου ειναι πολυ χαλια γιατι το μωρο πηρε μονο 650 γραμ.περιπου και για αυτο θα πρεπει να δωσω αλμιρον 3 φορες τη μερα και σιγα σιγα να αποθηλασω,φτανει πια.

αλλαξαμε παιδιατρο.

 

η δευτερη παιδιατρος πωλητης της νουνου

καλα κανεις και θηλαζεις αλλα απο τον 5ο μηνα να δωσεις φρουτοκρεμα,φαριν λακτε και μπισκοτοκρεμα της νουνου..3 γευματα μπαμ ολα μαζι και σιγα σιγα να γινει ο αποθηλασμος.δεν μου ειπε γιατι.

την αγνοησα και ειμαι στην αναζητηση νεου παιδιατρου.

 

το χειροτερο κατα την γνωμη μου ειναι οτι ο θηλασμος πρεπει να γινεται καθε 3 ωρες αυστηρα!!!!!! οχι νωριτερα οχι αργοτερα. σε ενα μωρακι που γεννηθηκε 2435 γραμ και ειχε iugr.....!

ΥΓ.μια παιδιατρος του νοσοκομειου (Ξανθοπουλου)ειναι υπερ του θηλασμου και με ενθαρρυνε να το θηλασω αποκλειστικα,και δεν καταλαβε γιατι δεν μου εδειχναν οι μαιες πως να θηλασω.η ιδια μου ειπε να επιμενω να μου δειξουν και να συνεχισω ετσι.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες. Γέννησα στην ιδιωτική κλινική του Βόλου με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο στις 28/10/2010. Δεν μπορώ να πω ότι ήμουν πλήρως ενημερωμένη με το θέμα του θηλασμού αλλά με βοήθησε πολύ ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρος (όχι της κλινικής).

Στην κλινική έδωσαν τις πρώτες ώρες στο μωράκι τσαγάκι και ξένο γάλα στην συνέχεια όπως και πιπίλα. Στο στήθος μου το έβαλα την επόμενη μέρα με την πολύ καλή βοήθεια της μαίας και της μαμάς μου. Βέβαια μου είπαν ότι επειδή δεν έχω πολύ γάλα ακόμα να του δίνω συμπλήρωμα. Και αυτό έκανα για 3 μόνο μέρες. Φεύγοντας ο παιδίατρος της κλινικής μου έγραψε την μάρκα και την δοσολογία του ξένου γάλακτος (που φυσικά εγώ μετά δεν έδωσα ποτέ). Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι αν θέλω πραγματικά να θηλάσω θα πρέπει να ξεχάσω το μπουκάλι και η μικρούλα να μπαίνει όποτε θελήσει και όση ώρα θελήσει στο στήθος. Το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος που την εξέτασε στο σπίτι μετά την κλινική. Το μόνο που της έδινα κάποιες φορές ήταν τσάι για τους κολικούς. Ευτυχώς ούτε το μπουκάλι έμαθε, την πιπίλα την θέλουμε λιγάκι για τον ύπνο, τρώει μόνη της κάθε 4 ώρες και το βράδυ δεν ξυπνάει ποτέ. Πότε δεν μου είπε η παιδίατρος αυτούς τους μήνες να σταματήσω τον θηλασμό αλλά ούτε και να δώσω ξένο γάλα.

Είμαι πολύ ευτυχισμένοι που έχω αυτούς τους ανθρώπους κοντά μου (γυναικολόγο και παιδίατρο). Τους ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!:):):)

ΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! Και το μωρό μου στην κλινική ήταν κοντά μου από τις 7 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ αλλά όχι τις ώρες του επισκεπτηρίου.

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Ιασώ

2. Πόλη:Αθήνα

3. Ονοματεπώνυμο*:

4. Ημερομηνία Γέννησης**:27/10/2010

5. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

-

Παραβιάσεις που γίνονται συνήθως:

 

-Δεν εφαρμόζεται η πρακτική της συγκατοίκισης (rooming in): Το ζητήσαμε όταν γεννήθηκε και δεν αρνήθηκαν μεν αλλά να ρωτήσουμε και τις άλλες κοπέλες αν θέλουν να έχουν το μωρό μέσα όλη μέρα και ξέρεις είναι επικύνδινο και εμείς το παρακολουθούμε συννέχεια. Δυστυχώς δεν επέμενα λάθος μου μεν αλλά δεν το δέχτηκαν και αμέσως.

