Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΣ Γ ΕΠΙΠΕΔΟΥ (DOPPLER ΚΥΗΣΕΩΣ)


Recommended Posts

Γεια σας μέλλουσες μανούλες!

 

Έχω μια ερωτησούλα! Είμαι στην 32η εβδομάδα και ο γιατρός μου μου συνέστησε να κάνω και τον υπέρηχο γ επιπέδου το λεγόμενο ντόπλερ κυήσεως! (χωρίς να υπάρχει καμία ανησυχία απλά μου είπε ότι το κάνει το 60 -70 % των εγκύων ). Ποια η γνώμη σας για την χρησιμότητα αυτής της εξέτασης; Δίδεται και εδώ DVD; Πόση ώρα διαρκεί αυτή η εξέταση; Γνωρίζετε το κόστος της και σε ποιόν ενδείκνυται να την κάνεις στην Θεσσαλονίκη? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω τίποτα γι'αυτήν την εξέταση - η γιατρός μου δεν μου ανέφερε τίποτα! Όμως αν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες με την αυχενική διαφάνεια και το β' επιπέδου, ίσως να έπρεπε να πας σε κάποιον που έχει το πιστοποιητικό για "fetal medicine". Αυτό το έχουν : σίγουρα ο γιατρός που κάνει αυχενική διαφάνεια και β' επιπέδου στο κέντρο του Πράπα (Ιάκεντρο, στη Χαριλάου)-είναι πολύ καλός, και νομίζω η Ψαρρά και ο Αθανασιάδης.

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μπουμπουκακι!!!με το καλο να υποδεκτεις το μωρακι σου!!!

 

εγω την εκανα αυτην την εξεταση οταν ημουν στην 31η εβδομαδα!!!η γιατρος ηθελε να δει με αυτη την εξεταση αν το μωρο τρεφεται καλα απο εμενα και αν ειναι "χαρουμενο"(αν μπορει να παραμεινει για πολυ καιρο ακομα στην κοιλια)!!!ουσιαστικα ειδε τις αρτηριες του ομφαλιου λωρου αν δινουν και παιρνουν αιμα και πως ειναι τα πραγματα μεσα στην μητρα!!!επισης αυτο που βλεπουν ειναι και την ωριμανση του πλακουντα!!!δεν μπορουν να δουν ολα τα οργανα του μωρου ευκολα γιατι ειναι ηδη αρκετα μεγαλο αυτα τα βλεπουν στην β-επιπεδου!!

εγω το εκανα στον αθανασιαδη και πληρωσα 160 ευρω!!για dvd δεν ρωτησα!!!

 

με το καλο!!!!ελπιζω να βοηθησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για την χρησιμότητα αυτής της εξέτασης........

 

.........και ένας απλός υπέρηχος - που καλύπτεται από το ασφαλιστικό σου ταμείο - κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά!!!!!! βάρος, θέση, ποσότητα αμνιακού, κατάσταση πλακούντα και λώρου είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν.

........όλα τα άλλα τα έχεις δει στο β' επιπέδου

 

άλλωστε στην τριανταφεύγα εβδομάδα και κάτι γενετικό ή οτιδήποτε να έχει ξεφύγει στον β' επιπέδου, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να γεννήσεις (σόρρυ για το ωμό)

 

δηλαδή τι επειδή είναι κάτι που το κάνουν "όλες" δεν σημαίνει ότι είναι αιτιολογία να το κάνω κι εγώ!!!!!!!!

 

