Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

DMSA ΕΞΕΤΑΣΗ ΧΑΜΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΝΕΦΡΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Προγεννητικά το αγοράκι μου είχε διάταση νεφρού περίπου 18mm, διογκωμένη κύστη περίπου 6cm, και παλινρόμηση ούρων στο αριστερό νεφρό. Μετά τη γέννα κάναμε κυστεογραφία, επιβεβαιώθηκε οτι έχουμε υδρονέφρωση και οτι η διάταση του νεφρού είναι 5ου βαθμού. Προχθές κάναμε εξέταση DMSA και έδειξε λειτουργία αριστερού νεφρού 18% και δεξιού 82%. Καλιέργεια ούρων κάναμε και ενώ αρχικά βγήκε θετική (μικρόβιο Ε coli 10 εις την 5) κάναμε υπεριβική (κατευθείαν συλλογή ούρων απο την κύστη) η οποία πρέπει να είναι πιο αξιόπιστη εφαρμογή και βγήκε αρνητική. Το μωρό είναι 40 ημερών και την Παρασκευή έχουμε ραντεβού με παιδονεφρολόγο στο Ιπποκράτειο Θεσσλονίκης να μας πει τι γίνεται. Ενημερωτικά μας είπαν ότι το δεξί νεφρό μεγάλωσε για να καλύψει τις ανάγκες του αριστερού νεφρού. Αυτό λένε οτι είναι καλό, αλλά φοβάμαι οτι αν το "καλό" νεφρό έχει αυτή τη διπλή δουλειά να κάνει πάντα κάποια στιγμή σε πολλά πολλά χρόνια μπορεί να χάσει και αυτό σε λειτουργία. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις? Και πως αντιμετωπίζονται? Μετά χαράς θα έδινα το ένα μου νεφρό για να γίνει το αγοράκι μου πλήρως καλά, αν φυσικά γίνεται αυτό και του κάνει καλό. Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει η λειτουργία του αριστερού νεφρού στα φυσιολογικά επίπεδα ή έστω σε καλύτερα επίπεδα? Προς το παρόν απο τότε που γεννήθηκε ο μικρός, παίρνουμε amoxil500 σιροπάκι, 0,5ml στην αρχή (3400kg) και 0,8ml σήμερα μετά απο 40 ημέρες (4700kg). Κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνεις αν το μωρό έχει όλα αυτά γιατί είναι πολύ ήσυχο, κοιμάται φυσιολογικά, θηλάζει φυσιολογικά, δεν γκρινιάζει, δεν ανεβάζει πυρετό κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητοί γονείς

 

Κατ'αρχήν να σας ζήσει ο μικρός σας γιός.

 

Όπως καταλαβαίνω το παιδί παρουσιάζει παλινδρόμηση ούρων στον αριστερό νεφρό με σημαντική υδρονέφρωση και χαμηλή λειτουργικότητα. Είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε εάν συνυπάρχει και στένωση του ουρητήρα ψηλά στον νεφρό μιας και αυτή συνήθως είναι υπεύθυνη για την έκπτωση της νεφρικής λειτουργίας ενδομητρίως.

 

Η περίπτωση του μικρού χρειάζεται ειδική παιδοχειρουργική συμβουλή ώστε να εξασφαλισθεί η διατήρηση και σταθεροποίηση του νεφρού που υποφέρει.

 

Θα χαρώ να σας βοηθήσω εάν το επιθυμείτε.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Ε.Αμύνης 32α

Θεσσαλονίκη

Τηλ 2310240697

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας αρχικά. Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει η λειτουργικότητα του αριστερού νεφρού έστω και σε καλύτερα επίπεδα? Ή αντίθετα μπορεί να μειωθεί κιόλας? Ή να επηρεαστεί και το δεξί νεφρό?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ σημαντικά ερωτήματα. Το μόνο που μπορώ να σας βεβαιώσω χωρίς να δώ τις απεικονιστικές εξετάσεις είναι ότι ο δεξιός νεφρός θα λειτουργεί φυσιολογικά και δεν θα επηρεαστεί από την παθολογία του αριστερού.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, καταλαβαινω απολυτα τις ανησυχιες σου γιατι και εμενα η κορη μου εχει παλλινδρομηση, ευτυχως βεβαια λειτουργουν κανονικα κ τα 2 νεφρα.