-Χορηγούνται άλλα υγρά στο μαιευτήριο χωρίς συγκατάθεση γονιών,

Παρ' όλο που ήταν κολλημένο το καρτελάκι αποκλειστικός θηλασμός, το μωρό ερχόταν συχνά πυκνά ταισμένο ειδικά το απόγευμα περνούσε παιδίατρος και έπρεπε να μείνουν μέσα το τάιζαν..το έβλεπα γιατι είχε ξεραμένο γαλατάκι στα χείλια και δεν ήθελε να θηλάσει.. Το βράδυ μετά τις 12 το ίδιο. Παρ'όλο που κάθε φορά που την έπαιρναν φόναζα όταν κλάψει να μου τη φαίρεται αμέσως.

-Χορηγείται συνταγή ξένου γάλακτος χωρίς ιατρική αιτιολογία (παρακαλώ να αναφέρετε αν η συνταγή ήταν υπογεγραμμένη από το γιατρό ή όχι)

Μου δόθηκε απο τον παιδίατρο εκεί αλλά όχι δεν ήταν υπογεγραμένο ήταν ένα χαρτί του Ιασώ που έλεγε Almiron 1 ανα 3ωρο 1 μεζούρα σε 30μλ νερό.

-Δίνονται οδηγίες για περιορισμό του θηλασμού σε διάρκεια και σε αριθμό γευμάτων (μέχρι 3 λεπτά, όχι πάνω από 6 ή 8 γεύματα...)

Οι μαίες (τουλάχιστον στον δικό μου όροφο) δεν έιχαν ιδέα και το συνειδιτοποιώ τώρα που θηλάζω καιρό. Η κάθε μια είχε διαφορετική άποψη πεερι του θέματος. Μόνο 10 λεπτά απο το ένα και άλλα 10 απο το άλλο και τέλος το άκουσα πολλές φορές. Μην αφήνεις το μωρό να πιπιλάει να το κόψεις απο τώρα γιατι μετά κάηκες. Εφαγε πριν απο λίγο άσε να περάσουν 2 ωρίτσες τουλάχιστον για άλλο λόγο κλαίει. Δεν σημαίνει οτι επειδή κλαίει να το βάλεισ στο στήθος αμέσως.

Το χειρότερο όλων που με επιρρέασε και πολύ ψυχολογικά ήταν οτι επέμεναν οτι δεν έχω γάλα και δεν έιχα κλείσει καλά καλά το 2ο 24ωρό.

Εχεις ακόμη πρωτόγαλα πως περιμένεις να χορτάσει με το πρωτόγαλα το μωρό δωσ του ξένο ή ζαχαρόνερο. Παραλίγο να με πείσουν οτι όλα αυτά που είχα διαβάσει οτι το γάλα κατεβαίνει το 3-4ο 24ωρο και ότι το πρωτόγαλα είναι πιο χορταστικό δεν ισχύουν.

Ενα βράδυ που έκλαιγα γιατί πονούσα η μικρή είχε φοβερή ανησυχία και δεν ήξερα ακόμη καλά καλά πως να την βάλω στο στήθος, ήταν μικρόύλι φοβόμουν να την πιάσω και να την γυρίζω ήρθε μια μαία να με βοηθήσει υποτίθεται. Μου λέει να βάλουμε το μωρό στο στήθος δεν την κρατάς καλά. Κάνει κάποιες κινήσεις και μόλις πιάνει η μικρή τη θηλή εγώ πεταγόμουν απο τον πόνο..της λέω κλαίγοντας πονάω πολύ και αρχίζει να φονάζει οτι είμαι υπερβολική και αυτη προσπαθεί να βοηθήσει και εγώ αντιδράω και μου μετά απο αρκετή ώρα (προσπαθούσα να δικαιολογηθώ η χαζή κιόλας) μου λέει δε σου φταίει κανείς που δεν θες να της δώσεις ξένο και κάθεσαι και πονάς...