δεν έκανα σε καμία από τις τρεις εγκυμοσύνες μου ντόπλερ και χαίρομαι για αυτό!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Χαρη σε αυτον τον υπερηχο σωθηκε το μωρακι μου. Ειχε σταματησει να τρεφεται σωστα, δε γινοταν σωστη αιματωση, δεν υπηρχε αρκετο αμνιακο υγρο και το μωρο κατα τη διαρκεια της εξετασης εκανε ταχυκαρδιες εντονες. Γεννησα ενα προωρο μωρακι στις 32+4 μερες το οποιο θα ειχα χασει ανα πασα στιγμη απο αιφνιδιο ενδομητριο θανατο και δε θα επαιρνα χαμπαρι. Να τον κανεις χωρις 2η σκεψη. Ειναι μεν προαιρετικος αλλα ολο και κατι θα προσφερει για να τον προτεινουν ολοι σχεδον οι γιατροι. Με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρη σε αυτον τον υπερηχο σωθηκε το μωρακι μου. Ειχε σταματησει να τρεφεται σωστα, δε γινοταν σωστη αιματωση, δεν υπηρχε αρκετο αμνιακο υγρο και το μωρο κατα τη διαρκεια της εξετασης εκανε ταχυκαρδιες εντονες. Γεννησα ενα προωρο μωρακι στις 32+4 μερες το οποιο θα ειχα χασει ανα πασα στιγμη απο αιφνιδιο ενδομητριο θανατο και δε θα επαιρνα χαμπαρι. Να τον κανεις χωρις 2η σκεψη. Ειναι μεν προαιρετικος αλλα ολο και κατι θα προσφερει για να τον προτεινουν ολοι σχεδον οι γιατροι. Με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου...

 

θα συμφωνήσω απόλυτα. Με έναν απλό υπέρηχο δε φαίνονται αυτά που φαίνονται στο Doppler. Εξάλλου doppler μπορούν να κάνουν μόνο γιατροί που είναι πιστοποιημένοι από το fetal medicine foundation. Αν ο γιατρός σου λέει να το κάνεις, τότε να το κάνεις... Με το καλό το νινάκι...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις άμεσες απαντήσεις!!! Τελικά θα τον κάνω τον υπέρηχο διότι από ότι βλέπω είναι αρκετά σημαντικός ! Εύχομαι και εγώ με την σειρά μου σε όλες σας καλή λευτεριά ! Να έχουμε έναν εύκολο τοκετό όλες και τα μωράκια μας να είναι υγιέστατα! :P

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoukaki29 γεια σου

οι 3 υπερηχοι που υποχρεωτικα πρεπει να κανουμε ειναι η εξης

1) αυχενικη

2) β επιπεδου

3) γ επιπεδου αναπτυξη εμβρυου .

ειναι πολυ σημαντικο να την κανουμε ολες για να ξερουμε εαν τρεφετεαι καλα και ποσο κιλα εχει παρει .

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θα σου πρότεινα να τον κάνεις... για να σου το ζητάει ο γιατρός σου, κάποιο λόγο θα έχει!

εγώ έχω κάνει ήδη 2 φορές και θα κάνω σίγουρα άλλη μία αυριο στο καθορισμένο ραντεβού (ο γιατρός μου είναι πιστοποιημένος και έχει το ανάλογο μηχάνημα, οπότε ξεκινήσαμε και μου έκανε πρώτη φοράσ την 26η εβδομάδα! τώρα είμαι 34η). δε με χρεώνει επιπλέον βέβαια, οπότε δε μπορώ να σε διευκολύνω σ' αυτό το θέμα!

 

με το καλό να υποδεχτείς το νινάκι σου!!!

Η ζωή έχει τη γεύση που της δίνεις

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα και εγώ να το κάνεις, ελέγχουν την γήρανση του πλακούνται και την κυκλοφορία στην ομφαλική αρτηρία μεταξύ άλλων. Η χρήση της εξέτασης είναι για να δούνε πόσο καιρό μπορεί να παραμείνει με ασφάλεια το μωρό στην μήτρα. Είχα κάνει την πρώτη στις 30 εβδομάδες και μέχρι το τέλος έκανα άλλες 2 φορές γιατί είχα οριακά χαμηλό αμνιακό υγρό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω το ειχα κανει και ανακαληψαμε οτι ο πλακουντασ ειχε παθει γηρανση νΙΙΙ και δεν μπορουσε να τραφει το μωρο οποτε αναγκατστηκα εκανα καθε βδομαδα dopler για να δουμε ποσο ακομα θα αντεξει το μωρο μετα απο 3 εβδομαδες μου το πηρανε

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

Εγω που έχω πρόβλημα (μονήρης ομφαλική αρτηρία) και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σταματήσει να αναπτύσσετε το μωρό, ο γιατρός μου είπε οτι θα κάνουμε οποσδήποτε. Και απο οτι κατάλαβα οχι μόνο μια εξέταση.

