Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πονος μετα τον αποθηλασμο


Recommended Posts

Συγνώμη αν έχει ανοιχτεί παρόμοιο θέμα και δεν το βρίσκω.

Αποθήλασα πριν 10 μέρες.

Αποθήλαζα ένα μήνα απλά έχω 10 μέρες να βάλω τα μωρά στο στήθος μου.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω έντονο πόνο στα πλάγια του στήθους και κάτω από τη μασχάλη.

Το στήθος είναι μαλακό, δεν έχει εξογκώματα.

Ο γιατρός μου είπε να πάω άμεσα να με δει.

Ο μεγάλος μου ο γιος λόγω ζήλιας έρχεται ακόμα και τώρα και όταν ξαπλώνω βάζει εκεί στα πλάγια το χέρι του και στηρίζεται να σηκωθεί κι εγώ ουρλιάζω από τον πόνο.

Έχει κάποιος ιδέα αν είναι φυσιολογικό;

Όταν αποθήλασα το μεγάλο μου γιο δεν είχα τέτοια συμπτώματα.

Μήπως έχει μαζευτεί πάλι γάλα και πρέπει να τραβήξω λίγο γάλα με το θήλαστρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μήπως είναι κόκκινο και ζεστό το σημείο που πονάει;

 

Το μυαλό μου πάει σε καμιά μαστίτιδα. Ο αποθηλασμός έγινε ομαλά; Δηλαδή φτάσατε το 1 γεύμα τη μέρα, μετά 1 γεύμα μέρα παρά μέρα κλπ;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε ...απόγνωση.

Αγλαϊα μήπως μπορείς να μου απαντήσεις εσύ σε παρακαλώ;

Χθες το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τον πόνο. Τελικά έβαλα ένα μωρό και θήλασε και ανακουφίστηκα. Γάλα όπως φαίνεται ήρθε πάλι πολύ!

Αμάν πότε θα σταματήσει;

Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και μου είπε να δέσω σφιχτά το στήθος μου με ελαστικό επίδεσμο και του ζήτησα εγώ να μου δώσει χάπια.

Τί άλλο να κάνω να μου σταματήσει το γάλα;

Δεν ξέρω.....ουφ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μειωθεί το γάλα, πιες πολύ τσάι φασκόμηλο. 5 κούπες τη μέρα, για αρκετές μέρες. Μειώνει την παραγωγή. Επίσης φαίνεται ότι είναι καλό να αποσυμφορίζεις λίγο το στήθος με το χέρι ή το θήλαστρο ανά 2-3 μέρες, για να γίνει πιο ομαλά η μείωση της παραγωγής.

 

Μην δέσεις το στήθος και μην πάρεις χάπια, τόσα έχουν ακουστεί.

 

Για να δει η Αγλαΐα το ερώτημα σου καλύτερα γράψε και κάπου αλλού, σε κάποιο από τα θέματα που παρακολουθεί συχνά.

 

Περαστικά, καλή συνέχεια

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο νοσοκομείο και μια μαία μου είπε ότι το στήθος μου είναι εντάξει.

Μου το έδεσε σφιχτά και μου είπε από δω και πέρα να μην ξαναθηλάσω ούτε να τραβήξω με το θήλαστρο. Σε 10 μέρες θα έχει κοπεί τελείως.

Αλλά ασφυκτιώ με αυτές τις γάζες. Χθες το βράδυ τη μία την έβγαλα. Ένιωθα ότι είχαν πάθει τα πλευρά μου κατάγματα.

Τί να πώ;;;;;;;;;; Στον γιο μου το μεγάλο μια χαρά αποθήλασα.

Πήγα και στη φαρμακοποιό να πάρω γάζες, παράγγειλα και τα χάπια αλλά δεν πήγα κι ούτε πρόκειται να τα πάρω και με κατσάδιασε. Καλά μου λέει κάθεσαι και θηλάζεις και τα έτοιμα γάλατα έχουν πιο πολλές βιταμίνες.

Δεν έδωσα σημασία και δεν της απάντησα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε ...απόγνωση.

Αγλαϊα μήπως μπορείς να μου απαντήσεις εσύ σε παρακαλώ;

Χθες το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τον πόνο. Τελικά έβαλα ένα μωρό και θήλασε και ανακουφίστηκα. Γάλα όπως φαίνεται ήρθε πάλι πολύ!

Αμάν πότε θα σταματήσει;

Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και μου είπε να δέσω σφιχτά το στήθος μου με ελαστικό επίδεσμο και του ζήτησα εγώ να μου δώσει χάπια.

Τί άλλο να κάνω να μου σταματήσει το γάλα;

Δεν ξέρω.....ουφ.

 

Συγνώμη, αλλά τώρα το είδα.