 

Ο παιδιατρος επιμένει οτι η μικρή μου πρέπει να πίνει υποαλλεργικό γάλα για να συνέλθει απο την αλλεργία και ότι της κάνω κακό που την επιβαρυνω με το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες γιατι γεννησα στο ΙΑΣΩ 22-12-2010 και ως προς το θεμα του θηλασμου μονο τα καλυτερα θα μπορουσα να πω...και μαλιστα δεν το περιμενα κιολας μιας και ειχα ακουσει τα χειροτερα.Κι ομως μου εφερε η μαια μου το μωρο στην ανανηψη οπου με τη μια το εβαλε να θηλασει.Μαλιστα με βοηθησε πολυ και με ενθαρυνε να μην απογοητευτω αν στην αρχη δεν τρωει πολυ.Καθησε μαζι μου οση ωρα θηλαζε το μωρο και φροντιζε να μου φτιαξει τη διαθεση παρα τους πονους που ειχα απο τα ραμματα.Σε αυτο θελω να πω πως απότι καταλαβαινω δεν ειναι θεμα νοσοκομειου μαλλον αλλα θεμα μαιας.Η δικη μου ηταν εξαρχης υπερ του θηλασμου...μου ειχε πει απο μονη της οτι ειναι βασικο να θηλασει το μωρο οσο πιο γρηγορα γινεται και οτι θα μου το εφερνε στην ανανηψη να το θηλασω.Α ρε Σοφια να σ'εχει παντα ο Θεος καλα.

 

Επισης ποτε δεν ηρθε το μωρο ταισμενο μετα απο εξετασεις.Μαλιστα με το που εφερναν τα μωρα με τη μια μας ελεγαν να τα θηλασουμε γιατι πεινανε.Ειχα ζητησει rooming-in αλλα επειδη το μωρο μου ηταν πολυ ανησυχο τα βραδυα και δεν κοιμοταν καποιες φορες που τους ζηταγα να το παρουν λιγο να ηρεμησει μπα και κοιμηθω με το που εκλαιγε μου το εφερναν(συνηθως στο τεταρτο) και το εβαζαν με τη μια να θηλασει...δεν το ειδα ποτε χορτασμενο.Τωρα αν του εδιναν και δεν το καταλαβα..τι να πω.

 

Ακομα και την τριτη μερα που ειχε πριστει πολυ το στηθος μου και φοβηθηκα μη πετρωσει και ζητησα θηλαστρο δε μου εδωσαν.Αντ'αυτου με συμβουλεψαν να κανω ζεσα μπανια,μασαζ σο στηθος και να βαζω το μωρο οσο πιο συχνα μπορω να θηλαζει.Ειδικα η μαια μου ειχε ερθει απο την προηγουμενη μερα να με προετοιμασει για να ξερω τι να κανω.

 

Χαρτι με τα γαλατα μας εδωσαν κι εμας εννοειται αλλα ποτε δεν μας προτιναν να δωσουμε ξενο.

 

Τα δυο διπλανα μας μωρακια ειχαν ικτερο και μπηκαν σε λαμπα κι ομως οποτε εκλαιγαν τα εφερναν στις μαμαδες να τα ταισουν.Δεν εφερναν και τα δυο μωρα συγκεριμενη ωρα αλλα καθε μωρο οποτε εκλαιγε το εφερναν ακομα κι αν ηταν 5 φορες μεσα στη νυχτα.

 

Φυσικα δεν αμφισβητω αυτα που λες εσυ γιατι ειδα και μαιες που ηταν ασχετες.Θυμαμαι μια που ηρθε στη διπλανη κοπελα και τη ρωτησε ποιος της ειπε να βαζει το μωρο 10 λεπτα απο το ενα στηθος και 10 απο το αλλο.Η κοπελα απαντησε πως κανεις δεν της το ειπε αλλα ετσι ειχε ακουσει.Δεν μπηκε στον κοπο να της εξηγησει οτι αυτο ειναι λαθος...απλα εφυγε και εμεινε η κοπελα με την απορια για το αν αυτο που κανει ειναι σωστο ή οχι.Ο λογος που τα γραφω ειναι γιατι μου εκανε τρομερη εντυπωση η στηριξη που ειχαμε στο θηλασμο ειδικα στο ΙΑΣΩ(δεν το περιμενα...ειχα παει προετοιμασμενη οτι θα πρεπει να τσακωνομαι με τις μαιες).

 

Κοριτσια φροντιστε να γνωριζετε τη μαια σας πριν τον τοκετο ωστε να εχετε συζητησει μαζι της ,να δειτε αν ταιριαζει με τα θελω σας και να της λετε και τα δικα σας θελω.

