Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λετε να εχει αντισωματα για την ανεμοβλογια?


mmdad

Recommended Posts

Θηλασα τον μικρουλι μου για 9 μηνες και τον 10 το εκοβα σιγα σιγα. Τωρα ο μεγαλος εχει ανεμοβλογια αν και εμβολιαστικε (αλλο θεμα αυτο). Υπαρχει περιπτωση ο μικρος να εχει αντισωμτα απο μενα? Εγω την εχω περασει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


to γαλα σιγουρα δεν δινει στο παιδι αντισωματα για τις παιδικες αρρωστιες.οταν κυοφορουσα την κορη μου στον 7ο μηνα κολησα ανεμοβλογια απο τον γιο μου και η κορη μου εχει τα αντισωματα γτ την περασε μεσα στην κοιλια οντας εμβρυο ακομη.το γαλα μας δινει αντισωματα για ιους και ενυσχυει την χλωριδα του εντερου και αλλα πολλα αλλα δεν δινει τπτ απο τις παιδικες αρρωστιες που εχουμε περασει.αν το κολησε το ζορι ειναι 14 μερουλες,η επωαση ειναι 4μερες πανω κατω αν θυμαμε καλα,καλα κουραγια και αυτα περνανε μην στεναχωριεσε.κανοντας το εμβολιο δεν αποτρεπεις την αρρωστια απλα την περνας ποιο ελαφρια.βαζεις κοιμησμενα μικροβια ανεμοβλογιας μεσα στο σωμα σου και ο οργανισμος σου τα αρχειοθετει,οποτε εχει δημιουργησει τα απαρετητα αντισωματα σε περιπτωση εισβολης απο αυτα και δεν καθυστερει στην καταπολεμηση τους.αυτο κανουμε με τον εμβολιασμο στην ουσια

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Η μεγάλη μου κόρη, 4,5 χρονών, κόλλησε ανεμοβλογιά. Το εμβόλιο δεν το έχει κάνει. Το έχει κάνει όμως η δεύτερη κόρη μου, 2 χρονών.

 

Ο μεγάλος μου φόβος είναι η τρίτη κόρη που είναι μόλις 40 ημερών. Τι ξέρετε γι αυτές τις περιπτώσεις; Εγώ και ο άντρας μου το περάσαμε όταν ήμασταν παιδιά και το βρέφος θηλάζει αποκλειστικά.

 

Επίσης σε τρεις εβδομάδες ταξιδεύουμε με το αεροπλάνο για Αθήνα. Είναι ασφαλές;

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μιας φίλης το πέρασε τριών μηνών με (4) τέσσερα σπυράκια. Θήλαζε κι εκείνη αποκλειστικά. Τώρα για το για πόσο καιρό κολλάει πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου. Στείλε ένα πμ στον Παπαβέντση μήπως μπορεί να σε βοηθήσει. (και αν θέλεις πόσταρε εδώ μια περίληψη να μάθουμε και τίποτα). Περαστικά σας!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Εχω ενα μωρακι 7 μηνων που θηλαζει αποκλειστικα (εκτος των στερεων τροφων)και η μητερα μου (δηλαδη η γιαγια της)εχθες διαγνωστηκε με ερπη ζωστηρα(ανεμοβλογια)Εχω καταστεναχωρεθει γιατι τις προηγουμενες μερες τις περασαμε μαζι και ηταν αρκετη ωρα με το μωρο.Φοβαμαι μην της το εχει μεταδοσει...Τι να κανω?Ποσο επικινδυνο ειναι?Το εχει περασει καποιο μωρο τοσο μικρο?