Μάλιστα, θεωρεί αυτήν την εξέταση απαραίτητη ενώ τον υπέρηχο καρδιάς άσκοπο.

 

Πολλές φορές είναι καλό να κάνουμε κάποιες έξετάσεις για να αισθανόμαστε εμείς καλύτερα. Να βλέπουμε οτι το μωράκι είναι οκ.

Είναι παράλογο, το ξέρω, αλλά για παράδειγμα, εγώ τον υπέρηχο καρδιάς, ενώ μου έλεγε ο γιατρός οτι ήταν περιττός, ήθελα να τον κάνω.

Τον έκανα, έδειξε τα αναμενόμενα. Εγά απο τότε όμως πετάω.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις περισσότερες προλαλήσασες και χάρηκα πολύ με την απόφασή σου να κάνεις τελικά το doppler!!

Εγώ έκανα doppler στην 31η εβδομάδα και βρέθηκε ελαφρώς μειωμένο αμνιακό υγρό (11,97). Μου συνέστησαν επανέλεγχο στην 33η εβδομάδα. Πήγα χθες και το αμνιακό μειώθηκε πάλι, κατά λίγο βέβαια (11,01). Πάλι επανέλεγχος την ερχόμενη Τρίτη...

Στο ιατρείο του γιατρού μου, παρόλο που έχει πολύ καλό υπέρηχο και γνωρίζει να τον χειρίζεται και να τον διαβάζει, μια χαρά φαινόταν το αμνιακό υγρό!...

Εγώ τα doppler τα κάνω στο ΜΗΤΕΡΑ, διαρκούν λίγη ώρα κάθε φορά και το κόστος εξαρτάται από το είδος. Την πρώτη φορά που ήταν λεπτομερέστατο το doppler διήρκεσε 10-15' και κόστισε 110 ευρώ. Χθες που ήταν επαναληπτικό διήρκεσε 10' και κόστισε 68 ευρά!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Τa doppler (ομφαλικης και κοιλιακης αρτηριας) ειναι απο τις πιο σημαντηκες εξετασεις της εγκυμοσυνης.Βλεπεις την ροη του αιματος προς το μωρο ,αν τρεφεται δηλ. σωστα.

Εγω το εκανα στον Αποστολο Μπυρο και μου πηρε 80ε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

popi, το αμνιακό είναι απαραίτητο για την αναπνοή και κατά συνέπεια την επιβίωση του μωρού... Νομίζω ότι είναι μια χαρά από 13 μέχρι κάποιο νούμερο, 20 νομίζω. Δλδ αν κάποια κοπέλα με ολιγάμνιο διαβάσει τις τιμές μου, θα γελάει: 11,1 που έχω τώρα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, απλά θέλει παρακολούθηση για να μην μειωθεί κι άλλο και σε συνάρτηση με τον διαβήτη κύησης που έχω ανεβάσει αυτό κάνει πιο επιβεβλημένη την παρακολούθηση του αμνιακού...

Όταν λοιπόν οι γιατροί επιβεβαιώσουν ολιγάμνιο και μετά από παρακολούθηση δουν ότι αυτό μειώνεται σε επικίνδυνο βαθμό, τότε προγραμματίζουν τοκετό, αναλόγως τις παραμέτρους που αντιμετωπίζουν κάθε φορά. Αναλόγως δλδ την εβδομάδα κύησης, οι γιατροί θέλουν εννοείται να τραβήξουν όσο περισσότερο μπορούν την εγκυμοσύνη. Αν το αμνιακό μειωθεί δραματικά και κινδυνεύει το παιδί, ακόμα και στις 28 εβδομάδες το φέρνουν στον κόσμο, έστω πρόωρα...

