Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η Γυναικα μου ειναι ΗΡΩΑΣ αλλα χρειζομαστε βοηθεια


Recommended Posts

Καταρχήν θα ήθελα να πω ένα μπράβο σε όλες τις γυναίκες που θηλάζουν είτε αυτό το πέτυχαν με δυσκολία είτε με ευκολία και να ζητήσω συγνώμη για το μεγάλο κείμενο που θα παραθέσω.

Αιτιολογώντας τον τίτλο θα αναφέρω τα εξής. Όταν πριν από 2,5 χρονιά γεννήθηκε η κόρη μου είχαμε ήδη αποφασίσει ότι θα την "θηλάσουμε" όσο το δυνατόν περισσότερο, η γυναικά μου φυσικά θα ήταν αυτή που θα θήλαζε και εγώ για να βοηθήσω θα αναλάμβανα κάποιες από τις δουλειές του σπιτιού γιατί θεωρούσα ανήκουστο μια γυναικά να κρατάει ένα μωρό στην αγκαλιά και να έχει να αγχωθεί αν υπάρχει φαγητό το σπίτι είναι καθαρό, ποτέ θα μπει πλυντήριο κτλ.

Έτσι και έγινε, μονό που όπως λέει ο λαός μας όταν ο άνθρωπος κάνει σχεδία ο Θεός γελάει. Πρώτο πρόβλημα η σύζυγος μου είχε εισεχουσες θηλές πράγμα που την δυσκόλεψε αρκετά στην αρχή, στο μηνά παρατηρήσαμε ότι το γάλα δεν έφτανε αφού η μικρή πείναγε πολύ, ο λόγος ήταν ότι είχε παραμείνει γενετικό υλικό μετά την γεννά(θα θυμάμαι ΠΑΝΤΑ την γυναικά μου να προσπαθεί να θηλάσει και να κυλάνε δάκρυα από τον πόνο), πράγμα που διαπιστώσαμε στις 40 μέρες που μας εξέτασε ο γιατρός και αφαιρεσαμε με κρυοπληξία.

Στους επομένους 4 μήνες αφού είχε αυξηθεί η παραγωγή γάλακτος η σύζυγος μου έπαθε 4 φορές μαστίτιδα με αποκορύφωμα την τελευταία οπού η μικρή είχε κόψει και ένα κομμάτι από την μια θηλή της.

Μετά από όλα αυτά τα συνηθισμένα «δοντάκια» που βγάζουν τα παιδιά μας είχαν φανεί πταίσματα και πιστεύαμε ότι τα δύσκολα τελείωσαν.

Στον 15 μηνά και ενώ συνεχίζαμε τον θηλασμό μάθαμε ότι η γυναικά μου κυοφορούσε το 2ο παιδάκι μας και την μέρα ακριβώς που κάναμε το τεστ και βρήκε θετικό, το ίδιο απόγευμα είχαν ξεκινήσει οι αιμορραγίες, ο «γυναικολόγος μας είπε να κόψουμε αμέσως τον θηλασμό πράγμα το οποίο κάναμε για πέντε μέρες και αφού οι αιμορραγίες είχαν συνεχιστεί και είχαμε επισκεφτεί και δυο άλλους γιατρούς, συν το απίστευτο ξενύχτη για «ψάξιμο» στο internet, αποφασίσαμε να αλλάξουμε γιατρό και να συνεχίσουμε τον θηλασμό.

Είχαμε διαβάσει ότι αυτό είναι δυνατό να συμβεί εάν αρκεί η γυναικά να μην νιώθει συσπάσεις και μέχρι κάποιους μήνες, προϋποθέτει δε ποιο στενή παρακολούθηση του βρέφους και αλλά πολλά που δεν θέλω να επεκταθώ τώρα.

Μια από τις δυσκολίες που είχαμε διαβάσει είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις (εγκυμοσύνης και θηλασμού) η γυναικά αισθάνεται πόνο όταν αρχίζει το παιδί να θηλάζει. Πιστεύαμε ότι όλα θα πήγαιναν καλά αλλά….

Όταν ξεκινούσε η μικρή να θηλάζει ο πόνος ήταν αρκετά έντονος , όπως μου έλεγε η γυναικά μου αλλά αν έκανε λίγο υπομονή τότε όλα μετά από λίγο γινόντουσαν φυσιολογικά.

Τελικά η γυναικά μου τα κατάφερε και θήλαζε την μικρή μας μέχρι που γεννήθηκε και ο μικρός!!!!

Είμαστε εδώ και έξι μήνες που κάνουμε παράλληλο θηλασμό και όπως πάντα με προβλήματα.

