Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΨΗΛΟΣ ΠΥΡΕΤΟΣ:ποσο να περιμενω πριν παω γιατρο?


Recommended Posts

2η μερα που η μικρη εχει 38,5 πυρετο ακατεβατο, χωρις αλλα συμπτωματα, και γκρινια φυσικα...

Πηρα τον παιδιατρο, εχει καιρο να μας δει, μας ειπε να περιμενουμε αλλη μια μερα...

Κι αν ειναι κατι σοβαρο??? Εσας, σε ποσες μερες σας λεει οτι πρεπει να δει τα μωρακια σας?

Τι μπορει να ειναι? Σερνεται καμμια ιωση στην Ελλαδα? Ειμαστε 10 μερες εδω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


περαστικα σας!!!

κι εμεις μια απο τα ιδια σημερα ομως εγω θα τον παω στην γιατρος μας γιατι ερχαιτε σ/κ.

συνηθως λενε 3 24ωρα κι αν δεν πεσει ο πυρετος τοτε πας να το δει ο γιατρος παντως ιωση ειναι κυκλοφορουν αρκετες!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

βασικα χαλαρωσε. 38,5 ειναι ναι ενας ''καλος''πυρετος αλλα οχι ετσι οπως το περιγραφεις. τα δικα μου χτυπανε 40αρια και. ποσο ειναι το μικρο σου? θελω να πω αν ειναι μεγαλουτσικο δε δειχνει κατι αλλο? πονο σε καποιο σημειο ας πουμε? συμφωνω με το γιατρο σου. συνηθως οτι και να ειναι μετα 2 μερες ειναι ξεκαθαρο ακομα και απο μια εξεταση. εμενα μια φορα στο τοσο το κανουν αυτο και μετα ετσι ξαφνικα εξαφανιζετε.. κανε υπομονη και δωσε μονο κανενα απλο αντυπηρετικο. ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο. φιλια και μη πανικοβαλεσε

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

και η δικια μου πριν απο κανα 15 μερες ειχε υψηλο πυρετο εφτασε μεχρι 39, τελικα φωναξαμε το γιατρο στο σπιτι μετα απο δυο μερες, και μας ειπε αμυγδαλιτιδα, μας εδωσε και αντιβιωση!!η δικια μου ειχε πολυ γκρινια και δεν μου ετρωγε καθολου!!!

παντως περαστικα σας και μην πανικοβαλεσε!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Λιζάκι...πόσο σε καταλαβαίνω...

τα διαστήματα μεταξύ των αντιπυρετικών αραιώνουν ή παραμένουν σταθερά?

Αν αραιώνουν είναι ένδειξη ότι περνάει....αν πάλι όχι εγώ θα έλεγα σήμερα να την πας...καθότι έρχεται ΣΚ. Να δει το λαιμό και τα αυτάκια της μήπως χρειαστεί αντιβίωση. Προφανώς όμως είναι ιωσούλα, όσο για τον πυρετό το 38,5 δεν είναι πάρα πολύ για παιδάκια. Εμείς συνήθως κάνουμε πάνω από 39. Περαστικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αραιωνουν τα διαστηματα, ανεβαινει πριν περασει το 5ωρο που μας ειπε αναμεσα στις δοσεις...

Πηρα τηλ και η γραμματεας του, ειπε οτι δεν χρειαζεται να παω σημερα!

Εχει καμμια κανενα καλο παιδιατρο, Χαλανδρι και περιχωρα? Αν ειναι να καλεσω καποιον αλλον, σε λιγες μερες εχει παλι ταξιδι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Και να μη χρειάζεται εσύ μπορεί να θέλεις να το πας για να είσαι ήσυχη. Δε θέλει να σου κλείσει ραντεβού??

Μακάρι να ήξερα παιδίατρο αλλά είμαι Θεσσαλονίκη. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση που έλειπε η δικιά μου η παιδίατρος την είχα πάει στα επείγοντα μια ιδιωτικής κλινικής. Άλλωστε δεν είναι κάτι σοβαρό...μπορείς να το πας σε όποια κλινική έχει παιδίατρο που εφημερεύει. (αυτό για να γλυτώσεις την ταλαιπωρία του δημόσιου).