 

Μερικές φορές χρειάζεται περισσότερος χρόνος για τον αποθηλασμό. Δηλαδή μπορεί για το πρώτο παιδί να χρειαστείς 1 μήνα, αλλά για το άλλο παιδί να χρειαστείς 2 μήνες για την ίδια ηλικία του παιδιού.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τόση πιέση για να αποθηλάσεις μια συγκεκριμένη ημερομηνία. Με τις βιολογικές διαδικασίες δεν μπορούμε να είμαστε τόσο απαιτητικοί σε ακρίβεια. Καλώς ή κακώς θα πρέπει να πηγαίνουμε βλέποντας και κάνοντας. Δηλαδή από τη στιγμή που βλέπεις ότι δεν έχει υποχωρήσει η γαλουχία όσο θα ήθελες για να γίνει η διακοπή, τότε βάζεις το μωρό να θηλάσει ή αντλείς με το θήλαστρο. Πίνεις φασκόμηλο και αν ξαναπρηστεί το στήθος πάλι θηλάζεις λίγο ή αντλείς και συνεχίζεις με το φασκόμηλο.

 

Θεωρώ πολύ βάρβαρο για το σώμα σου το να το δένεις, να ασφυκτιάς.

 

Η φαρμακοποιός είναι αηδιαστική. Σε πιέζει να πάρεις χάπια που έχουν σοβαρές παρενέργειες ενώ βλέπει ότι προσπαθείς να τα αποφύγεις και επιπλέον λέει όλες αυτές τις ανοησίες για τα γάλατα; Γιατί; Για να σε κάνει να νιώσεις άσχημα που δίνεις στα παιδιά σου το "υποδεέστερο" ανθρώπινο γάλα; Για να νιώσει αυτή καλύτερα που δίνει στα παιδιά της το "ανώτερο" αγελαδινο;

 

Θεωρώ ότι αφήνεις τον εαυτό σου απροστάτευτο σε βίαιες παρεμβάσεις όπως η περίδεση που πρότεινε η μαία και η λεκτική βία της φαρμακοποιού.

Οφείλεις στον εαυτό σου και στα παιδιά σου να προστατεύεσαι από τέτοιου είδους παρεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τελικά τις γάζες δεν τις ξαναέβαλα μια που γέμισα γύρω από το στήθος και την πλάτη όλο εκζέματα.

Θήλασα το μωρό για λίγο ίσα να ανακουφιστώ, αν και του κακοφάνηκε που τον έβγαλα.

Το στήθος παρέμενε μαλακό, ευτυχώς.

Δεν έκανα τίποτα άλλο.

Τώρα πλέον νομίζω ότι έχω αποθηλάσει. Δεν πονάω, δεν ξέρω βέβαια αν έχω γάλα ακόμα.

Χαίρομαι που δεν πήρα τα χάπια, αν και τα είχα παραγγείλει κιόλας.

Θα δρομολογήσω μόνο να κάνω έναν υπέρηχο κοντά στα Χριστούγεννα.

Είχα τους λόγους μου Αγλαϊα που ήθελα να αποθηλάσω. Εξάλλου είχα ξεκινήσει πολύ πριν τη διαδικασία.

Όσο για την φαρμακοποιό δεν της απάντησα γιατί θα λογομαχούσαμε (σε ήρεμο τόνο βέβαια) και δεν είχε κανένα νόημα. Εγώ τα παιδάκια μου τα θήλασα δεν άκουσα κανέναν. Εκείνη ας κάνει ότι καταλαβαίνει με τα δικά της. Αν ασχολούμασταν με τον καθένα θα είχαμε πάθει νευρικό κλονισμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγραψα και αλλου αλλα μαλλον εδω ενδεικνυται..

 

εχω αποθηλασει δυο εβδομαδες τωρα εντελως ομως το στηθος μου εχει παντα γαλα (δεν ειναι βαρυ και γεματο αλλα ειναι αισθητο το γαλα) .. ειμαι και εγκυος στον πρωτο μηνα και εκανα την ανοησια να φορεσω σουτιεν με μπανελα δυο μερες τωρα με αποτελεσμα και τα δυο στηθη να με πονουν στους αδενες και ιδιως το ενα απο τα δυο με εχει ταλαιπωρησει και οταν το ψηλαφιζω πιανω ογκους απο γαλα μαλλον οπου πονουν.. επειδη πλεον δεν θηλαζω πως μπορω να βοηθησω το στηθος μου να ανακουφιστει απο τον πονο και να υποχωρησουν οι ογκοι χωρις να χω περαιτερω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

και επισης.. απο την ημερα που αποθηλασα δεν εχω κανει κατι με το γαλα που εχω στο στηθος.. πρηζομουν τις πρωτες μερες αλλα υποχωρησε και απλα ειναι πιο ελαφρυ αλλα παντα με γαλα.. επρεπε να κανω κατι για αυτο? Εχω ηλεκτρικο θηλαστρο..για την παρουσα κατασταση που ποναω και εχω τους ογκους πρεπει να το χρησιμοποιησω? για ποσο και καθε ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο ή να κάνεις μασάζ και να βγάλεις λίγο;

Δοκίμασέ το. Εμένα με ανακούφισε.