το μονο που εχω σαν συμβουλη να σου δωσω ειναι να αντιμετωπισεις ψυχραιμα το θεμα και να διαισταυρωσεις τις αποψεις των γιατρων. να μην βιαστει να παρεις αποφασεις γρηγορες κ να παρεις κ δευτερη κ τριτη γνωμη γιατρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

melisoula, πολύ καλή συμβουλή!

ένα λάθος μόνο!

Πολλούς ιατρούς κατάλληλης ειδικότητας, έπρεπε να πείτε!

Και αμέσως γίνεται πιο εύκολο το έργο του καινούργιου μπαμπά.

Δεν χρειάζεται νεφρολόγους.... ακούτε μπαμπά.... λάθος έιναι. Η λέξη νεφρός δεν σημαίνει νεφρολόγος, αν θέλετε σας τα εξηγώ στα προσωπικά μηνύματα.

 

Μόνο στην Ελλάδα οι νεφρολόγοι δεν αποκαλύπτουν ότι το θέμα τους αφροά μετά από τους Παιδουρολόγους (και αν....) Οι νεφρολόγοι (οι σοβαροί) ασχολούνται με νεφρικές ανεπάρκειες κλπ...(από τις οποίες είναι μακρύα σχεδόν κάθε νεογνό, ειδικά το δικό σας).

 

Ούτε οι Παιδοχειρουργοί, ούτε οι Νεφρολόγοι στην Ελλάδα ποτέ δεν θα πούνε ότι υπάρχει ειδικότητα που ασχολείται αποκλειστικά με αυτά.

 

Αυτή λέγεται Παιδοουρολογία.

 

Στην Ελλάδα υπάρχουν 5 πιστοποιημένοι από την Ευρώπη Παιδοουρολόγοι. Όλη είναι στην Αθήνα!

 

Εκεί θα πάτε, αγαπητέ! Και μην στενοχωρίεστε. Δεν χρειάζεται το δικό σας νεφρό το παιδάκι σας!

Link to comment
Share on other sites

http://www.espu.org/ej_recognized_feapus.php

 

Εδώ θα βρείτε τη λίστα των πιστοποιημένων με εξετάσεις παιδοουρολόγων. Στην ίδια σελίδα μπορείιτε να δείτε τι είναι η Παιδοουρολογία

