Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

κοριτσια για σας...

εχω ενα προβληματακι.....εχω ενα μωρακι 5μηση μηνων , θηλαζω και απο τοτε που γεννησα δεν εχω ορεξη και δεν θελω καθολου να εχω ερωτικη επαφη.....τι να κανω??? ειναι φισιολογικο???:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια για σας...

εχω ενα προβληματακι.....εχω ενα μωρακι 5μηση μηνων , θηλαζω και απο τοτε που γεννησα δεν εχω ορεξη και δεν θελω καθολου να εχω ερωτικη επαφη.....τι να κανω??? ειναι φισιολογικο???:?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μάλλον είναι που λένε επιλόχια κατάθληψη....Είναι μάλλον φυσιολογικό για ένα συγκεκριμένο διαστημα....Αν κρατήσει καιρό έχω ακούσει ότι πρέπει να απευθυνθείς σε ψυχολόγο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου,

νομίζω πως ειναι απολυτα φυσιολογικό αυτό που νιώθεις και ειναι απολυτα λογικό αφού το μωράκι σου ειναι ακόμα μικρο, θηλάζεις αποκλειστικά κ η κουρασή σου ειναι μεγάλη...

 

Η επιλόχια κατάθλιψη δεν γνωρίζω αν επηρρεάζει το ερωτικό κομμάτι αλλά δεν θεωρώ ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο σε εσένα... η επιλοχια κατάθλιψη ειναι σίγουρα μια σοβαρότερη κατάσταση από την έλλειψη επιθυμίας

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσιολογικότατο!!!

Κι εμένα έκανε ένα χρόνο να μου ξαναέρθει...

Στο μεταξύ όμως το συζήτησα με τον αντρούλη μου και του έκανα το χατήρι για μερικά χάδια, αλλά κι εκείνος μου έκανε το χατήρι, κάθε φορά να προχωράει μόνο όσο εγώ ένιωθα καλά.

Ήταν δύσκολο, αλλά τελικά βοήθησε πολύ τη σχέση μας.

Κουράγιο και να χαίρεσε το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο!!!

Κι εμένα έκανε ένα χρόνο να μου ξαναέρθει...

Στο μεταξύ όμως το συζήτησα με τον αντρούλη μου και του έκανα το χατήρι για μερικά χάδια, αλλά κι εκείνος μου έκανε το χατήρι, κάθε φορά να προχωράει μόνο όσο εγώ ένιωθα καλά.

Ήταν δύσκολο, αλλά τελικά βοήθησε πολύ τη σχέση μας.

Κουράγιο και να χαίρεσε το μωράκι σου!

 

 

ευτυχως και εγω εχω τον αντρα μου που φυσικα το συζητησαμε και ειναι διπλα μου... τοσο διπλα που αισθανομαι ενοχες.....αλλιως......:?

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι επιλοχειο καταθληψη εκτος και ειχε και αλλα πολλα συμπτωματα και δεν πας σε ψυχολογο γιατι θα κανει χρονια να περασει ο γυναικολογος σε στελνει σε ψυχιατρο και εισαι περδικι σε 1 μηνα.τελος παντων μια χαρα φυσιολογικο ειναι θα σου ερθει σιγα σιγα αν οχι το ψαχνεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Προσωπικα εχω δωσει τη δικη μου εξηγηση η οποια νομιζω πως στεκει κιολας. Ως θηλαζουσα δεν εχω περιοδο, εφοσον δεν εχω περιοδο,δεν ειμαι γονιμη και λειτουργω σα μοναδα παραγωγης γαλακτος και οχι σαν γυναικα,επομενως διαθεση,γιοκ. Οταν επιστρεψει η θηλυκη μου φυση,θα φερει μαζι και τη γονιμοτητα μου η οποια με τη σειρα της θα φερει και τη χαμμενη μου λιμπιντο.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εγω μεχρι να παει το μωρο 6-7 μηνων σπανια να ειχα ορεξη, μαλλον εφταιγε ο αποκλειστικος θηλασμος, εκτς αυτου πονουσα κιολας οοοοοοοοοοοοοοταν γινοταν.

