Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπάσεις μήτρας, σουβλιές στην κοιλιά


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Είναι η 23η για μένα :) και όλα πάνε καλά.. Εκτός από το άγχος μου που είναι μάλλον λίγο υπερβολικό κάποιες φορές :rolleyes: Θα ακουστεί μάλλον χαζό αυτό που θέλω να ρωτήσω, αλλά έχω την εξής απορία: Πώς μπορώ να είμαι σίγουρη ότι τα σκιρτίματα που νιώθω στην κοιλιά είναι πάντα το μωρό και όχι κάποια σύσπαση...; :oops:

Καμιά φορά αμφιβάλλω γιατί μου φαίνεται υπερβολικό να κλωτσάει τόσο πολύ και συνεχόμενα το παιδί... Είναι φυσιολογικό σ' αυτή τη φάση να τον νιώθω τόσο συχνά μέσα στη μέρα; To Σάββατο για παράδειγμα, από το απόγευμα μέχρι και αργά το βράδυ -μετά τη μία- τον ένιωθα σχεδόν συνέχεια... και χαμηλά στην κοιλία και όχι μόνο.. Μπορεί κάποια να διαφωτίσει τη χαζή απορία μου και να μου πει πώς μπορώ να ξεχωρίζω τις συσπάσεις από το μωρό μου... :oops:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 264
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Είναι η 23η για μένα :) και όλα πάνε καλά.. Εκτός από το άγχος μου που είναι μάλλον λίγο υπερβολικό κάποιες φορές :rolleyes: Θα ακουστεί μάλλον χαζό αυτό που θέλω να ρωτήσω, αλλά έχω την εξής απορία: Πώς μπορώ να είμαι σίγουρη ότι τα σκιρτίματα που νιώθω στην κοιλιά είναι πάντα το μωρό και όχι κάποια σύσπαση...; :oops:

Καμιά φορά αμφιβάλλω γιατί μου φαίνεται υπερβολικό να κλωτσάει τόσο πολύ και συνεχόμενα το παιδί... Είναι φυσιολογικό σ' αυτή τη φάση να τον νιώθω τόσο συχνά μέσα στη μέρα; To Σάββατο για παράδειγμα, από το απόγευμα μέχρι και αργά το βράδυ -μετά τη μία- τον ένιωθα σχεδόν συνέχεια... και χαμηλά στην κοιλία και όχι μόνο.. Μπορεί κάποια να διαφωτίσει τη χαζή απορία μου και να μου πει πώς μπορώ να ξεχωρίζω τις συσπάσεις από το μωρό μου... :oops:

 

 

Καλημέρα Tatjani! Είμαι κι εγώ στη 23η εβδομάδα κι εύχομαι με το καλό το μωράκι σου!!! Δεν είμαι ειδικός και καλύτερα να το συζητούσες με τον γιατρό σου αλλά τις συσπάσεις της μήτρας δεν τις νιώθεις σαν σκιρτήματα ή σαν κλωτσιές. Σε μένα τουλάχιστον, και τώρα που έχουν αυξηθεί οι συσπάσεις αλλά και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, σφίγγεται η κοιλιά μου, πετρώνει για κάποια δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται πάλι. Οι κλωτσίες και οι τούμπες που κανει το μωρό έχουν τελείως διαφορετική αίσθηση. Επίσης όταν θα είναι πιο μεγάλο το μωρό (7-8 μήνα) θα νιώθεις και τον λόξυγγα πολύ δυνατά! Ελπίζω να σε βοήθησα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ioanna_andorinha :-D Μαλλόν πρέπει να χαλαρώσω και τίποτα περισσότερο... Με το καλό και το δεύτερο σου εύχομαι :wink:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Οι συσπάσεις όπως είπε και η Ιωάννα είναι πέτρωμα στην κοιλιά. Εγώ και στην 1η εγκυμοσύνη και τώρα που είμαι στην 16η εβδομάδα είχα από πολύ νωρίς. Και αυτή τη φορά την πάτησα γιατί κάποια στιγμή η κοιλιά μου πέτρωσε μόνο από τη μία μεριά και πετάχτηκε ένα εξόγκωμα και νόμιζα ότι είναι το μωρό! :lol: Φυσικά και δεν ήταν, ήταν δυνατή σύσπαση.