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω ενα κοριτσακι που τωρα ειναι 2 χρ.στην εγκυμοσυνη μου ειχε υδρονεφρωση και μετα απο 40 μερες που γεννηθηκε ο θησαυρος μου μας εδειξε στενωση του ουρητηρα και μεγαλη υδρονεφρωση.να μην στα πολυλογω το χειρουργησαμε το παιδι αλλα αντι να το διορθωσουν μας κατεστρεψαν το νεφο τελειως με αποτελεσμα πριν 7 μηνες αφαιρεσαμε το το αριστερο μας νεφρο.το παραδεχτηκε ο ιδιος ο γιατρος οτι εκανε λαθος.αν θελεις στειλε μου προσωπιλο μηνυμα να σου πω το ονομα του.το ιπποκρατειο εχει πολυ καλους παιδονεφρολογους αυτος που μας παρακολουθει λεγεται παπαχρηστου και ειναι κορυφη.ψαξτο παντως πριν κανεις οτιδηποτε ακομα κ στην αθηνα θα μαθω το ονομα ενος παιδονεφρολογου απο μια φιλη μου και θα σου το γραψω.αργα το εμαθα κ εγω/μην ανησυχεις το ξερω μια κουβεντα ειναι αυτη.κουραγιο κ ψυχραιμια κ ολα καλα θα πανεαν θελεις να μερωτησεις κατι μηνδιστασεις.τωρα η στελλιτσα μου ειναι μια χαρα και με το ενα της νεφρακι που λειτουργει πλεον 100%.μην ξεχνας πως σε εμας εγινε λαθος κ το αφαιρεσαμε εγκλημα τραγικο γιατρου.ειμαι σιγουρη πως ολα καλα θα πανε για το αγορακι σου.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΙΑ ΤΣΑ οπως ανεφερα κ παραπανω η κορη μου εχει παλλινδρομηση ουρων. πηγαμε στο ιπποκρατειο στον Κολλιο αλλα απογοητευτικα γιατι δεν μας εδωσε πολυ σημασια κ κοινος μας ωθουσε να μας παρακολουθει καποιος προσωπικος γιατρος και οχι νοσοκομειου. εντωμεταξυ ηθελε να κλεισωραντεβου με τον παπαχρηστου αλλα ηταν διαθεσιμος ο κολλιος και δυστυχως πηγα σ αυτον. ο παπαχρηστου πως σας αντιμετωπισε?

Link to comment
Share on other sites

τον ξερω τον κολλιο ασε να μην τον χαρακτηρισω και εγω απαραδεκτος melisoula παπαχρηστος μπορει να ειναι λιγο ψυχρος σαν ανθρωπος αλλα ειναι καλος σαν γιατρος.αν θελεις εχω το τηλεφωνο του.ακομα ενας πολυ καλος ειναι και ο ραδοπουλος στο γεννηματα το νοσοκομειο αν και εχω ασχημες εμπειριες απο αυτο το νοσοκομειο αυτος που χειρουργησε την στελλιτσα μας και εκανε ¨¨λαθος ¨¨ετσι το χαρακτηρισε ειναι εκει.οραδοπουλος ειναι πολυ καλος την πηγαμε και σε αυτον μετα το λαθος προσπαθησε με νεφροστομια που βαλαμε στην στελλιτσα για ενα χρονο μηπως κ ξαναλειτουργησει το αριστερο το νεφρακι μας αλλα ηταν αργα.ποσο χρ ειναι το κοριτσακι σου?παιρνετε αντιβιωση?συνηθως η παλλινδρομηση φευγει απο μονη της οσο το παιδακι μεγαλωνει.καπιοες φορες παλι χειρουργειται με 100%επιτυχια.αν θελεις να με ρωτησεις κατι αλλο ειμαι στην διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρουσιασε παλλινδρομηση δυο χρονων , τωρα κοντευει τα τρια, κανει χημειοπροφυλαξη και μας ειπαν να κανουμε ραδιοσοτοπικη κυστεογραφια οταν θα ειναι τεσσαρων χρονων δλδ εχουμε ακομη ενα χρονο αντιβιωση :(

το μονο ευχαριστο ειναι τα αποτελεσματα του dmsa που ειναι πολυ καλα.

σ ευχαριστω αν χρειαστω κατι θα σε ρωτησω!

Ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο το Ιπποκράτειο μας είπαν η με τον Παπαζαχαρία θα έχουμε αύριο ραντεβού ή με με μια κυρία δε θυμάμαι το όνομά της. Όταν δουλεύει μόνο το ένα νεφρό τι σας είπαν? Ότι δε θα δημιουργήσει πρόβλημα ποτέ? Θέλει παρακολούθηση? Ξέρεις γιατί ρωτάω? Γιατί σκέφτομαι εγώ τώρα ότι το ένα νεφρό αναλαμβάνει ρόλο για δύο. Μήπως αυτή η επιβάρυνση το κάνει κάποια στιγμή να "κουραστεί" και να δημιουργήσει πρόβλημα και στο ίδιο το νεφρό? Ή μήπως γι'αυτό το λόγο θέλει κάποιου είδους προφύλαξη? Πάντως ότι και να γίνεται σε όλα τα παιδάκια, να ξέρετε οτι ο Θεός θα τα βοηθήσει και σίγουρα όλα τα άλλα που αφορούν το παιδί θα είναι πιο τέλεια απο έναν κοινό οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρωπος μπορει να ζησει κανονικα με μονη λειτουργια του ενος νεφρου οποτε μην αγχωνεσαι και μην σκεφτεσαι αρνητικα για αυτο το λογο εχουμε ολα μας τα οργανα διπλα (εκτος απο την καρδια).

