Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΖΩ ,ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ .ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ


NIKH990990

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ,ΟΧΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΟΥΛΑΩ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΓΑΛΑ,ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ 30ML ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΣΤΗΘΗ.Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..ΔΙΝΩ ΣΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΩΔΕΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΥΦΑΕΙ ΜΕ ΜΑΝΙΑ..ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ..ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ 1 ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ...ΟΔΕΥΩ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ 3900 ΤΩΡΑ .ΚΑΚΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΡΕΜΑ ΑΡΑΙΗ!ΤΣΙΣΑΚΙΑ ΑΦΘΟΝΑ...ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒαινει...ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑΝΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Νίκη!

 

Θα σου πω ότι ξέρω και ας με διορθώσει κάποια πιο έμπειρη.

Στο θηλασμό δεν υπάρχουν ωράρια, δεν υπάρχει χρόνος!

Με λίγα λόγια, μπορεί να τρώει τώρα το μωρό σου 15 λεπτά πχ και μετά από μισή ώρα πάλι να ζητάει. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν επαρκεί το γάλα σου.

Καταρχήν μπορείς να ζήτήσεις τη βοήθεια κάποιας συμβούλου για να σου πει με σιγουριά αν το γάλα σου είνα αρκετό.

Αυτό που έχω διαβάσει και εδώ στο φόρουμ αλλά και σε βιβλίο για το θηλασμό είναι ότι όταν δίνεις συμπλήρωμα η παραγωγή σου μειώνεται με αποτέλεσμα σιγά σιγά να οδηγηθείς στον αποθηλασμό.

Όσο πιο πολύ θηλάζεις τόσο αυξάνει η παραγωγή σου.

Το ότι ζουλάς το στήθος σου και δεν τρέχει γάλα δε σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα, όπως επίσης και το ότι βγάζεις με το θήλαστρο λίγο πάλι δε σημαίνει οτι δεν έχεις.

Ούτε με το χέρι ούτε με το θήλαστο μπορείς να βγάλεις την ποσοτητα που ρουφάει το μωρό σου.

Επίσης κάτι άλλο που μου έρχεται τώρα στο μυαλό, μήπως το μωράκι σου κλαίει γιατί έχει ανάγκη εσένα και βρίσκει ηρεμία στο στήθος σου; Μήπως έχει ποναλάκια;

Η παιδίατρος σας είναι φιλική προς το θηλασμό ή μήπως αποσκοπεί στην προώθηση του ξένου γάλατος(γιατί συμβαίνουν και αυτά).

Πάντως από προσωπική εμπειρία, όταν η μικρή μας ήταν 9 ημερών και μπήκα στο νοσοκομείο με αλλεργία χρειάστηκε να πιει ξένο γάλα για 9 ημέρες. Αυτό το γάλα ήταν η αιτία να την τρέχουμε στο γιατρό με τρομερή δυσκοιλιότητα(να κάνουμε κλύσματα, υπόθετα κτλ) και μετά το παιδί να υποφέρει για 3,5 μήνες από κολικούς.

Αλλά εσύ λες ότι τα κάνει αραιά, οπότε είναι διαφορετικά τα πράγματα.Το θετικό όμως είναι ότι λερώνει πολλές πάνες, αυτό είναι καλό σημαδι.

Υπάρχει κάπου εδω΄στο θέμα του θηλασμού μια λίστα με ερωτήσεις που απαντάς και μπορούν να σε βοηθήσουν οι σύμβουλοι θηλασμού (Αγλαία) σχετικά.

Πάντως να σου προτείνω και ένα βιβλίο, το οποίο έμαθα από δω και το πήρα και είναι όντως βοηθητικό (και φαντασου ότι το πήρα όταν η μικρή ήταν 6-7 μηνών). Λέγεται ''Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση'' της Άννας Πατσούρου και είναι 2 τόμοι.

Αυτά, ελπίζω να μη σε μπέρδεψα και να πάνε όλα καλά!

Πάντως μην το βάζεις κάτω θέλει υπομονή και επιμονή πραγματικά!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη λίστα! Εϊναι στην 1η ενότητα του θηλασμού 0-6 μηνών. Υπάρχει ως υπόμνημα ''Πως να ζητάτε βοήθεια για το θηλασμό''.