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μας είναι στο πάτημα Χαλανδρίου Λίζα αν θές σου στέλνω με π.μ το τηλέφωνο της

 

Ευχαριστω AGE! Αν μπορεις σε παρακαλω στειλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν αραιωνει ο πυρετος καλο να σας δει!

ετσι περιμενα αρχες του χρονου, 3η μερα με πυρετο ο Β και 39αρια

καθυσηχαστικη αυτη, θα περασει κλπ κλπ

τον παω σε αλλον (ετυχε να αλλαζω παιδιατρο λογω ΤΕΒΕ)

Πυωδη αμυγδαλιτιδα τελικα!!!!

ψηθηκε 3 μερες ο κακομοιρης

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικός μου που αρρώστησε τη προηγούμενη εβδομάδα έκανε 38,5 πυρετό για τρείς μέρες που όμως με το depon έπεφτε για αρκετές ώρες. Είχε και φοβερές διάρροιες...

Link to comment
Share on other sites

και εμας συστήνει να τη δει αν το 2ο 24ωρο παραμενει υψηλός πυρετός. Και όταν δεν υπάρχει αλλο σύμπτωμα εκτός του πυρετού (μπούκωμα, καταρροή κτλ) τότε σίγουρα να τα βλέπει γιατρός

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί μπορεί να είναι ωτίτιδα ή αμυγδαλίτιδα. Επίσης κοιτάμε αν το μωρό όταν δεν έχει πυρετό είναι κεφάτο ή όχι. Αν και τότε είναι υποτονικό πάμε στο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σας τρομαξω απλα για να το χετε υποψη σας, ασχετα με το θεμα της Λιζας, θα σας πω τι μου πε προχθες μια γνωστη. Το 7 μηνων μωρακι της ξυπνησε τη νυχτα κι εδειχνε να πονουσε, τεντωνονταν και κλωτσουσε. Η μαμα το πηρε να κοιμηθουν μαζι. Οταν ξυπνησε το μωρο ειχε πυρετο , υποθετω τουλαχιστον 39, γιατι εφυγε καρφι για το νοσοκομειο, οπως τη συμβουλευσε ο γιατρος.

 

Εκει ανακαλυψαν οτι το μωρο ειχε παθει εγκολεασμο του εντερου, δεν ξερω να το εξηγησω ακριβως, θυμαμαι ομως οτι μου χε πει η παιδιατρος ειναι απο τις παρενεργειες του εμβολιου γαστρεντεριτιδας. Το εντερο ειχε γυρισει ολο, το μωρο ειχε αφυδατωθει στο στομα, και ειχαν δημιουργηθει λεμφαδενες στην κοιλια που φραξανε το εντερο. Θα πεθαινε αν δεν το προλαβαιναν και του εκαναν αναταξη εντερου. Στο τσακ γλυτωσε το χειρουργειο.

 

Καπως ετσι μου τα πε. Θεωρουν οτι το επαθε απο καποια ιωση που δεν εβγαλε συμπτωματα και δημιουργησε αυτους τους λεμφαδενες. (ειχε κανει το εμβολιο γαστρεντεριτιδας πριν 2 μηνες δεν ξερω αν μετα απο τοσο καιρο μπορει να κανει τετοια παρενεργεια, θα ρωτησω την παιδιατρο). Λενε οτι ειναι σπανιο αλλα συμβαινει σε μωρα 6 με 12 μηνων.

 

Εχετε το υποψη αν δειτε τετοια ανησυχητικα σημαδια να το κοιταξετε μην εφησυχαστειτε, εμενα με τρομαξε αρκετα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω 2 παιδιά, 6 & 5 χρονών. Αντιλαμβάνομαι την ανησυχία όλων των μητέρων αλλά ψυχραιμία. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δεν χρειάζεται όλες να θυμώμαστε τις πικρές στιγμές, δικές μας και μη... Κάποιες νέες μητέρες ταυτίζονται με κάθε τι που ακούνε!! Ιατρικώς και μόνον ιατρικώς τα βιβλία λένε: 3 ημέρες περιμένεις πριν πας στον γιατρό, αρκεί το μωρό να είναι ευδιάθετο και να τρώει κάπως καλά όταν πέφτει ο πυρετός. Εάν πάλι μία νέα μητέρα θέλει να αισθανθεί καλά η ίδια ότι έκανε ότι μπορούσε για το μωρό καλό είναι να επιμείνει σε ραντεβού με παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει δηλαδη αλλα συμπτωματα , ειναι πιο υποπτο???