 

Συμφωνώ απολύτως, γενικώς μπαίνεις στο Ιασώ τρομοκρατημένη από τις φήμες για εμπορικότητα και βλέπεις μαίες και προσωπικό πολύ προσανατολισμένο στο θηλασμό. Δεν ξέρω γιατί αυτός ο ¨λίβελλος¨ (όχι εδώ στο φόρουμ αλλά γενικά στις φήμες που κυκλοφορούν)... Έχουμε φτάσει συχνά να φοβόμαστε να υπερασπιστούμε μία καλή εμπειρία που είχαμε για να μην μας κατηγορήσουν για "ποσοστά"...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως, γενικώς μπαίνεις στο Ιασώ τρομοκρατημένη από τις φήμες για εμπορικότητα και βλέπεις μαίες και προσωπικό πολύ προσανατολισμένο στο θηλασμό. Δεν ξέρω γιατί αυτός ο ¨λίβελλος¨ (όχι εδώ στο φόρουμ αλλά γενικά στις φήμες που κυκλοφορούν)... Έχουμε φτάσει συχνά να φοβόμαστε να υπερασπιστούμε μία καλή εμπειρία που είχαμε για να μην μας κατηγορήσουν για "ποσοστά"...

 

εμενα ηταν η μαια του γιατρου μου...μεγαλη και ασχετη απο θηλασμο μονο απο γεννεσ!οι μαιεσ απλα ελεγε η καθεμια τα δικα της και δεν προλαβαιναν να βοηθησουν ουσιαστικα!ησασταν τυχερες που ειχατε καλη εμπειρια!εγω επειδη εχω επιπεδες θηλες αλλες με αποθαρρυναν και αλλες οχι!αλλα το πρωι που τον επαιρναν για τους γιατρους ΣΙΓΟΥΡΑ τον ταιζαν!1ον γιατι εβρισκα γουλιες και 2ον μολις τον εφερναν δεν πεινουσε και κοιμοταν 4ωρες ΣΕΡΙ!μετα προσπαθησα πολυ και τον ταιζω αποκλειστικα!!!:D

Link to comment
Share on other sites

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Γέννεσης

2. Πόλη:Θεσσαλονίκη

3. Ονοματεπώνυμο*:

4. Ημερομηνία Γέννησης**:06/2007

5. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

-Στην αίθουσα τοκετού είδα το παιδί για 1 λεπτό, το ξαναείδα μετά από 4 ώρες, τα παιδιά έρχονταν ταϊσμένα,

-το νοσηλευτικό προσωπικό (εκτός από 1 μαία) δεν είχε καθόλου γνώσεις (έφερναν βαμβάκι ποτισμένο με χαμομήλι για να απολυμαίνουμε το στήθος μας), rooming-in μόνο στα μονόκλινα.

-Στην ενημέρωση που γίνεται σε όλες τις μητέρες στην κλινική ο παιδίατρος ξεκίνησε με τα λόγια (το καλύτερο είναι να θηλάσετε, αλλά αν δεν τα καταφέρεται σας προτείνουμε το γάλα που δίνουμε στην κλινική).

-Μέσα στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού έβαλαν τη συνταγή με το γάλα που προτείνουν.

Η συνταγή είναι προτυπωμένη έχει τα στοιχεία της κλινικής, το όνομα του σκευάσματος είναι τυπωμένο "Βρεφικό γάλα Adapta 1 HERO" και αναφέρει την αναλογία αραίωσης. Η Συνταγή έχει τη σφραγίδα που παιδιάτρου (αρχικά Κ.Β.) και τη μονογραφή του. Η συνταγή είναι στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Βιοκλινική

2. Πόλη: Θεσ/νίκη

3. Ημερομηνία Γέννησης**: Σεπτέμβρης 2010

4. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

 

1)Δεν εφαρμόζεται η πρακτική της συγκατοίκισης (rooming in), παρά μόνο σε μονόκλινο, με το ανάλογο χρηματικό κόστος, φυσικά.

 

2)Χορηγούνται άλλα υγρά στο μαιευτήριο χωρίς συγκατάθεση γονιών. Ε, δέ νομίζω ότι το μωρό μου, για το οποίο είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, όλως τυχαίως πεινούσε στις προκαθορισμένες ώρες που έφερναν ΟΛΑ τα μωρά στις μαμάδες τους και πεινούσε ΜΟΝΟ 2 φορές το βράδυ- το 2ο και 3ο, γιατί το 1ο βράδυ (της καισαρικής) να υποθέσω ότι ήταν...κουρασμένο :Ρ για να φάει.

 

3)Χορηγείται συνταγή ξένου γάλακτος χωρίς ιατρική αιτιολογία [(προεκτυπωμένη-ανυπόγραφη), (ο παιδίατρος, όμως, όταν έδινε οδηγίες για το σπίτι, έδινε σωστές οδηγίες για το θηλασμό)]

 

4)Δίνονται οδηγίες για περιορισμό του θηλασμού σε διάρκεια και σε αριθμό γευμάτων (10 λεπτά από το κάθε στήθος)

 

5)Μια μαία (που είναι και γνωστή μου) μου έκανε πλύση εγκεφάλου στο χειρουργείο, μετά την καισαρική, να μην ακολουθήσω αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο γιατί θα κουραστώ.