Η χαλάρωση φυσικά είναι το καλύτερο απ'όλα!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Είναι η 23η για μένα :) και όλα πάνε καλά.. Εκτός από το άγχος μου που είναι μάλλον λίγο υπερβολικό κάποιες φορές :rolleyes: Θα ακουστεί μάλλον χαζό αυτό που θέλω να ρωτήσω, αλλά έχω την εξής απορία: Πώς μπορώ να είμαι σίγουρη ότι τα σκιρτίματα που νιώθω στην κοιλιά είναι πάντα το μωρό και όχι κάποια σύσπαση...; :oops:

Καμιά φορά αμφιβάλλω γιατί μου φαίνεται υπερβολικό να κλωτσάει τόσο πολύ και συνεχόμενα το παιδί... Είναι φυσιολογικό σ' αυτή τη φάση να τον νιώθω τόσο συχνά μέσα στη μέρα; To Σάββατο για παράδειγμα, από το απόγευμα μέχρι και αργά το βράδυ -μετά τη μία- τον ένιωθα σχεδόν συνέχεια... και χαμηλά στην κοιλία και όχι μόνο.. Μπορεί κάποια να διαφωτίσει τη χαζή απορία μου και να μου πει πώς μπορώ να ξεχωρίζω τις συσπάσεις από το μωρό μου... :oops:

 

Επειδή κι εγώ είχα συσπάσεις από νωρίς :( η αίσθηση τους είναι ακριβώς όπως γράφει η ioanna_andorinha, σφίξιμο στην κοιλιά και πέτρωμα. Είναι πολύ διαφορετικό από τις κινήσεις του μωρού, που νιώθεις φτερουγίσματα, χτυπηματάκια και βλέπεις την κοιλίτσα σου να κινείται!

 

Οπότε, μάλλον το μωράκι σου απλά είναι ζωηρό!:D:D:D

 

Κάνε μια ερώτηση και στο γιατρό σου, έτσι για να σου φύγουν τελείως οι κακές σκέψεις και να ηρεμήσεις...

 

Καλή συνέχεια στις εγκυμοσύνες μας κορίτσια, με το καλό να δεχτούμε τα μωράκια μας...!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι κοριτσάκι οπως στα λένε τα κορίτσια, εγώ είμαι στην 14η εβδομάδα και εχουν αρχίσει ηδη οι συσπάσεις. Πολύ συχνό φαινόμενο ομως βρε κορίτσια τι γίνεται???? Καλη εγκυμοσύνη σε ολες ευχομαι μεσα απο την καρδια μου με γερα μωρακια.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Εγω παίρνω μαγνήσιο απο την πρωτη μέρα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος, την περασμένη εβδομάδα που ειδαμε τις συσπάσεις ομως μου εδωσε και utrogestan.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Εγω παίρνω μαγνήσιο απο την πρωτη μέρα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος, την περασμένη εβδομάδα που ειδαμε τις συσπάσεις ομως μου εδωσε και utrogestan.

 

Κι εγώ από τη 14 εβδομάδα περίπου άρχισα να έχω συσπάσεις, αλλά άργησα να καταλάβω τι ήταν, γιατί δεν το είχα ξανανιώσει(πρώτη εγκυμοσύνη) και ούτε είχα ακούσει ποτέ τίποτα σχετικό... Να 'ναι καλά το φόρουμ...;)

 

Τότε ο γιατρός μου αύξησε το μαγνήσιο σε 3 χάπια την ημέρα, αλλά αποτέλεσμα δεν είδα... Μόνο μια μικρή μείωση στον αριθμό τους.

