Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και 2η εγκυμοσυνη


Lilia1

Recommended Posts

καλησπερα σε ολες σας.

τον Μαιο η μικρη μας θα κλεισει τα 3 και ειμαστε σε μια φαση αποθηλασμου. οχι απο επιθυμια δικη της, αλλα δικης μου. και λεω δικης μου, γιατι εδω και παρα πολυ καιρο(πανω απο χρονο) προσπαθουμε να κανουμε ενα ακομα παιδακι και δεν μπορουμε. ολα καλα στις τυπικες γυναικολογικες εξετασεις που παντα κανω. λετε να παιζει ρολο η προλακτινη? λετε να ειναι ανεβασμενη εξαιτιας του θηλασμου και γω να μην εχω ιδεα? μου εχει μπει η ιδεα οτι δεν μπορω να μεινω εγκυος οσο εχω ακομα γαλα. δεν ξερω πως να το χειριστω.αγλαια, θα ηθελα την γνωμη σου και οσων κοριτσιων εδω ξερουν κατι αναλογο.

ευχαριστω.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και 'μεις ξεκινησαμε τον προηγουμενο μηνα.

Το μηνυμα σου με αγχωσε μιας και ειχα θεματακι με την προλακτινη πριν μεινω εγκυος,ελπιζω να μην εχω παλι τα ιδια :roll:.

Κανε μια εξεταση προλακτινης να σου φυγει η ιδεα,εγω εχω σκοπο να την κοιταξω σε κανα δυο μηνες αν δεν μεινω εγκυος.

 

Θηλαζετε πολλες φορες την ημερα??

Εμενα δεν κοιματε αν δεν θηλασει και το βραδυ ξυπνα για γαλα,την ημερα εχει ορεξη για φαγητο,αλλα εγω συνεχιζω και της προσφερω,πιστευω πως κανουμε 8 θηλασμους την ημερα και μαλλον πως θα δυσκολευτω να μεινω εγκυος :roll::(.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια καλησπερα!

εδω και ενα μηνα εβαλα στην μικρη χρονικο οριο, δηλαδη ερχεται στο στηθος,μετραω μεχρι το δεκα και την βγαζω. στην αρχη ειχαμε δραματα,αλλα τωρα το εχει δεχτει καπως καλυτερα. οποτε, ετσι οπως υπολογιζω, ολη την ημερα να θηλαζει 2 φορες και αυτες μεχρι το δεκα και το βραδυ πλεον καθολου. εχει μειωσει παρα πολυ τους θηλασμους. μεχρι πριν εναν μηνα ειμασταν και μεις στους αμετρητους θηλασμους μερα και νυχτα.

τωρα το θεμα με την προλακτινη. πριν μεινω εγκυος δεν ειχα καποιο θεμα.τωρα με αυτον τον μακροχρονιο θηλασμο δεν ξερω τι γινεται.(εαν δημιουργησα θεμα, θα το βαλω στα αρνητικα του θηλασμου παντως) θα κανω εξεταση απο δευτερα και θα σου πω. απλα σκεφτομαι οτι δεν εχω να κερδισω τιποτα με την εξεταση, αφου, αν βγει ανεβασμενη, θα ευθυνεται η γαλουχια ετσι δεν ειναι? οποτε, εαν δεν σταματησει αυτη, δεν θα βγαλω ασφαλες συμπερασμα για το τι πρεπει να κανω για να μεινω εγκυος.ετσι νομιζω. δεν ξερω παλι.

τον γυναικολογο μου τον αφηνω προς το παρον απο εξω. αφου αποθηλασω και δεν μεινω εγκυος, θα το συζητησω μαζι του.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θελω να πω κατι που δεν ισχυει...εγω αδιαθετησα πρωτη φορα οταν ο μικρος ηταν 13 μηνων για 24 ωρες...συγκεκριμενα το νοεμβριο...τον δεκεμβρη γιοκ...πηρα την συμβουλο μου και της ειπα οτι θα παω να κανω εξεταση προλακτινης...δεν μου την συνεστησε λεγοντας οτι "δεν ειναι αξιοπιστες/δεν δειχνουν την πραγματικη εικονα οταν θηλαζεις"...με παρεπεμπε σε ενδοκρινολογο αν ηθελα να ψαξω περισσοτερο το θεμα της περιοδου...παρολα αυτα δεν χρειαστηκε γιατι 20/01 αδιαθετησα κανονικα αυτη την φορα για 4 μερες οπως πριν...περιμενω να δω τι θα κανω αυτο τον μηνα...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!! Σας παρακολουθώ από την πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλα δεν είχα γράψει..

Έχω γιο 13 μηνών...

ΑΔιαθέτησα πρώτη φορά στους 11 μήνες για 2 μέρες και πάλι στις 26/1 για άλλες 2 μέρες..(Πάντα είχα ροή 3 μέρες).

Ήρθαμε ελεύθερα με τον άντρα μου 1/2 και 3/2..

Νιώθω το στομάχι μου να ανακατεύεται και σήμερα με πονούσε η μέση.