Το πρώτο πρόβλημα που μας παρουσιάστηκε στην νέα μας αυτή φάση ήταν όταν η κόρη μας θήλαζε μετά το μικρό το βραδύ πριν κοιμηθεί προκαλούσε στην γυναικά μου οργασμούς, στην αρχή δεν μου είπε τίποτα γιατί αισθανόταν αρκετά άσχημα, ψάξαμε για αυτό και είδαμε ότι υπάρχει πιθανότητα όταν γίνεται tandemnursing. Από την πρώτη στιγμή της είπα ότι είναι παρά πολύ τυχερή που της συμβαίνει αυτό, είναι ένα ΔΩΡΟ της φύσης που έφτασε μέχρι εδώ και καλό είναι να πετάξουμε από πάνω μας βρώμικα στερεότυπα που μας έχει περάσει κοινωνία μας για τόσο αγνά συναισθήματα.

Τώρα όμως πιστεύω ότι βρισκόμαστε μπροστά στο δυσκολότερο πρόβλημα, συχνά εκεί που θηλάζει νιώθει ότι θέλει να σηκωθεί και να φύγει (μονό με το μεγάλο μας παιδί). Διάβασα ότι συμβαίνει στο tandemnursing και οφείλεται στις ορμόνες.

Το θέμα είναι ότι δεν ξερώ σε αυτή την περίπτωση πώς να βοηθήσω

Σας παρακαλώ δώστε μου μια συμβουλή έχοντας στην άκρη του μυαλού σας ότι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kitty4

    kitty4 16 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 13 δημοσιεύσεις

  • ghaba

    ghaba 12 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 11 δημοσιεύσεις

Αγαπητέ Φίλε,

 

Ειλικρινά, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ πώς να σε συμβουλεύσω αλλά... ΕΝΑ εχω να πω: ότι όντως η γυναίκα σου είναι ήρωας.... πρέπει να την βάλεις σε εικόνισμα !!!!! Συγχαρητήρια και στους δυο για την επιμονή σας !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν συγχαρητήρια και στους 2 σας και να σας ζήσουν τα μωράκια σας.

 

Ελπίζω να μην μου θυμώσει η Αγλαϊα, αλλα πιστευω πως θα πρέπει να ρωτήσεις εκείνη, καθώς έχει τις γνώσεις και ίσως μπορέσει να σε καθοδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν συγχαρητήρια και στους 2 σας και να σας ζήσουν τα μωράκια σας.

 

Ελπίζω να μην μου θυμώσει η Αγλαϊα (και της ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων), αλλα πιστευω πως θα πρέπει να ρωτήσεις εκείνη, καθώς έχει τις γνώσεις και ίσως μπορέσει να σε καθοδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Με συγκίνησες ομόλογο εγώ δεν θα σασ πω μπράβο διότι είμαι θηλάζουσα 23 μήνες και έγκυος 4 μηνώ αυτήν την στιγμή και το μπράβο το περνώ από το χαμόγελο του γιου μου όπως και εσείς από τα προσωπάκια τον παιδιών σας ..

 

 

Δεν γνωρίζω κάτι περι αυτού του θέματος αλλά

ταπεινά θα πω ίσως χρειαστεί να δει κάποιο ψυχολόγο σύζυγο σας

δηλ δεν θέλει το μικρό μωρό καθόλου ?

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θέλει το μικρό μωρό καθόλου ?

Το μεγαλο παιδι που ηδη θηλαζει για 29 μηνες και συμφωνα με το adventures in tandem nursing ειναι ορμονικο

Δεν συμβαινει παντα αλλα οταν συμβαινει ειναι εντονο και οπως εγραψα προηγουμενως δεν εχουμε περασει και λιγα και ειλικρινα δεν τα παραταμε και ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην μου θυμώσει η Αγλαϊα (και της ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων), αλλα πιστευω πως θα πρέπει να ρωτήσεις εκείνη, καθώς έχει τις γνώσεις και ίσως μπορέσει να σε καθοδηγήσει.