Τελικά μου έδωσε yutopar (στη 19η εβδομάδα) και κάτι έγινε. Τελείως δεν έφυγαν:mad: αλλά έχουν αραιώσει πολύ και δεν είναι τόσο έντονες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα είναι όλα καλύτερα μιας και χθες κάναμε τη Β επιπέδου και είδα πως όλα είναι καλά ΟΥΦ! Ο μικρός μου είναι όντως αρκςρά ζωηρός :lol:

Όσο περνάει ο καιρός το άγχος μειώνεται... Καλή συνέχεια σε όλες!!!! :-D

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι κοριτσάκι οπως στα λένε τα κορίτσια, εγώ είμαι στην 14η εβδομάδα και εχουν αρχίσει ηδη οι συσπάσεις. Πολύ συχνό φαινόμενο ομως βρε κορίτσια τι γίνεται???? Καλη εγκυμοσύνη σε ολες ευχομαι μεσα απο την καρδια μου με γερα μωρακια.

 

Ναι, είναι συχνό, αλλά όχι και πάρα πολύ..βασικά χρειάζεται πολύ ξεκούραση, είναι το πιο σημαντικό. Το πέρασα και στην 1η εγκυμοσύνη μόνο που εκεί ήμουν συνέχεια ξάπλα οπότε στις αντίστοιχες βδομάδες που είμαι τώρα ήταν πιο ήπιες. Επειδή τώρα δεν μπορώ φυσικά να είμαι όλη μέρα ξάπλα είναι πιο έντονες..

Εγώ παίρνω μαγνήσιο και όταν με πιάνουν έντονα, buscopan από τα οποία μου έχει πει ο γιατρός να παίρνω μέχρι 3 την ημέρα. Εγώ πάντως σήμερα χωρίς να κάνω τίποτα ιδιαίτερο, δηλαδή, ένα μαγείρεμα και ένα συμμάζεμα όλο το μεσημέρι, είχα πολύ έντονες. Να προσέχτε όσο μπορείτε!

Καλή εγκυμοσύνη να έχουμε όλες!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

...Τελικά μου έδωσε yutopar (στη 19η εβδομάδα) και κάτι έγινε. Τελείως δεν έφυγαν:mad: αλλά έχουν αραιώσει πολύ και δεν είναι τόσο έντονες...

 

Linaki, επειδή κι εμένα μου έχουν αυξηθεί οι συσπάσεις εδώ και 2-3 μέρες πήρα τον γιατρό και μου είπε να μην έχω πολλές δραστηριότηες και να πάρω κι εγώ yutopar. Μου είπε όμως ότι στα πρώτα 5-10 λεπτά αυτά τα χάπια ίσως μου προκαλέσουν ταχυκαρδία. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, διαβάζοντας αυτά που λέτε και μιας και είναι η πρώτη μου εκγυμοσύνη μου δημιουργήθηκαν οι παρακάτω απορίες. Είμαι στην 21η εβδομάδα και νομίζω πως μέχρι στιγμής δεν είχα καμία σύσπαση. Αυτό είναι φυσιολογικό? - καλό ? - κακό? Από πότε δηλαδή περίπου ξεκινάνε οι συσπάσεις και είναι φυσιολογικές (ξέρω ότι προετοιμάζουν κ.λ.π...) Επίσης, μήπως όσο πιο νωρίς τις έχεις τόσο πιο εύκολο τοκετό έχεις? (γρήγορη εξάλειψη τραχήλου, και διαστολή κ.λ.π...) ή δεν έχει καμία σχέση?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, διαβάζοντας αυτά που λέτε και μιας και είναι η πρώτη μου εκγυμοσύνη μου δημιουργήθηκαν οι παρακάτω απορίες. Είμαι στην 21η εβδομάδα και νομίζω πως μέχρι στιγμής δεν είχα καμία σύσπαση. Αυτό είναι φυσιολογικό? - καλό ? - κακό? Από πότε δηλαδή περίπου ξεκινάνε οι συσπάσεις και είναι φυσιολογικές (ξέρω ότι προετοιμάζουν κ.λ.π...) Επίσης, μήπως όσο πιο νωρίς τις έχεις τόσο πιο εύκολο τοκετό έχεις? (γρήγορη εξάλειψη τραχήλου, και διαστολή κ.λ.π...) ή δεν έχει καμία σχέση?