 

υπάρχουν ιώσεις χωρίς συμπτώματα και δεν είναι απαραίτητα ωτίτιδες ή αμυγδαλίτιδες. Τα 2 παιδιά μου έχουν περάσει αρκετές τέτοιες. Κάποεις φορές τα συπτώματα εμφανίζονται λίγο αργότερα ως "ξέσπασμα" της ίωσης (δική μου παρατήρηση στα παιδιά μου)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν ιώσεις χωρίς συμπτώματα και δεν είναι απαραίτητα ωτίτιδες ή αμυγδαλίτιδες. Τα 2 παιδιά μου έχουν περάσει αρκετές τέτοιες. Κάποεις φορές τα συπτώματα εμφανίζονται λίγο αργότερα ως "ξέσπασμα" της ίωσης (δική μου παρατήρηση στα παιδιά μου)

 

Θα συμφωνήσω γι' αυτό και είπα ότι μπορεί να είναι ωτίτιδα ή αμυγδαλύτιδα. Παρόλα αυτά με 2 μέρες πυρετό, χωρίς άλλα συμπτώματα, που ανεβαίνει ανά 4ωρο - 5ωρο εγώ θα πήγαινα στο γιατρό.

Αν μη τι άλλο αν είναι κάτι από τα δύο να μην ταλαιπωρείται άλλη μια μέρα το μωρό. Εννοείται βέβαια ότι και αυτά δεν είναι κάτι τραγικό...μια αντιβίωση και περνάνε. Και φυσικά δε χρειάζεται να πανικοβάλλουμε τις νέες μανούλες;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο αν είναι κάτι από τα δύο να μην ταλαιπωρείται άλλη μια μέρα το μωρό. Εννοείται βέβαια ότι και αυτά δεν είναι κάτι τραγικό...μια αντιβίωση και περνάνε. Και φυσικά δε χρειάζεται να πανικοβάλλουμε τις νέες μανούλες;)

 

με όλο το σεβασμό... η αντιβίωση είναι για σημαντικές περιπτώσεις και όχι για μία απλή ίωση. Τα παιδιά δεν ταλαιπωρούνται περισσότερο απ΄ ότι οι μεγάλοι. Εμένα τα παιδιά μου δεν έχουν πάρει αντιβίωση ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ εδώ και 6 & 5 χρόνια αντίστοιχα ;) αλλά επέλεξα να ταλαιπωρηθώ τη νύχτα με ξενύχτια και δροσερά μπανάκια για 1 χρόνο περίπου. Έτσι τώρα σπάνια αρρωσταίνουν.:D

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο αν είναι κάτι από τα δύο να μην ταλαιπωρείται άλλη μια μέρα το μωρό. Εννοείται βέβαια ότι και αυτά δεν είναι κάτι τραγικό...μια αντιβίωση και περνάνε. Και φυσικά δε χρειάζεται να πανικοβάλλουμε τις νέες μανούλες;)

 

με όλο το σεβασμό... η αντιβίωση είναι για σημαντικές περιπτώσεις και όχι για μία απλή ίωση. Τα παιδιά δεν ταλαιπωρούνται περισσότερο απ΄ ότι οι μεγάλοι. Εμένα τα παιδιά μου δεν έχουν πάρει αντιβίωση ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ εδώ και 6 & 5 χρόνια αντίστοιχα ;) αλλά επέλεξα να ταλαιπωρηθώ τη νύχτα με ξενύχτια και δροσερά μπανάκια για 1 χρόνο περίπου. Έτσι τώρα σπάνια αρρωσταίνουν.:D

 

στην ωτίτιδα και στην αμυγδαλίτιδα νομίζω ότι αναφέρεται όπου συνήθως δίνουν αντιβίωση. στην απλή ίωση ελάχιστοι γιατροί πλεόν δίνουν αντιβιώσεις

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

για ωτίτιδα και λοιπά οκ η αντιβίωση (αν και παρατηρείται ότι κάποιες φορές δημιουργείται μία ευαισθησία στα μωρά όταν ξεκινάνε αντιβίωση για τέτοιους λόγους)... Α! μάλλον θα σοκάρω πολλές μανούλες εάν πω ότι δεν έχουν περάσει τα παιδιά μου τίποτα από αυτά γιατί κάνουν ... ομοιοπαθητική! :shock::idea:

Πάντως, όπως και να έχει, για να είμαστε εντός θέματος: εάν υπάρχει άγχος από τη μαμά και επειδή έρχεται Σ/Κ καλό είναι να πάει στον παιδίατρο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις...