Link to comment
Share on other sites

Ο έρπης ζωστήρας μεταδίδεται αν κάποιος ακουμπήσει τα εξανθήματα. Ακούμπησε το μωρό;

Οχι δεν ακουμπησε,αλλα διαβαζα στο ιντερνετ οτι μεταδιδεται και μεσω του αναπνευστικου ,δηλαδη με σταγονιδια οπως μια κοινη γριπη .Γι'αυτο αγχωθηκα τοσο πολυ....Παιρνω τηλεφωνο και τον παιδιατρο απο το πρωι για να τον ρωτησω και δεν τον βρισκω.Βεβαια σκεφτομαι κι ολες εκεινες τις μανουλες που εχουν ενα παιδακι 4-5 χρονων και ενα μωρακι,τί κανουν αν το μεγαλο περασει παιδικη αρρωστια?Αν κολλουσε τοσο ευκολα ολα τα δευτερα αδερφακια δε θα αρρωσταιναν αμεσως?.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ακουμπησε,αλλα διαβαζα στο ιντερνετ οτι μεταδιδεται και μεσω του αναπνευστικου ,δηλαδη με σταγονιδια οπως μια κοινη γριπη .Γι'αυτο αγχωθηκα τοσο πολυ....Παιρνω τηλεφωνο και τον παιδιατρο απο το πρωι για να τον ρωτησω και δεν τον βρισκω.Βεβαια σκεφτομαι κι ολες εκεινες τις μανουλες που εχουν ενα παιδακι 4-5 χρονων και ενα μωρακι,τί κανουν αν το μεγαλο περασει παιδικη αρρωστια?Αν κολλουσε τοσο ευκολα ολα τα δευτερα αδερφακια δε θα αρρωσταιναν αμεσως?.... :confused:

Ο έρπης ζωστήρας δεν είναι το ίδιο πράγμα με την ανεμοβλογιά. Για τι από τα 2 ψάχνεις στο ιντερνετ?. Έχω και γω την εντύπωση ότι ο έρπης ζωστήρας κολλάει μόνο αν ακουμπήσεις το εξάνθημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μωρακι 7 μηνων που θηλαζει αποκλειστικα (εκτος των στερεων τροφων)και η μητερα μου (δηλαδη η γιαγια της)εχθες διαγνωστηκε με ερπη ζωστηρα(ανεμοβλογια)Εχω καταστεναχωρεθει γιατι τις προηγουμενες μερες τις περασαμε μαζι και ηταν αρκετη ωρα με το μωρο.Φοβαμαι μην της το εχει μεταδοσει...Τι να κανω?Ποσο επικινδυνο ειναι?Το εχει περασει καποιο μωρο τοσο μικρο?

 

Ο ερπης ζωστηρας μεταδίδεται μέσω του υγρού απο τις φυσαλιδες του εξανθηματος.Αν η γιαγιά ξεκινήσει αντιιικα μέσα σε 48 ώρες και αρχίζει και υποχωρεί το εξανθημα δεν υπάρχει φόβος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις μιλησα με τον παιδιατρο.Οταν καποιος περναει ανεμοβλογια μικρος ειναι πιθανο μετα απο καποιες δεκαετιες αν βρισκεται σε κατασταση στρες ή με πεσμενο ανοσοποιητικο να του εμφανιστει με τη μορφη του ερπη ζωστηρα.

Μου ειπε να μην την φερω σε επαφη με τη γιαγια για τις επομενες 3 εβδομαδες και το αν εχει κολλησει θα φανει μεσα στις επομενες 7-20 μερες.Με καθησυχασε οτι δεν υπαρχει κινδυνος και εκανε και χιουμορ λεγοντας πως θα ηταν καλυτερο να εχει κολλησει για να γλιτωσουμε το εμβολιο μεσα στους επομενους μηνες μιας και θα εχει αντισωματα για μια ζωη...Ηρεμησα λιγο μπορω να πω.

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις αμεσες απαντησεις σας!!!Καλο μηνα σε ολες! :D

Link to comment
Share on other sites

Και η ανεμευλογιά και ο έρπητας ζωστήρας παύουν να μεταδίδονται όταν όλα τα εξανθήματα κάνουν "κρούστα", δηλαδή πολύ-πολύ νωρίτερα από τις 3 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...