 

Marirena , οι συσπάσεις απο τόσο νωρίς δεν είναι καλό !!!!

 

κι εμενα η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειναι και στην 16η εβδομαδα που πονουσα η γιατρός είπε ΄αχ παναγίτσα μου΄, φοβήθηκε μήπως ήταν συσπάσεις αλλά ευτυχώς ήταν κολικός εντέρου

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marirena Καλησπέρα!

Οι συσπάσεις της μήτρας ξεκινούν από τις πρώτες κιόλας εβδομάδες. Ακόμα και όταν έχουμε περίοδο κάνει συσπάσεις η μήτρα. Όσο όμως μεγαλώνει η κοιλιά τόσο πιο ορατές γίνονται. Δεν είναι κάτι καλό ή κακό, απλά συμβαίνει. Το ανησυχητικό είναι να έχεις πολύ συχνές και ειδικά αν γίνουν περιοδικές ή όταν σου προκαλούν πόνο. Τέτοιες συσπάσεις ίσως είναι επικινδυνες για πρόκληση πρόωρου τοκετού.

Δεν νομίζω να έχει σχέση το "όσο όσο πιο νωρίς τις έχεις τόσο πιο εύκολο τοκετό έχεις". Το καλύτερο είναι αυτές οι συσπάσεις να έρθουν στην ώρα τους κ όχι νωρίτερα (ή αργοτερα). Όμως όπως είπα πιο πάνω δεν είμαι ειδικός και καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου. Με το καλό ένα γερό μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Linaki, επειδή κι εμένα μου έχουν αυξηθεί οι συσπάσεις εδώ και 2-3 μέρες πήρα τον γιατρό και μου είπε να μην έχω πολλές δραστηριότηες και να πάρω κι εγώ yutopar. Μου είπε όμως ότι στα πρώτα 5-10 λεπτά αυτά τα χάπια ίσως μου προκαλέσουν ταχυκαρδία. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Αυτό για την ταχυκαρδία το έχω διαβάσει.

Εγώ παίρνω μισό χάπι 3 φορές τη μέρα. Δεν έχω ταχυκαρδίες, αλλά 30-40 λεπτά αργότερα νιώθω την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά και αισθάνομαι να τρέμω.:?

Είναι δυσάρεστο αλλά δεν κρατάει πολύ (5'-10')...

 

Κορίτσια καλησπέρα, διαβάζοντας αυτά που λέτε και μιας και είναι η πρώτη μου εκγυμοσύνη μου δημιουργήθηκαν οι παρακάτω απορίες. Είμαι στην 21η εβδομάδα και νομίζω πως μέχρι στιγμής δεν είχα καμία σύσπαση. Αυτό είναι φυσιολογικό? - καλό ? - κακό? Από πότε δηλαδή περίπου ξεκινάνε οι συσπάσεις και είναι φυσιολογικές (ξέρω ότι προετοιμάζουν κ.λ.π...) Επίσης, μήπως όσο πιο νωρίς τις έχεις τόσο πιο εύκολο τοκετό έχεις? (γρήγορη εξάλειψη τραχήλου, και διαστολή κ.λ.π...) ή δεν έχει καμία σχέση?

 

Όπως σου γράφει η ioanna_andorinha είναι τα πράγματα, μην ανησυχείς!

Συσπάσεις έχουμε από νωρίς, αλλά δεν τις νιώθουμε.

Εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι ανησυχητικό είναι να τις νιώθουμε νωρίς, όχι το αντίθετο...

Πιο έγκυρη ενημέρωση βέβαια θα έχεις από το γιατρό σου...

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια εμενα πετρωνει η κοιλια μου κάποιες φορές,βεβαια γενικά η κοιλια μου είναι αρκετα σκληρή-τσιτα λόγω ότι περιμένω δίδυμα και είμαι στην 27 εβδομαδα,ρωταω σε κάθε επίσκεψη την γιατρό μου και μου λέει ότι αν είχα συσπασεις θα είχα και πόνους περιόδου-κράμπες κατι που δεν έχω,και δεν μου έδωσε τίποτα.