Μπες εκεί και γράψε τις απαντήσεις να σου πουν με βεβαιότητα τι μπορείς να κάνεις! Καλό βράδυ!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεχρι τους 3-4 πρωτους μηνες της ζωης της μικρης μου ετσι ειμασταν και εμεις ολη μερα μαμ και αγκαλια!!!!!!μεχρι ππου καπου στον 4ο προς πεμπτο μηνα ηθελε να καθετε μονο 5 λεπτα αλλα και να θηλαζει καθε μια ωρα με το ρολοι

μην στεναχωριεσαι φασεις ειναι αυτες κααι περνανε συντομα

 

επισης το ποσο γαλα βγαζεις δεν ειναι ενδειξη ποσο τρωει το μωρακι σου

 

ουτε το οτι μπορει να καθετε μια ωρα μεχρι να φαει και μετα να θελει και αλλο γαλα δεν ειναι ενδειξη οτι δεν εχεις

απλα προσπαθει να σου ρυθμισει την παραγωγη σου τωρα μην δωσεις περισοτερο συμπληρωμα απο ανασφαλεια κριμα ειναι

 

τα κακακια φυσιολογικα μου ακουγονται

αυτα προς το παρων απο μια μαμα που εχει βρεθει στην θεση σου

 

με αποκλειστικο θηλασμο για τους ρωτους 3 μηνες ειμασταν ολη μερα αγκαλια και στηθος

ηταν και καλοκαιρι ουτε μπουζα δεν εβαζα στο σπιτι αφου σε λιγη ωρα ξυπνουσε και ηθελε αγκαλια και μαμ τι να κανω

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ,ΟΧΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΟΥΛΑΩ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΓΑΛΑ,ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ 30ML ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΣΤΗΘΗ.Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..ΔΙΝΩ ΣΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΩΔΕΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΥΦΑΕΙ ΜΕ ΜΑΝΙΑ..ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ..ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ 1 ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ...ΟΔΕΥΩ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ 3900 ΤΩΡΑ .ΚΑΚΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΡΕΜΑ ΑΡΑΙΗ!ΤΣΙΣΑΚΙΑ ΑΦΘΟΝΑ...ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒαινει...ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑΝΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ?

Καλησπέρα!Σας παρακαλώ πείτε μου τι έγινε τελικά και πως αντιμετωπίσατε το ζήτημα διότι έχω και έγω το ίδιο ακριβώς θέμα...είμαστε 31 ημερών σήμερα και δίνω και ξένω συγκεκριμένα Αλμιρόν αφού το γάλα μου δεν φτάνει...όσο και να βάζω το παιδί η παραγωγή δεν αυξάνεται.

Περιμένω με ανυπομονησία την αποψή σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Σας παρακαλώ πείτε μου τι έγινε τελικά και πως αντιμετωπίσατε το ζήτημα διότι έχω και έγω το ίδιο ακριβώς θέμα...είμαστε 31 ημερών σήμερα και δίνω και ξένω συγκεκριμένα Αλμιρόν αφού το γάλα μου δεν φτάνει...όσο και να βάζω το παιδί η παραγωγή δεν αυξάνεται.

Περιμένω με ανυπομονησία την αποψή σας.

 

Λοιπόν είμαστε σχεδόν συνομήλικες! Είμαστε 35 ημερων και θηλάζει αποκλειστικά με άριστη πρόσληψη βάρους. Εμείς επτά μερες μετα τον τοκετο χάναμε ακόμη βαρος (!) αν και βρέχαμε αρκετες πάνες και βεβαια θορυβηθηκα...είχαμε και ίκτερο...πήρα χάπια μαγιας μπύρας...αρχισα να πίνω και τσαι θηλασμού weleda και νοικιασα και νοσοκομειακό θήλαστρο...πολύ γρήγορα αρχισαμε να βαζουμε 40 γρ ημερησίως (κατά μεσο όρο) και συνεχίζουμε με τον ίδιο ρυθμο. Νομιζω αυτό που βοηθησε πολύ ήταν το θήλαστρο. Τωρα δεν παίρνω τα χάπια της μαγιας και αντλώ μια φορά μόνο το πρωί και μια το μεσημέρι ενώ συνεχίζω να πινω το τσαι διοτι καφες, μαυρο τσαι κτλ καλό είναι να αποφεύγονται και θέλω να πίνω κάποιο αφέψημα και ατο συγκεκριμενο έχει ευχαριστη γευση! Ελπίζω συντομα να τα καταφέρετε και στο λεω εγω που στην αρχή ειχα απογοητευτεί πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να απαντήσετε αν μπορείτε το ερωτηματολόγιο που θα δείτε στο

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

έτσι θα πάρετε καλύτερες απαντήσεις.

 

 

Εν τω μεταξύ δείτε κι αυτό το θέμα

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2688490#post2688490

 

να πάρετε θάρρος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...