 

6)Μια άλλη μαία, όταν με είδε να διαβάζω Πατσούρου, άρχισε να λέει ότι αυτά είναι υπερβολές κι ότι ο θηλασμός αρκεί 6-8 μήνες, γιατί μετά δημιουργούνται ψυχολογικά στο παιδί και σε κάθε του δυσκολία επιστρέφει στο στήθος, π.χ. αγόρια 9 και 10 χρονών να θέλουν το στήθος της μαμάς τους.

 

7)Βιτρίνα με γάλατα Aptamil και τσάι Kindertee έξω από την αίθουσα νεογνών.

 

Πέρα απ'αυτά, να πώ ότι η γυναικολόγος που είχα μου έλεγε να αποθηλάσω στους 6 μήνες γιατί δεν έχει να του προσφέρει κάτι το γάλα μου. Όταν της είπα ότι θέλω να θηλάσω παραπάνω, μου είπε "Μα θα σε δαγκώνει και δε θα μπορείς". Κι αφού είπα ότι, οκ, θα το ψάξω, με αγριοκοίταξε. Εννοείται ότι όταν τη ρώτησα για αντισύλληψη μου είπε πως τώρα που θηλάζω δεν μπορώ να πάρω τίποτα, μη λαμβάνοντας υπ'όψη ότι τα απλά αντισυλληπτικά δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό (κι ότι όταν θ'αποθηλάσω στους 6 μήνες θα μπω τότε σε αντισύλληψη). Ά! Ο αποκλειστικός θηλασμός είναι το καλύτερο μετά την 3η μέρα, όμως, γιατί πριν το μωρό πεινάει και κινδυνεύει από αφυδάτωση, γιατί δεν έχει κατέβει το γάλα.

 

Α παιδιατρική κλινική Ιπποκρατείου, Νοέμβρης 2010. Όταν ο μικρός μου (46 ημερών βρεφάκι) νοσηλευόταν για (ντεμέκ) ουρολοίμωξη, τις τελευταίες μέρες είχε κολλήσει στο στήθος μου. Τότε μια νοσοκόμα μου είπε να τον αφήνω να κλαίει και λίγο, για ν'ανοίξουν τα πνευμόνια του. Δε θα πάθει κάτι! (Πού;! Σε δημόσιο νοσοκομείο, που πολλά μωρά και παιδάκια νοσηλεύονται!) Και μιας και αναφέρθηκε η σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού, να προσθέσω ότι μας διέκοπταν από το θηλασμό και με έβγαζαν έξω κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, με αποτέλεσμα να σπαράζει ο μικρός στο κλάμα. Δε με άφηναν μαζί του στην αίθουσα μικροεπεμβάσεων, την ώρα που του άλλαζαν πεταλούδα για τον ορό ή όταν έκαναν καθετηριασμό και υπερηβική παρακέντηση. Το κορυφαίο είναι ότι σε προσπάθεια μιας ειδικευόμενης (η οποία έρχεται ντυμένη λες και κάνει πασαρέλα, με σεταρισμένα κοσμήματα(με τα οποία υποτίθεται θα πιάσει και θα εξετάσει παιδάκια), μαλλί κομμμωτηρίου κι έναν τόνο μακιγιάζ με έμφαση στο ρουζ), να διώξει τη μητέρα μου που με βοηθούσε, μιας και το νοσηλευτικό προσωπικό είναι ανεπαρκές σε αριθμό κι ούτε το κουμπί έκτακτης ανάγκης στο κομοδίνο δε δουλεύει, ούτε εγώ ένιωθα σωματικά δυνατή, μου είπε πως ένας λόγος παραπάνω να μην έχω τη μητέρα μου είναι ότι θηλάζω γιατί, μια άλλη μαμά μπορεί να έχει τον άνδρα της, και θα μου ορμήσει όταν με δει να θηλάζω και τότε θα έχω πρόβλημα, όταν της απάντησα ότι δεν έχω πρόβλημα να θηλάζω μπροστά στον οποιονδήποτε!