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανενα προβλημα και με το ενα νεφρακι καθε χρονο θελει εξεταση αιματος που ουτως η αλλως θα καναμε και μια φορα τον χρονο υπερηχο νεφρων.κατα τα αλλα μας ειπε johnkozani οτι δεν χρειαζεται να προσεξουμε κατι αλλο μονο να μην την γραψω καρατε και καλο θα ειναι να την μαθω να τα τρωει αναλατα για να μην εχει κανενα προβλημα στα 60.ειπα και εγω να δωσω το δικο μου νεφρο να εχει 2 αλλα μας ειπε ενας γιατρος που ειναι στο ιπποκρατειο και ειναι ο καλυτερος που εχω γνωρισει και σαν ανθρωπος και σαν γιατρος,ειναι στις μεταμοσχευσεις ΙΜΒΡΙΟΣ ONOMAZETAI πως απο την στιγμη που το αλλο λειτουργει τοσο καλα δεν κανουμε μεταμοσχευση.αυριο εχετε ραντεβου?την νιωθω την αγωνια σου ολα καλα θα πανε κουραγιο μανουλα και να δωσεις ενα μεγαααααλο φιλακι στον πριγκηπα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΙ Par ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΟΟΥΡΟΛΟΓΟ Ο ΡΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΟΟΥΡΟΛΟΓΟΣ.johnkozani ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΟΟΥΡΟΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στο Ιπποκράτειο με την Κυρία Πρίντζα και μας είπε αυτά που ξέραμε ήδη. (82% και 18%) Με τη διαφορά ότι θα περιμένουμε 6 μήνες και μετά 2 περιπτώσεις: 1) ή αφαίρεση νεφρού αν η λειτουργικότητα του νεφρού δεν είναι η αναμενόμενη (τώρα ειναι 18%), 2) ή φτιάξιμο της βαλβίδας για να μην γίνεται παλινδρόμηση και θα αφήσουμε το νεφρό όσο λειτουργεί. Το σημαντικό είναι να παίρνουμε χημιοπροφύλαξη (amoxil 500) για να προφυλάξουμε απο ουρολόιμωξη και το "καλό" νεφρό. Πιστεύω θα πάρω τη γνώμη και παιδοουρολόγου για να πράξω ανάλογα. Τι λέτε εσείς παιδιά? Κύριε Μαρινόπουλε?

Link to comment
Share on other sites

Μια ειδική γνώμη που βασίζεται σε μελέτη των απεινονιστικών εξετάσεων είναι δύσκολο να δοθεί με αυτή τη μορφή επικοινωνίας.

Εάν επιθυμείτε μπορείτε να φέρετε τις εξετάσεις για να σας συμβουλεύσω.