Μπορεί να έχω συσπάσεις και να μην τις καταλαβαίνω? τι να κάνω?

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια εμενα πετρωνει η κοιλια μου κάποιες φορές,βεβαια γενικά η κοιλια μου είναι αρκετα σκληρή-τσιτα λόγω ότι περιμένω δίδυμα και είμαι στην 27 εβδομαδα,ρωταω σε κάθε επίσκεψη την γιατρό μου και μου λέει ότι αν είχα συσπασεις θα είχα και πόνους περιόδου-κράμπες κατι που δεν έχω,και δεν μου έδωσε τίποτα.

Μπορεί να έχω συσπάσεις και να μην τις καταλαβαίνω? τι να κάνω?

 

Ζitamar καλημέρα!:-)

 

Ο δικός μου γιατρός μου είχε πει ότι και μόνο το πέτρωμα είναι σύσπαση, αλλά ήμουν σε μικρότερη εβδομάδα (19η-20η). Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

Επίσης, πριν πάρω τα χάπια τα πετρώματα τα ένιωθα πολύ συχνά -κάθε φορά που ξάπλωνα- και συνεχόμενα.

Και συνοδεύονται ακόμα και τώρα, όταν τα νιώθω, και με μια αίσθηση σφιξίματος που μόνο σαν κράμπα στην κοιλιά μπορώ να το περιγράψω (χωρίς πόνο, όμως). Αυτό δε σου είπε και η γιατρός?

Εσύ δεν νιώθεις αυτό το σφίξιμο/κράμπα? Και τα νιώθεις συχνά?

 

Μήπως από κάποια εβδομάδα και μετά δεν είναι τόσο ανησυχητικά αυτά τα πετρώματα, γι' αυτό η γιατρός σου δεν σου έδωσε κάτι?:?:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου,λογω αλλεργίας που έχω παθει δεν μπορω να βαλω τίποτα στην κοιλια μου να μαλακώσει και παντα είναι στην τσιτα αρκετα σκληρη οποτε μου λέει αφου δεν εχω πονους εντονους περιόδου δεν είναι συσπάσεις και απλα μου αύξησε το μαγνησιο,βεβαια καποιες φορες αισθανομαι πολυ εντονα πετρα την κοιλια μου ξαπλωνω χαλαρώνω ή κανω μπανιο και μου περνάει.Τι να πω τωρα..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξεκούραση μου είχε πει και μένα, και μέχρι τώρα την έχω βγάλει πολύυυυ χαλαρά...:):):)

Τελικά, το πρώτο που δίνουν είναι το μαγνήσιο...

Ελπίζω να έχει αποτέλεσμα σε σένα και να απαλλαγείς από τα πετρώματα. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

zitamar είναι λογικό να είναι η κοιλιά σου τσίτα στις βδομάδες που είσαι. Δεν νομίζω να είναι από σύσπαση...Δεν αποκλείεται να έχεις αλλά τις έντονες συσπάσεις τις καταλαβαίνεις.Το περιέγραψε πολύ ωραία η linaki g, σαν κράμπα χωρίς πόνο(συνήθως..) Το αν θα είναι πέτρα όλη η κοιλιά εξαρτάται και από το έντερο, από την κουραση κλπ. Δεν σημαίνει απαραίτητα σύσπαση. Πιστεύω ότι αν ήταν κάτι ο γιατρός θα το καταλάβαινε. Εμένα που έχω συχνές το είδε και στον υπέρηχο.

Καλή συνέχεια!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστω με ηρεμήσατε πολύ!!! ευχομαι καλη εγκυμοσύνη σε όλες μας:P

 

 

 

εδω δεν ειναι θεμα ηρεμιας!!! πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου και να αναφερεις αυτα που εχεις . οταν εγω ειχα τετοια συμπτωματα και στις δυο μου εγκυμοσυνες με καλυψαν αμεσως με φαρμακα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...