 

Μπροστά σ'όλ'αυτά το ότι μου είπε η παιδίατρος του μικρού να μην τρώω διάφορα πράγματα όσο διαρκούν οι κολικοί και το ότι τα πρώτα 10 λεπτά στο θηλασμό είναι τα πιο σημαντικά, δε μου φαίνονται τίποτα! Γιατί για να είμαι ειλικρινής και για να μην την αδικώ, όμως, όταν το μωρό έβαζε περίπου κιλό τους πρώτους 4 μήνες , μου είπε ότι θα υπάρξει και διάστημα που δε θα βάζει τόσο πολύ βάρος και μπορεί και να σταματήσει για λίγο, κι'όλας! Δεν είπε κατ'ευθείαν ότι το γάλα μου...παχαίνει το μωρό, ούτε μου έδωσε την εντύπωση ότι με την πρώτη που ίσως να μη βάλει βάρος το μωρό, θα το ρίξει στο συμπλήρωμα!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

1. Νοσοκομείο ή Κλινική: Γένεσις

2. Πόλη: Θεσσαλονίκη

3. Ονοματεπώνυμο*:

4. Ημερομηνία Γέννησης**: 07/06/2010

5. Παραβιάσεις (παρακαλώ αλλάζετε σειρά σε κάθε παραβίαση):

_ Είδα το μωρό πρώτη φορά στην αίθουσα τοκετού στις 10 το βράδυ και μετά στο δωμάτιο γύρω στις 12.30, αφού παρακάλεσα να μου το φέρουν για να το δω (αν δεν το ζητούσα μάλλον θα μου το έφερναν το πρωί, την ώρα που μοίραζαν τα μωρά για να θηλάσουν). Ευτυχώς η κοπέλα που το έφερα με βοήθησε να το βάλω στο στήθος και να θηλάσει για πρώτη φορά. - Πήρα μονόκλινο για να έχω το μωρό μαζί μου, αλλά πολλές φορές το έπαιρναν για εξετάσεις πριν προλάβω να το θηλάσω.

- Οι μαίες δεν ήταν όλες ενημερωμένες για το θηλασμό και μερικές φορές αντί για βοήθεια μου έφερναν μπουκάλι με γάλα.

- Δεν μου είπαν ότι πρέπει να ξυπνάω το μωρό, για να φάει, αλλά μου έλεγαν να το ταΐσω μόλις ξυπνήσει. Το αποτέλεσμα ήταν το μωρό να κοιμάται 4-5 ώρες και μετά δεν καθόταν στο στήθος να φάει, αφού είχε πεινάσει.

- Την δεύτερη ημέρα πέρασε η παιδίατρος και μου είπε ότι το μωρό είχε χάσει πολύ βάρος και έπρεπε οπωσδήποτε να πάρει συμπλήρωμα, ώστε να αποκτήσει το επιθυμητό βάρος και να μπορέσουμε να το πάρουμε από την κλινική. Ως πρωτάρα και φοβισμένη μαμά συμφώνησα και κάθε φορά που την έβαζα στο στήθος τής έδινα μετά και συμπλήρωμα. Την ημέρα εξόδου είδαμε στο βιβλιάριο ότι το παιδί είχε χάσει 100 γρ., αλλά δεδομένου ότι γεννήθηκε 3.800 δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος, όπως μας είπε ο παιδίατρος που φέραμε στο σπίτι.

- Η παιδίατρος τόνιζε συχνά πυκνά ότι αποκλειστικός θηλασμός δεν γίνεται σε τόσο μικρά μωρά και το συμπλήρωμα είναι απαραίτητο.

- Μϊα μαία μου πρότεινε να πάρω ψευδοθηλές (όπως και έκανα, αν και δεν τις χρησιμοποίησα τελικά), γιατί οι θηλές μου ήταν μεγάλες και το μωρό δεν θα μπορούσε να τις πιάσει, όταν θα ερχόταν το γάλα.

- Φυσικά φύγαμε από το μαιευτήριο με συνταγή για συμπλήρωμα και ένα κουτί γάλα.

 

Με όλα αυτά (ευτυχώς είχαμε ζητήσει rooming in και αποκλειστικό θηλασμό :!:) αγχώθηκα, στεναχωρήθηκα και το γάλα ήρθε μετά από 15 ημέρες και μετά από μεγάλη προσπάθεια δική μου (το μωρό πολλές ώρες στο στήθος, άντληση με θήλαστρο όταν κοιμόταν κτλ). Ευτυχώς με βοήθησε πολύ ο παιδίατρός μας, τον οποίο επέλεξα με βασικό κριτήριο τις γνώσεις του για τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...