Προσπαθησα αλλα δεν ξερω πως να ερθω σε επαφη μαζι της

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο για την μεγάλη σας να νιώθει απόρριψη; Πώς το βιώνει το παιδί αυτό που αισθάνεται η γυναίκα σου; Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η ζήλια προς το νέο αδερφάκι. Μήπως αν νιώθει απόρριψη από τη μαμά, γίνονται χειρότερα τα πράγματα; Αν είναι ορμονικό, σίγουρα θα χρειάζεται η συμβουλή κάποιου ειδικού. Όπως στην επιλόχειο κατάθλιψη δεν βοηθάνε οι συμβουλές, έτσι κι εδώ θα χρειάζεται κάτι πιο δραστικό. Εύχομαι πραγματικά να βρείτε το κόλπο και να το ξεπεράσετε και αυτό όπως και τα παλαιότερα προβλήματά σας! Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπά "ghaba",

 

Συνήθως δεν απαντάω αν δεν νιώθω οτι έχω κάτι να συνεισφέρω.. ήθελα απλά να ξέρεις οτι πίσω από κάθε ήρωα κρύβεται ένας φύλακας - άγγελος. Στην περίπτωσή σας, είναι ξεκάθαρο...

 

Τώρα για το θέμα μας: αυτή τη στιγμή, δεν γνωρίζω κάτι. Θα ψάξω και θα επανέλθω, αν καταφέρω κάτι.

 

Σε κάθε περίπτωση, η πάγια τακτική σε περιπτώσεις όπου μια μαμά νιώθει αντιφατικά συναισθήματα για το νεογέννητο μωρό αντιμετωπίζεται εύκολα - αρκεί να εμπλακεί ένας ειδικός.

 

Η έρευνα στο internet για το θέμα αυτό, πιστεύω οτι θα σε πανικοβάλει άδικα: δεν ανήκουν όλες οι περιπτώσεις στην κατηγορία "επιλόχεια κατάθλιψη / επιλόχεια ψύχωση". Οπότε - επειδή το ψάχνεις φαντάζομαι και διαδικτυακά - έχε στο νου σου και τον κίνδυνο της "υπερπληροφόρησης".

 

Ο γυναικολόγος τι άποψη έχει;

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο για την μεγάλη σας να νιώθει απόρριψη; Πώς το βιώνει το παιδί αυτό που αισθάνεται η γυναίκα σου; Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η ζήλια προς το νέο αδερφάκι. Μήπως αν νιώθει απόρριψη από τη μαμά, γίνονται χειρότερα τα πράγματα;

Η κορη μου δεν εχει καταλαβει τιποτα για τον απλουστατο λογο οτι η γυναικα μου δεν εχει της εχει αρνηθει ποτε το θηλασμο αλλα και το ποιο σημαντικο δεν τον εχει διακοψει. Απλα καθεται και υποφερει και θα ηθελα να τονισω οτι αυτο δεν γινεται παντα.(θα σας γραψω μερικες αλλες περιπτωσεις απο το βιβλιο της LLLI για να γινω ποιο κατανοητος).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δυστυχως δεν ξερω κατι για αν βοηθησω αλλα ενα εχω να πω..

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!Τα παιδια σας θα μεγαλωσουν και θα ειναι περιφανοι που σας εχουν γονεις.Αυτο που κανεις αυτη τη στιγμη, ειναι ανεκτιμητο και πιστεψε με, πολλες γυναικες το ζηλευουμε!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τους οργασμους: Sexual arousal Some mothers are alarmed to find their bodies reacting with sexual arousal when nursing. Although this is not a typical experience during breastfeeding in general, it can develop when nursing an older cliddyring pregnancy, nursing 2 simultaneously postpartum,.......Tis may be caused by crossing of the hormonal wires, oxytocin causes the let-downreflex that releases the milk but it is also the one of the main hormones involved in the female orgasm.

Link to comment
Share on other sites

σε συμβουλο θηλασμου απευθυνθηκατε?

 

μπορειτε σε εθελοντρια της LLLI ειτε σε επαγγελματια της IBCLC. Αθηνα μενετε?

 

στο θηλασμο καθε προβλημα εχει τη λυση του αρκει να την ψαξεις...

Link to comment
Share on other sites

σε συμβουλο θηλασμου απευθυνθηκατε?

 

μπορειτε σε εθελοντρια της LLLI ειτε σε επαγγελματια της IBCLC.

Ναι μενουμε Αθηνα, δεν εχουμε απευθυνθει σε εθελοντρια της LLLI εστειλε ενα μην. πριν δυο μερες η γυναικα μου στο κινητο της Αγλαιας (επαγγελματια της IBCLC) για να επικοινωνησουμε οταν αυτη θα μπορει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσον αφορα το Breastfeeding Agitation: Agitation can double the distress of painful nursing.......Pregnacy seems to be a partcularly common time for breastfeeding agitation................ Still, agitationcan strike any mother who is nursing an older child,even without pregnacy... παρακατω αναφερει περιστατικα και πως αισθανονταν αλλες μανουλες αλλα δεν αναφερει λυση

Link to comment
Share on other sites

 

Ο γυναικολόγος τι άποψη έχει;

 

Ηρώ, ο γυναικολόγος ήταν αντίθετος με το θηλασμό για τα δικά του παιδιά, είρωνας με το θηλασμό της μικρής μας πριν η γυναίκα μου μείνει έγκυος και απόλυτος για αποθηλασμό όταν η γυναίκα μου έμεινε έγκυος...