Ο δικός μου γιατρός ευελπιστεί να φτάσω στον μήνα μου (7/9), αλλά και πάλι αυτή την στιγμή που μιλάμε, στις 34 εβδομάδες η μπέμπα είναι 2,5+ κιλά. Δλδ έχει τέλειο βάρος, δεν υπάρχει κίνδυνος διασωλήνωσης. Απλά θέλει να περάσουν οι 12 αυτές ημέρες!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου clelia καλο θα ηταν καλο να ξεκουραζεσαι ωστε να μην χανει αμνιακο υγρο το μωρο, και ισως ο γιατρος σου σου προτηνει να κανεις δυο ενεσεις κορντιζονης που βοηθουν το μωρο στα πνευμονια του

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

ARTY κοριτσάκι μου μην ανησυχείς!! Δεν κάνω τπτ δουλειές, έχω καθαρίστρια, μου σιδερώνει κιόλας. Το μόνο που κάνω είναι μαγείρεμα (που σιγά, δεν είμαι όρθια από πάνω από την κατσαρόλα) και σιδέρωμα της μπέμπας μου, αλλά ΚΑΘΙΣΤΗ!! Όσο για την κορτιζόνη, έχω ήδη κάνει 2 φορές από 2 αμπούλες κορτιζόνη την φορά: μία την περασμένη εβδομάδα και μία χθες!! Αν προσθέσεις και τις ηπαρίνες που κάνω μία φορά την ημέρα από την 4 εβδομάδα και τις ινσουλίνες που κάνω μία φορά επίσης, αλλά από τις 11/8, εδώ το καλό πρεζάκι :D:p

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Μολις πριν μια ωρα γυρισα απο το Ιασω εκανα Ντομπλερ και ΝΣΤ μου στοιχισε το συνολο 60 ευρω κι αυτο γιατι εχω κανει ολες τις εξετασεις μου εκει , αυχενικη , β επιπεδου & ΡΡΑ κακι μου δωσανε μια καρτα οτι και καλα οταν γεννησω να την δωσω εχω καπου στα 150 ευρω σ'εξετασεις εκπτωση και στον τοκετο ενα ποσο εχω εκπτωση ... εμεινα λιγο λαλακας δεν το ηξερα αλλα δεν μου κακοπεσε κιολας ;):P:p:p

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Μολις πριν μια ωρα γυρισα απο το Ιασω εκανα Ντομπλερ και ΝΣΤ μου στοιχισε το συνολο 60 ευρω κι αυτο γιατι εχω κανει ολες τις εξετασεις μου εκει , αυχενικη , β επιπεδου & ΡΡΑ κακι μου δωσανε μια καρτα οτι και καλα οταν γεννησω να την δωσω εχω καπου στα 150 ευρω σ'εξετασεις εκπτωση και στον τοκετο ενα ποσο εχω εκπτωση ... εμεινα λιγο λαλακας δεν το ηξερα αλλα δεν μου κακοπεσε κιολας ;):P:p:p

Φωτεινή ημουν και εγώ στο Ιασώ χθες για ντόπλερ και αιματολογικές την ίδια ώρα με εσένα- μικρός ο κόσμος τελικά!!!!!Πλήρωσα και εγώ 60 ευρώ και μου είπαν τα ίδια.Μου έδωσαν και δωράκι με κάποια πράγματα......!!!!!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή ημουν και εγώ στο Ιασώ χθες για ντόπλερ και αιματολογικές την ίδια ώρα με εσένα- μικρός ο κόσμος τελικά!!!!!Πλήρωσα και εγώ 60 ευρώ και μου είπαν τα ίδια.Μου έδωσαν και δωράκι με κάποια πράγματα......!!!!!

Κι εμενα μοιυ δωσανε δωρακι χαχαχαχα

 

 

λες να καθομασταν και διπλα διπλα ???

Εγω 11:00 ειχα ραντεβου μπηκα στις 11:20 και τελειωσα στις 13:30 περιπου...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια εγώ έκανα το ντοπλερ στο μητέρα 110 ευρώ, την Τετάρτη που μας πέρασε 25/8. είμαι 37 εβδομάδων. Ο μπέμπης μας είναι 3.02 κιλά έχει πάρει θέση αλλά δεν έχει μπει ακόμα στην λεκάνη. όλα ήταν καλά, αμνιακό υγρό, τα ντοπλερ, πλακούντας, ομφάλιος λώρος, κτλ. το μόνο που του βρήκαν είναι 3 κύστες 3 cm στο δεξιό του νεφρακι και μας συνέστησαν μια ουρολογική εξέταση την τέταρτη μέρα ζωής του. Καλή λευτεριά σε όλες μας.

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...