πες στον αντρα σου να κανει λιγο υπομονη, δε θα κρατησει για παντα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από όρεξη καθόλου. Όμως (εκτός από την πρώτη φορά που πόνεσα λιγάκι) όσες φορές ξεκινήσαμε τη διαδικασία ίσχυσε το "τρώγοντας έρχεται η όρεξη" και ήταν όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπέρα και απο εμένα. Πάνε 4,5 μήνες που γέννησα το τρίτο μου παιδάκι και είμαι πολύ ευτυχισμένη όμως.... διάθεση για επάφή δεν έχω καμία.Σθναίβηκε μόνο 3 φορές και εγώ δεν ενιωσα τίποτα.Αντίθετα ήθελα να τελειώνουμε. Τι μου συμβαίνει:?:

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

απο την μια να πω οτι χαιρομαι οτι δεν ειμαι η μονη...απο την αλλη ομως ειναι ασχημο...!!!μια απο τα ιδια....9,5 μηνων η μικρη και που ορεξη για παιχνιδια με τον αντρα μου...εχει γινει καποιες φορες αλλα μετριουνται στα δαχτυλα.δεν θελω....δεν μου βγαινει...και ο κακομοιρης προσπαθει να με καταλαβει αλλα ποσο και αυτος!!!...φοβαμαι μην κανει κακο στην σχεση μας αμα κρατησει και αλλο....γιατι συμβαινει???....

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είπαν ότι φταίει ο αποκλειστικός θηλασμός , και ότι είναι πολύ φυσιολογικό όμως εγω στεναχωριέμαι. ΄Νομίζω οτι καταστρέφω τον γάμο μου.Αλλά δεν μου βγαίνει με τίποτα και τν θηλασμό δεν θέλω να τον σταματήσω:(:(:(

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει απο τη Πατσούρου οτι η ερωτική επιθυμία είναι εντονότερη στις ημέρες της ωορρηξίας, όταν η γυναίκα είναι γόνιμη ,κατι που δεν υπάρχει στις θηλάζουσες μητερες.

..σχετικά δε με τη ξηροτητα του κόλπου...υπευθυνη είναι η αυξηση της προλακτίνης.

Τα πραγματα επανέρχονται μετά τον απογαλακτισμό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το δικο μου μωρο ειναι 25 ημερων και οχι μονο δεν εχω ορεξη για τετοια αλλα ουτε αγκαλιεσ ουτε φιλια αλλα ουτε να τον βλεπω θελω(τον αντρα μου)βρισκομαι στο κενο!!!!!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου μωρο ειναι 25 ημερων και οχι μονο δεν εχω ορεξη για τετοια αλλα ουτε αγκαλιεσ ουτε φιλια αλλα ουτε να τον βλεπω θελω(τον αντρα μου)βρισκομαι στο κενο!!!!!!!:cry:

σε λίγο καιρό όλα θα είναι καλύτερα! Υπομονή! Κι αν δείς πως δεν υποχωρεί η κακή διάθεση μπορείς να συμβουλευτείς και ψυχολόγο! Πάντως είστε ακόμα πολύ μικροί, 25 μέρες δεν είναι τίποτα! Στον διπλοσαραντισμό θα νιώθεις σαφώς καλύτερα έως περίφημα...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ακριβώς μια εβδομάδα αφού σταμάτησα να θηλάζω συνειδητοποίησα ότι

 

α) εκεί έξω κυκλοφορούν άντρες :shock: τους οποίους μάλλον τους έβλεπα ως σκιές ως τότε ..

β) μάλιστα είχα και εγω έναν κάθε βράδυ στο κρεβάτι μου ;) ..τι τύχη !