Επομένως τι ακριβώς να τον ρωτήσω;;;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ο θηλασμός του μωρού...Αυτός θηλάζει κανονικά και όλα πάνε μια χαρά! Δεν είναι θέμα απόρριψης του μωρού ούτε κατάθλιψης

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ο θηλασμός του μωρού...Αυτός θηλάζει κανονικά και όλα πάνε μια χαρά! Δεν είναι θέμα απόρριψης του μωρού ούτε κατάθλιψης

Αλλά τι είναι ? πώς να σε βοηθήσουμε?

 

Σε τι ακριβός ζητάς την βοήθεια μας?

.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

να ρωτησω κατι η ασχετη που δεν εχει παιδια και φυσικα δεν εχει ιδεα απο θηλασμο..

υπαρχουν αλλες μανουλες που εχουν κανει το ιδιο με την γυναικα σου?

και εισαι σιγουρος πως ολο αυτο που κανετε ειναι καλο για την υγεια της γενικοτερα?

δεν ειμαι κατα του θηλασμου αλλα μου κανει πολυ εντυπωση ολο αυτο και πραγματικα εχω συγκλονιστει.

συγνωμη αλλα πιστευα πως για να θηλασουμε θα πρεπει να ειμαστε και εμεις καλα και οχι να ποναμε και να υποφερουμε..

δεν θελω να σας προσβαλω αλλα ειστε σιγουροι πως κανετε το σωστο?

συγνωμη και παλι απο την ασχετη σε θεματα θηλασμου..

απλα ρωταω επειδη δεν ξερω.. (ισως και δεν θα επρεπε να μιλαω..)

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

να ρωτησω κατι η ασχετη που δεν εχει παιδια και φυσικα δεν εχει ιδεα απο θηλασμο..

υπαρχουν αλλες μανουλες που εχουν κανει το ιδιο με την γυναικα σου?

και εισαι σιγουρος πως ολο αυτο που κανετε ειναι καλο για την υγεια της γενικοτερα?

δεν ειμαι κατα του θηλασμου αλλα μου κανει πολυ εντυπωση ολο αυτο και πραγματικα εχω συγκλονιστει.

συγνωμη αλλα πιστευα πως για να θηλασουμε θα πρεπει να ειμαστε και εμεις καλα και οχι να ποναμε και να υποφερουμε..

δεν θελω να σας προσβαλω αλλα ειστε σιγουροι πως κανετε το σωστο?

συγνωμη και παλι απο την ασχετη σε θεματα θηλασμου..

απλα ρωταω επειδη δεν ξερω.. (ισως και δεν θα επρεπε να μιλαω..)

 

 

ναι υπαρχουν.. ειναι μικρο το ποσοστο αλλα υπαρχουν και δυστυχως αν ο θηλασμος στην Ελλαδα ειναι προκαταληψη και κατακριτεος απο μια ηλικια και μετα (ρωτα και μενα τι ακουω συχνα πυκνα) μπορεις να καταλαβεις τι αντιμετωπιζει καποιος οταν κοινοποιει οτι διατηρουν παραλληλο θηλασμο (το tandem nursing)..

στην ΠΥΡΑΑ!!!χαχα!!

 

Αν η εκαστοτε μητερα ανησυχεί για την υγεια της μπορει να κανει εξετασεις για να μην υπερβαλλει εαυτον...απο εκει και περα ειναι προσωπικο της θεμα (πιστευω ουτε καν του εκαστοτε συζυγου) αν θελει και εχει τις αντοχες να το κανει..

 

ΜΠΡΑΒΟ στο ζευγαρι για οτι κανει..

 

..ομως ελπιζω η μητερα να το κανει επειδη ξερει οτι την ευχαριστει (και ας ειναι επιπονο) και το αντεχει και οχι επειδη ξερει ποσο σημαντικο μπορει να ειναι και για τον συζυγο και το υπομενει για να μην τον απογοητευσει..το λεω επιφυλακτικα και εντελως φιλικα γιατι ξερω γυναικες που κανουν διαφορα ασχετα με το τι θελουν μονο και μονο επειδη ειναι συναισθηματικα παγιδευμενες..