Γενικά νεφρική λειτουργία κάτω του 20% θεωρείται πτωχή. Η νεφρεκτομή θεωρείται αναπόφευκτη κάτω του 10% λειτουργικότητα. Τέλος η κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση θεραπεύεται πλέον με την ενδοσκοπική εμφύτευση Deflux χωρίς αιματηρή επέμβαση και ανεξαρτήτως βαθμού σοβαρότητας. Η καθημερινή αντιβιοτική αγωγή είναι απαραίτητη για την αποφυγή σοβαρών ουρολοιμώξεων του παλινδρομούντος νεφρού και όχι του άλλου φυσιολογικού.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Είσαστε καλά? Πήρα τηλέφωνο τον Ζουπ..ο στην Αθήνα, μου είπε επειδή μένω μακρυά να στείλω το φάκελο να δει περι τίνος πρόκειται, και θα μιλήσω μαζί του Δευτέρα. Πάντως μου είπε η γραμματέας του οτι το μωρό έκανε πολύ νωρίς την dmsa εξέταση και ότι 9 στα 10 περιστατικά που τους στέλνουν από Θεσσαλονίκη είναι άλλα ντι άλλων. Από τη μία θέλω να το πιστέψω μήπως και είναι πιο φυσιολογικά τα πράγματα, αλλά απο την άλλη δε μπορεί κοτζάμ Ιπποκράτειο να κάνει λάθος και ίσως το κάνουν για να πας σε αυτούς στην Αθήνα. Πάντως ότι γίνει στο παιδί θα γίνει απο σεπτέμβριο. Την Τρίτη θα έχω πιο σαφή εικόνα επειδή θα μιλήσω με αυτόν τον παιδοουρολόγο. Προσεύχομαι οι άνθρωποι που ασχολούνται με ιατρικά θέματα και ειδικότερα στα παιδάκια να είναι σωστοί και αξιόπιστοι. Θα επανέλθω Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαστε ζωηρευουμε ακομα πιο πολυ αλλα δεν πειραζει τοσα περασε χαλαλι της το πουλακι μου.καλη επιτυχια ευχομαι να ειναι ευχαριστα τα νεα απο την αθηνα.καλα κανεις κ το ψαχνεις.περιμενω νεα σου οταν εχεις.τα φιλακια μου στον μικρο και στην συζυγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνουν οι προσευχές για να γίνουν καλοί οι ιατροί και η ιατρική. Η κοινωνία πρέπει να γίνει καλύτερη και μετά από αυτήν θα βγουν καλύτεροι ιατροί. Μέχρι τότε ή αλλάζεις τον εαυτό σου για να αλλάξει και ο διπλανός, ή απλά τρώς αυτό που έβαλες στο πιάτο σου, « περιμένοντας τους άλλους να αλλάξουν» και να το θυμάσαι μόνον όταν έχεις πρόβλημα.

 

Σε αυτή τη κοινωνία και ειδικά εδώ στο forum, και πάλι ψάχνετε την κορυφή, τον «κοτσαμ». Κρατάτε όμως μικρό καλάθη; Θυμάστε ότι και αυτή η κορυφή έγινε κορυφή στη στραβή κοινωνία.... Άρα μήπως δεν είναι κορυφή;

 

 

Οκ. Στο θέμα. Αν ένα παιδί δεν έχει παρουσιάσει ουρολοιμώξεις, δεν ανήκει στους ασθενείς ακόμη! Για αυτό έχουμε χρόνο, και όσο πιο μεγάλο είναι τόσο πιο αξιόπιστες είναι οι εξετάσεις. Συγκεκριμένα οι νεφροί, σύμφωνα με μερικούς ωριμάζουν για 2,5 χρόνια, ενώ σύμφωνα με άλλους 6 μήνες. Άρα τα σπινθηρογραφήματα, καλό είναι να καθυστερούν τουλάχιστον μέχρι τον 2ο μήνα ζωής.

 

Είπα, υπάρχουν ειδικοί, ακούτε όμως; Δεν υπάρχει μόνο ένας ειδικός... Παιδοουρολόγο είπαμε, πάλι σε «κορυφή» πήγατε.... Οκ δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν αγαπάτε την αλήθεια και είστε στην Ελλάδα τότε, πρώτα ρωτάτε ποιος είναι ειδικός για τις υδρονεφρώσεις, μετά εντοπίζετε πόσοι είναι τέτοιοι και μετά επισκέφθεστε μερικούς.