γ) οι ερωτικές επαφές μας ως τότε ήταν κάτι σαν μμμμ παρηγοριά ; ένδειξη συντροφικότητας ; ανταλλαγή χαδιών ; αλλά σίγουρα όχι αυτό που είχαμε προ γέννας και που ευτυχώς επανήλθε :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια μου! Μετά το δεύτερο μωράκι μου δεν έχω πολύ όρεξη για επαφες με τον σύντροφο μου. Ο ίδιος κουράζεται και εκείνος πολύ όποτε καταλαβαίνει και εμένα που κουράζομαι και δεν θέλω πάντα. Απλά αυτός παρά την κούραση του έχει όλη την καλή διάθεση αλλά εγώ νιώθω κομμάτια. Συνήθως είμαστε κατά μέσο όρο στις τρεις φορές την εβδομάδα. Εσείς ποσο συχνά έχετε επαφες με τον σύντροφο σας ; Λέτε να βγάζει και ο θηλασμός κάποια κούραση . Ο μικρός μου γιος είναι 5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.    

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Μετά το δεύτερο μωράκι μου δεν έχω πολύ όρεξη για επαφες με τον σύντροφο μου. Ο ίδιος κουράζεται και εκείνος πολύ όποτε καταλαβαίνει και εμένα που κουράζομαι και δεν θέλω πάντα. Απλά αυτός παρά την κούραση του έχει όλη την καλή διάθεση αλλά εγώ νιώθω κομμάτια. Συνήθως είμαστε κατά μέσο όρο στις τρεις φορές την εβδομάδα. Εσείς ποσο συχνά έχετε επαφες με τον σύντροφο σας ; Λέτε να βγάζει και ο θηλασμός κάποια κούραση . Ο μικρός μου γιος είναι 5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.    

Κι εγώ θυμάμαι δεν είχα ιδιαίτερα κορίτσι μετά τον τοκετό.. όλη μέρα και όλη νύχτα μας απορροφούσε ο μικρός.. κολικοί,μαραθώνιοι θηλασμοι, κάποια θεματακια υγείας του παιδιού, είχαμε τότε και οικονομικά προβλήματα.. μόνο αυτό δε σκεφτόμουν.  Σιγά σιγά βρήκα τη φόρμα μου. Νομίζω ότι είναι και λίγο ορμονικό πάντως, δηλαδή άμα θηλάζεις δεν έχεις και τοοοση όρεξη, τουλάχιστον στην αρχή... 

Τώρα έχουμε το αντίθετο πρόβλημα... Με αποφεύγει γιατί λέει κλωτσαει πολύ το μωρό και τον φρικάρει..:mrgreen::cry:

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Κι εγώ θυμάμαι δεν είχα ιδιαίτερα κορίτσι μετά τον τοκετό.. όλη μέρα και όλη νύχτα μας απορροφούσε ο μικρός.. κολικοί,μαραθώνιοι θηλασμοι, κάποια θεματακια υγείας του παιδιού, είχαμε τότε και οικονομικά προβλήματα.. μόνο αυτό δε σκεφτόμουν.  Σιγά σιγά βρήκα τη φόρμα μου. Νομίζω ότι είναι και λίγο ορμονικό πάντως, δηλαδή άμα θηλάζεις δεν έχεις και τοοοση όρεξη, τουλάχιστον στην αρχή... 

Τώρα έχουμε το αντίθετο πρόβλημα... Με αποφεύγει γιατί λέει κλωτσαει πολύ το μωρό και τον φρικάρει..:mrgreen::cry:

 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Ελπίζω και εγώ να επανέλθω σιγά σιγά. Αν θυμάμαι καλά όντως τα πράγματα είχαν καλυτερέψει στο πρώτο παιδί όταν είχα σταματήσει τον θηλασμό. Τώρα δεν θυμάμαι και τόσο καλά. Χαχα με το καλό εύχομαι το μωράκι σου !!!! 

  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...