 

για το θηλαστρο δεν ξερω, με το χερι κατι θα κανω αλλα οταν το χα παθει παρομοια τον καιρο που θηλαζα εβαζα το μωρο πιο πολυ ωρα στο στηθος αλλα και παλι μου περνε κανα δυο μερες να συνελθει.. τωρα δεν εχω και μεγαλη ροη..

κανω μασαζ και μαλλον θα προσπαθησω να βγαλω.. παντως ποναει στο σημειο εκει και ειναι αντιληπτο οπου και να το ακουμπησω..δεν βλεπω παντως κοκκινη περιοχη εκει..και ελπιζω να μη καταληξει ετσι..ειμαι και σε κατασταση που δεν μπορω να παρω ευκολα φαρμακα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

prosperous κάνε μασαζάκι απαλό, ώστε να αδειάσουν τα σωληνάκια, που έχουν μαζέψει το γαλατάκι, το έχω κάνει κι εγώ!!!

Με το καλό να έρθει και το επόμενο παιδάκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια κοριτσια και για τις ευχες..

 

τραβηξα με το χερι λιγο γαλα (δεν ξερω ποτε και καθε ποσο πρεπει να το κανω για να μην προκαλω αυξηση παραγωγης..) και ναι μεν ποναει η περιοχη το ιδιο αλλα ειναι πιο ανακουφισμενο..το πρωι αν συνεχιζει θα κανω ενα ζεστο ντους και μασαζ (κανω μασαζ ολο το απογευμα..) και αποψε δεν θα φοραω ουτε σουτιεν θηλασμου..

αντε να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ είμαι σήμερα στην δεύτερη μέρα του αποθηλασμού και το δεξί μου στήθος έχει γίνει σαν πεπόνι. Πάντα από αυτό είχα το περισσότερο γάλα. Στην μεγάλη μου κόρη είχα αποθηλάσει ομαλά χωρίς πρηξίματα, γάζες και φάρμακα, ήταν όμως και 2,2 ετών και έπινε και ξένο γάλα από 1 έτους. Η μικρή μου είναι 16 μηνών, δεν πίνει κανένα άλλο γάλα και ούτε και το δικό μου σε μπουκάλι αφού το βγάλω με το θήλαστρο. Μέχρι τον Σεπτέμβριο τα καταφέρναμε μια χαρά με το μπουκάλι αλλά άρχισε να βγάζει πίσω δόντια και υποφέρει πολύ και δεν δέχεται να πιει άλλο γάλα. Το θέμα όμως είναι πως δουλέυω και έχω άλλο ένα παιδάκι και δεν μπορώ από την ώρα που γυρνάω από την δουλειά έως να κοιμηθεί και άλλες 4-5 φορές το βράδυ να την θηλάζω. Μέσα σε 2 μήνες κουράστηκα με τον θηλασμό όσο δεν είχα κουραστεί 2 χρόνια με την μεγάλη...

Τώρα θα πάω να κάνω ένα ζεστό ντουζάκι και θα το μαλάξω απαλά για να αποσυμφορηστεί λιγάκι και να μπορέσω να φύγω. Φοράω τα σουτιέν θηλασμού απλά τα φοράω σφιχτά. Όχι χάπια, όχι γάζες.

Αγλαία αν μπορείς να μου δώσεις κάποια συμβουλή για να προστατεύσω τον εαυτό μου σε ακούω.... Διόρθωσε με αν κάνω κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

To σφιχτό σουτιέν είναι επικίνδυνο για μαστίτιδα.

Αποσυμφόριζε το στήθος πιο συχνά, μην το αφήνεις να πρήζεται τόσο.

Καλό είναι να πίνει και φασκόμηλο 4-5 φλιτζάνια τη μέρα μέχρι να αποθηλάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά αποθήλασα εντελώς φυσιολογικά.

Προχθές όμως με πονούσε πάλι το στήθος και είχε κομπάκια.

Δεν έδωσα σημασία αλλά χθες είδα την μπλούζα μου βρεγμένη και τότε διαπίστωσα ότι πάλι έτρεχαν και τα 2 μου στήθη γάλα.

Αγλαϊα είχες πει ότι για 2 μήνες μπορεί να έχουμε γάλα μετά τον αποθηλασμό αλλά τόσο πολύ ώστε να τρέχει;

Να ανησυχήσω ή όχι;

Επίσης η γεύση του γάλακτος είναι πάρα πολύ αλμυρή.(δοκίμασα μια σταγόνα για να δω μήπως ήταν τίποτα άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναμενόμενο να είναι αλμυρό το γάλα.