 

Εκτός αν είσθε εδώ στο φόρουμ με μοναδικό σκοπό να κλάψετε τη μοίρα σας, θα βοηθήσει ομως αυτό στο παιδάκι σας;;;;

 

Καλύτερα βάλτε ( αν έχετε) σωστά κριτήρια όταν κρίνετε έναν άνθρωπο- ιατρό ( όπως επιθυμείτε) κατά τη προσωπική σας επίσκεψη, μετά κάντε το σε δεύτερο ιατρό, διασταυρώστε τις απόψεις, σταθείτε με εκείνον που σας ταιριάζει για παρακολούθηση. Έτσι δε θα λυπάστε τα χρήματα που δίνετε. Διότι αν τον επιλέξατε εσείς εκείνον το ιατρό με κριτήρια ανθρώπινα και ιατρικά, πληρώνοντάς του ουσιαστικά διατηρείτε έναν ακόμη σωστό άνθρωπο και ιατρό στην επιφάνεια, για να μην τον φάει εκείνο που ονομαζετε μαρμάγκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Νομίζω ότι κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο. Έχει δίκιο ο par νομίζω να λέει οτι χρειάζομαι παιδοουρολόγο. Μίλησα με κάποιον (όποιος θελήσει να ρωτήσει ποιον κτλ message me) ο οποίος δείχνει να είναι κορυφή. Βέβαια δεν έκανε τπτ ακόμα αλλά απο τον τρόπο που σου μιλάνε, το ιστορικό του, τις συνεργασίες του και τις αντιλήψεις του καταλαβαίνεις πολλά. Γίνομαι και πιο ενημερωμένος μέρα με τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνουν οι προσευχές για να γίνουν καλοί οι ιατροί και η ιατρική. Η κοινωνία πρέπει να γίνει καλύτερη και μετά από αυτήν θα βγουν καλύτεροι ιατροί. Μέχρι τότε ή αλλάζεις τον εαυτό σου για να αλλάξει και ο διπλανός, ή απλά τρώς αυτό που έβαλες στο πιάτο σου, « περιμένοντας τους άλλους να αλλάξουν» και να το θυμάσαι μόνον όταν έχεις πρόβλημα.

 

Σε αυτή τη κοινωνία και ειδικά εδώ στο forum, και πάλι ψάχνετε την κορυφή, τον «κοτσαμ». Κρατάτε όμως μικρό καλάθη; Θυμάστε ότι και αυτή η κορυφή έγινε κορυφή στη στραβή κοινωνία.... Άρα μήπως δεν είναι κορυφή;

 

 

Οκ. Στο θέμα. Αν ένα παιδί δεν έχει παρουσιάσει ουρολοιμώξεις, δεν ανήκει στους ασθενείς ακόμη! Για αυτό έχουμε χρόνο, και όσο πιο μεγάλο είναι τόσο πιο αξιόπιστες είναι οι εξετάσεις. Συγκεκριμένα οι νεφροί, σύμφωνα με μερικούς ωριμάζουν για 2,5 χρόνια, ενώ σύμφωνα με άλλους 6 μήνες. Άρα τα σπινθηρογραφήματα, καλό είναι να καθυστερούν τουλάχιστον μέχρι τον 2ο μήνα ζωής.

 

Είπα, υπάρχουν ειδικοί, ακούτε όμως; Δεν υπάρχει μόνο ένας ειδικός... Παιδοουρολόγο είπαμε, πάλι σε «κορυφή» πήγατε.... Οκ δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν αγαπάτε την αλήθεια και είστε στην Ελλάδα τότε, πρώτα ρωτάτε ποιος είναι ειδικός για τις υδρονεφρώσεις, μετά εντοπίζετε πόσοι είναι τέτοιοι και μετά επισκέφθεστε μερικούς.