Το στήθος όταν ξεκινάει τον θηλασμό τον νιώθω κάπως σαν βελόνες να με τρυπάνε...

Λέτε βρε κορίτσια?

Το θέμα όμως είναι τι γίνετε τώρα?

Δε θέλω με τίποτα να αποθηλάσουμε(έχει μάθει να το έχει όποτε θέλει κάνουμε πολλούς θηλασμούς)

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έχω το ίδιο πρόβλημα με τη lilia.

Θέλουμε ένα δεύτερο μωρό αλλά εδώ και 4 μήνες που προσπαθούμε δεν ...

Θηλάζουμε περίπουμε 6 φορές την ημέρα και η γυναικολόγος μου είπε οτι αν δεν κόψουμε τους θηλασμούς παιδί αλλά δεν θα κάνω!

Τι ισχύει?

Την πρώτη φορά έμεινα έγκυος με την πρώτη ελέυθερη επαφή

Είχα φυσιολογική εγκυμοσύνη και φυσιολογικό τοκετο

Αυτά σε περίπτωση που βοηθήσουν γιοα μια πιο έγκυρη απάντηση

¨οποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα μου ήρθε περίοδος όταν η μικρή ήταν 4 μηνών. Τώρα κοντεύει 13 και ακόμη δεν έμεινα έγκυος (κάναμε και μια προσπάθεια σπερματέγχυσης χωρίς πρόκληση, αλλά τίποτε). Κάναμε πάλι όλες τις ορμονικές εξετάσεις και βγήκαν οκ. Ο γυναικολόγος μου είπε πως με το θηλασμό πιθανόν να χάνω 2 ωοριξίες το χρόνο μόνο, άλλα εμείς έχουμε μόνο μία σάλπιγκα άρα οι μισοί μήνες πάνε χαμένοι ούτως ή αλλιώς. Η υποβοηθούμενη (χωρίς πρόκληση) είναι σκότωμα με το μωρό, αλλά λέω τον άλλο μήνα να ξαναπροσπαθήσουμε.

 

Όσο περνάει ο καιρός φάινεται πως ζητάει το στήθος για χάιδεμα και παρηγοριά περισσότερο. Θα είναι πολύ δύσκολο να σταματήσουμε το θηλασμό και αν δεν υπάρχει πραγματικός λόγος θέλω να τον συνεχίσω το περισσότερο δυνατό. Ο γυναικολόγος μου είπε πως αν μείνω έγκυος μπορώ να θηλάζω μόνο το πρώτο τρίμηνο, μετα να το κόψω για να μειώσω τον κίνδυνο πρώιμου τοκετού. Μου φαίνεται σαν εφιάλτης, αλλά και το να έχει αδερφάκι υποθέτω είναι πιο σημαντικό από το να έχει βυζι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Θηλαζω..κ ο μικρουλης μου ειναι μολις 4.5...να κανω μια χαζη ερωτηση:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:υπαρχη περιπτωση να μεινω εγγυος?(δεν εχω ακομα περιοδο.κ ρωτησα την γυναικολογο μου ,αν μπορω να κανω ελευθερο κ μου πε ναι,κ οτι οσο θηλαζω δεν υπαρχει πιθανοτητα)αλλα νιωθω ,αυτο που θα πω ακουγετε λιγο χαζο....α΄λλα εγω νιωθω στην μητρα μου,κατι σαν να υπαρχει,κατι σαν να ψιλοκουνιεται...κατι που δεν το ενιωθα ποτε..ακομα κ στην εγυμοσυνη μου ,το μωρακι μου το ενιωσα ,μολις στον 5 μηνα.λενε ,οτι στην δευτερη εγυμοσυνη τα αισθανεσε ολα νωριτερα:?::?::?::?::shock:

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω..κ ο μικρουλης μου ειναι μολις 4.5...να κανω μια χαζη ερωτηση:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:υπαρχη περιπτωση να μεινω εγγυος?(δεν εχω ακομα περιοδο.κ ρωτησα την γυναικολογο μου ,αν μπορω να κανω ελευθερο κ μου πε ναι,κ οτι οσο θηλαζω δεν υπαρχει πιθανοτητα)αλλα νιωθω ,αυτο που θα πω ακουγετε λιγο χαζο....α΄λλα εγω νιωθω στην μητρα μου,κατι σαν να υπαρχει,κατι σαν να ψιλοκουνιεται...κατι που δεν το ενιωθα ποτε..ακομα κ στην εγυμοσυνη μου ,το μωρακι μου το ενιωσα ,μολις στον 5 μηνα.λενε ,οτι στην δευτερη εγυμοσυνη τα αισθανεσε ολα νωριτερα:?::?::?::?::shock:

 

Ωχ σου είπε η γυναικολόγος σου οτι μπορείς να έχεις ελεύθερες επαφές επειδή θηλαζεις;;;;; Σορυ θέλει κρέμασμα!!

Ο θηλασμης δεν ειναι αντισύλληψη εννοείται οτι μπορείς να μείνεις εγκυος και οταν θηλαζεις αποκλειστικά και ας μην έχεις περίοδο!