 

Γάλα μπορεί να έχεις για πολύ περισσότερο από δύο μήνες, μπορεί να έχεις και για χρόνια.

??????:shock::oops:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

To σφιχτό σουτιέν είναι επικίνδυνο για μαστίτιδα.

Αποσυμφόριζε το στήθος πιο συχνά, μην το αφήνεις να πρήζεται τόσο.

Καλό είναι να πίνει και φασκόμηλο 4-5 φλιτζάνια τη μέρα μέχρι να αποθηλάσεις.

 

Οκ, θα τα φοράω πιο χαλαρά. Πάντως σωστά δεν κάνω που φοράω σουτιέν χωρίς μπαλένες; Τελικά με απλή πίεση στο στήθος δεν έβγαινε πολύ γάλα και έβγαλα με το θήλαστρο, έφτασα ως 60ml και μετά σταμάτησα. Πόσο να βγάζω την ημέρα για να μειώσω την παραγωγή;

Από σήμερα άρχισα να πίνω φασκόμηλο, τώρα είμαι στην δεύτερη κούπα...

Αγλαία ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδια μια απο τα ιδια, το αριστερο μου στηθος με εχει πεθανει αλλα δεν ειναι σκληρο ουτε πολυ πρησμενο. Εχω βγαλει καποιες φορες λιγο με το χερι, μηπως τραυματιστηκε? Ποναω και κατω απο τη μασχαλη. Τι να κανω?

 

Ξεκινησα αποθηλασμο πριν λιγες εβδομαδες, αλλα δεν εγινε πολυ ομαλα.

-για ενα μηνα, θηλαζαμε μονο βραδυ αλλα πολλες φορες (οσες ξυπναγε)

-για τον επομενο, ενω ξεκινησα να προσπαθω να την θηλασω απο μια φορα σε τακτα διαστηματα αλλα οσο γινεται να τα αραιωνω, εκανε πολλη φασαρια τη νυχτα κι εκει που ειχαμε φτασει στις 2 μερες χωρις πρηξιματα, την ξαναθηλασα στη 1 μερα. Προσπαθω παλι να το κανω 2 μερες, και μετα να παμε στις 3 κοκ.

 

Φασκομηλο κανει να πινεις ενω θηλαζεις? Νομιζα οτι δεν κανει να το πινει το μωρο αλλα τελικα ο λογος ηταν οτι αραιωνει το γαλα??

 

Πλιζ πεστε μου....δεν με νοιαζει ποσο καιρο θα παρει, αρκει να μην παθει κατι το στηθος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απο τα ιδια, το αριστερο μου στηθος με εχει πεθανει αλλα δεν ειναι σκληρο ουτε πολυ πρησμενο. Εχω βγαλει καποιες φορες λιγο με το χερι, μηπως τραυματιστηκε? Ποναω και κατω απο τη μασχαλη. Τι να κανω?

 

Ξεκινησα αποθηλασμο πριν λιγες εβδομαδες, αλλα δεν εγινε πολυ ομαλα.

-για ενα μηνα, θηλαζαμε μονο βραδυ αλλα πολλες φορες (οσες ξυπναγε)

-για τον επομενο, ενω ξεκινησα να προσπαθω να την θηλασω απο μια φορα σε τακτα διαστηματα αλλα οσο γινεται να τα αραιωνω, εκανε πολλη φασαρια τη νυχτα κι εκει που ειχαμε φτασει στις 2 μερες χωρις πρηξιματα, την ξαναθηλασα στη 1 μερα. Προσπαθω παλι να το κανω 2 μερες, και μετα να παμε στις 3 κοκ.

 

Φασκομηλο κανει να πινεις ενω θηλαζεις? Νομιζα οτι δεν κανει να το πινει το μωρο αλλα τελικα ο λογος ηταν οτι αραιωνει το γαλα??

 

Πλιζ πεστε μου....δεν με νοιαζει ποσο καιρο θα παρει, αρκει να μην παθει κατι το στηθος.

 

Το φασκόμηλο μειώνει την παραγωγή - δεν "αραιώνει" το γάλα ούτε κάνει κακό στο μωρό. Απλά αν δεν θέλουμε να μειωθεί η παραγωγή μας δεν πρέπει να το πίνουμε.

 

Το θέμα σου απ' όσο καταλαβαίνω, δεν λύνεται με το φασκόμηλο όσο το μωρό δεν μειώνει τους θηλασμούς. Δηλαδή μην περιμένεις να μειώσεις την παραγωγή για να αποθηλάσει το μωρό - το αντίθετο πρέπει να συμβεί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...