 

Εκτός αν είσθε εδώ στο φόρουμ με μοναδικό σκοπό να κλάψετε τη μοίρα σας, θα βοηθήσει ομως αυτό στο παιδάκι σας;;;;

 

Καλύτερα βάλτε ( αν έχετε) σωστά κριτήρια όταν κρίνετε έναν άνθρωπο- ιατρό ( όπως επιθυμείτε) κατά τη προσωπική σας επίσκεψη, μετά κάντε το σε δεύτερο ιατρό, διασταυρώστε τις απόψεις, σταθείτε με εκείνον που σας ταιριάζει για παρακολούθηση. Έτσι δε θα λυπάστε τα χρήματα που δίνετε. Διότι αν τον επιλέξατε εσείς εκείνον το ιατρό με κριτήρια ανθρώπινα και ιατρικά, πληρώνοντάς του ουσιαστικά διατηρείτε έναν ακόμη σωστό άνθρωπο και ιατρό στην επιφάνεια, για να μην τον φάει εκείνο που ονομαζετε μαρμάγκα!!!

Αλήθεια, Par, με τι ιδιότητα μιλάς? Του γονέα ή του γιατρού? Γιατί αν είσαι μόνο γονιός, τότε δε νομίζω ότι έχεις το δικαίωμα να μιλάς τόσο απόλυτα και με αυτό το ειρωνικό και εριστικό ύφος. Αν, από την άλλη, είσαι γιατρός, τότε θα έπρεπε να συστηθείς κανονικά με την ιδιότητά σου. Και αν όντως είσαι γιατρός, τότε το ύφος σου είναι ακόμη πιο απαράδεκτο, και συγγνώμη που το λέω.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάθει γονιός που ψάχνει για την κορυφή, τον "κοτσάμ" όπως πολύ ειρωνικά αναφέρεις, να νιώθει ενοχές και να πρέπει να δικαιολογηθεί. Και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κατακρίνεις. Όλοι εδώ είμαστε γονείς που θέλουμε και αναζητούμε το καλύτερο για τα μωρά μας και δεν νομίζω ότι είναι κανένας, μα κανένας, σε θέση να μας κρίνει και να μας κατακρίνει για αυτό, ούτε να κάνει υποδείξεις αναφέροντας "μικρά καλάθια" σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα.

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ποιός σου είπε εσένα και που το είδες ότι είμαστε εδώ για να "κλάψουμε τη μοίρα μας". Τελικά αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημά σου είναι ιδιαίτερα μεγάλο και πως είσαι επιεικώς απαράδεκτος (γιατί θέλω ειλικρινά να πιστεύω πως μια γυναίκα/μάνα δε θα μιλούσε με αυτόν τον τρόπο, παρά μόνο ένας άντρας που κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει παιδιά και επίσης που κατά πάσα πιθανότητα έχει πολλά δικά του άλυτα προβλήματα να λύσει). Το πώς θα βοηθήσουμε εμείς τα παιδάκια μας είναι δικό μας θέμα και δε σου πέφτει κανένας λόγος. Αν είσαι εδώ για να δώσεις τη συμβουλή σου με ανθρώπινο τρόπο, τότε κάνε το γιατί κάθε βοήθεια, κατανόηση και υποστήριξη είναι δεκτή. Αν όμως είσαι εδώ για να κρίνεις, να κατακρίνεις, να "πουλάς μούρη" με "γνώσεις" που δεν ξέρω από που πηγάζουν και σε τι αποσκοπούν (γιατί σίγουρα με τον τρόπο που τις εκθέτεις δεν αποσκοπούν στο να βοηθήσουν κανέναν εδώ μέσα), τότε καλύτερα να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου γιατί περισσότερο κακό δημιουργείς στην ψυχολογία ανθρώπων/γονέων που είναι ήδη άσχημη. Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι μαζί μου, αλλά εγώ πραγματικά εξοργίστηκα με τον τρόπο που απαντάς και με αυτά που λες. Και, αλήθεια, εύχομαι βαθειά μέσα μου να ΜΗΝ είσαι γιατρός.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...