Εχθες τελικα δεν βρηκα γιατρο να ερθει σπιτι. Μου ειπαν οτι δεν χρειαζοταν αλλα αν ειχα αγχος, να περναγα απο εκει, αλλα δεν ηθελα να τη βγαλω εξω και να περιμενω, μην ταλαιπωρηθει χειροτερα.

 

Τελικα εχει ακομα πυρετο, αλλα πιο αραια. Το κακο ειναι οτι αρχισε να βηχει :(. Μου ειπαν να την κρατησω σπιτι και πολλα υγρα κλπ αλλο ενα 24ωρο και βλεπουμε, σερνεται ιωση με πυρετο μαλλον αυτο εχουμε.

 

Αν καμμια αλλη εχει παρομοια συμπτωματα, να ξερει οτι μαλλον αυτο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ! Εμείς. Ξεκινήσαμε με καταρροή και βήχα και μας ανέβασε πυρετό που τη νύχτα γίνεται χειρότερος. Μέσα στη μέρα τη βγάλαμε με δεκατάκια... Depon και μπανάκια και πολύ υπομονή :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις...

Εχθες τελικα δεν βρηκα γιατρο να ερθει σπιτι. Μου ειπαν οτι δεν χρειαζοταν αλλα αν ειχα αγχος, να περναγα απο εκει, αλλα δεν ηθελα να τη βγαλω εξω και να περιμενω, μην ταλαιπωρηθει χειροτερα.

 

Τελικα εχει ακομα πυρετο, αλλα πιο αραια. Το κακο ειναι οτι αρχισε να βηχει :(. Μου ειπαν να την κρατησω σπιτι και πολλα υγρα κλπ αλλο ενα 24ωρο και βλεπουμε, σερνεται ιωση με πυρετο μαλλον αυτο εχουμε.

 

Αν καμμια αλλη εχει παρομοια συμπτωματα, να ξερει οτι μαλλον αυτο θα ειναι.

 

Λιζα περαστικα σας. Ελπιζω σημερα η μικρη να ειναι καλυτερα. Λοιπον γενικα οι γιατροι λενε οτι πας μετα απο 3 μερες. Ειδικα στο Βελγιο δεν βρισκεις παιδιατρο στο τηλεφωνο εκτως απο τις ωρες που δουλευει η γραμματεια τους (αφηνεις μυνημα και ισως σου τηλεφωνισουν). Συνηθως σου προτινουν να πας στα επειγοντα, αυτα τουλαχιστον εφημερευουν/διανυκτερευουν καθε μερα σε ολα τα νοσοκομια οπου σε βλεπει γενικης ιατρικης αλλα παλι αν δεν εχει περασει το τριημερο δεν κανουν κατι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις...

Εχθες τελικα δεν βρηκα γιατρο να ερθει σπιτι. Μου ειπαν οτι δεν χρειαζοταν αλλα αν ειχα αγχος, να περναγα απο εκει, αλλα δεν ηθελα να τη βγαλω εξω και να περιμενω, μην ταλαιπωρηθει χειροτερα.

 

Τελικα εχει ακομα πυρετο, αλλα πιο αραια. Το κακο ειναι οτι αρχισε να βηχει :(. Μου ειπαν να την κρατησω σπιτι και πολλα υγρα κλπ αλλο ενα 24ωρο και βλεπουμε, σερνεται ιωση με πυρετο μαλλον αυτο εχουμε.

 

Αν καμμια αλλη εχει παρομοια συμπτωματα, να ξερει οτι μαλλον αυτο θα ειναι.

 

Περαστικά σας, αυτή την ίωση περάσαμε κ εμείς κ ο βήχας ξεκίνησε λίγες μέρες μετά τον πυρετό κ κράτησε αρκετές μέρες, πάνω από βδομάδα. ευτυχώς δεν μας έκανε κάτι άλλο. Πολύ φυσιολογικό ορό για να ρευστοποιούνται οι βλένες.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...