Οταν το μικρο μου ηταν 6 βδομαδων ο γιατρός μου μου έδωσε αντισυλληπτικά και εγω γέλαγα και θυμάμαι μου είπε 'πρόσεχε!!'

 

Έκανες ενα τεστ;

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

BabyCute...plaka kaneis!Δηλαδη τι ?μενεις?κανονικα κ με τον νομο:mad:μαρεσει που πειρα κ δευτερη γνωμη κ μου παν παλι ¨οχι¨οτι δεν μενεις:confused:δεν ξερω τι να πιστεψω.εκανα τεστ οταν ο μικρος μου ηταν 2 μηνων κ τιποτα!τωρα φοβαμαι να κανω γιατι νιωθω οτι κατι δεν παει καλα!εκει κατω........

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

BabyCute...plaka kaneis!Δηλαδη τι ?μενεις?κανονικα κ με τον νομο:mad:μαρεσει που πειρα κ δευτερη γνωμη κ μου παν παλι ¨οχι¨οτι δεν μενεις:confused:δεν ξερω τι να πιστεψω.εκανα τεστ οταν ο μικρος μου ηταν 2 μηνων κ τιποτα!τωρα φοβαμαι να κανω γιατι νιωθω οτι κατι δεν παει καλα!εκει κατω........

 

Να στο πω και διαφορετικά, καλή μου φίλη έμεινε εγκυος οταν το μωράκι ηταν 2 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά ! Δεν το ήξερε η κοπέλα ένιωθε πονούν και πήγε στο γιατρο και ηταν ήδη τεσσάρων μηνών

 

Δεν ξερω τι λένε οι γιατροι οι ελλαδα, αλλα εδώ μετα που θα γεννήσεις δίνουν αντισσηλιπτικα και οταν θηλαζεις αποκλειστικά. Εγω γέλαγα που μου τα έδωσε γιατι με το πρώτο δεν μπορούσαμε να συλλαβουμε κάναμε εξωσωματικοι και πο γιατροι και οι μαίες μου λέγανε δεν εχει σημασία πολλές μένουν έγκυες φυσιολογικά και αμέσως μετα το πρώτο και ας θηλαζουν

 

Τωρα να σου πω τη αλήθεια άλλες προσπαθούν και τιποτα οπότε δεν σημαινει οτι ειςαι και εγκυος

 

Μπορείς να κανεις ενα τεστακι; Μην αγχωνεσαι :-)

Link to comment
Share on other sites

Όταν θηλάζεις, συνήθως δεν έχεις ωορρηξία και αφού δεν έχεις ωορρηξία δεν έχεις περίοδο και όσο δεν έχεις περίοδο, δεν μένεις έγκυος. Αυτό είναι νόμος.

 

Ωστόσο, κάποια στιγμή, ενδεχομένως όσο ακόμα θηλάζεις, θα κάνεις ωορρηξία και θα σου έρθει περίοδος. Άρα θα μπορείς να μείνεις έγκυος. Το θέμα είναι ότι μέχρι να σου έρθει περίοδος δεν θα ξέρεις ότι έχεις κάνεις ωορρηξία - η ωορρηξία γίνεται 2-3 εβδομάδες πριν δεις αίμα.

 

Συνεπώς κάποια στιγμή ενώ θηλάζεις, είναι πιθανό να μπορείς να μείνεις έγκυος κι ας μην σου έχει έρθει ακόμα περίοδος. Το ρίσκο είναι μικρό αλλά υπαρκτό. Αν δεν θέλεις να ρισκάρεις να μείνεις έγκυος, η μόνη σίγουρη λύση είναι αντισύλληψη.

 

Κάνε ένα τεστ... τι έχεις να χάσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lilia, μη βασανίζεις το παιδί σου άδικα. :-( Η προλακτίνη σ'αυτήν την ηλικία που είναι η κόρη δεν επηρεάζει καθόλου τον κύκλο σου. Η Αγλαία έχει γράψει πολλά σχετικά στο φόρουμ. Διάβασέ τα σε παρακαλώ πριν υποβάλλεις το παιδί σου σε παραπάνω στρες.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχη περιπτωση να μεινω εγγυος?(δεν εχω ακομα περιοδο.κ ρωτησα την γυναικολογο μου ,αν μπορω να κανω ελευθερο κ μου πε ναι,κ οτι οσο θηλαζω δεν υπαρχει πιθανοτητα)

 

Δεν υπαρχει πιθανότητα;;;;; Επιστήμονας γιατρός σου το είπε αυτό; :confused: Πώς το πήρε το πτυχίο του; Με σκονάκια; Φυσικά και υπάρχει πιθανότητα να μείνεις έγκυος όσο θηλάζεις αφού η ωορρηξία μπορεί να επανέλθει από το 2ο μήνα, και μάλιστα πριν την 1η περίοδο. Ο αποκλειστικός θηλασμός μειώνει την πιθανότητα της επιστροφής της γονιμότητας αλλά δεν την αποκλείει και αυτό οφείλει και να το γνωρίζει ένας γυναικολόγος αλλά και να ενημερώνει σωστά τις γυναίκες που παρακολουθεί.

 

:evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...