Link to comment
Share on other sites

η γυναίκα εκεί που θηλάζει θέλει να σηκωθεί και να φύγει αν διάβασα καλά! πόσο ευχάριστο λοιπόν μπορεί να της είναι αυτό;;; θα θελα να διάβαζα τη δική της γνώμη πάνω σε όλο αυτό! όποτε και αν ευκαιρήσει φυσικά!;)

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμός είναι μια κίνηση αγάπης, δεσμός ζωής μαμάς-παιδιού, κάτι που κάνει τη γυναίκα να χαλαρώνει και να απολαμβάνει αυτή την ιερή στιγμή...χάρη στις ορμόνες που εκκρίνονται!

Και φανταστείτε ξαφνικά όλα αυτά να αλλάζουν και να σε πιάνουν τάσεις άτακτης φυγής (breastfeeding agitation), ή εκεί που χαλαρώνεις το βράδυ για να κοιμήσεις το αγγελούδι σου (το μεγάλο αγγελούδι-για να μη μπερδευόμαστε πάλι) να σου έρχεται κάτι που δεν το έχεις συνδέσει καθόλου με το θηλασμό (sexual arousal)!!!

Το θέμα μας είναι:

Όλα αυτά θα περάσουν με την εξισορρόπηση των ορμονών (οκυτοκίνης, που προκαλεί το let down, τις συσπάσεις της μήτρας στη γέννα και στον οργασμό) και θα μπορέσει η γυναίκα μου να ηρεμήσει και να απολαύσει ξανά τις στιγμές που θηλάζει το μεγάλο μας παιδάκι;

Ή θα συνεχίσουν μέχρι τον αποθηλασμό της μεγάλης;

Στόχος μας ήταν να αποθηλάσουν όλα μας τα παιδιά (θέλουμε πολλά) από μόνα τους και όταν αυτά θα ήταν έτοιμα...

Μπορούμε να κάνουμε κάτι (πέρα από την παρασκευή χαμομηλιού ή άλλου ροφήματος που μας πρότειναν από τη LLL) για να βοηθήσουμε το όλο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ δώστε μου μια συμβουλή έχοντας στην άκρη του μυαλού σας ότι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.

Αγαπητε φιλε πρωτα απ ολα να σας ζησουν τα παιδακια σας.Χωρις καμια διαθεση κριτικης η παρεμβασης στα οικογενειακα σας θα πω μια ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη.Η μονη λυση που βλεπω ειναι να διακοψει τον θηλασμο του μεγαλου παιδιου.Ειναι ολοφανερο πως αυτο που κανει δεν την ευχαριστει.Απο την μια θηλαζει ενα βρεφος που κουρνιαζει στην αγκαλια της κι εχει αναγκη και το γαλα της αλλα και την αγκαλια της για να μεγαλωσει.Και μετα,ερχεται ενα παιδι που τρωει ηδη κανονικα,περπαταει,μιλαει,ενας 'μεγαλος' ανθρωπος.Αυτο απο μονο του στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ μυαλο ειναι αρκετο για να μου δημιουργησει αντιφατικα συναισθηματα.Και μαλλον εχουν δημιουργηθει και στο μυαλο της γυναικας σου.Αν προσπαθησεις να την πεισεις οτι αυτο που αισθανεται πρεπει να το ξεπερασει για να συνεχιζει να θηλαζει τοτε 1.Η θα συνεχισει για να σε ευχαριστησει,οποτε αρχιζει η συγκρουση του 'θελω' και του 'πρεπει' με την γνωστη καταληξη.2.Η θα αισθανθει ανεπαρκης (σαν να μην εχει κανει ηδη φοβερη προσπαθεια για την μεγαλη) και θα καταρακωθει η αυτοεκτιμηση της 3.Η θα κανει το μπαμ κι ολο αυτο θα το στρεψει εναντια σε σενα?στο μεγαλο παιδι?και στα δυο?Ποιος ξερει...

Ευχομαι πραγματικα να βρειτε μια λυση που να εξασφαλιζει πρωτα απ ολα το δικο της ευ ζην γιατι ειναι πραγματι ηρωιδα!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα κι εμενα ολο αυτο...καπως περιεργο μου κανει.Μονο η ιδια η συζηγος σου θα μπορουσε να μας εξηγησει τι ακριβως αισθανεται,σε τι κατασταση ειναι ,τι θελει πραγματικα να κανει και για ποιους λογους.Ευχομαι πραγματικα να μην την πιεζεις...αλλα με ξενιζει λιγο να ακουω εναν αντρα να μου περιγραφει τι ειναι ο θηλασμος και τι υπεροχα συναισθηματα θα επρεπε να δημιουργει σε μια γυναικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...